Commissie Gemeentewerken: gemeente holten van der Harst boos: ,Gif gespoten op schoolplein' veertien in de ether Studie „Nieuw Lyceum" in Holten Rapport herbestrating kan onderste la in „Kwalijke zaak aanpak varkenspest" Gemeenteraad unaniem achter instandhouding Bosschool Espelo De Vredeswerkgroep Holten organiseert „Stiltekring voor Vrede" HOLTENS NIEUWSBLAD Door burgemeester en wethouders verleende vergunningen, ontheffingen i e.d. DONDERDAG 5 APRIL 1984 Jaarvergadering afd. Holten C.D.A. In rest. „Vosman" hield de afd. Holten van het C.D.A. de jaarlijkse ledenvergadering waar voor een vrije goede belangstel ling bestond. Vooratter J. H. van Engbrink opende de bijeen komst met gebed na lezing van het bijbelgedeelte Lukas 9: 18-27 en sprak naar aanleiding hier van een openingswoord. Jaarverslag. Uit het jaarverslag van secr.es- se mevr. A. Dul-de Fockert bleek dat 1983 voor de afd. een rustig jaar is geweest. Er werden contacten gelegd met 4 buurtaf- delingen t.w. Markelo, Rijssen, Goor en Diepenheim waardoor men bij de kandidaatstelling voor de Europeese verkiezingen meer invloed kan uitoefenen. Het aantal leden was op 1 janu ari 1983 180 en op 31 december '83 176. Financiën: Penningmeester Th. M. J. van Dijk die 1982 moest afsluiten met een nadelig saldo van f 1548,26 veroorzaakt door de verkiezingen in 1981 en 1982 rapporteerde over 1983 een na delig slot van f571,74. Hij dank te de leden voor hun extra bij drage en vertrouwt er op dat in dit jaar het resterend nadelig verschil geheel kan worden weg gewerkt. De commissie voor kas controle die bestond uit mevr. M. Bulsink-Bakker en de heer J. H. Bosscher had boeken en be scheiden in orde bevonden. De controle zal in 1984 plaats heb ben door de h.h. J. H. Bosschers en J. Wiggers. Bestuursverkiezing. Als bestuurslid werd herkozen de heer H. Rietman Azn. terwijl inplaats van de heer D. J. Beef- tink gekozen werd mevr. M. Bosman-Vruggink. Voorzitter van Engbrink sprak een woord van dank tot de heer Beeftink die enkele jaren z'n beste krach ten aan de afdeling heeft gege ven. Na de pauze werden er door de raadsfractie mededelin gen gedaan over handhaving van de vijf basisscholen, de on- roerendgoed belasting, de Hol- terberg als Nationaal Land schapspark (afsluiting van zand wegen) enz. Verder rapporteerde de heer J. W. Jansen namens een werk groep over het praatstuk „Ener gie" en de heer H. J. Dul deed namens een werkgroep z'n zegje over het praatstuk „Bezuinigin gen in de gemeente". Er ont- stond n.a.v. beide rapporten een geanimeerde en soms pittige dis cussie die om des tijdswille moest worden beeïndigd. De ver gadering werd door de heer H. J. Westerik met dankgebed be sloten. 55 „Het kost ontzettend veel tijd als je op deze manier te werk gaat en dan wordt het wel erg duur. Laten we dit rapport in de kast leggen, in de onderste la en het eruit halen in twijfelgeval len.. Bijvoorbeeld wanneer een raadslid met wethouder van me ning verschilt over welke straten nu het eerst voor herbestrating in aanmerking komen." Dat zei H. J. Robers (WD) maandagmid dag tijdens de commissievergadering Gemeentewerken over een door Gemeentewerken opgesteld rapport met criteria voor herbe strating. Veel weerstand kreeg hij niet. Niet van wethouder H. Stege- man („daar voel ik ook het meeste voor"), niet van E. M. van Schooten („dit is moeilijk werkbaar"), niet van J. van der Harst („in noodgevallen bekij ken") en zelfs niet van de op steller van het rapport directeur Gemeentewerken S. K. de Jong. Hij had uitgerekend dat voor een plaats als Holten op 1 man jaar moest worden gerekend om het nieuwe systeem te hanteren en daarbij komen dan ook nog de kosten voor de nodige auto matisering. „Het was ook onze opzet om deze criteria slechts in twijfelgevallen te hanteren" al dus De Jong. De enige die het maar niks vond om de vrucht van zoveel noeste arbeid maar meteen in de la te laten verdwijnen was H. J. Westerik (CDA). „In de raad is gevraagd om een planmatige aanpak voor het onderhoud van wegen. Dit rapport nu in de la laten verdwijnen noem ik geen planmatige aanpak. Er is veel tijd, dus geld aan besteed en in deze tijd van bezuinigingen is dat toch zonde." Westerik was ook de enige die inhoudelijke in ging op het rapport. Hij liet zich uitgebreid de betekenis van de verschillende tabellen en kolom metjes uitleggen. Bergvliegers De PvdA in Holten trekt zich het lot aan van de 32 leden van PV De Bergvliegers. Dat moet althans worden geconcludeerd uit het pleidooi van J. van der Harst om het voormalig noodlo- kaal aan de Slachthuisstraat aan deze vereniging te verkopen voor het symbolische bedrag van 1 gulden. En niet voor 2000 zoals het college had J. van der Harst (PvdA) toonde zich erg verontwaardigd over het spuiten van bestrijdingsmiddelen tegen onkruid op de speel plaats van de christelijke kleuterschool De Kleuterboek op de Kol. „Dit is tegen de afspraak die we destijds gemaakt hebben" voegde hij voorzitter H. Stegeman toe. „Ten eerste zou er alleen in de vakanties worden gespoten en bovendien zou van tevoren in het Holtens Nieuwsblad worden aangekondigd wanneer en met welke middelen zou worden gespoten. Dat is niet gebeurd. Dit noem ik geen zorgvuldig handelen." Voorzitter Stegeman nam het personeel van Gemeentewerken in bescherming: „Er wordt wel degelijk zorgvuldig omgespron gen met bestrijdingsmiddelen. Onze mensen zijn daarvoor zelfs bijgeschoold. Wanneer die zorg- van de sluier op te lichten. Een gedeelte van de 26.000 gulden, die nodig is om het gat op te vullen ontstaan door het wegval len van de inkomsten uit de on roerend goed belasting, zal er komen door dit jaar nog niet J. Westerik (CDA) het een slech te zaak te schrappen in het in vesteringsschema van Gemèente- werken dat toch al met zoveel pijn en moeite tot stand is ge komen en al helemaal is „uitge knepen". Westerik was het met H. J. Robers eens dat zowel het col lege 'als de fracties in de Hol- tense raad zich eens moeten gaan bezinnen over de toestand van de Broensweg. Vooral nu het plan Zuiderlook, waarin deze weg is opgenomen, langer op zich laat wachten dan ooit ver wacht kon worden zou het vol- UiJgtDl-llUUlU. HOIUltU Uit ilUit" V vuldieheid in acht wordt ceno- ovet te Raan tot aanschaf van gens de beide commissieleden - .I......l.t.AAin. nnnln in VVV C C QH VOO V lnitmPTl 71111 ÏPT.I men heb ik geen bezwaar tegen het gebruik van deze middelen." De rondvraag wierp ook al enig licht op het nieuwe investe ringsschema waarmee B en W vorige week in een besloten ver gadering van de commissie ABZ op de proppen kwam. Hoewel wethouder H. Stegeman daar over in het openbaar geen uit spraken wilde doen kon hij er niet onderuit alvast een tipje een nieuwe zandstrooier zoals in misschien zaak kunnen zijn iets het investeringsschema de be- te doen aan de slechte staat doeling was. Als lid van de com- waarin deze (onverharde) weg missie Gemeentewerken vond H. verkeert. voorgesteld. „Een zo kleine ver eniging die bovendien nog nooit subsidie heeft aangevraagd kim je niet met zo'n groot bedrag opschepen", aldus de PvdA-er. Zoals bekend zullen de Bergvlie gers verkassen naar sportpark Meermanskamp wanneer een maal de verkoop van het club gebouw van Blauw Wit aan de gemeente Delden eindelijk is be klonken. Volgens wethouder H. Rustebiel is dat een kwestie van twee weken en vooruitlopend behandelde de commissie Ge meentewerken het voorstel tot verkoop van een noodlokaal en het verlenen van recht van op stal aan PV De Bergvliegers. Van der Harst bleek het enige commissielid dat problemen had met de vraagprijs van 2000 gul den voor het oude schoollokaal. H. J. Westerik en H. J. Robers vonden die 2000 gulden al een symbolisch bedrag en wilden geen precedenten scheppen voor andere verenigingen die ook geen subsidie aanvragen (OKIA, De Noordpool). Voorzitter-we thouder H. Stegeman bena drukte dat ook het college dit aankoopbedrag symbolisch be doeld had. Van der Harst wil er in de raad op terug komen. Met de aankoop van een braakliggend stukje grond aan de Kerkstraat van de Erven Ten Velde is de gemeente Holten voor de somma van 29.240 gul den in het bezit gekomen van het laatste stukje grond dat no dig is voor de bouw van het nieuwe gemeentehuis. De ver- volgserie „Het lekkende dak van de Dorpsschool", al maanden lang succesvol opgevoerd in de vergaderingen van de commissie Gemeentewerken wordt voortge zet. In de volgende aflevering zal de betrokken fabrikant een onafhankelijk onderzoek laten instellen naar de oorzaken van de nog steeds niet verholpen lekkage. Hoofdrolspeler van de eerste uur J. van der Harst (PvdA) houdt achter de coulis sen een waakzaam oogje in het zeil. 1. VERLEENDE BOlJWVERG VERGUNNINGEN: aan de heer G. J. H. Hofte Koesveld voor de bouw van een garage bij het perceel Vianenweg 55; - aan de heer E. J. Jansen Manenschijn voor het veranderen van de woning Dijkerhoekseweg 9; - aan de maatschap Tuitert voor het veranderen van de woning-boerderij Beumersteeg 17; - aan de heer E. J. Vruggink voor het veranderen van een schuur bij het perceel Lichtenbergerweg 1 2. VERLEENDE KAPVERGUNNINGEN: - aan de heer F. Smit voor het kappen van enkele bomen bij het perceel Vianenweg 123; - aan de heer H. G. W. Welting voor het kappen van een berk bij de woning Bergmanstraat 20; - aan de Ned. Spoorwegen voor het kappen van een tamme kastanje bij het station; 3. aan de P. C. De BergruKertjes vergunning verleend voor het houden van een verloting; Voor het inwinnen van informatie over de zaak zelf dan wel over eventuele mogelijkheden tot het indienen van een bezwaar- of beroepschrift kan men zich wenden tot de afdeling algemene zaken ter gemeentesecretarie. Spreekuur wethouder Stegeman Wethouder Stegeman is verhinderd maandag 9 april a.s. spreekuur te houden. Sportcommissie De eerstvolgende openbare vergadering van de Sportcommissie wordt gehouden op dinsdag 10 april a.s. om 19.30 uur in het gemeentehuis. Op de agenda staan voorstellen met betrekking tot het verlenen van jeugdsportsubsidie 1984, subsidiëring in de kosten van kadervorming, het vragen van een krediett.b.v. het coaten van 3 tennisbanen en de verkoop van een voormalig nood-schoollokaal aan de postduivenvereniging De Bergvliegers. Gedeeltelijke intrekking voorbereidingsbesluit bestemmingsplan „De Haar", partieel plan 1976. De burgemeester van Holten maakt bekend, dat de raad van die gemeente in zijn vergadering van 26 maart 1984 heeft besloten zijn besluit van 27 februari 1984, nr. 47/IJm, tot het in voorbereiding verklaren van een gedeeltelijke herziening van het bestemmingsplan „de Haar", partieel plan 1976, in te trekken, voorzover het betreft die gebieden zoals die gearceerd op de bij dit besluit behorende en als zodanig gewaarmerkte tekening zijn aangegeven. De intrekking van het voorbereidingsbesluit heeft betrekking op de bouwka veis, 2122,25,26,27127b en 65 t/m 68. Het raadsbesluit met bijbehorende tekening ligt met ingang van 9 april 1984 ter gemeentesecretarie, afdeling algemene zaken, voor een ieder ter inzage. De burgemeester voornoemd, W. L. F. C. van Rappard. Holten, 5 april 1984. Het OLM-hoofdbestuur heeft maandag 2 april verontwaardigd gerea geerd op het instellen van een vervoersverbod voor varkens in een groot deel van Overijssel. In verband met de varkenspest mag in een gebied ten zuiden van de E-8 snelweg tussen Twello en Borne geen enkel dier vervoerd worden. Dat verbod kwam voor de OLM als een donderslag bij heldere hemel. Ook andere instanties waren niet op de hoogte van deze maatregel. „Het is zeer kwalijk, dat we niet op de hoogte zijn gesteld", uitte het dagelijks bestuurslid H. J. Slijkhuis uit Holten zijn ongenoegen. Naar zijn mening had de overheid eerst overleg moeten plegen met de landbouworganisaties, de gezondheidsdienst en de veterinaire dienst in Overijssel over dit vervoersverbod. Het is al voor de tweede keer, dat dit niet is gebeurd. De OLM zal hierover landelijk aan de bel trekken. Naar het oordeel van de landbouworgani satie dient het ministerie voor taan eerst met de landbouw te praten, voordat een verbod" wordt ingesteld. Er kan dan be keken worden, of zo'n maatregel de beste is. Het is ook denkbaar, dat direkt inenten van de var kens de voorkeur heeft. In het OLM-bestuur gingen daarvoor maandag direkt al enkele stem men op. Er zou in de vier var- kensrijke gebieden van Neder land - Brabant, Limburg, Gelder land en Twente, massaal geent moeten worden. „Dan zijn we eindelijk een keer van die soesa rond de varkenspest af', betoog de de heer J. W. Kranenberg uit Markelo. Naar de mening van de landbouworganisatie zullen hier toe nu stappen ondernomen moeten worden in Brussel. Daar kan men eventueel groen licht krijgen van de andere Europese' landen om massaal te gaan eten zonder het risiko te lopen, dat de grenzen voor Nederlandse varkens dicht gaan. De OLM zal dit punt nu landelijk aankaar ten. j Dinsdag 10 april staat Holten in het teken van de Tweede fase Vervolgonderwijs. Op die dag namelijk wordt in de Scholenge meenschap een studiedag gehouden over de plannen van het mi nisterie van Onderwijs met het vervolgonderwijs vanaf de derde klas HAVO of Atheneum. Namens het Ministerie van Onderwijs zal de heer Hoogbergen een lezing houden over de bevindingen van de Commissie ARVO II, waarvan hij voorzitter is. Deze com missie pleit voor een „nieuw lyceum" als onderwijsvorm. Een „nieuw lyceum" waarin ook een plaats is ingeruimd voor het lager beroepsonderwijs. De geruchten willen dat staatssecretaris mevrouw Ginjaar-Maas zeer gecharmeerd is van de resultaten van de commissie-Hoogbergen en dat ze de aangedragen vernieuwin gen zo snel mogelijk gerealiseerd wil zien. Het docentenkorps van de genwoordigers van het Minis- Scholengemeenschap heeft op terie van Onderwijs die naar 19 maart j.l. al gepraat over het Holten komen (naast Hoogber- Eef Jansen, de voorzitter van de .Overijsselse Zieken Omroep. Tijdens de in het'gemeentehuis gehouden openbare raadsvergadering schaarden alle partijen zich achter het voorstel van b en w inzake vaststelling van een spreidingsplan-, alsmede vorming van vijf openbare basisscholen per 1 augustus 1985. Opluchting in Espelo Dit raadsbesluit zal met name in de buurtschap Espelo uitermate positief zijn ontvangen want het voortbestaan van de o.l. Bosschool aldaar heeft lange tijd aan een zijden draadje gehangen in verband met de plannen van onderwijsminister Deetman, tot sanering van (te) kleine scholen. Lyceumplan van de commis sie-Hoogbergen. De vragen die daaruit voortkwamen zullen nu de leidraad vormen voor de ge- dachtenwisseling met de verte gen komt ook de heer Oehlen). De bijeenkomst begint om 11.00 uur en zal (onderbroken door een korte lunchpauze)voortduren tot 15.00 uur. Overigens betekent dit raads besluit nog niet dat de Espelose school nu ook gegarandeerd open zal blijven want het wach ten is nu op goedkeuring door Gedeputeerde Staten van Over ijssel en onderwijsminister Deet man. Er is slechts een belangrij ke eerste stap gezet. Binnen de gemeenteraad toon den alle raadsfrakties zich ver heugd met de door het college voorgestelde oplossing voor Espelo. Burgemeester mr. W. L. F. C. Ridder van Rappard toonde zich met deze raadsbeslissing duide lijk ingenomen. Hij kwalificeerde het geheel als één van de meest ingrijpende raadsvoorstellen in deze raadsperiode. „Ik heb echt tegen deze raadsvergadering op gezien", aldus mr. Van Rappard. Overigens wees PvdA-fraktie- leider Moeliker het college nog wel op de landelijke ontwikke ling met betrekking tot het aan stellen van part-time kleuterleid sters op kleinere scholen zoals in Espelo. Hfi vroeg die landelijke ontwikkeling in de gaten te hou den De overige zes agendapunten werden door de raad ais hamer stukken afgehandeld, waardoor de raadsleden na ruim een uur vergadertijd huiswaarts keerden. NIJVERDAL - De Overijsselse Ziekenomroep begint vrijdag 6 april vanuit haar studio in de Nijverdalse H.A. Hartholtstraat haar inmiddels tot een traditie uitgegroeide „veertiendaagse". Tot en met donderdag 19 april wordt in totaal 56 uur radio de ether ingestuurd. Een giganti sche klus, waarvoor vijftig van de 100 vrijwilligers in touw ko men. De programma's worden gemaakt voor negentien zieken-, bejaarden- en verzorgingstehui zen in de regio. Het totale ge beuren wordt dit jaar experi menteel meegenomen op de ka bel in de gemeentes Almelo, Rijssen en Hellendoom. Voorzitter Eef Jansen van de OZO: „We hebben dit jaar gi gantisch veel live-uitzendingen. Zelfs de verzoekplatenpro- gramma's, die we in het verle den wel op de band zetten, wor den ditmaal livé uitgezonden. Slechts een enkele keer maken we gebruik van een, meestal kort, ingeblikt programma-on derdeel". De uitzendingen vin den plaats dagelijks tussen 18.30 en 21.30 uur. In het weekeinde wordt zelfs al om 15.00 uur be gonnen. In Hellendoom wordt uitgezonden op 88,2 Megaherz (oftewel kanaal 4). Er wordt ie dere dag een zeer gevarieerd programma de lucht ingestuurd, met kwissen, verzoekplatenpro- gramma's, live-shows met regio naal talent en nieuws uit de ei gen omgeving. Eef Jansen: „Ie dere dag brengen we een jour naal, getiteld „Krenten in de ca ke" waarbij de burgemeester van Wierden, de heer Lieuwen, a la Jan Pelleboer zorgt door het dagelijkse weerpraatje. De veertiendaagse kent dit jaar drie kwissen. Allereerst „Pa raat" tussen het personeel van de diverse tehuizen, waarbij Hoog-Schuilenburg dit jaar defi nitief de wisselbeker in de wacht kan slepen. Een leuke happening belooft ook te wor den „Klapstuk", hersengymnas tiek tussen de bewoners van de negentien tehuizen dat zaterdag 14 april rechtstreeks wordt uit gezonden vanuit Ons Gebouw, in aanwezigheid van 300 tot 400 bejaarden. Het personeel van de gemeenten Almelo, Bome, Den Ham, Tubbergen, Vriezenveen, Rijssen, Wierden en Hellendoom komt in actie bij de kwis „Er kend Talent". Rijssen verdedigt hier de wisselbeker. Zoals ge zegd zullen de OZO-luisteraars de komende twee weken veel li ve-programma's voorgeschoteld krijgen. Optredens zijn gepland van onder meer het christelijke ouderen- en mannenkoor uit Vriezenveen, het Deep River Quartet, de muziekschool uit Rijssen en het Rijssens gemengd koor, het Nijverdals Mannen koor, the New Valley Singers, Het Hagenkoor uit Almelo, de Eschlanderkapel uit Hellen doom, de Dorsvlegels uit Daarle en de Harmonie uit Wierden. Geplande opnames van het jubi leumconcert van de Hellen- doomse Harmonie kunnen niet doorgaan omdat dit concert in verband met ziekte van de diri gent is uitgesteld. Eef Jansen is benieuwd hoe de komende vier- tiendaagse bij de mensen zal overkomen. „We willen daarom heel graag reacties ontvangen van mensen die geluisterd heb ben", laat hij desgevraagd we ten. Elke zaterdagochtend van 11.00-11.30 uur wordt er een stilltekring gehouden op Smidsbelt. Iedereen is welkom die wil stilstaan bij en zich wil concentreren op „Vredesdenken". Volgens de vredeswerkgroep richt vredesdenken zich op het welzijn van alle mensen. Het is niet naïef. Het gaat er niet vanuit dat de mensen in de grond van de zaak goed zijn en onder bepaalde condities geen conflicten meer zullen hebben, of geweld loos zullen zijn. Vrede moet altijd weer gesticht worden „bevochten" worden en bewaard worden. Er kan in het vredesdenken echter geen sprake zfin van dis criminatie, van nationalistische ideologieën, van alles overheer sende en generaliserende vijands- beelden. Vredesdenken heeft al les te maken met recht en rechtvaardigheid, met mensen rechten. Het ziet de kolossale geld- en materiaalverspilling van de bewapening als een schande lijk onrecht tegen de achter grond van de armoede en ellen de van miljoenen, op zich net zo schandalig als het permanent be dreigen - in feite een soort gijze ling - van het leven van andere miljoenen. Vredesdenken gaat niet uit van het recht van de sterkste, maar knoopt aan bij het recht van armen en verdrukten, het wil uit de spiraal van het oor- logsdenken breken. De spiraal van het oorlogsden- ken heeft geen einde dan in de totale vernietiging. Onderhande lingen in Genève binnen het sys teem van het oorlogsdenken „ik moet de sterkste zijn en blijven" zijn gedoemd te mislukken, ze zijn niet geloofwaardig. De gevol gen daarvan bedreigen ons nu meer dan ooit. Vredesdenken in plaats van oorlogsdenken bete kent radicaal anders gaan den ken. Het betekent niet direkt een oplossing maar wel een per soonlijke keuze, een stap zetten in de goede richting. Wie een maal de zin van het vredesden ken ontdekt heeft zal daar niet meer van los komen. Die leert zelf in deze lijn te denken en zo mogelijk te handelen. Die ziet ook in, dat er in deze wereld vol oorlog en onrecht geen andere weg is - hoe paradoxaal het ook lijkt - dan de weg van de vrede, van het vredesdenken. De vre deswerkgroep Holten nodigt u hartelijk uit om aan de stilte kring deel te nemen. De vredeswerkgroep Holten

Holtens Nieuwsblad | 1984 | | pagina 5