Schriftelijk onderwijs: werken op eigenwijze Veel „nieuws bij de VU's Creatieve mogelijkheden Talenpracticum uniek in regio Surfen 'n sport voor iedereen A vondonderwij s voor volwassenen LEREN Vrouwen educatie CURSUSSEN 't Bespelen van een instrument Informatheek: kosteloze informatie Colophon 55 35 TP 124 De algemene muziekschool te Borne start onder de kop: „Op weg naar een instru ment" een éénjarige „wat komt er kijken bij het spelen van een instrument cursus". De cursus richt zich op kin deren van de tweede klas la gere school. Het nieuwe lesmateriaal, dat ontwikkeld werd, wordt al zingend en spelend op tamboerijnen, xylofoons en dergelijke behandeld. Ook krijgen de deelnemers een zo genaamd werkklokkenspel mee naar huis, waarmee lied jes gespeeld kunnen worden of opdrachten kunnen worden uitgevoerd. In de praktijk blijken vooral vrouwen behoefte te hebben aan een tweede kans op onderwijs en vorming, schrijft Ida Overdevest in het boekje „Als je wilt kun je meedoen", dat onder andere bij het arbeidsbureau ver krijgbaar is. Daar volgens de schrijfster vrouwen een ach terstand hebben op mannen door allerlei oorzaken vindt men het in „Den Haag" een goede zaak, dat vrouwen een kans krijgen om de achter standen in te halen. Het boekwerkje is bedoeld om vrouwen aan te moedigen die kans te grijpen en hen tevens wegwijs te maken in de doolhof van mogelijkhe den. In de regio Twente zijn drie instellingen werkzaam op het gebied van opleidingen en beroepen. In Enschede is dat het TIVO, dat naast acti viteiten als schoolsoortkeuze- bemiddeling, pakketkieshulp in het Voortgezet Onderwijs en richtingkeuzes helpt bepa len op verzoek, ook beschikt over een informatheek, waar van allerlei opleidingen de meest recente gegevens zijn opgenomen. Zo kan men kos teloos van alles te weten ko men over soorten opleidin gen, duur daarvan, plaats van handeling, informatie over vakken, welke de toela tingseisen zijn, gegevens over verdere studiemogelijkheden en welke beroepen er daarna mogelijk zijn. Voor specifieke vragen is er ook altijd een beroepskeu ze-adviseur aanwezig om u verder te helpen. Het pand aan de Lasondersingel 178 is geopend op maandagen van twee tot vijf en op de don derdag van 9 tot 5. De tekstbijdragen op deze pagina zijn van Hennie Ta- lens. De tekeningen werden gemaakt door Peter Zandee. Eén van de vele mogelijkheden ter verdere studie is het volgen van schriftelijk onderwijs. Diegenen, die zich bijvoorbeeld eens zouden willen verdiepen in „De baas en zijn taak". „Aanleg en onderhot d van golfbanen" of „Greenkeeper" willen worden, kunnen een gerichte keuze doen bij één van de vele instellingen, die schriftellijk onderwijs verzorgen. Natuurlijk kan men er ook voor de meer gebruikelijke opleidingen terecht als dierenartsassistente, handelskennis of MO Engels. Belangrijk om te weten, voor dat men zich tot welk instituut dan ook richt, is dat er instellin gen zijn, die erkend zijn door het Ministerie van Onderwijs en dat ook altijd moeten vermelden in hun catalogi, advertenties en studiegidsen, inclusief de woor den „bij beschikking van en „kenmerk nummer". Dat geeft nog geen garantie dat het even tueel behaalde diploma automa tisch toegang geeft tot gebruike lijke avond- of dagopleidingen. Het erkend zijn geeft wel andere garanties: men kan er van over tuigd zijn, dat de betreffende docenten en auteurs de vereiste onderwijsbevoegdheid bezitten, dat de cursussen up to date worden gehouden, dat er reke ning wordt gehouden met de vooropleiding van de adspirant cursist en/dat de examenregle menten van de instelling zijn goedgekeurd door het betreffend ministerie. De overheid houdt daadwerkelijk toezicht op het naleven van de bij wet gere gelde voorwaarden, zodat men tenminste nog enige garantie heeit het zuurverdiende geld niet aan iets waardeloos uit te geven. De meeste cursussen na melijk dienen uit eigen zak te worden bekostigd; slechts de MO-opleidingen kennen een rijksstudietoelage, die uitsluitend verleend wordt als dat financieel noodzakelijk is en deze zal nooit meer dan de directe studiekos ten betreffen. Tempo Er zijn redenen genoeg be dacht om deel te gaan nemen aan een schriftelijke opleiding: men kan op ieder gewenst mo ment beginnen, een eigen tempo vasthouden gebaseerd op de persoonlijke omstandigheden en men studeert waar, wanneer en zo lang als men zelf wil. De term schriftelijk onderwijs werkt wellicht enigszins misleidend voor diegenen, die niet op de hoogte zijn van het gegeven, dat vaak mondelinge lessen, discus siebijeenkomsten en praktijkles sen een wezenlijk onderdeel van de opleidingen uitmaken. Een overzicht van erkende instellin gen en hun opleidingen kan men vinden in het boekje „Stu diemogelijkheden in het schrifte lijk onderwijs", een uitgave van het Onderwijsministerie te Den Haag. De regionale volksuniversiteiten hebben ook dit jaar weer de nodige nieuwe activiteiten op hun pro gramma staan. Zo heeft men in Hen gelo het onderdeel Talencursussen krachtig uitgebreid met onder andere Frans, Duits, Latijn, Arabisch en Turks. Men gaat ook starten met een aantal informatieve cursussen en the ma-avonden, waarin extra aandacht wordt gegeven aan immateriële za ken, die bijdragen tot een verhoogde „leefkwaliteit". Bijvoorbeeld wordt er gedacht aan een cursus Vrijetijds- kunde voor mensen, die buiten het arbeidsproces zijn komen te staan en hun dagen niet met hobbies blijken te kunnen vullen. Eveneens vindt men in Hen gelo, dat de kennis rond de mo gelijkheden en onmogelijkheden van diverse muziekinstrumenten eens speciaal en audiovisueel verdiept dient te worden. Men -hoopt hiermee de belangstelling voor de muziek in het algemeen en voor het instrument in het bijzonder wat op te krikken. Ook wil men stu die/vakantiereizen en excursies wat aanmoedigen uit de achter grond van: wat houd je aan zo'n reis over voor je leefkwaliteit. De Hatha Yoga-cursussen wor den uitgebreid met speciaal op zangerschap gerichte leergangen. Men gaat er prat op het prijsni veau van het vorige seizoen na genoeg te hebben kunnen hand haven zonder de kwaliteit aan te moeten passen. Zweeds In Almelo kent men ook het nodige nieuwe werk. Naast veel andere talen kan men er met in gang van het komende seizoen ook terecht voor de talen Rus sisch en Zweeds. Daarnaast gaat men beginnen met cursussen over kunstgeschiedenis en kunstbeschouwing, over hoe moet je omgaan met de mens in de laatste levensfase, maar ook een cursus wegwijs in wijnland, aerobic dancing en bijenhouden, om maar eens wat uitersten te noemen. De verenigingen, die beschikken over een bestuur, dat zich zou moeten bekwamen in gespreks- en vergadertechnie ken of over een (goede) penning meester wensen te beschikken kunnen hun bestuur „sturen" naar de gelijknamige cursussen. Gevarieerd De uitgaven blijven hetzelfde (of worden hoger) en de inkom sten gaan achteruit. Dat is het gegeven waar de cursus „Cen tenkwestie" bij de VU in En schede om draait. Slechts één gegeven uit een bijzonder geva rieerd aanbod. Want nieuw in Enschede zijn ook bijeenkom sten over bijvoorbeeld Transac- tionele Analyse, waarin men ge wezen wordt op hoe mensen in elkaar zitten, met elkaar om gaan en hoe relaties verbeterd kunnen worden (indien nodig), een leergang „Gedocumenteerd Schrijven", waarin men u de vaardigheid van het schrijven van een helder (informatief of overtuigend) verhaal wil bijbren gen. „Fascisme toen en nu" wordt georganiseerd om diege nen, die dit weer de kop op ste kende verschijnsel willen bestu deren daartoe de gelegenheid te geven. Onrecht Kort na de derde dinsdag in september komt het onderdeel „Commentaar op de Miljoenen nota" aan de orde in één bijeen komst, voor de activiteit. „Mu ziekgeschiedenis" moet u tien avonden present zijn en wie vijf avonden iets wil doen kan kie zen voor de cursus Ontwikke lingssamenwerking. „Een cursus voor mensen, die iets meer wil len weten van de Derde Wereld en ook voor mensen, die iets willen doen aan de armoe en het onrecht aldaar", zo staat in het programma te lezen. Voorzover een centrum dat wenselijk acht, wordt er steeds nauwgezet ingespeeld op nieuwe ontwikkelingen en/of technieken als het gaat om het cursusaanbod van de regionale creatieve centra. Nieuw bij Scheppende Niet alleen in Hengelo, maar ook elders is er een groei waar te nemen in de deelname aan de cursussen, die als centraal thema „dramatische vorming" hebben. Waarbij het zowel kan gaan om beweging en mime als grimeren en het maken van tek sten voor toneel, drukwerk etc. Voor het eerst dit seizoen zullen er in Hengelo themadagen foto grafie gehouden worden telkens gedurende vier weken op de za terdag met de onderscheiden on derwerpen: diaseries, dokatech nieken, zwart/wit en afwer ken/retoucheren. De dependan ces in Delden en Goor worden gekenmerkt door de meer tradi tionele activiteiten als teke nen/schilderen, keramiek en al gemene creatieve vorming. Dat gebeurt daar dan alleen maar, omdat de accommodatie onvol doende is om er ook zaken als dramatische vorming in onder te brengen. Ook Enschede werkt met een dependance en wel in Oldenzaal, waar men in „De Hoöge Lucht" terecht kan voor bezigheden. Het programma is er nog van voorlopige aard, han gende enkele nog te nemen be sluiten. Als alles echter meezit valt er dit jaar voor het eerst in te tekenen op de cursussen „kle ding maken, veranderen en ver sieren", „theatershop" en op de kindercursussen, die hout/me taal, creatief werken en fotogra fie als onderwerp hebben. Het Enschedese Creatieve Centrum werkt dan ook nog eens op Handen in Hengelo is bijvoorbeeld een leergang bronsgieten. Een cursus, die volgens de informatie op een goede wijze wordt gegeven en erg leuk is. het drukken is het onderdeel „zeefdrukken en andere druk technieken", die men kan ge bruiken voor het maken van bij voorbeeld affiches en boeken. In de „afdeling" beeldhouwen kan men voor het eerste kiezen voor het boetseren naar model, bij textiel staat batikken nieuw op het programma, evenals het kantklossen. Jazzballet Almelo biedt niet zozeer iets nieuws, omdat men daar vindt, dat het bestaande aanbod maar eerst eens in bredere kring aan dacht moet krijgen. Ook heeft men er weinig behoefte aan om zaken te organiseren, die ook el ders al worden aangeboden. Bij voorbeeld jazzballet, dat men ook kan volgen bij een dans- of balletschool. Men streeft er in genoemde plaats naar zo dicht mogelijk bij het volk te staan. Dat hoopt men onder andere te bereiken door veel aandacht te besteden aan de mogelijkheden, die er voor kinderen zijn in het creatief centrum. plaatsen als buurthuizen en scholen. Gedicht Nieuw in Enschede is een kur- sus druk uw eigen gedicht, het geen men een prima mogelijk heid vindt voor mensen, die al jaren hun gedichten in een schriftje bewaren en die nu kun nen zetten, drukken en verwer ken tot een boekje. Nieuw bij Een voor de regio unieke wijze van een taal leren wordt in Enschede gepraktizeerd in het zogenaamde Talenprakticum. Het talenpracticum is een individuele gebeurtenis, wat niet wil zeggen, dat het werken in een groep, waarin men met anderen gelijk opwerkt geen grote voordelen heeft. Deelnemen kan men zowel individueel, waarin men het ei gen tempo kan bepalen, als door deel te nemen aan een basiscursus, waarbij men het tempo van een groep gaat vol gen. Grofweg komt het leersysteem er op neer, dat men als „lesser" in een lescabine zit, waarin men middels een bandje aan de taal kan werken. De begeleidende leraar heeft door de techniek de mogelijkheid om u bij uw lessen te horen en eventueel aanwijzingen te geven of u anderszins te begelei den. Men kan zowel opgeleid worden voor erkende diploma's als deelnemen aan zogenaamde intensieve cursussen. Intensieve cursussen zijn speciaal bedoeld voor hen, die in korte tijd, doordat ze bijvoorbeeld worden uitgezonden naar een bepaald land, spreekvaardigheid in een bepaalde taal wil len hebben. Een zware cursus van enkele weken, maar voor zover bekend doeltreffend. Men kan er terecht voor de talen: Frans, Duits, Engels, Spaans, Italiaans, Portugees, Zweeds, Noors, Turks, Russisch en voor niet-Nederlanders is er de cursus Nederlands. Een en ander geschiedt onder leiding van bevoegde docenten, het geen meestentijds ook deskundigheid betekent. De stickers met de tekst „Windsurfers do it standing up", zoals we die op veel au tomobielen kunnen aantreffen slaan blijkbaar de beginfase voor het gemak maar even over. Want van „Standing up" is dan weinig sprake. Eerder is het: „Falling Down". Surfen blijkt enorm aan te slaan bij de Nederlanders. Nog nooit tevoren ontwik kelde een sport zich in zo'n ras tempo. Er zijn maar weinig daartoe in aanmerking komende „wa terplaatsen", waar niet de veelkleurige zeilen een geor ganiseerde dans maken op het wateroppervlak. Winkels in surfplanken en bijbeho rende benodigdheden rezen als paddestoelen uit de grond en elke zichzelf respecterende sportzaak richtte een aparte surfafdeling in. Het is nu niet direct een sport, die je zo maar kunt beoefenen. Aller eerst zal men het moeten le ren. Verschillende surfscholen in de regio bieden die moge lijkheid aan adspirant water sporters. Surfverenigingen staan hun leden met raad en daad terzijde en organiseren evenementen. Ook de minder financieel draagkrachtige hoeft niet verstoken te blij ven van surfgenoegen. Te kust en te keur kan men planken, pakken en wat dies meer zij huren tegen de prijs van een avondje uit. Volwassenen, die wat in willen halen, zich verder willen verdiepen, smachten naar een schooldiploma, of zo maar eens lekker bezig willen zijn met vakken naar keuze vinden legio (mogelijkheden bij de avond- en dagopleidingen, die er in de hele regio te vinden zijn. Naast een aantal hoofdvestigingen kan men in de kleinere plaatsen terecht bij de zogenaamde nevenvestigingen. Men kan, als men voor de ze vorm van leren kiest, er van verzekerd zijn, dat men les krijgt van bevoegde en deskundige docenten, want de scholen staan onder toe zicht van de Inspectie van het Ministerie van Onderwijs. De examens voor officiële di ploma's zijn dezelfde als die van de dagscholen voor jeug digen. Men hoeft niet deel te nemen aan de examens ten einde een diploma van een bepaald schooltype te krij gen, want ook is het mogelijk zogenaamde deelcertificaten te halen, die betrekking heb ben op het met goed gevolg doorlopen van één of meer dere vakken. Lesgeld In sommige gevallen is het mogelijk de voldoende vak ken van een vroeger reeds gedaan examen „te laten staan." Met andere woorden, de vakken, die wel voldoende waren, hoeven niet opnieuw gedaan te worden. De finan ciën lijken geen probleem te vormen, want in de eerste plaats is het lesgeld al laag dankzij een rijkssubsidie en in sommige gevallen kan men in aanmerking komen voor een tegemoetkoming in de studiekosten. Ook de uit keringsgerechtigden behoeven niet direct te 'denken, dat het „gaan leren" vast niet mag. In overleg met het arbeidsbu reau, de sociale dienst en de school van keuze kan er toe stemming gegeven worden tot het volgen van een oplei ding. Schakelklas Als u bang bent, dat uw vroeger ongedane kennis in een hele diepe diepte is weg gezakt, zijn er in sommige plaatsen ook zogenaamde schakelklassen, waarin men zich rustig kan voorbereiden op het volwassenenonderwijs. Over meer mogelijkheden bfi het volwassenenonderwijs kan men zich in de plaatselijke situatie laten informeren.

Holtens Nieuwsblad | 1983 | | pagina 9