Boerendansers ontvangen zo'n duizend dans vrienden INTERNATIONALE FOLKLORE-SHOW VOL VAART EN KLEUR Programma HOLTENS NIEUWSBLAD DONDERDAG 5 JULI 1984 festival De voorbereiding voor het grote Internationale Folklorefestival dat van 19 tot en met 25 juli gehouden wordt in Holten is in volle gang. .Het begint er om te spannen", zegt voor zitter Dick Plekkenpol van de organi serende vereniging de Holtense Boe- rendansers. .Zoals we het nu kunnen bekijken, kan er niets meer mis gaan. Alle groepen die zich hadden aange meld, komen ook inderdaad en ook uit Nederland hebben zich een groot aantal Folklore groepen zich aange meld, zodat we al met al meer dan duizend deelnemers kunnen ver wachten. De oproep die de Holtense Boe- rendansers onlangs plaatste in het Holtens Nieuwsblad om geduren de het festival als gastgezin op te treden heeft veel weerklank gevon den in Holten. „Op een twintigtal deelnemers na, hebben wij alle mensen kunnen onderbrengen", vertelt voorzitter Plekkenpol. Voor een aantal groepen uit de Oosteu- ropese landen hebben wfj een vier tal scholen beschikbaar. Deze mensen hebben wat minder bewe gingsvrijheid dan de anderen. De overige deelnemers uit het buiten land zijn door geheel Holten heen ondergebracht, onder andere bij onze burgemeester die gastvrij heid verleent aan de choregraaf en de leider van de dansgroep uit India. Voor de burgemeestersfami lie wordt het dan een vleesloos weekje, want de groep uit India bestaat voornamelijk uit vegeta riërs. Gelukkig hebben we in Hol ten voldoende vegetariërs die kun nen helpen bij het samenstellen van de maaltijden". Voor de twintig nog niet onder dak gebrachte dansers vragen de Boerendansers nog particuliere adressen, waarbij men nog een keuze kan maken of men een Oos tenrijkse, dan wel een Zweedse gast onderdak wil verlenen. „Veel mensen hebben ons opgebeld dat ze wel bereid zijn iemand in huis te nemen, maar zien tegen de proble men van de taal op. Uit ervaring weten we, dat het reuze meevalt. Zelf hebben wij tijdens onze toer- neeën in het buitenland nooit pro blemen gehad. Tenslotte kom je met handen en voeten al een heel eind". Publiciteit Het Folklorefestival met deel nemers van wereldfaam zal ook landelijk de nodige publiciteit krijgen. Op 14 juli zal de ANWB er aandacht aan besteden in de Burgemeester mr. W.L.F.C. ridder van Rappard heeft via het bestuur van de Holtense Boerendansers een speciaal verzoek gericht aan de aan- wonenden van de route waarlangs de Folkloristische optocht zaterdag 21 juli zal trekken. „Steekt u allemaal de vlag uit, zodat de deelnemers kun nen zien dat de Holtense be volking hen welkom heet als gasten van de Holtense Boe rendansers. Een dergelijk groot evenement maken we niet alle jaren mee in Holten, daar mogen we best een beetje trots op zijn. Ik reken er dan ook op dat iedereen die dag de vlag uit steekt". De optocht start op zater dag 21 juli om 14.00 uur van af de Beusebergweg. Het op stellen van de deelnemende groepen begint om 13.30 uur. De route is als volgt: Beusebergweg, Larenseweg, Kon. Wilhelminastraat, Vrij heidslaan, Keizersweg, Gaar- denstraat, Schoolstraat, Riet molenstraat, Oranjestraat, Noorderbergstraat, Waarden- borchstraat, Holterenkstraat, Mr. G. Vixseboxsestraat, Kol- weg, Dorpstraat, Station straat. In totaal zullen 17 groepen aan de optocht deel nemen. toeristische tips die 's avonds om kwart voor zeven op Ned. 1 worden uitgezonden. De TROS, heeft inmiddels laten weten in elk geval aanwezig te zijn met het TROS-promotieteam, terwijl alle apparatuur mee wordt geno men om de mooiste optredens op te nemen voor uitzending. Bejaarden Op maandag 23 juli zullen be jaarden uit geheel Nederland naar Holten komen voor de spe ciale Folkloremiddag voor 65 plussers. „Wij hebben doelbewust deze middag ingelast opdat de oudere belangstellenden op hun gemak in een rustige atmosfeer kunnen kijken en luisteren naar het programma dat volledig ge lijk is aan het openingsprogram ma op zaterdagmiddag". Over gebrek aan plaatsruimte zal niet te klagen zijn: de grote tent op de Kalfstermansweide kan maar liefst 1700 bezoekers bevatten. De restauratietent heeft zo'n 400 zitplaatsen. „Op het eerste gezicht lijkt het een hele ruimte, maar uit de erva ring van de vorige keer, vijf jaar geleden, weten we dat het Festi val veel bezoekers zal trekken. Vijf jaar geleden hadden wij op de topdag 1100 bezoekérs. Dit jaar verwachten we het dubbe le". De voorverkoop van de kaar ten, waarvan de prijzen allemaal beneden de tien gulden liggen is inmiddels begonnen bij de VW Holten en café Vosman. In Ahmedabad in India werd in 1949 een unieke akademie ge sticht: de „Darpana akademie voor uitvoerende kunst". Begon nen werd met de klassieke dans kunst, later gevolgd door een af deling toneel, met de nadruk op het drama. In 1968 werd de fa culteit „Poppenspel" opgericht, waarbij men teruggreep naar de aloude vorm van de lederen pop pen uit Andhra. Pas in 1982 ont stond „Janavak", zo heet het in stituut voor de wedergeboorte en het behoud van oude folkloristi sche gebruiken: „volksdans, oude volksmuziek en dramatische ex pressie". De akademie haalde ou de leermeesters en op de voor grond tredende danseressen en dansers tot uit de meest afgele gen streken en dorpen. En bouw de daarop een historisch verant woord. beeld van de folkloristi sche dans en muziek uit heel India. Op deze basis ging een cursus voor een dertigtal zorg vuldig geselecteerde meisjes en jongens van start. Binnen een jaar was het een top-ensemble, dat zilver won tijdens het festi val 1983 in Dijon, Frankrijk. Waar 40 landen aan deelnamen. De kledij is oorspronkelijk, en wordt nu nog zelfs in de verre regio's gedragen. In de dorre woestijnachtige gebieden zij de gewaden, als een welkome com pensatie, bijzonder kleurrijk. In de weelderige groene jungle over heerst het wit of een effen lichte kleur. De muziek wordt voorna melijk beheerst door slag-instru menten. Waarbij elke streek een eigen ritme heeft, en vaak eigen afwijkende drums. De andere in strumenten zijn blaas-instrumen- ten, zoals de fluit, de „Pungi" en de „Bhungal". De choreografie is ontworpen door mevrouw Mrina- lini Sarabhai, directeur van de „Darpana akademie voor uitvoe rende kunst", een vrouw die his torisch verantwoorde perfectie wil uitdragen. Het zang- en dansensemble „Josef Vycpalek" werd in 1947 in Praag opgericht en genoemd naar de befaamde musicus, die als levenswerk een unieke verza meling Tsjechische volksdansen beschreef en bundelde. Liefst 145 in getal. Dit standaardwerk wordt internationaal geraad pleegd. Het ensemble heeft zich gespecialiseerd in de daarin be schreven muziek en volksdansen uit Bohemen, zowel west als oost. In het ensemble „Josef Vycpalek" dansen, spelen en zin gen 60 leden uit de meest uit eenlopende beroepen, allen be trokken bij het cultuurcentrum van het openbaar vervoer in Praag. De Boheemse volksmu ziek wordt vertolkt door vier vio len, twee alt-violen, een bas, twee klarinetten, een fluit en het bijzondere instrument van Zuid en West-Bohemen, de Boheemse doedelzak. Vlademir Kovarxk, lei der van het Praagse busverkeer, bespeelt het schaars geworden instrument, en bouwt ze zelf vol gens het historische model. De eerste violist efi leider van het orkest is Ir Miloslav Rychta, dipl. ing. in de levensmiddelen en biochemie. Beide genoemde musici zijn herhaaldelijk te zien en te beluisteren op de Tsjechi sche T.V. Evenals de bijzondere charmante fluitiste van het or kest, Hana Stastna. Aldus een bericht uit Praag, gouden stad. In de kleurrijke klederdrachten van -WesV-enöost-Bohemen wor den de beroemde dansen uit het repertoire van „Josef Vycpalek". en aan de naamgever ontleend, mét verve vertolkt: De Furiant. de Polka, de Kolecka, de Husar en de Hulan, om maar enkele te noemen. Achter deze wervelende manifestatie staat Eva Rejsvko- va, doctor in de wijsbegeerte, maar tevens top-choreografe van Tsjecho-Slowakije. Zij oogstte met haar ensemble lauweren, van Moskou tot Dyon, van Char- thago tot Billingham. geven van volksdans- en mu zieklessen en het doen van na sporingen naar bijna vergeten oude gebruiken. „Villa de Ma drid" beschikt over een uitge breid archief. De volksdangroep bestaat uit een dertigtal danse ressen, dansers en muzikanten Typisch Spaanse instrumenten voor de begeleiding van de volksdans zijn de castagnetten, de gaita (doedelzak), en vihuela (de luit), sinds ca. 1600 verdron gen door de gitaar. „Villa de Ma drid" heeft op het repertoire volksdansen uit de belangrijkste delen van Spanje, in de authen tieke eostuums gebracht. Tot de bekendste Spaanse dansen beho ren de Andalusisiche, zoals de „Seguidilla", een snelle, door de castagnetten ingeleide en door de gitaar begeleidde dans. Bui ten Andalusië komt de speciaal door zigeuners gespeelde „Segui dilla gitanas" voor. De „Soléa" (lett.: eenzaamheid) is een lang zame Andalusische dans in 3/8 maat. De dans bij uitstek in Ca- talonië is de „Malaguena". Van de Spaanse volksliederen zijn vooral de zeer oude „Colpa's" be kend, meestal 4-regelige volksge dichtjes van allerlei aard. m.m.vd. John en Graads, de Noabert uut Zieuwent, Ruum- pot en Gait uut 't Klooster. Vrijdag 20 Juli: 10.00 uur Antiek, oude ambach ten, oud-Hollandse en vogel tjesmarkt, 20.00 uur Artiestenavond, m.m.v. Bob East Show Band, duo Maywood, Frank en Mirel- la. 01.00 uur sluiting. Zaterdag 21 juli: 10.30 uur Officiële ontvangst en verwelkoming namens de ge meente Holten van delegaties van alle deelnemende groepen ten gemeentehuize door B en W van Holten. 13.30 uur Folkloristische op tocht door Holten. 15.00 uur Optreden/show van alle deelnemende groepen in de tent. 20.30 uur Verbroederingsbal der Naties in de feesttent m.m.v. showorkest „Excaliber". 01.00 uur Sluiting. Zondag 22 juli: 9.30 uur deelnemers in kleder dracht naar de kerk 11.30 uur koffieconcert in de feesttent. Maandag 23 juli: 14.00 uur Bejaardenmiddag in de grote feesttent voor alle 65+ van Holten en uit diverse be jaardencentra uit de regio. 19.00 uur District folklore festi val met deelnemende groepen uit Nederland. 23.30 uur Uitslag dansjury. Dinsdag 24 juli: 14.00 uur kinderprogramma met disco 19.00 uur Houthakkersfeest 20.30 uur Sluitingsbal der Na ties, feestelijk afscheid van de gastgezinnen m.m.v. orkest „Satunus". 22.00 uur Officiële sluiting 2e internationale Folklore Festi val Holten. 24.00 uur Sluiting dans-/af- scheidsavond. De folkloregroep „Villa de Ma drid", onderdeel van de folkloris tische vereniging van dezelfde naam, heeft als oorspronkelijk doel het instandhouden en popu lariseren van de rijke Spaanse folklore. Om dit doel te verwe zenlijken worden diverse activi teiten georganiseerd, zoals volks- dansmanifestaties in geheel Spanje en ver daarbuiten, het Donderdag 19 juli: 14.00 uur Officiële opening 2e Internationale Folklore Festi val van Holten door de burge meester van de gemeente Hol ten Mr. W. L. F. C. Ridder van Rappard. 14.15 uur Feestelijke Internat. Folkloremiddag voor de geeste lijk gehandicapte jeugd van Holten e.o. en uit diverse inter naten uit de regio. 20.00 uur Twentse boerenconfe- rence-show „Ie blieft Lachen" Het folkloristisch ensemble „Dischdansis" komt uit het Jel- gawse Huis van Kuituur van Letland (Sowjet Republiek) en is gesticht in 1976. Deze groep draagt de eervolle naam „Dis chdansis" hetgeen betekent: Sta tig en Majestueus. Het ensemble beheerst jaarlijks een breed pro gramma van conserten van volksdans en zang uit Letland, waarin de zeden en gewoonten van het volk weerspiegelt wordt. Ze vertolken ook de mooiste hedendaagse dansen waarin on derstreept wordt de vrede en vriendschap tussen de volkeren van de USSR en de volkeren van andere landen. Regelmatig treden ze op in Litauen, Witrus- land. Oogste grote waardering van de toeschouwers op de ten toonstelling „Volkshouding" van de USSR Leningrad en Krim (Oekraïne). Techniek, meester schap, het artistieke peil van de vertolking van haar eigen stijl en de hoogstaande kuituur wordt door het publiek zeer gewaar deerd. Zij zijn niet weg te den ken, zijn altijd aanwezig op festi viteiten in hun eigen streek waar ze regelmatig optreden voor de land-arbeiders. Op het festival van amateurkunst van de USSR was het ensemble eerste prijs winnaar van het publiek. De groep heeft voor haar suksessen een oorkonde gekregen in de vorm van een diploma „Mengaje- lisa" (de naam van een persoon die zich bezig hield op het ge bied van de wetenschap en me thodiek van de volkskunst en kuituur) (te vergelijken gecreëerd welke thans regelmatig worden uitgevoerd dan andere groepen. Voor 1985 zijn de conserten reeds volgeboekt. Op dit mo ment bestaat het ensemble uit 50 personen. De inhoud van het werk is zowel vocaal als instru mentaal. De groep is samenge steld uit: arbeiders, ambtenaren, scholieren en studenten van de Landbouw-Aeademie. Haar werkwijze heeft een: op voedend karakter; gevoel voor Sowjet-patriotisme maar vooral van vriendschap tussen de volke ren van ons land. Karakteristi- sche van van deze groep; grote dicipline, duidelijk bedoeling, een artistiek hardwerkende at mosfeer en een zeer goede kame raadschappelijk verhouding bin nen het gezelschap. Het vignet, waarmee de Holtense Boerendansers alle publicatie rondom het Internationale Folk lorefestival sieren is een afbeel ding van de grote boog die nabij het station zal worden opge bouwd en symboliseert de saam horigheid tussen de deelnemende landen. Jansen verbroedert, en is niet afhankelijk van taal. Wij zijn dan ook bijzonder trots dat in Holten deelnemers uit Ameri ka en Rusland samen zullen op treden, dwars door alle politieke geschillen heen", zeggen de Boe rendansers.

Holtens Nieuwsblad | 1984 | | pagina 11