Vakantiewerker in weer volop aan de i Holten: slag 2* gemeente holten 769.- 89.- 806.- 935.- HOLTENS NIEUWSBLAD TIROL PARIJS MAUORCA AIGARVE riJDVERDRIJF, SPAREN EN ERVARING OPDOEN bibliotheek GARAGE SCHUPPERT BV Tijdelijke verkeersmaatregelen reisburo Burg. v.d. Borch- HOBU OOK REIST... WIJ VERZORGEN ALLES! RADIO OOST DONDERDAG 12 JULI 1984 „Heb jij al vakantiewerk?" Elk jaar zo rond de Pasen is het al dan niet werken in de zomervakantie een dankbaar gespreksonderwerp op menige middelbare school. Acht we ken niets doen is voor de meeste scholieren wei erg lang en een extra zakcentje kan iedereen in die dure vakantiemaanden goed gebruiken. Wij namen her en der in Holten een kijkje hoe het de vakantiewerkers gaat nu ze de schoolbanken hebben verruild voor een tijdelijke arbeids plaats. Ook vroegen we de bedrijfs leiding hoe het nu gesteld is met de motivatie van de vakantiekrachten. We beginnen onze speurtocht bij de ENKCO waar bedrijfsleider J. Heyda sinds afgelopen maandag 36 vakantiekrachten onder zijn hoede heeft. Op een totaal perso neelsbestand van 90 man een flin ke hap. vooral omdat ze voorname lijk in de produktiehal zijn samen gebracht. Toch draait alles soepel aan de verschillende produktielij- nen waar in hoog tempo kotelet ten, gehaktballen en schnitzels voorbijschieten op weg naar de hongerige consument. „Geen pro blemen bij het inpassen van vakantiewerkers in het normale proces?" luidt onze eerste vraag aan Heyda. „Dat valt erg mee", is zijn ant woord. „Natuurlijk kan een vakan tiewerker niet meteen alles. Aan het begin van de week houden we eerst in de kantine een praatje waarbij we ze op de verantwoorde lijkheid wijzen dat ze met voe dingswaren omgaan. Dat is heel belangrijk in deze branche. Verder verdelen we ze over de verschillen de lijnen waarbij we ervoor zorgen dat op echt kritieke punten eigen mensen staan. We hebben een heel goed middenkader dat eventuele problemen prima weet op te van gen. Je krijgt natuurlijk ook al snel in de gaten wie wat meer verant woording kan dragen. Sommigen v/erken hier al voor het derde of vierdejaar. Mensen die langer kun nen werken leiden we ook op. Dat begint in april of mei al. Dat wor den dan de steunpunten voor de zomervakantie." Toch zal ook de ENKCO ieder een die belangstelling voor een vakantiebaantje heeft niet kunnen plaatsen. Worden er nog selectie criteria gehanteerd? Heyda: „Een algemene beleids lijn binnen het hele bedrijf is dat we de voorkeur geven aan mensen Uit Holten. Verder krijgen familie leden van het vaste personeel voorrang. En dan hebben we na tuurlijk mensen die we al kennen van voorgaande jaren. Je heb gauw genoeg door of iemand ge schikt is en de verantwoording aan kan. Maar wat dat betreft hebben we nauwelijks slechte ervaringen. Je merkt echt dat de bereidheid om te presteren aanwezig is". Niet vervelend Een van degenen die via haar vader twee jaar geleden voor het eerst een vakantiebaantje bij de ENKCO kreeg is de 17-jarige HAVO-scholiere Riande den Heijer. Zij is bezig aan haar der de en tevens laatste week in de in 1981 gereed gekomen produk tiehal waar het, gezien de koele temperatuur, heel wat beter toe ven is dan in het kantoor van bedrijfsleider Heijda. Ze laat even de koteletten in de steek om ons haar ervaringen te vertellen. Vanaf zeven uur die morgen is ze al bezig, maar van vermoeidheid is geen sprake. Riande: „Alleen de eerste paar dagen ben je moe, omdat je de hele tijd moet staan en op school zit je de hele dag. Maar dat went al gauw. Vervelend werk is het eigenlijk ook niet omdat je aan verschillende lijnen werkt en telkens met iets anders bezig bent. Ook het tempo waar in wordt gewerkt verschilt. En de drie koffiepauzes per dag en een lunchpauze breken de dag mooi. Nee, met het vroege op staan heb ik geen problemen. Kwart over zes, ja. Maar anders moet ik om zeven uur opstaan en om vijf over vier ben je klaar". Geen wonder dat zij volgend jaar weer bij de ENKCO wil gaan werken in de vakantie. Vakantiewerkster Rianne den Heyer krijgt instructie van haai tijdelijke baas, de heer J. Hey- den. Voor „tijdverdrijf' maar ook wat bij te sparen". Broger, Achim; Jeroen en de telefoon/Achim Bröger en Gisela Kalow. Casterman. cop, 1983. Wanneer Jeroen zich verveelt, maakt hij zich piepklein en kruipt door de telefoondraden naar telefoniste Maaike om een praatje met haar te maken. Fantasievol prente- boek met grote platen in warme kleuren. Korschunow, Irina; Twee bolle bozen/Irina Korschunow: met lek. van Francien van Westering: Amsterdam: Querido, 1983 Koen wil niet meer naar school omdat hij wordt geplaagd vanwege zijn dik-zijn. Op een dag ontmoet hij draakje en deze geeft hem zijn zelfvertrouwen weer terug. Kromhout van der Meer, Rindert; Ouders ontsnapt/Rindert Krom hout: met ill. van Sylvia Weve. Utrecht: Sjaloom, cop 1983. Een paar ouders ontsnappen uit het tehuis voor Bijzonder Vervelende Ouders (BVO's) om wraak te nemen op hun kinderen, maar thuis blijkt dat de kinderen ook heel goed voor zichzelf kunnen zorgen. Met veel cartoonachtige tekening en weinig tekst. Cabezas, Omar; De lange mars door de bergen/Omar Cabezas vert. (uit het Spaans) door Dick Bloemraad. - Weesp (etc) Wereldvenster (etc), cop. 1983. Verhaal over het vormingsproces van een Nicara guaanse guerillastrijder vanaf het begin van de jaren 1960 tot 1975. Heinlein, Robert A; Vrij dag/Robert Heinlein: (vert uit het Engels door Bob van Laerhoven): Elmar, cop. 1983. Avonturen van een kunstmatige vrouw in een toekomstig Amerika dat door revoluties uit elkaar valt. Werd, Mickey de; Niks voor Kim/Mickey de Werd ill. René Pullens. Amsterdam: Meulenhoff Informatief, cop. 1982. Een van de meisjes in het vakantiekamp heeft suikerziekte. In het begin vinden de anderen het raar dat-Kim zo'gauw moe is en zichzelf spuiten geeft, Kapsenberg-Leffring, Marijke; Creatief spel: Suggesties voor ex pressie door woord en gebaar, binnen en buiten het onderwijs/ Marijke Kapsenberg-Leffring, Hans Stenfert Kroese. De Bilt: Cantecleer, 1983. Handleiding voor spelleid(st)ers van kinderen in de basisschoolleeftijd. Blysma, Joanne; Over soepen en soepjes/Joanne Blysma: (tek. Han van den Broeke) Helmond: Helmond, cop. 1983. Soepen. Elkins, Michael; Oog om oog: Verzet en wraak van de Joden tijdens en na de Tweede Wereldoorlog/Michael Elkins; (vert. uit het Engels Rob van Moppes) Ommen (etc) Publiboek (etc) cop. 1983. De geschiedenis van een groep Joden die besluiten om nazi-misdadi gers op te sporen en terecht te stellen. Vaste kern Dat. „bijsparen" is ook voor Jeanet Nijland een belangrijke reden om vakantiewerk te doen. Zij werkt deze zomer als inval ster op de groente-afdeling van de C-1000 Supermarkt en maakt ook deel uit van de vulploeg die zorgt voor volle schappen. Jea net heeft niet echt hoeven mee doen aan de jaarlijkse afvalrace voor vakantiebaantjes omdat het beleid van C-1000 in deze is dat door vakantie opengevallen plaatsen worden ingenomen door mensen uit de vaste kern van zaterdaghulpen en de vulploeg. En omdat Jeanet Nijland (18 jaar en in de laatste klas van de HAVO) ook al twee jaar lang re gelmatig op zaterdag achter de bloemkolen, bananen en eigen heimers bij Dikkers te vinden is, werd zij meteen gevraagd door bedrijfsleider W. Overmars. Overmars ondervindt ook elk jaar weer de enorme belangstel ling voor vakantiewerk van de Holtense jeugd. Maar met een vaste kern van zo'n 25 jongens en meisjes achter de hand kent hij nauwelijks problemen om de zaken draaiende te houden nu de bouwvakvakantie enerzijds enorme drukte veroorzaakt, maar anderzijds zijn vaste krach ten naar nog zonniger oorden doet vertrekken. De C-1000 be drijfsleider: „Het is belangrijk dat je mensen hebt die al ver trouwd zijn met het werk. An ders gaan ze alweer weg wanneer ze het werk kennen". En dat laatste kan van Jeanet Nijland zeker worden gezegd. In de opslagruimte achter „haar" groente-afdeling maakt ze even tijd om onze nieuwsgierigheid naar haar ervaringen te bevredi gen. „Ik heb nooit ander vakan tiewerk gedaan, maar dit bevalt prima. Vooral nu bij de groenten zelfbediening is ingevoerd. Vroe ger had je het zo druk met het bedienen van de mensen dat je nauwelijks tijd had om een praatje met ze te maken. Nu heb je meer contact met de klanten". En, nadat ze even is weggeroe pen door een mevrouw die vraagt hoe de weegschaal werkt: „Dit is voorlopig mijn laatste week hier. Volgende week ga ik zelf drie weken op vakantie. En dan komt het extra geld goed uit, ja". Vrijwillig Van extra geld is er bij Erik Bouhuis (17) geen sprake. Ten minste waar het gaat om zijn vrijwilligerswerkzaamheden bij de Stichting Sociaal-Cultureel Werk, waar hij dit jaar voor het eerst de Kindervakantieweek meemaakt, en bij de jongeren- sociëteit De Schure, waar hij sinds kort bestuurslid is. Wat be treft betaald werk zit Erik ook goed met het AC-restaurant Hol ten als vakantiewerkgever. Hij kan dus de voor- en nadelen van betaald en vrijwilligerswerk naast elkaar zetten. Erik Bouhuis (die na de Detail handel Vakopleiding in Apel doorn nu de Decoratie en Eta leer Vakopleiding in Almelo gaat volgen): „Als vrijwilliger verdien je niets, maar je leert wel veel. Plus dat je grotendeels zelf je dag kunt indelen. En bij een be taalde baan ben je natuurlijk ge bonden aan wat je baas wil. Toch moet je dat vrijwillig werk ook niet te makkelijk opvatten. Je moet echt wel gemotiveerd zijn, anders kun je er beter niet aan beginnen". Erik heeft zich de afgelopen periode samen met de „harde kern" van de Kindervakantie week bezig gehouden met het vervaardigen van de decors voor deze week en bedient nu de tele foon en de mobilofoon. De erva ringen die hij nu opdoet wil hij later eventueel gebruiken bij sol licitaties. „Je leert hier hoe je met mensen moet omgaan en hoe je dingen moet organiseren. Met name het organiseren van live-optredens voor De Schure brengt nogal wat met zich mee. Een hele papierwinkel van rege lingen, vergunningen, contracten, enz. Hoewel het allemaal vrijwil ligerswerk is, moet je het vol gens mij wel als een echte firma zien en de dingen zakelijk aan pakken. De bestuursleden van De Schure zijn dan de firmanten en de vrijwilligers het personeel, waarbij het personeel volledige inspraak heeft". Met het geld dat hij bij het AC-restaurant verdient wil Erik deels zijn studie bekostigen, in de weekeinden wat meer uit kunnen geven, nieuwe kleren ko pen en als er nog wat overblijft iets opzij leggen. Te weinig Erik Bouhuis is overigens niet de enige vrijwilliger tijdens deze vakantieweek voor de Holtense kinderen. Dat merken we als we de zeven huifkarren onderschep pen die geheel in het kader van een Lucky Luke-verhaal bezig zijn met De Grote Trek. Zo'n 120 kinderen worden begeleid door 55 vrijwilligers. Beroepskracht Dianne Overvelde van de Stich ting Sociaal-Cultureel Werk ver telt- waarom dat er eigenlijk nog te weinig zijn. „We hebben net zoveel vrijwil ligers als vorig jaar, dus dat was het probleem niet. Alleen hebben we dit jaar veel meer randfigu ren nodig die op de een of ande re manier opduiken bij het the ma van deze week. Wel zijn er dit jaar minder vrijwilligers met ervaring. ,om Deze keer in onze rubriek Jient u ze nog" een zonnig vakantieplaatje uit het oor logsjaar 1942. Ondanks de sombere tijden werd er toch op vakantie gegaan. Oudere Holtenaren zullen ongetwijfeld de wagen van Van Gend en iLoos herkennen die in die tijd een ongeregelde dienst onder hield tussen het station in Holten en de diverse hotels en pensions. Het fenomeen zo- merbungalow is uit later tij den. Keurig gekleed in uni form, compleet met pet met embleem van Van Gend en Loos stond Hendrik van Kloas zoals de overlevering wil), de vakantiegasten bij het station op te wachten om hen naar hun vakantieadres te brengen. De - vaak omvang rijke - bagage, werd meestal al vooruit gestuurd en werd door Hendrik eveneens naar de plaats van bestemming ge bracht. In het geval van onze foto ging de tocht naar Hotel In den Swarten Ruiter. De plaatselijke besteldienst van Van Gend en Loos had in die dagen toch een belang rijke taak in Holten. Alle be stellingen die per spoor wer den aangevoerd werden door Hendrik met zijn paard en wagen ter bestemder plekke afgeleverd. Vaak een lood zware klus omdat veel wegen buiten de bebouwde kom nog slechts bestonden uit een zan derig karrespoor. Daarnaast - en hoe kan het ook anders - was de man van Van Gend en Loos vaak de man die de nieuwtjes uit het dorp wist te vertellen. (Noot red.: heeft u oude fo to's uit vroeger tijden die voor publikatie geschikt zijn, en weet u daarbij een aardige geschiedenis te vertellen, aar zelt u dan niet om contact met ons op te nemen.) De garantie voor service én kwaliteit Off. Toyota-dealer voor Holten-Bathmen eo. Oranjestraat 30 Tel. 05483-13 63 Burgemeester en wethouders van Holten maken bekend dat in het kader van het 2e Internationale Folklore Festival Holten 1984 op zaterdag 21 juli 1984 een grote folkloristische optocht door de bebouwde kom van Holten zal trekken. Van ongeveer 12.00 uur tot 16:00 uur zullen als gevolg hiervan de volgende straten voor het verkeer worden afgesloten: - Beusebergerweg, tussen de Fliermatenweg en-de Larenseweg; - Larenseweg, tussen de Aaltinksweg en de Dorpsstraat; - Kon. Wilhelminastraat, tussen de Vrijheidslaan en de Larenseweg; - Vrijheidslaan, geheel; - Keizersweg, tussen de Vrijheidslaan en de Dorpsstraat; - Gaardenstraat, geheel; - Schoolstraat, geheel; - Rietmolenstraat, geheel; - Oranjestraat, geheel: - Noordenbergstraat, geheel; - Waardenborchstraat, geheel; - H. J. Wansinkstraat, geheel; - Bergmanstraat, geheel: - Kozakkenstraat, geheel; - Holterenkstraat, geheel; - Mr. G. Vixseboxsestraat, geheel; - Kolweg, tussen de Lageweg en de Oranjestraat; - Dorpsstraat, tussen de Oranjestraat en de Larenseweg; - Stationsstraat, tussen de Dorpsstraat en de Kerkhofsweg. Voor de goede orde wijzen wij er op dat diverse straten die tussen de route inliggen tijdelijk niet bereikbaar zullen zijn. Indien het in gevallen van dringende spoed noodzakelijk is de afzetting met een auto te passeren dient kontakt te worden opgenomen met het politiebureau, tel. 26 55. u— ^/hëvakantie- - tus en septem^^d'erden p'kwaliteit baanden me. ncgj .ese^^e pr^ 9 daagse touringcarreis van OAD naar Sporthotel Fuchs te Hopfgarten. Inclusief volledige verzorging en schitterende excursies. Per persoon vanaf: Grote keus uit vele aantrek kelijke korte of langere reizen naar Parijs in alle prijsklassen. Bijvoorbeeld: ..Paris-Spécial" van Transalpino voor iedereen t/m 25 jaar. Per persoon: 8,15 en 22 daagse vliegreizen van Gulliver Flytours naar de appartementen Gulliver in Cala d'Or. Bij 2 personen, 8 daagse reis per persoon vanaf: 8,15 en 22 daagse vliegreizen van NRV-Holiday naar de prachtige appartementen Torralta in Alvor. Bij 2 personen, 8 daagse reis per peroon vanaf: 1 riet rrlnLct s,raat 2'Holten CIC. ^LODB Tel.05483-2630 FM KANAAL 8-89.4 Mhz M DONDERDAG 12 JULI 1984 07.30-08.00 uur: Nieuws, verkeers informatie, agenda, weerbericht; 12.00-12.30 uur: Aktualiteit en agenda; 17.00-17.15 uur: Nieuws uit Overijssel en Gelderland, agenda; 17.15-18.00: Radio Oost Zomerprogramma. VRIJDAG 13 JULI 1984 07.3(^08.00 uur: Nieuws, verkeers informatie, agenda, weerbericht; 12.00-12.30 uur: Aktualiteiten en agenda; 17.00-17.15 uur: Nieuws uit Overijssel en Gelderland, agenda; 17.15-18.00 uur: Radio Oost Zomerprogramma. ZATERDAG 14 JULI 1984 17.00-17.15 uur: Nieuws en agen da; 17.15-18.00 uur: Sportpro gramma; ZONDAG 15 JULI 1984 10.00-11.00 uur: Een bakje troost met Radio; Oost 11.00-12.00 uur: Het verzoekplatenprogramma: 18.00-19.00 uur: Sportprogramma. MAANDAG 16 JULI 1984 07.30-08.00 uur: Nieuws, verkeers informatie, agenda, weerbericht: 12.00-12.30 uur: Aktualiteiten. agenda, groente- en fruitrubriek: 17.00-17.15 uur: Nieuws uit Over ijssel en Gelderland, agenda: 17.15-18.00 uur: Radio Oost Zo merprogramma. DINSDAG 17 JULI 1984 07.30-08.00 uur: Nieuws, verkeers informatie, agenda, weerbericht; 12.00-12.30 uur: Aktualiteiten, agenda; 17.00-17.15 üur: Nieuws uit Overijssel en Gelderland, agenda; 17.15-18.00 uur: Radio Oost Zomerprogramma. WOENSDAG 18 JULI 1984 07.30-08.00 uur: Nieuws, verkeers informatie, agenda, weerbericht; 12.00-12.30 uur: Aktualiteiten en agenda; 17.00-17.15 uur: Nieuws uit Overijssel en Gelderland, agenda; 17.15-18.00 uur: Radio Oost Zomerprogramma; 21.00- 22.00 uur: Radio Oost Popcor eert m.m.v. „Waanzin" en „De Stunt".

Holtens Nieuwsblad | 1984 | | pagina 7