r gemeente holten CHAMPAGNE TEGEN POLITIEKE MOORDEN F, r - - ge 1 eenl Iten te im 10! Molen Dijkerhoek middelpunt Molenfietsdag! Om niet te zwijgen Opening café-bar „De stijle trap" De Diekerhookse Möüe Opnieuw gratis tienbadenkaarten HOLTENS NIEUWSBLAD OP DE FIETS Programma Holten' Oriënteringsrit ii VRUDAG 13 MEI 1983 De mölle hier in Diekerhook den kan d'r no wier stoan Veule joaren hadde in dissen tied d'r verwaarloosd bie e stoan Alles was rondumme hun vernieuwd. Ze keken de mölle nauw meer aan ma, toch keek hej nog fier de heugte in en trok zich daar gien spoan van an Doar binnen in zien ribbekaste, doar was et nog wa veur meka, en de zwóre balken, weg en wier hól'n het zakien bej mekaar De veugel en de spinneköppe die hadd'n er vriej spel zie hadd'n underdak, en dat beviel hör wel. Ma, 't gehiel dat raak'n in de ruste, 't verloop van tied brach dat al mee en de mölle as of hij 't wus lee toen ok zien wark ma neer Neije vinding, hamermölle *t malen met de steen gebeurd. Verleden tied 'k denk effen stille, veuruut doarover niet gezeurd. En no 'd historie van de mölle dit zo als mej is verteld 't Is no biekans honderd joar e leen dat met peerd en wage, schip of spoor de mölle kwam hierheen De zaak wuur op e bouwt, vernieuwing enzovoort een woonhuus, winkel, bakkereje, en 't zaakje dat was kloar. Klein Baltink was de eigenaar, en kenner in het vak, met personeel en hulp werd de zaak tot bloeigebracht Hégemans Gert en Niekaamps Dina, Diekerhookers tot en met, deed'n met ankoop van de mölle, destieds wel een goeie zet. Als man en vrouw, onder oons geen vreemden, samen vuulden wej oons als echt vereenden. Gemoedelijkheid, wel een zeer grote rol, zo hólle wej het samen hiel wat joaren vol Zo dreide de mölle, bij wind, harder of zacht en maalde het graan dat werd binnengebracht Soms passeerde een rouwstoet, iemand ging heen, dan stopte de mölle in kruisstand, stil voor zich heen Ruim veertig jaar later, 't weet het jaartal niet meer toen kwam d'r veraandring, een wending, een keer Gerrit Klein Baltink was niet meer de oude zoals van weleer, de zaak ging wa good, zien gezondheid niet meer. De zaak wuur verkoch aan Hóóltens C.H.V., 't gezin ging noa Deventer, gedempte gracht 2. Niet lang hef heur samenzijn doar nog e duurt Gert Klein Baltink ging heen, zijn vrouw en dochter bleven alleen De Coöp H.V. pakte de zaken opnieuw en wel zeer grondig aan, al het oude verdween, maar de mölle bleef staan En nu al het vele en verdere gebeuren en sluiting van het totaal, staat als monument de mölle hier op zijn oale stee centraal Diekerhook, mei 1983 De dames van de Geref. Vrou wenvereniging „Priscilla" maken woensdag 18 mei hun jaarlijks avond-fietstochtje. Zij die mee willen worden om kwart voor ze ven verwacht bij „De Kande laar". Het ritje gaat dit keer door de prachtige natuur van Look en Borkeld naar het Rijs- sense „Schwarzwald". Bij slecht weer wordt er donderdagavond „gepeddeld". Met het weer zal het waarschijnlijk wel goed zit ten want Jan Pelleboer zal voor de dames duimen. HERMAN SCHUTTE lllillli!lil!IIIIIIIIIIIIII!lillUIIIIIIIIIIIIII!!l(IIIIIIIIIIIi!llllliill!ilIlillll!!IIIIIII!IUIUI!llll!IIIIIl!!lllll!IIIIIIf||||||||||inilllllll|liII||||ll|lllll!||||||||||||U!UI!lll!IIIIIIIUIIIIIIIII!illllI!lllllliUllifillll!IIIIIIIIIIIIIIIII!li!UIIillll Zaterdag 14 mei: (junioren) Holten A2 naar tour- nooi V.V. Wierden V. Nader te bepalen, Holten A3 naar tour- nooi V.V. Haarle V. 13.30 u, Hol ten C2 naar toumooi V.V. Del den V. 11.30 u. Pupillen: Holten naar V.V.Del den V, 8.15 u, Holten naar V.V. R.V, V. 8.30 u, Holten naar V.V. GFC V. 8.15 u. Zondag 15mei: Holten Dl naar V.V. GFC V. 12.15 u, Holten D3 naar V.V. GFC V. 8.15 u. De Motor- en Automobielclub „De Holterberg" organiseert op zondag 15 mei de derde oriënte ringsrit seizoen 1983. De deelne mers kunnen starten in de A- klasse (sport) en B-klasse (tour) voor de rit van plm. 38 km die door de clubleden A. Schuppert, D. J. Schooien en Johan van Bruggen is uitgezet binnen de gemeente Holten. De finish is bij café „Kalfs terman" (Tonny en Betsie). De eerste deelnemer gaat om 14.00 uur van start bij clubhuis „De Blester" in de Sta tionsstraat waar inschrijven mo gelijk is vanaf half twee. Er is weer een aantal mooie prijzen te winnen. Door burgemeester en wethouders op 3 mei 1983 verleende vergunningen, ontheffingen e.d. 1. aan de heer H. Klein Velderman vergunning verleend voor het plaatsen van een tuinhuisje bij de woning Vrijheidslaan 3; 2. aan de heren Potman en Huygen vergunning verleend voor het plaatsen van een tuinmuur bij de woningen Waardenborchstraat 44 en 46; 3. aan het Bouwfonds Ned. Gemeenten vergunning verleend voor het tijdelijk plaatsen van een reklamebord t.b.v. de bouw vön 7 woningen in „de Haar"; 4. aan Dooren Uchtreklame BV te Best vergunning verleend voor het aanbrengen van een lichtreklame aan het pand Smidsbelt 7;5. aan de heer G. J. Beldman vergunning verleend voor het kappen van populieren bij het pand Oude Stationsweg 9; 6. aan de heer A. Trekop vergunning ingevolge de Drank- en Horecawet verleend voor de uitoefening van een restau rantbedrijf in het perceel Kerkstraat 28; Voor het inwinnen van informatie over de zaak zelf danwel over eventuele mogelijkheden tot het indienen van een bezwaar- of beroepschrift kunt u zich in verbinding stellen met de afdeling algemene zaken ter gemeentesecretarie. Openstelling container Waagweg De container bij de gemeentewerf aan de Waagweg is op 12 mei (Hemelvaartsdag) en 13 mei gesloten. Onroerend-goedbelasting Op 15 juni 1976 besloot de raad van deze gemeente om met ingang van 1 januari 1978 de onroerend-goedbelastingen te gaan heffen. De toenmaals voor deze belastingen vastgestelde waarden zijn gebruikt voor de belastingjaren 1978 tot en met 1982. Ingevolge de door de raad van deze gemeente vastgestelde Verordening onroerend-goedbelastingen moet voor het be lastingjaar 1983 de economische waarde van alle objecten opnieuw worden vastgesteld en wel naar het prijsniveau van 1 januari 1982. Deze waarde, die in de loop van 1982 is vastgesteld, zal gelden voor de belastingjaren 1983 tot en met 1987. Tussen tijdse wijziging van de waarde kan alleen plaatsvinden indien het onroerend goed wijziging ondergaat door b.v. verbouw, aanbouw of sloop of iets dergelijks. Dan wordt de waarde opnieuw vastgesteld, waarbij wordt uitgegaan van de waarde die het onroerend goed zou hebben gehad als de bedoelde verandering aan het begin van het vijfjarig tijdvak zou hebben plaatsgehad. De gewijzigde waarde wordt dan voor de belastingheffing voor het eerst toegepast voor het belastingjaar volgende op dat waarin de waarde is veranderd. De herziening van de heffingsgrondslag economische verkoopwaarde) is bedoeld om een zo rechtvaardig moge lijke belastingverdeling te behouden. Het is namelijk mogelijk dat de verhouding tussen de verschillende categorieën van onroerend goed is veranderd. Dit zal dan direct van invloed zijn op het bedrag dat aan belasting moet worden betaald. Op 22 december 1982 heeft de raad van deze gemeente de tarieven voor de onroerend goed-belasting vastgesteld. Het tarief per eenheid van f 3.000.- (waarde) bedraagt voor 1983 f 4.70 (was voor 1982 f 4.85) voor de zakelijk gerechtigde en f3.40 (was f3.50) voor de feitelijke gebruiker van het onroerend goed. Zoals uit het vorenstaande blijkt, is het tarief voor 1983, ten opzichte van het tarief voor 1982 verlaagd. Deze verlaging is ontstaan, doordat de totale waarde van alle belastingobjecten ten opzichte van 1982, hoger is uitgeval len. Ondanks de daling van het tarief kan het evenwel voorkomen dat het aan belasting te betalen bedrag stijgt. De reden van deze stijging zou kunnen zijn, dat de verhouding in het waardeniveau van de verschillende categorieën van onroe rend goed een wijziging heeft ondergaan. Overigens is bij het vaststellen van de economische verkoop waarde (d.i. de prijs die het onroerend geod- leeg en meteen aanvaardbaar- zou moeten opbrengen), rekening gehouden met individuele verschillen, die er bij ieder pand kunnen zijn, zoals t.a.v. ligging, bouwconstructie, staat van onderhoud e.d. Gaarne willen wij deze informatie besluiten met u allen dank te zeggen voor de prettige wijze, waarop u de taxateurs hebt ontvangen en van de nodige informatie hebt voorzien. Dit heeft er in niet onbelangrijke mate toe bijgedragen, dat zij op een vlotte wijze de hun opgedragen werkzaamheden konden uitvoeren. Bij de aanslagbiljetten, die binnenkort zullen worden verzon den, zal een informatiefolder worden bijgesloten. In deze folder zal o.m. worden vermeld, op welke wijze tegen een aanslag bezwaar c.q. beroep kan worden ingesteld. ld Recreanten handbal De afgelopen maand hebben de dames een drietal toumooien gespeeld. Op woensdag 6 april in Raalte eindigden ze op een B err W wil voormalige telefooncentrale niet De gemeente Holten is niet van plan in te gaan op het aan bod van de Inspectie Domeinen van het ministerie van Binnen landse Zaken om de voormalige telefooncentrale aan het Koster spad te kopen. B en W konden geen bestemming voor het ge bouwtje vinden zodat de koop niet kon doorgaan. 5e plaats. In Olst op 24 april derde van de vier deelnemende teams. Een beetje pech en de wedstrijd is verloren omdat de speeltijd vrij kort is (plm. 15 min). Op 1 mei was het eerste buitentoumooi in Luttenberg. Daar ging het iets beter. Acht teams namen deel en één 5e plaats was ons resultaat Nog niet in de top mee draaiend maar gezelligheid en plezier zijn er zeker niet minder om. Belangrijk! Donderdag 19 mei is de eerste buitentraining. Voor de recreanten is een uitwedstrijd gepland tegen Schalkhaar om 19.30. Vertrek vanaf Meermans kamp om 18.45 uur. Even bellen of je meegaat? Die niet mee gaan kan gewoon trainen op Meermanskamp om 19,30 u. Zaterdag 7 mei was het weer Landelijke Fiets/Molendag in Nederland en zo ook in Holten, waar Burgemeester en wethou ders op de flets togen richting Dijkerhoek waar die dag officieel de Dijkerhoekse gerestaureerde molen geopend zou worden en gedoopt tot Diekerhookse Mölle „De Hegeman". Ter ere hiervan heeft de Holtense VW acht Mo- lenfietsroutes samengesteld ron dom déze molen en nog een drietal molens; in Rijssen „De Pelmolen", in Bathmen de Oude Molen en in Deventer de „Bol- werkersmolen". Om de molenfletsroutes te rij den kan men starten in Deven ter, Bathmen, Dijkerhoek, Hol ten en Rijssen. De te fietsen af standen rijn tweemaal 10 kilo meter. tweemaal 8 kilometer, driemaal vier kilometer en één maal 5 kilometer dus ook met jonge kinderen makkelijk te „overfietsen" afstanden. Bij de Holtense VW ligt dit boek werkje voor iedereen klaar kom pleet met openingstijden van de mólens! Mamerto Peneflor (52), zijn neef Dominado Peneflor (34) en Anto nio Bandola (40) werden in de vroege ochtend van 23 augustus door acht mannen meegenomen uit hun huizen in Barrio Beberon, provincie Camarines Sur op de Filippijnen. De echtgenotes van de drie mannen herkenden de militairen als leden van de plaatse lijke militaire politie en burgermilitie. Om een uur of negen zag de vrouw van Dominado Peneflor een wagen voorbij rijden met daarin een aantal soldaten en de drie gevangenen. Kort daarop hoorde ze schoten en even later reed een jeep langs haar huis waarin de met kogels doorzeefde lichamen lagen. Toen de drie vrouwen de lichamen later bij het gemeentehuis opvroegen, kre gen ze te horen dat de lijken daar gebracht waren door soldaten van de paramilitaire politie, die beweerden dat de drie mannen lid waren geweest van het Nieuwe Volksleger. De vrouwen dienden klachten in bij president Marcos, de open bare aanklager en het provinci aal bestuur van Camarines Sur. Volgens bij Amnesty Internatio nal beschikbare informatie rijn er betreffende deze zaak geen verdere stappen ondernomen. Dit is de kern van een brief - in het Engels - waarvan de Wcrkgroep/Adoptiegroep Holten van Amnesty International hoopt, dat zij, door de zeven agrarische verenigingen in onze gemeente, gezonden zal worden campagne tegen politieke moor den onder het motto „Om niet te zwijgen". In de brief wordt o.m. gezegd: „Ook al liggen de Filippijnen en Nederland ver van elkaar; er rijn vele banden tussen onze volkeren. Zo ontmoeten onze landen elkaar in de Verenigde Naties. Als gezamenlijk uitgang- aan de provinciale overheid in Camarinus Sur op de Filippij nen. De brief is, met een desbetref fend verzoek en de Nederlandse vertaling verzonden aan de afde lingen van de OLM, CBTB, de afdelingen van Plattelandsvrou wen in Holten, Dijkerhoek en Espelo, de Chr. Bond van Plat telandsvrouwen en het Platte lands Jongeren Contact (PJC), in onze gemeente. Zij vormt een deel van een Internationale Zoals ook voorgaande jaren het geval was wordt opnieuw een aantal gratis tienbadenkaar ten beschikbaargesteld aan Ne derlandse en buitenlandse kinde ren die door tussenkomst van de Stichting Europa Kinderhulp de zomervakantie in Holtense gastgezinnen doorbrengen. In de praktijk gaat het om een zeer gering aantal, tussen de 3 tot 5 kinderen Van een in het verleden getoonde bereidheid van de gemeente om bij prima zomerweer ook een tweede gra tis kaart te verstrekken is nim mer gebruik gemaakt. spunt van beleid hebben de overheden van onze landen zich gebonden aan de Universele Ver klaring van de Rechten van de Mens. In dit verband en in de geest van deze VN-verklaring willen wij ons, als leden van een plattelandsorganisatie in de pro vincie Overijssel (het gaat im mers om de moord op drie boe ren), tot u richten aangaande een moeilijke maar voor ons ge voel belangrijke zaak". Er wordt in de brief een drin gend beroep gedaan op de pro vinciale overheid om alles in het werk te stellen, opdat aan het licht komt wat er werkelijk is gebeurd en wie er verant woordelijkheid voor draagt. Verzocht wordt een onafhanke lijk onderzoek in te stellen naar de ware toedracht van deze zor gelijke zaak. Het gaat erom ge weldsmisdrijven in de toekomst te voorkomen. Donderdag 5 mei heeft de ope- hem de zoon des huizes 'caféhou- ning plaats gehad van het ca- der Jan Trekop die dagelijks ter fé-rest.-bar „De steile trap" van plekke zal rijn om z'n klanten de familie Trekop. De vijfjarige naar wens te bedienen. Het was Gerbrand Huisken, een zoontje vooral 's avonds op de dag van van het echtpaar Huisken-Tre- opening gezellig druk in „De kop mocht het openingsceremo- Steile trap". We wensen de fam. nieel verrichten. Rechte van Trekop goede zaken.

Holtens Nieuwsblad | 1983 | | pagina 5