Het onderwijs in beweging Volksuniversiteit nodigt uit tot „gezellig leren" Muziekschool: niet meer weg te denken Vrije tijd: dansen een keuze LEREN WEER NAAR SCHOOL Folders over cursussen LEREN Computer kennis voor iedereen Wa Ee Cursus panfluit aan Almelose muziekschool Avondopleiding Hofstede-mts Hengelo TP 106 JARENLANG IS het onderwijs, wellicht meer dan andere maat schappelijke sektoren, onder werp van felle discussies. Die dis cussies hebben betrekking op zo wel inhoud en organisatie als op de financiering van het onder wijs. Vooral het laatste heeft nog steeds verregaande sociale kon- sekwenties. De werkeloosheid onder leerkrachten is over de he le linie van het onderwijs al jaren onvoorstelbaar groot. Ook het einde van het afgelopen school jaar heeft voor heel wat onder wijsmensen het begin betekend van een wellicht zeer lange perio de van werkeloosheid. Daarbij komt dat velen de ontwikkelin gen in het onderwijs zoals de aanstaande instelling van de ba sisschool ervaren als een factor die onzekerheid in hun bestaan gebracht heeft. Dat geldt natuur lijk niet voor alle onderwijsmen sen. Zeer velen worden door nieu we ontwikkelingen geïnspireerd en uitgedaagd. Maar hun kolle ga's die opzien tegen veranderin gen als tegen een berg zijn ontel baar. AT BETREFT de nu toch wel aanstaande vernieuwing van het kleuter- en lager onderwijs kan men zich afvragen of niet in veel gevallen de geest van ver nieuwing maar met mondjes maat wordt toegelaten op de scholen. Zullen velen zich niet tevreden stellen met het uitvoe ren van de nieuwe voorschriften naar de letter en niet naar de geest? Dit soort veronderstellin gen, die waarschijnlijk niet elke grond missen, geven weer aanlei ding tot nieuwe vormen van on rust. Onder de werkeloze onder wijsmensen zijn er heel wat die met vuur en enthousiasme de onderwijsvernieuwing ter hand zouden willen nemen en maar met lede ogen moeten toekijken hoe hun nog werkende kollega's er huns inziens niet te veel van terecht brengen. Ook bij de in krimpingen van schoolteams als gevolg van het teruglopen van het leerlingenaantal komen toe standen voor die door velen als onterecht worden ervaren. In sommige gevallen moeten en thousiaste en stuwende krachten wijken en mogen anderen die kennelijk met minder verve en sukses hun werk doen, aanblij ven. Dat is dan ook de reden waarom enige tijd geleden spra ke was van andere redenen dan dienstverband en het aantal dienstjaren als ontslaggrond bij boventalligheid. Gezegd moet worden dat het invoeren van zo'n ontslagmogelijkheid de rechts positie van het onderwijzend per soneel ernstig zou aantasten en dat willekeur en vriendjespoli tiek hoogtij zouden kunnen gaan vieren. ToCH KAN wel enig begrip opgebracht worden voor de moei te die velen hebben met het door boventalligheid verdwijnen van goede onderwijskrachten. Het onderwijs heeft juist in deze moeilijke tijd - en dat is geen gezochte gemeenplaats - behoef te aan paarden die de kar willen trekken. Het moet schrijnend zijn als je dat wilt en noodge dwongen aan de kant moet toe kijken. Daar komt bij dat ieder een het er over eens is dat in het onderwijs nog zeer veel werk ge daan kan en moet worden, werk dat zeker niet gedaan kan wor den door de nog betaald werkende onderwijskrachten al leen. Men behoeft zich alleen maar eens te bedenken hoeveel nuttige arbeid er gedaan zou - kunnen worden als er echt een begin op grote schaal gemaakt zou worden met werkelijke indi vidualisering van het onderwijs. Nog ANDERE problemen vragen in het onderwijsveld de aandacht. Ons land kent een zo danige vrijheid van onderwijs dat in feite iedereen een school kan beginnen mits hij aan een aantal minimumeisen voldoet. Hij kan nog subsidie krijgen ook als hij weer aan andere eisen kan vol doen. Dit systeem heeft een aan tal bezwaren - naast onmisken bare voordelen - die de laatste tijd volop in de aandacht staan. Vooral het kostenaspekt is nogal over de tong geweest. Daarbij werd bijna steevast het voor beeld van het lekkende dak van het oude gebouw van de openba re school aangehaald. Men rede neerde dan alsvolgt: Stel in een dorp staat een oude openbare school en een bijzondere school die in een nieuw gebouw is geves tigd. Het dak van het oude ge bouw raakt lek en moet ver nieuwd worden. Omdat de wet voorschrijft dat in een gemeente het bijzonder onderwijs net zo veel krijgt aan subsidie als het openbare onderwijs, betekent dat dat ook het bijzondere onder wijs zijn uitkering per kind ziet stijgen als gevolg van het lekken de dak van het openbare school gebouw. Dit werd door velen ge zien als een onevenredigheid die de overheid handenvol geld zou kosten. Er kwamen onderzoeken die aantoonden dat dat inder daad het geval was en de eerste stappen in de richting van veran dering van het systeem werden al gezet. Met de komst van het ka binet Lubbers werd e.e.a. in de ijskast gezet. Maar de verzuiling kent ook meer sympathieke kan ten. De laatste jaren ziet men meer en meer de samenwerkings school van de grond komen. Daarbij werken verschillende zuilen samen en bewonen ook vaak hetzelfde gebouw. Bijzonde re staaltjes van samenwerking zijn daarbij te zien. Dorpsge meenschappen waarvan het openbare kamp en het christelij ke kamp tientallen jaren op de bres gestaan hebben voor hun eigen school en elkaar daarbij soms het licht in de ogen niet gunden, blijken ineens te kunnen samenwerken als door het dras tisch teruglopen van leerlingen hun dorp beide scholen dreigt te verliezen. Soms gaat zo'n samen werking heel natuurlijk en zon der al te veel problemen, soms ook moeten de partijen de strijd bijlen morrend begraven. !EN samenwerkingsschool is een school waarin leerkrachten, leerlingen, ouders en bestuurders van verschillende levensbe schouwelijke achtergrond sa menwerken op basis van herken baarheid gelijkberechtigheid ge lijkberechtigdheid en voor het onderwijs en de opvoeding op school gezamenlijk verantwoor delijkheid dragen. Tot nu toe vor men de samenwerkingsscholen een betrekkelijke uitzondering in ons land. Maar het heeft er alle schijn van dat deze vorm van onderwijs in kleine dorpsge meenschappen, nieuwe stads- en dorpswijken en oude wijken waar het kindertal is terug gaan lopen, meer en meer toekomst zal krij gen. Het diptomagerichte werken is al lang verdwenen bij £ich Volksuniver siteit noemende instituten in de re gio. Niet, dat er niets meer te leren valt in de zin van kennis vergaren, maar leren heeft veelal een andere inhoud gekregen. Ging het voorheen nog wel eens om het bereiken van extra bekwaamheden, nu gaat het meer om recreatieve en levensbe schouwelijke zaken. Basiseducatie staat hier en daar hoog in het vaan del geschreven, hetgeen zoveel in houdt als onderwijs aan volwasse nen om eventuele opgelopen achter standen op welk terrein dan ook in te lopen. Anderen daarentegen richten zich hoofdzakelijk op de recreatieve Uiteraard behoeft unietalles alleen uit te zoeken als u van plan bent weer aan het leren te slaan. Er zjjn diverse instanties, waar men terecht kan. Wélke instantie; dat hangt van uw bedoelingen af. Schriftelijk on derwijs volgen behoeft de bena dering van een andere instantie dan wanneer men buitenshuis iets wil doen. Plaatselijke cub- en buurthuizen willen daarin nog wel eens ongekende uit komst bieden. Het in de gaten houden van allerlei publicaties omtrent het leren blijkt nogal eens een ware inspiratiebron. Maakt u zich niet bekend, dan doen dat de instellingen wel aan u. Zoals in deze bijlage bijvoorbeeld. Het kan zijn, dat u meer wilt weten over eèn gerichte vakopleiding. Voor die en alle informatie, die betrek king heeft op het gebied van werk en alles wat daar mee samenhangt, is het Arbeidsbu reau de juiste plaats. Men be schikt er over diverse folders, die u meestentijds niet zomaar in de handen worden gestopt. Een praatje hoort er op z'n minst bij. poot van leren en organiseren cur sussen als bloemschikken en jazzbal- let. Ook het leren van vreemde ta len blijkt zich altijd nog in een aardige belangstelling te mogen verheugen, zodat men in het vakantieland nog iets meer kwijt kan dan een vertaald zinnetje als: „Waar is hier de bakker?" Ontwikkelingen in de maat schappij zijn de eerder genoemde universiteiten niet vreemd. Nee, eerder proberen zij daarop in te spelen met een onderwerp als ra cisme bijvoorbeeld, dat uitge diept wordt in historische en ac tuele sfeer. Rond deze tijd heb ben de meeste „uni's" uitgebrei de programma's klaarliggen, waarin men wordt uitgenodigd „gezellig" te komen leren. Daar mee wordt aangeduid, dat het diplomahalen niet voorop staat. Sterker nog: men kan zelfs geen diploma's halen. Desondanks valt er genoeg bruikbaars te le ren en zal men door het gebruik van die kennis in het dagelijkse leven en niet door het laten zien van een diploma kunnen tonen, dat men er iets van heeft opge stoken. Leren voor het/leven is het motto, maar dan wel zo, dat men er plezier in heeft öf krijgt, waarmee het zinnetje, dat men nogal eens kan horen: „Hoe meer men weet, hoe meer men vergeet, dus waarom zou ik dan leren?" ridicuul overkomt. Ken nis van en voor het leven is geen luxe. We hebben tenslotte met meer mensen te maken dan al leen met onszelf. Uiteenlopend De regionale Volksuniversitei ten kennen de meest uiteenlo pende cursussen. Naast leergan gen, die voor de tweede of zo veelste keer tot het pakket beho ren zijn er altijd weer nieuwe activiteiten te ontwikkelen, zoals dat mag blijken uit de program ma's. In Hengelo wil men dit jaar starten met meer kortlopen de cursussen. Daar wordt overi gens veel aan taal gedaan, want voor Duits, Engels, Frans, Ita liaans, Turks, Latijns en nog een aantal talen kent men er de ca- tegoriën: beginners, gevorderden 1 en 2 en communicatie 1 en 2. Wat de kortlopende activiteiten betreft is nieuw de cursus „Zicht op de bijbel", opgezet omdat men denkt, dat van een dergelijk klassiek boek bij velen te weinig kennis bestaat. „Natuurkunde" is eveneens een voorbeeld, waarin men een eenvoudige aanleiding tot het begrip probeert te geven. „Praktisch rekenen" en „Econo mie" behelst het kunnen snap pen van „krantetermen" en de effecten daarvan. Ook de recrea tie wordt niet vergeten met acti viteiten als bloemschikken, crea tief met droogbloemen en pop pen maken. Almelo kent op dat gebied breakdancing, kaarsen maken en figuren maken van brooddeeg, om maar eens een greep te doen. Heel praktische zaken komen aan de orde bij „Stoelen bekleden en opknap pen" en „Brood- en banketbak ken". Talen Talen zijn er hier ook legio met de .nieuwen": Nieuw Grieks en Nieuw Hebreeuws. Lezingen zijn er dit jaar over Parapsycho logie, reflextherapie en de goede stad zelf onder de titel: Een stad vol historische bezienswaardighe den, vroeger en nu. Daarover be schikt Enschede nu weer niet, maar daar biedt de Volksuniver siteit andere (wetenswaardige) zaken. De cursus antropologie zal draaien rond de vraag: hoe vinden (groepen) mensen oplos singen voor de problemen, die het samenleven hen stelt? „Een eventuele vraag voor een multi culturele samenleving in wor ding", zo vindt men in Enschede. Een activiteit, die daar bij zou kunnen horen is „De Week Te gen Het Racisme", die middels allerlei gebeurtenissen en kijk en doe-dingen komend seizoen binnen het pand gestalte krijgt. De grote pedagogische waarde, die sommige kenners aan de mu ziek toekennen, zal zeker op waarheid berusten. De vraag blijft of een ieder, die zich op welke wijze dan ook met de mu ziek bezighoudt, daar telkens veel aan moet denken. Vaak staat het plezier voorop. Zeker wat het luisteren naar muziek stukken betreft, maar diegenen, die het gegeven is zelf een in strument te bespelen weten wat er met bovenstaande wordt be doeld. Maar de kennis omtrent de muziekbeoefening komt niet zo maar uit de lucht vallen. Terde ge heeft men zich vaak kunnen voorbereiden op daartoe aange wezen instituten als de muziek scholen, die de al dan niet wan kele schreden van de kinderhand of letterlijk: kindervoet- en kin dermond uiteindelijk in een ze kere baan weten te leiden. Natuurlijk wordt niet ieder een Herman Krebbers of een Berdien Stenberg - maar goed ook trou wens - maar het is de vraag of dat erg is. Ook op ander niveau blijkt muziek net zo leuk om mee bezig te zijn. Een eenzaam avontuur is het per definitie niet, want in veel gevallen wordt er samen met anderen gemusiceerd. Een extra oplettendheid wordt daarbij vereist, maar daar staat vaak een brok gezelligheid te genover. Want „naar de muziek gaan" betekent maar al te vaak een avondje er tussenuit. Of men nu zélf aan het werk is geweest of heeft gekeken en geluisterd naar muzikanten, die door hun prestatie muzikaal wat te vertel len hebben. Geconstateerd moet echter worden, dat het bezuinigings- spook momenteel de Grote Trom roert bij veel van de instanties. Met een zekere angst wacht men af of men straks de strijkstok overhoudt of de viool, maar hoe dan ook, muziek maken, er van genieten; het zal altijd blijven. Hopelijk zullen de daarvoor ver antwoordelijken niet vergeten, dat daar goed muziekonderwijs bij hoort. Want als melk moet, een ei er bij hoort moet men denken aan de noten en niet aan de nota. Vrije tijd, blije tijd. Behalve, wan neer men er geen vulling aan kan geven. Meestentijds hoeft dat geen probleem op te leveren, want ook voor de laagstbetaalden, ook voor de uitkeringsgerechtigden zijn er moge lijkheden de vrije tijd zinvol te beste den. Buurthuizen bieden vaak een scala aan betaalbare activiteiten, de regio nale Zonder Werk Projecten slager er, ondanks een enorme vraag, telkens weer in het zo veel mogelijk lieden naar de zin te maken. Daarnaast zijn er vele sportieve activiteiten, die eventueel op wedstrijdniveau wor den uitgevoerd. Maar ook als recreatie voorop staat of men zich bepaalde ba sistechnieken eigen wil maken is er keuze te over. Eén van die keuzes zou gezien vorenstaande kunnen zijn: dansen. Muziek en beweging vormen een •combinatie, die veel mensen aan spreekt. Niet alleen jongeren zijn in staat daar uiting aan te ge ven, want ook ouderen wat heet „oud" trouwens - bezoeken een dansschool even goed. Of dat nu is voor de eerste wan kele schreden (Vroeger geen tijd of Hij wou nooit) of voor „opfris cursus" het al dan niet aanwezi ge parket verdraagt evengoed misstappen als juiste passen. Wil of kan men niet op wed strijdniveau meedoen als jongere, dan nog zijn er voldoende rede nen een dansschool met een be zoek te vereren. Zeker in een tijd, waarin de hang naar het oude hoogtij viert. Stijldansen willen ook jongeren beheersen, de tendens naar rock and roll behoeft deskundige begeleiding. Voorheen heette het: „Dansen is plezier voor twee", maar beter is: „Dansen is plezier voor alle maal". Diverse instituten richten zich in het voor de deur staande schooljaar op de „computer- markt" met het geven van cur sussen. Eén van die instellingen is Instituut AVC te Emmen, die op bovengenoemd gebied cur sussen verzorgt in Hengelo en Enschede. Dat gaat in september gebeu ren met de leergang: „Compu terkennis voor iedereen" met als doel de cursist een algeme ne ontwikkeling te verschaffen op het gebied van computers en electronische informatiever werking. Men leert de mogelijk heden van het apparaat kennen en na afloop van de activiteit moet men in staat worden geacht eenvoudige program ma's te kunnen maken in de basic Taal. Bovendien moet men in staat zijn met veel ge bruikte standaardprogramma's te kunnen werken. De cursus duurt twaalf we ken, de lesstof wordt voor een ieder toegankelijk geacht. Van af de eerste les wordt er met het desbetreffend apparaat ge werkt. Ook wordt er in septem ber gestart met de opleiding AMBI Informatica I.I., een be roepsopleiding. Voor informa tie over beide cursussen kan men bellen met (05910)-! 56 89/ 4 03 93. De muziekschool te Almelo komt het nakend seizoen tege moet aan een vraag die meer malen is gesteld. Namelijk de vraag naar een cursus panfluit. Bij voldoende deelname vindt er met ingang van 1 september 1984 een oriëntatiecursus pan fluit plaats onder leiding van Corrie Wolters. Om de cursus te kunnen volgen moet men zelf in het bezit zijn van genoemd in strument. Voor een kleine ze ventig gulden is er al een hemo- n-panfluit te koop, die in eerste instantie voldoet voor het vol gen van de cursus. Naast die kosten is men bij benadering 10 gulden extra kwijt voor lesma teriaal, terwijl de een halfjaar- durende cursus voor volwasse nen 205 gulden en voor minder jarigen 90 gulden kost. Op 1 januari was het aantal deelnemers aan de Avondoplei dingen van de Hofstede-mts te Hengelo vóór de 5-jarige mts- opleiding 203 en voor de diverse vervolgopleidingen 133. Met na me voorzien de cursussen „In formatica" en „Technische In formatica" in een grote behoef te. Het is dan ook niet verwon derlijk, dat er in het komend seizoen een vervolgcursus komt onder de titel „Technische In formatica 2". Nieuw is ook de basiscursus „Kennismaken met de computer en de pro grammeertaal Basic". Een kort lopende cursus van 8 weken, gedurende één avond per week, georganiseerd voor hen, die eerst een nadere oriëntatie be hoeven alvorens deel te gaan nemen aan een langdurige cur sus of voor hen, die overgaan tot de aanschaf van een zoge naamde home-computer. Voor een ieder, die minimaal lbo of mavo bezit toegankelijk. De Volksuniversiteit gaat ko mend seizoen een cursus „Poli tieke Scholing voor Buitenlan ders" organiseren, waarin bui tenlandse mannen en vrouwen zich kunnen voorbereiden op veranderingen, die verwacht kunnen worden wanneer zij in 1986 actief en passief kiesrecht krijgen. Ze kunnen dan stem men, maar ook gekozen wor den. Kunnen lid worden van een politieke partij, maar er ook één oprichten. Uitgelegd zal worden wat de uitgangspun ten van het Nederlandse poli tieke systeem zijn, maar ook bijvoorbeeld hoe de Nederland- se Staat in elkaar zit, hoe d&- gemeente werkt. De cursus duurt 10 weken, de kosten be dragen 25 gulden, opgave dient vooraf te geschieden bij de Volksuniversiteit aan de Haaksbergerstraat 64 te En schede. Bellen kan ook (053)- 32 33 04.

Holtens Nieuwsblad | 1984 | | pagina 7