Casino niet meer prive- domein van de happy-few 55 „WIJ ZIJN EEN CASINO EN GEEN PEUTERSPEELZAAL" HOLTENS NIEUWSBLAD DE ZESTIEN TREDEN NAAR HET GELUK VAN CASINO BAD BENTHEIM „Het is een \j'5eLJ spijker- hard vak DONDERDAG 1 DECEMBER 1983 Vraag aan een willekeurige voorbijganger, wat hij of zij zich voorstelt van een casino, en, vooropgesteld dat het individu in kwestie nog nimmer van zijn of haar leven een casino heeft betreden, in negen van de tien gevallen is het antwoord stereotiep. Het zal het midden houden tussen een speelgelegenheid waar„mucho" mannen stevig whisky tot zich nemend, bewonderend gadegeslagen door vrouwen van een welhaast buitenaardse schoonheid, achteloos voor duizenden guldens inzetten en een oord waar alle ellende begint, een poel des verderfs, zogezegd*** komt de gewone man niet", klinkt enerzijds, „Een weldenkend, stichtelijk opgevoed mens verkeert niet in dat soort Een variant op een bekend gezegde zou kunnen luiden: Toon mij uw parkeerplaats en ik zal u zeggen wie er bij u visite is.Een vluchtige blik over de parkeerruimte van casino Bad Bentheim leert dat het aantal automobielen van boven de veertigduizend in de meerderheid is. Het is vertederend om te zien hoe een rode mini staat ingeklemd tussen twee „Amerikanen".Ook de firma van de heer Benz doet, blijkens genoemde blik, nog immer goede zaken.Maar toch.Anno'83 is het casino niet enkel en alleen meer het privédomein van de happy few, de categorie mensen met een teveel aan geld en vrije tijd. Anno '83 is een groot deel der drempelvrees om een casino binnen te gaan bij de modale sterveling weggenomen. Gokken mag, hoeft niet. Men is ook welkom om gewoon 'es te kijken hoe het er nu werkelijk toegaat in de wereld van het casino. Was het jarenlang zo dat een zekere mate van „aangepaste" kledij tot de etiquette behoorde. Anno '83 behoort die norm alweer enige tijd tot het verleden. Veel casino's hebben in de loop der jaren driftig gesleuteld aan de verandering van het imago en dat heeft zichtbaar resultaat gehad. Uwe Köpke, persvoorlichter van casino Bad Bentheim, legt het uit. „Natuurlijk is het begrip ca sino jarenlang omgeven ge weest met een waas van ge heimzinnigheid, in hoofdzaak waren niet enkel West-Duitsers verantwoordelijk, integendeel, veel Nederlanders in het algemeen en Tukkers in 't bijzonder togen welgemutst op naar de Ochtruperstrasse 38 in het kleine „Kurstadchen". Niet langer behoefde men dure kilometers te verrijden om een gokje te kunnen wagen. Dat gokje kon worden gemaakt even over de grens. Casino-minded Twente zat plotsklaps dicht bij het begeerde vuur. Verslaggever Henk Dilling en fotograaf Nol Frijsteen gingen kijken en spraken met Uwe Köpke, persvoorlichter van de speelgelegenheid. Casino Bad Bentheim, of: De Zestien Treden Naar Het Geluk. een werken. Na die zestig mi nuten pauzeert men, terwijl uitgeruste collega's het spel aan de verschillende tafels voortzetten. Evelyn Schatz, 27 jaar, is een van de elf dames in het voor namelijk door mannen beheer ste wereldje van het casino. „De kick van dit werk vind ik dat je mensen leert kennen van een totaal andere kant dan gewoonlijk het geval is". De directie van het Ben- theimse casino heeft indertijd, bij aanvang van het „experi ment" vrouwen als croupier, even met zweethandjes toege zien of naar plan wel in goede aarde zou vallen. De manne lijke bezoekers zouden zich wel eens meer op de dames kun nen concentreren dan op het bepaald door de vele films over de speelgelegenheden. In het merendeel ervan namelijk wordt het casino beschreven als een nogal decadente aange legenheid waar de man van de straat niet komt. Ofschoon de mensen ook wel weten dat het maar film is, blijft er toch iets hangen, zo van: er zal toch wel iets van waar zijn. Tegenwoor dig is het voor iedereen moge lijk om 'es een kijkje te nemen in een casino, men kan bij wij ze van spreken zonder één cent op zak uren bij ons te gast zijn. Er is geen dwang om te spelen". Entree „Spielbank Casino Bad Ben theim" telt 80 gokautomaten, 7 roulette- en 3 black-jack-tafels. Om deel te mogen nemen aan roulette of black-jack is de be zoeker een gering bedrag aan entree verschuldigd. Voor het spelen op de gokautomaten wordt geen entree geheven. Wie onder de haag van rhodo dendrons richting ingang wan- wereldse kringen heet het anderzijds. Hoe dan ook, feit is dat het beeld dat het grote publiek van casino heeft, op niet kinderachtige wijze is bepaald door in hoofdzaak cineasten, die in hun celluloid geesteskinderen de speelgelegenheid dikwijls hebben afgeschilderd als een decadent gok-lustoord of als een door het „zondaarsduo" jeton en plaque bewoond soort van Sodom en Gomorra Had het fraai gelegen rustieke oord Bad Bentheim voor de eerste april van het jaar 1976 allesbehalve te klagen over gebrek aan toeristische belangstelling, met het op gememoreerde datum openen van een casino verdubbelde die belangstelling gestaag. Daarvoor VT\ VT- delt, kan op enige afstand reeds de bij de „één-armige bandiet" en zijn meer moderne broeder de mini-roulette beho rende geluiden waarnemen. Eenmaal binnen, oplettend ga degeslagen door enkele man nen in fraaie outfits, komt het beeld van zo'n kleine honderd toetsen beroerende en handels overhalende goklustigen op on ze netvliezen. Hier en daar „braakt" een machine mark-stukken, de gelukkige winnaar heeft beide, handen nodig om het aardse slijk op te vangen. Er wordt intensief en onverstoorbaar gespeeld, over de schouder van een spe ler meekijken naar zijn al of niet geluk gebeurt hier niet, zoiets geeft geen pas. Het maximum bedrag dat de „één-armige bandiet" uitkeert is 40.000 mark, terwijl de mi ni-roulette in staat is ruim het dubbele uit te spuwen... De „Bally", „Weltron", „Motronic" en de „Aristocrat" worden da gelijks vrijwel onafgebroken be speeld Overgang Van het muntgerinkel en de bijbehorende electronische ge luiden naar de speelzaal waar de roulette- en black-jack-tafels zijn gehuisvest, is een hele overgang. Samen met een gast vrije Uwe Kopke wandelen we over dieprood tapijt tot we stilstaan voor wat hij met ge paste trots „De Trap" noemt. „Deze treden voeren naar Het Geluk, gek eigenlijk, ik ben ik weet niet hoe vaak deze trap opgegaan maar zou bij God niet weten hoeveel treden het nu precies zijn...". Het blijken er zestien te zijn, voor sommi gen duurde de weg terug lan ger dan die naar boven... „Maar", stelt Köpke pertinent „wanneer ons ter ore komt dat iemand zijn complete inboedel bij ons aan het vergokken is, dan weigeren wij, op last van de partner van zo iemand, dat de persoon in kwestie bij ons speelt, we weigeren hem niet de toegang, wel het spelen. Wij zijn er niet op uit om mensen de ellende in te jagen, wat wij willen is dat mensen van aller lei stand zich kunnen amuse ren. Naar het casino gaan be tekent niet per definitie zo arm als de bekende Job huis waarts keren na luttele ston den. Wij gaan er van uit dat het allemaal volwassen mensen zijn die hier komen en daarvan mag je toch verwachten dat die hun verantwoordelijkheden kennen. U kunt het vergelijken met drinken. De een zuipt zich het lazerus, de ander weet maat te houden. Wij zijn een casino en geen peuterspeelzaal, wij verwachten van onze be zoekers dat ze weten hoe ver ze kunnen gaan". Vrouwen Het Bentheimse casino mag zich er op beroemen het enige Duitse casino te zijn waar vrouwelijke croupiers (spelbe- dienden) werken. Gold het lan ge tijd als onbehoorlijk wan neer dames het ambacht van croupier uitoefenden en be schouwde men in casino-land zulks als een verschrikkelijke vloek, in Bentheim rekende men af met deze hardnekkig heid. Het vak van croupier is vermoeiend, daar van de per soon een hoge graad van con centratie wordt verlangd. Daar om ook dat de croupiers, aan elke roulettetafel in totaal vier, niet langer dan een uur achter- ronddraaiende kogeltje... Het viel echter hard mee, „Gasten willen spelen, flirten doe je el ders", meent Uwe Köpke. La chend vervolgt hij: „Huwelijk saanzoeken hebben onze char mante dames tot heden nog niet ontvangen van gasten...". Beschaafd De zaalchef heeft de controle over het geheel. Wanneer daar toe aanleiding bestaat wijst hij op beschaafde wijze een gast terecht. Beschaafd: zo gaat het er toe in casino Bad Bentheim. De bezoekers weten wat van hen verlangd wordt, er wordt dan ook beschaafd achter han den gekucht bij een tegenval ler en haast onbewogen gere ageerd bij een meevaller. Ge converseerd wordt hier met een volume gelijk aan dat wat doorgaans in bibliotheken ge past is. Het fenomeen bijgeloof komt, volgens Köpke, veelvuldig voor bij de gasten. „Er zijn spelers die hun handen tegen de oren drukken wanneer de roulet te-kogel rolt. Zo zijn er ook mensen die abosluut nooit of juist altijd op nummer dertien zetten.- Weer een andere cate gorie gasten houdt ervan om op meerdere tafels tegelijk te spelen. Dat is mogelijk bij ons. Die mensen kunnen per uur een maximum van zestig spe len halen. Er zijn ook lieden die voor zichzelf hele schema's opstellen, een soort kansbere kening. Die houden alle uitsla- gen bij. Ach, weet u, het is en blijft gewoon gokken, de ene keer wint men, de andere keer niet. Systemen bestaan niet, althans geen systemen waar mee men honderd procent suc ces heeft. Het hoort er een beetje bij, die waas van ge heimzinnigheid, veroorzaakt door driftig schrijvende en bij gelovige spelers...". Winnen Winnen. Veel winnen... De droom van iedere speler. Een ongeschreven wet is, dat wan neer een gast veel wint, hij of zij daarvan een deel afstaat aan de croupier. In het jargon wordt het totaalbedrag aan fooien „tronc" genoemd. Uit de „tronc" worden de salarissen van alle medewerkers van het casino betaald, van de poets vrouw tot de directeur. Gokken: men doet het maar praat er liever niet over. Ano nimiteit wordt gegarandeerd, namen - iedere speler dient zich te kunnen legitimeren - worden „vergeten**' Gokken als vrijetijdsbesteding zonder daar op te worden aangespro ken. Wat er omgaat in de hoofden van de verschillende medewerkers van het casino blijft vooralsnog een raadsel, emotieloos doen zij hun werk, maar juist dat wordt van hen verlangd. Niet eerder dan drie uur des nachts keert men de door jetons beheerste wereld de rug toe. „Een spijkerhard vak", zegt Uwe Köpke, „het vergt veel van je. Niet alleen lichamelijk maar ook geestelijk. Of ik zelf speel? (lachend) Nee, ik niet Ik ga mijn loon niet aan mijn eigen werkgever terugge ven.

Holtens Nieuwsblad | 1983 | | pagina 13