„BETER AANSLUITEN OP EEN VERANDERENDE MAATSCHAPPIJ 1700 Nederlanders voor 16e maal op voor rijbewijs Kerstfeest in Repelsteeltje HOLTENS NIEUWSBLAD DIRECTEUR VAN DE KAAT: „WIJ ZIJN BLIJ MET HET NIEUWE SYSTEEM" DONDERDAG 5 JANUARI 1984 9 (d.orimiieKlit) POLITIESCHOOL LOCHEM IS MET NIEUWE OPLEIDING VAN START GEGAAN LOCHEM - Even bulten Lochem, ondergebracht in de voormalige havezate De Cioese ligt de politie-opleidingsschool Noord-Nederland. De school leidt op voor politiekorpsen inde provincies Groningen, Friesland, Drenthe, Overijssel, Gelderland en voor korpsen in de zuidelijke Usselmeerpolders. Er is de laatste jaren nogal wat veranderd ten aanzien van maatschappelijke verhoudingen, en om daarop aan te sluiten is in oktober een geheel nieuwe opleiding van start gegaan. Een van de meest in het oog lopende verschillen met de oude politie-opleiding is wel dat de opleidingsperiode van één op twee jaar is gebracht. Er zijn trouwens meer veranderingen, die tot doel hebben deaanstaande politie-agent(e) beter op zijn of haar taak toe te rusten. Reden om eens een kijkje te gaan nemen. Directeur D. van de Kaat: „We zijn blij met het nieuwe systeem, je zou kunnen stellen dat ervaringen in de praktijk hebben uitgewezen dat de ou de opleiding te theoretisch was, en te weinig aansloot op de praktijk. Met het invoeren van de nieuwe opleiding zal trouwens ook het leerlinge naantal hier toenemen. We hadden in Nederland eerst ne gen politiescholen, en daarvan zullen er vier gesloten worden. Wat over zal blijven zijn vier scholen voor de opleiding van gemeentepolitie en één voor de opleiding rijkspolitie. We heb ben nu honderd leerlingen op De Cloese, maar de verwach ting is dat we medio 1984 op een aantal van tweehonderd zullen zitten, zo'n 35 procent daarvan zal bestaan uit vrou wen". Samenleving De veranderingen in de op leiding zijn bepaald niet uit de lucht komen vallen. Sinds 1976 is daaraan gewerkt. De leden van de stuurgroep primaire op leiding hebben zich in die pe riode onder meer gebogen over de voortdurende veranderende samenleving. Tussen bestaande rechtsregels en de maatschap pelijke opvattingen ten aanzien van die regels bestaan soms aardig grote verschillen; daar door is het voor een politiebe ambte niet altijd mogelijk het recht zonder meer toe te pas sen. De regels zullen gehan teerd moeten worden, en dat stelt bijzondere eisen aan in zicht, houding en mentaliteit. Tweede vraagstuk lag in het vlak van de uitbreiding van de hulpverleningstaak. De politie wordt steeds vaker als eerste te hulp geroepen in crisessitu- aties, en dat vraagt om een speciale toerusting. Invloed „Kijk, zaken als een grotere welvaart, industrialisatie, emancipatie, jeugdcriminaliteit, en maak dat rijtje naar bele ven langer, hebben directe in vloed gehad op de plaats die de politie binnen de samenle ving innam. Het gezag van de politie is niet langer een van zelfsprekende zaak, er wordt kritischer gekeken. Nou tel daarbij op dat er meer en meer een taak in de hulpverle ningssector komt te liggen, bo vendien gevoelens van onveilig heid bij een hoop mensen toe nemen en de noodzaak tot een herziening van de opleiding ligt voor de hand. Wij kwamen op een gegeven moment gewoon tot de conclu sie dat we achter liepen. De opleiding nieuwe stijl kenmerkt zich door een open leerplansys- teem, minder schools, meer zelf doen, veel aandacht voor de interactie tussen publiek en politie, en veel aandacht voor het samenwerken. De docent heeft binnen dat geheel een andere plaats gekregen. Hij is niet meer de man die voor de klas staat, maar veel meer een studiebegeleider. Van de stu denten vergt de opleiding een duidelijk eigen inzet. In veel gevallen worden de grote lijnen aangegeven, ze moeten het ka der zelf invullen, natuurlijk in een situatie van voortdurende wisselwerking met de docen ten". Bekijken we de nieuwe oplei ding in het geheel dan valt de ze uiteen in drie onderdelen. Tijdens de eerste periode wordt er een nadruk gelegd op de verschillende kennis en vaardigheden die nodig zijn om in de tweede fase als volle dig bevoegd opsporingsambte naar een stageperiode te kun nen doorlopen. Bij de behande ling van bijvoorbeeld de opi um- en drankwet komt de al coholwetgeving, wegen- en ver- keerswetgeving, bevoegdheden het gebruik van verschillende contrólemiddelen, het maken van een proces verbaal, maat schappelijke achtergronden van alcohol- en druggebruik en het omgaan met verslaafden en hulpverlenende instanties aan bod. De leerlingen van De Cloese brengen hun stagepe riode van vijf maanden door bij het korps van Apeldoorn, Groningen of Rotterdam. Stage „In die stageperiode komt de leerling direct in aanraking met alle onderdelen van het politiewerk, alles onder begelei ding van een mentor. Is die fa se van vijf maanden achter de rug dan volgt er weer een fase van drie maanden hier op De Cloese, waarbij heel veel aan dacht wordt geschonken aan hoe die vijf maanden zijn ver lopen en zijn ervaren. Wat is er goed en wat is er minder goed verlopen, waar moet nog wat bijgepunt worden, en meer van dergelijke zaken. In die fa se komt ook dat open leerplan om de hoek kijken, de leerling kan een deel van het pro gramma aan de hand van tij dens die stage opgedane erva ringen zelf invullen". De minimumleeftijd is ver hoogd tot achttien jaar, het geen onder andere te maken heeft met de eisen die het leer programma aan de aanstaande beambte stelt. De bovenleeftijd is losgelaten, deze bedroeg achtentwintig jaar. „We hadden in feite het doel ook oudere mensen op die ma nier aan te kunnen trekken. Uiteindelijk kan leeftijd een gunstige invloed hebben op be paalde vaardigheden. Maar tja we zijn afgestapt van de sala rissen voor studenten, per ja nuari 1984 zal dat worden ge wijzigd en een zakgeld worden betaald. Nou dat heeft tot ge volg dat je wel kunt vergeten dat hier bijvoorbeeld een ge huwde de opleiding kan vol gen, dat zal financieel niet uit kunnen. Dat is vind ik een jammere zaak, je beperkt op die manier de groep mensen die hier een opleiding kan vol gen sterk. Natuurlijk is dit een direct gevolg van de bezuini gingen. Er vindt op het niveau van de betrokken departemen ten nu overleg plaats om te zien in hoeverre dergelijke be zwaren door tussenkomst van sociale zaken tot een oplossing kunnen worden gebracht. Stu denten moeten nu ook meer zelf doen van dat geld. Hebben ze geen rijbewijs, dan moeten ze dat op eigen kosten halen, dat gaat niet meer gratis zoals eerder het geval was. Daar naast moeten ze ook bijdragen in de kosten die aan het inter naat, eten en huisvesting zijn verbonden. De opleiding op zich genomen is al een kost bare zaak te noemen, en is in feite een hele investering in de man of vrouw". Investeren Een waarheid als een koe, want de rondleiding door De Cloese laat zien dat er kosten noch moeite zijn gespaard om de term „Politieman nieuwe stijl" alle kans van slagen te geven. Een schietbioscoop, schietbanen, sportvelden, veel aandacht voor verschillende sporten als bijvoorbeeld judo. Verder ook een grote ruimte die doet denken aan een decor van een televisiestudio. Ge bouwtjes zoals een bureau, een huiskamer, een kroeg, een bankgebouw, straten en pleint jes, waar verschillende situaties die men in de praktijk kan te genkomen worden gesimuleerd. Het optreden van de student in een dergelijke situatie wordt vervolgens op video vastgelegd en kan de nodige monitoren dienen als onderwerp van een beschouwende les. „Allemaal voorzieningen die gewoon nodig zijn, we zien hier ook hoezeer deze hun waarde hebben. In zo'n schietbioscoop merk je dat de student in steeds minder situaties gaat schieten, ook de video-opna mes geven een hoop inzicht in wat kan gebeuren, hoe de re acties en wat daar aan bijge schaafd moet worden". Er wordt trouwens ook aan dacht geschonken aan het op nemen van wat we met een vreemd woord minderheden plegen te noemen binnen de korpsen. „De opleiding staat open voor iedereen die aan de eisen voor toelating voldoet". De huidige leerlingbezetting laat zien dat 35 procent een Havo-opleiding achter de rug heeft, 40 procent Mavo en het overige deel een Atheneum- of Meaoopleiding. De selecties zijn streng, negen procent wordt toegelaten, en ook tij dens de opleiding valt éen pro cent of drie af. Je neemt rijles met als doel rij-examen te doen. In de meeste gevallen voor het BE-rijbewijs, waarmee een personenauto be stuurd mag worden. Als je zakt, èf voor de praktijk, óf voor de the orie, of voor alle twee de onderde len, dan is er een herkansing. Een maal, tweemaal, driemaal. De moed vooral niet opgeven. Vorig jaar deden 1742 Ne derlanders voor de zestiende maal rij-examen. Van hen slaagden slechts 112. Om het zo lang vol te houden, daar voor is inderdaad veel moed en doorzettingsvermogen no dig. Zestien maal op voor het rij-examen. Tel uit je ver lies... Bijna een nieuwe auto. Een en ander ontlenen wij aan het verslag over 1982 van het Centraal Bureau Rij vaardigheidsbewijzen (CBR) te Rijswijk, de instantie die belast is met het afnemen van de diverse soorten rij-examens (motor, personen auto, vrachtwagen/bus). Uit het verslag blijkt dat vorig jaar in totaal 775.609 aanvragen voor een rijbewijs in behandeling zijn genomen. Dat zijn er bijna 75.000 min der dan in 1981. Het CBR: „Voor deze achteruitgang is niet één specifieke oorzaak aan te geven. Het is vermoe delijk een complex van facto ren, waarbij de economische recessie (teruggang) een be langrijke rol kan hebben ge speeld. Voor veel aspi rant-kandidaten kunnen de relatief hoge opleidingskosten een belemmering zijn ge weest, zeker als in een gezin al een rijbewijsbezitter aan wezig is". Het CBR noemt het opmer kelijk - en dat zou kunnen duiden op het feit dat het geld inderdaad krapper wordt - dat het aantal examenaan- vragen van vrouwen van twintig jaar en ouder ten op zichte van 1981 vorig jaar met bijna dertig procent te rugliep. Er wordt wat meer gerekend en het is niet meer zo van „meid, haal ook je rij bewijs dan kopen we een tweede autootje". Anders gezegd: Vorig jaar was 84,5 procent van het to taal aantal kandidaten jonger dan 30 jaar, in 1977 was dat 79,3 procent. Naarmate de leeftijd stijgt neemt de animo om het rijbewijs te halen af. De 60-jarigen en ouder kwa men uit op 0,6 procent, over eenkomend met 45.000. Andere aanwijzing: Voor het eerst sinds 1975 daalde het aandeel van vrouwelijke kandidaten in het totaal aantal aanvra gen tot onder de 50 procent. Drukke dag Wat is de drukste dag voor het CBR en zijn vestigingen in het land? Dat is de dins dag. Met een gemiddelde ont vangst van 4455 aanvragen. Op de andere dagen kwamen vorig jaar gemiddeld tussen de 2.400 en 3.000 aanvragen binnen. Het grootst aantal aanvragen op één dag is ge noteerd op dinsdag (jawel) ze ven december. Niet minder dan 7934 aanvragen bereikten toen het CBR. Vorig jaar konden ruim 11.500 examens .niet worden afgenomen, omdat de aanvra gers niet verschenen. Dit aantal vertoonde in vergelij king met voorgaande jaren een duidelijk dalende ten dens. In 1979 wachtten de examinatoren tevergeefs op 18.336 kandidaten, in 1980 waren dat er 16.175, in 1981 nog 13.838. Vorig jaar zijn voor het BE-rijbewijs (perso nenauto's) 682.463 examens afgenomen. Daarvan waren er 235.586 uiteindelijk vol doende, hetgeen een goedkeu ringspercentage opleverde van 34,5. Hoe vaak moet men nu ïxamen doen om te slagen? 3r zijn altijd kandidaten die •n één keer zowel voor the- Drie als praktijk een vol doende halen en dus slagen. Vorig jaar waren er 73.338 van dergelijke bollebozen. Voor de tweede maal kwa men 71.104 kandidaten op. Daarvan slaagde 31.14 pro cent. En dan zijn er de stoere volhouders. Zakken? Onmid dellijk opnieuw aanvragen. Voor de negende maal deden 10.^22 kandidaten examen. Dat het met hun kennis en rijvaardigheid niet zo best was gesteld blijkt uit het aantalgeslaagden. Slechts 1158, nog geen half procent van het totaal. Voor de tien de maal verschenen er 6.830 kandidaten. Daarvan slaag den 683 Om de doordouwers te eren nog enkele cijfers. Voor de elfde maal 4543 kan didaten, geslaagd 413, voor de twaalfe maal 3.228, ge slaagd 269, voor de dertiende maal 1781, geslaagd 137, voor de veertiende maal 1316, ge slaagd 95, voor de vijftiende maal 825, geslaagd 55 en voor de zestiende maal 1742, geslaagd 112. De aanhouder wint, maar niet altijd. Dat blijkt zonneklaar uit bovens taande cijfers. Het CBR geeft niet nader- genoemde rijschoolhouders een standje. Sinds medio juli van het vorig jaar moeten bij de aanvraag voor een rijbe wijs twee pasfoto's worden meegezonden. Ruim 4100 aanvragen zijn in de tweede helft van 1982 geretourneerd, omdat die tweede foto ont brak. „Dat was voor het CBR een teleurstellende erva ring omdat daarmee wordt aangetoond dat ondanks alle door het CBR verstrekte in formatie, de zorgvuldigheid waarmee sommige rijscholen aanvragen van kandidaten in deze gevallen behandelen ontbreekt". Met het overmaken van het examengeld wordt ook niet altijd haast gemaakt. Een examenaanvraag wordt niet eerder in behandeling geno men dan nadat het geld is ontvangen. Sinds 1978 be- Samen met de leidsters en en kele genodigden hebben de kin deren van de Chr. Kleuterschool Repelsteeltje met hun ouders op dinsdagavond 20 december het Kerstfeest gevierd. In een sfeer vol versierde klas werden Kerst liederen gezongen en werd het staat er tussen het CBR en de rijschoolwereld een reke ning-courant systeem, waar door niet iedere keer door de rijschoolhouders geld behoeft te worden overgemaakt, maar het benodigde bedrag auto matisch wordt afgeschreven van het tegoed dat de rij schoolhouder bij het CBR heeft. In 1982 moesten in 6878 ge vallen de rijscholen worden gevraagd om de ingediende aanvragen ook te betalen. In 508 gevallen bleef de betrok ken rijschool ook na her haalde „aanmaningen" in ge breke en moesten de exa menbescheiden worden terug gezonden. In die gevallen is ook de kandidaat door het CBR ingelicht met de ver melding dat de betaling ach terwege was gebleven Kerstverhaal verteld. Vooral dat laatste was erg geslaagd omdat de kinderen actief meespeelden en alles meebeleefden. Met een passend presentje gingen de kleuters dan ook een leuke Kerstperiode tegemoet.

Holtens Nieuwsblad | 1984 | | pagina 9