,Ik mis tijd van Drost en Achterberg' De zondag hè, daar kon je naar uit zien „Ze laten nu toch gelijk de kop hangen „Weet je nog.0-1 bij Juventus. Kan FC Twente dreigende degradatie nog ontlopen? EENMAAL ZULLEN WE DE KAMPIOENEN ZIJN... EX-BESTUURDER ILIOHAN: „WERKEN MET ZWART GELD KUNNEN WIJ NIET' SUPPORTERS GEDESILLUSIONEERD; ?3> CONTROLEURS EENGEZIND: OUD-COACH RIJVERS: „HET WAS ZO MOOI" Oud-spelers: ontbreken routine en falend aankoopbeleid oorzaken ellende Het lijkt er op, dat Twente dit seizoen massaal de rode kaart krijgt, die dan recht gaat geven op een plaatsje in de eerste divisie. Uiteraard kan niemand exact voorspellen hoe het balletje zal rollen, maar dat het niet meer rolt als seizoenen geleden is zo duidelijk als dat de bal rond is. Oorzaken voor een steeds verder afzakkende FC Twente moeten volgens supporters, oud-spelers, suppoosten en een ex-bestuurslid gezocht worden in het aan- en verkoopbeleid, waardoorte snel de in de jaren verworven routine verloren ging. Het is natuurlijk een loffelijk streven om een profclub financieel gezond te maken en te houden, maar of dat via het middel van seizoenopruiming moet gebeuren, hetgeen uiteindelijk een opheffingsuitverkoop inluidt, is nog maar zeer de vraag. Waar zijn ze? Piet Schrijvers, René en Willy van de Kerkhof, Frans Thijssen, Jaap Bos, Dick van Dijk, Romeo Zondervan, Arnold Mühren, Hallvar Thoresen, René Notten en Piet Wildschut? Steeds meer supporters vonden de beslissing van het bestuur een bewijs van het feit, dat de bestuurders de ballen verstand hadden van voetballen en te veel van technische zakendoen. Trainer Rob Groener mocht als eerste het veld ruimen en opvolger Spitz Kohn was blijkbaar ook niet bij machte Twente inderdaad aan de spits te krijgen. Iets, dat ons aan het begin van het seizoen toch duidelijk beloofd was in een pagina-grote advertentie. „Eenmaal zullen wij de kampioenen zijn", zong het elftal uit volle borst en het lijkt dat ze daarin nog gelijk krijgen ook. Maar niet in de eredivisie. 16. FC Twente 17. NEC 18.NAC (Door Hennie Talens) ENSCHEDE-H.lliohan, FC Twente-pionier, mede-oprichter en zittingnemer in het eerste dagelijkse bestuur samen met de bekende Henk Olijve en Cor Hilbrink, heeft zo zijn eigen kijk op het toneelspel FC Twente - laatste bedrijf, „Kritiek op het huidige bestuur is absoluut onjuist. Dat zeg ik echt niet, omdat ik zelf bestuurslid ben geweest. Maar... ik weet zo goed hoe het vanaf het begin aan is geweest". Hij schildert de voortreffelijke verhouding en de uitmuntende inzet van de bestuursleden, de eerlijke en open houding van FC Twente naar instanties als gemeente en alles wat daar zo mee te maken heeft en vindt dat het bestuur met het idee van de financiële gezondmaking, waardoor goede spelers verkocht moesten worden, de enig juiste beslissing heeft genomen. Iliohan: „Ik heb mij wel eens afgevraagd hoe een club met veel schuld, zoals FC Utrecht, toch in de top mee kan draaien. En zo zijn er meer clubs. Dan vraag ik mij af of Twente dan niet roomser is dan de paus? Wanneer je dan ook nog die spelers moet missen, die gaan lopen omdat ze elders meer kunnen verdienen, dan denk je toch: als die spelers waren gebleven, dan hadden we nou bovenaan gestaan. Let wel: met schuld. Je moet dus een keus maken in zo'n situatie en wij met onze Twentse mentaliteit kiezen voor behoudendheid. Dat is een visie op lange termijn; géén schulden maken en zorgen voor geringe verschillen in beloningen van spelers. Je moet een keer zeggen, dat je niet verder gaat. De bomen groeien niet tot in de hemel. En werken met zwart geld kennen wij niet, terwijl dat schijnbaar wel gebeurt". De gevolgen van de financiële operatie hoeven volgens Iliohan De vriendenkring FC Twente telt momenteel nog zo'n 1100 leden. Dat zijn er ooit meer geweest. Men name dit seizoen heeft een aantal van de eens zo fanatieke aanhang alle vertrouwen in de club verloren en gedesillusioneerd het „Kring-lidmaatschap" opgezegd. Naarmate het seizoen vorderde werd het stiller en stiller in de onmiddellijke omgeving van het ooit zo roemruchte vak Q, Begrijpelijk. Voor „Heja de keu" of „Eenmaal zullen wij de kampioenen zijn" bestond nu eenmaal weinig aanleiding. Enthousiast gejoel bij een bril jante aanval of een flistsende schuiver vanaf het middenveld hoorde men zeer zeiden, of het zou van de meegereisde suppor- tersaanhang van de bezoekende club moeten zijn geweest. Het Diekman ademde dit seizoen de sfeer van een kerkhof. Herman Bierman weet het. Jammer ge noeg, zo hij zelf zegt. Hij was betrokken bij de oprichting van de zogeheten „Gouden actie", bedoeld om jong talent aan te trekken bij de Enschedese club. Ongeveer twintig jaar supporter, mist nog altijd geen wedstrijd. „Vijf jaar geleden is het misge gaan. Men wilde met een veel te jong elftal veel te grote presta ties leveren. Dat kan natuurlijk nooit. Je moet ervaren spelers in je ploeg hebben rondlopen". Met de komst van Ferry Franssen, zo meent Bierman, is het er niet beter op geworden. „Die man zal vast zakelijk een kei zijn, maar van besturen van een voetbalclub heeft „ie weinig kaas gegeten". De paginagrote advertentie in diverse dag- en weekbladen bij aanvang van dit voor Twente desastreuze seizoen noemt de supporter een lacher. „Franssen zegt daarin dat Twen te dit seizoen zeker bij de eerste drie zal eindigen. Hoe kim je dat nou zeggen? Kijk dan eerst „es naar het elftal dat er rond loopt, heb je dat gezien praten we weer. Eerste drie? Ja, als je de stand in de competitie op z'n kop houdt". Ook wanneer de club degra deert zal Bierman blijven ko men. „Je bent supporter in goe de maar ook in slechte tijden", zegt hij. Niet elke aanhanger van de Diekmanclub reageert op zo'n wijze, „Ek kom hier nooit weer", klinkt het, „Voortaan ga ik naar de amateurs kijken", stelt een ander vast. Op zondag naar FC Twente, dat na een week vol beslomme ringen. Voetbal als vrijetfidbeste- ding, al is het passief. „Je werkt door de week, hebt een hoop te slikken van je superieuren, bent blij als het vrijdag is. Toen Twente nog goed draaide begon je op vrijdag al uit te zien naar de wedstrijd van zondag. Dan vergat je die snauwerige chef op de zaak, je leefde je uit. Dat is er niet meer bij. Ik ga ook niet meer. Je staat je daar in dat stadion alleen maar op te win den. Soms zou je willen dat al die jongens van zo'n jaar of tien terug het veld op zouden ko men, Theo, Eddy, Willem, Jan, Kalle, noem ze maar op. Ik denk dat die jongens er al tijd nog meer van zouden te rechtbrengen dan dat elftal van nu. Ondanks een dikker buikje hier en een slechte conditie niet synoniem te zijn met: oorzaak. „Qua talent en inzet horen we nu eigenlijk op de vijfde of zesde plaats te staan", is üiohan's overtuiging. Hoofdoorzaak van het niet opgaan van deze hypothese is volgens hem het karakter van de ploeg. „Ik geloof, dat de ploeg als zodanig niet homogeen is. Wat dat betreft mis ik de tijd van Eddie Achterberg, Willem de Vries, Epi Drost, Kick van der Vall,... die ploeg was een eenheid. Met anderhalf been in de eredivisie? Dat is absoluut te wijten aan, ten minste naar mijn mening, de aankoop, die vooral de laatste jaren door de trainer is geadviseerd. De trainer, die wél de kwaliteit van de spelers kon bepalen, maar niet of de speler ook in de groep paste. Of misschien langere tijd nodig had om zich aan te passen. Je moet evenwel bij je aankoop uitgaan van de informatie van je trainer en je coach. De voetbalkenners bij ons weten wel hoe iemand voetbalt, maar niet hoe de mentaliteit is". Één speler uit het huidige elftal krijgt van Iliohan onder uit de (voetbal)zak: Martien Vreijsen („Ek wil met nadruk stellen, dat de mentaliteit van Vreijsen als full-prof voetballer slecht is"). De verwachtingen, die Vreijsen gewekt heeft zijn volgens de ex-bestuurder helemaal niet uitgekomen. De full-prof had meer zijn invloed op het team uit moeten oefenen. In üiohan's visie is Vreijsen meer met zichzelf, dan mét voetbal bezig. „Vreijsen was bij NAC een goede speler, maar bij ons heeft hij weinig klaargemaakt. Door zijn mentaliteit. Ik vind, dat hij zich niet als een echte prof heeft gedragen. Vooral nu wij zo moeilijk zitten, zou zo'n voetballer dag en nacht met voetballen bezig moeten zijn en niet, zoals Vreijsen, met allerlei commerciële dingen. Dat schaadt de aandacht voor het voetballen". Naar de eerste divisie? „Dat doet alleen maar pijn", zegt üiohan en zo kijkt hij ook daarbij. „Ik ben ervan overtuigd, dat als we naar de eerste divisie moeten gaan, we zeker met een jaar terug zijn. Gezien de kwaliteit en de tijd om op elkaar ingespeeld te raken. Ach, we moeten maar zien, dat we er door komen..." daar. Ze zouden er in elk geval meer voor doen. Die jongens van nu hebben ook niet zo'n grote band met de club, dat merk je. Echt, ik hoop dat ze 't nog redden... Het zou jammer zijn als deze regio na de textiel en de metaal nu ook nog 'es sportief een flinke dreun krijgt". De teneur van het relaas van deze supporter klinkt door in vrijwel alle gesprekken met sup porters. Een zekere mate van verbittering, ontgoocheling ook: „FC Twente kan niet degrade ren", was de stellige overtuiging lange tijd. Feiten liegen niet, zo heeft de Enschedese FC de doodsklok reeds horen luiden. „Ze zullen heel wat moeten presteren willen ze ons vertrou wen terug winnen", zegt een supporter. Cynisch laat hij er op volgen: „Vooral de uitwedstrijd tegen Heracles zal een zware wor den..." ENSCHEDE- „We blijven Twente trouw, hoe dan ook", zeggen F. Koops, hoofdcontroleur, E. Karselius, ex-hoofdcontroleur en J. Amelink, ex-controleur, haast in koor, als we voorzichtig afstevenen op de verwachting, dat „ons aller Twente" wel eens een toontje lager zal moeten zingen. „Ze staan met één, wat zeg ik, anderhalf been in de eerste divisie", meent F. Koops. En dat is ook voor deze trouwe supporters een gevoel als kregen ze een bal tegen het hoofd. Samen met hen speuren we naar oorzaken en vergelijken de tijd van Theo Pahlplatz met de tijd van Epi Drost die ten einde raad opnieuw actief is in de achterhoede. „Het was zo mooi", verzucht Kees Rijvers, de trainer die de Enschedese FC groot maakte. „Twente neemt nog immer een bijzonder plekkie in mijn hart in. Logisch, je hebt die club immers opgebouwd vanaf de grond. Je begint met niets, na verloop van tijd ontdek je dat de club goed kan meekomen in de eredivisie, zelfs op Europees niveau een gevreesd tegenstander begint te worden..." Rijvers gelooft niet dat het missen van routine de hoofd oorzaak van het verval is. „Als een jongen kan voetbal len komt die routine met de jaren wel. Als een jongen niet kan voetballen heeft 'ie aan die routine ook niets". Volgens Rijvers is het zaak dat er zo spoedig mogelijk „verstandige mensen" in het bestuur komen. „In de tijd van Hilbrink had je mensen met kennis van zaken op be langrijke posten. De club werd van bovenaf gedragen door mensen die wisten waar over ze spraken en aanvoel» den waar of de club behoefte aan had. Ik denk dat ze in Enschede de laatste jaren te zeer aan korte termijn-poli tiek hebben gedaan. Ze wil den snel resultaat met een elftal dat lang nog niet rijp was. Er zal in elk geval een bestuur moeten komen dat rust en overtuiging uitstraalt, er zal dus nogal het een en ander dienen te veranderen". Ziet Rijvers met bloedend hart zijn ouwe club onderaan de ranglijst der eredivisie prijken? „Het doet mij inder- aad wel wat, ja. Bloedend hart.Ja, zo zou men dat best mogen stellen". Koops: „Toen was het toch heel anders voetballen. Het draaide anders, het liep anders. De club was één geheel. Bovendien een gezellige club bij elkaar. Neem nou ook eens zo'n figuur als Palplatz, die kon... ja... die kon een bal laten dréèien". Karselius maakt met zijn zienswijze wel licht het doelpunt van de maand: In de glorietijd lieten ze de bal werken, maar nu doen de spelers het zelf. Toen speelde er het mooiste stel, dat Twente ooit bij elkaar heeft gehad. Nu springen je toch de tranen in de ogen?" De oorzaak van het huidige debacle is volgens de suppoos ten gelegen in de wil om Twen te financieel gezond te maken. Goede spelers werden voor duur geld verkocht, andere kwamen er voor terug. Slechte? „Dat nou piet direct", meent Koops. „Feit is wel dat door dat beleid Twen te te vroeg de routine is kwijt geraakt". Heel wat kaartjes gingen door de handen der controleurs. Volle stadions met 25.000 mensen te gen 5500 supporters nu. „Toen leefden de mensen veel meer mee. Het was gezelliger. Ze za ten altijd in het zelfde vak. Laatst trof ik nog iemand, die zei, dat het vroeger in vak Q toch zo hartstikke gezellig was. Het is natuurlijk wel zo, dat als je bovenaan staat je ook men sen aan de lijn krijgt. Dat is nu de hele clou: de mensen laten Twente vallen. Als er mensen komen komt er ook geld binnen. Dan kim je de spelers ook vas thouden. nen. Pahlplatz beaamt het. „Als je op het hoogste niveau wilt meedraaien, moet je beschikken over een elftal waar in de nodige routine aanwezig is. Die ontbrak de laatste seizoenen. Ze hebben ons te snel aan de kant gezet, zijn te vroeg met een piepjong team van start gegaan". Wanneer de Enschedese FC na het laatste fluitsignaal dit seizoen het niet blijkt te hebben gered, men moet wel haast een grenzelose optimist zijn wil men anders denken, is het zaak, zo meent het vijftal oud-gedienden, „om zo snel mogelijk terug te keren in de vader landse eredivisie". Dat dat geen eenvou dige klus zal worden, welnu, daarvan is het vijftal overtuigd. Huve verwoordt het aldus: „Gedegradeerde clubs zijn geobse deerd door één gegeven: terug naar de hoogste afdeling van het betaalde voet bal. Dat betekent voetballen onder voortdurende hoogspanning. Er zijn voor beelden te over van clubs die daardoor juist zijn blijven hangen in de midden moot van de eerste divisie en eerst na jaren hun rentree op het hoogste niveau maakten". Ook de sfeer binnen de club is er volgens het vijftal de laatste jaren niet beter op geworden. „Je hoort zoveel rare verhalen", zegt De Vries. „Het is er niet echt meer gezellig", vindt Pahlplatz. „In mijn ogen is het afgelopen", aldus een sombere Jeuring, zijn stem krijgt iets enthousiasts als hij opmerkt: „Weet je nog dat we in Turijn bij Juventus met 0-1 wonnen...". (door Henk Dilling) „Als ik heel eerlijk ben moet ik zeggen dat ik dit seizoen nog niet één aantrekkelijke wedstrijd heb gezien daar in het Diekman", zegt Willem de Vries, samen met Kalle Oranen, Jan Jeuring, Benno Huve en Theo Pahlplatz maakte hij deel uit van de eens zo trots in de vaderlandse top voetballende Enschedese FC. „Je hebt al een tijd geleden afscheid genomen van je club, maar toch.Het blijft je ouwe duppie, hè. Dat het zo gigantisch uit de hand zou lopen als nuNee, dat had ik niet verwacht", meent Kalle Oranen. „Deze ploeg redt het niet", luidt de sombere conclussie van de vijf Tukkers. Men is van mening dat de „routiniers" te snel aan de kant zijn gezet. „Een be leidszaak", aldus het vijftal. De door een aantal oud-spelers aangeboden diensten om de club van het kerkhof te redden werden als „niet nodig" met als argu mentering „we redden het zo ook wel" door het bestuur afgedaan. Benno Huve: „Wij vonden dat dom. Als oud-speler be zit je nu eenmaal een hoeveelheid erva ring waarover een jong knaapje niet be schikt. Ook naar het bestuur toe hadden we een aantal zinvolle voorstellen klaar liggen. Nu het te laat is komt men voor zichtig met de vraag wat of dat eigenlijk voor voorstellen waren". De Vries, Oranen, Jeuring, Huve en Pahlplatz noemen het aankoopbeleid van de Eschedese FC als hoofdoorzaak voor uet debacle. „Neem nou de laatste sei zoenen. Dat was toch niet veel zaaks wat er in 't Diekman werd geboden. Er lopen jongens in de wei die erg hard kunnen lopen en heel hoog kunnen springen, maar een bal fatsoenlijk rake- n... ho maar", meent Kalle Oranen. „Rob Groener heeft het accent te veel gelegd op het begrip conditie. Dat ging bij Groener voor alles. Nou, we zien nu wat dat voor resultaat heeft", vult Huve aan. F.C. Twente mag zich erop beroemen een van de weinige eredivisieclubs te zijn die ooit een welhaast compleet Neder lands elftal aan de kant heeft gezet. Mühren, Van Dijk, Thijssen, Wildschut, Schrijvers, de broers Van der Kerkhof; ziehier de meest tot de voetbalverbeel ding sprekenden. Allen gingen. Dikwijls voor een habbekrats. Wat er voor in de plaats kwam bleek of niet gespeend van enig talent, óf te onervaren om op eredi visieniveau reeds zo vroeg mee te kun-

Holtens Nieuwsblad | 1983 | | pagina 11