r Zaalvoetbal Blauw Wit 2 -Omhoog Telling van inwoners Vrijwillige hulp voor fietscrossers Sportaccommodaties zijn te goedkoop Beste Sinterklaas, Sporthal 't Mossink Resultaten in de lijn der verwachtingen ZW Blauw-Wit HOLTENS NIEUWSBLAD M. F. SPIJKER IN COMMISSIE Vrouwengymnastiek Okkenbroek Bestuurskracht DONDERDAG 1 DECEMBER 1983 Ook in de vierde wedstrijd is het Blauw Wit niet gelukt om het eerste puntje te vergaren, al was men er 2 minuten voor het einde nog heel dicht bij. De mannen van Omhoog 2 hadden in deze comp. al vijf punten, zodoende wisten de Blauw Witters dat het een zware klus zou worden Men begon met een gewijzigde opstelling met wisselend Piek of Wamelink in de spits. Er werd geconcentreerd gespeeld doch Blauw Wit kon niet voorkomen dat de gasten op 1-0 kwamen bij een afstandsschot dat keeper Erik Spenkelink verraste maar dat komt nu de goedheiligman weer is gearriveerd meer voor. (Tussen 2 haakjes wist u dat Sint sponsor is van Real Ma drid!) Na de openingstreffer kreeg Blauw Wit enkele kansjes op de gelijkmaker maar die ble ven onbenut Ook Omhoog kreeg goede kansen om verder uit te lopen maar Erik stond zo als gewoonlijk weer een beste partij te keepen maar was kans loos toen z'n ploegmaat Johan Kruithof de bal wat ongelukkig tegen een been kreeg (0-2). In de tweede helft viel Omhoog condi tioneel iets terug en Blauw Wit rook haar kans. Helaas ging men te gretig in de aanval waardoor het experiment van de nieuwe opstelling niet meer naar behoren funtioneerde. Bij een van de Blauw Wit aanvallen maakte de Omhoog-goal een sli ding binnen de cirkel. De man in het zwart stuurde hem 2 mi nuten naar de kant en gaf Blauw Wit een penalty die door Gerrit Piek verwoestend hard werd ingeknald. (1-2). Blauw Wit verzuimde te profiteren van de man-meer situatie en kwam zelfs n\jet 3-1 achter toen een Om hoog- speler breed spel in de achterhoede attent afstrafte. Erik was bij deze harde schuiver kansloos. De mannen van Gerrit Dikkers drongen hierna stevig aan en Gerard Steenbergen liet na goed doorzetten 2-3 aanteke nen. Gerard miste in de slotfase nog het beetje geluk dat er soms bij moet komen op de weg naar succes en het werd we derom een nederlaag. Wat het experiment betreft: zeker de moeite waard om te herhalen. De pas opgerichte fletscross- club De Holtertrappers kan bij het aanleggen van de fietscros- sbaan op sportpark 't Vletgoor rekenen op hulp van enkele vrijwilligers van de Vrijwilli gers Vacature Bank in Holten. Hoewel de fietscrossers zelf al de nodige arbeid hebben ver richt kunnen ze de door de In tergemeentelijke Toetsingscom missie Gemeenschapstaken toe-' gezegde hulp goed gebruiken. De gemeente Holten zal een stapje terug moeten doen bij het aantrekken van jongeren in het kader van de regeling voor Werkverruimende Maatregelen. In het afgelopen jaar werden op die manier 4 jongeren op ver schillende afdelingen van het ge meentehuis voor de periode van een jaar in dienst genomen. Nu de subsidies voor WVM-ers aan zienlijk zijn verminderd is er in Holten nog maar plaats voor één kracht. Die zal op de afde ling Sociale Zaken worden ge- „Hier heb ik problemen mee. Ik weet dat we niet kostendek kend kunnen werken, maar met een dekkingspercentage van 40% voor de sportaccommodaties vind ik dat we de huren daarvan best wat kunnen verhogen. Dat zei M. F. Spijker afgelopen dins dag in de commissievergadering Financiën. Spijker die ook niet gelooft in het effect van lagere tarieven voor het zwembad is van mening dat waar andere instanties in de welzijnssector moeten inleveren dit ook voor de sportverenigingen moet gelden. Gedeel telijk vond hij J. Warrink (Gemeentebelang) aan zijn zijde. War- rink stelde dat de huur van de terreinen voor de MAC, de Holter trappers en de buitenmanege te laag zijn. Volkstellingen zijn zo oud als de beschaving. Het is bekend, dat zij reeds enkele duizenden jaren vóör het begin van onze jaartel ling plaatsvonden in Egypte en in andere landen met een vroege beschaving, zoals in Perzië onder Darius en Xerxes, en in China en Japan. Van volkstellingen in het oude Griekenland zijn ons eveneens enkele mededelingen bewaard gebleven. Herodotus noemt een tel ling van de Spartaan Lycurgus. Bij de Romeinen was Tellus de godin der aarde, overeenkomende met Gaea bij de Grieken, Van die in het Romeinse keizerrijk is wel het meest bekend de telling tijdens keizer Augustus, die verordende, dat het gehele rijk moest worden ingeschreven. Voor de week van 3 december 1983 tot en met 9 december 1983, Zaterdag 09.00-12.00 Mintonette 12.00-14.00 Hockeyclub Holten 14.00-19.00 K.N.H.B 19.00-20.00 hr. Gütlich 20.00-22.00 s.v. Heeten Zondag 15.00-20.00 K.N.H.B. Maandag 08.10-15.30 scholengemeenschap gesloten vanaf 18.00 uur Dinsdag 08.10-15.30 scholengemeenschap 16.00-22.30 Mintonette 22.30-23.30 Blauw-Wit 19.00-21.00 instruktielokaal: s.v. Holten, afd. schaken Woensdag 08.10-15.30 scholengemeenschap 16.00-18.30 Hockeyclub Holten 18.30-22.30 Badmintonclub Holten Donderdag 08.10-16.30 scholengemeenschap 16.30-22.00 s.v. Holten, afd. handbal 22.00-23.00 K.N.V.B. 23.00-24.00 s.v. Holten, All Stars Vrijdag 08.10-15.30 scholengemeenschap 16.00-18.30 Hockeyclub Holten 18.30-23.00 Mintonette. - Voor reservering van nog vrije uren in het bovengenoemde week einde, kan men zich vanaf vrijdagmiddag 12.00 uur rechtstreeks wenden tot de beheerder (sporthal, tel. 3180). Overige reserveringen uitsluitend via het gemeentehuis (afd. welzijnszaken, tel. 16 66 toe stel 25), en indien mogelijk tussen 9.00 en 12.00 uur. Wethouder H. Rustebiel weès wat dat laatste betreft op het feit dat de gemeente Holten geen extra kosten voor onder houd hoeft te maken. Voor de Voetbalvelden geldt dat de ver enigingen veel meer aan zelf werkzaamheid gaan doen zodat de huren niet verhoogd hoeven te worden. Van de lagere tarie ven voor het zwembad verwacht hij een grotere toeloop van be- Elke donderdagavond komt een tiental vrouwen uit Dijker- hoek bijeen in „Ons Centrum" in Okkenbroek, In een gezellige sfeer krijgt de groep daar gym nastiekles, waarbij de nadruk op het recreatieve ligt. Er wordt naast grondgymnastiek en het werken aan toestellen ook vol leybal e.d. gespeeld. Kortom een gevarieerd uurtje van half acht tot half negen. Door allerlei om standigheden is het groepje uit gedund, zodat er dringend ver sterking nodig is. Wie belang stelling heeft kan vrijblijvend een avond bijwonen. Voor inlich tingen en opgave kimt u terecht bij mevr. A. Rensen, Tromops- weg, tel. 36 10. zoekers, vooral in de familiesfeer en van ouderen. Zowel Spijker als Warrink zullen op dit punt in de raad nog terug komen. Tijdens de rondvraag stelde H. Dul (CDA) het boek over Holten in de oorlog nog eens aan de orde. Gevraagd naar de moge lijkheden van de gemeente Hol ten om de uitgave van dit boek van Martin Hols en Herman Steuneberg financieel te onder steunen antwoordde wethouder H. Rustebiel dat men zich be raadt over het verzoek van de schrijvers om de particulieren die de uitgave willen bekostigen garant te stellen voor de 10.000 gulden die rij in het project ste ken, Wij noemen hier ook nog de twee beschrijvingen van Mozes onder het volk Israël tijdens de tocht door de woestijn van Egypte naar Kanaèn en die tij dens de regering van koning Da vid onder leiding van Joab. Laatstgenoemde telling had voor deze koning minder aangename gevolgen en onder de indruk daarvan werden nog in 1753 in het Britse Lagerhuis tegen de voorstellen van de regering om een volkstelling te houden ern stige bezwaren aangevoerd, voortspruitende uit vrees, dat een nationale ramp, bijv. in de vorm van een epidemie, de Brit ten zou treffen. Uit de periode van de midde leeuwen rijn weinig tellingen be kend. Voor zover rij plaatsvon den droegen zij een lokaal en primitief karakter. Het voorbeeld van koning Da vid heeft kennelijk ook de re geerders van onze lage landen afgeschrikt. Eerst toen de Oos tenrijkse successie-oorlog een schaarste-economie tengevolge had, werden in 1748 in enkele gewesten van de Republiek volkstellingen gehouden. Een be langrijke ontwikkeling zette in na de Franse revolutie. Het ka rakter van een volkstelling ging veranderen. Het waren niet lan ger beperkte tellingen van het aantal zielen, soms uit motieven van ijdelheid, dan weer uit mili taire overwegingen of ten be hoeve van financiële doeleinden (tot bepaling van hoofdgeld enz.). De eerste telling in het Koninkrijk der Nederlanden was die van 1829, het jaar waarin Rossini één van zijn meesterwer ken, de ouverture „Guillaume Teil" publiceerde. Geleidelijk werd aangestuurd op het hou den van tienjaarlijkse volkstel lingen. Tegen de volkstelling van 1971 werd menig protest aangetekend, zulks uit een oog punt van privacy. Bij een proef voor de volkstelling 1981 was de In 1971 geuite bezorgdheid nog niet verdwenen. De regering heeft toen tot uitstel van een nieuwe volkstelling besloten. In het Dagblad van het Oos ten van 16 september 1933 schreef wijlen de Goorse Jhr. Frits W. W. H. van Coeverden, die in het bezit was van een uit treksel uit een register van de omslag vanaf 1585, dat Holten blijkens aantekening in 1587 „geheel leedich en verloopen was, soo niemant daar en woont". Dit zou verband hebben gehouden met krijgshandelingen In de 80-jarige oorlog en/of met wolvenplagen. Bij de volkstellin gen van 1748 en 1849 had de ge meente Holten 1396 respectieve lijk 2784 inwoners. Het aantal „zielen" is dus in honderd jaar verdubbeld. Aan het einde van de achttiende eeuw bedroeg het Inwonertal plm, 1800. Gelet op het gezegde van de Engelse letterkundige Samuë! Na de overwinning op GFC, met een eindstand van 6-3, moest Blauw-Wit 1 maandag 28 november 1983 aantreden tegen SOS 1 in Nijverdal. De Blauw witters trokken meteen van leer, en bepaalden de ruststand: 0-3. Na de rust was er een ander spelbeeld. Het liep niet helemaal vlekkeloos bij de Blauwwitters, Slechts vier teams kwamen deze week in actie. Drie van de vier moesten het opnemen tegen lager geklasseerde teams; het lag dus voor de hand, dat er ge wonnen moest worden. En dat deden het 2e, 4e en 6e team dan ook. Alleen het 3e kon het niet bolwerken tegen hun oppo nenten, maar die stonden dan ook hoger op de ranglijst. Hardenberg 4-BCH 2 Weer geheel compleet kon het tweede team naar Hardenberg afreizen om daar de strijd aan te binden tegen het niet al te sterk opererende Hardenberg 4. In afwijking van de normale gang van zaken, werd begonnen met de gemengde dubbels; dat heeft z'n nadelen en Sonja de Roos en Tony ten Broeke onder vonden dit, want zij verloren. Jet de Beus en Theo Aarsen de den het beter en wisten na een spannende partij met verlengin gen en in 3 games het punt voor Holten te scoren. Onze ver slaggeefster kon vanwege de grote afstand de enkelpartijen van de heren, die tegelijk ge speeld werden, niet zo goed vol gen, maar bij terugkomst van Tony en Theo wezen alle ver schijnselen op een goede uitslag, voor Holten dan. Ook Sonja en Jet bleven hun tegenstandsters ruimschoots de baas, zodat de winst reeds binnen was. De pun ten bij het heren- en damesdub- bel werden gelijkelijk verdeeld; de dames wonnen hun partij, terwijl de heren het punt aan de gastheren moesten laten. Met een 6-2 overwinning kon men dus tevreden de thuisreis aan vaarden. AUotria 1-BCH 3 Op weg naar Hasselt, waar het eerste team van AUotria op hen rit te wachten, blijkt het derde team van BCH niet opti maal in conditie te zijn. Heike v. 't Hof half riek, Ria Groene- veld moe, Jan Jacobs, ondanks de vele koffie, hoesten; aüeen Theo Nieuwveld mankeert blijk baar niets en ziet duidelijk nog perspectieven, aldus iedereen op beurend. In Hasselt aangekomen treft men een jong en leuk team als tegenstander en de wedstrij den nemen een aanvang. Jan probeert van aUes, maar slaapt schijnbaar nog en verUest dus. Theo was er wel helemaal bij en kon in de derde game met 2 puntjes verschil de winst naar zich toe halen. Ondanks het goede spel van Heike en Ria konden zij beiden niet tot winst komen. Het gemengd-dubbel van Heike en Jan was er bijna, maar in de derde game kwamen zij net iets tekort en moesten het punt afgeven. Ria en Theo daar entegen hadden minder moeite met hun tegenstanders en won nen vrij gemakkelijk hun partij. Het verUes van zowel het da mes-, als het herendubbel, aldus een eindstand van 6-2 scorend, was voor het derde blijkbaar geen reden om bij de pakken neer te ritten, want rij hebben zichzelf beloofd de volgende wedstrijd tegen Diepenveen te winnen! Succes gewenst! BCH 4-SVI 4 De zegetocht van het 4e team werd ook tegen het laaggeklas seerde SVT 4 voortgezet. AUeen de tegenstandster van Tiny van de Runstraat bleek in staat om in drie games de eer voor de mensen uit Ittersum te redden. Gea Beldman, Hans Zuethoff en Harry Dul lieten in het enkel spel hun opponenten niet verder dan 5 punten komen; Gea te- wat dan ook resulteerde in een 1-3 stand. De NijverdaUers be gonnen ook beter te voetbaüen, ze kwamen zelfs nog op 3-4, met nog zo'n tien minuten te voet- baUen. De Blauwwitters gooiden aUe riemen los en dat leidde tot een eindstand van 3-5. Als Blauw-Wit zo door voetbalt, kunnen ze nog hoog komen, hoe hoger hoe beter. kende zelfs voor twee keer 11-0!! Het enige probleem school nog in de damesdubbel, maar ook daar sloegen de Holtense dames zich in drie games „manmoedig" doorheen. In de gemengde-dub- bels en het herendubbel sloeg SVI 33 punten bij elkaar tegen Holten 90. Wij zuUen dit verslag niet langer maken, want volgens de voorzitter in zijn rijm siert bescheidenheid ook de aspi rant-kampioen! BCH 6-Smash '82 1 Tegen het laaggeplaatste Smash '82 uit Gramsbergen heeft het 6e team het niet al te moeilijk gehad. John Jacobs had in zijn enkelspel weinig moeite met zijn tegenstander, want de ze üep niet al te veel. De tegen stander van Pieter Aarsen daar entegen liep wèl veel, maar vaak tevergeefs. Een 2-0 voor sprong dus. Hermanna Krikkink deed het in haar single ook goed, hoewel rij in de tweede game wat meer tegenstand on dervond, evenals Chris Gemaat, maar zij wonnen beiden overtui gend. In alle dubbels ondervon den de Holtenaren wat meer te genstand, maar veel hielp het niet voor de mensen uit Grams- bergen, want alle punten gingen naar BCH 6. Een 8-0 eindstand dus voor het nog steeds ongesla gen 6e team. Programma: 30 november: BCH 4 thuis tegen Trefeeker 6. 2 de cember: BCH 5 uit tegen SVS 3. 3 december: BCH 1 uit tegen ABS 2. Mogen wij u eventjes iets vragen in deze voor u zo drukke tijd? Heus, wij willen echt niet klagen maar er is iets dat ons heel erg spijt. Al wekenlang zijn wij aan 't bouwen en werken hard aan een gezamenlijk ideaal: leden, ouders, zowel de mannen als de vrouwen stellen het hoc- key-onderkomen nu centraal. Bijna tien jaar hebben wij al moeten sparen, alle extra's werden in ons bouwfonds opgepot: geld, maar ook geduld wisten wij te bewaren want blijven wachten op de toekomst leek ons lot. Omdat de gemeente ons nog steeds niet kan mededelen hoe lang de hockeyers nog moeten wachten tot zij op nieuwe velden kunnen spelen, bundelden wij onze eigen krachten. Wij namen zelf het initiatief in handen en legden in 't Sportdal een regeninstallatie aan; 't waren immers onze velden, die steeds verbrandden, dus werd daar maar in zelfwerkzaamheid iets aan gedaan. En 't resultaat dat mocht er wezen: alleen nog elders werden velden afgekeurd - u heeft 't misschien in Spanje wel gelezen - 't Sportdal bleef fris en sappig groen gekleurd! Onze leden, weer in vergadering bijeen waren daarom unaniem in hun besluit: wij bouwen zelf ook een clubhuis, nu meteen, met langer wachten is het uit... Sinds oktober zijn wij aan het bouwen heel ons bouwfonds is nu uitgegeven, maar dank zij al dat zwoegen en 't sjouwen wordt 17 december het opleveringsfeest gegeven. Sint, wat wij nu zo onrechtvaardig vinden is, dat de gemeente ons zo achter stelt. Laten wij er geen doekjes meer om winden met onze kleedkamers is 't erbarmelijk gesteld. Houten krotten, gammel, vies, gebarsten, nog erger dan een onbewoonbaar-verklaarde woning, daar ontvangen wij in Holten onze gasten voor verkleden, wassen en verschoning. Sint, wij vinden het zo onwaarachtig wanneer wij vaststellen dat alleen de hockeysport anno negentienhonderddrieëntachtig nog douchen moet in een zwijnenkrot. B W, Sportcommissie en Gemeenteraad stopt u eens met al dat praten, stelt nu eindelijk eens die daad! U mag ons echt niet langer wachten laten, Sint, schrijf het in Uw grote boek, tracht de Heren eens te overreden, geef hen gard in plaats van koek, want ook HOCKEYERS willen rich verkleden! Johnson (1709-1784), dat ronde getallen altijd vals zijn, wordt in het nu volgende overzicht een opsomming vermeld omtrent de inwoneraantallen van de ge meente Holten over honderd jaar, telkens per decennium, vastgesteld door het Centraal Bureau voor de Statistiek. 1880: 2963, 1890: 2800, 1900: 2874, 1910: 3190, 1920: 3542, 1930: 4121, 1940: 4518, 1950: 5249, 1960: 5843, 1970: 7373, 1980: 8720. Algemeen wordt aangenomen, lat de bestuurskracht van een openbaar lichaam toeneemt bij vergroting van zijn gebied (inwo nertal) en van financiële midde len. Hoe meer zielen, hoe meer vreugd! Bij wie is die vreugde vaar te nemen? Misschien bij le burgemeester, de wethouders *n de andere raadsleden, als mede bij de ambtenaren, want stijging van het aantal inwoners kan voor hen financieel voordeel opleveren. Een goede raad bijv. is immers duur! Het gemeente huis wordt nog meer een glazen huis nu ook enkele raadscom missies in het openbaar gaan vergaderen. Daarvan zal weer het gevolg kunnen zijn, dat „een brede maatschappelijke adver tentie" moet worden geplaatst. Max Frisch heeft gezegd: „Wir haben kein Verbot der Mei- nungsfreiheit, aber die Kosten der Meinungsfreiheit sind sehr gestiegen". Wanneer een gemeente hogere rijksbijdragen ontvangt kan ook het voorrieningenpeil in die ge meente stijgen. Het bevolkings cijfer kan ook voor het voortbe staan van een aantal gemeenten van belang zijn. Wat de toeneming van de fi nanciële middelen en de vergro ting van de bestuurskracht be treft mag ik herinneren aan de recentelijk door het Friese Smal- lingerland gevoerde actie om het aantal vestigingen van personen in die gemeente te doen toene men. In 1928 heeft Holten waar schijnlijk ook met geldgebrek te kampen gehad. Dat meen ik te mogen afleiden uit het volgende. Een postambtenaar uit Holten, werkzaam in Hellendoom, vroeg Johanna van Buren om een ge dicht over Holten te publiceren. Johanna voelde zich geroepen per fiets eerst een bezoek aan Holten te brengen. Daarna schreef zij en „leedjen", dat ein digt met: „Eén dink mut miej nog van 't batte, k Zeg3 't oew vlak veur de kop: Oewe vèènsters van 't ge- meent'huus, Door mut neug een varflen op". Wat het voorzieningenniveau betreft zij nog vermeld, dat het rwentse (sic!) dorp Holten in 1908 bij de komst van burge meester A. Ph. R. C. baron Van der Borch van Verwolde „vrijwel op zichzelf leefde, met eenigen handel naar buiten en wat marktverkeer, maar daarbij bleef het". (Zie Deventer Dagblad van 4 september 1933). Bij de viering van het 25-jarig ambtsjubileum van de heer Van der Borch, nu bijna vijftig jaar geleden, werd gezegd, dat Holten is opgeno men in het nationaal verkeer, in het toerisme en in het wezen van de gemeente is dit veran derde karakter al heel sterk uitr gedrukt. De inhoud van het burgemeester sambt wordt door een aantal factoren bepaald, bijv. woon- en/ of werkgemeente, stad of platte land, statisch of dynamisch. W. Drees sr. zei in een toe spraak over „De burgemeester in de branding" (nr. 67 in de se rie Geschriften Recht/Bestuur/ Economie) om: Bij de kleinere gemeenten komt het, hoe won derlijk dat ook lijken kan, meer dan bij de grote aan op vak manschap, op ervaring in de ge meentelijke administratie, omdat men daarbij veel meer ook zelf de leiding zal houden. Toch staat de gemeenteraad aan het hoofd van de gemeente. Dat college kan de burgemees ter en het college van burge meester en wethouders ter ver antwoording roepen. Belinfante schrijft in zijn .Beginselen van Nederlands staatsrecht" over grondregels voor een democra tisch bestuur. De tweede gron dregel luidt: „Niemand kan een bevoegdheid uitoefenen zonder verantwoording schuldig te zijn of zonder dat op die uitoefening controle bestaat". Daarmee zijn we aangeland bij de democratie. Dat is weer een ander verhaal HILVERSUM W. OtttQ

Holtens Nieuwsblad | 1983 | | pagina 9