Dashboard opmerkelijk facet Duurtest 100.000 kilometer AUTOBEDRIJF DRIES WILLEMS b.v. VOLGENDE WEEK Turbo Diesel Galant Mitsubishi Op bezoek bij Volkswagen DRIES WILLEMS b.v. HAAFKES - GOOR UUiNL/tl\L/AO JUL! iy8i HOLTENS NIEUWSBLAD 11 STAAT VOOR U KLAAR, OOK TIJDENS UW VAKANTIE Wij geven service aan alle merken auto's zijn gespecialiseerd in FORD repareren van uw gasinstallatie herstellen uw autoschade hebben een eigen plaatwerkerij- en spuiterij hebben een POLY AUTOGAS vulstation hebben ARAL benzine zijn geopend van 's morgens 7.00 tot 's avonds 20.00 uur hebben telefoon 05483-19 00 AUTOBEDRIJF KEIZERSWEG 70 - HOLTEN 05483-19 0C AUTOBEDRIJF DRIES WILLEMS b.v. Willems VW GOLF LS 1981 55.000 km VW GOLF s AUT. 1981 16.000 km VW GOLF extra 1100,1978 60.000 km VW GOLF diesel, 198196.000 km AUDI 100 CD diesel.1981 90.006km AUDI 100 L5S 1980 69.000 km RENAULT 4 GTL 198 181.000 km Mazda 626 1.6 DX 1980 62.000 km met BOVAG-garantie en ANWB-gekeurd Tevens nog enkele auto's beneden f 5.000.- Kerkstraat 92 - Tel. 05470-2710 of 4000 staat op deze plaats I Je bent heel nieuws gierig om te zien hoe al cüe gegevens die het dashboard met oplichtende cijfers weergeeft tot stand komen. Eén brok elec- tronica en totaal nieuw in een seriepro- dukt. Natuurlijk zijn er al auto's die de in formatie op deze wijze doorspelen aan de be stuurder. Maar dat zijn dan de prototy pes die de ontwerpers en technici een hou vast moeten geven voor wat in de toe komst mogelijk is. De nieuwe Austin Mae stro heeft iets derge lijks, maar is in ons land nog niet op de weg. De Renault 11 is gebaseerd op de 9. Het onderstel in z'n totaliteit is identiek aan de 9. Het koets werk heeft een aflo pende daklijn en een derde resp. vijfde deur gekregen. Het maakt de auto in z'n vormen wat anders en daar aan is het gewijzigde front ook min of meer debet. De TSE Elec tronic, die we recente lijk getest hebben en In een uitgebreidere test nog aan bod komt, bespreken we hier in het kort. Het rijden met de 11 is een comfortabele aan gelegenheid. Vering niet, te stug, ook niet te soepel. Juist op het niveau wat autorijden zo aangenaam kan maken. Een licht on- derstuurde weglig- gingskarakteristiek, een goede rechtuitsta- biliteit en een goed aanvoelende bestu ring. De motor van de 11 kan met 1100 en 1400 cc. geleverd worden. Een oude bekende is het wel en Renault gebruikte geen mo dem geconstrueerde krachtbron. Men greep terug in, de ou de doos en met wat modificaties werd het weer een best motor tje. Goede prestaties, zuinig in verbruik en wat wil men dan nog meer. Een vierbak en een vfjfbak zijn nu le verbaar. De TSE heeft standaard de vijfbak, die overigens uitmun tend schakelde. Wie in de auto plaats neemt komt onder de indruk van de dash- board-lay-out en van het indrukwekkende radiopaneel. Een ste reo combinatie met van alles er op en er aan. Luidsprekers voorin en achterin, vanuit drie posities kan men de radio be sturen. Naar onze smaak een beetje te veel van het goede. Je zou bijna verge ten dat er in het in terieur nog meer be langrijke zaken zijn die autorijden prettig maken. De stoelen bijvoorbeeld. Voorin optimale „kuip"-zittin- gen, achterin een eveneens goed zit tende bak en flink wat ruimte om de be nen kwijt te kunnen. Volkswagens worden in diverse fabrieken over de hele wereld geproduceerd. Op redelijke af stand (ca. 500 km) ligt evenwel de hoofdfabriek en wel in Wolfs burg op ongeveer 10 km van de grens met de DDR. Het is te vens de grootste autofabriek on der één dak in de wereld. In de ze Volkswagenfabriek in Wolfs burg bestaat de mogelijkheid om op werkdagen (maandag t.m. vrijdag) kennis te maken met het produktièproces. Dagelijks kunnen particulieren de fabriek bezoeken, waar men tijdens een uitgebreide rondgang een uitste kende indruk krijgt hoe de VW-fabricage in zijn werk gaat. Na de rondleiding, die om 13.30 uur begint en ongeveer twee uur duurt, wordt de bro chure „Op bezoek bij VW" aan de deelnemers uitgereikt, om la ter nog eens te kunnen nalezen, wat men allemaal heeft gezien. In verband met de veiligheid geldt voor kinderen een mini mum leeftijd van 10 jaar onder begeleiding van een volwassene. Hoe men de ingang van de bezoekersdienst vindt, wordt men bij aankomst in Wolfsburg reeds gewaar. Grote borden met het opschrift „VW-Besucher" ge ven duidelijk de richting aan. Voor groepen geldt een geheel andere regeling. De importeur van de Volkswagens in ons land, Pon's Automobielhandel B.V. in Leusden, geeft graag alle infor matie. Vraag dan even naar de afdeling* Public Relations onder nummer 033-94 93 78. Overigens: de VW-fabrieken zijn met «vakan tie van 11 t.m. 29 juli 1983. De „duurtest"-Galant is voorzien van een trekhaak, waarachter vrij veelvuldig een trailer getrokken wordt. Vol beladen komen we zeker aan het maximum trekge wicht en ook dan komt de auto best uit de voeten. In de sfeer van de diesel-concur renten is de Mitsubishi een van de gunstigst geprijsde, zoniet de goedkoopste. Dat geldt zeker wanneer de tur bo-versies vergeleken worden. tenpatroon veel duurder uit zijn, t.a.v. het onderhoudspa- troon niet veel. Olie behoeft minder vaak ververst te wor den, mits het geen turbo-ver sie is. De turbo's vragen fre quenter nieuwe motorolie om dat de compressor erg gevoe lig is voor onreinheden in de ze olie. Dit tracht men met goed gevolg te voorkomen door wat vaker schone olie te geven. Wie de geteste Mitsub ishi bekijkt zal ervaren dat auto in zijn totaliteit nauwe lijks aan te zien is dat er al bijna 80.000 km. op de teller staat. Het verbruik is met wat rus tiger rijden en dan praten we over een autowegsnelheid van ca. 120 km. per uur gekomen op gemiddeld 1 op 12. Dat is een gunstig verbruik. In aan merking genomen dat de au to ieeg meer dan 1200 kg. weegt en dat het qua propor ties een auto in de grotere klasse is. De Galant-serie is compleet uitgerust. De diesel is geluk kig ook voorzien van een toe- renteller, waardoor de berij der ervaart dat bij een kruis snelheid van ruim 110 km. per uur het toerental een gunstig beeld geeft. Men merkt ook bij het optrekken, dat het geen zin heeft ver in Je toeren door te trekken. Bij 3000 toeren wordt de maximum trekkracht bereikt, vandaar dat bij vlot optrek ken het best al bij dit toe rental overgeschakeld kan worden. De bak schakelt al tijd prima. Met vijf versnel lingen vooruit. Dat bevordert op hogere snelheid een rusti ger loop met weinig moto risch lawaai. Dieselrijders zijn over het algemeen kilometer vreters. De Galant biedt oolc voor die categorie een prettig en comfortabel rijpatroon. Moeiteloos rijden De zit achter het te verstel len stuur is goed, de stoelen geven ook een comfortabele zit en laten uren moeiteloos rijden toe. Achterin is heel wel te zitten, alleen de been- ruimte is niet overvloedig. Het uiterlijk werd recentelijk iets onder handen genomen, hetgeen voornamelijk betrek king had op de achter licht-units. Gelukkig dat het verdere carrosseriebeeld onge wijzigd bleef. Het is een goed ogende sedan, die vooral in de Japanse autosfeer iets voornaams uitstraalt. De eerste Mitsubishi Galant Diesel Turbo's kwamen in 1981 naar ons land. Enkele aspec ten vielen direct op. Zo heeft de 2.3 liter motor een compressor om de druk van de inlaatlucht te verhogen, waardoor een specifiek hoger vermogen bereikt kon worden. De motor heeft twee balansassen, die met het dubbele toerental van de krukas draaien en een rusti ger loop moeten"waarborgen. Dan bestaat de verbinding tussen motor en 5-versnellingsbak niet alleen uit een plaatkoppeling maar ook is er nog een vloeistofkoppeling gemonteerd. Dat is de laatste inspectie geweest in dit duurtest-gege ven. Het maakte een totaal van f3030,40. Uit deze gegevens blijkt dat de diesel qua kostenpa troon erg gunstig uit de bus komt. De benzine-versies zul len t.a.v. het brandstof-kos- de lak nog uitstekend is, dat de bekleding geen. slijtage- plekken vertoont en dat de De fabriek geeft als verkla ring op dat deze dubbele koppeling de motorkracht soepeler overbrengt op de transmissie en dus de achter wielen. Het opmerkelijkste gegeven bij de introductie was de prijs. Voor f21.745.- leverde importeur Hart Nib- brig Greeve de auto. Later werd deze sensationele prijs vrij drastisch verhoogd, maar ,ook dan is het nog één van de interessantste aanbiedin gen. We hebben een Mitsub ishi Diesel Turbo op z'n pad gevolgd en geven hierbij een verslag over een termijn van 16 maanden en een kilome- trage van 78.000 km. 5000 km, per maand De auto werd in de tweede helft van januari 1982 in ge bruik genomen en op dit mo ment is de kilometerteller de 78.000 km. al gepasseerd. Dat betekent een gemiddelde van bijna 5000 km. per maand. Dus binnen een tijdsbestek van 2 jaar zal de 100.000 ruimschoots gepasseerd zijn. Bij 0 km. een afleverings beurt, die qua prijs op 1349.50 kwam. Daarbij een gehele tectylbeurt, ook ML, waarvoor de importeur f340.- rekende Toen de teller op 1258 km stond werd de 1000 km. in spectie uitgevoerd. Hiervoor werd niets in rekening ge bracht. De ventilatieklep werd afge steld en de bedieningskabel naar het tankklepje moest beter gangbaar gemaakt wor sen. Geen extra kosten. Bij kleppen gesteld f72,21. Dan bij 40.987 km. een grote on derhoudsbeurt die f337,58 lging kosten. Het gemiddelde brandstof verbruik over die periode be droeg ruim 1 op 10. Er werd dan ook veel op autosnelwe gen gereden met een hoog gemiddelde. Zeker wel 130 k 140 km. per uur en als U de berijder dan voor ver- keers-overtreder wilt aanmer ken, dan vertellen we erbij dat de lange trajecten veel in het naburige Duitsland gere den werden, waar gelukkig sneller gereden mag worden. Bij ruim 45.000 km. werd de olie weer ververst en het be drag was opnieuw f 55,25. Ook waren de banden aan vernieuwing toe. Gemonteerd werden vier nieuwe Vredes- tein Sprint ST 70 banden met de maat 185/70 SR 13 die een bedrag vergden van f520.- incl. BTW, montage en balanceren. Nu bij km.-stand 78.000 is de profieldiepte voor ruim 3 mm. en achter 4 mm. Bij km.-stand 50.860 opnieuw olie ververst en ook weer een nieuw filter aangebracht. Re keningbedrag f72,32. Bij 56.580 km. remblokken ver nieuwd. De remblokset en de gewerkte tijd kostten incl. BTW f131.-. Daarbij schone olie en dat was dan weer f55,25. Dan naderen we de 60.000 km. en even over die stand opnieuw een grote beurt. Deze kostte in totaal f369,05 en o.m. werd het brandstoffilter vernieuwd. Een reparatie aan de versnellings pook, die niet goed in de blokkeerstand te krijgen was, werd voor garantie uitge voerd. Bij 66.309 km. weer eens olieverversen en daar werd f44,95 voor betaald. Dit werd elders uitgevoerd en de liters olie waren iets goedko per. Enkele weken later was de Mitsubishi diesel al op km.-stand 72.751 aangekomen en werd de 70.000 km.-inspec- tie uitgevoerd. Kosten f64,45. 5.437 km. op de teller alleen olieverversen met een reke ning van f 55,22. De claxon werkte niet goed en die werd voor garantie vervangen. Te gen de 10.000 km. stand, om precies te zijn 9.538 km. olie ververst en filter vervangen. Rekening van f97.82. Bij km. - stand 14.782 weer olie ver verst en de nota bedroeg f55,22. Grote beurt Dan de eerste grote onder houdsbeurt en wel bij 20.211 km. Daarbij werd voor garan tie de schakelaar voor de achterruitverwarming vervan gen. Rekening ontvangen ten bedrage van f282,91. Olie verversen weer bij 25.100 km. en de nota gaf een bedrag van f 55,22 te zien. Net voor de 30.000 km. stand olie ver verst en het oliefllter vervan gen. De rekening was iets ho ger en we betaalden f72,32. Ruim 5000 km. verder - 34.860 km - olie ververst en

Holtens Nieuwsblad | 1983 | | pagina 11