Laatste hand aan vernieuwd Irene Commissie Financiën: „De Haar zo snel mogelijk volbouwen5' Afscheid van leden vrijwillige brandweer I Meester Hol nam afscheid van Espelo en gemeente Open huis HOLTENS NIEUWSBLAD weekjournaal Rustebiel wil vrijwilligerswerk aankaarten DONDERDAG 16 FEBRUARI 1984 In 1934 werd door de Hervormde Gemeente te Holten gebouw Irene gesticht. Nu, 50 jaar later, is het dubbel feest. Niet alleen vanwege het jubileum, maar vooral door de ingebruikneming van een geheel gerenoveerd en uitgebreid Irene. Terwijl de geur van verf nog overheerst en de laatste hand wordt gelegd aan de vloerbedekking leidden de heren H. Ch. Vogely en G. J. Beldman ons rond. Niet zonder trots, maar dat is meer dan begrijpelijk. „Het belangrijkste is dat de boel nu eens grondig is opge knapt'' antwoordt de heer Vo gely op de vraag naar de groot ste voordelen van deze verbou wing annex uitbreiding. „Dat was gewoon nodig. Daarnaast beschikken we nu over een mid delgrote vergaderzaal en is de keukenaccommodatie aanzienlijk verbeterd". Terwijl we met eigen ogen zijn gelijk kunnen consta teren vult G. J. Beldman aan: „Het geheel is nu ook veel prak tischer ingericht. En vergeet niet dat de CV-installatie helemaal vernieuwd is. Dat was ook geen overbodige luxe". Na de aanbouw van het toneel en de uitbreiding met een zij vleugel in 1966 is gebouw Irene aan zijn derde grootscheepse verbouwing toe. Voor iemand die er weer voor het eerst komt valt er, vooral binnen, heel wat te bewonderen. Niet eens zozeer in de grote zaal waar de dak constructie is gemoderniseerd en van nieuwe ramen voorzien maar meer in de omliggende ruimtes. Het balkon bijvoorbeeld heeft een ware gedaanteverande ring ondergaan. Van lawaaierig houten schellinkje is het omge toverd in een modern betonnen en vooral heel wat ruimer zitge- Op vrijdag 24 februari, 's avonds om 19.30 uur wordt Gebouw Irene officieel her opend. De dag erna, zaterdag 25 februari is èr vanaf 10 uur 's morgens Open Huis. Ook zondag 26 februari na de kerkdienst kan Irene wor den bezichtigd. De eerste H. Mis van de RK kerk is- op zondag 4 maart. Om de heropening van Ire ne en het 50-jarig jubileum een extra feestelijk tintje te geven is men bezig met het samenstellen van een foto-ex positie „50 jaar Irene". Alle foto's, kranteknipsels e. d. die hiervoor interessant zijn kunt u nog inleveren bij Bert Müller, Ab Jansenstr. 13 (tel. 33 73). deelte, dat door middel van schuifdeuren kan worden afge scheiden van het ondergelegen garderobegedeelte. Ook daar is heel wat veran derd. De oude ingang is in ere hersteld en de doorbraak naar het nieuwe keukengedeelte geeft het geheel het idee van een ech te ontvangstruimte waar het aangenaam toeven is. Vooral omdat de bar, waar de uitgifte van consumpties plaats vindt, centraal in het gebouw is gesitu eerd. Uitbouw Nieuw is ook de uitbouw aan deuren, muren en plafonds een likje verf gehad, zijn de toiletten vernieuwd (er is nu ook een in-' validentoilet) en kreeg de ver lichting een grote beurt. Als nieuwigheidje is er een privé-te- lefoonleiding gelegd van de NH Kerk naar Irene zodat alle tele- de kant van de Tuinstraat waar foongesprekken nu op hetzelfde met behulp van schuifwanden een fikse vergaderruimte kan worden geschapen. Plus natuur lijk het voordeel dat de grote zaal nog groter wordt wanneer dit gedeelte erbij wordt aange trokken. Alleen voor toneelvoor stellingen of uitvoeringen heeft de nieuwe vleugel weinig waarde omdat hij t. o. v. het toneel te veel aan de zijkant ligt. Aan de andere kant naast het toneel is een apart stuk bijgebouwd dat enerzijds ruimte biedt aan de benodigdheden voor de Rooms-Katholieke Eucharistie viering en als kleedruimte dient voor priester en misdienaar en anderzijds handig is voor het opbergen van allerlei attributen. Onder het toneel is de kelder ruimte voor de jeugd gehand haafd, maar zijn wel de nodige moderniseringen toegepast en is de kelder een halve meter uitge diept zodat een zitkuileffect is ontstaan. Ook hier is een bar retje ingebouwd. Deze ruimte kan ook worden gebruikt als kleedruimte/grimeerruimte bij to neelvoorstellingen. De enige die zijn zaakjes nu al voor elkaar heeft in het nieuwe Irene is A. Teeselink die met zijn kerkelijk bureau op 1 febru ari is verhuisd naar de Kerk straat. Hij heeft zich al helemaal ingericht en ontvangt dagelijks via de speciale ingang voor het bureau aan de Tuinstraat zijn bezoekers. Opknapbeurt Afgezien van al deze nieuwig heden heeft Irene een fikse opk napbeurt gehad. Zo hebben alle nummer binnenkomen en er ook kan worden doorverbonden. Al met al reden voor de heren Vo gely en Beldman om tevreden rond te blikken, vooral omdat de hele verbouwing precies vol- De heren Vogely en Beldman in het nieuwe aangebouwde ge deelte gens schema is verlopen. Daar voor verantwoordelijk waren naast Architectenbureau D. J. Beeftink ook hoofdaannemer Bouwbedrijf H. Koopman, de Fa. Lammers (CV en sanitair), de Fa. Van Bruggen (elektra), de firma's Dollekamp, Wonnink en Gebr. Wissink (voor het geza menlijk stoffeerwerk) en de Fa. Stukker voor het schilderwerk. „Oppassen voor vertraging" en „Dit jaar proberen de zaak rond te krijgen". Opmerkingen van respectievelijk H. J. Dul en A. Moeliker in de commissie Fi nanciën van afgelopen dinsdag bij de behandeling van het her verkavelingsplan dat het col lege heeft gepresenteerd. De commissieleden waren het er unaniem over eens dat alles moet worden gedaan om nog dit jaar van alle kavels in De Haar af te komen zodat volgend jaar in de Beuseberg kan wor den gebouwd. Geen wonder dat niemand moeite had met de nieuwe grondprijzen die b en w voor de moeilijk verkoopbare kavels in de Haar had vastge steld. Die prijzen liggen aan zienlijk lager aangezien een ver dichting van het oorspronke lijke plan is toegepast. Met 20 premie-A en 20 pre mie-B beschikkingen in de ach terzak heeft met name wethou- Dubbelop en daardoor bijna onvergetelijk nam de bijna legen darische Meester Hol samen met zijn vrouw nadrukkelijk afscheid van het eigen buurtschap Espelo en twee dagen later van burge meester en wethouders van Holten, plus een flink aantal officiële genodigden. De afscheidsreceptie in het Bonte Paard bleek een indrukwekkende bijeenkomst voor een zaal (zo'n 340 mensen), die samen met Meester Hol terugblikten op zijn lange staat van dienst. Meester F, J. Hol heeft een duidelijk stempel gegeven en achtergelaten op het onderwijs in Espelo, waar hij met een eigen visie en liefst zonder hulpmiddelen van buiten af laveerde tussen alle vernieuwingen in het onderwijs door. Sprekers wisselden elkaar af en de heer Bakker, rector van de SG in Holten merkte op dat de .kleinschalige aanpak in Es pelo toch prima aansloot op de manier van lesgeven op de SG. „We hebben weinig te maken met aanpassingsproblemen van de Espelose kinderen", aldus Bakker. De heer Krikkink sprak namens de oudercommissie over een niet alledaags afscheid van de heer Hol, want wie neemt er nog op 65-jarige leeftijd af scheid? „Jammer echter dat de heer Hol net even aan het einde van zijn loopbaan geconfron teerd wordt met het al dan niet voortbestaan van „zijn" school, waarmee de heer Krikkink Meester Hol afschilderde als de „burgemeester" van Espelo. In specteur van het Kleuter- en La- geronderwijs de heer J. Munk benadrukte eveneens het bijzon dere van een man die op 65 ja rige leeftijd afscheid neemt. „Dat zie je inderdaad nauwelijks meer", aldus de heer Munk. Door inspecteur Munk werd te vens de wat ouderwetse leerstijl van Meester Hol onder de loep genomen, die van het bord, het krijtje en het leesplankje. De wat sombere voorspelling van de heer Hol ten aanzien van de toekomstige leerling opgroeiend met computers zal waarschijnlijk niet helemaal uitkomen. „Als het zich opdringt gaat het erom, wat je ermee doet". Ook de heer Munk kon ten aanzien van het voortbestaan van de Espelose school nauwelijks toezeggingen doen. De heer Hol blikte voor wat betreft zijn werkomstandig heden even terug naar de jaren dertig om precies te zijn 17 april 1938 toen hij met 10.000 andere lotgenoten op zoek ging naar een baantje. In januari '43 kreeg hij voor het eerst zijn vaste aan stelling in Harderwijk. „Ik ben blij de officiële eindstrijd gezond en wel behaald te hebben", al dus de heer Hol. Het legendari sche tijdperk van Meester Hol lijkt hiermee een officieel gege ven. B. en w. van Holten nemen offi cieel afscheid van Meester Hol en zijn vrouw in de raadzaal van het gemeentehuis. der H. Stegeman de laatste we ken onderhandeld met verschil lende geïnteresseerde aannemers. Holtense aannemers kregen hier bij de voorkeur. Voor wat be treft de premiewoningen ziet het er naar uit dat De Haar wel vol komt. De firma's Voordes, Tem pelman, Klein Lebbink en het Bouwfonds Nederlandse Ge meenten aan wie de kavels zijn aangeboden menen genoeg be langstellenden te hebben. Een probleem kan het terrein aan de onderkant van het politiebureau (naast de sporthal) nog worden waar vrije sectorwoningen moe ten komen. Indien mogelijk wil het college daar ook graag be jaardenhuisvesting realiseren. B en w heeft bij haar plannen met de woningbouw in Holten ruim baan gemaakt voor het Rijssense aannemersbedrijf Ter Steege, dat op de grond van het voormalig garagebedrijf Schipper aan de Kolweg woningen wil bouwen. Burgemeester W. L. F. C. Ridder van Rappard: „Voor de hele woonomgeving daar vin den wij het belangrijk dat daar gebouwd wordt. Dat is beter dan wanneer er een garagebe drijf komt. We hebben dus mee gewerkt aan de plannen van Ter Steege en hebben hem 14 pre miebeschikkingen toegezegd. Je kunt zeggen dat we daarmee on szelf voor wat betreft de Haar in de vingers snijden, maar dat hadden we er voor over". Met zijn 9 premie-A en 5 prë- mie-B beschikkingen mist Ter Steege eigenlijk nog 2 premie-B beschikkingen voor zijn plan op De leden van de Holtense Vrijwillige Brandweer en hun dames hielden vrijdagavond in cafe-rest. „Het Bonte Paard" in Dijkerhoek hun jaarlijkse gezel lige avond. Tijdens deze bijeenkomst werd afscheid genomen van de korpsleden W. C. v.d. Weerthof, W. H. Sletterink, J. Spenkelink, A. Meijerink en T. Hofman. Namens het korps werden ze toegesproken door commandant Eshuis die hen dank bracht voor de inzet en bewezen dien sten. Eshuis deed z'n woord van dank en waardering vergezeld gaan van een cadeaubon terwijl aan de dames bloemen werden aangeboden. Tevens werd aan de leden Th. Doornink, Wichers en T. J. Schuppert het diploma hulpverlener uitgereikt terwijl aan de leden A. J. Lich tenberg en J. A. v.d. Bos het di ploma persluchtmaskerdrager werd overhandigd. Het behalen van de diploma's betekent te vens bevordering binnen het korps. Ook burgemeester mr. W. L. F. C. Ridder van Rappard dank te de scheidende leden en felici teerde de geslaagden met het behalen van het diploma en de bevordering. Mr. Van Rappard richtte zich in het bijzonder tot commandant Eshuis die op 1 oktober 1983 zijn 25-jarig jubi leum vierde als brandweerman waarvan de laatste drie jaar als it. Hij werd onder scheiden met de vrijwilligersme- daille met oorkonde en tevens werd hem door burgemeester van Rappard een fraaie witte helm aangeboden zodat men in het vervolg duidelijk kan zien wie de commandant is van de Holtense Vrijwillige Brandweer. Met de „witte" .onderscheiding ging voor Eshuis een reeds lang gekoesterde wens in vervulling en hij was er dan ook erg blij mee. De avond werd besloten met een dansje o.l.v. het duo „Slettenhaar" (orgel en drums). V.l.n.r. de heren Sletterink, Meij erink, Cdt. Eshuis,. mr. Van Rap pard, v.d. Weerthof en Spenke link. Op 8 februari vond er een verkeersongeval plaats op de kruising Dorpsstraat - Stationsstraat - Larenseweg. Een automobilist ko mende vanaf de Stationsstraat verleende bij het oversteken van de Dorpsstraat, geen voorrang aan een automobilist komende over de Dorpsstraat. Er ontstond alleen materiële schade. In de avond van de achtste februari werd een personenauto van de weg gepikt. Het voertuig was voorzien van een sirene en tevens deugden de remmen niet. Ook trachtte men die avond in te breken in een woning gelegen aan het Kosterspad. Met een breekvoorwerp probeerde men een raam te forceren, hetgeen echter maar gedeeltelijk lukte. Niet uit gesloten moet worden geacht dat de dader(s) werden gestoord doordat de bewoners thuis kwamen. Men is niet binnen geweest en er wordt niets vermist. Op 9 februari werd er melding gemaakt dat er was ingebroken in een woning aan de Raalterweg. Hoe men binnen is gekomen is nog niet geheel duidelijk. De gehele woning werd doorzocht. Men had het kennelijk alleen op geld voorzien. Aangezien dat niet aanwezig was, werd er niets vermist. Op 12 februari werd er aangifte gedaan van het feit dat van een auto die geparkeerd had gestaan in de Haarstraat, een antenne was afgebroken. Gevonden: blauwe lederen vin gerhandschoen; een blauwe wol len vingerhandschoen; een tas met oude dameskleding; een witte/zwarte haan. Verloren: een sleutelbos; een zwarte portemonnaie met 120 DM; een plastic tas met sport- kleren; een rode lederen porte feuille met inhoud: een bruine lederen vingerhandschoen (da mes); een verzekeringsplaatje van een bromfiets HMF-621; gymkleding* (donkere schoenen en rood shirt); zilveren schake larmband; Golf-autosleutels; een zwarte sleutelétui met sleutels; een rode portemonnaie met in houd; een witte valkparkiet; een kleine grijze poes met rode vlek ken. de Kol. Hem is toegezegd dat wanneer in het najaar nog be schikkingen vrijkomen het Hol- tens college zich zal inzetten voor de resterende 2 premie-B woningen. Beuseberg Zowel in de Commissie Ge meentewerken als in de Com missie Financiën ontspon zich een discussie over realisering van Bestemmingsplan Beus eberg. Maandag vroeg J. van der Harst in de Commissie Ge meentewerken aan voorzitter-we thouder H. Stegeman of die de mening van collega-wethouder H. Rustebiel deelde dat nog in 1984 de eerste fase van de Beus eberg, met daarin een difinitieve lokatie voor woonwagens, zal worden gerealiseerd. Dit had Van der Harst begrepen uit de woorden van Rustebiel tijdens een onlangs gehouden vergade ring van het woonwagenschap Zuid-West Overijssel. Stegeman vond de toezegging van Ruste biel te optimistisch en meende ook dat zijn college die vanuit een heel andere invalshoek had gedaan. Dat bleek inderdaad tijdens de vergadering van de Commis sie Financiën, waar H. Rustebiel als voorzitter zijn woorden nader verklaarde. Tijdens de vergade ring van het woonwagenschap had hij het met name gehad over de ontsluiting voor de eer ste fase van het Plan Beuseberg. Voor het gebied in de hoek La- renseweg-Liezenweg (de eerste fase) zal er in ieder geval nog dit jaar moeten worden begon nen met het aanleggen van be strating en riolering om daar volgend jaar woningbouw moge lijk te maken. Rustebiel: „We moeten nu eenmaal kunnen be ginnen voordat volgend jaar de beschikkingen alkomen. In die eerste fase zal volgens plan ook de definitieve woonwagenlokatie worden meegenomen. Voor de Beuseberg ben ik optimistisch gestemd omdat ik weet dat er mensen zijn die willen bouwen, maar liever niet in de Haar en daarom wachten tot het Be stemmingsplan Beuseberg in werking treedt". Waarop J. War- rink nog de kritische kantteke ning liet volgen dat die mensen er inderdaad zijn, maar dat er vooral belangstelling bestaat voor de latere fasen van het be stemmingsplan. De Commissie Financiën toon de zich verheugd over de jaarre kening 1982 waaruit immers blijkt dat er een batig saldo is van 342.000 gulden. Dat bedrag zal worden aangewend voor de bouw van een nieuw gemeente huis. Hetgeen A. Moeliker de opmerking ontlokte: „Maar goed dat we tijdens de begrotingsver- gadering de onroerend goed be lasting niet hebben verhoogd". Overigens zullen dergelijke fi nanciële meevallertjes de Hol- ltense raad niet vaak meer ten deel vallen. In de begroting voor 1984 is de winst uit het energie bedrijf immers al geactiveerd. Wethouder H. Rustebiel zal in 1 de Intergemeentelijke Toetsings commissie het probleem van het aanvragen van vrijwilligerswerk door Holtense verenigingen aan kaarten. Dat zegde hij tot in de vergadering van de sportcom- missie afgelopen dinsdag. Rustebiel wil een principe-uit spraak van de toetsingscommis sie om leden van een vereniging ten allen tijde vrijwilligerswerk te laten doen. De wethouder: „Ik het dit ingebracht om zeker heid te hebben. Gaat de com missie hiermee akkoord dan hoef je dergelijk vrijwilligerswerk niet meer aan te vragen. Zo niet, dat weten we precies wie er bezwaren tegen hebben." Op een vraag van commis sie-lid L. H. Rensen naar de mo gelijkheden van touwtrekvereni ging OKIA op een eigen trai nings- dan wel wedstrijdaccom modatie antwoordde Rustebiel dat OKIA dit jaar in ieder geval een wedstrijd op sportpark Meermanskamp mag houden en dat er voor de touwtrekvereni ging voor wat betreft de trainin gen mogelijkheden liggen op een stuk braakliggend terrein op 't Vletgoor.

Holtens Nieuwsblad | 1984 | | pagina 3