Elrie Nieuwenhuis gedichtenbundel in dialect Medische diensten Oold Holten Filmvertoning tijdens Rabo- bank ledenvergadering AC GOURMET OF FONDUE. Kerkdiensten Vredesbetoging 29 oktober Den Haag Fietspaden Oranjestraat Foto HOLTENS NIEUWSBLAD AGENDA rookworst A. TRAANMAN Verloren en gevonden AC RESTAURANTS DONDERDAG 15 SEPTEMBER 1983 Elrie Nieuwenhuis zocht de pseudonimiteit door onder de naam Jazmöken in april van dit jaar een boekje uit te geven over de folklore van de regio Holten. Het boekwerkje dat zowel Holtena ren als toeristen een bron van informatie biedt over een 20-tal gebruiken van het Holten van toen, is inmiddels deze zomer in groten getale over de toonbank gegaan. Oplage en verkoopcijfers houdt zij, volgens afspraak met uitgeverij Ligtenberg uit Rijssen, geheim. Wel vertelt ze dat al snel na het uitkomen van de eerste oplage een tweede moest verschijnen om aan de grote vraag te kunnen voldoen. Zij heeft er ruim een jaar aan gewerkt en verzamelde vooral materiaal tijdens gesprekken met oudere mensen. Samen met haar moeder woont zij in het voormalig Hotel „de Dikke Steen", aan de Rijssenseweg, waar onder het genot van een kopje koffie een gezellige en daardoor lange babbel werd gemaakt met twee vrouwen die door hun gelijkgestemde hobby's en interesses bei den een enorme band hebben met oude Holtense gebruiken. Niet alleen de oude volksgebruiken in Holten maar ook taalgebruik uit die tijd heeft de belangstelling van zowel Elrie als haar moeder. Deze belangstelling heeft er toe geleid dat Elrie inmiddels een 40-tal gedichten in oud-Holtens dialect heeft geschreven en het wachten lijkt op een uitgever om hier en gedichtenbundel van te formeren. Maar Elrie doet nog veel meer, zU zet zich in voor een Pools gezin, doet werkzaamhe den voor het Internationaal Evangelisch Hulpfonds Tear Fund middels de verkoop van handwerkproducten uit verschil lende ontwikkelingslanden en is samen met haar moeder veel op de Holterberg aan de wandel op zoek naar bodemschatten. Haar Tijdens de jaarlijkse ledenvergadering van de Coöperatieve Rabobank „Holten" B.A., die a.s. maandagavond in restaurant „Vosman" wordt ge houden, wordt na de pauze de geheel in Holten opgenomen film „24 uur Rabobank" vertoond. Vóör de pauze staan o.a. de behandeling van de jaarstukken 1982 en de verkiezing van een lid van het bestuur en de raad van toezicht op de agenda. Jaarstukken 1982 Het jaarverslag toont aan dat de groei van de bank in 1982 is teruggelopen. De aan de bank toevertrouwde middelen stegen met 5.3% tot f92,8 min. De uit geleende gelden liepen zelfs te rug en wel met f0,6 min. tot f65,3 min. Eén en ander werd o.a. veroorzaakt doordat veel spaarders hun spaartegoed ge bruikten om op hun hypotheek extra aflossingen te doen; een mogelijkheid die bij de Rabo bank veelal aanwezig is zonder betaling van boeterente en zon der inachtneming van opzegter mijn en minimum bedragen. De rentewinst steeg met 17,1% tot f3,1 min.; de provisiewinst met 24,1% tot f 0,2 min. De bedrijfs kosten en afschrijvingen liepen daarentegen iets terug en wel tot f2,1 min. Aan de Voorzie ning voor Algemene Risico's werkzaamheden op het gemeen tehuis heeft zij 2 jaar geleden om de verzorging van haar oma op zich te nemen gestaakt, „Het gekke is dat ik nu ik geen baan meer heb eigenlijk veel meer so ciale contacten heb gekregen. Ik mis mijn werk dan ook niet meer." Elrie wil nog even kwijt dat zij destijds toen haar boekje verscheen verzuimde een exem plaar aan te bieden aan de bur gemeester. „Ik was bang dat mijn werkje te „gewoontjes" zou zijn hiervoor". Een trel^e dat te kenend lijkt voor Elrie die liever achter de schermen haar werk verricht en in alle bescheiden heid „opereert". Dat zij echter enorm veel goeds doet voor haar medemensen staat als een paal boven water. Ned. herv. kerk: 9.00 uur ds. R. Visser, 19.15 uur ds. W. Vons. Uitgangscollecte: Interkerkelijk vredesberaad. Oppasdienst: mevr. Schoolen-Aanstoot en Car- la/Cornelie Heemstra. Geref. kerk: 9.30 uur ds. A. G. Kornet van Nijverdal, 19.15 uur ds H. Lenters van Apeldoorn. In beide diensten is de le coll. voor de kerk en de 2de voor rente en aflossing. Kindernevendienst: (klas 1 en 2) o.l.v. mevr. A. Beldman. Oppasdienst: Els van Winger den, Anja Paalman, mevr. Sam son (ers), mevr.Smid-Manen- schijn, mevr. Wind-Etten, mevr. Veldhuis-Willems (res). R.K. kerk: 10.30 uur Heilige Mis in Ned.Herv. kerk. DIJKERHOEK 9.30 uur ds. W. Vons. Uitgangs- coll. Interkerkelijk vredesberaad. OKKENBROEK 10.00 uur ds. G. Bouman. Uit gangscollecte: Vredesweek. NIEUW HEETEN Zaterdag 19.00 uur - zondag: 8.00 en 10.00 uur. werd f 0,5 min. toegevoegd en aan de Voorziening voor Belas tingen f0,2 min. Na rente bij schrijving van f 0,3 min. aan het eigen vermogen, resteert een netto-winst van f0,2 min. Aan de ledenvergadering zal worden voorgesteld deze netto-winst 1982 aan de Algemene Reserve toe te voegen. Verkiezingen Voor de verkiezing van een lid van het uit 3 personen be staande bestuur wordt opnieuw kandidaat gesteld de heer J. A. Stegeman, firmant van een ge mengd landbouwbedrijf, Lichten- bergerweg9. Voor een lid van de eveneens uit 3 personen be staande raad van toezicht wordt opnieuw kandidaat gesteld de heer A. J. Nijkamp, procuratie houder bij Enkco B.V., Bosch kampstraat 28. „24 uur Rabobank" Deze film is bedoeld om een sfeerbeeld te schetsen van het reilen en zeilen van een Rabo bank op één bepaalde dag. Uit alle ca. 1000 Rabobanken is de Rabobank Holten uitgekozen om daar de film op te nemen. De film werd in mei/juni j.I. op genomen en alle personeelsle den spelen daarin hun eigen rol. Voor allen die aan de tot standkoming van de film heb ben bijgedragen werd gister avond in hotel „Hoog Holten" de officiële première gehouden. Om echter iedereen in de gele genheid te stellen de film te be kijken zal vanaf a.s. dinsdag dagelijks om 2.00 uur en 3.00 uur een vertoning worden ge houden in de hal van de bank. Iedereen is daar dus welkom, maar de bank hoopt dat niet ie dereen tegelijk komt! Uitnodiging Voor de ledenvergadering zijn alle ruim 1100 leden persoonlijk uitgenodigd. Hoewel volgens de statuten volstaan zou kunnen worden met een oproepingsad vertentie in Holtens Nieuwsblad, heeft de bank - evenals in 1982 ook is gedaan - gekozen voor een persoonlijke uitnodiging en toezending van de volledige agenda voor de vergadering en het jaarverslag. In de uitnodi gingsbrief schrijft direkteur Van Wingerden erop te vertrouwen dat deze vorm van uitnodigen de betrokkenheid met de leden van de bank ten goede komt. DONDERDAG 15 SEPTEMBER 20.00 uur: Maandelijkse bijeen komst Ned. Bond van Platte landsvrouwen afd. Holten in zaal „Vosman". Spr. mevr. W. Rac- ké-Noordijk, red.medewerkster „Libelle". Onderwerp „Scheher- azades spraakwaterval", 30 jaar reizen, schrijven en huishouden door elkaar. ZATERDAG 17 SEPTEMBER 14.00 uur: Gezellige middag voor kinderen van lijsttekenaars. School- en volksfeest Espelo in gebouw „Trefpunt". ZONDAG 18 SEPTEMBER 14.00 uur: Dansen in bar-dan- cing „De Wippert" (zie adv.). 14.00 uur: Start le deelnemer puzzelrit MAC „De Holterberg" bij clubhuis „De Biester" (zie adv. en ber.) 19.30 uur: Dansen in bar-dan- cing „Boode" te Bathmen (zie adv.). MAANDAG 19 SEPTEMBER 20.00 uur: Discussie-avond Vre desgroep Holten rond het klank beeld „Ontwapenen om te ont wikkelen" in rest. „Vosman". 20.00 uur: Algemene vergadering v.d. Coöp. Rabobank „Holten" B.A. in café-rest. „Vosman". Onder het motto: „Geen nieu we kernwapens in Europa" or ganiseren een groot aantal vre desgroepen en organisaties op zaterdag 29 oktober a,s. een grote najaarsdemonstratie in Den Haag. Afgelopen zomer is in de regio Twente een samen werkingsverband van plaatse lijke Vredesgroepen (VORT) op gericht dat zich o.m. bezighoudt met bundeling en organisaties van het (bus)vervoer naar deze betoging voor de hele regio Twente. De afdeling Holten van de PvdA heeft de organisatie van dit vervoer voor Holten op zich genomen. Vertrek op 29 oktober vanaf het stationsplein om streeks 7.30 uur. De kosten be dragen f 16 p.p. Belangstellende groepen en personen in Holten worden ver zocht kontakt op te nemen met één van de onderstaande perso nen: E. K. Pronk, Mr. Vixeboxe- straat 10, tel. 2166, W. J. Dal- huysen, Verzetstraat 28, tel. 20 05 en J. H. v.d. Harst, Houtweg 25, tel. 19 27. DONDERDAG 22 SEPTEMBER 20.00 uur: Bijeenkomst Chr. Plattelandsvrouwenbond afd. Holten in Kerkelijk centrum „De Kandelaar". Spr. ds. H. J. Ekker. Onderwerp „De profeet Elisa". VRIJDAG 23 SEPTEMBER 18.30 uur: Start jaarlijkse „Koekverkoopactie" Blauw Wit. DINSDAG 27 SEPTEMBER Uitstapje Bejaardensociëteit Hol ten. Vertrek vanaf Diessenplas om half twee. Opgeven tot dins dag 20 september kantoor VW „Holten", tel. 15 33. Illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilillllllliliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Ze is er weer DE EIGENGEMAAKTE SLAGERIJ 't Viaduct Gevonden: een kleine bruine portemonnaie met inhoud; een dames-quartz horloge; een re kenmachine „Audi Sonic"; sport- sokken van s.v. Holten, Verloren: een verzekeringsbewijs van een Zündapp; enig los pa piergeld (aan de Kolweg); een zilveren horloge met zilveren band; een schakelarmband, zil ver met ivoor; een autosleutel, merk Renault; een herenhorloge, merk Kazio; een blauwe PTT- agenda; een zwart mapje, inhou dende een rijbewijs; eurocheques en ziekenhuiskaart; een dames horloge met metalen band; een bankbiljet van f 100.—; een verze keringsplaatje van een bromfiets SRS-413; een bruin étui met vier sleutels; een blauw-rood trainingsjack; een bruine heren- portemonnaie, inhoudende een bankpasje en enig geld; een donkerblauw trainingsjack met witte brede strepen; een bruine portefeuille, inhoudende een rij bewijs en kentekenbewijs DD-96- XP; een hond, Heidelwachtel, kleur bruin/reu. Arts: W. R. van Couwelaar, Kei- zersweg 32, tel. 05483-35 53. Spreekuur: 11.00 u. en 16.00 uur. Wijkverpleging: dienst 15 t.m. 22 september: Zr. J. de Bont," Deventer, tel. 05700-3 26 96 b.g.g. 2 27 00. U kunt de wijkverpleeg kundige in ieder geval 's mor gens bereiken. Diëtiste-spreekuur Stichting Kruiswerk. Gaarden- straat 29, tel. 05483-14 36. Spreekuur wijkverpleegkundige elke dag van 13.30-14.30 uur en teyens afhalen en terugbezorgen van magazijn-artikelen. Diëtis te-spreekuur. Dierenarts: W. C. Wamelink, Houtweg 18, tel. 05483-2004. Tandarts: T. van Noort, Scher- penzeelseweg 13, Goor. Tel. 05470-53 17. Spreekuur voor spoedgevallen: 17.00-17.30 uur. Fysiotherapie: Alle werkdagen wijkgebouw Stichting Kruiswerk, Gaardenstraat. Maatschap. Dienstverl. Midden Overijssel. Gaardenstraat 29, tel. 05483-27 83. Maatschappelijk werk gezins- en bejaardenverzor ging. Spreekuren maandag t.m. vrijdag 8.30-9.30 uur en volgens afspraak. Ziekenfonds: Spreekuur vrijdag van 8.30-10.00 uur. Groene Kruisgebouw, Gaardenstraat 31. Ziekenvervoer: Alarmnummer 0011 of dienstdoende arts, tel. 35 53. Open bejaardenwerk: Inlichtin gen tel. 12 01 of 15 17. Zuigelingen-Consultatiebureau: Elke donderdag van 8.15-11.30 uur in gebouw Stichting Kruis werk, Gaardenstraat 29. Gem. Energiebedrijf: Storing elektriciteits- en gasvoorziening, tel. 1814. Politie: Tel. 13 52 en 26 55. Na 18.00 uur bellen 038-97 12 34. Brandweer: Telefoon 0011 (dag en nacht). De dienst Gemeentewerken in Holten zal binnenkort adviseren over de noodzakelijke maatrege len om de fietspaden aan weers zijde van de Oranjestraat (vanaf hotel Vosman) weer beter berijd baar te maken. Dit naar aanlei ding van een brief van plaats vervangend groepscommandant Bergsma van de Holtense Rijk spolitie waarin wordt gewezen op het hobbelige karakter van de (tegel)paden. Met name bromfietsers maken daardoor steeds vaker gebruik van de rij weg, hetgeen soms tot gevaar lijke situaties leidt. EEN GULSMULMENU VOOR 15.- P.P.. KINDEREN 10.- GULDEN. Onlangs werden wij als redactie op de vingers getikt door kenners bij uitstek wanneer het gaat om het schrij ven van dialecten van deze streek. De rubriek Old Holten kon men erg waarderen, maar de kop Old Holten zou, om het geheel kompleet te maken an ders (oud) geschreven moeten worden. Terecht vonden wij en vandaar de verandering in Oold Hoolten, een schrijfwijze waar we overigens het woordenboek op nageslagen hebben, maar misschien zou u het als oud-Hol- tenaar nog weer anders doen. We kregen bijvoorbeeld ook de suggestie Oald Holt'n. Zelf hou den we het maar op Oold Hool ten. Dat Holten ook in vroegere tijden een Oranje gezinde ge meenschap had blijkt uit deze feestelijk versierde Groot estraat, na Oranjestraat. Een fo to van op de kop af 60 jaar ge leden, om precies te zijn 6 sep tember 1923, toen Koningin Wil- helmina 25 jaar aan het bewind was. Links het café uit die da gen, nu uitgaanscentrum Jan sen. Rechts het grote Hotel Muller, met logement en stalling en zo als te zien is, aangesloten bij de ANWB. Personen op de foto zijn van links naar rechts, Jo- han Jansen, mevrouw Jansen (tante Mina), Dine Jansen en Piefers. Het groepje rechts wordt bevolkt door de kleine broer Hartsuiker, Jan Aanstoot (Kuuljan) met zijn fiets, het paar helemaal rechts konden we nog niet „thuisbrengen". Foto uit het archief van J. Sma- le. Gourmetten of fonduen, wie het ooit gedaan heeft, weet hoe gezellig 't is zo samen, ontspannen eten met familie of vrienden. En ook voor de kinderen is het een feest. Wij serveren u heerlijke soorten vlees.diverse sauzen, salade, frites, stokbrood etc.. Nu voorde AC Vriendenprijs van f 15.-p.p.. (Kinderen t/m 12 jaar betalen slechts f 10 - Op maandagavond na 17.00 uur eten kinderen t/m 12 jaar gratis. Per kind dient minimaal één volwassene mee te dineren (minimale besteding f 15.- p.p.). Niet geidigop zon- en feestdagen. UITEN TOCH EEN BEETJE THUIS. AC Restaurant Holten, Longstraat 22, E8/A1 Deventer-Hengelo. Tel. 05483-26 80.

Holtens Nieuwsblad | 1983 | | pagina 3