Midwinterhoorn populairder dan ooit in Twente Merle Haggard Survivor James Ingram O Landbouw contra nationaal landschap M1NTQH Dit zij u een teken! DAGBLAD TUBANTIA HOLTENS NIEUWSBLAD t •volieybalver, hallen Van 19 december tot en met 16 januari de krant voor slechts DONDERDAG 8 DECEMBER 1983- Het hoofdbestuur van de Overijsselse Landbouw Maatschappij heeft zich maandag 5 december achter de protesterende boeren in Noord West Overijssel geschaard. De veehouders uit die streek hebben grote moeite met de laatste plannen rond het nationaal landschap in hun gebied. Zij hebben de indruk, dat de landbouw wordt weggedrongen ten gunste van de natuurbescherming en de rekreatie. Tegen die plannen hebben de boerengezinnen onlangs in het provinciehuis nog een ludieke aktie gevoerd. Dezer dagen kan men overal in Twente de karakteristieke tonen van de midwinterhoornblazers weer horen. Tot aan Kerst zullen tal van blazers er zorg voor dragen, dat dit zeer oude gebruik, dat juist in Twente prachtig bewaard is gebleven, gestalte krijgt. Het midwinterhoornblazen is de laatste jaren in een brede be langstelling komen te staan. En het is jong en oud, mannen en vrouwen die de hoorn, of het hoorn, zoals er in de vakkringen over gesproken wordt, ter hand nemen. Evenals voorgaande ja ren worden er ook dit jaar een aantal concoursen gehouden. Voor de senioren, vanaf achttien jaar, op 18 december in Tilligte, en voor de junioren, tot achttien jaar in het openluchttheater in Hertme. Een jury zal daar bepa len hoe kundig men is op het hoorn. Wij spraken met één van de juryleden, de heer G. J. H. Vloedbeld uit Almelo. „Het is in feite een oeroud ge bruik, daterende vanuit de voor historische tijd. De mensen meenden in die tijden dat gedu rende de wintertijd de zon werd achtergehouden door boze gees ten, en dat ze die konden ver drijven door lawaai te maken. Dat deden ze op allerhande ma nieren, onder andere door op os senhoorns te blazen. Je begrijpt, als ze dat maar lang genoeg vol hielden kwam de zon ook weer terug. Hoewel onze Heidense voorouders voor zaken als gees ten en goden natuurlijk veel ge voeliger waren hangt er zo rond midwinter wel een beetje misty- rieuze sfeer. Wat sneeuw en mist, kortom je moet dat een beetje aanvoelen. Die ossen hoorns werden in een wat latere periode vervangen door hoorns van hout, en met de komst van de missionarissen naar deze streken veranderde het karakter van het hoomblazen. Je kan stellen dat het gebruik werd in gepast in het geloof. De hoorn werd een Kersthoorn. Een ge bruik op zich, maar vergelijk baar met bijvoorbeeld het lopen met ontluikend groen tijdens de Palmpaasviering". Blikken hoorn De hoorn werd dus Kers- thoom en kondigde de komst van Christus aan. Naast dat de hoorn dus voor een andere boodschap werd gebruikt, veran derde de hoorn zelf ook. Zo'n 70 tot 80 jaar geleden werd de hou ten hoorn steeds meer vervan gen door een blikken. „Niet ie dereen had nog zin de moeite te nemen een hoorn van hout te maken, waarbij men bovendien maar moest afwachten of er wel een goede klank inzat. Bij de houten hoorn blijft dat afwach ten, van de tien die .er gemaakt worden hebben er misschien maar twee of drie een goede klank, heeft een hoombouwer mij eens verteld. Maar goed, die blikken hoorn had toch wel een heel andere klank, en het animo voor het blazen verminderde sterk. In 1953 heeft de Oldenzaalse musicus Toon Borghuis daar iets aan gedaan. Hij riep alle hoornblazers op bij elkaar te ko men om te zien hoe het gebruik voor verdwijnen kon worden be hoed. Dat resulteerde toen in een bijeenkomst van negentien hoornblazers, waarvan er nog maar één de houten hoorn blies. Borghuis liet toen het verschil in klank tussen een blikken en een houten hoorn horen, en de blazers vonden toen toch ook wel dat de houten hoorn een heel eigen klank bezat. Ze beslo ten het jaar daarop weer bij el kaar te komen, maar dan alle maal voorzien van een houten hoorn. Een demonstratie op Het Everloo is toen min of meer het begin geweest van de terugkeer van het midwinterhoornblazen. Er zijn nu aardig veel blazers in heel Twente. Er is toen ook een jury gekomen en er kwam een zilveren hoorntje, beschikbaar gesteld door Anton Reef. Verder is het nooit officieel geworden, maar we kennen wel dat jaar lijkse treffen. De blazers komen uit alle buurtschappen. De be langstelling van de jeugd is erg groot geworden, en ook de meis jes zijn aardig vertegenwoordigd. Er zullen toch gauw zo'n 28 groepen van drie personen uit de buurtschappen komen. Borg huis heeft in het begin nog eens op de mogelijkheden van de hoorn gewezen en er zelfs een paar melodietjes voor op papier gezet. Nadeel was toen dat er veel blazers op dezelfde manier gingen blazen, terwijl vroeger in elke buurtschap op een eigen wijze werd geblazen. Dat laatste is gelukkig ook weer opgepakt". Aanstonds klinken de tonen van de midwinterhoomblazers over het Twentse landschap, en als u goed luistert zult u kun nen merken dat de verschillende blazers soms een roep- en ant woordspel met elkaar doen. Wilt u eens horen wat er zoals op „het hoorn" gepresteerd wordt dan valt een bezoekje aan een van de twee concoursen natuur lijk aan te raden. In de OLM-vergadering maak te het hoofdbestuurslid H. Doze uit Giethoorn duidelijk dat de landbouw zich in de tang geno men voelt door het nationaal landschap. „In de rapporten loopt de natuurbescherming als een rode draad door alles heen. De landbouw is in het geheel nauwelijks terug te vinden", zei hij. Met name doelde de heer Doze op het nieuwe beheers- en ontwikkelingsrapport, waarin min of meer wordt aangegeven hoe zo'n nationaal landschap in Noord West Overijssel eruit moet gaan zien. Daarin wordt ook het gebied opgedeeld in stukken, waar de natuurbescher ming, de rekreatie of de land bouw het voor het zeggen krij gen. „Er zijn honderden hektare grond bij, die een natuurfunktie hebben gekregen, terwijl het om pure landbouwgrond gaat", kriti seerde het OLM-hoofdbestuur- slid, die vooral de landbouw gronden in Wanneperveen op het oog had. Tegen dit alles heeft de land bouw uit de streek al heftig ge ageerd. Van de provincie is daarbij de toezegging gekregen, dat men die indeling nog eens kritisch zal bekijken. Voor de boerengezinnen in het gebied is dat geen reden om zich verder stil te houden. Zij zullen zich te gen de plannen blijven verzetten zolang ze niet duidelijk zwart op wit op papier veranderd zijn. Rustige akties zijn in voorberei ding. Daarbij wil men in Gie thoorn en Wanneperveen niet op dezelfde wijze te werk gaan als in Winterswijk, waar zeer hard aktie is gevoerd. Met de organi satoren daarvan heeft men ove rigens een dezer dagen in Noord West Overijssel een gesprek ge voerd. In de OLM-vergadering vroeg mevrouw M. Spijkervet - Broek huizen uit Wanneperveen voorts om meer ondersteuning voor de betrokken veehouderijen iri Noord West Overijssel. Het is volgens haar voor de boerenge zinnen haast ondoenlijk om alle rapporten, nota's en notities, die over de streek geschreven wor den, in z'n geheel door te wor stelen. Nota's, waar de land bouw in de regel helemaal niet om gevraagd heeft. Zij vond, dat de overheid met geld uit de werkgelegenheidspot een „onder steunende kracht" voor de land bouw beschikbaar zou moeten stellen. Voor dat idee kreeg ze bijval. Mevrouw Spijkervet had verder de indruk, dat de boerengezin nen onvoldoende informatie en voorlichting krijgen over het na tionaal landschap. Zij was van oordeel, dat het Landbouwschap hier meer aan zou moeten doen. Het Landbouwschap heeft name lijk ten behoeve van de boeren alle zaken rond het nationaal landschap onder zijn hoede. OLM-voorzitter D. J. Jonkhans beloofde, dat dit punt bij het Landbouwschap wordt aange kaart. Hij wees er wel op, dat meer informatie en meer voor lichting niet zal leiden tot an dere plannen rond het nationaal landschap. „Als men in een mooi gebied woont, zal men er rekening mee moeten houden, dat natuur- en landschapsbe schermers zullen proberen om steeds meer aan hun trekken te komen. Wat dat betreft zal de landbouw meer in een verdedi gende dan in een aanvallende rol komen te verkeren", aldus de OLM-voorzitter. Hoe Mintonette ook zwoegde en werkte Medusa wist de schade te beperke(n) Want steeds als wij een set voor kwamen te staan Ging Medusa er weer harder tegen aan. Zo snel komt er nu een einde aan een gedicht Waaruit blijkt dat we weer verloren een gedeelte van ons gezicht. Het moet nu heel snel beter gaan Willen we weer aan de top komen te staan. Sinterjams 'Over tekenen en symbolen gaat het in het advents- en kerst nummer van het oecumenisch maandblad Open Deur/Goede Tijding. Ov er de tekenen die in het Kerstevangelie ons aange reikt worden „dit zij U een te ken", hier aan zult U herkennen dat het hier om de Messias gaat. Maar ook gaat het over de symbolen waarmee het kerstge beuren in de loop der eeuwen omgeven is, zoals we dat kun nen aflezen uit verhalen en schilderijen van vroeger. En ten slotte wordt stilgestaan bij de schaduwzijden van dit symbo liek, bij hedendaagse kerstsenti menten die geen tekenen zijn omdat ze niet (meer) verwijzen naar de bevrijdende boodschap van de geboorte van de Messias. Zoals elk jaar is het kerstnum mer van Open Deur/Goede Tij ding fraai uitgevoerd, een lees- en kijkblad met prachtige kleu renafbeelding, foto's, tekeningen, een kort verhaal, een bijdrage voor kinderen, de vaste rubriek van ds. Alje Klamer en ingezon den brieven en bijdragen van Maria de Groot, Alje Klamer, dichter/dominee Jaap Zijlstra, Huub Oosterhuis en Gabriël Smit. „Open Deur/Goede Tij ding" is een maandblad over vragen van geloof -en leven, in begrijpelijke taal. De redactie bestaat uit Gereformeerden, Her vormden, Lutheranen en Rooms-Katholieken. Adres: Post bus 19, 3970 AA, Driebergen. Heren twee vervolgt zege tocht!!!!!!!!!!! Mintonette 2-Krekkers 4 (heren): 3-1. Een goed begin is het halve werk, wordt wel eens gezegd; dit ging voor ons in elk geval ech ter niet op. In de eerste set werd goed gespeeld; door de goede aanval en verdediging van onze zijde kwamen de Krekkers er helemaal niet aan te pas. Het stond dan ook al gauw 15-5. In de tweede set liep het niet goed: we kwamen niet tot ons eigen spel. Het scoreverloop ging mooi gelijk op, maar dit was vooral te wijten aan ons slechte spel. Krekkers kon dit maal winnen met 14-16. Daarna ging het weer wat beter. Er werd niet te moeilijk gespeeld en we wisten daarom deze set met 15-7 af te sluiten. De vierde set was heel spannend; aan bei de kanten werden veel puntjes gemaakt. Maar toch konden wij aan het eind de beslissende puntjes maken, waardoor we met een 16-14 setzege deze wed strijd winnend ten einde brach ten. J.W.O. Programma thuiswedstrijden vrijdag 9-12. 19.00 Meisjes hoofdkl. B 1-Tor- nado 1; Meisjes C2-Vrivo 2; Meis jes A-Zwaluwen 2; 20.30 Heren 4- SVH; Dames 2-Setash 1; Dames 3-Krekkers 3. De oliehollen liggen al bijna te sputteren!! Ook dit jaar zal Mintonette voor Uw oliebollen zorg dragen. Heerlijke, nog met de hand ge draaide, allemaal van formaat verschillende oliebollen. Geen massaproductie, maar allemaal verschillende!!! Schrijf maar vast in Uw agenda! Op woens dag 28 december komen we bij u thuis! We brengen ze! (Meer in de volgende krant!) De ouders van Merle Haggard stamden uit het mid-westen van de V.S. (Oklahoma) van waaruit ze in het midden van de jaren dertig naar Californië trokken vanwege de grote droogte die hun landbouwgronden in Oklahoma teisterde. Op 6 maart 1937 werd Merle geboren in Bakerfield van waaruit hij op negenjarige leeftijd de wereld introk nadat z'n vader was overleden. Na allerlei omzwervingen en legale en illegale werkzaamheden werd Merle in '57 tot een gevan genisstraf veroordeeld wegens een inbraak, hij kwam te recht in San Quentin waar hij in een c. en w.-bandje begon te spelen. Toen hij na 3 jaar vrij kwam ging hij terug naar Bakersfleld van waaruit Merle aan een imposante c. en w.- carriëre begon. Z'n eerste single „All my friends are gonna be strangers" haalde met de top 10 en middels een hele serie grote hits en veel verkochte elpees ontwikkelde Merle zich tot een topat tractie. In '69 nam hij „Okie from Muskogee" op, een num mer dat als volkslied van rechtse en uiterst rechtse Amerika nen kan worden beschouwd. Hoewel hij daarnaast nog een paar oerconservatieve teksten heeft gezongen is z'n totale repertoire typisch c. en w.: veel liefde-en-aanverwante-zaken nummers. Ook op de nieuwste Haggard-elpee „That's the way love goes" (de titel zegt 't al) staan hoofdzakelijk liefdes liedjes zoals „What am I gonna do (with rest of my life)", „That's the way love goes", „Carryin fire", „Don't seem like we're been together all our lives", „If you hated me" en „Love will find you". De songs gaan daarbij wat meer op de rocktoer als op vorige Haggard elpees, geïnspireerd door Waylon en Willie en in navolging van Ronnie Milsap probeert Merle nu ook het rockpubliek te bereiken. Voor Europa is „That's the way love goes" weliswaar nog tè „country" om commercieel succes te behalen maar het is wel een prima kennismaking met een Amerikaanse c. en w. grootheid. Merle Haggar/That's the way love goes Epic 25537 Dankzij de film „Rocky 3" (of misschien wel een nog la tere versie want bij al die re-makes raak je gemakkelijk de tel kwijt) scoorde de groep Survivor een wereldhit met „Eye of the tiger". Het nummer was in die Sylvester Stal lone rolprent regelmatig te beluisteren en via de Ameri kaanse hitlijsten begon de single aan z'n victorie. Onder dezelfde titel verscheen vervolgens een langspeler met daarop een negental composities (o.a. de 2e hitsingle American heartbeat") die nou niet bepaald opvielen door originaliteit. Zeker niet in vergelijking met de prima elpees die de vijfinansgroep voordien had uitgebracht en die hen al enige bekendheid in de V.S. hadden opgeleverd. Na het enor me succes van „Eye of the tiger" heeft het ruim een jaar geduurd voordat Survivor met de opvolger „Caught in the game" voor de dag is gekomen. En met de 9 hierop aanwe zige songs knoopt het quintet Jim Peterik, Frankie Sullivan (die de plaat ook produceerde), Dave Bickler, Mare Doubray en Stephan Ellis weer enigszins aan bij de prestaties op de elpees „Survivor" en „Premonition". Het titelnummer is al een leuke introductie waarna „Jackie don't go" een knappe en pittige rocker blijkt; gevolgd door „I never stopped loving you", een rustig werhje in de stijl die Kansas ooit zo goed beheerste. Leuk toetsenwerk ('n echte piano!), knappe zang met in het refrein lekkere samenzang prima opgebouwd naar een lekkere finale, incl. gitaarsolo. „It doesn't have to be this way" is vervolgens een lekkere up-tempo rocker evenals „Ready for the real thing", beide van „de-beuk-d'r-in" soort. Kant 2 begint met 'n intro a la Future World Orchestra maar die indruk verdwijnt tegelijk met de introductie van het ritmeduo Marc en Stephan, het geheel is overigens een wat magere compositie. „What do you really think" klinkt weer wat beter waarna Frankie's gitaarspel een hoofdrol ver tolkt in „Slander". Evenals trouwens in „Santa Ana winds", de rustig beginnende maar dankzij Frankie pittig eindigende uitsmijter. Enkele mindere songs zorgen voor een wat on evenwichtige, maar toch beter dan „Eye of the tiger" elpee; in elk geval lijkt aan „Caught in the game" meer aandacht te zijn besteed. Survivor/Caught in the game scotti 25575 Voordat hij onder z'n eigen naam ook nog maar 1 plaat had gemaakt stond James Ingram al in de Amerikaanse top 10 als zanger op de Quincy Jones single „Just once". Quincy had hem ontdekt toen hij de demo van „Just once" beluis terde en behalve in het nummer ook zeer geïnteresseerd raakte in de zanger van die demo: James Ingram, Middels „It's your night" heeft James nu z'n eerste eigen elpee uitge bracht, natuurlijk geproduceerd door Quincy Jones. „Party animal" is een uiterst swingende en perfect klin kende discostamper; in „Yah mo B there" zingt hij een duet met mede-componist Michael McDonald. Vervolgens laat Ja mes in „She loves me (the best that I can be)" horen waar toe hij vocaal in staat is, en hij bezit dus een stem die echt wat te zeggen heeft. Ook in „Try your love again", „What ever we imagine", het jazzy „One more rhythm". „It's your night" en de ballad „How do you keep the music playing?" (een nieuw duet met Patti Austin na hun hit „Baby come to me") zorgt James voor perfecte zang. Een extra vermelding verdient „There's no easy way", geschreven door Barry Mann en het absolute hoogtepunt van de lp; een schitterende bal lad James zich James volledig kan uitleven. Zoals Quincy Jones in de tekst op de binnenhoes schrijft: „This is the debut album that I have always wanted to make"; en inder- daad. wat 'n debuut! QWest James Ingram/It's your night HENK OLDENHOF De speciale bijlagen van Dagblad Tubantia voor Kerst en Nieuwjaar maken dit aanbod extra aantrekkelijk, p, De bezorger(ster) van de krant kan u meer vertellen over dit aanbod. Hij of i\,. zij belt binnenkort bij u aan en komt de kaart ophalen. Het abonnementsgeld a- fl. 9,50 kunt u direkt met hem of haar afrekenen. Hij of zij wenst u alvast veel leesplezier toe. r Voor.alles wat u weten moet en meer

Holtens Nieuwsblad | 1983 | | pagina 9