5 mei manifestatie in Koninklijk zilver voor\ rayonchef Johan Mulder Het Astma Fonds Vijf jaar achtereen eerste klas melk geleverd VRIJWILLIGE VAKATURE BANK VOORSPOEDIG VAN START Stralend (feest)weer Onderwijsbezuiniging? Vereniging Openbaar Onderwijs vergadert Sportieve hondeneigenaren HOLTENS NIEUWSBLAD Vegetarisch met j.s. de Schure Puzzelfietstocht met j.s. de Schure 30 april... 2-8 mei Nationale Astmacollecte ABN-BANK HELPT JONGEREN HUN GELD BETER BEHEREN ,,Ringsted Kammerkor" in Grote Kerk DONDERDAG 5 MEI 1983 V.l.n.r. mevr. Mulder, Johan Mulder, OAD-directeur ir. J. G. ter Haar en burgemeester Smit In de receptie van de Overijs selse Autobus Diensten „OAD" te Holten heeft vrijdagmorgen 29 april burgemeester G. J. Smit van Rijssen de ere-medaille in zilver verbonden van de Orde van Oranje Nassau uitgereikt aan zijn stadgenoot Johan Mul der. Hij ontving de onderschei ding wegens 40 jaar dienst als chauffeur bij de OAD. Burge meester Smit wenste hem geluk met de onderscheiding die hij als trouwe werknemer hopelijk nog vele jaren met ere mag dra gen. De directeur van het bedrijf Hamburgers, saucijzebroodjes, broodjes kroket.deze zult u zaterdag 7 mei niet aantreffen^ 's Avonds zal de barcommissie nl. een vegetarische avond orga niseren. Naast het vleesvervan- gende soja zullen er ook gerech ten verkocht worden als kaassa lade, gefrituurde champignons en andere vleesloze en -vervan gende etenswaren. Wil je eens proeven of eventueel recepten uitwisselen, kom dan zaterdag 7 mei naar j.s de Schure. Ook niet-vegetariërs zijn natuurlijk van harte welkom. Want naast eten kan er ook gedanst, ge dronken en gekletst worden. Tot ziens in j.s. de Schure. ir. J. G. J. ter Haar feliciteerde Mulder met de onderscheiding die uitstraalt over heel het be drijf. Hij heeft als lijndienst chauffeur, later op de tourbus sen door heel Europa en de laatste 5 jaar als rayonchef met als standplaats Rijssen de hele ontwikkeling van de OAD mee gemaakt en hieraan een belang rijke bijdrage geleverd. Namens het bedrijf bood de heer Ter Haar een geschenk in couvert aan. Aan frievr. Mulder "werden bloemen aangeboden. Ter Haar sprak verder-, een woord van dank tot burgemeester Smit die bereid was om naar Holten te komen om de onderscheiding op het hoofdbedrijf uit te reiken. Ook aan mevr. Smit werden bloemen aangeboden. Namens de Ondernemingsraad en de col lega's feliciteerde de heer Joh. Morsink de heer Mulder met de onderscheiding. Donderdag 5 mei organiseert de Vereniging Wereldwinkel Bathmen een manifestatie over fascisme en racisme. De mani festatie vindt plaats in zaal Braakhekke. Toneel, twee ten toonstellingen en enkele boe kentafels vormen de hoofdscho tel van de bijeenkomst. 4 en 5 mei horen onlosmake lijk bij elkaar. Gedenk de 4e en vier de 5e mei. Vier mei wordt in Bathmen herdacht door mid del van een stille tocht en bloe men leggen bij het monument voor gevallenen, gevolgd door een korte herdenkingsplechtig heid. De Vereniging Wereldwin kel Bathmen vindt dat het daar niet bij moet blijven. Je kan het feest van de bevrijding niet vie ren zonder stil te staan bij de oorzaken van de bezetting. In de jaren voor de tweede werel doorlog waren fascisme en ra cisme enorm in opkomst Ook Nederland was toen niet vrij van dergelijke smetten. Smetten die ook nu weer hun kop opste ken. En om daarvoor te waar schuwen wordt de bijeenkomst op 5 mei georganiseerd. Brecht De hoofdmoot van de manifes tatie vormt het optreden van de Deventer toneelvereniging Punt. Zij speelt drie eenakters van Brecht, t.w. De burgermansbrui loft, de joodse vrouw en Het kruis van krijt. Deze stukken spelen zich in resp. 1923, 1932 en 1933 in Duitsland. Vooral in beide laatste stukken waar schuwt Brecht - hij schreef ze ook in die tijd - tegen de geva ren van de Duitse politiek. Na de voorstelling kunnen de toe schouwers met de spelers dis cussiëren over de inhoud van de drie eenakters. Anne Frank Stichting De Vredeswerkgroep Bathmen draagt tijdens de manifestatie zorg voor een tentoonstelling van de Anne Frank Stichting, genaamd „Nederland tole rant...?" Deze tentoonstelling behandelt de geschiedenis van Nederland en haar immigranten c.q. vluchtelingen vanaf de op vang van de Franse Hugenoten tot en met de verkiezing van de Centrumpartij in de Tweede Ka mer. Daarnaast verzorgt de Vre- deswerkgroep een boekentafel. Werelddiakonaat De commissie werelddiakonaat van de Ned. Herv. Kerk organi seert ook een tentoonstelling tij dens de 5 mei manifestatie. De ze heeft met name betrekking op het aspekt racisme en apart heid. Ook de pas in Bathmen opgerichte groep Amnesty Inter national is van de partij. Zij zal door middel van een informatie stand laten zien wat Amnesty International doet voor politieke gevangenen en hoe de bevolking van Bathmen kan helpoen. Voorverkoop De Vereniging Wereldwinkel Bathmen verwacht een grote op komst op 5 mei in zaal Braak hekke. Dit gezien het aantal verkochte toegangskaarten in de voorverkoop. Door subsidie van o.a. de gemeente Bathmen kan de toegangsprijs bescheiden blij ven, t.w. f5,- in de voorverkoop (bij de Rabobank en café De Brink) en f6,- op 5 mei aan de zaal. De zaal gaat om 19.00 uur voor het publiek open, zodat men vanaf dat tijdstip de ten toonstellingen en informatie stands kan bekijken. De toneel voorstelling begint om 20.00 uur De bijeenkomst is geschikt voor 16 Jaar en ouder. Fietsen kunt u weer op Hemelvaartsdag tijdens de jaarlijkse puzzelfletstocht ge organiseerd door Jeugdsociè- teit „de Schure". De tocht loopt door de om geving van Friezenberg, Rijs sen en de Borkeld en is on geveer 55 kilometer lang. Onderweg wordt de inwen dige mens versterkt met kof fie, een hapje en limonade. U kunt starten tussen 6.00 en 8.00 uur vanaf J.S. „de Schu re" aan de Beusebergerweg. Deelname is f3.- per per soon. Kinderen t.m. 12 jaar f2,-. In tegenstelling tot voor gaande jaren was het zater dag warempel stralend (Ko- ninginnefeest) weer. Verleden jaar toen wij op de televisie koninklijke be zoeken zagen, 's morgens in Harlingen en 's middags in Zuidlaren, was het nat en onaangenaam koud. Het ge beurt nog al eens dat de middagtemperatuur beneden de tien graden blijft op 30 april, zoals in 1956, 1970 en 1979 en ook verleden jaar. Normaal zou het kwik eind april rond 15 graden dienen te liggen. Bij uitzondering is al eens ruim 20 graden ge meten op 30 april, maar in 1945 viel er nog natte sneeuw. Wat het weer betreft zou men dit nationale feest beter naar 31 augustus kunnen verschuiven, de datum waar op destijds koningin Wilhel- mina verjaarde, met bijna altijd fraai weer en een aan gename temperaiuur voor elk buitengebeuren. De ABO-cursus, een voor opleiding van sporettech- nisch kader, die onder lei ding van de heer J. ten Dol le de afgelopen vier maan den in Holten heeft plaatsge vonden en waaraan door le den van diverse plaatselijke sportverenigingen werd deel genomen is j.l. maandag avond afgesloten met het uitreiken van diploma's aan Jannie Broekhuis, Hannie Kolk, Karin Knapen en Mar- tien Sarink en aan J. Broek- maat, H. Brouwer, K. Dale mans, J. van Doominck, W. Dijkslag, H. Eshuis, D. Kap- pert, H. Kevelham, W. Kwin- tenberg, G. Markvoort, G. Meijerink, A. Nijland, H. Paalman, J. Paalman, G. Soer, J. Smale, J. Traanman, L. Traanman, H. Veldhuis, D. Veneman, J. Wansink, H. Warrink en J. Wissink. De Vrijwillige Vakature Bank daadwerkelijk begonnen kan die zitting heeft in het Paalhuus worden met de werkzaamheden, bij De Schure is al snel, na de Een goede verstandhouding en oprichting, van start gegaan met kommunikatie met het Gem. het leveren van (vrijwillige) werkzaamheden die door (vrijwil lige) werklozen e.a. die tijd over hebben gedaan kunnen èn mo gen worden. Deze V.V.B. pro beert via verenigingen, stichtin gen en andere instanties werk zaamheden te kreëren die ge daan worden door deze vrijwilli gers. De verenigingen/stichtingen e.a. kunnen deze werkzaamhe den doorgeven op onderstaand adres van de vakature-bank, waarna na toetsing door het Gem. Bestuur vaak al begonnen kan worden met de werkzaam heden. We, de V.V.B., streven er naar om binnen een week na het inleveren van het projekt er Maandagavond 9 mei komt de heer J. Franssen, onderwijsspe- cialist en lid van de Tweede Kamer voor de WD naar Holten om in Hotel „De Holterberg" te spreken over culturele onderwijsza ken. Dit gebeurt op uitnodiging van de afdeling Holten van de WD. Het is een openbare bijeen komst, die om 20.00 uur aan vangt. De heer Franssen gaat zijn visie geven op verschillende knelpunten in het onderwijs en zal vervolgens een open discus sie niet uit de weg gaan. Wie belangstelling heeft voor onder wijs of nauw betrokken is bij onderwijszaken, zoals bezuinigin gen, salarisinlevering, college geldverhoging, personeelsvermin dering, grotere klassen, enzo voorts is deze avond zeker de moeite waard. Voor de meesten onder ons is ademen de gewoonste zaak van de wereld. Dat geldt niet voor mensen met astma, bronchitis of emfy seem. De artsen noemen dit CARA. En dat zijn er méér dan men over 't algemeen denkt. In ons land zijn er zo'n driehonderdduizend ernstige patiënten, evenveel als het aantal inwoners van de stad Utrecht. Het aantal mensen met lichtere klachten 'wordt geschat op ruim zevenhon derdduizend, het inwonertal van een stad als Amsterdam. Bij kinderen en jonge volwassenen, komt de benauwdheid in aan vallen. Na zo'n aanval ben je uitgeteld, kapot. Oudere patiënten hebben vaak een voortdurende ademnood. Zij komen adem te kort voor dingen, die gezonde mensen gedachtenloos doen. Een trap is dan een nauwelijks te nemen hindernis. Bij harde wind en guur weer is de winkel om de hoek ineens ver weg, te ver. Ze komen lucht te kort. Wat doet het Astma Fonds? Het Astma Fonds wil astma en aanverwante aandoeningen de wereld uit helpen. Het wil er voor zorgen dat mensen geen CARA meer krijgen en...dat degenen die het nu hebben genezen. Dat is nu nog niet mogelijk. Daarvoor weet men nog te weinig. De echte oorzaak van CARA is nog steeds niet bekend. Daarom stimuleert het Astma Fonds doelgericht onderzoek naar de oorzaak van CA RA en...naar betere behandelingsmogelijkheden. Door systema tisch onderzoek krijgen wetenschappers steeds meer inzicht. Vijf tien jaar geleden konden CAR A-patiënten nauwelijks worden gehol pen. Momenteel is men in staat de scherpste kantjes van deze ziekte weg te nemen. Voor dit onderzoek is geld nodig, veel geld! Help royaal door te koliekteren! Het is juist nü van groot belang, dat het werk van het Astma Fonds onverminderd wordt voortgezet. Wetenschappelijk onderzoek, voorlichting en hulpverlening moeten blijven doorgaan. Dat kost geld. veel geld. Voor dit jaar is minstens 8 miljoen nodig. Bestuur is dan voor een goede coördinatie van deze projekten onontbeerlijk. De toetsing door het Gem. Be stuur wordt d.m.v. een toet- sings-formulier welke richtlijn is van de Intergemeentelijke Kom missie W.W.V.-R.W.W. Deze kom missie, waarin zes personen zit ting hebben n.l.; de Rijkskonsu- lent, de direkteur van het ar beidsbureau, de Wethouder van de betreffende gemeente, twee personen van het F.N.V. en één persoon van het C.N.V. Mocht een projekt een twijfelgeval zijn om in eerste instantie door het Gem. goedgekeurd te kunnen worden, wordt er gewacht op de vergadering van de Intergem. toetsings-kommissie. Hierdoor wordt de procedure wel ver traagd doch voorkomt misbruik van werkgelegenheid en voor komt tevens problemen met evt. belanghebbenden. Voor de vrijwilligers die aan de projekten deelnemen is er een verzekering afgesloten voor het geval er een ongeval mocht voordoen. Tevens komt door het meedoen aan werkzaamheden van de V.V.B. de uitkering van de betrokkenen niet in gevaar, dit omdat de gemeente zich ga rant heeft gesteld voor de ge starte projekten. De vakature-bank wil haar mogelijkheden nog meer uitbrei den door het houden van kur- sussen, bijeenkomsten e.d. Hier voor worden aan betrokkenen enquêteformulieren verstuurd zo dat de behoeften hieromtrent gepeild kunnen worden, waar door er goed op die behoeften Ingespeeld kan worden. Iedereen die er meer over wil weten of als vrijwilliger(ster) mee wil doen aan projekten is er op elke woensdag-ochtend van 10.00 tot 12.30 uur een bijeenkomst in de Schure. Voor iedereen die werkzaamhe den aan kan èn wil bieden kan hiervoor altijd terecht bij: De Vrijwillige Vakature Bank; p.a. De Schure, Beusebergerweg 27, 7451 NG Holten. Tel.: 27 55 Op de voorjaarsvergadering van het Coberco-district Holten in café-rest. „Het Bonte Paard" feliciteerde voorzitter H. Stege- man de families W. H. Mark- voort, Oude Stationsweg 8; G. Kolkman, Fliermatenweg; M. Meijerink, Pasmansweg 5; J. Ve neklaas, Tromopsweg; W. Aal pol, Beusebergerweg 44: J. Ool- bekkink, Broekweg 20; Meijer- Op steeds jeugdiger leeftijd hebben jongeren tegenwoordig de beschikking over geld. Ze krijgen zakgeld, kleedgeld maar even vaak zoeken ze zelf bijver diensten. Ze hebben een kran tenwijk, bezorgen boodschappen thuis, zijn oppas of babysit, of helpen in de tuin. Een belang rijke vraag is dan: hoe houd je dat geld nu apart en wat kun je er dan mee doen? Die vraag heeft ook de ABN beziggehouden. Er was al een succesvolle ju nior spaarrekening met vele duizenden deelnemers van 0-15 jaar. En natuurlijk is er ook de zilvervloot voor jongeren van 15-21 jaar. Maar dit zijn allebei typische spaarrekeningen waar het geld min of meer op vast staat. Daar is nu bijgekomen de ABN junior rekening, een com plete bankrekening voor jonge ren van 10-18 jaar. Het is een soort spaarrekening en een be- Je kent ze wel die Holtenaren, die graag op sportterreinen rondwaren, of op hun race-fiets gezeten, proberen overtollige pondjes weg te zweten, want dat is tenminste gezond! Maar zie je ze met hun dikke hond, die ze nu eenmaal uit moeten laten, heb je al gauw in de gaten, die sportiviteit is enkel show, met de hond lopen hoeft voor hen niet zo! Die wordt snel achter het hek gezet, en verder wordt er nergens opgelet. Of op een speelveld neergestreken, kan baas rustig een sigaret opsteken, terwijl de hond de zandbak verpest, en het eens zo mooie speelgazon „bemest" 's Middags vind een kind een peuk, en stapt in de str..., dat is ook leuk. Sportieve honden-eigenaren, is het teveel gevraagd verder te lopen, wilt U dan wat papieren zakken kopen, om hiermee de drollen op te rapen, en al kost dat wat bukken, sportief zijnde zal dat wel lukken! met vriendelijke groeten: Moeders uit De Haar. taalrekening tegelijkertijd waar van je voor een aantal veel voorkomende doeleinden zoals lesgeld, contributies, abonne menten, overschrijvingen naar een andere rekening erg veel gemak kunt hebben. Je krijgt daarvoor bij de bank een opbergmap met op je eigen naam gestelde bankgiroformulie ren, portovrye enveloppen, een handleiding en een moderne ju niorpas, die je net als de betaal- pas moet laten zien als je geld bij de bank wilt opnemen. Als iemand een juniorrekening wil openen moeten de ouders wel een minderjarigheidsverkla ring tekenen, die eventueel per post kan worden toegezonden maar dat is alles. Voor de rest kan de juniorre- keninghouder er vrij over be schikken al mag hij nooit rood komen te staan. Op dg juniorrekening wordt elk jaar een rente vergoed, die hoger is dan op andere betaalre keningen. Je moet dan natuurlijk wel zorgen dat er steeds wat wordt gespaard, anders merk je van die hogere rente niets. Het maximum waarover rente wordt vergoed bedraagt f 10.000.- maar dat is wel erg hoog. Met de juniorrekening beoogt de ABN-bank natuurlijk zoveel mogelijk jongeren als rekening houder aan te trekken. Maar aan de andere kant is er ook sprake van een andere meer so ciaal gerichte doelstelling. Met deze ABN-juniorrekening kunnen jongeren nu kennis ma ken en vertrouwd worden ge maakt met vrijwel alle type rende b ankhandelingen zoals storten, geld opnemen, giraal overschrijven en bekend worden met rekeningafschriften, bankgi roformulieren, juniorpas en der gelijke. Spelenderwijze wordt iedere junior rekeninghouder geleidelijk een volwassen bankcliënt en kan hij later gebruik maken van alle diensten, die een bank te bieden heeft en dat zijn er te genwoordig heel wat. Het is nooit weg in deze materie van geldzaken beter thuis te raken. man, Boerendanssteeg 2 met het feit dat van hun bedrijven 5 jaar achtereen eerste klas melk aan Coberco werd geleverd. Een knappe prestatie van u allen waarmee u blijk hebt ge geven van vakmanschap want u hebt de hygiëne bij de mel- kwinning onder de knie. Stegeman overhandigde aan de veehouders een mooi schildje met embleem en de inscripte „Vijf jaar eerste klas kwaliteit" Voor 1982 werd de Maatschap Van den Brink, Oude Stations weg 2 in Dijkerhoek gehuldigd voor de leverantie van de beste melk. Hiervoor werd een fraaie tegeltableau van Makkummer- aardewerk aangeboden, en 73 veehouders zagen goede hygiëni sche melkwinning en aflevering in 1982 beloond met de fleurige Coberco-sticker. Bestuursverkiezing In het districtsbestuur werden herkozen de heren W. H. Mars man (Schapendfjk) en B. G. Kemper (Helhuizerweg) in plaats van de h.h. G. H. Blankena (Hlehuizerweg) en Joh. Lubber- sen (Rutgersweg) die aftredend en niet herkiesbaar waren. Voorzitter Stegeman dankte de aftredende voor hun inzet en het vele werk dat in het belang van de melkveehouderij in het district Holten werd verricht Cijfers De jaarcijfers van Coberco over 1982 werden uitvoerig be handeld en het gevoerde beleid en de toekomstplannen voor de komende jaren waren onderwer pen van diskussie. Ruim 57 mil joen gulden, overeenkomende met 2.2 cent per kg. melk denkt het Coberco-bestuur in 1984 te moeten investeren om de melk stroom goed te kunnen verwer ken. Zorgen baart de afeet van de melk- en zuivelprodukten op de wereldmarkt nu de recessie over de wereld duidelijker voelbaar wordt. De investeringen gaan in de richting van produktie van niet-inleverbare produkten om bij een gewijzigd EEG-beleid zo veel mogelijk produkten voor di recte afeet te kunnen maken. Ook de andere zuivelindustrieën denken in die richting en een prijsdruk op melkprijs kan hier van het gevolg zijn. Kostenbeheersing bij de zuive- lindustie én op de boerenbedrij ven is een noodzaak, doch dit zal niet mogen resulteren in het achterwege laten van noodzake lijke investeringen. Aan het eind van de goed be zochte vergadering werden door voorzitter Stegeman aan de da mes van de „eerste klasse lever anciers" en de dames van de af tredende bestuursleden bloemen aangeboden. Op vrijdag 13 mei aanstaande, aanvang 20.15 uur, zal het Ringsted Kammerkor uit Dene marken tijdens haar Europese tournee een concert verzorgen in de Grote of Lebuinuskerk te De venter. Het Ringsted Kammer kor bestaat uit 35 leden en heeft voor haar concertreizen de beschikking over een zeer breed repertoire. Op het programma staan wer ken uit de renaissance en vroeg barok van o.a. da Palestrina en Heinrich Schütz tot en met de romantiek, vertegenwoordigd door componisten als Bruckner en Carl Nielsen. Ook zullen en kele hedendaagse werken wor den gezongen. De koorzang wordt afgewisseld met orgelsoli en een blokfluiten semble. Dirigent Gunnar Frello speelt op het grote orgel Buxte- hude's Praeludium en Fuga in fis kl. terwijl het „Ringsted Tri oen", een ensemble bestaande uit blokfluit, cello en clavecim- bel, een Suite in F-dur van de Franse barokcomponist Hotte- terre ten gehore zal brengen. De toegang voor dit bijzondere concert is geheel vrij en het koor verdient een grote belang stelling. Wel wordt ter bestrij ding van de kosten aan de uit gang een collecte gehouden. De vereniging voor Openbaar geven ruggespraak te kunnen Onderwijs houdt woensdag 11 laten plegen met de leden van mei een bestuursvergadering bij de afdeling Holten, over een Vosman. Doel van de avond is aantal zaken. Het bestuur van bestuursleden die zaterdag 28 de V.O.O. Holten doet dan ook mei naar het landelijk congres een dringend beroejp op alle le- gaan in Dordrecht, vooruitlo- den om deze bestuursvergade- pend hierop de gelegenheid te ring 11 mei bij te wonen.

Holtens Nieuwsblad | 1983 | | pagina 7