li Olm signaleert wildgroei onder avondcursussen bloemisterij Fietscrossbaan krijgt gestalte Volwassen „Helicon" genoot belangstelling Vrijwilligers voor collectes Holtense scholendag Ledenvergadering C.D.A. Mr. J. M. A. Hosman voor WD Holten en Markelo; EUROPEES PARLEMENT WON MEER AAN GEZAG Puzzeltocht HOLTENS NIEUWSBLAD Kerken in Den Haag open op 29e KNiPTIP DONDERDAG 20 OKTOBER 1983 m Er is een wildgroei aan de gang van avondkurussen op het gebied van de bloemisterij. Met lede ogen zien de beide tuin bouwscholen van de O.L.M. in Zwolle en in Enschede, dat parti culiere instituten voor bloemisterijkursussen als paddestoelen uit de grond schieten. „Op zich is daar niets op tegen. Er bestaat in ons land vrijheid van onderwijs en dat is een groot goed. Het vervelende is echter, dat de deelnemers en deelneemsters aan de ze kursussen er vaak maar heel weinig mee opschieten, terwijl het hen wel handenvol geld kost", waarschuwt de heer W. E. Sleiderink van het Centrum voor Tuinbouwonderwijs in Zwolle. De fietscrossbaan van F.C.C. „De Holtertrappers" begint gestalte te krijgen in die zin, dat duidelijk zichtbaar begint te worden hoe de baan er strakjes uit zal gaan zien en daar is deze crossclub erg blij mee, wat nu kan men wel degelijk tonen aan belangstel lenden waar en hoe het allemaal gaat gebeuren. „Het ledental ligt nog steeds op rond de veertig, maar nu we met een stukje praktijk kunnen komen hopen we dat dit getal gauw zal groeien", aldus de heer v.d. Keuken, één van de oprich ters en inmiddels benoemd tot secretaris van dé fïetscrossclub. „De ondergrond voor de baan is nu klaar en we hopen dat na nog twee zaterdagen van hard aanpakken de baan gereed zal zijn voor gebruik. Vorige week zaterdag hebben de heren Klein Nagelvoort en Slijkhuis (beide werknemers van Krekel) een magnifiek stuk werk geklaard, de werkzaamheden die nu moe ten gebeuren komen voor een groot deel terecht op de schou ders van ouders van onze leden. Met de schop zal een graffellaag moeten worden opgebracht. Eind oktober, begin november hopen we de baan zo'n beetje klaar te hebben, zodat er nog 9 In de landelijke politiek zul len dit soort beslissingen aan de orde komen. Denk maar eens aan de ontwikkelingshulp, 't Is vaak een druppeltje op een heel gloeiende plaat. Tenminste in onze ogen. We mogen echter ge loven dat God bok dit druppel tje wil gebruiken en het ten goede wil laten komen aan de komst van Zijn Rijk. Provinciaal en plaatselijk geldt hetzelfde. Als we bij onze beslis singen de Bijbel en dus Gods willen laten meebeslissen, dan zijn wij op de goede weg en trachten van de politiek, christe lijke politiek te maken. Dat is heus niet eenvoudig en dat zal ook teleurstellend zij"- Toch móeten we er mee doorgaan en ook al beslissen wij soms ver keerd, God is bij machte om met onze kromme stokken rech te slagen te slaan. Met andere woorden: Wij behoeven het ge lukkig niet van ons zelf te ver wachten, maar van God. Hij wil ons helpen, ook in het handelen, ook het politieke, van alle dag zo besloot de heer van Eng brink. Jaarverslag Uit het jaarverslag van de se- cr.esse mevr. Dul-de Fockert bleek dat. het de afd. in het af gelopen jaar niet aan activiteit heeft ontbroken. Door de vele belangrijke zaken die aan de or de kwamen (drie keer naar de stembus) werden er vijf leden vergaderingen gehouden en in het kader van de verkiezingen twee openbare bijeenkomsten. Het ledental bedroeg op 31 dec. 1982 180. Penningmeester Th. M. J. van Dijk maakte in het finan cieel ovezicht melding van een vrij fors negatief saldo dat mede ontstónd door de extra uitgaven i.v.m, de verkiezingen. De com missie voor kascontrole die be stond uit mevr. M. Bulsink-Bak- ker en de heer J. G. P. Muller had boeken en bescheiden in or de bevonden. In de controlecom missie 1983 werden benoemd mevr. Bulsink ende heer J. H. Bosschers. Fietscrossertjes nog eventjes ge duld... crossfïets en een draagbare zw wit tv. Van de opgebrachte gelden hoopt men onder andere een starthek, de aanleg van de baan en een materialenhok te kunnen betalen. We houden u op de hoogte van de verdere ontwikke ling van „de Holtertrappers". Deze school heeft evenals de O.L.M.-school in Enschede een eigen opleiding voor het vakbe kwaamheidsdiploma bloemschik ken en bloembinden in huis. Twee jaar lang moeten de kur sisten daarbij een dag in de week de lessen volgen. Daar naast is het een vereiste, dat ze tenminste tweeëneenhalve dag per week in een bloemisterij of binderij werken. Die voorwaarde hanteren de partikuliere institu ten niet. En dat is nu juist zeer wezenlijk, vindt de heer Sleide rink. „Dat bloembinden en bloemschikken moet je heel vaak doen. Alleen op die manier leer je snel werken. Dat is be langrijk. Bij het examen wordt er bijzonder streng op gelet. Dat moet ook wel, als je straks in het bedrijf te langzaam bloem stukken maakt, worden ze ge woon te duur. Het moet snel", legt de woordvoerder van de tuinbouwscholen uit. Op dat punt praktijk gaan volgens hem bij de particuliere instituten de meeste kursisten de fout in. „Ze krijgen het niet onder de knie. Er wordt te weinig tijd aan be steed. Dat blijkt ook aan het grote aantal kandidaten, dat het examen niet haalt. Maar dertig procent slaagt. Bij ons ligt dat percentage niet hoger. Het ligt op zeventig tot tachtig procent", merkt de heer Sleiderink op. Vaak is het zo, dat de gezakten vervolgens aankloppen bij de tuinbouwscholen met de vraag of ze daar het praktijk-onder richt kunnen krijgen. Het verve lende is dan, dat ze de hele tweejaarlijkse opleiding bij het centrum voor tuinbouwonderwijs opnieuw moeten volgen. „Dus dat kursusjaar is dan volledig overbodig geweest. Men is een hoop geld kwijt en krijgt daar eigenlijk niets voor terug. Het is logisch, dat die mensen bijzon der teleurgesteld zijn", aldus de heer Sleiderink, die becijfert, dat zo'n éénjarige kursus bij een particulier instituut al gauw zo'n 2.000 gulden kost inklusief het examengeld. Daar komen nog de kosten voor de bloemen en dergelijke bij. Ook dat loopt ste vig in de papieren. De heer Slei derink schat dat bedrag al gauw op zo'n 50 tot 60 gulden per week. Bij de opleiding aan de centra voor tuinbouwonderwijs kost het de deelnemers en deel neemsters trouwens ook geld, al leen lang niet zoveel. Alles bij elkaar gaat het voor de beide jaren om iets minder dan 1.000 gulden. Wie jonger is dan 18 jaar betaalt niet meer dan 400 gulden. Hier komen nog wel kosten voor bloemen bij. Hoewel de kursisten ze in de regel voor inkoopsprijs kunnen krijgen, gaat het toch nog om een be drag van 30 tot 40 gulden per week. Kortom, de kostèn van de opleiding aande scholen zijn ook niet gering. Daar staat tegeno ver, dat de kans op slagen be hoorlijk groot is en men is zo goed als verzekerd van werk in de sektor bloemisterij. „Dat is nu juist een minpunt van de kursussen van de particuliere in stituten. Ondanks het diploma, dat sommigen behalen, komen ze nauwelijks aan de slag", be toogt de heer Sleiderink. Hij vindt, dat mogelijke kandidaten voor deze kursussen al die pun ten goed moeten overwegen. „Laat men zich toch vooral goed oriënteren. Informeer bij de scholen welke mogelijkheden er zijn. En maak dan pas een keu ze", adviseert hij. dit jaar twee clubwedstrijden ge houden kunnen worden". Verloting Om vast een beetje geld in het laadje te krijgen organiseert men een verioting. 2000 loten zullen de komende dagen wor den verkocht voor de somma van één piek.'Maandag 14 no vember tijdens de eerste alge mene ledenvergadering zal in de pauze de trekking plaatsvinden. Totaal zijn er 60 prijzen met een waarde van 800 gulden. Hoofd prijzen zijn bijvoorbeeld een rondvlucht boven Holten, een Op vrijdag 14 oktober werd in de school „De Schakel" een Holtense scholendag georganiseerd. De leerkrachten van alle la gere en kleuterscholen kwamen bijeen om met elkaar te praten over de ontwikkelingen in het onderwijs op weg naar de nieuwe basisschool, die op 1 augustus 1985 van start zal gaan. Alle schoolteams zijn reeds geruime tijd bezig met het opstellen van hun schoolwerkplan dat dan zal moeten gaan functioneren. Drie scholen in Holten hebben in de vorige cursus extra faciliteiten gehad om zeer intensief hiermee bezig te zijn. In eerste instantie brachten deze scholen verslag uit van hun activiteiten. Als eerste was het de Dorpsschool, die speciaal bezig geweest is met het onderwerp: Differentiatie in het rekenonderwijs. Dit werd vooral in het licht gezet vanuit het Dalton principe van waaruit men op deze school werkt. Met een uitermate geslaagd concert vierde „Helicon" vrijdag avond haar tienjarig jubileum in de Nederlandse Hervormde kerk. Een groot aantal bezoekers genoot van het volwassen geworden koor dat duidelijk haar beginselen aangeeft. Het jongerenkoor „Helicon" ontstond tien jaar terug toen er vanuit het Hervormd Kerkkoor behoefte bleek te zijn aan een jongerenkoor. Ineke Kevelam (inmiddels van Jaarsveld-Kevelam) die studeerde voor dirigente nam de leiding op zich en Jannie Meijer werd de eerste voorzitster. De grondbeginselen van het koor waren en zijn steeds gebleven; niet optreden maar medewer king verlenen aan de eredienst. „Wij zijn", zo vertelde de huidige voorzitster Hanneke Meijer tijdens het concert, „een koor dat ont staan is als jongerenkoor en uitgegroeid is tot een koor voor jonge mensen, dat zich bezig houdt met kerkmuziek dat bruikbaar is voor de erediensten ter ondersteuning van de liturgie. In de bovenzaal van café-rest. „Vosman" hield de afd. Holten van het C.D.A. de jaarlijkse ledenvergadering waarvoor een ma tige belangstelling bestond. Voorzitter J. H. van Engbrink opende de vergadering met gebed na het lezen van het bijbelgedeelte Lucas 13; 18-21 en sprak naar aanleiding hiervan een openings woord. Ik denk zo zij hij dat we dit schriftgedeelte over het mosterdzaadje en zuurdesem ook kunnen toepassen in ons dage lijks leven en bij ons politiek handelen. Vaak zullen we dingen doen en beslissingen nemen, waarvan we bij voorbaat het nut betwijfelen. Als bestuurslid werd met alge mene stemmen herkozen de heer H. Rietberg. In de vacature D. J. Beeftink, die wegens drukke werkzaamheden als bestuurslid bedankte, zal in voorjaarsverga dering worden voorzien. Voorzit ter Van Engbrink dankte de heer Beeftink voor het vele en belangrijke werk dat hij als 2e voorzitter voor de afd. heeft ge daan. Van hem zal t.z.t. in een bestuursvergadering afscheid worden genomen. Gemeente-politiek Na de pauze werden door de raadsleden H. J. Du!, N. J. Nfj- kamp, H. J. Weserik wethouder H. Stegeman in een tienminuten praatje de volgende belangrijke onderwerpen behandeld: Wat zijn de gevolgen wanneer de wet op het kleuter- en basisonder wijs in werking treedt? Wat kan er op het gebied van culturele zaken eèn sport nog in stand worden gehouden? Moet er een Sociaal Cultureel Centrum ko men? Wat zijn bij herziening van het „Bestemmingsplan bui tengebied" straks de mogelijkhe den en onmogelijkheden? Hoe staat Holten er financieel voor? Welke offers kunnen er nog ge vraagd worden en moeten er of fers gevraagd worden? Is de bouw van een nieuw ge meentehuis in deze tijd zo nood zakelijk? Wat zijn de mogelijk heden en hoe moet dit betaald? Er werden n.a.v. deze belang rijke zaken een aantal vragen gesteld en soms pittig van ge dachten gewisseld. Na een kort slotwoord van voorzitter van Engbrink werd de vergadering rond de klok van elf door de heer Stegeman met dankgebed beëindigd. In de „Uitnodi ging/nieuwsbrief', die in verband met de jaarvergadering aan de leden werd toegezonden, her dacht fractievoorzitter Hënk Westerik in een „In Memoriam" de op 19 augustus 1983 overle den oud-C.D.A. wethouder Jan Rietberg. Ï.W. Daarna was het de beurt aan het team van het Kom- pas/Kleuterhoek die op een lu dieke wijze verslag uitbracht van hun activiteiten. Zij hadden zich speciaal bezig gehouden met het onderdeel spelling van het moedertaalonderwijs. Als derde schoolkoppel kwam De Schakel/Repelsteeltje aan het woord dat een toelichting gaf op hun deelschoolwerkplan „Lezen". Bij ieder onderdeel hadden de aanwezigen de gelegenheid hun vragen en opmerkingen af te vu ren. Hierna werd het onderwerp „Differentiatie bij gecombineerde klassen" ingeleid door mevr. R. van Loveren - de schoolbegeleid- ster van de O.B.D. hier ter plaatse. In een achttal groepjes ging ieder aan het werk met een werkopdracht. In het kort kwam het er op neer de meest ee- schikte oplossingen te zoeken voor een school die komt te staan voor de vraag hoe kunnen wij het beste het onderwijs in onze combinatieklassen gaan or ganiseren. In een evaluatiege sprek kwam weer tot uiting hoe verschillend de opvattingen hier over zijn en hoe moeilijk het is hierover een beslissing te moe ten nemen. De heer Vogely, die als gas theer de leiding van de dag had dankte de beide schoolbegeleid- sters voor hun inzet en onder streepte dit met een bloemen hulde. De bijeenkomst werd ge deeltelijk bijgewoond door de heer De Wit, directeur van de Onderwijs begeleidingsdienst „Midden IJssél" en de heer W. Bakker uit Deventer, lid van het dagelijks bestuur van deze dienst. Door de jaren heen heeft een groot verloop aan leden plaats gevonden door studie, werken of elders gaan wonen. Zo zijn er momenteel 120 oud-leden, waar van velen vrijdagavond aanwezig waren. De muziek is erg veranderd, een stuk moeilijker geworden. Het is een apart repertoir wat maar bij weinig koren op het programma staat. Een gegeven wat dit koor extra aantrekkelijk maakt. Op het programma ston den ook vrijdagavond veel ou dere werken als van Michael Haydn en W. A. Mozart, maar ook van eigentijdse musici als W. Vogel en Antoin Oomen. Het steeds een stapje hoger gaan in de muziek heeft er voor gezorgd dat het koor vorig jaar om de tafel is gaan zitten en heeft doen besluiten het Jongeren" koor of te schaliën en er een koor „voor jonge" mensen van te maken. Want zegt Jannie Meijer, „dit soort muziek heeft De intergemeentelijke Toet singscommissie heeft voor wat betreft Holten twee aanvragen voor vrijwilligerswerk met be houd van uitkering goedgekeurd. Het gaat hier om de voorberei ding en uitvoering van twee huis-aan-huis collectes voor een goed doel. Zowel het Fonds voor de Epilepsiebestrijding als de Stichting Sociaal Cultureel Werk kunnen daarbij gebruik maken van vrijwilligers. De Stichting organiseert in Holten de Jantje Beton-collecte. Aanvragen van de Hockey Club Holten, de VW Holten en Staatsbosbeheer konden de goedkeuring van de commissie niet wegdragen. De hockeyclub had om hulp verzocht bij de bouw van het clubhuis in het Sportdal. Evenals bij een eerder, soortgelijk verzoek van de ten nisclub ging de commissie ervan uit dat hier de zelfwerkzaamheid van de eigen leden moest wor den aangesproken. Het verzoek van de VW om medewerking bij het plaatsen van informatie borden werd niet gehonoreerd met als argument, dat dit een gemeentelijke zaak is waar de gemeente Holten ook daadwer kelijk mee bezig is. Staatsbosbe heer kan ten behoeve van de in formatieboerderij 'n Witten geen vrijwiliger gebruiken omdat deze functie zodanig veelomvattend is dat het in feite om een betaalde baan gaat en niet om vrijwili- gerswerk. een vaste kem nodig. Het is geen gemakkelijke, muziek, het is wel allemaal erg mooi, maar lang niet alles is bruikbaar als kerkmuziek. „Onze muziekkeus hebben we te danken aan Ineke die zelf mee gegroeid en ontwikkeld is in de ze muziekkeus". Een keer in de maand zingt het koor in de kerk het lied van de maand in „Dat blijven we doen", aldus Jannie. Zoals gezegd oogstte het koor vrijdagvond veel succes; vooral het Anima Nostra van Johann Michael Haydn met daarin ver schillende solisten werd adem loos beluisterd. Het programma werd afgewisseld met instrumen tale muziek van onder meer Er na Fransen die erg fraai de Re- volutie-ëtude opus 10, rir. 12 op de piano speelde, en het HMV-ensemble dat van Anony mus, Intrada, Pavana van Gai- larde ten gehore bracht, dit en semble bestond uit René Schaap en Hans Landeweerd trombone, Harry Willems en Bert Fransen trompet. Het con cert werd besloten met een ge zamenlijk zingen en door alle medewerkers spelen van „Het zal zijn in het laatste der tij den". De solistische medewer king bestond uit M. v.d. Griend, Willemien Grobben sopraan; Hanneke Meijer, Brotte- veel-Mansveld alt/mezzosopraan, Herman Aaftink tenor; en Jos van der Spek bas. Het instrumentaal ensemble bestond uit J. A. Groot en J. J. Bax le viool; H. Walkate en G. F. te Winkel 2e viool. B. Rem- merswou altviool, H. Schippers en L. de Vries cello, Bert Fran sen trompet, Onno Verschoor hobo, Johan Meijer pauken en Vorige week donderdag hielden de afdelingen Holten en Mar kelo van de WD beiden een ledenvergadering in café-restaurant De Poppe. Na afloop van deze vergaderingen vertelde mr. J. M. A. Hosman, die voor de WD candidaat is voor een zetel in het Europees Parlement, het een en ander over de gang van zaken in en rond dit parlement. het Europees Parlement behoort tot de 5 hoofdinstituten van de Europese Gemeenschap. De an dere 4 zijn de Raad van Minis ters, de Europese Commissie (dagelijks bestuiur van de Raad van Ministers), het Europees Hof van Justitie en de Europese Re kenkamer. Het Europees Parle ment (EP) zetelt in Straatsburg, Brussel en Luxemburg. Het is het enige instituut van de vijf, dat in het openbaar vergadert. Alle grote vergaderingen (maan delijks) worden in Straatsburg gehouden. Het EP telt 434 leden, waar van 25 afgevaardigden uit Ne derland. Wat de bevoegdheden van het EP betreft is er sprake van een controlerende en een wetgevende functie, terwijl het parlement tevens het begrotings- recht heeft. De controlerende functie vindt gestalte in de mo gelijkheid om vragen te stellen en hoorzittingen te organiseren. Het EP heeft zelfs het recht om de Europese Commissie naar huis te sturen als het daartoe aanleiding zou vinden. Op wet gevend terrein heeft het EP wei nig bevoegdheden. Deze liggen slechts in het adviserende vlak. Door middel van het begrotings- recht kan het EP een EG-begro- ting afstemmen (hetgeen ook in derdaad is gebeurd) of aanne men en eventueel in onderdelen laten veranderen. Het EP is niet gerechtigd belastingen te heffen. Bert van Jaarsveld orgel. De al gehele leiding was in handen van Ineke van Jaarsveld-Keve lam. Aan het eind van de avond kregen alle medewerkers een staande ovatie aangeboden van het publiek, en het bestuur van Helicon overhandigde alle mede werkers een prachtige roos. Daarna werd er nog een uurtje gezellig nagepraat in de school de Schakel. M.B.V. Op zaterdag 29 oktober, de dag van de landelijke vredesde monstratie in Den Haag, zullen ruim 25 Haagse kerkgebouwen langs of in de nabijheid van de demonstratieroute open staan als bezinningsplaats voor de de monstranten. Deze hervormde, gereformeerde, lutherse, rooms-katholieke, doopsgezinde en remonstrantse kerken zijn op verzoek van het Haags Interker kelijk Vredeswerk door de ver schillende Haagse kerkgenoot schappen ter beschikking ge steld. De open kerkgebouwen zullen niet fungeen als actiecen tra, maar als plaatsen waar ge bedsdiensten en korte kerkdien sten gehouden worden. Tegen een kleine vergoeding kunnen er ook broodjes en koffie gekocht worden. In de Grote Kerk in het centrum van Den Haag en in een aantal kerken in andere v/ijken wordt 's ochtends een ge bedsdienst gehouden. Tussen 10.00 en 11.55 uur worden van diverse kerkgebouwen de klok ken geluid om het belang van de vredesdemonstratie te onder strepen. Nadere inlichtingen geeft pater Gerard van Egmond. Statenlaan 35, 2582 GC Den Haag, telefoon 070-54 40 37. (Hervormd Persbureau) Het EP heeft vooral de laatste jaren meer gezag verworven. Vooral het afstemmen van de EG-begroting heeft indruk ge maakt. Het feit, dat regeringslei ders in het parlement verslag komen uitbrengen over hun da den, is eveneens een bewijs voor de verbetering van de status van het EP. Een misser noemde de heer Hosman het feit, dat van dê 434 leden dikwijls slechts een minderheid in de EP-verga- deringen aanwezig is. Spreker was voorts van mening, dat on ze Europarlementariërs zich meer in Nederland moeten laten zien om zo een beter inzicht te krijgen in hetgeen in ons land leeft. Zelf zou de heer Hosman hieraan na zijn eventuele verkie zing zeker de hand houden. Spreker hoopte in dat geval ook Holten en Markelo nog eens te kunnen bezoeken. U hebt een ideaal fotomodel in huis: uw hond of poes. Zet 'm zo nu en dan op de plaat. Hallo, hallo er is weer iets; HoMa organiseert een puzzel- tocht op de fiets! Kom, ga HoMa verblijden door de rit mee te rijden. Aan het eind van uw bezoek krijgt u koffie met koek. De puzzeltocht zal plaatsvin den op zondag 23 oktober a.s. Start om 14.00 bij fam. Wibbe- link, Beusebergerweg 46, Holten. Het inschrijfgeld bedraagt f2,00 voor volwassenen en f 1,00 voor kinderen. Er zijn natuurlijk weer leuke prijzen te winnen. Bij twij felachtig weer kunt u 05731-413 bellen om te vragen of de tocht doorgaat. Tot ziens!

Holtens Nieuwsblad | 1983 | | pagina 7