Holten een week lang ban van verbroedering EEN GEWELDIGE ERVARING 429.- FOLKLORE-FESTIVAL IN ALLE OPZICHTEN EEN SUCCES „Hier organiseren wij met mensen" 1075.- LUGANO TIROL H0LTENS NIEUWSBLAD Uitslag loterij reisburo Burg. v.d. Borch- NEW YORK P' M HOE U OOK REIST... WIJ VERZORGEN ALLES! GARAGE SCHUPPERT BV de glOD© Tel. 05483-2630 *-25/7-" license rendansers nu gegarandeerd kie zen uit dansgroepen van wereld klasse, zonder rekening te moeten houden met verplichtingen van dansgroepen elders in Nederland, zoals nu met Brunsum het geval was. „Ik ben graag mijn eigen baas", zegt Plekkenpol. Het lid maatschap van de overkoepelende organisatie hebben de Holtenaren eerst tijdens het afgelopen festival verkregen. De Nederlandse verte genwoordiger van de CIOFF, de heer Hendriks is persoonlijk naar Holten gekomen om te onderzoe ken of het Holtense festival aan de zéér strenge eisen voldoet die het CIOFF stelt aan haar leden. „Werkelijk alles is grondig beke ken. Een hele dag lang heeft de vertegenwoordiger de accommo datie, het toneel, ja zelfs de slaap plaatsen geïnspecteerd. De goed keuring is voor ons des temeer het bewijs dat het festival goed ge slaagd is". Financieel gezien heeft de orga nisatie de touwtjes strak in de hand gehouden, zodat er uiteinde lijk nog een bedrag overbleef om enkele groepen een reisje door Ne derland aan te bieden. Ook de plaatselijke middenstand en de VW toonden zich tevreden, al was VW-man Gerard Willems van me ning dat Holten zich toch wat be ter had kunnen „verkopen", indien eerder de publiciteitsmachine in werking was gesteld. „Het ont breekt de Holtenaren wel eens aan moed om de zaken groots aan te pakken, maar gezien het succes van dit festival, zal het over vijf jaar wel beter verlopen". Een week lang hebben de naaste buren van de Kalfster- mansweide geen rustige avond gehad. Elke avond was er in de grote tent een programma ge pland, waarbij de zaterdag als hoogtepunt geboekstaafd wordt. Niet minder dan 1400 bezoekers stroomden na stroomden afloop van de, al even geslaagde op tocht, naar de weide om te ge nieten van een show die klonk als een klok. Op donderdagmid dag had burgemeester Van Rap- pard het festival geopend, waar na als eersten geestelijk gehandi capte kinderen, 900 in getal, ge noten van het optreden van de „Het wordt met de dag leuker", vertelt Heien Hogeslag, een van de twaalf vaste begeleiders van de bui tenlandse groepen. Aanvankelijk zag ze er toch wel tegen op om de hele week met de Russische troep te moeten optrekken. De nervositeit van Helen werd aanvankelijk nog versterkt door de nors-kijkende cultureel atta ché, die met de groep meegeko men was. Hij leek zich in eerste instantie niet op z'n gemak te voelen in tegenstelling tot de Russische dansers, die vooral uit stekende contacten hadden ge legd met de Amerikanen. Naar mate de week vorderde kwam de besnorde donker-ogende Mosko- viet steeds meer los en ver scheen er vaker een glimlaqh op z'n gezicht. Evenals alle andere groepsbegeleiders had Helen zich spontaan als vrijwilliger aange meld bij de Boerendansers. „Ik vind het een geweldige ervaring, en als ze over vijf jaar weer een .festival organiseren ben ik be slist van de partij". Ellen Potter, die de groep Villa de Madrid uit Spanje onder haar hoede had, kwam in de eerste dagen in aan varing met het vurige tempera ment van de Spanjaarden, die in eerste instantie niet tevreden waren over de slaapaccommoda- tie. Gelukkig kon dit tot tevre denheid worden opgelost. Johan van de Berg was als Ei- bergenaar een „vreemde eend in de bijt". De student Arabische talen is lid van de_ Borculose boerendansers en wilde graag een gedeelte van zijn vakantie opofferen aan het Holtense festi val. „Ik heb gewoon gesollici teerd en ben aangenomen". Jo han woonde gedurende de gehele week samen met zijn ploeg, de Tsjechen. Uit ervaring kan hij vertellen dat het slapen op stret chers de nodige behendigheid vereist. Zelf was hij de eerste nacht pardoes met bed en al omgeklapt. De oudste begeleid ster was de 70-jarige mevrouw Wansink, die de groep fa Soyotte uit Frankrijk koesterde als haar kinderen. Als enige van alle be geleiders wist zij de problemen zelf op te lossen, zodat zij geen enkele keer tijdens het dagelijks „spreekuur" van voorzitter Plek kenpol om raad hoefde te vra gen. eerste dansgroepen. De stralende gezichten van die kinderen moe ten de Boerendansers veel vol doening hebben gegeven. Gelijk donderdagavond had men een volle bak bij de boerenconferen- ceshow „Ie blieft lachen". Het aantal toeschouwers werd nog overtroffen op de artiestenavond, waar Frank en Mirella maar vooral de zusjes Maywood de Holtenaren uit de plooi wisten te krijgen. Op maandag kregen de bejaarden de kans om van het folkloreprogramma in een wat rustiger sfeer te genieten. „Prachtig mooi hoor, maar zo vuile", vertaalde een oudere da me uit de zaal de klacht over het overladen programma. „We hebben geleerd van onze fouten", verklaarde na afloop voorzitter Plekkenpol. „In elke organisatie van zo'n festival zitten foutjes. Wij zullen de volgende keer wat minder groepen uitnodigen, maar wel van wereldformaat". Ook het district-festival dat op maandag avond werd gehouden zal bij een volgende gelegenheid op een an der tijdstip worden gehouden. In een zaal vol knipmutsen was het weliswaar erg gezellig, maar niet zo aantrekkelijk voor het grote publiek. Het kinderprogramma op dinsdag was een gok, die toch nog zo'n tweehonderd kin deren trok, wat gezien het war me weer niet slecht genoemd kan worden. Tot slot van het festival kwa men dansers, gastgezinnen en zo maar Holtenaren dinsdagavond in de tent bij elkaar om nog even na te praten rnet elkaar. Dat dansen verbroedert, werd die avond het beste gedemon streerd door een van de kleine, Minder traditiegebonden brachten de studenten van de Bringham Young University uit Provo-Utah, een dansshow die duidelijk was ingestudeerd met een knipoog naar het publiek: Veel stralende glimlach, tapdans en een swingend ritme. kleurrijke Indiase dansers die de gehele avond de steun was van een van zijn Amerikaanse dans- vrienden die zijn voet had ver stuikt. Als een bezorgd broertje dribbelde de kleine man achter de flink uit de kluiten gewassen Amerikaan aan. Ook later, na af loop waren er staaltjes van ver broedering te zien in de Dorps straat, waar de Amerikaanse jon gens héél galant enkele Russi sche danseresjes naar hun ver blijfplaats in de gymzaal bege- - leidden, terwijl hun officiële be geleiders - die gedurende de ge hele week wel een waakzaam oogje op hen hadden gehouden - in geen velden of wegen te zien waren. TOYOT A Schuppert De garantie voor service en kwaliteit Off. Toyota-dealer voor Holten-Bathmen eo. 'Oranjestraat 30 Tel. 05483-13 63 vakantie- 10 en 17 daagse touringcarreizen van de OAD naar het comforta bele Hotel Ceresio te Lugano. Incl. volledige verzorging en schit terende excursies, o.a. naar het Lago Maggiore. 10 dagen per persoon vanaf Met eigen auto naar de App. Tiroler Alpenhof van Boot Co. in Patsch (bij Igls). 2-kamerapp. voor max. 5 pers. en 5-kamer app. voor max 7 pers. Huurprijs per week vanaf DONDERDAG 26 JULI 1984 „Als men het mij een week geleden had gevraagd had ik beslist gezegd: nooit van z'n leven meer, maar nu weet ik bijna voor honderd procent zeker dat we over vijf jaar het festival herhalen". Een onverstoorbare, zichtbaar tevreden voorzitter van de Holtense Boerendansers Dick Plek kenpol ziet er na dagen van veel kopzorg, weinig slaap en èrg veel regelen nog even ontspannen uit als enkele weken geleden toen hij bij benadering nog niet wist wat hem deze week boven het hoofd hing. De enige verandering is een dikke, inge zwachtelde, duim die hij opliep bij het helpen van legerkok Jan Schone- veid. „Er zijn dus ook nog wel din gen die ik niet kan", grinnikt hij. Als de grote organisator valt veel van het succes van het Folklorefestival toe aan de on verwoestbare voorzitter. Zelf ziet hij het wat genuanceerder. „Wat De alom aanwezige Dick Plek kenpol toonde zich gedurende het gehele festival een duizend poot met organisatietalent. ze in Brunsum organiseren met geld, organiseren wij hier met mensen". In Brunsum zijn twee mensen full-time in dienst om el ke vier jaar een Folklorefestival te organiseren, wij doen het met de volle medewerking van onze 38 leden, daarbij geassisteerd door tien leden van de Holtense Automobielclub MAC. Terugkijkend op het uitermate geslaagde feest, wil hij de zaak over vijf jaar nog professioneler aanpakken. „Het aantal deelne mende groepen was wellicht wat te veel, daardoor liep het pro gramma zaterdag ook te ver uit. Daarnaast zullen we de volgende keer meer groepen uit streken bij ons laten optreden die niet direct onze buren zijn. Ik denk aan groepen uit Zuid-Amerika en Mexico. We hebben nu geconsta teerd dat de aandacht vooral be stond voor het optreden van de Tsjechen, Roemenen, Russen, Amerikanen en mensen uit In dia; die brachten vuurwerk. Dat is niet eerlijk tegenover de dan sers uit landen zoals Duitsland, Frankrijk of Zweden. Die gaan in zo'n geweld compleet onder". Voorzitter Plekkenpol is uiter mate verheugd over de contac ten die tussen de verschillende dansgroepen zijn gelegd. Daar naast is hij bijzonder trots op de uitnodiging die hij heeft ontvan gen van de Russische ambassa deur. Samen met zijn voruw en Helen Hogeslag die gedurende de gehele week de Russen heeft begeleid en de Russische Dans groep gaat hij vrijdag naar Den Haag. Met de culturele vertegen woordiger uit Moskou die de groep gedurende al hun reizen begeleidt, zijn nu reeds afspra ken gemaakt voor een jaarlijks terugkerende uitwisseling tussen Nederlandse en Russische dans groepen, een teken dat de men sen uit het Oostblok het volste vertrouwen hebben in het orga nisatietalent van Plekkenpol. „Ach eigenlijk is het niet zo'n klus", verklaart deze lakoniek. „Het is een kwestie van het hoofd koel houden en niet in pa niek raken". Door een uitgekien de budgettering die erg voorzich tig was opgesteld springt de or ganisatie er goed uit. Er is zelfs nog een zakcentje overgebleven om een aantal groepen een reisje aan te bieden naar Amsterdam. 30- 3167; 29 - 1667; 28 - 2377; 27 1003; 26 - 3768; 25 - 0233; 24 - 2810; 23 - 3641; 22 - 0173; 21 - 2209; 20 - 2520; 19 - 2566; 18 - 2260; 17 - 0105; 16 - 3315; 15 - 0090; 14 - 1837; 13 - 1907; 12 - 3762; 11 - 1283; 10 - 0047; 9 - 1600; 8 - 0470; 7 - 3633; 6 - 2709; 5 - 1735; 4 - 3047; 3 - 3354; 2 - 3778; 1 - 0343. Kent u ze nog, de schitte rend geklede dansers uit In dia die een week lang het straatbeeld in Holten opfleur den met hun aanwezigheid? Maandenlang zijn de jongelui op pad om in de wereld hun danskunst te laten zien. Veel van hen hebben na zo'n lange tijd dan ook behoorlijk veel heimwee en zijn diepgeroerd door elk vriendelijk woord. In burgemeester Van Rappard hadden ze een vaderlijke steun die zij bijzonder op prijs stelden. De jongelui adopteerden de burgemees tersfamilie als hun tijdelijke papa en mama, wat in de plaatselijke ivinkels soms de nodige hilariteit ovleverde. Na hun verblijf in Nederland gaan de Indiërs naar Londen waar hen nog een overladen programma wacht, pas dan kunnen zij terug naar het land van herkomst. Overigens, wist u dat de In diërs hele liters tomaten-ket- chup consumeren. Vrijwel elk gerecht wordt overladen met het rode goedje. Als enige groep, waren de Indiërs strik te vegetariërs, wat de nodige aanpassing van de gastgezin nen vergde, maar ook een aantal heerlijke Indiase re cepten opleverde die als af wisseling van de gewone Hol landse pot van vlees met een lekkere jus een herinnering zal oproepen aan het geslaag de folklorefestival. Terugkijkend op een week vol dans en muziek van ver over de grenzen, kan niet anders geconstateerd wor den dat het Internationale Folklore festival een uiterst geslaagd evene ment is, dat beslist voor prolongatie vatbaar is. Nog nooit stond Holten zo op z'n kop, en waren er zoveel men sen op de been tijdens een optocht. Niet minder dan 15.000 mensen om zoomden zaterdag de straten in het centrum om een glimp op te vangen van de kleurrijke stoet. Wie had het ooit verwacht dat Holtens burge meester op straat zou walsen met een Russische danseres. Dat was slechts één van de hartverwarmende momenten die er de afgelopen week zoveel waren. De Holtenaren reageerden vori ge week voorzichtig „eerst maar eens kiek'n wat die jongen van Plekkenpol in hoes hef hoalt". Een handicap daarbij was dat het me rendeel van de Holtense Boeren dansers niet afkomstig is uit Hol ten, maar uit de omliggende ge meenten zoals Laren. Volgens voorzitter Plekkenpol was dat een van de redenen dat andere feestco- mité's in Holten slechts aarzelend over de brug kwamen met hun medewerking. Hij beschouwt het dan ook als een groot compliment dat de Holtenaren uiteindelijk toch in grote getale hun medewer king hebben verleend en op voor hand al alle medewerking hebben toegezegd voor het volgende festi val dat beslist over vijf jaar wordt gehouden. Als officieel lid van de CIOFF, het overkoepelend orgaan van alle organisatoren van folklo ristische festivals, kunnen de Boe- De Roemeense dansgroep was een van de absolute hoogtepun ten uit het overladen program ma van het folklorefestival. I —X„1straat 2, Holten Extra chartervluchten van NRV Holiday. Vertrek elke dinsdag van 10/7 t/m 14/9. Retourvlucht Amsterdam - New York 8- en 15 daagse vliegreizen van Phoenix Vakanties naar Hotel Palace te Kastel Stan (vlakbij Split). Halfpension in kamers met douche/toilet en balkon. Vertrek 4,5,11.12,18,19,25 en 26 aug. en 1,2, 8 en 9 september. 15 dagen per persoon vanaf f 949.- 8 dagen per persoon vanaf

Holtens Nieuwsblad | 1984 | | pagina 5