Excursie Klaverjassen „Blauw Wit" Medische diensten 3 „A.L.1. in lucifers en balpennen m y Wat gebeurt er met ons afvalwater? B. Paalman opende zelfservice-centrum Atletenavond de Schure We doen het snel en goedkoop 18-24 april: voor iedereen die iets te bouwen of te verbouwen heeft HOLTENS NIEUWSBLAD r AGENDA Kranten drukken is ons vak r 7r<T" 1 T DONDERDAG 14 APRIL 1983- j*-. Op zaterdag 23 april a.s. organiseert de Werkgroep Natuur en Milieu Holten een excursie naar de rioolwaterzuiveringsinrichting Holten-Markelo voor leden en belangstellenden. De excursie be gint om 9.30 uur en eindigt plm. 11.30 uur. Ons aardoppervlak bestaat voor ongeveer 2/3 deel uit water: zo'n 1370 miljoen kubieke kilo meter! Water is daarmee de meest voorkomende maar tege lijk ook de meest waardevolle stof op aarde, want zonder wa ter is geen leven mogelijk. Een fakir kon het eens 81 dagen uit houden zonder voedsel; zonder water nauwelijks TIEN dagen! In ons dagelijks leven speelt wa ter een belangrijke rol omdat het voor vele doeleinden ge bruikt wordt. Zonder water geen landbouw, veeteelt, voedsel, le ven. Langdurige periodes van droogte kunnen rampzalige ge volgen hebben wanneer men het noodzakelijke water niet op een andere manier kan krijgen; bij voorbeeld uit bronnen (grondwa ter) of rivieren (oppervlaktewa ter). Voor heel wat toepassingen is het nodig dat het water schoon is. Helaas is het water in rivieren, beken of meren vaak vervuild. Dit komt o.a. door de bevolkingsgroei en de industria lisering. Deze vervuiling nam zó toe, dat in 1970 de „Wet veront reiniging oppervlaktewater" in werking is gesteld. Deze wet verbiedt zonder vergunning af val, verontreinigende^ of schade- behandeling als meststof te ge lijke stoffen op^het oppervlakte- bruiken) en het vrijgekomen me- water te lozen, bovendien regelt de wet de zuivering van afval water en de verdeling van de kosten („zuiveringslasten"). Het afvalwater van de dorpen T 1 t T 1 Holten, Markelo en Bathmen en N 5}tlOTlPMP H PlttWPP K een groot aantal recreatieterrei- dUAJllCUW IiaiLWGGA door- bacteriën verwijderd. Het gezuiverde afvalwater wordt hiema op de Schipbeek geloosd. Het zuiveringsresidu (slib) wordt in een gistingstank gebracht. Hierin wordt een gedeelte van de organische stof door bacte riën omgezet in methaangas (ook wel biogas genoemd). Dit heeft een tweetal voordelen: de eigenschappen van het rioolslib worden verbeterd (het is na deze thaangas kan gebruikt worden om de energiekosten te beper ken (een moderne rioolzuive ringsinrichting kan hiermee voor ongeveer 70% in zijn energiebe hoefte voorzien!). De bestrijding van de waterverontreiniging is natuurlijk niet alleen een zaak Voor het Zuiveringsschap. Ook kunt hieraan meewerken! Daar om volgen hier enkele mi lieu-vriendelijke tips: 1. Beperk zoveel mogelijk het ge bruik van niet-biologisch af breekbare was- en reinigingsmid delen, zij zijn schadelijk voor het milieu. 2. Afgewerkte olie e.d. horen niet in de riolering, u kunt ze bij el ke garage inleveren. 3. Spoel geen vast vuil zoals kof fiedik, etensresten e.d. door het toilet, dit hoort in de vuilniszak. 4. Bedenk: voorkomen is beter (en goedkoper) dan zuiveren. -U kunt-zich yoor deze excur sie t/m donderdag 21 april óp- geven bij F. H. Helmer, tel. 3133. Omdat de groep niet te groot kan zijn raden wij u aan snel te reageren. Aan de excur sie zijn geen kosten verbonden. De rioolzuiveringsinrichting Holten-Markelo ligt tussen de Al en de Schipbeek, te bereiken via de Beusebergerweg. Werkgroep Natuur en Milieu Holten De kinderen van het echtpaar gereedschap en zelfs ook van de Bertus Paalman en Hennie Paalman-Beunk, openden zater dagmiddag het eigen garagebe drijf, inclusief zelfservice-cen trum aan de RijssensewegMet name het zelfservice-idee lijkt vrij uniek, zeker voor Holten. Men kan namelijk tegen een vergoeding van vijf gulden per ginnen. uur gebruik maken van ruimte, Zaterdag kennis van de heer Paalman zelf, om de eigen auto te repare ren. De heer Paalman werkte voor heen gedurende 16 jaar bij Nido Universal in Holten, maar speel de al geruime tijd met het idee jets voor zich zelf' te gaan be- zover, toen Ronnie en Ingrid het verbouwde gebouw „officieel" als open verklaarden. Wij komen hier met een be drijfsreportage in het volgende nummer op terug. nen wordt d.m.v. gemalen en persleidingen afgevoerd naar de rioolzuiveringsinrichting Hol ten-Markelo, die in 1977 in be drijf werd gesteld. Bij de zuive ring, waarbij alleen biologisch afbreekbare stoffen worden weg genomen, wordt gebruik ge maakt van een tweetal natuur lijke processen. Tijdens de rond leiding op 23 april a.s. zullen zij uitgebreid aan de orde komen; kort samengevat: in de eerste zuiveringstrap wordt door bezin- king van het afvalwater een af scheiding van de bezinkbare ver ontreinigingen verkregen. In de tweede trap worden de overge bleven zwevende en opgeloste verontreinigende bestanddelen Binnenkort, op maandag 18 april gaat de Nationale Hart- week weer van start. Zoals ge bruikelijk zullen radio en televi sie, maar ook de schrijvende pers weer ruime aandacht vra gen voor de strijd tegen hart- en vaatziekten. Daar geeft de Ne derlandse Hartstichting jaarlijks zo'n f 15.000.000,- aan uit, geld dat allemaal afkomstig is van „goede gevers", want subsidie krijgt de Stichting nauwelijks. Dat geld wordt voor een groot gedeelte besteed aan de onder steuning van wetenschappelijk onderzoek (56%), aan voorlich ting van het publiek (29%), aan voorlichting aan professionele groepen (3%), zoals artsen, spe- 9 april was het Op het gevarieerde programma van de Schure staat zaterdag 16 april een atletiekavond gepland. Onder het genot van sportdrank en -voeding kunnen trimmers, wedstrijdatleten en leken ervarin gen uitwisselen in de hun bekende vaktaal. In de Schure zal volop informatie liggen: boeken over blessures training voor atleten en trimmers en 't nieuwste Nijboerboek Verder volop folders over kleding, schoenen, voeding, war- ming-up en warming-down. Om precies 9 uur start de ma rathon van Athene: De volledige video-band van de zegetocht van Gerard Nijboer. Tijdens deze marathon kunnen de bezoekers zich in 't zweet ja gen op de dansvloer. Onder de bezoekers enkele topatleten die NED. HERV. KERK 10.00 uur ds. H. J. Ekker (Jeugddienst). Uitgangscollecte Plaatselijk Jeugdwerk. Oppasdienst: Joke Vogely en Jo ke Tempelman. 10.00 uur: Jongerendienst in ge bouw „Irene". 19.15 uur: Geen dienst, i.v.m. Open-Deur bijeenkomst in Geref. Kerk. Spreker ds. W. Vons. GEREF. KERK 9.30 uur en 15.00 uur ds. M. Borg In beide diensten is de eerste collecte voor Eigen Jeugdwerk en de tweede voor rente en aflossing. Kindemevendienst (klas 3) o.l.v. Harry Hoekjen en klas 4 o.l.v. Hans Stam. Oppasdienst: mevr. Lubber- dink-Assink, mevr. Harbers-Pot- man, mevr. Jansen-Stam (res.). Mevr. Heusinkveld-Hulsman, mevr. Van Wingerden-Knoester, Tineke Poliste (res.). 19.15 uur: Open Deurbijeen- komst. Spreker ds. W. Vons. Me- dewerking Gospelgroep „Hatik- wah" uit Nieuwerkerk a.d. IJs- sel. R.K. KERK 10.00 uur: Heilige Mis in gebouw „Irene". DIJKERHOEK 10.00 uur: ds, W. Vons. Uitgangs collecte, Plaatselijk Jeugdwerk. OKKENBROEK 10.00 uur: Ds. Bouman. Gezins- en doopdienst. Uitgangscollecte Kerkvoogdij. NIEUW HEETEN Zaterdag: 19.00 uur, zondag 8.00 en 10.00 uur. rtf iorg«n nltt «ItMn di iHch« uitvoering, we zijn u ook van dienst met advieien en deskundige hulp die nodig «l|no Uitgeversmaatschappij Wen der loeft B V. Getfertsingef 41, 7B13 GA Enschede J. Munattrmen. telefoon 053JÏ 04 20. toestel J2». cialisten, verpleegkundigen etc.; tenslotte wordt 12% besteed aan de revalidatie en begeleiding van hartpatiënten en vakantie weken voor kinderen die met een hartafwijking zijn geboren. Al die spanningen zijn niet te vergeefs. Nu het grote publiek zich steeds meer bewust wordt van de factoren die de gezond heid van het hart bedreigen (ro ken, hoge bloeddruk e.d.), is een voorzichtige daling van sterfte aan hart- en vaatziekten te be speuren. Eén zwaluw in de lucht maakt nog geen lente, maar het is een hoopgevend teken! Hoe enorm het probleem ook is, de strijd tegen hart- en vaatziekten heeft zin en het mogelijk daarin vooruitgang te boeken. Donderdag 14 april 19.45 uur: Jaarl. Leden vergade ring „School met de Bijbel" in school „De Schakel" (Bosch- kampsstraat) Vrijdag 14 april Vanaf 18.00 uur: inzameling van lompen voor Holtense Muziek vereniging (zie adv. en bericht) Zaterdag 16 april 20.00 uur: Jaarlijkse Feestavond Hengelsportvereniging „De Riet voorn" in zaal „De Poppe" Zondag 17 'april 14.00 uur: Dansen in bar-dan- cing „De Wippert" (zie adv.) 19.30 uur: Dansen in bar-dan- cing „Boode" te Bathmen (zie adv.) Maandag 18 april 19.45 uur: Bijeenkomst afd. Es- pelo Ned. Bond van Plattelands vrouwen in „Trefpunt". Lezing door de heer E.A. Postma, dir. Bej. Centrum „Diessenplas" On derwerp „De betekenis van een verzorgingstehuis in de plaatse lijke gemeenschap". Woensdag 20 april 14.00 uur: Officiële opening nieuw clubhuis Schietvereniging „De Zaagmolen" in Dijkerhoek (zie bericht) 20.00 uur: Bijeenkomst afd. Hol ten Ned. Bond van Plattelands vrouwen in zaal „Vosman" Le zing met dia's door dr. G. Ver meer, internist te Deventer. On derwerp „Niertransplantatie en nierdialyse" Donderdag 21 april Uitstapje afd. Holten Chr. Plat telandsvrouwen naar Recreatie centrum Huize „Hölterhof' te Enschede. Programma „Midde- weenter roond um'n heerd" Ver trek vanaf „De Kandelaar": 13.15 uur. Zaterdag 23 april 14.00 - 17.00 uur: „Open Huis" Schietvereniging „De Zaagmo len" Dijkerhoek Zondag 24 april 11.30 uur: Koffieconcert dóór Holtenaren vóór Holtenaren in aula Scholengemeenschap (zie bericht) Dinsdag 26 april Hart voor je hart Daarom staat het gehele jaar 1983 in het teken van een grote nationale voorlichtingcampagne om de bewustwording van het publiek te vergroten. Het motto is: „Hart voor je hart". Gedu rende de Nationale Hartweek gaan zo'n 70.000 collectanten op pad om het publiek om een bij drage te vragen. Dan blijkt steeds weer hoe groot de good will is die de Nederlandse Hart stichting heeft, want op die ma- Di. 26 april - verjaarsvisite be nier wordt bijna één derde van jaardensocieteit. Aanvang 14.00 al het benodigde geld (ruim uur. f 4.500.000,-) bijeengebracht. Van d8 hartstichting Vrijdag 20 mei - reisje bejaar- densocieteit, bericht volgt. 14.00 uur: Feestelijke bijeen komst Bejaardensocieteit „Hol ten" i.v.m. twintigste verjaardag op de deel van kampeerboerderij „Ideaal" van familie Aanstoot, Schreursweg - 20.00 uur: Jaarvergadering Hen gelsportvereniging „De Riet voorn" in café-rest „Vosman" afd. Holten. de bezoekers zullen uitdagen in een bierestafette „om het inte gratieproces te versnellen tussen atleet en leek". Kortom een must voor atletiekminded Hol ten, liefhebbers en de geregelde Schurebezoeker. P.S. Kom op tijd want atleten moeten vroeg naar bed. De stand na drie wedstrijden is: 1. H. Prins 11952 p, 2. K. Brus- sée 11541 p., 3. mevr. L. Brussée 11363 p., 4. G. Aanstoot 11230 p, 5. Gé Visser 11147 p. Uiteraard zijn ook zij die nog maar 2 avonden hebben gekaart beslist nog niet kansloos omdat de drie hoogste score's meetel len voor het kampioenschap. Opgave voor deelname op het publicatie in het clubhuis of te lefonisch: 33 48. Tijdens de laat ste wedstrijd (mét gratis koffie én hartige hapjes) zal in de pau ze door de Rijkspolitie de trek king plaats hebben van de jaar lijkse verloting met als hoofd prijs een dames- of herenfiets. In het clubhuis op „Meermanskamp" wordt vrijdagavond 22 april om 19.30 uur de laatste wedstrijd gespeeld om het kampioenschap „Klaverjassen 1982/'83. Er hebben zich voor deze wedstrijd reeds een groot aantal dames en heren opgegeven en het zal voor de „Activiteitencommissie" weer passen en meten worden om voor de maximaal 52 gegadigden een plaatsje te vinden. KNIPTIP I Direkt klaar foto's kun je al tijdens de vakantie in je logboek plakken. Dan is 't vakantie-album klaar als je thuiskomt! GOOR TBI 0547D-22B4 StaliiBslaan 24 MUM lel. 05483-1847 Waagweg 15 Openingstijden: ma. t/m vr. 8.30-12.00 en13.30-17.30 za. 9.00-12.00 koopavond Goor donderdag 19.00-21.00 1001 bouwmaterialen onder één dak! De Zwem- en Poloclub „Twenhaarsveld" houdt op vrijdag 15 april de jaarlijkse grote verkoopactie waarvan de baten o.a. bestemd zijn voor het trainingsfonds (extra trainingen en wed strijden voor de jeugd). De klanten, de club verwacht dat het ook deze keer weer enorm veel zullen zijn, kunnen kiezen uit lucifers en balpennen, artikelen die men practisch elke dag nodig heeft. De „Z.C.T." rekent (weer) op Uü De verkoop start 's avonds om plm. 6.00 uur. Arts W. R. van Couwelaar, Keizers- weg 32, telefoon 05483-35 53. Spreekuur: 11.00 u en 16.00 uur. Dr. J. F. Sijtsema afwezig tot en met maandag 18 april. WIJKVERPLEGING Dienst: 14 tot en met 21 april: Zr. H. Klijn Velderman, Laren (G) telefoon 05738-12 91 b.g.g. 05700-2 27 00 U kunt de wijkverpleegkundige in ieder geval bereiken 's mor gens voor 7.00 uur. Stichting Kruiswerk, Gaardenstraat 29, tel. 05483-14,36 Spreekuur wijk verpleegkundige elke werkdag van 13.30-14.00 uur en tevens af halen en terugbezorgen van ma gazijn-artikelen Diëtiste spreek uur (op afspraak) elke le en 3e dinsdag van de maand. Tandarts: J. Ph. Koppert, T. van Ameron- genstr. 25, Markelo, tel. 05476- 22 00. Spreekuur voor spoedge vallen: 17.00-17.30 uur. Dierenarts: Th. A. Oostenbrug, Diessenplas- straat 5, telefoon 05483-15 15 Fysiotherapie Alle werkdagen wijkgebouw. Stichting Kruiswerk, Gaarden straat 29. St. VOOR MAATSCH. DIENSTVERLENING MID DEN-OVERIJSSEL. Gaarden straat 29, tel. 05483-27 84. Maat schappelijk werk gezins- en be jaardenverzorging. Spreekuren maandag t.m. vrijdag 8.30-9.30 uur en volgens afspraak. Ziekenfonds Spreekuur vrijdag van 8.30-10.00 uur Groene Kruisgebouw, Gaar denstraat 31. Ziekenvervoer Alarmnummer 0011 of dienst- doende arts, tel. 35 53 Open Bejaardenwerk Inlichtingen Tel. 12 01 of 15 17. Zuigelingen-consultatie-bureau Elke donderdag van 8.15-11.30 uur in Stichting Kruiswerk, Gaardenstraat. Gem. Energiebedrijf Storing electriciteits- en gasvoor- ziening, tel. 18 14. Politie Tel. 13 52 en 26 55. Na 18.00 uur bellen 05200-7 12 34. Brandweer Telefoon 0011 (dag en nacht).

Holtens Nieuwsblad | 1983 | | pagina 3