„Dankbaarheid van Polen lees je op hun gezichten" Twenhaarsveld tweede in toernooi omBurenbokaal Schoolgemeenschap wil experimenteren Weer stap op weg naar nieuwe wijk Zwembad Twenhaarsveld aantrekkelijker gaan maken Weer reis ouderen uit Holten HENK BELTMAN OVER HOLTEN HELPT POLEN: Collecte AVO in Holten HOLTENS NIEUWSBLAD bibliotheek DONDERDAG 17 MEI 1984 Overal waar we kwamen werd de tafel gedekt en moesten we iets eten en als je weet hoe hard de mensen dit voedsel zelf nodig hebben, dan voel je jezelf wel zodat we er niet veel van begre pen. Wel viel het op dat hier de kerk tot in de uitgangen bezet was. Na deze dienst volgden er op die zondag nog acht. Byd goszcz is een stad met 400.000 inwoners, waarvan ruim 90 rooms-katholiek is. De tweede kerk is de evangelische kerk met plm. 800 zielen. Dan zijn er nog een baptistengemeente en een methodistenkerk. Ook deze ker ken en niet-kerkelijk gebondenen krijgen hulp-goederen. 's Middags na het eten konden we beginnen met het lossen. De pastoor had gezorgd voor een ploeg lossers, die de dozen van uit de vrachtauto in kleinere au to's (besfcelwagentjes) pakten om ze bij verschillende kerken in de stad te verdelen. Toen we tijdens het lossen ons even bezig hiel den met het monteren van de meegenomen kinderwagens in een andere ruimte, bleek al gauw waaraan de mensen hier gebrek hadden. We merkten la ter dat er door de lossers dozen waren opengemaakt en goederen waren ontvreemd, waarbij de voorkeur uitging naar onderkle- ding en sokken. Kommervol Het eerste gezin dat we be zochten, woonde op hetzelfde bezwaard. Anderzijds is dit voor hen de enige mogelijkheid om hun dankbaarheid te tonen, want dat ze dankbaar zijn lees je op hun gezichten. Bij het af scheid werd er dan ook innig omhelsd en kinderen hielden ons huilend vast, omdat ze met ons mee wilden naar Holland of om dat ze ons niet wilden laten gaan, omdat ze door onze (jullie) gaven gezegend waren. Dat deze mensen deze gaven als een zegen van God zien, blijkt wel hieruit, dat op zondag 15 april in Poznan, een stad in de buurt, in de kerken een spe ciale bid-en dankstond gehouden werd voor Poolse en Hollandse families. Wanneer je later dit alles nog eens overziet, dan wordt je toch van gemengde gevoelens vervuld. Gevoel van blijdschap dat alles een goede bestemming kreeg; ge voel van onmacht dat het eigen lijk maar zo weinig is wat je doen kunt, al kunnen we natuur lijk in onze gebeden het Poolse volk opdragen aan onze geza menlijke Hemelse Vader. En wie weet kunnen we in Holten en omliggende plaatsen nogmaals een aktie op touw zetten. Graag wil ik nogmaals de dank van het Poolse volk en de hartelijke groeten aan u over brengen". HENK BELTMAN. noodwand toch diensten konden worden gehouden. Ook wij maakten de Heilige Mis mee en wel de eerste 's morgens om 8 uur. De Mis was in het Pools kerkhof bij de pastoor. Boven een oud huis op een zolder, die niet groter was dan 30 vierkante meter woonde een gezin van 7 personen; de overloop was nat van het regenwater, doordat en kele dakpannen ontbraken en het raam op de zijkant stuk was. De enige watervoorziening was een pomp buiten voor het huis, geen verf, geen behang. De zit bank, die tevens dienst deed als slaapplaats voor 5 personen, twee ledikantjes en een kolenka- chel die je buiten al kon ruiken, was hun hele inboedel. We hebben dit gezin, dat in kommervolle omstandigheden leefde, meteen meegenomen naar de kerk en voorzien van datgene wat ze het meest nodig had, zo als schoenen, dekens en levens middelen. Verlegen, maar dank baar hebben we afscheid van el kaar genomen. Gelukkig waren bij andere families die we be zochten de omstandigheden wat gunstiger. Hartelijk Onvergetelijk was voor ons tel kens weer het hartelijk onthaal. Na plm. 250 km de passage DDR-Polen bij Frankfurt a/d Oder. Helaas stond hier een lan- Na zes weken sorteren en in pakken voor de actie „Holten helpt Polen" kon er een reis naar Polen worden ondernomen. Met een grote vrachtwagen van de firma Muller konden de via scho len, verenigingen, middenstand en de Holtense bevolking in het algemeen ingezamelde goederen vanuit gebouw De Halm naar het Poolse Bydgoszsz. De Holtenaar Henk Beltman van de Bergman straat reed mee en brengt hierbij verslag uit. „Ondergetekende vertrok in gezelschap van vier dames in een campingbus naar deze Poolse stad. Over onze indruk ken en ervaringen wil ik graag iets meer vertellen. De reis heeft beslist veel indruk op ons gemaakt, zo als de grenspassa ge tussen West- en Oost-Duits- land. Bij Helmstedt, het ijzeren gordijn, hoge betonnen muur, zware stalen hekken, grote lichtmasten met schijnwerpers en veel militairen met honden. We kregen het gevoel dat er sterk op ons gelet werd. Toch wel iets beangstigend. ge rij wachtende auto's voor ons en het wilde maar niet opschie ten; ongeveer 5 l/a uur duurde het wachten en toen mochten we nog van geluk spreken dat we onze camper niet helemaal hoef den uit te pakken zoals velen vóór ons. Nadat de controleurs enkele kasten hadden ingezien, konden we onze reis naar Polen voortzet ten en het was 's middags half twee dat we onze camper par keerden voor de woning van pa ter Eugeniusz Barelkowski. Het welkom was geweldig. We wer den heel hartelijk ingehaald en de huishoudster van de pastoor had een heerlijke maaltijd voor ons bereid. Door een misver stand was de vrachtwagen van Müller nog niet aangekomen, zo dat we nog niet met lossen kon den beginnen. De wagen arri veerde nog wel diezelfde avond maar toen was het te laat om met lossen te beginnen. Het huis van de pastoor stond aan de rand van een groot kerkhof, met midden op de begraafplaats een nieuwe kerk in aanbouw, waarin door het aanbrengen van een Zwemclub Twenhaarsveld nam deel aan een recreatieve wedstrijd om de Burenbokaal in Nijverdal. Aan deze wedstrij den namen twaalf verenigingen deel en Twenhaarsveld werd hier tweede achter de organise rende vereniging Het Ravijn uit Nijverdal. De Mors uit Rijssen werd derde. ABS uit Bathem werd twaalfde. De uitslagen: 50 m. schoolslag: Erna Veldwijk 42.6; Marion Ooi- Het Reiscomité Holtense Ou deren houdt ook dit jaar weer en reis speciaal voor de Holtense ouderen. Reisdoel is ditmaal het Luxemburgse Wiltz. Tijdens deze zesdaagse reis worden vanuit het familiehotel Beau Séjour dag tochten gemaakt naar ondermeer de steden Luxemburg, Trier en Echternach. Het vertrek is op 10 september. Kosten f 460,- en f 25,- voor de reis- en annuleringsver zekering (toeslagen éénpersoons kamer/bad of douche en toilet op de kamer inbegrepen). Ook nu weer zal er een verzorgster van het bejaardencentrum Diessen- plas meegaan. Opgaven zijn zowel schriftelijk als telefonisch mogelijk tot woensdag 30 mei bij het bejaar dencentrum Diessenplas, Vrij heidslaan 1, tel. 05483-25 05. In lichtingen zijn daar overdag op werkdagen ook te verkrijgen. AVO-Nederland zet zich sinds 1927 in voor de concrete belan gen van gehandicapten. Voor dit werk is veel geld nodig, vandaar het belang van de AVO bij de landelijke collecte van maandag 21 tot en met zaterdag 26 mei. Ook kunnen er bijdragen worden gestort op giro 62 50 00 ten name van AVO-Nederland in Amers foort. In het kader van de Socutera- zendtijd wordt er volgende week woensdag via de televisie om 20.25 uur op Nederland 1 een vijf minuten durende film over het werk van AVO-Nederland uitge zonden. bekkink 44.0; Ingrid Steenbergen 50.1: Coenraad Ligtenberg 43.9; Erik Huzen 54.6. 25 m. school slag: Bertien Stukker 23.6; Si- mone Veldwijk 24.4; Wendy Wis- sink 2.55; Maureen Jansen 31.2; Dennis Schreurs 27.1; Martin Podt 27.3; Amo Knapen 29.2; Edwin Knapen 36.6. 50 m. rug slag: Monique Schreurs 40.1; Herma Oolbekking 43.5; Christa Pieffers 47.0; Aijan Vros 45.5; Bart Brinkman 53.1. 25 m. rug slag: Bertien Stukker 23.7; Wen dy Wissink 30.0; Henk Jan Belt man 27.6; Gerald te Wierink 49.2. 50 m. vrije slag: Erna Veld wijk 34.4; Jolanda Nijenhuis 37.1; José Meuleman 40.4; Arjan Vros 36.1; Gerald Jansen 43.0; Henry Rensen 48.6. 25 m. vrije slag: Anita Schuppert 23.3; Si- mone Veldwijk 21.3; Maureen Jansen 33.2; Dennis Schreurs 26.8; Martin Podt 28.0; Arno Knapen 31.5. De ploeg voor de viermaal 25 m. vrije slag estafette meisjes bestond uit Monique Schreurs, Jolanda Nijenhuis, Ingrid Steen bergen en Anita Schuppert. Hun eindtijd was 1.11.5. De jongen- sploeg viermaal 25 m. vrije slag estafette bestond uit Coenraad Ligtenberg, Gerald Jansen, Hen ry Rensen en Henk Jan Belt man. Hun eindtijd was 1.20.3. De leiding van de Holtense gemeentelijke Scholengemeenschap heeft aan het college van B en W verzocht de school bij de staats secretaris van Onderwijs aan te melden als kandidaat voor het experiment met een zogenaamd Nieuw Gymnasium. Dit experi ment ARVO n start in het schooljaar 1985-86 met 30 experimen tele scholen. Eerder werd in Holten een studiedag gehouden over deze nieuwe onderwijsvorm. Steig, William; Dokter De Soto/Amsterdam: Querido, 1983. De muizen-tandarts De Soto moet wel even moed verzamelen voordat hij een vos van zijn kiespijn wil afhelpen. Prentenboek, met kleurrijke platen voor kleuters vanaf ca. 4 jaar. Nöstlinger, Christine; Rosalinde heeft een hoofd vol gedachten/ Baarn: Fontein, cop. 1983. Opa denkt dat hij de gedachten van de mensen kan lezen. Maar zou hij echt weten hoe Rosalinde over allerlei dingen om haar heen denkt?. Schouten, Alet; Gina/Baarn: Fontein, cop. 1983. Beschrijving van het tragische, maar inspirerende lot van een jonge vrouw die haar leven geeft om het idiaal van haar echtgenoot te verwezenlijken. Graaf, Anke de; Omnibus/Haarlem: Gottmer, eop. 1983. Bevat: Licht dn open vensters (le dr: 1974); Hilde (le dr 1973) Overheem, Emmy van; Niet in de zachte bries/Baarn: AMBO, cop. 1983 Semi- autobiografisch relaas van een vrouw die na een aantal jaren journalistiek het klooster ingaat. Topoi; Het rode plein/Utrecht (etc): Veen, 1983. Politieke thriller die het onderzoek volgt van een Russische recher cheur naar het overlijden van Breqnjev's zwager; tevens wordt de machtsstrijd tussen Bre^jnjev en Andropov beschreven. Aalders, Willem; Voorwerpen van hout zelf maken en gebruiken/ Best: Zuidboekprodukties, 1983. (Weten Doen Buter, Adriaan; De echte Achterhoek/Den Haag: Voorhoeve, cop. 1983. Geus, M. de; Een vuistslag of een handdruk/Amsterdam: Meulen- hoff, 1983. Drie verhalen over Bert en Marianne in hun buurthuis vormen de inleiding op vragen en opdrachten over agressie, politie en oorlog, met veel duidelijke tekeningen. Vanaf ca. 12 jaar. Schmidt, Annie M. G.; Een visje bij de thee: Drieëntwintig verhalen en achtentwintig versjes uit eenentwintig boeken/Amsterdam: Querido, 1983. Bundel met versjes en verhalen welke op één verhaal na al eerder zijn verschenen. Voorlezen vanaf ca. 4 jaar zelf lezen vanaf ca. 8 jaar. Met het beschikbaar stellen van een kredietvan 18.000guldenten behoeve van de algehele herziening van het bestemmingsplan Beuseberg heeft de Commissie Financiën afgelopen dins dag een stap verder gezet op weg naar de realisering van Holtens nieuwste woonwijk. Herziening van dit plan was nodig om zodoende de noodzake lijke verdichting te kunnentoepassen. De eerste fase van het bestemmings plan Beuseberg behelst 43 woningen, zowel inde premie- als in de vrije ector en vier woonwagenlokaties. Het Ingenieurs HPart gaat nu over de plannen overleg plegen met o.a. de Provinciale Planolo gische Dienst en de Directie Volkshuisvesting. Afhankelijk van het contingent woningen dat Holten voor 1985 krijgt toegewe zen kan volgend jaar al een start worden gemaakt met de woning bouw in de Beuseberg. Ook met het verlenen van een krediet van 23.250 gulden voor sloop van enkele panden in de kom en het creëren van tijdelijke parkeerplaatsen daar had de commissie geen problemen. Zü het dat commissielid M. F. Spij ker zich verwonderde over de ruim 108.000 gulden die door het bijstellen van de boekwaarde voor het Komplan vrij kwam. Spijker: „Voor het nieuwe ge meentehuis is er altijd wel weer ergens geld te vinden, maar als iets het college niet uitkomt is er steeds geldgebrek". Waarbij de WD-er met name doelde op de moeite die het de raad heeft gekost een extra verhoging van de onroerend goed belasting voor 1984 te voorkomen. Op een vraag van H. J. Dul (CDA) naar de resultaten van de bezuinigingsronde voor 1985 ant woordde wethouder H. Rustebiel dat de afdeling financiën van de gemeente eind deze maand met een bezuinigingsnota komt. A. Moeliker wilde weten waar om de exploitatierekening van de Stichting Sociaal-Cultureel Werk voor controle was doorge stuurd naar het Verificatiebureau van de Vereniging van Neder landse Gemeenten. „Louter uit tijdnood" verklaarde wethouder H. Rustebiel Meer bezoekers naar zwembad Twenhaarsveld trekken en zodoende de inkomsten verhogen. Dat was voor voorzitter van de Sportcommissie J. Groeneveld en secretaris J. A. Wissink de doelstelling bij het schrijven van een nota over de recreatieve functie van het Holtense openluchtbad. Een nota die afgelopen dinsdag in de Sportcommissie met waardering werd ontvangen. Uit cijfers van omliggende ver gelijkbare gemeenten bleek de samenstellers dat het bezoek aan zwembad Twenhaarsveld veel la ger ligt dan aan zwembaden in de regio. En dat terwijl het inwo nertal van Holten zomers aan zienlijke uitbreiding ondervindt van vakantiegasten. Geen won der dat als doelstelling werd ge kozen het bezoekersaantal voor Twenhaarsveld op korte termijn met 30 procent en op iets lange re termijn met 50 tot 60 procent te verhogen. Een verhoging die in de toekomst zo'n slordige 30.000 gulden aan meeropbreng sten kan opleveren. Als algeme ne uitgangspunten worden daar bij in de nota de volgende pun ten genoemd: - De aanwezigheid van toezicht houdend personeel moet meer als pluspunt worden gepresen teerd (herkenbaarheid personeel en meer dienstverlening aan het publiek); - extra aandacht voor de hygië ne (goede waterkwaliteit, schone toiletten en badhokjes); - aantrekkelijke toegangsprijzen, mogelijkheden voor sport en spel, georganiseerde activiteiten, reclame en verbetering van de accommodatie. Voor de verwezenlijking van die uitgangspunten hebben de samenstellers een 3-fasenplan ge maakt. De eerste fase hoeft slechts een drieduizend gulden te kosten, en kan geheel of ge deeltelijk nog dit jaar worden uitgevoerd. Gedacht wordt aan het verbeteren van publiciteit en reclame, aantrekkelijker maken van de tarieven en meer georga niseerde activiteiten. Wat betreft de tarieven kon de Activiteiten sportcommissie al tijdens de ver gadering kennis nemen van de resultaten van de voor dit sei zoen toegepaste tariefswijzigin gen. Met name de voorverkoop van abonnementen steeg fors van 2045 in 1983 naar 2184 dit jaar. Koploper daarbij was het tweede ouderabonnement dat dit jaar goedkoper is en waarvan er vergeleken met twee jaar gele den 54 procent meer verkocht zijn. Ondanks de verlaging van de tarieven voor sommige groe pen is er toch een meerop brengst in vergelijking met verle den jaar voor wat betreft de voorverkoop van abonnementen: vorig jaar f37.000, nu f38.500. Bij het organiseren van meer activiteiten doen de samenstel lers suggesties als: recreatief zwemmen voor ouderen, moeder/ peuter -kleuter zwemmen, zwem men voor gehandicapten, zwem feest voor scholen of verenigin gen, warmwaterdagen, zomer- avondzwemmen, „dauwzwem- men" op Hemelvaartsdag en an dere „gerichte activiteiten voor doelgroepen". Naast deze activiteiten kan ook een aantal maatregelen en voorzieningen het recreatief ge bruik van Twenhaarsveld opvij zelen. Hierbij wordt o.a. gedacht aan: het verspreiden van reduc tiecoupons, herkenbare kleding van het toezichthoudend perso neel, het opfleuren van de in gangspartij, topless-recreatie en beperkte openstelling voor naak- trecreatie. Eventuele meeropbrengsten uit entreegelden zouden moeten worden aangewend voor het rea liseren van voorzieningen in de tweede en derde fase. Die tweede fase zou volgend jaar moeten in gaan en behelst: - het aanbrengen van haardro gers; - het aanleggen van enkele war me douches (met muntauto- maat); - het plaatsen van bagage/kle- dingkluizen (met muntauto- maat); - verbetering van de bewegwijze ring naar het bad; - verbetering van de toegang tot het zwembad en - hetveranderen van een deel van de zonneweide in strand. De derde fase die in het jubi leumjaar 1986 (25-jarig bestaan) aan de orde komt bestaat uit een renovatie van het bad: - het bouwen van een „overdek te zonneweide"; - het plaatsen van een sauna; -het verbouwen van het oude bad tot „recreatiebad" (met glij baan en whirlpool); - het verdiepen van het nieuwe bassin tot wedstrijd- en polobad. De sportcommissie zal aan b en w verzoeken voor de begelei ding van deze plannen een werk groep in het leven te roepen die zal bestaan uit de voorzitter en secretaris van de sportcommis sie, twee leden van de sportcom missie (een raadslid en een niet- raadslid), de chefbadmeester van Twenhaarsveld, de wethouden Sportzaken, een technisch des kundige van Gemeentewerken en een bestuurslid van ZC Twen haarsveld.

Holtens Nieuwsblad | 1984 | | pagina 9