Kool &Gang Sheila E. Nick Lowe Spanning en sensatie bij demonstratie Oudheidkamer „Riessen" een museum in het klein O AD brengt vakantie al slapend dichterbij Voorlichting tandarts toch gehandhaafd HOLTENS NIEUWSBLAD OPVALLEND VEEL VOORWERPEN VAN VROEGER EN NU PRIMEUR VOOR NEDERLAND DONDERDAG 23 AUGUSTUS 1984. Bekend worden door een mislukking is slechts voor weinigen weggelegd, iemand die dat overkwam is Nick Lowe. Dn 1963 richtte Nick samen met Brinsley Schwarz de groep Sounds 4 Plus 1 op, na een korte onderbreking speelden ze vervolgens samen in Kippington Lodge. Langzamerhand komt nu die fameuze misluk king in beeld want medio '69 besloten ze de naam te wijzigen in Brinsley Schwarz en om de groep onder die naam bekend te maken bedacht hun management een leuke stunt. Het eerste officiële optreden gaven ze in de Fillmore East in New York en een vliegtuig vol muziekjournalisten werd overgevlogen vanuit Europa om dat mee te maken. Zelfs de meeste verstokte hype- liefhebber was dat te veel van het goede en de groep werd dan ook volledig de grond ingeboord, daaraan konden zelfs 2 redelijke elpees (uit een totaal van 6) niets veranderen. Toen de groep in '75 ophield te bestaan hield Nick zich enige tijd bezig met het produceren van bv. Graham Parker the Rumour. Wrecklass Eric, the Damned, dr. Feelgood en bracht eigen singles uit onder prachtige namen als the Tartan Horde en the Disco Brother. In In 1978 verscheen z'n debuutalbum „Jezus of cool" terwijl de single „I love the sound of breaking glass" een grote hit werd, gevolgd door de elpees „Labour of lust" ('79), „Nick the knife" ('81), „the abominable showman" ('82) en sinds enkele weken is „All new material" van Nick Lowe his Cowboy Outfit uit. Het zeer fraaie en terecht hoog op de hitlijsten bivakkerende „Half a boy and half a man" opent kant 1 op zeer swingende wijze, let ook even op het prachtige (jaren zestig) orgelwerk van Paul Carrack. Met „You'll never get me up (in one of those"), „Maureen" en „God's gift to woman" (waar lijkt dat toch op?) wordt het tempo hoog gehouden en alledrie zijn prima songs. Ook „The gee and the riek and the three card trick" is een knappe compositie die in een iets rustiger tempo is opgenomen; drummer Bobby Irwin mag in de intro van „(Hey big mouth) Stand up and say that" fiks de trommelvellen teisteren, het gevolg is echter minder geslaagd. „Awesome" is een instrumentaal werkstuk waarin Nick Lowe z'n liefde voor Duane Eddy's gitaarspel laat horen; dan gaat Nick verder met de pittige rockers breakaway" en „Love like a glove". In „Live fast love hard" laat gitarist Martin Belmont (ex Graham Parker) eveneens Duane Eddy-achtig spel weerklinken, het is verder een country getinte popsong. Het door Elvis Costello geproduceerde ,LAFS" (afkorting van Love At First Sight) bfijkt een prachtige mid-tempo ballad die zo uit de topperiode van het Stax-label zou kunnen stammen, puur vakwerk. Op de hoes afgebeeld als een vlotte, sigaren rokende koopman van middelbare leeftijd maakt Nick Lowe met z'n Cowboy Outfit nog altijd knap rockende, frisse songs; „All new material" is daarvan een prima bewijs. Nick Lowe/All new material F-Beat ZL 70338 Enige tijd geleden verscheen van Kooi the The Gang de studio-elpee „In the heart" waarvan de op single uitgebrachte songs „Straight ahead" en „Joanna" grote hits werden. Voor Europa is nu een verzamelaar samengesteld met daarop hits die van de groep werden uitgebracht tussen '79 en nu, inclusief hun allernieuwste„In the heart". Uit de eerste succesperiode van Kool the Gang, van plusminus '69 tot '79 hebben geen songs deze plaat gehaald, commercieel gezien een verstandige beslissing want in die tijd maakte de groep stevige jazzfunk die voor Europa veel te „rootsy" was. Dus geen „Kooi Si the Gang", „The gang's back again/Kool's back again", „Let the music take your mind" en „Funky man", om de eerste drie hits uit '69 en '70 even te noemen. Maar wel „Straight ahead" ('83), „Ladies night" ('79), „Hi de hi, hi de ho" ('82), „Let's go dancin' (ooh, la, la, la)" ('82), hun eerste Nederlandse nummer 1 „Celebration" ('80), „Big fun" ('82), „Take it to the top" ('80), „Get down on it" ('81) en „Tonight" ('83). Naast deze zeer fraaie uptempo discowerkjes zijn ook de ballads vertegenwoordigd middels „Too hot" ('79), „In the heart" ('83), het schitterende „Joanna" ('83), „Take my heart" ('81) en „No show" ('81). In z'n totaliteit een uitgelezen verzameling hits van Kool the Gang die uitstekend weergeeft op welk hoog niveau de groep rond Robert „Kool" Bell de laatste vijf jaar muzikaal bezig is. Kool the Gang/Let's go dancing DeLite 025006 Als eerste van een viertal elpees waarmee het Amerikaanse fenomeen Prince van doen had is de debuutelpee van Sheila Escovedo alias Sheila E. verschenen. Deze dochter van de bekende percussionist Pete Escovedo (o.a. te horen op de live lp „Moonflo- wer" van Santana) begon haar carrière als vijfjarige in pa's band Azteca. Verder speelde ze o.a. in de band van George Duke (b.v. op de lp „Don't let go") en op platen van Herbie Hancock, Lionel Richie, Marvin Gaye en Diana Ross. Dankzij Prince treedt ze nu voor het eerst als soliste voor het voetlicht en middels het titelnummer van haar eerste lp „The glamorous life" is dat een succesvolle start. Nog beter als dat singlenummer is song 1 van kant 1, het werkelijk schitterende „The belle of St. Mark" (gaat dat nou over Prince?): een prachtige compositie van Sheila met een onweerstaanbaar ritme waarbij het fraaie synthesizerloopje voor 'n extra attractie zorgt. Overigens was dit de Amerikaanse single en aldaar een fikse hit, 'n prima opvolger voor haar eerste Europese single dus. „Shortberry strawcake" (niet te verwarren met de strawberry shortcake) is vervolgens een uiterst sexy en goed klinkende instrumental waarin de ritmesectie perfect is opgeno men en gentixed en staat als een betonblok. In het swingende mid-tempo „Noon rendezvous", de funky discostamper „Oliver's house", het prachtig gearrangeerde „Next time wipe the lipstick off your collar" en het alom bekende fraaie „The glamorous life" valt vervolgens weer van Sheila's uitstekende stemgeluid te genieten. Een prima debuutelpee van Sheila E., een raspaard uit de stal van Prince waarvan we nog veel zullen horen. Sheila EJThe glamorous life Spanning en sensatie volop, vorige week woensdagavond tijdens de de monstratie van de RC Auto Club Enschede. Evenals vorig jaar, toen de Enschedese modelclub voor het eerst in Holten een demonstratie gaf, was de belangstelling langs het „circuit", uitgezet op het asfalt van de Dorps straat weer enorm. De voornamelijk mannelijke belangstellenden konden genieten van de stuurmanskunst van de Enschedese miniracers. Volop sensatie als twee race-au to's wat al te haastig door de bocht wilden gaan. Een waarschuwing om toch vooral de voeten achter de dranghekken te houden was niet overbodig. Het koetswerk liep bij de talrijke botsingen nogal wat schade op, maar in tegenstelling tot de grote broers, werd dit ter plekke weer verholpen. Behalve de motoren, bestaan de mini-racers geheel uit kunststof. De RC Auto Club Enschede be staat nu twee jaar, en is een van de grootste clubs in Oost- en Noord- Nederland. De club neemt regel matig met succes deel aan officiële wedstrijden van de Nederlandse Organisatie voor Model Auto Clubs (NOMAC). Vooral de heren Gravers en Hubert, die ook in Hol ten present waren, behoren tot de top van de Nederlandse modelra- nuut en levert dan 1,5 pk. Voor de officiële wedstrijden wordt gebruik gemaakt van een versnellingsbak, waardoor snelheden gehaald kun nen worden van 120 km per uur. Voor de demonstratie in Holten ging het zonder versnellingsbak iets rustiger maar altijd op de rech te stukken met een snelheid van tegen de 100 km per uur. Bijzonder spectaculair was de demonstratie van de heer Klap wijk uit Ommen met een minia tuur helicopter. De heer Klapwijk is in deze klasse van radiografisch bestuurde modellen al meerdere malen kampioen geworden. Met model te laten stijgen en landen uiterste precisie wist hij de indruk- uit de vierkante centimeter, wat wekkend brommende helicopter- een uiterste concentratie vergt van de „vlieger". Zijn demonstratie le- slot van de avond werd een echte verde hem een donderend applaus wedstrijd gehouden voor de formu- op van het Holtens publiek. Tot le I auto's compleet met pitt-stop. ders. Volgens de heer Hutten zijn daar thans nog urnenvel den te vinden. Enkele van die urnen zijn aanwezig in de Rijs- sense Oudheidkamer. Het zijn stenen potjes waarin de as van de verbrande doden werd be graven. De prehistorische mens zorgde ervoor dat de urn duur zaam bleef door deze op een primitieve maar toch ingenieu ze wijze van een glazuurlaag te voorzien. Dit gebeurde, aldus de heer Hutten, met behulp van vuren gemaakt van dennehout. De urnen variëren in ouderdom van 800 voor Christus tot 400 na Christus, sommige ervan bevat ten nog resten van menselijke beenderen. Ook prehistorische werktuigen zijn in de omgeving van Rijssen gevonden. Zo is in de Oudheidkamer onder meer een gaaf exemplaar van een stenen strijdhamer te bewonde ren, evenals vuurstenen bijlen. De prehistorische mens wist op de weg van zijn ontwikkeling deze werktuigen, die hem in staat stelden met minder moei te in zijn levensonderhoud te voorzien, steeds verder te ver volmaken. In de Oudheidkamer is ook te zien hoe de mensen op den duur andere materialen voor werktuigen gingen gebruiken dan steen. Volgens de heer Hut ten zette de bronstijd in deze streken zich omstreeks het jaar 1000 voor Christus door, het geen .resulteerde in o.a. bron zen bijlen, waarvan ook exem plaren in Rijssen terug te vin den zijn. Volgens de heer Hut ten zijn veel ontwikkelingen in Rijssen terug te vinden. Vooral de hoge zandgronden, waar weinig te vrezen was van over stroming en waar men toch ge makkelijk bij het water kon komen waren favoriet als woon plaats voor de prehistorische mens. Ook overblijfselen van pre historische dieren zijn in de Rijssense Oudheidkamer te be wonderen. Rond het jaar 8000 voor Christus moet op de plaats waar nu het kasteel Oosterhof staat een wolharige neushoorn hebben rondgelopen, een beest dat AD 1984 op de hele werelo al eeuwen is uitgestorven. Het dier is op die plek gestorven en in 1977, bij de restauratie van de havezathe, vond de Rijsse- naar Gerrit ter Maat een lende wervel. Uit de tentoongestelde voor werpen blijkt duidelijk dat Rijssen gedurende een periode van ongeveer een eeuw in grote mate afhankelijk is geweest van de jute-industrie Aanvan kelijk, voor het jaar 1840, hiel den veel Rijssenaren, naast het boerenbedrijf dat ze uitoefen den, zich bezig met huisnijver heid op het gebied van de tex tielvervaardiging. De gespon nen en geweven stof werd opge kocht door z.g. „fabriceurs" die vervolgens zorgden dat ze haar weg naar de gebruiker vond. Voor de Rijssenaren was de huisnijverheid bittere nood zaak. Met de introductie van de in Engeland uitgevonden stoommachine kwam in deze situatie verandering. Het was nu mogelijk dat één man meer dere machines bediende, dus kon er nog alleen fabrieksmatig geproduceerd worden. De jute- fabriek van Ter Horst en Co. kreeg in Rijssen weldra het mo nopolie van de textielindustrie in handen. De bloei van deze firma duurde voort tot in de zestiger en zeventigerjaren van deze eeuw. Toen ging het snel bergafwaarts en thans herin nert nog slechts een schamel overblijfsel aan de eens zo machtige „Stoom", zoals de Rijssenaren hem noemden. De Oudheidkamer Riessen houdt zich ook bezig met het organiseren van exposities. En kele keren per jaar wordt er hiervoor een thema uitgezocht. Zo zijn er het afgelopen jaar exposities geweest met als on derwerp merklappen, bodebus sen (kokers met versieringen die de gemeentebodes vroeger droegen, en knipselkunst. Re centelijk heeft de Oudheidka mer ingehaakt op de Rijssense Willem de Zwijgerexpositie. In een speciale ruimte waren o.a. originele publicaties van Phi lips n, koning van Spanje en Heer der Nederlanden, te zien. De Oudheidkamer is elke werkdag geopend van 10-12 uur 's morgens en van 2-5 uur 's middags. De entree bedraagt f 1.- voor volwassenen en f0.50 voor kinderen. Donateurs kun nen zich aanmelden voor f7.50 per jaar en hoeven bij een be zoek dan geen entree te beta len. De subsidie van de tandheelkundi ge voorlichting op de Holtense basis scholen zal tenminste tot 1 januari '85 worden voortgezet Dit deelde burgemeester mr. W.LF.C. ridder van Rappard vorige week mee tijdens zijn wekelijkse praatje met de pers. Zoals bekend werd de school- tandheelkundige dienst voor de Holtense iagere schooljeugd afge schaft, wegens gebrek aan finan ciën enerzijds, anderzijds omdat de gemeenteraad van mening was dat ieder kind tegenwoordig regelmatig de tandarts bezoekt. Op proef werd daarna voor een jaar de preventieve voorlichtings activiteiten gesubsidieerd. Uit een onderzoek door de verschil lende schoolhoofden is vast ko men te staan dat ondanks de dwingende voorschriften voor ziekenfondspatiënten elk half jaar een bezoelqe aan de tand arts te brengen, in tal van gezin nen hier geen gehoor aan wordt gegeven. De voorlichting op de scholen blijkt dan ook voor veel kinderen het enige contact te zijn met de tandarts. Op grond van deze gegevens zal de gemeente Holten voorlo pig haar financiële bijdrage blij ven geven totdat de Basis-ge zondheidsdienst deze taak over zal nemen. Met de voorlichting is een bedrag gemoeid van f871,- Voor de technisch geïnteresseer den: de race-auto's zijn exacte co- pieën van formule I race-auto's, nagebouwd op schaal 1 op 8. De motor is een speciale automotor met een cilinderinhoud van 3,5 cc. Als brandstof wordt gebruikt een mengsel van methanol, nitro en zuivere wonderolie. De motor draait zo'n 30.000 toeren per mi- RUSSEN - Eén van de pronk stukken van de Oudheidkamer «Riessen" is de archeologische verzameling. In een vitrine zijn tal van fossielen en schelpen te be wonderen die voor een deel dicht bij Rijssen zijn gevonden, voor een deel elders in Twente. De heer J. A. Hutten, bestuurslid van de Stichting Oudheidkamer „Riessen", vertelt dat al heel vroeg in de prehistorie in de om geving van Rijssen menselijke be woning is aan te wijzen. Vooral de omgeving van de Friezenberg, de buurt die be kend staat als „de Hoch" en die is gelegen tussen Rijssen, Mar- kelo en Goor, was in trek bij onze prehistorische voorou- zal in het perscentrum „Nieuws poort" in Den Haag volledig ope ning van zaken worden gegeven door de OAD-directie, terwijl op vrijdag voor het vakantiepro gramma van Veronica, t.v.-opna- men worden gemaakt, die naar verwachting op zondag zullen worden uitgezonden. Voor het Holtens Nieuwsblad maakte di recteur Ter Haar een uitzonde ring en vertelde ons begin deze week hoe en wat de slaapbus nu precies is. Een „mooi plaatje", is daarbij niet voorhanden. De eer ste bussen worden in het begin september in Holten verwacht. In totaal zijn er tien slaapbussen besteld; kosten: f325.000 per stuk. In de slaapbus kunnen de stoelen geheel vlak worden neer geklapt. Daarbij blijven de zit kussens op zithoogte. De leunin gen kunnen via een scharnierend systeem eveneens tot een bed aan een worden geschoven, zo dat er een dubbeldeks bed ont staat. Om de passagier de nodi ge privacy te bieden worden hoofd- en voeteneinden van de slaapbank afgescheiden door ver ticale schotten. In het looppad van de bus komt over de gehele lengte een gordijn, zodat als het ware couchettes zijn ontstaan. De gehele operatie van zitbus tot "slaapbus kan door de beide chauffeurs in tien minuten wor den geklaard. De bussen zullen worden ingezet voor de pendel naar de winter sportgebieden en naar Spanje. Met de Rijksdienst voor het Wegverkeer zijn vooraf uitvoleri- ge besprekingen gehouden om trent de veiligheid van het jong ste busproject van O AD. „Ik denk dat we met de slaapbus opnieuw een schot in de roos hebben geschoten" zegt directeur ter Haar niet zonder enige vol doening. „PAD is altijd innover end bezig, op zoek naar nieuwe mogelijkheden. Wfj zijn daarbij de concurrentie een aardig stuk voorgebleven". Toen de reisorganisatie OAD uit Holten twee jaar geleden op de markt kwam met het fenomeen, de fietsbus, werd er in de vakwereld van de reisorganisatoren, afwachtend ge reageerd. „Een aardig idee, maar of daar wel een markt voor is". De cijfers wijzen duidelijk aan dat de fietsbus een schot in de roos is geweest. In 1983 werden met een beperkte dienstregeling 1500 vakan tiegangers met hun fietsen naar hun vakantiebestemming gebracht. Dit jaar is tot nu toe het aantal al meer dan verdubbeld. Naar schatting zul len zo'n 3500 deelnemers gebruik maken van dit Hollandse initiatief, dat inmiddels door andere reisorga nisaties al is nagevolgd. Met het allernieuwste idee van OAD-directeur ir. J. G. J. ter Haar, de slaapbus, lijkt het de zelfde kant op te gaan. Sinds de eerste, voortijdige berichten in de pers verschenen over de nieu we manier van vakantievervoer, stond de telefoon niet stil op het hoofdkantoor in Holten. Vandaag

Holtens Nieuwsblad | 1984 | | pagina 7