Ontwatering/waterwinning Espelose - Broek Jaarlijkse bijeenkomst snijmaiskern Holten Medische diensten Sneeuwklösken Koffieochtend in teken Amnesty International WD-TweedekamerlidEvenhuis spreekt voor Holten en Markelo Politie M| weekjournaal PLOTSELING.. BOEM. 0BAKKER RENAULT Geen bezwaar tegen wieier- evenementen HOLTENS NIEUWSBLAD AGENDA Verloren en gevonden LEDENVERGADERING VERENIGING PROTESTANT CHRISTELIJK ONDERWIJS Programma s.v. „Holten' burgerlijke stand DONDERDAG 9 FEBRUARI 1984 Vrijdag aanstaande zal een vergadëring plaatsvinden over de ontwatering en waterwinning in het Espelose Broek. Deze verga dering wordt gehouden in het Bonte Paard en begint 's morgens om 10.00 uur. Voorgeschiedenis Een stukje voorgeschiedenis met het oog op deze komende verga dering leek een goed gegeven. Het Espelose Broek is van oudsher een relatief nat gebied. In het kader van de ruilverkaveling Hol- ten-Markelo werd in eerste instantie een plan ontwikkeld om met behulp van de gebruikelijke hulpmiddelen (windmolens, elektri sche gemalen, aanpassing waterlopenstelsel en/of drainage e.d.) de gewenste agrarische drooglegging te verkrijgen. In tweede instan tie werd het plan opgevat om deze drooglegging te bewerkstelli gen door het teveel aan water in het Espelose Broek te benutten voor de drinkwaterbereiding. De voorgenomen drinkwaterwinning te Espelo wordt dan enigszins aangepast, zodanig dat in het Broek in natte perioden maximaal 12 bronnen (capaciteit 50 m3/ uur/bron) werken en in een droge tijd minimaal 3 bronnen. Hoe en waarom In 1982 is een studie verricht naar onttrekkingsalternatieven die afwijken van het onttrek kingsregime, dat in de proefpe riode is aangehouden. Doel hier van is om na te gaan welk ont trekkingsalternatief voor de landbouw waterwinning het gunstigste is. Hierbij wordt ook het gebied rond Espelo in be schouwing genomen. Uit deze studie komt, kort gezegd, als meerjarig gemiddelde (voor een extreem droog jaar als 1982 kunnen de conclusies anders zijn) het volgende naar voren: Voor de landbouw in het Es pelose Broek is onttrekking met 12 pompen in de winter en 3 pompen in de zomer het gun stigste. Dit plan is beter dan uitvoering van een traditioneel waterbeheersingsplan. Voor de waterwinning is een continue onttrekking met 12 pompen in het Espelose Broek het gunstigste. Voor de land bouw geeft dit plan ongeveer hetzelfde resultaat als een tradi tioneel waterbeheersingsplan. Het plan waarbij zo weinig mogelijk in Espelo onttrokken wordt, levert daar voor de land bouw het beste resultaat. Uit een optimalisatie van de vorige 3 punten komt het vol gende naar voren: -Het gunstig ste resultaat voor alle betrokke nen is waarschijnlijk te verkrij gen wanneer er alleen onttrek king in het Espelose Broek plaats vindt maar dat dan de grondwaterstandsverlaging in de zomer gecompenseerd wordt door wateraanvoer. Huidige stand van zaken Gezien het gunstige effect dat van de wateraanvoer is te ver wachten, is het plan waarbij al leen onttrekking in het Espelose Broek wateraanvoer plaats vindt, verder uitgewerkt. Door het waterschap Salland is het watervoorzieningsplan Espe lose Broek opgesteld. Een volledige beschrijving van het plan leek hier een beetje overbodig. Het eindrapport van de Tech nische Werkgroep met de daar bij behorende deelrapporten ligt ter inzage op de volgende adres sen: - Waterschap, Salland, Drosten- kamp3, Raalte. -Bureau van Uitvoering van de rvk. Holten-Markelo, Borkeld- weg, Markelo. Voor de maandagavond in restaurant Vosman gehouden jaarlijkse bijeenkomst van de Snijmaiskern Holten bestond een zeer grote belangstelling niet alleen van contracttelers maar ook van kopers van dit gewas dat op de akkers de plaats heeft ingenomen van rog ge, haver, voederbieten en aard- In de nacht van 30 op 31 januari is er een poging tot inbraak geweest in een perceel aan de Larenseweg. Via een plat dak kon men door een geopend raam naar binnen komen, waarbij men in een ketelhuis terecht kwam. Van daaruit trachtte men een slot van een deur te forceren. Deze deur was tegen het geweld echter wel bestand, zodat men overrichter zake weer vertrok. Op 2 februari vond er een aanrijding plaats op de kruising Kol- weg-Rijssensestraat. Een autobestuurder komende uit Rijssen gaf richting aan naar rechts, waardoor een andere automobilist, ko mende vanaf de Kolweg, de Rijssenseweg opreed. Eerstgenoemde bestuurder bedacht zich echter en reed toch maar rechtdoor. Beide auto's werden beschadigd. In de avond van de tweede februari kon op de Markeloseweg een auto tot stoppen worden gebracht, waarvan de inzittenden, een man en een vrouw uit Deventer, even te voren in Rijssen diefstal van textielgoederen uit een winkel hadden gepleegd. De goederen lagen nog in de auto. De daders werden overgebracht naar de politie van Rijssen. Op 3 februari gooiden tot nog toe onbekende jongelui een blikje benzine met daarin een doek, welke in brand was gestoken, tegen een muur van de gymzaal aan de Lageweg, hetgeen een soort „Molotof-cocktail" - effect veroorzaakte. Een inwoner in de buurt kon het vuur doven, zodat er geen schade ontstond. De politie heeft deze toch wel ernstige vorm van baldadigheid nog in onder zoek. Getuigen die menen die avond om omstreeks 20.00 uur een stelletje jongelui te hebben gezien, worden verzocht contact op te nemen met de politie. Op 4 februari werd er aangifte gedaan van diefstal van geld uit een portemonnaie vanuit een sportzaal. Uit dit feit blijkt nogmaals: niet te veel geld mee te nemen bij sportevenementen en zonodig één en ander meenemen in de sportzaal zelf of afgeven aan de beheerder. Eveneens op 4 februari vond op de Al een eenzijdig ongeval plaats, doordat een bestuurder van een personenauto tijdens het rijden een landkaart aan het bestuderen was. Verdere studie was niet meer nodig. Hij geraakte met zijn auto van de rijbaan waarbij het voertuig nagenoeg geheel werd vernield. Op deze dag werd er tevens aangifte gedaan van diefstal van een geldkistje vanuit een woning aan de Schoolstraat. Er wordt een bedrag van ongeveer f1000.- vermist. Men kwam binnen door mid del van een valse sleutel. In de avond van de vierde februari trof de politie in de Kerkstraat een grijze personenauto, merk Ford Granada, onbeheerd aan. Nu gebeurt zoiets wel meer, doch deze auto was niet voorzien van kentekenplaten. Vermoedelijk betreft het hier een Duitse auto. Mensen die hier meer van weten worden verzocht contact op te nemen met de plaatselijke politie. De auto is inmiddels door de politie veilig gesteld. Door een verkeerde inhaalmanoeuvre vond op 5 februari een aan rijding plaats op de Molenbelterweg. Twee personenauto's botsten op elkaar. Beide voertuigen werden ernstig beschadigd. Persoon lijke ongelukken deden zich niet voor. Enkele uren later vond op dezelfde weg nog een aanrijding plaats, doordat een autobestuurder stopte en vervolgens achteruit reed, op het moment dat er van achteren een andere auto naderde. Ook hier bleef het bij materiële schade. Op de S14 viel die dag een autobestuurster achter het stuur in slaap, geraakte daardoor in de berm en vervolgens in een sloot. De bestuurster werd daardoor wreed in haar slaap gestoord. Een kraanbedrijf takelde de auto weer op de weg. Als ze nu maar geen slapeloze nachten krijgt van de bekeuring die haar boven het hoofd hangt. In de avond van de vijfde februari werd een auto opengebroken die stond geparkeerd op een parkeerplaats langs de Al. Uit de inhoud werd ontvreemd o.a. een jas, een koffer met fototas met daarin diverse fotoattributen. appelen. Voorzitter van de kern de heer L. H. Rensen herin nerde in z'n openingswoord aan het grillige weer in het seizoen '83 dat ook voor de snijmais op verschillende plaatsen een la gere opbrengst ten gevolge heeft gehad. De maand mei was uitzonder lijk nat waardoor op de lager gelegen gronden niet op tijd ge- 1 zaaid kon worden terwijl als ge volg van de grote droogte in juli en augustus schade ontstond. Gelukkig kwam er tijdig verbe tering in de weersomstandighe den en viel de taxatie van vele percelen niet tegen en er werd zelfs nog met 125% gewaardeerd. Een deel van de schade kwam niet meer goed en de prijs van diverse voederartikelen steeg vrij fors en hierdoor ontstond ook een druk op de prijs die voor de snijmais 1983 was vastgesteld. Voorzitter Rensen sprak zijn vreugde uit over de toenemende belangstelling voor het werk van de snijmaiskern wat o.m. ook blijkt uit de toename van het areaal in 1983 met 25%. De taxatiecommissie (4 perso-' nen) die bij monde van de heer E. Krikkink verslag deed van de in '83 verrichte werkzaamheden taxeerde in totaal 325 hectare. Vanwege de zeer onregelmatige gewassen was het soms erg moeilijk om tot een juiste taxa tie te komen. De uiterste taxa ties lagen bij de minste percelen op 55% en bij de beste op 125% met een gemiddelde van 103%. Bij het bespreken van de prijs voorstellen voor 1984 stelde voorzitter Rensen zeer nadruk kelijk dat het dit jaar bijzonder moeilijk is om tot een gedegen adviesprijs te komen door de ve le onzekerheden voornamelijk in de melkveehouderij. De ver wachte beperkingen op de mel- kleverantie en het bevriezen van de melkprijs houden momenteel de gemoederen bezig, maar er is nog geen enkele duidelijkheid. Ondanks dit alles stelt het be stuur voor een prijs te adviseren van f3.500.- per hectare (1983: 3300 gld.) bij 100% gewas op stam. In voederwaarde uitge drukt is dit 32 cent per kg. V.E.M. op stam. Vrijdag 10 februari komt de heer A. J. Evenhuis, lid van de Tweede Kamer voor de WD, in café-restaurant De Poppe (tus sen Holten en Markelo) spreken over een aantal actuele politieke kwesties. Deze spreekbeurt wordt vervuld tijdens een geza menlijk Liberaal Café van de af delingen Holten en Markelo van de WD. De bijeenkomst begint om 8 uur 's avonds. Gevonden: een plastic zadel hoes; een wieldop van een Toy ota; een bankbiljet; een zilveren ketting met hanger; een fiets- sleuteltje; een zwart lederen handschoen (kunstleer). Verloren: vijf bankbiljetten van f 100.-; een grijze handschoen met zwart-rode strepen; een groen/beige centuur; een bruine boodschappentas met kleding en levensmiddelen; een bril in zwart etui; een aktetas met schoolboeken. De plattelandsvrouwen afdeling Holten hielden dinsdagochtend een koffleochtend in het teken van Amnesty International. Me vrouw Visser liet aan de hand van dia's het doel van A.I. zien en na afloop ontstond een interessante discussie. Hieruit kwam duide- lijk naar voren dat alleen over die mensen wordt geschreven waar van vast staat dat ze gevangen zitten. Brieven van de aanwezige dames zijn inmiddels naar de verschillende betrokken landen ver zonden. breiden met 2 leden ontmoette geen bezwaren. Als nieuwe leden werden gekozen de heren H. Jansen, Weustenweg en G. H. Oosterveld, Vonderschottenweg. Na de pauze besprak de heer J. W. Lubbersen, bedrijfsvoorlichter te Bathmen, de rassenkeuze van de snijmais voor 1984 aan de hand van de „rassenlijst" en de proeven op zandgrond in 1983. Ook schonk hij aandacht aan de gewasbescherming waarbij speci aal de moeilijke onkruiden als hanepoot en zwarte nacht schade. In 1981 en 1982 is door het Consulentenschap voor de Rundveehouderij te Hengelo (O) een zeer uitvoerig onderzoek in gesteld op 54 percelen door het hele gebied, dit onderzoek werd verricht door het Proefstation voor de Akkerbouw te Wagenin- gen met het doel er achter te komen welke factoren een be langrijke rol spelen bij het beha len van een goede opbrengst. Uit dit onderzoek is gebleken dat een juiste' grondbewerking, het maken van een goed zaai veld, alsmede een juist afge stemde bemesting en tijdig zaai en, de drie belangrijkste facto ren zijn welke direct door de te ler toegepast kunnen worden, om een zo hoog mogelijke op brengst te halen. Belangrijke factoren zijn verder de vochtvoorziening, kwaliteit van de grond en de kwaliteit van het zaaizaad waarop de te ler niet zo veel invloed heeft! Voorzitter Rensen dankte de heer Lubbersen voor zijn lezing en het beantwoorden van enkele vragen en wenste allen wel thuis. Donderdagavond 2 februari jl. werd de eerste ledenvergade ring gehouden van de nieuw operichte Vereniging voor Pro testant Christelijk Onderwijs te Holten. Deze nieuw opgerichte vereni ging is het gevolg van de Wet op het Basisonderwijs, waarin is bepaald dat het kleuter- en lager onderwijs één schoolvorm moeten gaan worden, nl. de ba sisschool voor kinderen van 4 tot 12 jaar. Om dit te bereiken bleek een intensieve samenwerking nood zakelijk tussen de oude kleuter en lagere schoolbesturen. Door opheffing van de oude vereni gingen en de oprichting van één nieuwe vereniging is deze samenwerking gegarandeerd. Onder de nieuwe vereniging vallen de kleuterscholen Kleu- terhoek en Repelsteeltje en de lagere scholen De Schakel en Het Kompas. Het ligt in de be doeling om op korte termijn de 4 scholen om te vormen tot 2 basisscholen voor kinderen van 4 tot 12 jaar. Hoofdpunt op deze eerste - zeer druk bezochte - ledenverga dering was de verkiezing van Een kras. een leUJke schram of een Jammeriyke deuk ln uw auto. Voor- komen kunnen we "t niet. Vakkundig repareren wel. Schadeafdeling; Stationsdwarsweg 23 - Rijssen Tel. 05480-12255 een bestuur. Op voorstel van het voorlopige bestuur werden met algemene stemmen in het definitieve bestuur gekozen de dames A. Markvoort-Bulsink, W. Lichtenberg-Schooien, J. Riet berg-Bronsvoort, J. Stam-Com- pagne, J. Wolters-Teeselink en de heren G. Beldman, D. Bos- schers, A. Huiting, J. Kors en H. Rensen. De nieuwe vereniging telt momenteel reeds 500 leden, waaronder ca. 100 gezinsleden. Gezien deze aantallen mag te recht worden geconcludeerd dat het Christelijk onderwijs te Hol ten door een zeer brede kring gedragen wordt. De sluiting werd verricht door ds. M. Berg, gereformeerd predi kant te Holten, die o.m. stelde dat de christelijke opvoeding een samenspel is tussen gezin, kerk en school. B en w van Holten heeft geen bezwaar tegen een aantal wiele- revenementen die het komende jaar in en rondom Holten wordt gehouden. Zo krijgt op 5 mei de Ronde van Overijssel vrije doorgang en kunnen ook de deelnemers aan de jaarlijkse Caraco-omloop Holten aandoen op 25 augustus. De Wielerver eniging Holten krijgt alle mede werking bij het organiseren van een aantal recreatieve fietstoch ten dit jaar. Donderdag 9 februari 20.00 Vergadering afd. Holten v.d. CBTB in „De Kandelaar" Vrijdag 10 februari 20.00 uur Liberaal café afd. Hol ten en Markelo WD in ca fé-rest. „De Poppe" Spr. mr. A. J. Evenhuis, lid Tweede Kamer, (zie adv.) Zondag 12 februari 14.00 uur Dansen in bar-dancing „De Wippert" (zie adv.) 19.30 uur Dansen in bar-dancing „Boode" Bathmen (zie adv.) Maandag 13 februari 19.30 uur Ruilavond Hol tense Postzegelclub in rest. „Vosman" 20.00-21.00 uur: Schrijfavond van Annesty International in „De Kandelaar" Stationsstraat (zie bericht) 20.00 uur Bijeenkomst afd. Es pelo Ned. Bond van Plattelands vrouwen in „Trefpunt" m.m.v. Brandwondencentrum te Bever wijk. Dinsdag 14 februari 19.30 uur Openbare vergadering Sportcommissie ten gemeente huize. ./oensdag 22 februari Bezoek afd. Dijkerhoek Ned. Bond van Plattelandsvrouwen aan Brandwondencentrum te Beverwijk. 20.00 uur Bijeenkomst afd. Ned. Bond van Plattelandsvrouwen in zaal „Vosman" Onderwerp „Va kantie-ideeën" Donderdag 23 februari 20.00 uur Bijeenkomst afd. Hol ten Chr. Plattelandsvrouwen- bond in „De Kandelaar" Spr. de heer K. de Jonge uit Zwolle. Onderw. „Bijbelse aspecten van alternatieve samenwerkingsvor men" Dinsdag 28 februari 10.30 uur Informatie-ochtend agrariërs Sallandse Heuvelrug i.v.m. plannen om het natuurge bied Haarler- en Holterberg aan te wijzen als „Nationaal park" in het gemeentehuis te Nijverdal (Zie bericht onder Gemeente Holten) Vrijdag 2 maart 19.30 uur Julileumconcert Herv. Kerkkoor Holten t.g.v. 40 jarig bestaan in Herv. Kerk m.m.v. solisten en orkest. Bij de gehouden stemming werd herkozen de heer M. Riet berg. Een voorstel om het be stuur mede gezien de toene mende werkzaamheden, uit te Geboren: Hendrika Roelina, d.v. G. H. Oolbekkink en G. J. M. Broekkamp; Yvonne Moni que, d.v. G. J. Paalman en G. Verveda (geb. te Deventer); Wil lem Anton Rolph, z.v. A. Mark voort en M. G. B, Schoenaker (geb. te Deventer); Karlijn, d.v. J. W. Jonker en M. Runnebook; Egbert Herman Arend, z.v. H. J. Meesterberends en S. D. H. Ve neklaas; Laura Jolien, d.v. J. G. C. van Mullem en G. H. Jansen; Anna Wilhelmina, d.v. W. G. 01- denmenger en C. A. M. Kienhuis (geb. te Deventer); Hendrike Maijanne, d.v. G. H. D. Brons voort en H. Hutterd; Moniek, d.v. J. H. Schöppers en J. A. Arfman (geb. te Deventer). ARTS J.F. Sijtsema, Keizersweg 32, tel. 05483-35 53. Spreekuur: 11.00 en 16.00 uur. Dokter Bruins is afwe zig tot 20 februari. WIJKVERPLEGING Dienst 9 fm 16 febr. H. Aan stoot, Wierden, tel. 05496-15 66. Bij geen geh. 05700-2 27 00. U kunt de wijkverpleegkundige in ieder geval bereiken 's morgens voor 7.00 uur Stichting Kruis werk, Gaardenstraat 29, tel. 05483-14 36. Spreekuur wijkver pleegkundige elke werkdag van 13.30-14.30 uur tevens afhalen en terugbezorgen van magazijnarti kelen. Diëtiste spreekuur (op af spraak) elke le en 3e dinsdag van de maand. TANDARTS W. Pot, Bilderdijkstraat 3, Goor, tel. 05470-22 79. Spreekuur voor spoedgevallen: 17.00-17.30 uur. DIERENARTS Th. A. Oostenbrug, Diessenplas- straat 5, tel. 05483-15 15. FYSIOTHERAPIE Alle werkdagen wijkgebouw St. Kruiswerk, Gaardenstraat 29, tel. 14 36. MAATSCH. DIENSTVERL. MID DEN OVERIJSSEL Gaardenstraat 29, tel. 05483- 27 84. Maatschappelijk werk, ge- zins- en bejaardenverzorging. Spreekuur maandag t.m. vrijdag 8.30-9.30 uur en volgens af spraak. ZIEKENFONDS Spreekuur vrijdag van 8.30-10.00 uur, Groene Kruisgebouw, Gaar denstraat 31. ZIEKENVERVOER Alarmnummer 0011 of dienst doende arts, tel. 1 35 53. OPEN BEJAARDENWERK Inlichtingen tel, 12 01 of 1517. ZUIGELINGEN CONSULTATIE BUREAU Elke donderdag van 8.15-11.30 uur in gebouw Stichting Kruis werk, Gaardenstraat 29. GEM. ENERGIEBEDRIJF Storing electriciteits-, gasvoorzie- ning, tel. 18 14. POLITIE Tel. 13 52 en 26 55. Na 18.00 urn- bellen 038-97 12 34. BRANDWEER Tel. 00 11 (dag en nacht). Senioren: Holten I-Heeten 1 14.30 u; Holten 2-Tukkers 3 10.00 u; Holten 3-Haarle 3 10.00 u; Almelo 3-Holten 4 11.00 u. V. 10.00 u; RKSV 2-Holten 5 10.00 u. V. 9.00 u; Holten 6-SOS 3 10.30 u; Holten 7-Rietvogels 4 10.00 u; Omhoog 5-Holten 8 10.45 u. V. 9.45 u; Almelo 10-Holten 9 9.00 u. V. 8.00 u; Holten 10-RV 3 10.45 u; Holten 11-Enter 9 9.00 u; Omhoog 7-Holten 12 9.00 u. V. 8.00 u; SOS 6-Holten 13 9.00 u. V. 8.00 u. Junioren: Voorwaarts Al-Holten Al 14.30 u. V. 13.15 u; Haarle A2-Holten A2 14.30 u. V. 13.30 u; Holten Bl-Tukkers BI 14.30 u; SWN B2-Holten B2 11.00 u. V. 10.00 u; Holten B3-Enter B2 11.15 u; Stevo Cl-Holten Cl 13.00 u. V. 12.00 u. Pupillen: Voor de pupillen tot en met F wordt zaterdagvoor middag in de cantine op „Meer manskamp" een spelmorgen ge organiseerd. Ned. Herv. kerk: 10.30 u. ds. W. Vons m.m.v. Holtens Mannen koor; 19.15 u. ds. R. Visser. Uit gangscollecte: Ned. Bijbelgenoot schap. Oppasdienst: Joke Tempelman en Alie Tempelman. Geref. kerk: 9.30 u. ds. J. H. G. Schout van Lochem, 15.00 uur ds. H. P. Mulder van Ommen. In beide diensten is de le coll. voor de kerk en de 2e voor ren te en aflossing. Kindernevendienst: klas 3 en 4 o.l.v. mevr. G. Wolters. Oppasdienst: Willy Brinks, Mari anne Kolkman en Wilma Aan stoot (res.) Mevr. Withaar-Krui thof, Petra van Wingerden, mevr. Stam-Veldhuis (res.). R.K. Kerk: 9.15 u. Heüige Mis in Ned. Herv. Kerk. Dijkerhoek: 10.00 u. ds. R. Vis ser. Uitgangscoll. voor Ned. Bij belgenootschap. Okkenbroek: 10.00 u. ds. G. Bouman. Viering Maaltijd des Heren. Nieuw Heeten: zaterdag: 19.00 uur, zondag: 8.00 u. en 10.00 uur. Sneeklöksken, wat staoj daor klein en teer in rèèg'n en wind. 'k Geleuve, dej zelfs in 'n hagelbuje, helemaole neet bange bint. An oew dunne stengeltje, henk oew klökske zuuver wit. Mangs denk ik: 't is 'n lentebode mangs det ter wat aanders achter zit. Klökske, misschien bi'j 'n vuurbode, van de grote klokken, die vertelt, dat Jezus is opestaone, um ons te helpen in 't geweld. As met Paosen de grote klokken luud, umdet Jezus ekruzigt en opestaone is, um mensen vrij te maken van zundè jammer, det oew klökske dan ofevöllen is. Jannöke (nadruk verbode.

Holtens Nieuwsblad | 1984 | | pagina 3