gemeente holten Oold Ho Weg vrij voor herbestrating WD blijft tegen Ingebruikname sociowoning Schrijfwijze? Geslaagd F0T0- STRIP- VER- HAAL HOLTENS NIEUWSBLAD DONDERDAG 29 SEPTEMBER 1983 Opnieuw in de serie oude fo to's over Holten even de aan dacht voor de verschillende schrijfwijzen van Oud Holten. We begonnen destijds deze ru briek onder de kop Oud Holten later vervangen door Old Hol ten. Vorige week berichtten we nog een stapje verder te zullen gaan (op verzoek) en besloten we Oold Hoolten aan te houden (nog niet doorgevoerd in de kop) Maar... Holtenaren zouden geen Holtenaren zijn als zij zich niet in de juiste schrijfwijze van hun dialect zouden verdie pen. Opnieuw werden tal van mogelijkheden aangevoerd; Oold Holten, Oold Hoolten, Oald Hol ten, Oald Hoolten, Oold Holt'n, Oald Holt'n. We houden het toch maar op Oold Hoolten. Waar Holte, Hoolten, Holt'n al niet rijk aan is! Opnieuw een feestelijk plaatje, met evenals 14 dagen geleden een jubileumviering. Dit maal een 25-jarig ambtsjubileum van Te Nunspeet is voor het di ploma „Verpleegkundige in de zwakzinnigenzorg" geslaagd Janny Meuleman, Manenschijns- weg 18. Gefeliciteerd! Aan de Hanzeschool voor MEAO/MMO te Deventer is ge slaagd H. G. Knapen, Larense- weg. Proficiat! oud-burgemeester A. P. R. C. ba ron v.d. Borch van Verwolde, 25 jaar eerste burger van Holten en dat werd uitbundig gevierd. 18 september j.l. was het precies 50 jaar geleden dat dit feest hier op de foto in de versierde Stationsstraat werd gevierd. Van heinde en ver kwam men naar Holten, hetgeen nu moei lijkheden oplevert met het her kennen van personen. Om zeven uur 's morgens werd de feestdag ingeluid met de klokken van de toren. Erewachten, zanghuldes, poppenkastspelen, maaltijden, recepties en een grote optocht stonden op het programma. Bur gemeester v.d. Borch werd op 6 april 1881 in Gorssel geboren en op 27-jarige leeftijd benoemd in de gemeente Holten in het jaar 1908. over het maken van een vakantie logboek /Js Er is niets nieuws onder de zon. Dat ontdekte lang geleden een prediker uit het Oosten. Die spreuk geldt ook voor de fiets, beter gezegd voor de fietsvakantie. Voor de oorlog was de tweewieler voor de meeste mensen de enige mogelijkheid om met vakantie te gaan. Toen kwam voor steeds meer vakantiegangers de trein en de bus. Daarna werd de auto onze vakantiegezel, die ons naar verre landen bracht. En niet te vergeten het vliegtuig. En nu staat in elke WV-brochure wel een serie fietsvakanties in eigen land. Wordt er een complete beurs aan dit onderwerp gewijd. En vertellen steeds meer mensen elkaar een beetje trots, dat ze er dit jaar met de fiets op uit zullen gaan. Zo'n fietsvakantie is een ideale mogelijkheid om een vakantielogboek te maken. Dat kun je doen op de ge bruikelijke manier: filmpje kopen, regelmatig foto's maken als je iets leuks beleeft en het filmpje na de va kantie door de fotovakman laten ontwikkelen. Maar het kan ook anders. In dat geval zorg je, datje een direct klaar-camera bovenaan in de bagage bergt met een paar pakjes film. Elke dag maak je foto's van watje meemaakt. Die foto's zijn - zoals u weet - direct be schikbaar. En 's avonds als je op de camping of in het landelijke hotelletje een rustig plekje hebt gevonden, dan plakje die foto's in het vakantielogboek. Je schrijft bij elk een onderschrift of maakt een kort verslagje van die dag. Zo ontstaat er al een boeiend en met kleurige foto's geïllustreerd journaal, dat klaar is op de dag, dat je thuiskomt. En dat laat zien hoe je met elkaar hebt ge noten op die ontdekkingstocht dooreen land. datje op de fiets van heel dichtbij beter hebt leren kennen. Inleverperiode Wie in het bezit is van een als gevaarlijk aan te merken katapult (of onderdelen daarvan), krijgt de mogelijkheid gedurende een periode van 14 dagen deze ongewenste handwapenen bij de plaatselijke politie in te leveren. Als de katapulten in de periode van 1 tot en met 14 oktober 1983 worden ingeleverd wordt een tegemoetkoming van f 5.00 uitgekeerd vooreen bedrijfsmatig vervaardigde katapult en van f 0.50 voor een niet bedrijfsmatig vervaardigde. Voor ingeleverde onderdelen van een katapult wordt f 0.10 vergoed. Door burgemeester en wethouders op 20 september 1983 verleende vergunningen, ontheffingen e.d. 1aan de heer M. M. v.d. Water vergunning verleend voor het kappen van bomen bij het zomerhuis Vianenweg 175; 2. aan de heer E. Mulder vergunning verleend voor het kappen van bomen bij de woningen Canadastraat 73 en 75. Voor het inwinnen van informatie over de zaak zelf dan wel over eventuele mogelijkheden tot het indienen van een bezwaar- of beroepschrift kunt u zich in verbinding stellen met de afdeling algemene zaken ter gemeentesecretarie. Commissie voor woonruimtezaken De eerstvolgende zitting van de commissie vindt plaats op dinsdag 4 oktober a.s. en wel van 19.30-20.30 uur in het gemeentehuis. Openbare commissievergaderingen In het gemeentehuis. Dorpsstraat 27 in Holten zulten de volgende commissievergaderingen worden gehouden: 1. De commissie gemeentewerken vergadert op maandag 3 oktober 1983 te 15.00 uur. De agenda vermeldt o.a.: - subsidiëring herstel rieten dak pand Oude Deventerweg 51 - vernieuwen dakbedekking o.l. Dorpsschool; - overname onderhoud rijwielpaden door het Recreatieschap Salland. 2. De financiële commissie vergadert op dinsdag 4 oktober 1983 te 16.00 uur. De agenda vermeldt o.a. - wijziging Verordening op de heffing en invordering van de toeristenbelasting; - overname onderhoud rijwielpaden door het Recreatieschap Salland; - beschikbaarstelling aanvullend krediett.b.v. herziening bestemmingsplan buitengebied. - vernieuwen dakbedekking o.l. Dorpsschool; - betaling nadelige exploitatiesaldi Stichting Muziekschool Rijsen en omstreken over de jaren 1980t/m 1982. Gevaarlijke katapulten worden verboden Met ingang van 1 oktober 1983 zal het verboden zijn bepaalde gevaarlijke katapulten voor handen te hebben, in te voeren, te vervaardigen ofte leveren. Dit is het gevolg van het Koninklijk Besluit van 19 juli 1983, Staatsblad 388, uitgegeven op 25 augustus 1983, waarbij dergelijke katapulten zijn aangemerkt als ongewenste handwapenen. Onder een katapult wordt in dit verband verstaan: een schiettuig, bestaande uit een met de hand te bedienen voorwerp met daaraan bevestigd elastisch en veerkrachtig materiaal door gebruik waarvan projectielen kunnen worden weggeschoten met een zodanige kracht of gerichtheid, dat bij door die projectielen getroffen personen ernstig lichamelijk letsel ontstaat. Onder deze verbodsbepaling vallen niet die katapulten, die klaarblijkelijk zijn bestemd om als speelgoed, of in verband met speelgoed (bijv. om een vliegtuigje of parachute de lucht in te schieten), gebruikt te worden. Sinds jaar en dag is de katapult als speelgoed bekend. Maar in de afgelopen jaren worden in toenemende mate katapulten op de markt gebracht diezodanig zijn geconstrueerd, dat met grote kracht projectielen kunnen worden weggeschoten die ernstig lichamelijk letsel kunnen veroorzaken. Omdat deze katapulten een ernstig gevaar opleveren voor de veiligheid van personen en zij geen enkel maatschappelijk aanvaardbare bestemming hebben is er reden voor een verbod. De bouw van de sociowoning aan de Haarstraat in Holten is nu zo ver gevorderd dat er in oktober gewoond kan gaan worden. Er komen twaalf geestelijk gehandicapte jongens en meisjes te wo nen, in leeftijd variërend van 13 tot 18 jaar. Ze zullen er niet allemaal tegelijk gaan wonen, want om kinderen en begeleiding aan de nieuwe situatie te laten wennen is gekozen voor een gefa seerde ingebruikname. Dit houdt in dat er op 7 oktober vier kinderen zullen gaan wonen. Een week later (14 oktober) zullen opnieuw vier kinderen hun intrek nemen. De laatste groep van vier zal op 21 oktober hun nieuwe huis betrekken. Begeleiding Er zal een team van tien men sen (full timers en part timers) betrokken zijn bij de direkte be geleiding en verzorging van de kinderen. De opleidingen van de mensen van dit team lopen uit een. Er zijn mensen met een al gemeen verpleegkundige oplei ding, gediplomeerd Z-verpleeg- kundigen, een ziekenverzor gende. Het team wordt gecom pleteerd door iemand met een huishoudelijke taak. De woning in Holten maakt deel uit van De Lathmer, een zwakzinnigeninstituut in Wilp. Dit institüut geeft o.a. via de ders in het dorp tegen kunnen komen, bijvoorbeeld wanneer er inkopen moeten worden gedaan en bij festiviteiten die in Holten plaatsvinden. Aan buurtbewo ners en belangstellenden zal ge legenheid gegeven worden een kijkje te komen nemen in de woning. Dit zal gebeuren als kinderen en begeleiders een bee tje gewend zijn aan hun nieuwe woon- en werkomgeving. Te zij ner tijd zal er ook een officiële opening plaatsvinden. De men sen die er gaan wonen en wer ken hebben er goede hoop op dat zij zich snel thuis zullen voelen op hun nieuwe plek. woning in Holten gestalte aan de tendens om geestelijk gehan dicapten zoveel mogelijk nor maal te laten wonen en leven, in de regio waar ze geboren zijn en waar hun ouders wonen, om daardoor integratie en accepta tie van geestelijk gehandicapten in de samenleving te bevorde ren. Behalve in Holten heeft De Lathmer dergelijke woningen in Twello en Wilp. Vanuit het insti tuut in Wilp vindt, waar nodig, professionele en andere onder steuning plaats. De kinderen zullen straks alle maal naar de Daniël de Brou- werschool in Wilp gaan. Dit is een zgn. ZMLK-school, een school voor zeer moeilijk lerende kinderen. Het ligt in de bedoe ling de woning in Holten zo zelf standig mogelijk te laten zijn. Dit houdt in dat er zo min mo gelijk teruggevallen zal worden op het „moederinstituut" in Wilp. U zult kinderen en begelei- De sociowoningen aan de Haar straat zijn (bijna) gereed voor bewoning. Zonder dat het op een hoofdelijke stemming aan moest komen is het voorstel van B. en W. tot herbestrating van de Stevens- steeg, Denneboomstraat, Kolweg (gedeeltelijk) en Waagweg (ge deeltelijk) door de raad aangenomen. Niet zonder slag of stoot echter want de WD-fractie was (zoals in de commissie van Fi nanciën al aangekondigd) tegen de kredietverlening van 137.500.- en de PvdA had liever gezien dat herbestrating van de Denne boomstraat nog even op de lange baan werd geschoven. CDA en in iets mindere mate Gemeentebelang konden met het voorstel akkoord gaan waardoor stemming overbodig werd. „Is die herbestrating nu wel zo nodig", vroeg WD-er H. J. Robers zich af. „Vooral in deze tijd waarin we drastisch moeten bezuinigen mag dat wel eens na der bekeken worden". Robers zette zijn woorden kracht bij met het voorbeeld van de Burg. van de Borgstraat die vorig jaar is herbestraat en nu nog niets verbeterd, nee eerder verslech terd is. „Met name op klinker wegen kunnen bezuinigen", stel de Robers, „die ondervinden niet veel schade van het uitblij ven van onderhoud". Net als Robers stelde PvdA-fractievoor- zitter A. Moeliker vraagtekens bij de overwegingen die tot de keuze van juist deze straten hebben geleid. „Is hier geen sprake van een automatisme, waarbij nu toevallig deze straten aan de beurt waren? Wanneer dat inderdaad het geval is kimt u het voorstel beter terugnemen en de prioriteiten anders stel len", aldus Moeliker, die grote moeite had met herbestrating van de Denneboomstraat met name omdat daar binnenkort gebouwd gaat worden, waardoor bouwverkeer grote schade kan aanrichten. Eenzelfde overweging bracht het college ertoe het laatste gedeelte van de Kolweg (tot aan de Rijssenseweg) niet in het voorstel op te nemen om op het terrein van Schipper plan nen voor woningbouw zijn. CDA-fractievoorzitter H. J. Westerik nam het op voor de commissie Gemeentewerken waarin dit voorstel is voorge kookt: „Het lijkt er nu op dat deze commissie het huiswerk niet goed heeft gedaan, maar dat is zeker niet zo. We moeten ervoor oppassen niet op de ver keerde manier te bezuinigen. Dit is goed beleid. Wanneer er in de toekomst onverhoopt geen finan ciën beschikbaar zijn voor deze herbestratingen moeten we niet met een hausse in de onder houdskosten worden geconfron teerd". Ook J. Warrink van Gemeen tebelang had vrede met het voorstel. Wel waarschuwde hij voor automatismen bij, het on derhoud van wegen. Warrink: „Herbestrating moet een doel hebben: betere straten. We moe ten ons wel steeds afvragen of dat doel wordt gehaald. Het gaat er niet alleen om de werk gelegenheid in stand te houden'. Wethouder H. Stegeman, o.a. verantwoordelijk voor Gemeente werken benadrukte dat aan de keuze van de straten een gede gen onderzoek vooraf is gegaan. Hoewel hij het met Robers eens was dat de herbestrating van de Burg. van de Borgstraat geen succes is geweest, noemde hij dit een uitzondering op de regel. Hij betreurde het dat Robers niet op de commissievergadering van Gemeentewerken was ge weest, waarop een en ander „technisch goed was uitgelegd". Wat betreft de zuinigheid vond Stegeman dat die wel degelijk in acht was' genomen gezien de gedeeltelijke herbestrating van de Waagweg en het voorlopig buiten beschouwing laten van o.a. de Weverstraat. De Holtense raad ging una niem akkoord met het con cept-rampenplan voor de ge meente Holten. Wel werden er door WD en PvdA vraagtekens gesteld bij de rol van de BB hierin, een organisatie die im mers per 1 januari 1984 wordt opgeheven. A. Moeliker van de PvdA wees daarbij ook nog op de gevaren van chloortreinen op het spoorwegtraject Deventer-Al- melo, op de route voor gevaar lijke stoffen door de Dorpsstraat en op de bezetting van de hulp verlenende diensten bij rampen. Hij zag mensen van Gemeente werken en da GEB liever niet opgescheept met brandweerta- ken. „Dat kan ook voordelen hebben", antwoordde voorzitter burgemeester W. L. F. C. Ridder van Rappard. „De mensen heb ben specifieke deskundigheden waarvan in noodgevallen ge bruik kan worden gemaakt. Wat betreft de gevaarlijke stof- fen-route kondigde hij nader on derzoek aan om een omleidings route aan te geven. Ook over de chloortreinen zal overlegd moe ten worden zij het in raegionaal verband. Hiervoor bestaan vol gens Van Rappard al draaiboe ken, met name bij de N.S. De opheffing van de BB zal in over leg moeten gaan met de regio nale brandweer over het afsto ten van taken. Bij het opstellen van het concept-rampenplan is er steeds vanuit gegaan dat de BB pas per 1 januari 1986 zou verdwijnen. Van Rappard wees op de mogelijkheid dat de staf functies bij de BB voorlopig nog bezet zullen blijven en dat ook de geldstroom vanuit Den Haag niet plotseling wordt stopgezet.

Holtens Nieuwsblad | 1983 | | pagina 5