Komende zomer is alles mogelijk Lust voor het oog '1 Kapseis a la jaren vijftig Langzaam bruinen Glanzende lippen Strandbeeld met veel „gestreep" VOORJAAR 1983 MODE 1983 Fris na gezichts masker Chique en sjofel gaan samen Kleur in tennis- kleding Shampoo's uit jojaba-bonen Bodyfashion met kant 12 TP 110 Het gaat, wanneer we de mode voor de komende zomer bekijken, goed met de vrouw. In Londen, Parijs en New York ligt het accent weer op het vrouwelijk in de vrouw. Dit verschijnsel geldt niet alleen voor de kleding, ook de kapsels volgen deze trendrWanneer we de Twentse kappers mogen geloven wordt de haardracht steeds korter. „Alles is mode", zeggen ze. De vijftiger jaren komen terug. Kort tot zéér kort haar met een lichte ondersteuning, wat geen per manent meer mag heten. Bij de verzorging van de huid is een belangrijk onder deel het gezichtsmasker. Hoewel een masker geen wondermiddel is, heeft het wel degelijk zin om regelma tig hiervan gebruik te ma ken. Naast de specifieke wer king van de verschillende soorten maskers, zijn er een paar algemene regels waar we nu even op in gaan. In de eerste plaats wordt bij het gebruik van gezichts maskers, de bloedsomloop in de huid gestimuleerd. Na het masker zal de huid er ook een beetje rose uitzien en een beetje gloeien. Dat is een goed teken. Vervolgens zullen de meeste maskers de huid tot diep in de poriën reini gen. De poriën zijn na eeh masker dan ook fijner van structuur. Dat grote uitersten goed samengaan bewijst het modebeeld voor de komende zomer. Zo treffen we in de kollektie 1983 uitersten aan als: kort, lang, chique, armoedig, sexy en superlief. Uiteraard zal iedereen zich kleden naar zijn eigen smaak en zich hullen in kleding, die hij of zij zelf prefereert. Maar waar uw voorkeur ook naar uit gaat, de komende zomerkollektie biedt van alles wat. Opvallend is dat de tendens naar meer vrouwe lijke kleding steeds sterker wordt. De rok en jurk gaan het duidelijk winnen van de pantalon. Kuit lange, smalle rokken, boothalzen, rugdecolleté's, vlee^muismouwen en niet te vergeten de diverse hoeden en hoedjes doen ons denken aan de jaren vijftig. Nieuw detail in deze koket terie zijn de blote schouder, de plisé's of volants, de nos talgische witte kragen en di to manchetten en de ver laagde tailles. Opvallend veel aandacht krijgt de rug door middel van garneringen en ingenieuze, fantasierijke rug decolleté's. Ook de mantelpakjes zijn weer helemaal terug van weg geweest. Veelal in dunne krijtstreepjes en met kraag- loze jasjes en smalle rokken, die soms voorzien zijn van splitten. Naast deze tamelijk klassieke pakken, doet een uniformele stijl ook opgang. Inspiratiebron hierbij was de kleding van de marineofficie ren en de politie, met als re sultaat vrij forse jasjes met brede schouders, glimmende knopen en rangstrepen. Ook de kleuren werden hierop af gestemd. Grote tegenhanger van de ze toch wel supervrouwelijke, chique trend is de vage bond-stijl. Dit soort „van de straat geplukte" kleren doet sober, pover, armoedig en soms sjofeltjes aan. Troef hierbij zijn materialen als ju te, stone washed katoen in de kleuren grijs, lever, écru, zwart en vale gewassen tin ten. Ontwerpers hebben de truien, T-shirts, hessen, rok ken en ingesnoerde clochard broeken met hoge tailles en té korte pijpen voorzien van extra extremiteiten als inge- knipte gaten, franje-achtige rafels, scheuren en ingezette, verstelde stukken. Opvallend in deze stijl is dat alles wat gedragen wordt te groot, te klein, te wijd, en te kort mag zijn. Met opzet zijn de katoe nen truien slordig gebreid, terwijl zomen van broeken en rokken onafgewerkt zijn. Ook wat het schoeisel be treft oogt alles slordig. Veel sandalen en instappers of touwschoenen met wikkelban den zfjn hierbij een passend geheel. Zeker onder de jeugd zal deze vagebond-stijl het wel maken. Een vereiste is wel dat er een goed schoon- gepoetst, vrolijk en zo na tuurlijk mogelijk gezicht bo ven moet zitten. Juist om het kontrast zo duidelijk te laten zijn en om te laten zien dat het allemaal maar een grapje is. Naast de twee bovenge noemde stijlen zijn er natuur lijk nog diverse modestijlen, die het deze zomer goed zul len doen, zoals de folkloristi sche look, met haar wijde rimpelrokken en wijde bloe- ses, de sexy-look met de ko kerrokken, die voorzien zijn van lange splitten, en de truien met wijde boothalzen. De make-up van Estée Lau der de „Greek Island Colors", een make-up die geheel aansluit bij de kleuren van de komende zomer. Het geeft het gezicht een warme, zon nige gloed waarbij het accent op sprekende ogen en glan zende lippen ligt. Deze serie bevat drie Pressed oogscha- duws in de tinten Shimming Ice, Grecian Garnet en Sand beige. Bovendien zijn er ook duo-oogschaduwen in Misted Lilac met violet en zijde grijs met een lemon tint. Om de ogen goed te laten spreken tekenen we de wenk brauwen bij in de natuurlijke kleur. Breng vervolgens Le mon Lemon Grove Pressed oogschaduw over het gehele ooglid aan en daarna dé Grey Silk pressed oogscha duw over het onderste ooglid. Trek vervolgens in de buiten ste ooghoeken, direct onder de onderwimpers, een dun lijntje aan met Skylight Blue Automatic Creme oogscha duw. Wilt u nog meer accent aan de ogen geven omlijn ze dan met het Eye Contouring potlood. Breng daarna royaal de mascara aan op de wim pers in de kleur bruin of zwart. De verzorging van de lip pen gaat alsvolgt te werk. Omlijn eerst de lippen met Sunlit Red Perfect lippotlood. Vul daarna de gehele lip in met AU-Day Re-Nutiv Lip stick Aegean Coral. Het mid den van de onderlip geeft u een extra accent met wat glans van de Sheer Shell Au tomatic. Om het geheel te komplete- ren krijgen de wangen een warme blos en een stralende gloed met Rose Festival en Red Melon Soft Film Com pact Rouge. Voor wie meer van een poeder houdt is er Tender Blusher in de tinten Athena Rose, Venus Red en Apricot Cleam. Voor het aan brengen van een rouge moet men heel zorgvuldig te werk gaan. Te veel rouge of on nauwkeurig aanbrengen maakt gauw ordinair. Wilt u het mooi doen dan gaat u als volgt te werk: breng een heel dun laagje Red Melon Soft Film Compact Rouge aan tot in de haargrens en even boven het oor. Breng vervolgens hieroverheen de Venus Red Tender Blusher aan en masseer het met zachte vingertoppen luchtig in de huid. Het aanbrengen van een beetje blusher op het voorhoofd geeft ook een heel natuurlijk effect Voor het wassen van haar zijn duizend-en-een shampoo's op de markt. Shampoo's af gestemd op verschillende haartypen, shampoo's ook met verschillende eigenschap pen, zoals bijvoorbeeld het tegengaan van roos. Nieuw in het toch wel heel brede assortiment shampoo's zijn de produkten die Joba op de markt brengt. Nieuw in die zin ook, dat bij de sa menstelling gebruik wordt ge maakt van jojoba-bonen, bo nen, die groeien in woestijn gebieden als de Sahel. Het waren in vroeger tijd reeds de Indianen die ontdekten dat de was uit de jojo- ba-boon goede eigenschappen had voor huid en haren. De zuivere proteïne en oliën uit de jojoba-bonen worden thans gebruikt in shampoo's, crèmebehandelingen en haar- maskers. den dat ieder punkmodel bij de drager wordt aangepast. Een klassiek type met groen en oranje geverfde haren kan nog steeds niet. Ieder model, of we nu over punk of een ander kapsel praten, hoeft niet meer zo perfekt te zitten. Als 't maar gemakkelijk te onderhouden is. Eén van de kappers on dervindt dat er steeds meer voor een thuisbehandeling ge kozen wordt: één keer een goede coupe, met of zonder ondersteuning, laten knippen en het zelf een week of zes thuis bijhouden Het is de he renkappers tijdens de cursus opgevallen dat steeds meer mannen voor meer volume in him haar kiezen. Het föhnen zijn ze béu en ze willen een model dat door natuurlijke droging ook goed zit. Super- kort en ouderwets opgeknipt in de nek is dé nieuwe zo- merlijn voor heren. Samen vattend kunnen we zeggen dat de zomermodellen er be slist nonchalant uit moeten zien en weinig onderhoud vragen. Het gemak dient de mens speelt, voor wat de haardracht betreft, deze zo mer een grote rol. Een bruin gezicht en een bruin lichaam is het ideaal van velen. Kleding en ma- ke-up staan bij een bruine huid mooier. Maar ga bij het streven naar dit ideaal vooral voorzichtig te werk. Slechts een heel klein gedeelte van de zonnestralen heeft een gunstige invloed op de huid. Het grootste gedeelte der stralen is echter schadelijk. Te veel zon heeft uitdroging van de huid tot gevolg, even eens vroegtijdige rimpelvor ming en in het ergste geval zelfs huidkanker. Het bruiningsproces moet langzaam en voorzichtig tot stand komen. Wees hierbij vooral niet te ongeduldig. De eerste dag is één uur zon meer dan genoeg en dan liefst 's morgens of 's mid dags na drie uur. De zon tus sen 12 en 2 uur zoveel moge lijk vermijden. Overigens Meer en meer komt de on dermode voor de Nederlandse vrouw in de aandacht. Naast het feit dat de lompe onder- kleding plaats gemaakt heeft voor een mode die haar let terlijk op het lijf geschreven is, is de Nederlandse vrouw ook kritischer geworden ten opzichte van de bodyfashion. De ondermode van dit mo ment is soms romantisch, soms pikant, maar bovenal mooi en praktisch. In de win kels is een grote kollektie on dermode te koop waar iedere vrouw iets kan vinden wat bij haar past. Of dat nu de nieuwste nachthansopjes, ro mantische nachthemden, ca- racottes of de laatste bad- mode is. Hoewel de romantiek in on dermode teruggrijpt naar vroeger tijden, zijn de mate rialen geheel aangepast en worden de modellen uitge voerd in zachte, soepele ma terialen, vaak voorzien van schitterend kantwerk. De amoniak die deze on dersteuning bevat is steeds meer aangepast en heeft der halve minder schadelijke ge volgen voor het haar. De kappers zijn het er allemaal over eens dat het zoge naamde punkkapsel steeds meer zijn intrede doet. Daar bij moet wel opgemerkt wor- interessant efikt in het bril- leglas teweeg brengt. In ovèr- leg met de klant kan de opti cien nog meer kleureffekt brengen in de dikke randen van min-glazen, die bij glas- brillen of half-randloze brillen niet altijd even sierlijk staan, nu voorzien van geslepen fa- cetjes, waardoor de rand dun ner wordt. Het inkleuren van deze facetjes geeft het zoge naamde „robijn-effekt". Een nieuwe ontwikkeling die inte ressant is voor gebrilde trendsetters, is het feit dat De strand- en badmode 1983 is in twee kategoriën te ver delen. Als eerste noemen we de badmode voor de jonge meisjes en de sportieve, jonge vrouw en als tweede nemen we dan de lijn voor de elegante vrouw zonder leeftijd onder de loep. In de jonge mode vinden we veel unistoflen, waar bij vaak twee pasteltinten in één model gekombineerd zijn. Daarnaast is het streepdessin voor de komende zomer ook heel belangrijk. In principe zijn de kleuren van de tenniskleding geba seerd op de kleur wit. We zien echter een tendens naar het gebruik van meer kleu ren, waarbij met name rood en blauw opvallen. In de nieuwe collectie van deze zo mer zien we nu ook dat tin ten als geel en groen worden toegepast in de vorm van biesjes, streepjes en inzet- stukjes. Zelfs 2-, 3-, en 4- kleurige combinaties worden momenteel gebruikt als ac centen. Bij de dames omvat het modellen-assortiment tops, shirts, shorts, rokjes, jurkjes, bermuda's en lengtematen rokjes in verschillende kleu ren. Voor de heren zijn er veel shirts, shorts en ber muda's Was het vorig jaar de glas- tril, of te wel de bril zonder and, een voorzichtig nieuw- je, deze zomer zijn het grote oppers in brillenland. Ze zijn r in goud- of zilverkleurig aateriaal, of (de halfrandloze) an bescheiden kunststof. De rije rand van het brilleglas rordt door de opticien beves- igd met een onzichtbaar ny- )n draadje. Nieuw op dit ge- led is het gebruik van juist pvallende draadjes, van ge leurd nylon. Ook krijgen de innenranden van deze bril- -in nu een kleurtje, dat een de hoornen bril weer terug komt. Niet de dure, maar een betaalbare uitvoering van prachtig gedessineerd kunst stof. Dit materiaal, dat duide lijk veel opgang maakt, vin den we ook terug bij de monturen van gelijkend slan-, geleer. Wilt u helemaal voor op lopen met de brilmode, dan kan men z'n eigen mon tuur ontwerpen. In overleg met de opticien die u van deskundig advies dient, kan men dan door zijn eigen schepping de wereld inkijken. Deze streepdessin variëren van centimeters brede stre pen tot smalle multi-color streepjes. Hier en daar soms met goud verfraaid. De mo delletjes zijn vrij klein gehou den. Veelal verschuifbare tri angelcups, bandeaux-bikini's en C-cups met kleine broek jes. In de kollektie vinden we ook de kombinatie-mogelijk- heden van zonnetopjes, bij passende t-shirts, shorts en rokken. In de sportieve sek- tor is er naast het standaard sportbadpak een serie bad pakken toegevoegd met ver schillen accenten, zoals ru ches, strikjes, bandjes verwer king en twistrcups. Niet al leen in de badmode voor jon ge, sportieve vrouwen zijn de pasteltinten favoriet, ook in de elegante kollektie zijn de ze zachte kleuren aanwezig, alleen dan wel een tint don kerder. Hier ziet men de typi sche badmodekleuren die bij na standaard zijn geworden, zoals marine, lavendel en saf fier. Natuurlijk is ook het zwarte badpak traditioneel aanwezig in de komende kol lektie. Het aanbod voor de heren sluit nauw aan bij dat van de damesbadmode. Ook hier zien we veel strepen en streepjes, al of niet a-syme- trisch verwerkt. Belangrijk zijn dan ook de uni-uni kon trasten en de nautische im pressies. Wat de surfshorts betreft, deze zijn voor het komend seizoen uitgevoerd in ver schillende (nieuwe) materia len, kleuren en lengtes. Naast de felle uni-uni kontrasten ligt het accent nu ook op pastel placé's in doek met chambray-optiek. Voor de jongens is er een aantrekke lijke sportief uitgewerkte se rie variërend van slip tot ber muda-short. wordt men ook bruin onder de parasol. Bovendien blijft een bruine tint, die langzaam en zonder verbranden is ont staan, veel langer houdbaar. Iedere huid reageert anders op de zon. Zon-gevoeligheid hangt vaak samen met kleur haar en ogen. Blondines met blauwe ogen zullen wel nooit een diep bruine tint krijgen. Hun huid is teer en zon-ge- voelig en verbrandt snel. Bru nettes met bruine ogen wor den over het algemeen snel bruin zonder veel te verbran den. Rood-harigen worden meestal rood en krijgen slechts sproeten van de zon. De huid is bijzonder zon-ge- voelig en een bruine tint zal bij de meeste een onbereik baar ideaal blijven. Voor de diverse huidtypen zijn er ge schikte zonnebrandprepara ten. Voor de eerste dagen in de zon en voor blondines en roodharigen zijn de prepara ten met een beschermingsfac tor het meest geschikt. Ver geet overigens niet na het zwemmen en douchen het zonnebrandpreparaat opnieuw op te brengen en zo sowieso 2 uur. Mocht u ondanks alle voorzorgsmaatregelen' toch nog zijn verbrand, verzorg dan uw huid met een After Sun. After Sun maakt een verbrande huid minder rood en verzacht het gloeiende ge voel. Bovendien behoedt de emulsie de huid tegen uitdro gen waardoor de kans op vervellen aanmerkelijk min der wordt.

Holtens Nieuwsblad | 1983 | | pagina 9