Jaarvergadering Twenhaarsveld' Tienduizenden vertroetelen cactussen als jonge honden Handbalverlies voor A-junioren OOK IN TWENTE VELE TIENTALLEN LIEFHEBBERS HOLTENS NIEUWSBLAD Uitnodiging CJV LIJDENSMEDITATIE' HERVORMDE KERK S STILLE WEEK HOLTEN „Als u hem op wilt eten mevrouw, dan moet u er wel eerst de stekeltjes afsnijden COLUMBUS BRACHT DE EERSTE MEE DONDERDAG Y7 MAART 1983 Op vrijdagavond 11 maart werd in het gebouw het „Trefpunt" te Espelo de jaarlijkse jaarvergadering gehouden van de zwem en poloclub „Twenhaarsveld". Jonge leden kwamen bijeen bij de Dorpsschool, waar het per trekker en huifwagen richting Espelo ging. Na de opening van voorzitter J. Tuller werden de notulen voorgelezen gevolgd door het jaarverslag van de penningmeeste- resse en de secretaresse. De kascontrole werd goed bevonden door de kascommissie, de dames H. Sprenkelink en Overmeen. Mevrouw Sprenkelink trad af en werd met meerderheid van stemmen opgevolgd door me vrouw D. Steenbergen. Voorlaat ste punt van de agenda was het kiezen van een nieuw bestuur slid. H. Pekkeriet was aftredend en niet herkiesbaar. Voorzitter Tuller bedankte de heer Pekke riet voor al zijn gedane moeite en de goede inzet voor de Zwem- en Poloclub en overhan digde een cadeaubon namens de vereniging. Wel blijft Pekkeriet beschikbaar als coach van de poloclub. Als opvolger werd de heer A. Jansen gekozen. Na de rondvraag was er een film van Speedy Conzales en de Flinsto- nes. Tijdens de pauze werden de kinderen verrast met limonade en een disco verzorgt door An- dries Ligtenberg, hier konden de kinderen zich uitleven er werd gehost, gedanst en gesprongen door groot en klein. Tegen ne gen uur was het einde en de kinderen kregen nog wat limo nade en een zak chips waarna allen weer in de wagen stapte en luid zingend werd de thuis reis via de vijf huizen ingezet. Voor de tweede keer heeft het recreatieteam het kampioen schap recreatieschaak behaald. In de laatste wedstrijd werd met 3-i van mede-koploper Rijssen gewonnen. Het Holtense viertal versloeg eerder Hardenberg, Raalte en Nijverdal en behaalde op één punt na de maximale score. Sporten op het Smidsbelt. Een protest tegen de bezuinigings maatregelen van het Ministerie van Onderwijs. Ter gelegenheid van het 36ste jaarfeest nodigt CJV de Vriendenschaar de bejaarden uit zaterdagmiddag 19 maart om half twee in gebouw Ire ne te komen kijken naar het toneelstuk „Het eindpunt", een tragi-komisch blijspel in drie bedrijven. Voor vervoer kan worden gezorgd. Tel. 16 12. In de week van 21-27 maart wordt weer de Emmabloemcol- lecte Dat is sinds 1912 een tra ditie. De Emmabloemcollecte - voor tuberculosebestrijding en kruiswerk - is de oudste col lecte in Nederland. Tuberculose - eens volksvijand nummer 1 - lijkt een overwonnen ziekte. Maar de ,tbc-explosie' enkele weken geleden in Leeuwarden bewees opnieuw, dat de ziekte telkens weer de kop opsteekt en dat bestrijding en waak zaamheid nodig blijven. Ook dit jaar zullen weer in de Stille Week (tussen Palmzondag en Pasen) lijdensmeditaties wor den gehouden. De samenkom sten zijn op maandag 28, dins dag 29 en woensdag 30 maart 1983, beginnen om half acht en duren ongeveer een half uur. Maandag 28 maart zal pastor C. Pouw spreken naar aanlei ding van Johannes 19 vers 5b („Zie de Mens"). Het Hervormd Kerkkoor zal medewerking verle nen. Dinsdag 29 maart zal ds. W. Vons spreken naar aanleiding van Johannes 19, vers 3. Het Holtens Gemengd Koor zal me dewerking verlenen. Woensdag 30 maart zal ds. M. Berg spre ken naar aanleiding van Johan nes 19 vers 11. Het Jongeren koor „Helicon" zal medewerking verlenen. Donderdag 31 maart zal in een dienst, eveneens in de Hervormde Kerk, het Heilig Avondmaal worden gevierd. Voorganger is ds. H. J. Ekker. Aanvang eveneens 19.30 uur. In deze dienst zijn alle leden van de drie voor deze Stille Week samenwerkende kerkgenoot schappen van harte welkom. Vrijdag 1 april zal, als afsluiting van de Stille Week, het Holtens Mannenkoor Passiemuziek naar het Johannes-evangelie uitvoe ren. Deze uitvoering, eveneens in de Hervormde Kerk, zal onge- veer een uur duren (aanvang ook 19.30 uur). Nu deze samenkomsten een goede gewoonte zijn geworden in Holten, vertrouwen de organi satoren erop dat er ook dit jaar veel belangstelling voor zal be staan. De Liturgiecommissie van de Hervormde Gemeente Holten, in samenwerking met vertegen woordigers van de Gerefor meerde Kerk Holten en de R.K. Parochie Holten. In het voorlaatste weekend van de zaalcompetitie kwam al leen de jeugd in actie. Al speel de tegen Raalte een ongelukkige wedstrijd. Door een 3 tal treffers vroeg in het begin van de wed strijd was niet de motivatie bij de gasten goed. Ondanks goed tegenspel kwam Holten niet dichterbij en het stond bij rust met 2-6 achter. In de tweede helft een gelijkspelbeeld. De Holtense defensie sloot nu beter, maar meer dan de 3-9 eindstand zat er niet in. A2 moest om een klein kansje op het kampioenschap te hou den, winnen van Pacelli. Die druk zorgde ervoor dat het team in de eerste helft te gespannen speelde. Onnodige fouten in de verdediging zorgden voor een 3-3 ruststand. Na de rust speelde Holten beter en werden ook aanvallend meer kansen gecre ëerd. Daarvan werden er 9 be nut terwijl Pacelli slechts 3 keer kon scoren. De winst met 12-6 was verdiend maar niet geheel overtuigend. BI kreeg in de laatste wed strijd loon naar werken. Na alle eerdere wedstrijden te hebben verloren, werd thuis tegen Achil les zeer goed gespeeld. Holten kwam bij rust met 5-1 voor. Programma: komend weekend worden de laatste zaalcompeti tiewedstrijden gespeeld. Zater dag: A2 uit tegen Kwiek om 17.30. Vertrek 16.30. Cl uit tegen Wesepe om 10.22. Vertrek 9.15. Zondag: Heren-senioren thuis tegen Raalte om 14.55. Standen: 1. HHZD 14-24; 2. Voorwaarts 14-23; 3. Achilles 14-18; 4. WSV 13-13 (plus 9); 5. Holten 13-13 (-8), 6. Raalte 13-11; 7. Zwolle 13-3; 8. LHC 14-3. Holten speelt haar laatste wedstrijd thuis tegen Raalte. Geen gemakkelijke tegenstander, maar een goede kans op winst is er zeker. Holten-Raalte Sporthal 't Mossink, zendag om 14.55 uur. De beruchte cactus uit o.a. Mexico die een sap -bevat waar je „high" van wordt. In vele staten van Amerika mogen zelfs liefhebbers ze niet in de kas kweken. Het sap is samengesteld uit vijftien alkaloïden waarvan mes caline er een is. De Indianen gebruiken het sap al eeu wenlang bij rituele feesten. Het woord „cactus" alleen al schrikt vele mensen af. Die gekke dingen immers hebben stekels en sommige van die stekels hebben weerhaakjes die zich hardnekkig kunnen vastzetten op alle mogelijke gevoelige plekjes in de huid. Anderen weer vinden cactussen ronduit de lelijke eendjes van het plantenrijk: dorre, droge en nooit-bloeiende stofnesten. Weer anderen - en hun leger is vele malen groter - voelen er zich zo onweerstaanbaar toe aangetrokken dat zij er de vensterbanken mee vol hebben staan en ze vertroetelen als jonge hondjes. De een houdt nu eenmaal van de moeder en de ander van de dochter, om het maar eens frivool te zeggen. Alle moeders en dochters ten spijt is de cactus mét de orchi dee echter de meest gekweekte exotische plantensoort, waar voor in de loop van de eeuwen sinds de ontdekking van Ame rika bij wijze van spreken moorden zijn begaan, zeer kostbare reizen zijn onderno men en letterlijk goud is neer geteld. In alle landen van de wereld, maar vooral in Ame rika en Europa, zijn behalve de vensterbank-liefhebbers tienduizenden hoogst-serieuze georganiseerde amateurkwekers die bereid zijn een flink brok van hun hele hebben en hou wen in te leveren voor hun liefhebberij of voor het bezit van een zeer bijzondere soort. In ons land zijn dat er ook duizenden en alleen in Twente lopen al tientallen cactusgek- ken rond die al hun vrije tijd in hun kas doorbrengen. De meesten zijn landelijk verenigd in de Belgisch-Nederlandse Vereniging Succulenta en die in Twente meestal tevens in de onderafdeling IJsselstreek. Ze zijn er in o.a. Enschede, Hengelo en Almelo, maar ook in Goor, Rijssen, Wierden, En ter en Diepenheim en allen hebben één ding gemeen: hun nooit aflatende bewondering voor „die gekke dingen" waar van Columbus in 1496 als eer ste Europeaan uit het pas ont dekte Amerika de eerste exem plaren meebracht als speciaal geschenk voor Koningin Isa bella van Castilië. Alle andere op vakantierei zen gesignaleerde cactussen zijn afkomstig van import, ook in de landen rond de Middel landse Zee. Uiteraard zijn de gemiddelde temperaturen in die streken hoog genoeg om cactussen daar te kunnen la ten verwilderen. Wij zullen het fijn houden en u niet overstelpen met botani sche bijzonderheden of dood gooien, zoals dat zo plastisch heet, met namen, waarvan alle cactussen er als ware edellie den minstens twee hebben. Daarover alleen zijn ettelijke bijbeldikke boekwerken ver schenen en vele strijden tussen geleerden van naam -geleverd. Ze worden nog geleverd en zul len geleverd worden tot in alle eeuwigheid. Toen Columbus en zijn man nen de eerste merkwaardige plantengedrochten zagen zullen ze in hun baarden hebben ge krabd en tegen elkaar hebben gefluisterd: „De wonderen zijn de wereld nog niet uit". Co lumbus voer later de eerste Europese haven nog niet bin nen of de oude wereld stortte zich vol ijver op de cactus. Vooral vol na-ijver. Gedurende de volgende eeuwen ontston den ware verzamel-rages die van Engeland, Frankrijk en Duitsland overwoeien naar alle bestuderen en fotograferen. En, om op dat niet-bloeien te rug te komen, zij krijgen ze wel degelijk in de bloei en niet zo zuinig ook.. De autochtonen, de indianen dus, maakten altijd al een nut tig gebruik van de cactus. De meeste cactussen zijn eetbaar en worden als sla of (geschild) als aardappeltjes naar binnen gewerkt. Doorns van bepaalde soorten worden aangewend als vishaken of naalden, van oude planten dienen de stammen tot bouw- of brandhout en tui nen worden omheind met ha gen van schijfcactussen. Ook de vruchten gaan er in als koek. Bekend zijn de cac tusvijgen. Een bekende India nenstam, de Apachen (Winne- tou!) maakte van de gegiste vruchten van de Camegia gi- gantea (de grootste onder de cactussen, die 15 of 20 meter hoog kan worden) een zeer koppig vuurwatertje. De klein ste cactus is overigens kleiner dan onze goede oude cent. In latere jaren zijn enkele soorten grondstoffen gaan leveren voor de geneeskunde en de kosmeti- sche industrie. Een van de sporadische ge vallen van werktuigengebruik in de dierenwereld staat op naam van een distelvink die op de Galapagoseilanden leeft. Deze „plukt" cactusdooms met weerhaken om er insectenlar ven mee uit het hout te peute ren. Ze leggen er zelfs voorra den van aan. De kleinste cactus, Blossfel- dia minima, kleiner dan (in dit geval) een Pfennig. De grootste cactus, Camegia gigantea. In deze tijd spreekt mis schien het meest aan dat be paalde soorten cactussen (o.a. de Lophophora) roesverwek kende alkaloïden bevatten waarvan een mens „high" wordt. De Lophophora genoot bij indianenstammen in Mexico een goddelijke verering. Gods dienstige rituelen gingen gep aard met het innemen van „peyotl", het sap van de Lop hophora dat behalve nog veer tien andere alkaloïden mesca line bevat dat optische halluci naties teweeg brengt. Het is verwant met LSD. Met minder godsdienstige be doelingen heeft de drugshandel zich natuurlijk meester ge maakt van de Lophophora, zelfs in die mate dat in tal van staten in de USA het kwe ken of zelfs in de liefhebbers- kas bemoederen van deze soor ten verboden is. Hier zijn we nog niet zo „ver". Onze leden van de cac tusclubs kunnen het zaad nog gewoon via de vereniging ko pen. Onlangs kocht een kennis op de Bloemgracht in Amsterdam een Lophophora Williamsii voor (dat wél...) f25.-. De koopman zei: „Als u hem op wilt eten, mevrouw, moet u er wel eerst de stekeltjes afsnij den. Voor de autochtone Indianen in de beide Amerika's, van Ca nada tot Vuurland, was de cactus al zolang er mensen hebben bestaan, als het ware gesneden koek. De nieuwe we reld nl. is het enige deel van Mevrouw Hondebrink uit Al melo, een van de leden van Succulenta, in haar kas. deze aardkloot waar cactussen van nature voorkomen. Er zijn tal van theorieën over waarom dit zo is maar het fijne ervan weet ook anno 1983 nog nie mand zeker. We zullen er wel nooit achter komen. Er bestaan maar enkele soor ten die ook inheems zijn in Zuid-Afrika. Men zegt dat vo gels de zaden hebben overge vlogen. cactus eens een bedrag neerge teld dat een veelvoud was van de waarde van een klomp goud die even veel woog als de cactus. Een plant gelijkend op een hondehoop, dat vele malen zijn gewicht in goud waard was! De kassen van de Onassissen in die jaren werden hoe langer l hoe langer, breder en hoger en de rage werd bijna een rijke- lui's ziekte. Maar rond 1880 kwam de klad in de verzame- larij. De lol was er blijkbaar ineens af, men werd blasé en de oude collecties gingen verlo ren. Pas tientallen jaren later stroopten enige biologen en mét hen een nieuwe generatie verzamelaars de mouwen weer op en ontstond een tweede grote verzamelgolf die, afgewis seld door enkele dalletjes, nog steeds voortduurt. De geleer den staken de hoofden bij el kaar en stichtten de IOS, een internationale organisatie voor het bestuderen van succulente planten (Succulent zijn die planten die in de evolutie heb ben „geleerd" zich aan te pas sen aan het klimaat en het vermogen hebben ontwikkeld voor droge tijden vocht op te slaan in hun weefsels en wor tels. Het bekende appeltje voor de dorst). Europese landen. Natuurlijk duurde het nog eeuwen - zo snel ging het leven toen nog niet - voordat deze verzamel woede echt op grote schaal aan de gang was en dan van zelfsprekend alleen bij de rij ken der aarde, zoals de in cac tuskringen veelgenoemde en -geroemde vorst Von Salm Reifferscheidt-Dyck wiens naam aan vele soorten verbon den is. Hij woonde op een kas teel bij Düsseldorf en had 27 jaar lang een tekenaar in dienst die niets anders deed dan cactussen tekenen. Von Salm stroopte heel Eu ropa af om nieuwe soorten aan zijn verzameling toe te voegen en kweekte of zijn leven er van af hing. Tot zijn 76e schreef hij het ene boek na het andere en hij stierf echt in het harnas. Een dure hobby in die tijd: in het begin van de achttiende eeuw - de tijd van Von Salm - werd er voor een bepaalde Sinds de laatste eeuw zijn honderden en honderden nieu we soorten ontdekt waardoor het totaal aan beschreven soorten in de vele duizenden loopt. De éne beroemde bota nicus noemt er meer dan twee duizend, maar de andere nog beroemder collega houdt het op meer dan vijfduizend. Nog jaarlijks worden tientallen nieuwe soorten aangedragen door geleerde jagers van den bloede, al zijn er zoveel onge leerde jagers om den brode aan het werk getogen, dat er nogal wat zeldzame soorten zijn uitgestorven of met onder gang worden bedreigd. In som mige Zuidamerikaanse landen zijn dan ook export-verboden ingesteld. Wij kennen ook in Twente liefhebbers (maar dat heeft niets met die ondergang te maken) die een groot deel van hun leven aan de cactus wij den en er lange dure reizen voor ondernemen naar o.a. Mexico, Brazilië en Zuid-Af rika om de planten van hun liefde in hun natuurlijke om geving te kunnen gadeslaan,

Holtens Nieuwsblad | 1983 | | pagina 7