bij de Rabobank Rabobank S ATTENTIE!! NU 15% KORTING -«gFL Bijdrage tot de geschiedenis van Holten Vijftigste penning en kollateraal MINI- POSTER- AKTIE BLAD Vaste termijn spaarrekeningen Looptijd 1 jaar 51A% nu51/2% Looptijd 2 jaar 6% nu61A% Looptijd 3 jaar 6V2 nu7 Looptijd 4 jaar 7V4% nu7%% Looptijd 5 jaar 8 nu8V2 Looptijd 6 jaar 81/4% nu83A% Minimum-storting van f 1.000.- per inleg. De rente komt jaarlijks per 31 december vrij ter beschikking. De mogelijkheid is aanwezig voor het einde van de looptijd over het tegoed te beschikken. voor nog geen tientje ZmiantenVpM COMB. OOLBEKKINK/TIJHOF WINT STROMBEEK HOLTENS NIEUWSBLAD ^Verhoogde spaar rente M.I.V. 12-8-'83 Bij verbouw of nieuwbouw verzorgen wij gaarne de AANLEG resp. levering en directe REPARATIE van ELECTRISCHE INSTALLATIES koel- en vries- installaties airconditioning SANITAIRE INSTALLATIES gas-, water- en afvoerleidingen ZINKEN DAKGOTEN DAKBEDEK KINGEN aanbrengen van dakisolatie en singles VERWARMINGS INSTALLATIES gashaarden en gevelkachels centr. verwarming TECHN. BUREAU KLEIN VELDERMAN bv Kolweg 76 - Holten Tel. 05483-13 32 05HN1-07 Wijzigingen voorbehouden 0007-04-9-'81 30x40 cm (ook van uw dia) Dorpsstraat 44 - Holten De laatste motormaaiers Tevens enkele goede inruil-motormaaiers Eigen reparatie- en slijpinrichting Het adres voor al uw tuinartikelen E.N.S.A.I.D. MODE- VAKSCHOOL Dames u kunt zich weer opgeven voor naai- en kniplessen Opleiding costumière coupeuse ook voor huishoudelijk gebruik Ook voor jongere meisjes Bellen na 18.00 uur Gediplomeerd lerares: RIKIE REIN AARDUS KEIZERS WEG 59, HOLTEN TEL. 05483-38 30 Café-Restaurant „DE P0PPE" voor receptie, bruiloft etentje en feestavond Prima keuken Max. 350 personen Telefoon 05476-12 06 staat iedere week vol met interessante aanbiedingen In de zeventiende eeuw werden in Overijssel „provinciale schat tingen" op vaste goederen geheven. Deze belastingen zijn bekend geworden onder de namen verponding, kontributie, vuurstedegeld, vijftigste penning en het kollateraal. In dit artikel wordt aan dacht besteed aan de vijftigste penning en het kollateraal. Deze belasting werd betaald van alle onroerende goederen, welke op enigerlei wijze, met uitzondering van vererving in de rechte lijn, van eigenaar verwisselden. Koper en verkoper moesten ieder voor de helft de verschuldigde belasting betalen. In geval van executo riale verkoop was de koper gehouden de aanslag alleen te vol doen. De inheemsen (inwoners van de Zeven Verenigde Nederlan den en de Generaliteitslanden) waren de helft van het aan de uitheemsen opgelegde bedrag verschuldigd. Van broers en zusters werd aanmerkelijk minder geheven dan van naastbestaanden in verdere graad en van uitheemsen wanneer het een kollaterale erfenis betrof. Onder het begrip „kollaterale successie" wordt er fopvolging in de zijlijn verstaan. Enige tijd geleden ontving ik een kopie van het „Register van aangave der 50ste penn. over Holten", betrekking hebbende op ruim 30 inschrijvingen gedu- renae de jaren 1763 tot 1800. Een aantal daarvan leent zich voor mededeling aan geïnteres seerden langs deze weg met voorziening van enig commen taar mijnerzijds. De eerste in schrijving is gedateerd 15 janu ari 1763 en is van de medicus B.E. Dapper uit Deventer. Hij was waarschijnlijk identiek met B.E. Dapper uit Deventer, die op 23 en 30 december 1772 ter markevergadering in de kerk van Holten verscheen in ver band met de uitoefening van het collatierecht. Een collator was o.a. gerechtigd om de gere formeerde (is hervormde) predi kant van een kerk aan te wij zen, die door het kerkbestuur kon worden beroepen. Op 11 maart 1763 volgt de aangifte van monsieur Coolhaas, lid van een geslacht van die naam uit Deventer waaraan ds. J.G.C. Kalckhoff te Laren (Gld.) door huwelijk met Margaretha The odora Elisabeth Coolhaas ver want was. De volgende registratie vindt eerst op 29 november 1764 plaats. Monsieur Jan Hoebrinck en de weduwe van Jasper van Wijlik verklaren, dat op 5 no vember tevoren is overleden Margareta Podt, wier oom en tante zij waren. Zij had geen testament laten opmaken. De aangevers werden door haar heengaan eigenaren van een deel van het erve en goed „De Landeweer" onder Holten. D. van Duuren, burgemeester, deed op 13 september 1765 een aan gifte. Dit is ongetwijfeld dr. Da- miaen van Duren, die van 1757 tot 1777 burgemeester van De venter is geweest. Zijn dochter Elisabeth Susanna Mechteld werd de vrouw van de Holtense predikant Gerlach van Gendt. De relatie tussen marke en kerk van Holten is hier erg duidelijk. Van Duren was in het markebe- stuur vertegenwoordigd als gron deigenaar en namens het con vent van Diepenveen, alsmede namens de dames Hagedoom. Zijn echtgenote was Wilhelmina Margaretha Hagedoorn. Een ou dere broer van Gerlach van Gendt, nl. Frederik Willem en een zwager Joan Damiaen van Duren hebben de functie van markerichter vervuld. Op 29 juni 1766 deden J. Bril man en Hendr. Scheperboer aangifte, dat zij in die maand van de weduwe van de predi kant Harte amp hadden aange kocht het erve „De Vos" in het Neerdorp te Holten voor de som van f3230.-. Waarschijnlijk is hier bedoeld ds. Henricus Hart kamp, die van 1724 tot zijn dood in 1748 predikant in Gel ders Laren is geweest. Hij was in 1726 getrouwd met Henrica Eppenhof, die vóór haar huwe lijk aan de Brink in Deventer woonde. De presentielijsten van de op 23 en 30 december 1772 gehouden markevergaderingen vermelden ook de weduwe van wijlen Hendrik Scheperboer. De Holtense custos Helderman liet op 3 maart 1768 vastleggen, „dat door het versterf van wijlen zijn "vrouw bij testamente op hem de halfscheyd was verval len". Jan Helderman werd op 4 de cember 1735 gedoopt te Holten. Hij was custos, d.w.z. koster en schoolmeester. Bovendien was hij landbouwer op Heldermans (1783), op Kosters (1792) en keurnoot (bijstand van de schout in de uitoefening van diens rechterlijke taak) van 1771 tot 1797 in Holten. Zijn eerste vrouw was Aaltjen Meijlink. Hel derman hertrouwde op 3 juli 1768 in Holten met Maria Hen- drika Dikkers van de herberg „De Rinkelaar" in Dijkerhoek. Baron J.H. van Coeverden tot Wegdam was ook gerechtigd om op 23 december 1772 de marke vergadering in Holten bij te wo nen. Hij was aanwezig „wegens Juirlinck". Het Holtense erve Jeurlink behoorde tot de bezit tingen van de adellijke familie Van Coeverden. Over het ge slacht Van Coeverden schreef ik twee artikelen in Holtens Nieuwsblad, nl. van 25 augustus 1951 en 20 oktober d.o.v. Daar om kan hier worden volstaan met de mededeling, dat de Van Coeverdens afstammen uit de dynasten van Borculo. Zij oefen den een tijd lang een soevereine macht uit en staan daardoor in nauw verband met de geschiede nis van een gedeelte van ons land. Het Wegdam was in 1849 nog in het bezit van een Van Coeverden. Het was een zeer oud goed van de familie. In het meergenoemde register staat bij 24 juli 1768 genoteerd: „heeft de Freulin van Coeverden aangege ven, dat door het versterf van wijlen haar H.W. Gebr.suster, Gebr. suster, 7de van de maand Juni 1768 overleden, op haar vervallen was enz.". Baron J.H. (Joan Heidentryck) van Coeverden tot Wegdam heeft op 31 december 1769 mel ding gemaakt van „het versterf van zijn tante Anna Margaretha van Coeverden, zijnde de helfte van de halfscheyd van het erve Juirlinck". Blijkens een andere aangifte is Anna Margaretha overleden op 30 juli 1769. Deze aangifte, eveneens omtrent „het versterf van het erve en goed Jeurlinck", werd ook gedaan door de familieleden Willem ba ron van Broekhuijsen, en de ba ronessen Roderica Lubberdina Geertuij en Geertruij Anna Mar garetha van Broekhuijsen als testamentaire erfgenamen van wijlen hun oude tante freule An na Margaretha van Coeverden. Eva Theodora Everwijn liet op 12 juni 1770 aantekenen, dat zij bij testament was aangewezen als erfgename van haar broer Jacobus Everwijn, sedert 1728 predikant te Holten. Zij woonde in 1748 in de Holtense pastorie. Ds. Everwijn werd in 1698 gebo ren te Deventer. Hij trouwde in 1733 met Geertruid van Meke- ren. De predikant overleed op 28 mei 1770. G. Krijger werd op 7 augustus 1775 bij publieke verkoop voor de som van f3730.- eigenaar van het erve en goed Veldjans in Es- pelo, tot dan toe eigendom van Baron van Hövell tot Weezeveld. Onder dagtekening van 21 maart 1779 werd gememoreerd, dat Cornelia Hendrika, weduwe van Harmannus Croneman in fe bruari van dat jaar van Jannes Croneman en diens vrouw G.A. van Echten de Espeloër tiende, grof en smal, heeft aangekocht voor f5000.-. De Tiendwet van 1907 heeft alle tienden met in gang van 1 januari 1909 opgehe ven verklaard. A.S. de Blécourt onderscheidt in zijn „Kort be grip van het oud-vaderlandsch burgerlijk recht" de tienden in grove Ócoren- of gaffeltienden), smalle (van tuinvruchten, tabak, hop, meekrap) en krijtende tien den (van jongen van dieren: big gen, ganzen, lammeren enz.). Bij de grove tienden hief de tiend- heffer een tiende van de op het land staande schoven. De tiend- plichtige moest hem tijdig be richten, dat het koren in scho ven stond en mocht dan niets weghalen voordat de tiendheffer was komen tienden. De Holtense predikant Christi- aan Schimmel deed in het voor jaar van 1781 zaken met zijn schoonvader. Drie oudere broers van hem waren koopman in Amsterdam en Weesp. De Schimmels waren afkomstig uit Goor. Christiaan was getrouwd met Geertruida Schuitert, doch ter van Jan Schuitert, in 1772 burgemeester van Holten. Een kleinzoon van het echtpaar Schimr..el-Schuitert, nl. Hendrik Johannes van Opstall, afkomstig uit het Belgische Doornik, i§ burgemeester van Rijssen ge weest. De Goorse Schimmel was verbonden aan de kerk van Hol ten van 16 oktober 1778 tot 11 december 1791. Daarna was hij achtereenvolgens predikant van Enter en Goor. Hij stierf op 12 januari 1809 in het Twentse Haagje Goor. Medio 1808 was zijn vrouw hem ontvallen. R.J. Lindeman en Herman Vrie- se, executeurs-testamentair, von den in de nalatenschap van lui tenant Berent Pot, overleden op 3 maart 1782, een testament, dat Berent en zijn eerder overle den vrouw M. Gallé hadden op gemaakt. Daaruit bleek, dat tot de boedel ook behoorde een kwart van „Den Grooten en Kleinen Landeweert in den Ge- rigte van Holten, buurschap Looke gelegen, zijnde tot erfge namen van vrouwen zijde ge steld: J.A. Gallé, H.H. Gallé, G.S. Gallé, S.W. Gallé, C.S. Gal lé en M.B. Gallé, weduwe van Leijden; van manszijde Christina Cuper weduwe Hofman, welke den halven boedel gedurende haar leven in bezit houdt en na haar dood tot erfgenamen Jo hanna Winterdijk, Maria Winter dijk, Fredrik Hofman en Corne- lis Horst". Gelet op de namen J.A. Gallé en S.W. Gallé trek ik met voor zichtigheid de conclusie, dat het hier een predikantengeslacht be treft. J.A. Gallé (1720-1809) was predikant in Peize en Ruiner- wold. Hij was niet getrouwd. Zijn ongehuwde zuster be woonde met hem de pastorieën van beide Drentse gemeenten. Him jongere broer S.W. Gallé was predikant op het Kamperei land. Hun vader, grootvader en overgrootvader schreven ook V(erbi) D(ivini) M(inister) achter hun naam. Hendrik Budde, oud-gemeensman van Deventer en waarschijnlijk de latere mar kerichter, kocht op 10 januari 1783 bedoeld gedeelte van de Grote en Kleine Landeweert in de Look voor f1300.-. Het erve en goed Willems, voorheen Wolberding, Wolpher- dink en Wulferdink, gelegen in de buurtschap Espelo, werd door Arnoldus te Winkel voor f 10.000.- aangekocht van de burger dr. A.F. Ruckersfelder op 9 juni 1791. Lambert Braakm an kocht van dezelfde eigenaar het erve en goed Braakman in Es pelo voor de som van f8000.-. De plaats Nijmeijer in Espelo bracht f 6000.- op. Roelof Nij meijer was de koper. De goede ren Meijlink en Listersgoed? in Espelo en het Twenhaar onder Holten werden eigendom van de erfgenamen der familie Hage doom. Reeds van oudsher waren erven belast met een jaarlijkse uitgang, het z.g. miskoom, ten behoeve van de Holtense koste rij. De erven Meijlink en Wil lems te Espelo voldeden twee oude Deventer schepels rogge en het Espelose erve Braakman was één schepel verschuldigd. In 1794 kocht Jannis Dikkers (Den- neboom) van Woltera Geertruid barones Van Wijnbergen, gebo ren in 1723 en gehuwd in 1749 met Alexander (elders Andries genoemd) baron Schimmelpen- ninck van der Oye, het goed Reilink in het Neerdorp met alle hoge en lage landerijen voor f 10.000.-. Dikkers was landbou wer, herbergier in „De Denne- boom", kerkmeester en keur noot. Hij werd gedoopt te Hol ten op 7 juni 1727. Tweemaal is hij gehuwd geweest, nl. met Aal tje Landeweer (dochter van Teu- nis en Aaltje Landeweer), en na haar overlijden met Johanna Gesina Vincent. Hilversum W. Otten KNIPTIP Kijk, voor u met va- kantie gaat, even uw filmcamera na. Dat voorkomt straks teleurstel ling. Was het de eerste drie vluch ten met jonge duiven de hitte en de straffe noordenwind die de wedstrijden beïnvloeden, in deze vlucht was het de zware bewolking met af en toe regen, waarmee de 203 duiven die voor de 212 km om 9.00 uur werden gelost in het Belgische Strom- beek, te maken kregen. De nieu weling combinatie Oolbek- kink-Tijhof kon trots zijn want hun eerste duif was om 12.47 binnen en nog twee andere dui ven waren bü de eerste 6. De uitslag; 1-5-6-38 comb. Ool- bekking-Tijhof,2-3-7-8-10 Erik Ve neklaas, 4-1-13-30-31 G. Egberts, 9 Comb. Kwintenberg, 12-14-16- 28-40 Teun Schuppert, 15-17-25- 26-41 H. Willems, 18-21 A. ten Dam, 19-39 M. Lodeweges, 20 H. Wansink en Zn, 23-24 Ronald Kolkman, 29-35 H. J. ten Velde.

Holtens Nieuwsblad | 1983 | | pagina 9