Feestelijk de zomer in Lekker los 1984 Schoenenmode en open De mug) komt er aan I Een vijver in de tuin Surfendat leer ik nooit Mode is elegant en speels 3ff Libellen, salamanders en waierleliess Flatjes-ballerina's Vijverbewoners Sandaletten-pumps Sandalsn-sandalettei Laarsjes Geduld DONDERDAG 28 JUNI 1984 HOLTENS NIEUWSBLAD 11 Meer dan ooit richten de ontwerpers zich op de actieve, onafhankelijke vrouw. Ze is jong zelfbewust en zeker van zichzelf. Ze weet dan ook wat ze wil. Of het nu gaat om de auto waarin zij rijdt: wel snel, niet te groot, want ze moet hem overal kunnen parkeren; óf om haar kleding. Wat dat laatste betreft is het vooral belangrijk dat de mode die zij koopt op elk moment van de dag kan worden gedragen en dat ze zich er eigenlijk altijd in thuis voelt Op haar werk, bij het boodschappen doen tijdens een feestelijke borrel of onverwacht dineetje bij kaarslicht maar óók als ze met vakantie is. Want eigenlijk is er niets fijners dan na een dag zeilen, bruinen zwemmen en duiken terwijl je huid nog nagloeit van de zon, je extra mooi aan te kleden Dat betekent echter wel dat haar kleding niet alleen mooi en vrouwelijk moet zijn maar ook zeer praktisch. Makkelijk te wassen, zo te drogen en wordt het de koffer gehaald, dan moet het er uitzien alsof het vers van het hangertje uit de kast geplukt is. De eisen van de vrouw van vandaag zijn vertaald in de dralon-mode van nu. Heel elegant en toch verrassend speels. Met knielange rokken, soms nog langer, die soepel vallen, en geraffineerde dralon-topjes. De afwerking is nooit overdadig maar juist heel verfijnd. En accessoires zijn bij deze mode heel belangrijk. Zo kunnen ceintuurs en sjaals het sportieve element accentueren of daarentegen het meer elegante benadrukken. En wat kleuren betreft: zachte tinten zullen het straatbeeld deze zomer bepalen. Parelgrijs, kristalblauw, citroengeeld, lila, écru. Kleuren die prachtig combineren met een door de zon gebruinde huid. Daarbij is kleding uit Bayer-textielvezel draion natuurlijk uiterst comfortabel om te dragen en ziet het er eigenlijk nooit „gedragen" uit. Hoe vaak je het ook wast op de hand, in de machine het blijft perfect in model terwijl ook de kleuren niets aan hun tere frisheid inboeten. Feestelijk als het feestelijk hoort te zijn, sportief als het sportief moet wezen, terwijl een enkele accessoire telkens weer een ander element van deze verrassende mode weet te benadrukken. dol d£ koo De zomer van 1983 was reeds een echte sandalen-zomer en het heeft er alle schijn van, dat de komende zomer die nog zal overtreffen. De sandaal is intussen zeer populair geworden en wel in alle mogelijke uitvoeringen en karakters: geheel platte sandalen met nauwelijks een achterlapje, tot kleine hakjes en de hoge hakken, die we dan sandaletten noemen. Niet alleen in de hakken zit een groot aantal variaties, maar ook in de typeringen: er zijn elegante sandalen, sportieve- en strandsandalen en sandalen, die zuiver folkloristisch zijn: alles bij elkaar vormen de sandalen een belangrijk deel van het schoenenpakket voor de komende zomer. De sportieve sandalen zullen bredere banden hebben, of ze zijn opgebouwd uit grotere delen van dikwijls vettig- of echt natuurleer: zij worden hierdoor echter niet echt zwaarder. De bodems hiervan zijn meestal gemaakt van stevig crouponleer en ook de hak is zoolleeropbouw. De platte schoenen blijven populair, intussen voor iedere Zonder muggelarven zou het water vervuilen, maar lastig en soms gevaarlijk zijn ze voor de mens. Door een enke le beet in de bloedbaan dra gen ze gevaarlije infectieziek ten over, zoals malaria en gele koorts. Maar ook wanneer hun prik ken minder dramatisch verlo pen kunnen deze „mini-vam piers" ons in de zomer het ple zier vergallen. De zeer gevoe lige reukzin van de mug regi streert de lichaamsgeur zelfs nog in 2000-voudige verdun ning. Al bij het aanvliegen kunnen ze de bloedgroep van het slachtoffer vaststellen. Muggenverjagers, ook repel lents genoemd, vormen een „geurschild" op de huid, waardoor het oriënteringsge- voel van de mug zó gestoord wordt, dat er geen enkel con tact tussen mug en mens plaatsvindt. AUTAN bijvoorbeeld garan deert zes tot acht uur effectie ve bescherming en is de meestgebruikte muggenver- jager. Bij drogist, apotheek, warenhuis en in het kosmeti- kaschap van supermarkten als stick, lotion, melk en spray verkrijgbaar. De gelukkige bezitters van een tuin gaan zich in deze tijd van het jaar weer bezighou den met het opknappen en zomerklaar ma ken van de tuin. Degene, die al een vijver hebben zullen weten dat zo'n watertje een tuin extra levendig en boeiend maakt. Over de aanleg en het onderhoud en verder alles over geschikte planten en dieren, om daar mee een plasje of een moerasje te maken, waar kikkers, salamanders, libellen, water lelies en fonteinkruid een plekje kunnen vinden, zijn vele tips te geven. Hoe groot en hoe diep? Over het hele jaar genomen, valt er in ons zeeklimaat meer re gen dan de zon weet te verdampen, Als een vijver groot en diep is, dan zal. er het hele jaar door wel water in staan, zij het met wis selend peil. Is hij klein en ondiep, dan is er de kans dat hij tijdelijk droog staat, als het lang warm en droog weer blijft. Dat maakt een enorm verschil, want in het eerste geval kunnen er eventueel vissen in leven, in het tweede niet. Ondergedoken waterplanten kunnen in een grote vijver wel groeien, maar in de kleine niet. De gele lis, en allerlei andere overplanten kunnen daarentegen een poosje droog- stand best verdragen. Het beste is dus om de vijver zo groot te maken als de tuin en het budget toelaten, want hoe groter de op pervlakte, hoe meer mogelijkheden. En denk bij de grootte dan niet alleen aan het openwater oppervlak, want het zijn met name de 'oevers' van een vijver waar de boeiendste leefgemeenschappen optreden. De beste vorm voor een vijver is die waar van de bodem geleidelijk oploopt en die aan de kanten droge en vochtige plekken kent. Natuurlijk is ook de bodem belangrijk. Wordt de vijver aangelegd en verder aan zijn lot overgelaten, dan brengt de natuur zelf een bodem aan met materiaal uit de omgeving. Maar men kan ook invloed uit oefenen en zelf grond aanbrengen. De minerale rijkdom van de bodem al dan niet bemest is de sleutelfactor voor de bestaansmogelijkheden van de toekom stige bewoners. Soorten uit een voedselrijk milieu kunnen niet leven in een voedselarm milieu en omgekeerd. Een vette laag klei bedekt met een dikke laag zand, is prima voor spectaculaire bloeiers als waterlelie. leeftijd. Ze zullen weer graag gekocht worden, zowel in een semi-sportieve tweekleurige brogue typen en veterschoentjes) als in de pump- en sandaalmodellen met open teen en hiel. In de pumpkarakters zijn het dikwijls de eerste volwassen schoenen voor de jongsten. Zeer plat en hakken van 2 a 3 cm: slee- ofblokhakkerl. Een heel eenvoudig pumpmodel met open teenen, hield of geleng: of een totaal gesloten uitvoering met opengewerkte delen of perforaties. Ook bij de pumps vlechtwerk in dikwijls alternatieve materialen. Kleuren: neutralen, witten en zwarten, rood, blauw, geel, groen., pink, oranje of combinaties van kleuren. Vele moderne jonge vrouwen beschouwen de laatste jaren de pump als hun basisschoen; de hakhoogte ervan wordt gekozen naar eigen smaak en behoeften. Deze hakhoogten varieren van zeer laag tot tamelijk hoog. Op deze pumps zijn er speciaal voor het zomerseizoen zeer vele fantasievolle vertalingen gemaakt; open teen en open hield, open geleng, en dikwijls hebben ze alle drie deze variaties bij elkaar. Zeer veel modellen zijn ook weer samengesteld uit verschillende materialen en kleuren, waardoor het klassieke beeld van de pump op de achtergrond raakt. Veel perforaties en opengewerkte delen. A-symetrische wreefbanden. Open teen, hiel en geleng. Kleuren: elegant-neutralen verder rood-blauw en voor jong multi-colors. Een van de variaties in de sandaalachtigen loopt tegen de voet op; deze kan een sportieve, maar ook een elegante styling hebben. In de elegante uitvoering is het veelal een combinatie van leer met alternatieve materialen, ofwel bijvoorbeeld textiel, netweefsels, alternatieve natuurweefsels, met rubber, hout of kurk. Nieuw zijn de teensandalen; het zijn variaties op de bekende teenslippers: sportief en elegant, met verschillende hakhoogten 5-7 cm. Sandalen met a-symetrisch gekruiste banden zijn ook nieuw: ze hebben knoopsluitingen op de hielpartj en zijn bestemd voor de stad. Combinaties met vlechtwerk komen veel voor: touw, raffia met kralen worden veel gebruikt. Alle soorten leer of combinaties ervan: lak met nubuck, structuren, reptiel, prenten, fantasiedruk en geperforeerde leersoorten. De Sandalet-achtigen hebben hoge hakken; ze zijn fijn, licht en elegant. Ze zijn gemaakt van gladde dunne leersoorten of metalise's, goud en zilver. Kleuren: alle felle kleuren; gelen, blauwen, roden en groenen plus wit en zwart. De sportieven: zwarten, bruinen enecru. Het sportieve-en laarzengebeuren staat in de schoenenmode niet stil en gaat de komende zomer door, en wel op een voor de hand liggende manier. Het bekende gesloten model wordt luchtig gemaakt door openingen, grote gaten, netweefsels, vlechtwerk en perforaties. Het zomerse effect hierdoor bereikt, wordt nog versterkt door de geeigende zomerse materialen en kleuren of combinaties hiervan. De hoogte van deze laarsjes is veelal net aan- of over de enkel en iets hoger. Veel modellen zijn afgeleid van de zogenaamde 'dienster'-laarsjes; ze hebben een open teen en een open hield of een van beiden. gele plomp cn zwanebloem. Op die manier wordt een 'boerensloot' ge- crëeerd, waarin wat visjes zich ook thuis zullen voelen. Niet te veel vis, want dat ver stoort de biologische balans in het water. Reken op een pink-lang visje met m3. Vis sen als zeelt, kroeskarper, blankvoorn, baars en stekelbaars, voelen zich thuis in dit ondiepe water. Voer de vissen niet bij, want dat werkt verstorend. Na aanleg van een vijver kan men niet di rect een boeiend stuk natuurschoon ver wachten. Hoewel een 'boerensloot'-vijver vrij snel te crëeren is, omdat de planten snelle groeiers zijn, groeien de planten in een voedselarm milieu veel langzamer. Re ken rustig een paar jaar, voordat het geheel er een beetje begint uit te zien. In die tijd hoeft men natuurlijk niet stil te zitten. Ieder jaar kan men planten aanbren gen die in het milieu thuishoren. Het is be ter deze planten niet te poten, want dat ver stoort de bodem, die juist tot rust moet ko men. Uitzaaien en geduld hebben is de juis te methode. Hoe vaak komt het niet voor dat zich aan de waterkant verposende mensen Iachtranen in de ogen '•*- hebben bij het zien van druipnat te windsurfers in spé? Tientallen malen klautert de cursist weer op z'n plank nadat hij er weer eens afgevallen is. Toch kan iedereen in één dag leren windsurfen. Het is dan wel van belang een cursus bij een erkende windsurfschool te volgen. Dit bekent dat de cursus onder leiding staat, van een gediplo meerde KNWV/NEVEP instruk- teur. Bij zo'n erkende surfschool wordt ook veel aandacht besteed aan theorie over de windrichtin gen en voorrangsregels.

Holtens Nieuwsblad | 1984 | | pagina 11