Bollen verdienen een eigen plaats in tuin om fret huis «pp Gaas als schutting Goed uitgerust na gezonde nachtrust Compostversneller: meer zelf gemaakte compost Venster in bruids tooi. Hou 't zonnetje buitenshuis Eenvoudig zaaien PT"" DONDERDAG 17 MAART 1983 HOLTENS NIEUWSBLAD 11 Als we het over zomerbloeiende bolgewassen hebben, reikt de kennis meestal niet verder dan Dahlia's, gla diolen of lelie's. Er zijn echter heel wat meer bollen en knollen de moeite waard om eens in de tuin te planten. De meeste van deze zomerbloeiers stammen uit subtropische of tropi sche streken. Ze kunnen daarom het best in het voorjaar worden geplant en voor de winter worden gerooid of goed afgedekt. Een vijftal plantenge slachten zal hieronder beschreven worden. Het zijn over het algemeen De Eucomis of ananas-plant is een zeldzame verschijning in de Nederlandse tuinen. Het aanbod van deze bollen is niet groot zo dat men er snel bij moet zijn in het tuincentrum. bol- of knolgewassen, die met een beetje moeite goed verkrijgbaar zijn. Ze zullen uw tuin een minder alle daags tintje geven. De Tigridia geeft zulke prach tige bloemen, dat iedere rechtge aarde plantenliefhebber ze min stens eens geprobeerd moet heb ben. Ze worden ongeveer 45 cm hoog en doen het op iedere re delijke tuingrond goed. Er zijn variëteiten met witte, rode en rose bloemen, met al dan niet donker gevlekte harten. Het is het interessantst om de Tigridia „gemengd te kopen. De bloem van de Tigridia springt wel een beetje zuinig om met haar schoonheid. Ze bloeit namelijk maar één dag. Eucomis Tot de lelieachtigen behoort de Eucomis, ook wel anana splant genoemd door de kroon van loofbiaden die zich bove naan de steel met bloemen be vindt. Het is vooral de decora tieve bloeiwijze en verder ook het blad, die de sierwaarde van de Eucomis bepalen. In tegen stelling tot de zojuist genoemde Tigridia is de bloemkleur van de Eucomis weinig spectaculair: wit-, lila-, en groenachtig. De bloeitijd is afhankelijk van het soort, maar valt meestal in de maanden augustus en septem ber. Sparaxis Net als zovele bol- en knolge wassen stamt ook dit tot de iri- sachtigen behorende knolgewasje uit Zuid Afrika. De Sparaxis geeft met z'n rode, gele, paarse, witte en oranje tinten de tuin een fleurig aanzien. Omdat ze niet bepaald groot worden - tot 20 cm - kunt u ze het best voor aan in de border planten, waar ze in juni en juli bloeien. Plan- tafstand onderling ongeveer 4 cm. Over het algemeen wordt Sparaxis in gemengde kleuren aangeboden. Ook hier geldt: in het voorjaar planten en voor de vorst oprooien of vorstvrij afdek ken. Galtonia Weer een echt bolgewas is de tot de lelieachtigen behorende Galtonia. Als je de bol goed be kijkt doet hij je aan de hyacint denken. De plant is ook wel eens bij de hyacinten ingedeeld geweest en wordt ook wel Kaap se hyacint genoemd. Het is een stevige jongen met witte, han gende, welriekende bloemen aan stelen die wel ruim 1 meter hoog worden. Bloeitijd: augus tus/september. Indien men de bloemen na de bloei met rust laat, kan men in de buurt van de planten talrijke zaailingen verwachten. Montbretia De Montbretia's, die eigenlijk Crocosmia zouden moeten heten, komen ook uit Zuid Afrika. De hedendaagse Montbretia's be staan uit groot- en kleinbloe- mige cultuurvariëteiten. De bloeiwijze is aarvormig met dus aan weerszijden bloemen, in de kleuren rood, oranje of geel. De plant die wèl onder de naam Crocosmia verhandeld wordt is Crocosmia masonorum, met een plantopbouw als Montbretia. De Crocosmia masonorum is echter groter en heeft de oranjerode bloemen aan èèn zijde van de steel geplaatst. De Montbretia's behoren tot de irisachtigen en worden tot 50 cm hoog. Kleinbloemige variëteiten zijn o.a. „Fire King", „Météore" en „Vesuvius". Een interessante grootbloemige is „Emily Mc. Kenzie" en ook „Aurora". De lente brengt bij iedereen wel een verandering teweeg, waaronder de drang om weer iets in de tuin te gaan doen. Er wordt geschoffeld, gewied en gezaaid. Dat juist het zaaien voor een groot deel bepalend is voor het slagen van de tuin, wordt ieder jaar weer ervaren. Het is nou eenmaal een secuur en geduldig werkje. Voor degene die niet zoveel tijd heeft en toch een goede tuin wil hebben, biedt Turckenburg een goede oplossing: de Seedstick. Het is een handig staafje met zaadjes erop. Eenmaal tot de aanuiding op de stick in de grond gestoken, zitten de zaad jes vanzelf op de juiste afstand en diepte. De Seedsticks zijn er voor Leeuwebekken, Violen, IJs- kruid, Alyssum en droogbloe men, alsmede voor kropsla en peterselie. Ze zijn in verpakkin gen van 60 stuks a d3,95 te koop in warenhuizen, super markten en uiteraard in de tuin en plantencentra. In een open tuin wil men ook wel eens vrij zitten. Of het nu om een jonge tuin gaat, waar nog weinig bschutte hoekjes zijn of om een tuin waarin bewust voor een open ontwerp ge kozen is. Met gaas en snelle klimmers is in een mum van tijd een afgescheiden hoekje te ma- Steeds vaker wordt geschre ven over het zelf compost maken van de in het huis houden vrijkomende hoeveel heid organisch materiaal. Het gaat dan voornamelijk om groente-, fruit-, tuin- en keukenafval. Het zelf com post maken heeft als voor deel, dat er minder afval aan de stoeprand wordt ge zet en dat een compost wordt geproduceerd die voor allerlei doeleinden in de sier- en/of moestuin kan wor» den gebruikt. Vooral de kleine siertuin- en/of moestuin bezitter is aangewezen op het zelf com post maken in daarvoor be stemde compostsilo's. Het composteren in een compost- silo wordt in bestaand voor lichtingsmateriaal min of meer als zeer simpel voorge steld. Het afval behoeft maar in de silo te worden gedaan, en na 6 weken is er dan van zelf compost ontstaan. Deze gang van zaken is wat té eenvoudig voorgesteld. Er moet voor worden gezorgd, dat er een goed leefklimaat ontstaat voor de micro-flora (bacteriën, schimmels, actino- myceten) die het organisch materiaal, moet omzetten tot compost. Ook wormen, pisse bedden, torretjes, duizendpo ten enz. leveren een belang rijke bijdrage aan het af braakproces. Ontbreekt een goed milieu dan vertraagt niet alleen het composte- ringsproces, maar er ontstaan ook allerlei vervelende luch tjes, waarmee men in de di recte omgeving niet blij zal zijn. Leefmilieu Om het leefmilieu gunstig te stemmen kan men gebruik maken van de VAM organi sche compostversneller. Het woord zegt het al, hierdoor wordt het fermentatieproces compostering) gunstig beïn vloed en verloopt het af braakproces sneller, zodat ook vlugger compost wordt verkregen. De voordelen van deze compostversneller zijn: het bevorderen van een ge zond en leefbaar milieu voor de micro-flora; de aanwezig heid van baeeteriën en schimmels in het produkt zelf (organisch) geeft een extra snelle start aan het compos- teringsproces; het produkt bevordert een snelle maar vooral gelijkmatige composte ring; VAM organische com- postversneler is een milieu vriendelijk produkt, vrij van onkruidzaden en ziektekie men en het laat zich eenvou dig uitstrooien en het pro dukt heeft een gunstige in vloed op de hoeveelheid te produceren compost. De VAM organische compost versneller is verkrijgbaar in een emmer van 10 liter met deksel en maatschep. ken, beschut tegen wind en (te) nieuwsgierige blikken. Gaas beschikt over veel eigenschappen. Het is makkelijk rond te zetten, waardoor een be schut hoekje in de tuin een ronde vorm kan krijgen. Hoe ingewikkelder de vorm, des te meer palen zijn er nodig. Maak eerst een schets. Over weeg om het beschutte hoekje op een dekoratieve manier te bestraten, bv. in cirkelvorm met keitjes of iets dergelijks. Maak er gedeeltelijk een windkering omheen, maar hou het be schutte hoekje natuurlijk niet te klein, denk daarbij bv aan het tuinmeubilair dat er komt te staan. Het gaas dat voor zo'n be groeide windkering het meest in aanmerking komt is Pantanet, dat een donkergroene klem- heeft en vastgemaakt dient te worden aan houten palen van ^4 zo'n 9 cm. doorsnede. De palen moeten voldoende diep worden ingegraven tot zo'n 60 tot 80 cm. diep. Het gaas kan er met gegalvaniseerde krammen wor den vastgezet. Er zijn heel wat planten geschikt om rond het beschutte hoekje in de tuin te worden gezet, zowel éénjarige als vaste planten. In de volle zon horen andere planten dan in de schaduw. Maaiers Even heel iets anders dan schuttingkwesties is het maaien. Skil Nederland heeft dezer da gen een tweetal nieuwe gras- kantmaaimachines het licht doen zien, waarmee het tuinon derhoud aanzienlijk vergemakke lijkt wordt. De machines werken snel en efficiënt en zijn uiterst handig te bedienen. Uniek voor deze maaiers is de ergonomisch gevormde handgreep. Rugklach ten tengevolge van werk in de tuin worden zodoende aanzien lijk verminderd. Het principe van deze machi nes berust op een snel roterende nylondraad, die gras en onkruid feilloos afsnijdt. Wanneer de ny londraad op is, wordt eenvoudig een nieuwe spoel in de machine gezet. Een groot voordeel is, dat dit gereedschap speciaal op moeilijk bereikbare plaatsen te gebruiken is, langs muren, hek ken, trappen, vijvers, rondom bomen, onder heesters en strui ken etc. De graskantmaaiers zijn dan ook speciaal bedoeld voor het keurig verzorgen van randen langs gazons, paden, perken, bloembedden etc. Daarbij wordt niet alleen het gras, maar ook onkruid zonder moeite verwij derd. Zelfs het moeizame toppen van heide kan nu snel met de machine gebeuren. Ook onge wenste begroeiingen tussen te gels en stenen worden in een handomdraai weggemaaid. De één heeft voldoende aan vijf uur slaap en de ander zal na een „nachtrust" van 8 uur nog „gebroken" uit z'n bed komen. Om uitgerust te ontwaken moeten de spieren zich tijdens de slaap optimaal kunnen ontspannen. In iedere houding. En tijdens de slaap wordt nogal eens van houding veranderd! Per nacht wisselt het lichaam zo'n twintig tot zestig maal van posi tie. Hoe meer druk het bed op verkeerde plaat sen op het lichaam uitoefent tijdens de slaap, hoe vaker er gewoeld wordt. Een verkeerd bed, en daarmee bedoelen we dan niet alleen het matras maar ook de matrasdrager, - de totale combinatie dus -, staat daarom garant voor een rusteloze slaap met op den duur als gevolg een pijnlijke rug bij het ontwaken. Nu is slapen een heel per soonlijke bezigheid. Geen mens is hetzelfde gebouwd, daarom is het niet mogelijk om één bedcombinatie te noemen die voor iederéén ge schikt is. Waar het om gaat is dat de wervelkolom tijdens de slaap in de juiste houding wordt gehouden. Maar ook het vochtdoorlatend vermo gen en de warmte-isolatie van het bed zijn belangrijk voor een gezonde nachtrust. Over het algemeen geldt dat de door de fabrikanten aan geboden combinaties van ma trasdrager en matras goed zijn. Zelf een combinatie samen stellen kan natuurlijk ook, maar dan moet men wel goed weten welke matrasdra ger past bij welke matras en welke combinatie het meest geschikt is voor uw persoon lijk slaapcomfort. „Dragers" Het duurste matras met de duurste drager garandeert niet automatisch een goede nachtrust. Ga dus niet alleen op de prijs af bij de aanschaf van een nieuwe bedcombina tie. Op een goede boxspring hoeft echt niet ook nog een dure binnenveringmatras te liggen. Dat is dubbelop. Wat is nu een goede ma trasdrager? Zoals we in het begin van het artikel al zei den, dat is niet zo maar aan te geven, omdat slapen zo'n strikt persoonlijke aangele genheid is (om die reden wordt vaak ook geadviseerd twee éénpersoons - in plaats van één tweepersoonsbed te nemen). De combinatie van matrasdrager en matras is uiteindelijk bepalend. Koop daarom een „bed" altijd bij een goede bedden„specialist", die u goed kan voorlichten. Er zijn de laatste jaren nogal wat nieuwe typen ma trasdragers op de markt ge komen. Daardoor is de van ouds bekende spiraal wat op de achtergrond geraakt. Nieu we typen zijn o.a. de boxsp ring opgebouwd uit een on derbed met een houten of metalen frame en de latten- bodem. Keuze te over is er voorts op het gebied van de matras sen zelf, van de welbekende binnenveringmatras tot „,eri met de schuimrubbermasüfeS sen en die van kunstschukn of te wel polyeter. Het Nederlandse straat beeld geeft als regel weinig opwindends te zien als het van de vensteraankleding af moest hangen. Vooral wonin gen in oude stadswijken bie den vaak een troosteloze aanblik. Gesloten, meestal slordig opgehangen vitrages, afgewisseld met naar beide zijden opengeschoven gordij nen met een treurend plantje ertussen, of een zuiniggerim- peld strookje gordijnstof bo ven een vensterbank met een kleurige verzameling bloem potten. Maar, plotseling zie je dan vanuit de grauwe eentonigheid van somber ogende vensters een raam opduiken dat in bruidstooi gehuld lijkt te zijn. Rijk ge plooide, voor elkaar langs vallende sluiers van soepel materiaal, aan weerszijden opgenomen door banden - de embrassen - en langs de ran den afgezet met kant. Welk type gordijn u ook kiest, indien goed gekozen en afgewerkt, zal het een bijzon dere waarde aan zowel het binnen- als het buitengebeu- ren van de woning toevoegen. Dat geldt voor zowel de vi trage als voor het overgor dijn. Goed gekozen, dat wil zeggen dat het type gordijn qua stijl moet passen bij de rest van het interieur. Goed gekozen wil ook zeggen dat de gebruikte materialen ge schikt moeten zijn voor het type gordijn. Het gordijn dient bovendien goed afge werkt te zijn. Een slordig ge naaid gordijn kan nooit een sieraad voor het venster zijn. Persoonlijke smaak zal dik wijls de doorslag geven bij de keuze. Maar ook het type raam en de rest van het in terieur spreken een woordje mee. Zo'n goedgekozen en af gewerkt gordijn kan strak en modern zijn, opvallen door dessin en/of materiaal, maar het kan ook een modelgor dijn zijn, uitgevoerd in een bovengenoemde romantische stijl. Zo'n modelgordijn leent zich bij uitstek voor een klas siek interieur. Vakmanschap Het vervaardigen van zo'n 'modelgordijn, waarin veel va riaties mogelijk zijn, vereist wel vakmanschap. Daarom kunt u beter maar niet zelf aan de slag gaan, want slech te afwerking of lelijke plooi val vallen bij dergelijke aan dacht eisende vensteraankle dingen direct op. Wilt u het toch zelf proberen, beperkt u zich dan tot een zo eenvou dig mogelijk model. Voor modelgordijnen wordt naast synthetische voile ook gebreide marquisette, bobi- nette - dat is een kantach tige stof - of een soepele vi trage met bouclé effect ge bruikt. De zogeheten „open weave" is een minder ge schikte stof voor een model gordijn. Over het algemeen kunt u de regel aanhouden: hoe ingewikkelder het model gordijn, hoe eenvoudiger de struktuur van de stof. Voor alle materialen geldt dat ze heel soepel moeten zijn, wil het beoogde effect bereikt worden. Hopelijk gaan we dit jaar een zachte lente en een aange name zomer tegemoet, want na vier maanden vrieskou en gure wind zijn wij daar met ons allen best een beetje aan toe. Zon? Ja, graag. Maar dan wel op een aangename, ple zierige manier. Anders gezegd: wèl de lusten, maar niet de lasten. Dat laatste kan bereikt worden met behulp van een goede zonwering. Ramen die op het oosten liggen hebben nauwelijks of geen zonwering nodig: het ochtendzonnetje is in ons land mild genoeg, de tempe ratuur is dan nog vrij laag. Ramen op het zuiden en het westen daarentegen hebben het soms zwaar te verduren, omdat de zon 's middags veel verder naar binnen schijnt. Deze vensters komen dus het meest voor zonwe ring in aanmerking. Een goed toegepaste bui tenzonwering blijkt in de praktijk - als men het warm- tewereld vermogen als maat staf neemt - de beste resulta ten te geven. De buitenzon wering houdt het zonlicht te gen, maar zorgt tevens dat de stralingswarmte niet in de kamer kan doordringen: de geabsorbeerde warmte wordt voor het overgrote deel direct weer aan de buitenlucht afge dragen. Men kent tegenwoor dig buitenzonweringen in al lerlei variaties. De markies bijvoorbeeld is niet alleen bij zonder decoratief, maar biedt vooral ook goede bescher ming tegen van opzij inval lende zon. Buitenjalouzieën - meestal voorzien van horizontaal kan telbare lamellen - bieden het voordeel dat ze het binnenko mende daglicht kunnen tem peren, terwijl de mate van warm te-wering kan worden geregeld door de stand van de lamellen. Het materiaal is aangepast aan eisen van sta biliteit, wind- en weer-besten- digheid. Er zijn ook oprolbare buitenjalouzieëm. Het voor deel hiervan is dat men hier mee uitstekend alles kan ver duisteren.

Holtens Nieuwsblad | 1983 | | pagina 11