Landbouw tekent protest aan gemeente holten Voorlichtingsmiddag voor veehouders Wijzigingsplan De Haar Cursussen vanuit So Cu We MIMTOMETT Situatie Overijsselse arbeidsmarkt Maatwerk per bedrijf ZAALVOETBAL, ZET ZEGE REEKS VOORT Politie ffg weekjournadl Forumavond C.D.B. Overijssel in De Kandelaar HOLTENS NIEUWSBLAD volleybalver. holten UITGIFTE VOLKSTUINTJES AAN AALTINKSWEG Holten DONDERDAG 19 JANUARI 1984- „Het kan zijn, dat de hele boerenstand dit voorjaar in be weging komt". Deze „dreigende" taal sprak voorzitter D. J. Jonk hans tijdens de januarivergade ring van het hoofdbestuur van de Overijsselsche Landbouw Maatschappij. Met die woorden gaf hij aan, dat de landbouw niet alle harde maatregelen van de Europese Gemeenschap zal slikken. Wat dat betreft heeft „Brussel" forse bezuinigingen op stapel staan. Ze zijn bedoeld om de Europese schatkist van een faillissement te redden en om de kostbare landbouwover schotten van bijvoorbeeld melk te beteugelen. De boeren en tuinders zullen die pijnlijke in grepen heel duidelijk in hun portemonnee gaan merken. „Dat we flink moeten inleveren staat vast", stelde Jonkhans in het vooruitzicht. „Maar", voegde hij er aan toe. „we zullen moeten oppassen, dat we niet bij voor baat met alles akkoord gaan. we hebben best begrip voor de moeilijke situatie in de Euro pese Gemeenschap. Dat mag echter niet inhouden, dat de landbouw zich als willoos slachtvee laat afvoeren naar het abattoir", aldus de O.L.M.-voor- zitter, die daarmee mogelijke boerenakties aankondigde. Hij wees in dit verband op Frank rijk, waar de boeren zich ook reeds roeren. „We gaan beslist geen rust voorjaar tegemoet", voorspelde de heer Jonkhans. Als mogelijke aanleiding voor akties noemde hij een voorstel, dat op het ogenblik ter sprake is om de moderne Nederlandse melkveehouderij extra af te straffen via een boete. Veehou ders die jaarlijks meer dan 15.000 liter melk per hektare af leveren, zouden die speciale hef fing moeten opbrengen. Tiendui zenden Nederlandse bedrijven zouden onder die regeling val len, terwijl boeren in het buiten land buiten schot blijven. De Overijsselsche Landbouw Maat schappij vindt zo'n speciale hef fing daarom uiterst onbillijk. Of dit plan kans van slagen heeft, zal in maart blijken, als de Eu ropese regeringsleiders in Parijs bijeenkomen om te praten over drastische bezuinigingen op de landbouwuitgaven. Tot het pak ket maatregelen zal ook de zo genaamde superheffing gaan be horen. Voor elke liter melk, die de boeren extra afleveren, moe ten ze een boete betalen van twee kwartjes. O.L.M.-voorzitter Jonkhans verwachtte, dat deze superheffing de eindstreep wel zal halen. Het grote vraagteken blijven de andere maatregelen, die in Brussel op stapel staan en die de boeren geld gaan kos ten. Een daarvan heeft Brussel inmiddels al ingevoerd. Ze be staat uit het opschorten van de betalingen uit de Europese schatkist voor melkpoeder. De zuivelfabrieken moeten dat geld nu voorschieten. Geld dus dat anders rente had opgebracht. Die strop krijgen de veehouders op hun bord. „Dat kan wel één tot twee cent verlies per liter melk uitmaken", becijferde de heer E. Meilink uit Gramsbergen in het O.L.M.-hoofdbestuur. Om gerekend is dat per bedrijf een verliespost van 2000 tot 3000 gulden. Die strop komt naast de verschillende heffingen die boe ren in 1984 boven het hoofd hangen. De heer Jonkhans re kende voor, dat het al met al om heel wat centen per liter melk zal gaan. „Daar zit een duidelijke grens aan. We zullen een keer moeten zeggen: tot hier en niét verder", aldus de O.L.M.-voorzitter, die als eerste landbouwvoorman in den lande deze wat dreigende taal ge- .bruikt. Blauw Wit I heeft maandag avond in de sporthal te Hellen- doorn het eerste van Vesos la ten merken wat onderschatten van de tegenpartij betekent want de gastheren stonden na 2 minuten al met 2-0 achter door doelpunten van Harry Sjoers en Kees van Dijk. Blauw Wit speelde technisch en tactisch beter en voerde met 5IE Op dinsdag 10 januari 1984 vond er een aanrijding plaats op de Kerkhofsweg. De bestuurder van een personenauto reed achterop een zelfbedieningswagen. Er onstond alleen lichte schade Op donderdag 12 januari 1984, omstreeks 09.15 uur, werd er brand gemeld aan de Kriegersteeg. Terplaatse bleek het alleen te gaan om een brandende oven. De brandweer zorgde dat de schade erg gering bleef. Deze ,week werden enkele personen bekeurd omdat ze illegaal bomen hadden gekapt in het buitengebied. Er zal de komende tijd, mede in verband met de ruilverkaveling, streng op het ille gaal kappen worden toegezien. Op 13 januari 1984 (vrijdag), omstreeks 16.40, werd vanaf de parkeerplaats „de Bolder" aan de Rijksweg Al een Rover perso nenauto, kenteken HR-98-KH, gestolen. Op zondag 15 januari 1984, omstreeks 01.00 uur, werd er mel ding gemaakt dat een vijtal fietsen, die in de stalling achter het gemeentehuis stonden, waren vernield. De schade bedraagt hon derden guldens. Na intensief speurwerk werden uiteindelijk drie daders aangehouden. Bij verhoor bleek het om baldadigheid te gaan. De daders zullen de rekening nog wel thuis krijgen. Tevens kwamen er op zondag enkele mensen aan het buro die aangifte deden van het leksteken van een fietsbanden. De fietsen hadden bij een plaatselijke horecagelegenheid gestaan-. Ook op zondag reed de bestuurder van een bromfiets tegen het éénrichtingsverkeer op op de Molenbelterweg. Bij het zien van een tegemoetkomende bestuurder van een personenauto schrok hij, trapte op de rem en slipte. Vervolgens botste hij tegen de voorzijde van de auto. De schade en het letsel vielen mee. In de afgelopen 14 dagen is er getracht een achterdeur van een woning aan de Diessenplasstraat open te breken. Dit lukte echter niet. Er wordt ook niets vermist. Op maandag 16-1-84 vond er op de kruising Industrie- straat-Kerkhofsweg. De bestuurder van een personenauto ver leende geen voorrang aan de bestuurder van een andere personen auto. Beide voertuigen werden zwaar beschadigd, zodat de kente kenbewijzen moesten worden ingeleverd. Ook op maandag ontdekte een bewoner aan de Burg. van de Borchstraat dat zijn tuinhek stukgereden was. Ook het trottoir was vernield. Waarschijnlijk is op zaterdag een bestuurder van een vrachtauto tegen het hek gereden en vervolgens verder ge gaan. Verzocht wordt aan getuigen om zich bij de politie te mel den. de regelmaat van de klok de stand op tot 8-1. De enigen die voor Blauw Wit niet scoorden waren André Schuppert en Jan van der Berg. Dat het hen niet lukte lag niet aan spel en inzet want beiden haalden ruim vol doende maar ze misten het piet- sie geluk wat er in elke wed strijd bij moet komen. In de al lerlaatste minuut redde Vesos de eer. Burgemeester e>i wethouders van Holten zijn voornemens in het seizoen 1984 (1 februari 1984 tot 1 februari 1985) wederom volkstuintjes uit te geven aan de Aaltinksweg/hoek Broekweg. Het ligt in de bedoeling aansluitend aan de aanwe zige tuintjes nog meer volkstuintjes ter plaatste aan te leggen. De kosten voor het gebruik maken van een tuintje bedragen f 25.00 per jaar en moeten worden betaald bij de toewijzing. De tuinen hebben een oppervlakte van ongeveer 120 m2. J Gegadigden voor een tuintje kunnen zich tot 30 januari a.s. aanmelden ter gemeentesecretarie van Holten. Dorpsstraat 27, Holten, hetzij schriftelijk, hetzij mondeling. De gebruikers van de tuintjes in 1983, alsmede degenen die zich onlangs reeds schriftelijk of mondeling hebben aange meld, behoeven naar aanleiding van deze oproep niet weer te reageren. Ton Scholten uit Zutphen die bij Blauw V/it bezig is aan zijn tweede seizoen heeft het inder tijd voor twee jaar geldende contract met een jaar verlengd. Jeugdtrainer Jan Lorkeers uit Mariënheem blijft comtactueel nog een jaar en zal met z'n col lega Scholten met ingang van het seizoen 1984/'85 de Blauw Witters gaan trainen op het nieuwe sportpark „Vletgoor" aan de Larenseweg. ONI? ONI! ONEE! Maar het werd OJA! Want het gevreesde Oni was verzwakt naar Holten gekomen om de strijd aan te binden met een zeer gemotiveerd en op volle sterkte verschenen Minto- nette. Alleen Gerard, onze trainer/coach kon de spanning al van - te voren niet aan en bleef onder de klamme lappen thuis. Maar AUïlWlTlStCTlillSt verder was iedereen er en werd de eerste set zoals gewoonlijk f j weer zeer slecht begonnen. Binnen de kortste keren stonden we OlullOthCCk met 0-5 achter. Maar we raken er aan gewend en langzaam maar T r zeker werd de achterstand omgebogen in een 11-10 voorsprong. tlOLtCTl Op dat moment knapte er wat binnen ONI. De zaak werd echt snel afgemaakt met 15-12. De klap dreunde nog door bij ONI en de tweede set was echt een spel van kat en muis. Harry sloeg haast nog sneller dan het geluid en ook Wim tarte de ge luidsbarrière meermaals. Dat de setstand in een handomdraai 15- 4 was, was dan ook voor nie mand een verrassing. De derde set was niet de sterkste dit keer, alhoewel een 3-0 overwinning er zeer lang in zat. Het werd 10-4 en er werd wat gefreeweeld door de boys in de match. Maar ONI zou ONI niet zijn als ze niet door zouden vechten tot het bittere eind. Punt na punt liepen ze in, kwa men naast ons en liepen ze uit. Met 11-15 werd de set toch nog verloren, alhoewel Herman zich als supporter bijna schor Zo om en na bij de honderd veehouders gaven dinsdagmiddag gehoor aan de uitnodiging van de gezamenlijke Landbouworgani saties in Holten te weten de afdelingen O.L.M., C.B.T.B. en de Vereniging voor Bedrijfsvoorlichting om de „Voorlichtingsmiddag" bij te wonen in zaal „Vosman". De heer Rietberg voorzitter van laatstgenoemde vereniging uitte hierover in een kort openings woord zijn vreugde en wenste de agrariërs, waaronder een groot aantal jongeren, een leerzame middag. Onderwerpen die deze middag aan de orde kwamen waren „Be regening in de landbouw" en „Kosten en de opbrengsten van beregening" resp. behandeld door ing. J. Kruiskamp en ing. H. J. Groot Roessink beide voor het consulentschap voor de Rundveehouderij" in Oost-Ove rijssel te Hengelo. Kruiskamp: Waarom beregening? Grond is nog steeds duur en beperkt Rentabiliteit voorradig en intensief gebruik is dan ook logisch. Tevens is de beregeningsapparatuur meer geautomatiseerd en zijn er rede nen om toch eens ernstig na te denken over aanschaf. Middels mechanische beregening kunnen we het gewas gedurende groeiseizoen optimaal van water voorzien. Uit proeven is geble ken dat op normaal vochthou- dende grond een opbrengst ver hoging kan worden verkregen van ongeveer 1800-2000 kg droge In veel situaties zou het aanko- stof (een royale weide-snede). Af- pen van extra ruwvoer in „nood- hankelijk van het bedrijf kan situaties" wellicht aantrekkeiij- deze opbrengstverhoging of kos- ker zijn. Beregening draagt vaak tenbesparing wel 550 - 700 gul- meer bij aan gemoedsrust dan den per hectare bedragen. Een algemeen antwoord op de vraag van de kosten is moeilijk te ge ven omdat de benodigde inves tering per bedrijf sterk kan ver schillen. Globaal kan worden ge steld dat een half-automatische installatie voor 15 a 20 hectare ca. f40000.- investering vraagt. Wanneer we zo zei Kruiskamp de opbrengsten en de kosten met elkaar vergelijken, dan zien we onder gemiddelde omstandig heden weinig verhoging van het inkomen per bedrijf. Een inko- het mensverh°ging van enkele hon derden guldens per hectare is haalbaar maar hiervoor moet dan wel een aanzienlijke hoe veelheid arbeid worden verricht. aan inkomen zo besloot Kruis kamp. Maatwerk Ing. Groot Roessink wees in zijn inleiding op de grote ver schillen tussen de bedrijfssitu aties en daarom is er ook geen uniform advies te geven en blijft het steeds een kwestie van „maatwerk per bedrijf'. Dat kunstmatige berekening hoe geautomatiseerd ook, doorgaans gemiddeld minstens lVi uur per dag extra werk met zich mee brengt, wordt helaas wel eens te veel over het hoofd gezien. Ui teraard zijn de meeste arbeids besparende systemen ook het duurst in aanschaf (en gebruik?) De laatste jaren neemt de be langstelling voor het half-auto matische systeem om diverse re denen duidelijk toe ondanks het feit dat dit z.g.n. „Baars-sys- teem" wel meer arbeid vraagt n.l. plm. 3 uur per dag. Er werd n.a.v. de beide inleidingen een aantal vragen gesteld die bij het beantwoorden de heren Kruis kamp en Groot Roessink de ge legenheid gaf om op verschil lende practische en technische dingen nog nader in te gaan. J.W. schreeuwde. De vierde set werd toen toch wel een beetje angstig tegemoet gezien, maar dat was niet nodig. Tot 7-2 konden we het al zelf en toen ook nog He ren 2 zich op de tribune in de strijd schreeuwde, was de wed strijd snel afgelopen. Met 15-6 werd ONI in de kleedkamer in gezongen. Een goede overwinning. Morgen moeten we (de compe titieleider zy geprezen?!) wéér te gen ONI. Nu uit in Wester- haar-Vriezenveense wijk. Een zware opgave. Maar.zo de wind waait, waait mijn jasje. En hoewel dat er niets mee te ma ken heeft, verwacht ik toch een goede wedstrijd en zal, daar de bal nog altijd rond is, er wel ge wonnen, verloren of gelijkge speeld worden. En zo zy het!! Jams Mintonette-SV (dames) 3-1 Het beloofde een spannende wedstrijd te worden. Mintonette nr. 4 op de ranglijst tegen SW, de nr. 6 met slechts twee punten verschil. De goede partij van vorige week nog in het hoofd, moest het kunnen. De eerste set zag het daar echter beslist niet naar uit. Er werd slecht gespeeld aan Mintonet- te-zijde. Ongekonsentreerd, dom me fouten makend en goed spel van SW bracht al gauw een flinke achterstand voor de thui sploeg op het bord. Hard wer ken bracht een setoverwinning toch nog dichtbij (14-14) maar SW maakte goed af (14-16). De tweede set liep duidelijk beter. Op een rustige manier werd SW met goed en gedegen volleybal verslagen (15-9). De derde set liep alles zo mogelijk nog beter. Alleen wat eigen fou ten aan het einde van de set maakte het SW mogelijk wat punten te maken (15-6). De vierde leek een herhaling van vorige week te gaan wor den: ook toen was de stand na drie sets 2-1 in het voordeel van Mintonette en werd de vierde set uiteindelijk verloren. Binnen korte tijd keek Mintonette na melijk tegen een 9-3 en later zelfs een 14-8 achterstand aan. Het leek verloren. Maar, door hard werken en een prima men taliteit (met volleybal had het weinig meer te maken), werd de set toch binnengehaald (16-14). Een 3-1 overwinning voor Minto nette, die de dames een vierde plaats op de ranglijst wat stevi ger in handen geeft. Programma thuiswedstrijden vrijdag 20 januari: 19.00 Meisjes C2-Meisjes Cl, Meisjes Bl-ATC 1, Jongens B-Devoc, 20.15 Meis jes A-Holyoke 2, Dames 2-Zwa- luwen 4, Dames 3-Rac 2, 21.30 Heren 4-Oni 2. 1. A. Muschg, Hanna. Er waren eens twee beren. Vert. Zeist: Christofoor, 1983. Twee kleine beren doen erg hun best om te leren grote be ren te worden. Prentvertelling met gedetailleerde humoristi sche pentekeningen in zwart wit. Vanaf 5 jaar. 2. Alexander, L. Mijn kleine tij gers. Hoorn, Westfriesland, 1983 C. Beschrijving van het leven van de vijf katten. 3. J. az.w. isra. 944.9, sieg. Sie- gal, A. de Zondebok; Mijn jeugd in Hongarije 1939-1944. vert. S. Ramaker. Een joods meisje ver telt over haar leven in Honga rije tijdens de Tweede Werel doorlog. 4. J. 624.3 vlieg. Vligen. Vliegen met papier. Helmond, Helmond 1983. Modellen voor het maken van vliegtuigjes van papier. 5. 5777.3. keul. Keulen, E. van, en K. van Wissen. Het Rivierge- bied. Bussum. Moussault, 1983. 6. berk. Berk, Marjan. An Bloem. Utrecht. Veen. 1983. Na een mislukt huwelijk tracht een vrouw haar zelfstandigheid te bewaren. 7. 657. gids. Gids. Gids vopor voor het nieuwe reizen; het goe de leven zonder eigen auto. Bussum. Van Holkema Wa- rendorf 1983. Beschrijving van de mogelijkheden om met het openbaar vervoer, op de fiets of lopend op vakantie te gaan. 8. 850.3. herm. Hermans, W. F. Klaas kwam niet. Amsterdam 1983. Bundel essays over ver schillende onderwerpen. 9. 629.4 salz. Salzer, Ernst H. Rauwkost voor ieder seizoen Stuttgart: Keller, 1982. 10. klei. Kleine, W.R. YK-58-KY. Utrecht 1983. Twee medewer kers van de Weesper politie on derzoeken waarom een succes vol zakenman zelfmoord heeft gepleegd. Algemeen In de maand december steeg het aantal werklozen in Overijs sel met 2.610. Daarmee kwam de werkloosheid op een niveau van 74.280 mannen en vrouwen per eind van deze maand. Uitge drukt als percentage van de af hankelijke beroepsbevolking be draagt de werkloosheid in Ove rijssel thans 21% Mannen Eind december telde Overijssel 53.625 werkloze mannen, dat is 2.781 meer dan eind november. In november liep het aantal werkloze mannen op met 1.163. Over beide maanden bleef de jeugdwerkloosheid op ongeveer hetzelfde peil. De stijging kwam dus geheel voor rekening van de categorie ouderen. Een belang rijke groei van het aantal wer klozen deed zich voor bij tim merlieden, metselaars en vooral bij huisschilders. Het aantal werkloze huisschilders verdub belde in twee maanden tijd van 770 tot 1.500. Vrouwen De werkloosheid onder vrou wen gaf in de maanden novem ber en december een zich voort zettende daling te zien met ach tereenvolgens 354 en 173. De vermindering deed zich uitslui tend voor bij de jongeren (voor het overgrote deel schoolverla ters). In de leeftijdscategorie 23 jaar en ouder liep de werkloos heid enigszins op. In de meeste beroepen bleef de werkloosheid ongeveer op eenzelfde niveau. Een afname van de werkloos heid deed zich met name voor bij winkelbedienden en kantoor bedienden. De werkloosheidsontwikkeling in 1983 Nu 1983 afgesloten is kan ge constateerd worden dat ook in dit jaar de werkloosheid in dis trict Overijssel verder opgelopen is. Een vergelijking van de wer kloosheidscijfers per eind decem ber 1982 en eind december 1983 leert dat het aantal werkloze mannen het afgelopen jaar is toegenomen met 4.370 en het aantal werkloze vrouwen met 4.400. Holten telt per eind december '83 212 werkloze mannen en 85 werkloze vrouwen. De afdeling Algemene Zaken van de gemeente Holten heeft de plannen voor verdichting van het Bestemmingsplan De Haar klaar. Daarbij is rekening gehouden met de wensen van de omwo nenden en met de beschikkingen voor premie-A en premie-B wo ningen die Holten voor dit jaar heeft gekregen. Er is nu nog ruimte voor 4 vrije-ser.tor-woningen. De verandering van het be stemmingsplan moet worden gerealiseerd via een artikel 19-proce- dure. Van het Ministerie van Ruim telijke Ordening en Milieube heer is bericht ontvangen dat er financiële ruimte bestaat voor de renovatie van tien wo ningen. Of daarvan gebruik wordt gemaakt en zo ja, welke woningen in aanmerking komen is een zaak voor Woningbouw vereniging Onze Woning in De venter aan wie de beslissing van het ministerie is doorgege ven. Deze woningbouwvereni ging beheert de woningwetwo ningen in Holten. De Stichting Sociaal Cultureel Werk organiseert voor de ko mende periode weer de nodige cursussen in 't Paalhuus en op gave is nog steeds mogelijk bij 't Paalhuus, telefoonnummer 27 55. Hier draait het allemaal om. Voor volwassenen: Milieu-vriendelijk Vriendelijk Tuinieren: - Vanaf donderdag 19 »ri van 20.00 tot 22.00 uur. De fcv,. van deze vier lessen rijn flO.-. Kruidentuin: -Vier lessen voor f27.50. Door het „Christen Democratisch Beraad" regio Overijssel wordt donderdag 19 januari 's avonds om 8.00 uur in het „Voor huis" van het Kerkelijk centrum „De Kandelaar" een forumavond gehouden met als thema „Christelijke politiek in de jaren tach tig". De CDA politici J, van Hou- welingen (staatssecretaris defen sie) en de Tweede-Kamerleden mr. J. Buikema en dr. S. Faber zullen in deze bijeenkomst hun visie geven op a. Waarin onderscheidt chr. poli tiek zich van niet-christelijke po litiek? b. Moet chr. politiek de ko mende jaren „geactualiseerd" worden? c Hoe moeten kerk en politiek zich verhouden? Ieder forumlid behandelt de ac tuele politiek op één beleidster rein: J. van Houwelingen: Defen sie (defensienota); mr. J. Bui kema: sociaal-economische poli tiek (bezuinigingsbeleid-nota so ciale zekerheid); dr. S. Faber: de rol en de plaats van de overheid (nota van verzorgingsstaat naar verzorgingsmaatschappij). De avond wordt besloten met een algemene discussie onder leiding van de heer Wout Bunt. Volksdansen: - Woensdag van 21.15 tot 22.45 uur in de gym zaal aan de Dorpsstraat. De kosten rijn f 15.- per maand. Voor de kinderen: Pottenbakken: - Vanaf woensdag 25 januari van 15.00 tot 16.30 uur. Acht lessen voor f20.-. Schilderen: - Vanaf maandag 23 januari van 16.00 tot 17.00 uur. Acht lessen voor f20.-. Kookclub: -Vanaf dinsdag 24 januari van 15.45 tot 17.15 uur. Acht lessen voor f20.-. Houtbewerking: - Vanaf 23 janu ari van 16.00 tot 17.00 uur. Acht lessen voor f35.-.

Holtens Nieuwsblad | 1984 | | pagina 5