gemeente holten i I Medische diensten Wachten op sneeuw Driekoningen, verschillende tradities dooreen ir KerSïdiensten Zaalvoetbal Blauw Wit Witte Frank Kramerfietsen voor Hollens duo Werkloosheid stijgt nog in Holten HOLTENS NIEUWSBLAD Verloren en Sportcommissie Commissie sociaal-cultureel werk Spreekuur wethouder Stegeman Openbare commissievergaderingen Ter inzagelegging rampenplan gevonden KERSTFEEST ESPELO AGENDA DONDERDAG 5 JANUARI 1984 Er is de laatste tijd, met name in de dagbladen, nogal eens ge schreven over de mogelijkheid van kwijtschelding van de onroe- rendgoed-belasting. Aanleiding is het verschijnen van de „Doe Meer Met Je Geld Krant" van Konsumenten Kontakt. Kwijtschel ding is een gunst, geen recht. Je moet er dus om vragen. Onbe kendheid met de regels is er de oorzaak van dat veel mensen, vooral de minder draagkrachtigen, onnodig onroerendgoed-belas- ting betalen. Uitrekenen *chtUjnen vaUen voor kwijtschelding. Iedereen kan voor zich zelf Al betaalde belasting wordt uitrekenen of het zin heeft ju principe niet teruggestort, kwijtschelding van onroerend- Aangezien voor velen in onze goed-belasting te vragen. De gemeente de termijnen voor de rijksbelastingdienst, die over de betaling van de onroerend- ïnning van deze belasting gaat, goed-belasting 1983 waarschijn- heeft daarover duidelijke richtlij- njk al verstreken zijn zal voor nen. Neem uw netto besteedbaar ben de mogelijkheid van kwijt inkomen plus vakantiegeld en schelding misschien niet meer kinderbijslag. Trek daar de kale aanwezig zijn. Maar de aanslag huur af. Als u een aanvullende voor 1984 staat al spoedig weer ziektekostenpremie betaalt, mag Voor de deur. u die er ook aftrekken. Bij het bepalen van het inkomen, hoeft In de door de gemeente Hol ten aan de belastingplichtigen men de eenmalige uitkering niet T" mee te rekenen Men krUgt in geTdeSh^5n°Ve!;oSl Tai het algemeen volledige kwijt- eehnirfJr, vT„ omtrent de mogelijkheid van schelding als het resterend be- wtscheldlng S vernield. oed z van de betrokkenen (minder maand voor een één-oudergerin draagkrachtigen) daar toch iets eoetn over bekend te maken. In vele dra? laffer is dan f1?9n nar iucus *«uiciu. orag jager is aan i i3zu.- per H t d h t belang maand voor wie getrouwd is of B J B samen woont, f1165.- en f860.- per maand voor een alleenstaande. Heeft men kinderen ten zijnen gemeenten wordt ook ten aan zien van andere belastingen, die de woonlasten maar steeds ho- laste, dan mag men bij dat be- "^r hlrT^ Hp drag nog wat optellen, n.l. voor kinderen tot en met 5 jaar vooiwamrden kwijtschelding ver- f inn_ ner Mort npr leend- Voor de gemeente Holten f 100.- per kind per maand van 6 t/m 12 jaar f150.- per kind per maand, van 13 Vm 15 jaar f200.- per kind per maand en van 16 jaar en ouder f250- per kind per maand. Het gaat dus om het: netto inkomen fp.m. netto vakantiegeldfp.m. kinderbijslagfp.m. moet de kwijtschelding worden aangevraagd bij de Directeur der Rijksbelastingen te Zwolle. Als voorbeeld zou het volgende kunnen dienen: 't Stooflapje vertegenwoordigt floor Nicole Leonhart en Theo Maats op de Frank Kramershow De eerstvolgende openbare vergadering van de Sportcommissie wordt gehouden in het gemeentehuis op dinsdag 10 januari a.s. om 19.30 uur. Op de agenda staan voorstellen met betrekking tot het uitbrengen van een advies aan het college van burgemeester en wethouders inzake diverse aktiviteiten van MAC De Holterberg, verlening van subsidie in het kader van de bevordering van de recreatiesport aan badmintonclub Holten en vaststelling van het jaarverslag over 1982. De eerstvolgende openbare vergadering van de Commissie sociaal-cultureel werk zal worden gehouden op maandag 9 januari a.s. om 19.45 uur in het gemeentehuis alhier. De agenda vermeldt onder meer: - een voorstel tot het uitbrengen van een advies aan het college van b w inzake de definitieve vaststelling van de subsidie 1982 t.b.v. de Stichting voor Sociaal en Cultureel Werk voor Holten; - een voorstel tot het vaststellen van een nieuw Reglement spreekrecht toehoorders openbare vergaderingen Commissie sociaal-cultureel werk; - een voorstel tot het vaststellen van het vergaderschema 1984. Wethouder Stegeman is verhinderd op maandag 9 januari a.s. spreekuur te houden. De geplande openbare vergaderingen van de commissie financiën op 10 januari a.s. en commissie gemeentewerken op 9 januari a.s. gaan niet door. Op de gemeentesecretarie van Holten, afdeling Algemene Zaken, ligt vanaf maandag, 9 januari 1984 ter inzage het bij raadsbesluit d.d. 27 september 1983 vastgesteld „Rampenplan voor de Gemeente Holten". 24 december kreeg via Rijwiel zaak Jan Stam „De enige echte" Frank Kramerfietsen uitgereikt. 11rin111111-11niiIn 1111111li lYiii'i'ii'i(iiir^ii rtrn .ri111 Af: kale huurfp.m. aanvullende ziektekostenverzeker. fp.m. In zijn algemeenheid komen alle mensen die recht hebben op een eenmalige uitkering ook in aanmerking voor kwijtschelding van onroerendgoed-belasting. Maar ook als men daar zo'n f 100 per maand boven zit kan men voor kwijtschelding van ogb in aanmerking komen. Is het inkomen nog hoger, maar heeft men extra uitgaven, bij voorbeeld vanwege ziektekosten, dan kan men recht hebben op kwijtschelding. Ook eigenaren Gevonden: Ancre herenhorloge; grijs gestreepte bef; zwarte he renhandschoenen; zwarte heren handschoenen; lips sleutel; ge bloemde portemonnee; kinder schoen maat 24; chocomel vlag met stok; geel/groene dames muts. Verloren: suède handschoenen; twee sleutels; afsluitkap brom fiets; sleutelbos met enkele sleu tels. Verzoek Geachte heer/mevrouw Hierbij verzoek ik kwijtschel ding van de onroerendgoed-be lasting jaar..., aanslagnum merIk heb namelijk geen geld om dit te betalen. Ik vraag uitstel van betaling, zolang er geen uitspraak is gedaan over mijn verzoek. Hoogachtend, Op deze brief, ontvangt men enkele dagen later een formulier, dat moet worden ingevuld. Aan de hand van de gegevens die men doorgeeft, wordt beslist of men wel of niet moet betalen. De huidige hoge lasten van het levensonderhoud maken het al leszins de moeite waard het bo venstaande te overwegen. Ouderen Voor veel ouderen met een AOW-uitkering en een gering aanvullend pensioen loont het de moeite kwijtschelding van in komstenbelasting te vragen. Ook gescheiden vrouwen met kinde ren, die alimentatie ontvangen komen veelal in aanmerking voor kwijtschelding van zowel inkomstenbelasting als premies sociale verzekeringen. Dit staat vermeld in het januarinummer van Koopkracht van Konsumen ten Kontakt. Voor deze catego rieën gelden eveneens de bo venstaande formules. W.B. O, koningen en wijzen en herders in het dal zult gij ook ditmaal reizen en komen tot mijn stal en die vragen naar de vrede die ik u houd bereid: ook voor het dreigend heden vol angst om nieuwe strijd Dit is een nog altijd zeer aktu- ele inhoud van een gedicht van Ben van Eysselsteyn. Het is op merkelijk, dat wat bij ons op Driekoningen leeft, het verhaal over de drie Wijzen: Caspar, Melchior en Balthasar, zij in Spanje bekend zijn als Sinter klaas met Zwarte Piet. Zij reden door de straten, begeleid door soldaten en verkleed als Moren. Van tevoren hadden zij al ver langlijstjes van kinderen gekre gen. De wagen was dan ook vol geschenken. Men bracht ook een bezoek aan ziekenhuizen en bij arme mensen. Daar wordt de schoen niet voor de schoorsteen gezet, maar aan het balcon of voor het raam gehangen. De braven kregen snoepgoed, de stouterikken niet de roede, maar een klompje steenkool. Maria-legenden en reliëf Het kan haast niet anders, of er zijn tal van legenden ont staan rond de figuur van Maria, die verband houden met de na tuur. Zo zou zij hebben ge schuild in de schaduw van de jeneverbesstruik. In Bethlehem heeft een nachtegaal het kin- deke in slaap gezongen. Het kind rustte op Lieve Vrouwen bedstro. En een spin heeft eens een web geweven ter beschut ting van het Kind. In vroeg Christelijke kunst kregen hei dense motieven een nieuwe ge- dachteninhoud. De symbolen hadden meestal betrekking op de verlossing van de onsterfe lijke ziel uit het vergankelijk li chaam. Zo was de pauw het zin nebeeld van de onsterfelijkheid, de duif kondigde de hemelse vrede aan, het anker en het schip stelden de reis door het leven voor. Het lam en de vis waren de symbolen'van de Ver losser. Het Griekse woord voor „vis", vormt de beginletters van Jezus Christus, Zoon van God. In een museum in Rome is een sarcofaag met één van de oud ste afbeeldingen van het Chris- De laatste 3 wedstrijden werd er overtuigend gewonnen. Don derdag 22 december werd er ge speeld tegen Eversberg I een team dat bestaat uit allemaal selectiespelers. Daar Blauw Wit op 20 december ook niet zo veel moeite had met de eigen „veld- selectie" (na een 4-4 stand werd het in de laatste fase zeifis nog een 7-4 zege!) moest er tegen Eversberg wel iets te bereiken zijn en vanaf het begin werd er hard geknokt voor de punten. De ruststand in sporthal 't Mos- sink was 2-0, een voorsprong die bereikt werd mede dankzij het klassewerk van doelman Gerrit Paalman die o.a. een penalty stopte. De 2-0 vond trainer-co ach Gerard Kolkman toch niet voldoende en hij sprak z'n jon- De leden van de afdeling Es- pelo van de Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen vierden maandagavond 19 december j.l. samen met de oudere huisgeno ten kerstfeest in het Trefpunt. Voor deze avond was het Leger des Heils uit Nijverdal uitgeno digd, deze kwamen met 4 men sen. Zij verzorgden het gehele programma van de avond met zang, declamaties en toespra ken. Het was een zeer boeiende avond, waarop de leden een goed beeld kregen van het werk van het Leger des Heils. tuskind in de stal met aanbid ding van de drie Wijzen. Het is in reliëf aangebracht. De beeld houwer heeft geen onderscheid gemaakt tussen de afbeelding van de geboorte en de aanbid ding van de Wijzen. Oorspronke lijk herdacht men beide gebeur tenissen op 6 januari. Pas na het jaar 354 werd Kerstmis apart, op 25 december gesteld. Dit had weer te maken met het feest van de zonnewende, de te rugkeer van het licht. O, koningen en wijzen en herders in het dal wilt gij nog eenmaal reizen en komen tot mijn stal Zult gij om vrede vragen... of leeft het oude woord in mensen welbehagen slechts bij mijn engelen voort? gens in de rust op indringende wijze toe en wat hij bedoelde met „d'r an" was duidelijk be grepen. Inderdaad Eversberg werd weggespeeld en ging met een forse 7-2 nederlaag huistoe. 't Moet gezegd ook ,het vrij - talrijke publiek (waaronder de trainer van het eerste Ton Scholten en enkele spelers) leef de „luid" en enthousiast mee en had een aandeel in de zege. Steun van het publiek is hoogst belangrijk en daarom een vol gende keer graag nog veel meer mensen op de tribune van de sporthal waar u heerlijk warm en droog zit. Donderdag 5 januari 's avonds om 10.00 uur speelt Blauw Wit I tegen „Fifty-Fifty" in sporthal 't Mossink". ARTS J. H. A. Bruins, Kéizersweg 32, tel. 05483-35 53. Spreekuur 11.00 u en 16.00 u. Dokter Van Cou- welaar is afwezig tot en met 29 januari. WIJKVERPLEGING Dienst 6-12 januari. Zr. Koggel, Deventer, tel. 05700-2 57 57 b.g.g. 2 27 00. U kunt de wijkverpleeg kundige in ieder geval bereiken 's morgens voor 7.00 uur Stich ting Kruiswerk, Gaarden- straat29, tel. 05483-14 36. Spreekuur wijkverpleegkundige elke werkdag van 13.30-14.30 uur tevens afhalen en terugbezorgen van magazijnartikelen. Diëtiste spreekuur (op afspraak) elke le en 3e dinsdag van de maand. TANDARTS J. H. Went, Mare. Samuél- straat 3, Enter, tel. 05478-16 53. Spreekuur voor spoedgevallen: 17.00-17.30 uur. DIERENARTS W. C.W, Wamelink, Houtweg 18, tel. 05483-20 04. Fysiotherapie: Alle werkdagen wijkgebouw St. Kruiswerk, Gaardenstraat 29, tel. 14 36. Maatschap. Dienstverl. Midden Overijssel: Gaardenstraat 29, tel. 05483-27 84. Maatschappelijk werk, gezins- en bejaardenverzor ging. Spreekuur maandag t.m. vrijdag 8.30-90.30 uur en volgens afspraak. Ziekenfonds: spreekuur vrijdag van 8.30-10.00 uur. Groene Kruisgebouw, Gaardenstraat 31. Ziekenvervoer: alarmnummer 0011 of dienstdoende arts, tel. 1 35 53. Open bejaardenwerk: inlichtin gen, tel. 12 01 of 15 17. Zuigelingen Consultatiebureau. Elke donderdag van 8.15-11.30 uur in gebouw Stichting Kruis werk, Gaardenstraat 29. Gem. Energiebedrijf: storing elektriciteits - gasvoorziening tel. 18 14. Politie: tel. 13 52 en 26 55. Na 18.00 uur bellen 038-97 12 34. Brandweer: tel. 0011 (dag en nacht). Dinsdag 10 januari 20.00 uur Nieuwjaarsbijeenkomst Herv. Vrouwengroep Dijkerhoek in „Bethanië". En niet alleen huurders, ook eigenaren van woningen kunnen in aanmerking komen voor kwijtschelding. Heel veel mensen hebben een jaar of vier, vijf ge leden een huis gekocht dat nu tienduizenden guldens minder opbrengt, terwijl ze nog wel op hoge hypotheeklasten zitten, dat levert een negatief vermogen op. Menig eigenaar/bewoner die Tiet bovenstaande rekensom metje maakt en op de plaats van de huur de netto hypothee klasten opvoert, zal dan ook on- NED. HERV. KERK 10.30 uur ds. H. J. Ekker, 19.15 u ds. W. Vons. Uitgangscoll.: ker kinterieur. Oppasdienst: Mevr. Mark- voort-Baltus en Margreet Veld man. 10 uur jongerendienst in „De Schakel" GEREF. KERK 9.30 en 15.00 uur ds. M. Berg. In beide diensten is de le coll. geestelijke verzorging koopvaar dij en binnenvaart en de 2e voor rente en aflossing. Kindernevendienst: klas 1 en 2 o.l.v. mevr. A. Beldman. Oppasdienst: Anja Paalman, mevr. Samson, Els van Winger den (res.), mevr. Veldhuis-Wil- lems en mevr. Smid-Manen- schijn. R.K. KERK 9.15 uur Heilige Mis in Ned. Herv. Kerk. DIJKERHOEK 10.00 uur ds. W. Vons. Uitgangs coll. kerkinterieur. OKKENBROEK 10 uur ds. G. Bouwman, Beves tiging ambtsdragers. Uitgangs coll. Ned. Bijbelgenootschap. NIEUW HEETEN Zaterdag 19.00 uur, zondag 8.00 en 10.00 uur. BERGERLIJKE STAND Geboren: Michiel zv M. A. Bek- kemens en J. de Maag. Gehuwd: W. Tuïtert 32 jaar, Holten en M. M. Meijer 23 jaar, Holten. Uit cijfers van het Districts bureau voor de Arbeidsvoorzie ning in de Provincie Overijssel blijkt dat Holten per eind no vember 1983 22 werklozen meer had dan een jaar daarvoor. Die stijging komt voornamelijk op rekening van de werkloze vrouwen. In november 1982 wa ren dat er 66, een jaar later 85. Het aantal mannelijke werklozen steeg van 188 naar 191, maar vertoont procentueel een daling van 10,5 procent naar 10,3 pro cent. Holten is daarmee te ver gelijken met een gemeente als Diepenveen. In Bathmen ligt de werkloosheid bij mannen aan zienlijk lager (7,2 procent), maar in grotere steden als Raalte en Deventer weer veel lager (res pectievelijk 15,1 en 16,1 procent). D Op maandag 26 december 1983 werd bij een bedrijf door de politie geconstateerd dat een benzinepomp was vernield. Het glas was vernield en men had met het telmechanisme geknoeid. Er is nog niet vastgesteld wie de daders zijn. Op 29 december 1984 (donderdag) werd tegen een inwoner uit Holten procesverbaal opgemaakt omdat hij meer dan de vastge stelde twee kilo vuurwerk in huis had. Hij had nog 6V2 kilo vuur werk in huis. Dezelfde dag vond er een aanrijding plaats op de zuidelijke rij baan van de Al. Het loopvlak van één der banden van een vracht auto liét los en kwam op het wegdek. Twee bestuurders van perso nenauto's reden erover. Eén werd zodanig beschadigd dat de auto met een kraan moest worden afgesleept. Op vrijdag 30 december 1983 heeft de politie een persoon ver hoord en procesverbaal tegen hem opgemaakt, omdat hij geknoeid had met de gasmeter in zijn huis. Hij had de meterstand terugge zet. Vermoedelijk worden dit nu dure kubiekemeters. De jaarwisseling is in de gemeente Holten redelijk rustig verlo pen. Wel werden klachten ontvangen van mensen, die hinder had den van baldadige jeugd. Vooral werden veel brievenbussen ver nield met vuurwerk. Direct na de jaarwisseling werd in de Konin gin Wilhelminastraat de inhoud van een container in brand gesto ken. De brandweer, die zeer snel ter plaatse was, bluste de brand. In de nacht van oud op nieuw vonden baldadige jongeren het nodig om aan de Kolweg twee lichtmasten zodanig ter vernielen, dat ze afbraken en op de rijbaan kwamen te liggen. Dat niet alle mensen 1984 met goede voornemens zijn begonnen zal de familie J. bemerken als ze van vakantie terugkomen. Op nieuwjaarsdag heeft men een ruit van hun woning vernield, waarna het gehele huis doorzocht is. Er is nog niet vastgesteld of er wat wordt vermist. Het mag gezegd worden: Het gaat goed met het eerste zaalvoet balteam. De eerste twee wedstrijden werden dan wel verloren door dit verjongde „nieuwe eerste" maar we schuiven dit maar op rekening van nog niet aan elkaar gewend zijn en elkaar nog onvoldoende kennen. Vrijdag 6 januari 20.00 uur Nieuwjaarsreceptie Sportvereniging „Holten" in clubhuis. Vrijdag 6 en zaterdag 7 januari 22.00-06.24 uur, nacht-zaalvoet- baltoemooi om de Truus van de Sporthal bokaal in sporthal ,,'t Mossink" Zaterdag 7 januari 10.00-12.00 uur Nieuwjaarsinstuif voor alle Blauw Wit-pupillen in clubhuis. Zondag 8 januari 9.30 uur aanvang „Oliebollen cross" S.V. „Holten" bij sport park „Meermanskamp" 14.00 uur Dansen in bar-dancing „De Wippert" (zie adv.) 19.30 uur Dansen in bar-dancing „Boode" Bathmen (zie adv.). Maandag 9 januari 19.30 uur Ruilavond Holtense Postzegelclub in rest. „Vosman" 20.30 uur Kennismakingskegel- avond „De Houtvellers" in „Bar- barossa" Donderdag 12 januari 8.30 uur begin halfjaarlijkse op ruiming in verschillende zaken (zie adv.). 19.45 uur Nieuwjaarsbijeenkomst H.V.G. „Ora et Labora" in „De Kandelaar". Vrijdag 13 januari 20.00 uur Motorsport-filmavond M.A.C. „De Holterberg" in zaal „Vosman" (zie ber.). Zaterdag 14 januari 9.30 uur Recreantentoumooi Ta feltennisvereniging in sporthal 't Mossink. Maandag 16 januari 19.45 uur Jaarvergadering afd. Espelo Ned. Bond van Platte landsvrouwen. Medewerking Volksdansgroep uit Holten. Vrijdag 20 januari en zaterdag 21 januari: 20.00 uur Viering 30-jarig be staan Chr. Ontspanningsclub „C.O.C." in „De Kandelaar". Op voering van klucht „De boks kampioen" (zie adv). Skiën achter het paard, nieu we sport in Nederland. Eén van de langlaufcentra van Neder land, wanneer er sneeuw ligt, is de Holterberg. Jan Murris, eige naar van Het Losse Hoes, ver telt er over. Naast het langlau fen probeert hij in de komende winter een in de Skandinavi- sche landen zeer populaire sport te introduceren, en wel het galopskiën. „Het is in de skandinavische landen echte topssport" zegt Murris maar daarnaast is het recreatief ook bijzonder aantrekkelijk. Natuurlijk kunnen mensen bij ons ski's huren en met hun ei gen paard er op uitgaan, maar daarnaast wil ik ook proberen om een aantal mensen bij el kaar te krijgen 'en echte wed strijden organiseren. Zodra er voldoende sneeuw ligt kunnen we dan met die enthousiastelin gen samen-gaan trainen. Het is namelijk volkomen anders als mennen of gewoon paardrijden en daarom denken we er in eer ste instantie aan om een ruiter het paard te laten rijden welk dan de skiër voorttrekt. Als je het recreatief doet dan is draf hard genoeg, maar ga je wed strijden organiseren dan zal men ongetwijfeld in galop gaan het geen zeer spectaculair is. De sneeuw wordt door de hoeven van de paarden hoog opgewor pen en zo ontstaat een zeer spectaculair gezicht. Wij hopen daarom binnenkort in contact te komen met een aantal poten tiële deelnemers om hen zo snei mogelijk te informeren over de mogelijkheden enz. Hét is begrijpelijk dat er eerst trainingsdagen worden gehouden

Holtens Nieuwsblad | 1984 | | pagina 3