Holten-Markelo gemeente holten Oold Hoolten Er vak niets te vieren 35 jaar mensenrechten Aanwinstenlijst bibliotheek Holten Gebied Holten loopt op haar laatste benen pFrV F.N.V. maakt bezwaar tegen woonlastenontwikkeling HQLTENS NIEUWSBLAD Ingezonden Toch is er hoop Joverni crossloop Nieuw Heeten DONDERDAG 8 DECEMBER 1983- De ruilverkaveling Hol ten-Markelo loopt, wat het ge bied Holten betreft, op haar laatste benen. Het gaat, volgens het laatste informatie-bulletin, om de vaststelling van bijkom stige vergoedingen voor dat ge bied waar de kavelovergang per 1 november jl heeft plaatsge vonden. De vergoeding voor het in zaaien van graszaad op vanwege de commissie bewerkte stroken en perceelgedeelten, welke zijn toegedeeld, is vastgesteld op f700.- per hectare. Voor het in zaaien van gras op toegedeelde extra oppervlakte bouwland is de vergoeding vastgesteld op f300.- per ha. Hierin is geen be mesting begrepen. De opper vlakte wordt bepaald aan de hand van door de ingelanden zelf ingediende opgaven van af zonderlijke oppervlakten bouw en grasland, welke zij in 1983 in gebruik hadden, en van die wel ke nu zijn toegedeeld. Hiervoor zijn de betrokkenen formulieren toegezonden. Deze opgaven die nen uiterlijk voor 1 februari 1984 bij de commissie binnen te zijn, opdat uitbetaling in 1984 kan plaatsvinden. In het gebied Mar- kelo geldt het voorgaande een jaar later. Alle eigenaren Binnenkort wordt het plan toedeling vastgesteld en kan dus de lijst van geldelijke regelingen worden opgemaakt. Zij zal eind 1984 of begin 1985 ter visie wor den gelegd. Hierin worden naast de kosten voor elke eigenaar ook een aantal verrekeningen opgenomen o.a. de verrekenin gen van te handhaven hout, wanneer dit van eigenaar veran dert. Het gaat hierbij om: Door burgemeester en wethouders op 29 november 1983 verleende vergunningen, ontheffingen e.d. 1. Verleende kapvergunningen: - aan Woningbouwvereniging „Onze Woning" voor het kappen van een boom bij de woning Schepenenstraat 20; - aan de heer J. Nijland voor het kappen van 10 populieren aan de Pasmansweg; - aan de heer D. Stevens voor het kappen van 10 bomen aan de Beuseberger- weg; - aan de heer B. J. Baltes voor het kappen van een houtwal aan de Dorperdijk; - aan de heer P. Greeve voor het kappen van 3 inlandse eiken aan de Kwintenweg; - aan de heer P. Greeve voor het kappen van een perceel inlandse eik en berk; - aan de heer H. P. W. Russelman voor het kappen van een perceel in het Meilinksbos; - aandeheerH.J. Aanstoot voor het kappen van 5 eiken aan de Witmoosweg 2. aan de heer J. G. van Lindenberg vergunning verleend voor de verbouw van een loods-berging tot wasruimte en berging bij het perceel Postweg 1. Voor het inwinnen van informatie over de zaak zelf dan wel over eventuele mogelijkheden tot het indienen van een bezwaar- of beroepschrift kunt u zich wenden tot de afdeling algemene zaken ter gemeentesecretarie. Spreekuur burgemeester De burgemeester is verhinderd maandag 12 december a.s. spreekuur te houden. Grondwaterwet waterleidingbedrijven Burgemeester en wethouders van de gemeente Holten brengen ter openbare kennis, dat gedurende de periode van 19 december 1983 tot en met 20 februari 1984 in het gemeentehuis te Holten, Dorpsstraat 27, voor een ieder ter inzage zal liggen een afschrift van de aanvraag om de vergunning met bijbehorende bescheiden, als bedoeld in de Grondwaterwet waterleiding-bedrijven van de Waterleiding Maatschappij „Overijssel" N.V. inzake uitbreiding van de grond waterwinning op de winplaats Nijverdal in de gemeente Hellendoorn. Gedurende bovengenoemde termijn kunnen belanghebbenden schriftelijke bezwaren tegen de vergunningaanvraag indienen bij burgemeester en wet houders van de gemeente, binnen welke het onroerend goed, waarop de bezwaren betrekking hebben is gelegen. In een openbare hoorzitting, te houden in het gemeentehuis van Hellendoorn, Willem Alexanderstraat 7 te Nijverdal op donderdag 29 maart 1984 om 10.00 uur bestaat voor belanghebbenden de gelegenheid de ingediende bezwaar schriften mondeling toe te lichten. Holten, 8 december 1983. Sportcommissie De openbare vergadering van de Sportcommissie, die gehouden zou worden op dinsdag 13 december a.s. gaat niet door. Hinderwet Ter inzagelegging aanvragen om vergunning Op de afdeling Algemene Zaken van de gemeentesecretarie liggen vanaf 12 december 1983 tot en met 12januari 1984 op werkdagen van 9.00 tot 12.00 uur, ter inzage de verzoeken om vergunning ingevolge de Hinderwet van: 1. Fa. J. H. Agterkamp, Russendijk 2 te Holten tot het oprichten en in werking hebben van een timmerbedrijf, annex opslag van huisbrandolie in een ondergrondse tank (inhoud 5000 liter) 2. de heer H. J. Vorkink, Doorlopendedijk 8 te Holten tot een nieuwe, de gehele inrichting (varkensfok- en mestbedrijf met opslag van mest en opslag van dieselolie - inhoud 1000 liter) omvattende vergunning. Voorts liggen deze aanvragen gedurende genoemde periode van 1 maand iedere dinsdagavond van 19.00 tot 22.00 uur ter inzage in de sporthal ,,'t Mossink" (kantoor beheerder), Keizersweg 22 te Holten. Van de onder 2 genoemde aanvraag ligt tevens de ontwerp-beschikking ter inzage. De ontwerp-beschikking omvat het onder voorwaarden verlenen van de gevraagde vergunning. Schriftelijk kunnen tot 12 januari 1984 gemotiveerde bezwaren worden ingebracht bij het college van burgemeester en wethouders van Holten. De persoonlijke gegevens van degene, die een bezwaarschrift heeft ingediend worden, indien daarom uitdrukkelijk verzocht wordt, niet bekend gemaakt. Een ieder kan ook verzoeken om in persoon of bij gemachtigde mondeling bezwaar te mogen inbrengen tegen de aanvragen en/of de ontwerp-beschikking. Hiervoor dient men dan een afspraak te maken vóór 5 januari 1984 met de Afdeling Algemene Zaken ter gemeentesecretarie. Algemene kennisgeving wegenwet Burgemeester en wethouders van Holten brengen ter openbare kennis, dat met ingang van 15 december 1983 tot de dag van de hierna vermelde zitting, ter provinciale griffie van Overijssel te Zwolle (dienst provinciale waterstaat. Groot Wezenland 29) voor een ieder ter inzage zal worden gelegd het ontwerp van de legger der wegen van genoemde gemeente, alsmede een ontwerp van de wijzigingen welke gedeputeerde staten van Overijssel zich voorstellen daarin aan te brengen. Bezwaarschriften tegen de voorgestelde wijzigingen moeten bij gedeputeerde staten van Overijssel worden ingediend en worden bij het ontwerp van de aan te brengen wijzigingen voor een ieder ter inzage gelegd. De bezwaarschriften kunnen worden toegelicht en bezwaren tegen de voorge nomen wijzigingen kunnen mede worden ingebracht in een zitting van het college van gedeputeerde staten of van een door hen uit hun midden benoemde commissie, welke zal plaatshebben op 20 januari 1984 te 11.00 uur in het provinciehuis van Overijssel, Luttenbergstraat 2 te Zwolle. Holten, 6 december 1983 Waardevol opgaand hout dat verspreid of in groepjes staat. Na taxatie door deskundigen van de waarde en na aftrek van de waarde van het toege deelde waardevolle opgaand hout, wordt dit bedrag in min dering gebracht op de ruilver- kavelingskosten van de oude eigenaar. De nieuwe eigenaar zal in het algemeen de waarde van de meerdere aan hem toe gedeelde hout, om niet toege deeld krijgen. De waarde van houtopstan den van bospercelen wordt door deskundigen getaxeerd, waarna verrekening via de lijst van geldelijke regelingen plaatsvindt, zowel met de nieuwe als met de oude eige naar. Er wordt geen verrekening toegepast bij hakhout dat pe riodiek afgezet kan worden. Voor de verrekening van hout zijn de ingelanden formulieren toegezonden, welke uiterlijk voor 1 februari 1984 moeten worden ingezonden aan de plaatselijke commissie. Na die datum kun nen ze niet meer verwerkt wor den. De commissie wijst er nog eens extra op, dat opgaven voor vergoeding in zaai graszaad nu alleen nog door eigenaren en grondgebruikers uit het gebied Holten ingediend kunnen wor den en dat opgaven voor „verre kening van hout" indien nodig door de eigenaren van het ge hele blok moeten worden inge diend. Deze Lookermölle prijkte in ai haar glorie nog tot 1961 aan de Rijssenseweg. De Stellingmolen een achtkanter werd gebouwd in 1798 (destijds gevoelsmatig al thans vrij ver van het dorp). Restauratie volgde in 1949 door de firma Ten Have uit Worden. De molen kreeg toen onder an- dere een nieuwe as en nieuwe wieken. Toch heeft de mölle van Guus niet zo lang meer kunnen draaien en pronken want in 1961 ging hij in vlammen op, hetgeen een groot verlies bete kende voor de gemeenschap. Met de bouw van de moderne silo's van de firma CA. Muller werd een nieuw tijdperk inge luid. Het eens zo molenrijke Holten komt er anno 1983 een beetje bekaaid af. Wan de vier is er nog één over en wel de on langs fraai gerestaureerde Dij- kerhoekse molen. De F.N.V. afd. Holten heeft naar aanleiding van de begroting 1984 van de gemeente Holten in een brief aan het college en de raadsleden haar ongenoegen kenbaar gemaakt omtrent een aantal voorgenomen maatregelen. We vinden, dat verhogingen van belas tingen (onroerend goed belasting, rioolrechten), die de druk op de woonlasten vergroten, achterwege kunnen blijven. Zeker als men beziet, dat de begroting sluitend is en een nog besteedbaar bedrag van meer dan een ton kent. Om in deze tijd van scherpe teruggang van besteedbaar inkomen ook nog 2% extra Onroerend Goed Be lasting voor een nieuw gemeen tehuis te vragen is ongehoord (zeker t.o.v. de laagste inko mens). Om de motivatie tot evt. noodzakelijke ombuigingen bij de bevolking op peil te houden, lijkt het beter, dat de gemeente zelf hierin voorgaat door de bouw van een uiterst sober ge meentehuis zonder de geplande extra druk op de woonlasten, die toch al zwaar op de proef worden gesteld door huurverho gingen en hogere energieprijzen. Ook het verdwijnen van arbeids plaatsen bij de gemeente vervult ons met grote zorg, hoewel wij weten, dat het college hiertoe wordt gedwongen door de onge breidelde bezuinigingsdrift van het huidige kabinet. Toch willen we erop aandringen, dat zoveel mogelijk arbeidsplaatsen blijven evt. d.m.v. part-time- of deeltij darbeid. Het F.N.V. moet helaas de laatste jaren teveel tijd inrui men voor de belangenbeharti ging van werkloze mensen. De gevolgen van werkloosheid zijn groot: men heeft teveel vrije tijd, men heeft minder inkomen, men verliest vele sociale contac ten. In onze visie moet het soci aal cultureel werk hier voor een deel uitkomst kunnen bieden, vooral door het organiseren van betaalbare activiteiten, waarbij sociale contacten kunnen wor den gelegd. Wij menen, dat er in Holten in dit opzicht al goed werk wordt gedaan door de Stichting Socuwe. Het is echter onjuist, dat het college de wen sen om tot een Sociaal Cultu reel Centrum te komen, waar voor de stichting een goed plan heeft opgezet, naast zich neer legt en door decentralisatie het wezen van het werk aantast. Juist m.b.t. die zo nodige sociale contacten van de mensen zonder werk is een centrale bundeling van de activiteiten essentieel en deze kunnen in de plannen van de Stichting t.a.v. de Halm het best worden gerealiseerd. De Tweede Wereldoorlog (1940-1945) heeft - hoe verschrikkelijk de gevolgen ook waren - het moet met enige schroom gezegd worden, ook goede gevolgen voor de mensheid gehad. Diep onder de indruk van de ontstellende wijze waarop nog maar zo kort geleden miljoenen mensen waren vermoord, kwamen in de zomer van 1945 in San Francisco 51 landen bijeen voor de oprichtings conferentie van de Verenigde Naties. Om hun streven naar vrede, gerechtigheid, sociale vooruitgang en bescherming van de funda mentele rechten van de mens vast te leggen stelden zij een ge meenschappelijk Handvest op en keurden het goed. Daarmee leg den zij de basis voor wat nog steeds wordt gezien als een van de belangrijkste besluiten van de VN: de Universele Verklaring van de Rechten van de Mens. F.N.V. afd. Holten, tel. 30 e 3, tel. 20 05 Aanvaard .Deze Universele Verklaring werd op 10 december 1948 door de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties aanvaard. 48 Landen stemden vóór de verkla ring; Zuid-Afrika, Saoedi-Arabië, en zes Oost-Europese staten ont hielden iich van stemming. Daarna zijn er twee internatio nale verdragen opgesteld die de mensenrechten juridisch bindend vastleggen. Die verdragen in 1983 door ruim de helft van de landen in de wereld bekrachtigd. Op 10 december a.s is het dus 35 jaar geleden, dat deze voor de mensheid, belangrijke beslis sing tot stand kwam. Plaatsing van de nieuwste ra ketten is in Europa niet meer tegen te houden. Er wordt al le moeite gedaan om de ang stige film „The day after" ook hier te kunnen vertonen. En over enkele weken is het Kerstmis, het vredesfeest bij uitstek. Door de aktie van een omroepvereniging wil men zelfs deze gebeurtenis tot in de kern aantasten. Waar zfjn we overal mee be zig? Toch is er hoop. Daarom dit gedichtje dat ik in 1977 maakte. Waarheen? Vrede, voor velen erg vaag wij mensen zo bang en traag. VRede moet worden gedragen, niet eindeloos blijven vragen. VREde stelt nooit teleur, sta op en verbreek de sleur. VREDe gaat boven ons denken, één van Gods grootste geschen ken. VREDE omsluit de grote 3 (1 Cor. 13:13), wat doen we ermee; ik, jij of wie. Geloof, Hoop en Liefde staan er voor, zij geven intens het leven door, dat ons in éénheid samenbindt, als je kunt zijn als een kind. Leo C. Geleijnse, Engwierum. Inhoud De verklaring viel in drie de len uiteen. Allereerst de rechten met betrekking tot de individu ele mens, zoals het recht op le ven en het verbod van onmense lijke behandeling. Daarnaast de politieke rechten, zoals het recht op vrije meningsuiting en het recht van vereniging en vergade ring, en ten slotte de sociale, economische en culturele rech ten (o.a. .het recht op arbeid, het recht op sociale zekerheid en het recht op rust en vrije tijd). Allemaal rechten die voor on Nederlanders de gewoonste zaak van de wereld zijn, maar die helaas in nog vele landen van de wereld niet of nauwelijks aan hun bevolking zijn toege kend. Deze universele rechten zijn vastgelegd in 30 artikelen, voorafgegaan in een preambule (inleiding) met een zevental overwegingen waarom men tot deze verklaring is gekomen. Het zou te ver voeren om op deze inleiding en de artikelen uitvoe rig in te gaan. Enkele essentiele rechten mogen genoemd worden: •Een ieder heeft aanspraak op alle rechten en vrijheden in de verklaring opgesomd, zonder enig onderscheid van welke aard ook, zoals ras, kleur, geslacht, taal, godsdienst, politieke en an dere overtuiging, nationale of maatschappelijke afkomst, eigen dom, geboorte of andere status. •Er zal verder geen onderscheid worden gemaakt naar de poli tieke, juridische of internationale status van het land of gebied, waartoe iemand behoort onver schillig of het onafhankelijk, trust, of niet-zelfbesturend ge bied betreft, dan wel of er een andere beperking van de souver- einiteit bestaat. •Een ieder heeft recht op leven, vrijheid en onschendbaarheid van zijn persoon. •Niemand zal onderworpen wor den aan folteringen, noch aan wrede, onmenselijke of onte- rende behandeling of bestraffing. Vooral aan dit laatste man keert het nog in vele landen waar totalitaire regimes de dienst uitmaken en waar folte ringen aan de orde van de dag zijn. Waken Om over de naleving van een aantal mensenrechten te waken werd in 1961 Amnesty Interna- tional opgericht. Een organisa tie, die onafhankelijk is van re geringen, politieke partijen, godsdiensten en economische belangen. Medio 1983 had de or ganisatie ruim 500.000 leden in 158 landen en 42 afdelingen. A.I. werkt voor de vrijlating van mensen die in strijd met de Uni versele Verklaring gevangen zit ten wegens hun afkomst of over tuiging (zgn. gewetensgevange nen). Zij bepleit eerlijke proces sen binnen redelijke termijn voor alle politieke gevangen en komt voor alle gevangen in ac tie tegen, marteling, mishande ling en de doodstraf. In Holten Holten heeft sedert het voor jaar van 1976 een werkgroep (thans tevens adoptiegroep) die zich het lot van politieke gevan gen tracht aan te trekken. Er zijn sedert het begin talrijke schrijfavonden gehouden om brieven te laten schrijven aan de autoriteiten van de landen waar zg. gewetensgevangen voor komen. Omdat de belangstelling daarvoor erg taande hebben ver schillende verenigingen op ver zoek van de werkgroep deze taak tijdelijk overgenomen. Ook heeft men een gevangengenomen Turkse schrijver geadopteerd om te trachten hem uit de gevange nis te krijgen. Schrijfavond Uit hoofde van de hiervoren geschetste Universele Verklaring van de Rechten van de Mens en het onmenselijke leed van vele gevangenen in de wereld ligt hier een taak voor ons allen. De werk/adoptiegroep Holten houdt op donderdag, 8 december, om 20.00 uur in café-restaurant Vos man een schrijfavond ter gele genheid van dit 35-jarig jubi leum onder het motto" Er valt niets te vieren". Het zou graag op deze avond velen willen be groeten. W.B. Burgemeester en wethouders van Holten W. L. F. C. van Rappard, burgemeester G. J. Langenbarg, secretaris 1. Zonderland, D.: B. Knikkertje lik Utrecht enz. Het Spectrum, 1983. Iedere keer wanneer Jodocus aan zijn toverknikker likt ver andert deze van kleur en kan hij er een gedichtje op lezen, waar in vaak een goede raad verborgen is. Hierdoor beleeft hij met zijn vriendje Michiel, de kater, de wonderlijkste avonturen. 2. Boissard, J.: C. Pauline Hoorn, Westfriesland, 1983. Voor een 19-jarige journaliste in opleiding heeft haar eerste interview met succesvol auteur ingrijpende gevolgen voor haar leven. 3. Battum, A. van Hulde Haarlem, Holland, 1983 J. 889.6 Voor drachten op- rijm voor bruiloften, feesten en partijen. 4. Fried E. psych. roman Een soldaat en een meisje Bessum, Aga- thon, 1983. De gedachte en gevoelens van een bewaker die de laatste nacht van een ter dood veroordeeld meisje met haar heeft gedeeld. 5. Mather, Berkely. Thril Spionage op de Balkan Amsterdam enz. Elsevier, 1983. Een tabakshandelaar, die tijdens de Tweede Werel doorlog in de Balkan achter de vijandelijke linies gewerkt heeft, wordt onzacht met dat verleden geconfronteerd. 6. Fraser, A. Roman Schaamteloos berouw Utrecht enz. Het Spec trum, 1983. Een festival in een kleine Engelse badplaats wordt verstoord door een groot aantal tegenslagen. 7. Oudshoorn, W. R. Studie 638.4 Praktisch tuinieren in kleur Ede, Zomer Keuning, 1983. Tuinwerkzaamheden in de siertuin, de moestuin en de fruittuin in woord en beeld. 8. Bohlens, K. Studie 619.61 Tennis Rijswijk, Elmar 1983. Tennis, trainig, techniek en taktiek. 9. Lemstra, P. Studie 624.8 Poppenpracht in deeg De Bilt Cante- cleer, 1983. 10. Jans M. Studie -792.75 Grimeren Rotterdam, Donker, 1982. Maandag 26 december, Twee de Kerstdag, organiseert Jo verni uit Nieuw Heeten weer een Kerstcrossloop door de Hol- terberg. Start en finish zijn bij het Timmermanshuis in Nw. Heeten. De drie kilometer start om 13.00 uur, de zes kilometer om half twee en de tien kilome- terlopers/sters kunnen om half drie in de startblokken ver schijnen.

Holtens Nieuwsblad | 1983 | | pagina 5