Regen is enige dat we niet in de hand hebben" i H |MLi - - m*. JOg Opnieuw een cursus voor jonge boerinnen HMV succesvol op handelsgebied m i gemeente holten I Bezwaarschriften ruilverkaveling vrijwel afgewerkt v Politie-weekjoumaal Reclame moet weg Blokfluitles Dijkerhoek leuk afgesloten m Gezellig *«4 schoolfeest De Schakel Geslaagd HOLTENS NIEUWSBLAD LAATSTE REPETITIES VOOR OPENLUCHTSPEL X SB VAN LBO-SCHOOL DE MARKE: DONDERDAG 28 JUNI 1984 Door burgemeester en wethouders op 19 juni 1984 verleende vergunningen, ontheffingen e.d. 1. aan de heer J. Jansen vergunning verleend voor het vergroten van de woning Waardenborchstraat 14; 2. VERLEENDE KAPVERGUNNINGEN; - aan de scholengemeenschap Holten voor het kappen van lijsterbesbo men op het binnenterrein bij de scholengemeenschap; - aan de heer M. Boode voor het kappen van een perceel hakhout aan de Weustenweg; - aan de heer H. J. Vorkink voor het kappen van een eik en een berk aan de Doorlopendedijk; voor het inwinnen van informatie over de zaak zelf dan wel eventuele mogelijkheden tot het indienen van een bezwaar- of beroepschrift kan men zich wenden tot de afdeling algemene zaken ter gemeentesecretarie. «if-- 'V Een landbouwer deed op 19 ju ni aangifte van vernieling. In een weiland gelegen langs een bos perceel werd een draad over een lengte van ongeveer 80 meter op diverse plaatsen doorgeknipt. Te vens werden uit een ter plaatse gelegen aardappelenveld aardap pelplanten uit de grond getrok ken. Een en ander is vermoede lijk gebeurd op zaterdagavond 16 juni. Op 19 juni kon de politie van Zutphen, op verzoek van de poli tie Holten, een inwoner uit Zut phen aanhouden, die werd ver dacht van flessentrekkerij. Deze man had o.a. in het begin van dit jaar vertoefd op een camping te Holten, doch was zonder te betalen vertrokken. De man is, na te zijn gehoord, weer op vrije voeten gesteld. Eveneens op 19 juni werd er ingebroken aan de markollen- weg alhier. De daders kwamen binnen door aan de achterzijde van de woning een schuifpui los te breken. De gehele woning werd doorzocht en er werd voor ongeveer f 100.000.- aan sieraden ontvreemd. Te omstreeks 11.00 uur die morgen werd in de om geving van de woning een rode personenauto gesignaleerd, waaruit twee mannen stapten. De politie verzoekt eventuele getuigen, die die morgen in de omgeving van de Markollenweg iets verdachts menen te hebben gezien, zich in verbinding met de politie te stellen. Op 21 juni' ontstond er een aanrijding op de Aalpolsweg. Twee tegemoetkomende auto's raakten elkaar, aangezien de weg daar zeer smal is. Er onstond, lichte materiële schade. Op 21 juni werd er te om streeks 19.00 uur ingebroken in een zomerhuisje. De bewoners waren niet aanwezig. Een schootslot werd verbroken. Uit de woning werd textiel ont vreemd, zoals T-shirts, een cos1- tuum en een jas. De dader liep met de kleding over de arm rus tig het terrein af, hetgeen niet zo vreemd was, daar er regelmatig in deze periode bewoners komen en gaan naar him vakantiever blijf. Op 22 juni moest de brandweer er aan te pas komen om een containerbrand te blussen. In de container had het vermoedelijk reeds lang gesmeuld, waarna het afval tot ontbranding kwam. Op 22 juni geraakte een vrachtauto op de AI in moeilijk heden. De wagen was gaan slip pen en belandde dwars op de rijbaan. Uit een nader onderzoek bleek dat de bestuurder 23 uur diensttijd erop had zitten. Tegen hem werd proces-verbaal opge maakt terzake overtreding van de Rijtijdenwet. Op 23 juni werd er aangifte gedaan van diefstal vanuit een caravan. De indruk bestond dat men lange tijd in de caravan had vertoefd. De bedden waren beslapen en de pan stond nog op de kachel. Ontvreemd werden o.a. een draagbare T.V., een ra dio en een slaapzak, textiel en een klok. Eveneens werd op 23 juni aan gifte gedaan van,diefstal van vijf coniferen uit een tuin aan de Postweg. Ook op 23 juni ontstond er een verkeersongevalletje op de Hes senweg. Een landbouwer had al daar een draad over de weg ge spannen om het vee te laten oversteken. Een automobilist reed door het draad heen, waar door schade aan de auto ont stond. Op de avond van de 23-ste ju ni werd een ree doodgereden, de ze keer op de Larenseweg. In de nacht van 23 op 24 juni reed een automobilist uit Nijver- dal op de Plaggenweg tegen een boom. De bestuurder bleek alco hol te hebben genuttigd. Van hem werd een bloedproef geno men. De auto werd voor een technisch onderzoek overge bracht naar het politieburo. Wie vorige week donderdagavond in de voortuin van het bouwbedrijf Voordes aan de Keizersweg in Holten een keurig heer, gekleed in een even zo keurig krijtstreep-pak, een jonge dame - die zo te zien best zijn dochter zou kunnen zijn - honnepon, snoeze- poes en m'n duifje hoort noemen; vervolgens na enige tijd woorden van soortgelijke strekking hoort bezi gen tegen een dame die ook zijn vrouw niet is, gelooft in eerste in stantie zijn oren niet. Op een zonnige zomeravond zulke toestanden, en dan nog wel in de tuin Voordes, terwijl een aantal toeschouwers ken nelijk geen enkel probleem hebben met de wonderlijke captriolen van de keurige heer. Bij navraag valt het allemaal reuze mee: de keurige heer is inderdaad een keurig heer, even als de dames en de „toeschou wers" keurige mensen zijn. Allen enthousiaste leden van de plaat selijke toneelverenigingen COC en OCH, druk aan het repeteren voor het Openluchtspel dat ko mende zaterdag in premiere gaat op het parkeerterrein tussen de firma's Beltman en Schuppert. Tegen de achtergrond van het metershoge decor zullen 13 leden van de beide verenigingen, sa men met de muziekvereniging HMV het toneelstuk „Vakantie aan de Bodensee" voor het voet licht brengen. Voor de leden van de COC een bekend blijspel, want onder de titel De Zwem- kampioen bracht de Christelijke Toneelvereniging dit stuk al eens met groot succes in De Kande laar. Met de opvoering van het blijspel wordt nieuw leven gebla zen in een traditie die vier jaar geleden na een pauze van twin tig jaar weer was opgepakt, maar die vorig jaar door gebrek aan financiën en een te korte voorbereidingstijd helaas geen doorgang kon vinden. Dit jaar staken de initiatiefnemers - de Supportersvereniging van de HMV en de toneelverenigingen - op tijd de hoofden bij elkaar om de organisatie rond te breien. De keuze van het toneelstuk stond al spoedig vast: de COC had met De Zwemkampioen veel bijval geoogst, terwijl het decor, dat eerder al eens gebruikt was voor het toneelstuk „lm Weissen Rössl", uitermate geschikt was om te worden omgedoopt tot „Hotel am Bodensee" Risico Iedereen toonde zich enthou siast, zodat niets meer mis kon gaan. De komst van de EDAH in Holten dreigde echter roet in het eten te gooien, daar de komst van de grootgrutter afhankelijk werd gesteld van voldoende par keerruimte op het Smidsbelt, de plaats waar in ander jaren het decor van het Openluchtspel stond opgesteld. „In eerste in stantie zaten wij daar even mee in ons maag" vertelt Erik Zand vliet, de „keurige heer" uit het toneelstuk en tevens regisseur van het openluchtspel. „Wij had den wel de garantie van de ge meente gekregen dat het Smids- belt weer op tijd herbestraat zou zyn, maar dat risico konden we niet nemen. De supportersvereni ging is toen als een haas aan de gang gegaan om een geschikt al ternatief te vinden. Toen het parkeerterrein naastBeltman werd voorgesteld hadden wij zo onze twijfels. Nu het decor een maal staat opgesteld tegen de achtergrond van de bomen van het achterliggende kerkhof, den ken wij dat het zelfs een betere plek is dan het Smidsbelt. Zeker voor ons als toneelspelers. Toen wij op het Smidsbelt speelden, hadden we vrij veel hinder van mensen die al pratend voorbijlie pen. Zo'n plein kan je ook niet afsluiten, het parkeerterrein wel. Nu krijgen we tenminste mensen die echt voor ons komen, terwijl ze daarbij niet gehinderd worden door passanten. Ook denken we dat de geluidskwaliteit door de besloten ruimte beter is dan voorheen, terwijl de beschutte ligging het voor de toeschouwers aangenamer maakt om ook bij winderig weer te komen kijken. Het enige dat we niet in de hand hebben is de regen. Giet het van de lucht, dan zullen we in het hele dorp laten omroepen dat het niet doorgaat". Entree Volgende week vrijdag wordt de generale repetitie gehouden op het toneel op het parkeerter rein. Dan wordt de laatste hand gelegd aan de uitvoering in de openlucht, wat voor de 13 spe lers en speelsters een kracht proef is. „Bij het spelen voor een dergelijk groot decor en in de openlucht moet je rekening hou den met de ruimte en het geluid. Daarom hebben wij de laatste repetities dan ook buiten gehou den, waarvoor de firma Voordes ons spontaan de tuin van het bedrijfspand ter beschikking heeft gesteld. Zaterdagavond om half acht gaat dan het - denk beeldige - doek op voor Vakantie Evenals in 1983 zal de Scholenge meenschap voor l.b.o. „de Marke" afdeling agrarisch onderwijs te Hol ten een cursus voor (jonge) boerin nen organiseren. Doel van deze cur sus is de boerinnen theoretische ken nis te geven over allerhande practi- sche zaken waarmee zij dagelijks op het boerenbedrijf worden geconfron teerd. De cursus die vorig jaar voor het eerst werd gehouden, was zo'n succes, dat de cursus nu als vast onderdeel van het pakket agrarische cursussen wordt opgenomen in het schoolprogramma. De belangstelling was bijzonder groot, een aantal kan didates werd op een wachtlijst ge plaatst. „Boerinnen, en dan vooral de jonge boerinnen, willen wat meer weten van het bedrijf waar zij dagelijks mee geconfronteerd worden. Zij willen weten waarom er gespoten moet worden, waar om bepaalde meststoffen ge bruikt worden en waarom er zo veel krachtvoer gegeven wordt", verklaart directeur J. Groenen wegen van de agrarische afdeling van „de Marke". In vroeger tijd nam de boerin wat makkelijker aan „dat het wel goed zat", maar de jonge boerin wil zélf weten wat er omgaat in het bedrijf. Tot voor kort was er echter voor de boerinnen geen mogelijkheid zich te oriënteren op dit aspect van het boerenbedrijf. De bijscholing bleef beperkt tot de economische vorming, de E.V.A.V.-cursus die de boerin inzicht verschaft in de financiële bedrijfsvoering en hen leert een bedrijfsboekhouding op te zetten. Bij verschillende gele genheden bleek echter dat de boerin behoefte had aan meer theoretisch inzicht in het boeren bedrijf. Vooral de Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen zocht naar de mogelijkheden. Na een oproep in de „Boerin- nenwijzer" in 1981 kwamen 30 In de voortuin van bouwbedrijf Voordes werd donderdagavond de laatste keer „drooggezwom- men" door de leden van OCH en COC. Morgen wordt, in costuum en op het toneel, de generale re petitie gehouden. aan de Bodensee.*De HMV opent de avond met toepasselijke mu ziek. Het Openluchtspel, dat be staat uit drie bedrijven start om acht uur en duurt ongeveer twee uur. tussen het tweede en derde bedrijf is er een pauze. Zoals ge bruikelijk wordt er voor dit Openluchtspel geen entree gehe ven, maar verhuurt de Suppor tersvereniging Van HMY stoelen. Tevens zorgen zij voor de nodige kraampjes met hapjes en drank jes. Tijdens de opvoering zal een gedeelte van de Dorpsstraat voor het verkeer afgesloten zijn. Naast de uitvoering as. zaterdag, zal het blijspel nog te zien zijn op zaterdag 7 juli en woensdag 11 juli, eveneens op hét parkeerter rein. aanmeldingen binnen en ging in Overijssel de eerste cursus van start in Zwolle. Het was de eer ste cursus in Nederland op dit gebied. Nadat de cursus in wat groter verband bekend werd, bleek de animo van de boerin nen zo groot dat ook op andere plaatsen in Overijssel cursussen werden gestart. Holten vormt hierin in zoverre een uitzonde ring, dat „de Marke" de enige lagere beroepsopleiding is, die deze cursus aanbiedt. De overige cursussen worden gegeven aan Middelbare Agrarische opleidin gen, zoals in Raalte en Hengelo (O). Weerbaar ,4e merkt dat de vrouwen, ook de boerinnen, weerbaarder worden" zegt de heer Groenen wegen, „ook speelt de betere schoolopleiding een grote rol. Onze cursistes hebben weer meer kunnen Ieren dan hun moeders. Wij hebben ze hier met Nu aan de invalswegen en nabij het station de informatieborden van de gemeente Holten zijn geplaatst, zal het voortaan verboden zijn om zonder toestemming reklame, c.q. verwijsborden te plaatsen. Dit ver bod geldt niet alleen voor borden die geplaatst zijn aan de openbare weg, maar ook op het eigen terrein. Een en ander is door het gemeentebestuur van Holten besloten na overleg met de exploitanten van zomerhuisjes e.d. Op de informatieborden staan naast de stratenindex, ook alle terrei nen van de vakantiecentra vermeld, zodat het gemeentebestuur van me ning is dat extra verwijsborden over bodig zijn geworden. In het verleden was daarin wel eens de hand meege- Vrijdag 22 juni j.l. was er voor de kinderen van de kleuterschool Repel steeltje en van de lagere school De Schakel het jaarlijkse schoolfeest. Het geheel stond in het teken van allerlei bekende sprookjes. De leerlingen hadden spelletjes bedacht die hierbij pasten. De kinderen van de Schakel moes ten middels een speurtocht hun weg naar het Sprookjesbos vin den. De kleuterschool werd met tractor en versierde wagens naar de plaats van bestemming ge bracht. In groepjes van ongeveer vijf kinderen werden de leuk opge zette spelletjes afgewerkt. Hierna gingen de kinderen terug naar school, waar ze getrakteerd werden op patat met een toetje. Alle helpers en helpsters kregen koffie met een traktatie. Na het eten volgde een optreden van klas 6 met de musical: Een speeltuin... Het einde!!! Tot slot volgde nog een ijsje als laatste traktatie. Samen met de kinderen kunnen we terugzien op een heel gezellig en geslaagd schoolfeest. een vooropleiding van l.b.o. tot atheneum. Er zijn ook veel meisjes bij die verloofd zijn met een boerenzoon, en op deze ma nier alvast wat inzicht krijgen over het bedrijf waar ze straks dagelijks mee te maken krij gen". De cursus bestaat uit drie blokken: Bodem en Plant, Vee voeder en Fokkerij en Gezond heidsleer- en ziekteleer. In 24 avonden van twee en een half uur komen de verschillende on derdelen aan bod. De lessen wor den gegeven door de leraren van de agrarische afdeling van „de Marke", terwijl voor het blok Ge zondheid en ziekteleer de hulp is ingeroepen van een veearts. „Het is heerlijk werken met deze cur sisten. Ze zijn bijzonder gemoti veerd. Het aantal uitvallers en absenten is minimaal, dat is met onze jeugdige leerlingen wel eens anders", verzucht directeur Groe nenwegen lachend. licht, zodat er een wildgroei was ontstaan van allerhande borden in diverse maten en kleuren. Wei mag direct bij de irigang van het terrein worden aangegeven waar men zich moet vervoegen. Drie medewerksters van kapsa lon Elegant in Holten zijn vorige week geslaagd voor een oplei ding die uitging van de Stichting Vakopleiding in het Kappersbe- drjjf. Hermien Koeslag behaalde in Zwolle het diploma voor le kapster; Aline Mossink en Gerda Markvoort behaalden in Almelo het bedienden-diploma. De Plaatselijke Commissie voor het ruilverkavelingsgebied Holten-Mar- kelo maakt bekend dat de behande ling van de bezwaarschriften tegen het plan van toedeling op één recht bankuitspraak na is afgewerkt. De actepassering zal in de herfst van 1984 door notaris Westmaas te Mar» kelo plaatsvinden. Met ingang van 1 november 1983 werden in Holten de nieuwe kavels in gebruik genomen. De kavelinrichtingswerken in dit ge bied werden in de winterperiode 1983/'84 uitgevoerd. In het gebied Markelo zal de ingebruikname van de nieuwe kavels omstreeks 1984 plaats vinden. De uit te voeren werken ten zuiden van de rijksweg Goor-Markelo-Holten worden voor de bouwvakvakan tie aanbesteed, zodat begin au gustus met» de werkzaamheden gestart kan worden. De werken in het gebied ten noorden van de rijksweg zullen direct na de bouwvakvakantie worden aanbe steed om in september met de uitvoering te kunnen beginnen. Op maandag 18 juni werd zo als ieder jaar een blokfluitavond gehouden in de hal van de school te Dijkerhoek. De blok fluitavond begon met een samen spel van alle leerlingen. Daama kwam iedere groep aan bod met een eigen ingestudeerd muziek stuk. Er werden onder andere liedjes, zoals Echo, Dansliedjes, Groot-vaders klok etc. gespeeld. Ook zater er tweestemmige lied jes bij die erg leuk klonken. Namens de leerlingen bood Laurien Ulfinan mej. Van Santen een cadeautje aan voor de fijne les die zij gegeven had. Daama speelden alle groepen een Dans lied, waarbij klankstaven, trom, schelleraam en triangel gebruikt werden. Tot slot vertolkte Karin „Guten Abend, Gute Nacht", als besluit van deze geslaagde blok- fluitavond. Naast de uitvoering van de ka- velinrichtingswerkzaamheden zullen ook de beplantingen op de kavels aangebracht'worden. Mocht het in verband met het inzaaien van percelen gewenst zijn de nieuw kavels eerder te aanvaarden, dan is daartegen van de zijde van de Commissie geen bezwaar. Ook kan het voor komen dat in verband met nog te velde staande gewassen de kavelovergang later moet plaats vinden. In dit geval is onderling overleg tussen de oude en nieu we gebruiker noodzakelijk. De Plaatselijke Commissie wil alle eigenaren/gebruikers in het ruil- verkavelingsblok er met nadruk op wijzen dat voor werkzaamhe den, zoals ontgrondingen en het kappen van houtopstanden, ver gunningen vereist zijn. Voor het ontgraven van grond aan te vra gen bij Gedeputeerde Staten van Overijssel te Zwolle. Voor het vellen van vrijwel alle houtop standen bij het Gemeentebe stuur. De Holtense Muziek Vereni ging kan niet alleen goed mu ziek spelen, maar ook voortref felijk handel drijven. Dat bleek op de zaterdag gehouden rom melmarkt. Tussen 's morgens tien en 's middags vier uur stroomde het kooplustige pu bliek in grote getale naar het terrein van de firma Jalink aan de Waagweg. Op de rommel markt kon men met weinig geld goede koopjes sluiten, van een lampekap tot een koelkast. Aan het eind van de dag wreven de medewerkers van HMV zich tevreden in de handen, want de opbrengst van de rommel markt was boven verwachting. Vooral met de door het be jaardencentrum „Diessenplas" beschikbaar gestelde kasten werden goede resultaten ge boekt. Een tegenvaller was het feit. dat HMV enkele fraaie ei kenhouten bankstellen aan de straatstenen niet kwijt kon. Daar stond tegenover dat een paar ribfluwelen bankstellen, die de organisatoren van de rommelmarkt nota bene eerst bij het grof vuil hadden willen zetten, veel geld in de kas brachten. De weergoden waren HMV blijkbaar goed gezind, want het enkele buitje dat er zaterdag viel, kon geen afbreuk doen aan de handel. De onver kochte spullen probeert HMV aan een tweedehandszaak te slijten. De artikelen, waarmee men daar ook geen raad weet, belanden op de vuilnisbelt.

Holtens Nieuwsblad | 1984 | | pagina 7