m IfiKfrw klein Nel derman bv gemeente holten A gemeente holten a GUSLA-KOOR ZONG VOOR VOLLE KANDE LAAR-KERK Huurders van volkstuintjes kochten gezamenlijke pomp MARKTHISTORJE HOLTENS NIEUWSBLAD IIMRUILPREMIE VACATURE BRANDTORENWACHTER TORENWACHTER DONDERDAG 3 MAART 1983 In de Scholengemeen schap ontving de gemeente Hol ten het 90 man tellende koor met dirigent en solisten met technische- en reisleiders. Mr. W. L. F. C. Ridder van Rap- pard, sprak de Bulgaarse gasten in het Duits toe, waarin ook de' gastgezinnen werden betrokken die voor logies zorgden. Beetho ven's „Alle Menschen werden Brüder" werd nog aangehaald en een geschenk overhandigd aan het koorlid/technisch leider Ribarov. Als proeve van be kwaamheid werd alvast een spontaan gezongen volkslied uitgevoerd, dat echode in de Scholengemeenschap. De Kande- laarskerk was ook geheel bezet voor het slotconcert. In totaal hebben plm. 3000 concertbezoe kers- dit onvergetelijke koor be luisterd. De organisatie door het Holtens Mannenkoor met inzet van bestuur en leden was perfekt geregeld! Waarnemend voorzitter E. Stam sprak een kort welkomst woord met dank aan het ge meentebestuur, gastgezinnen en talloze medewerkers. Dirigent Bert van Jaarsveld kondigde de programmanummers aan met uitleg over tekst en inhoud, componisten en bijzonderheden. Voor de tournee was een pro gramma van 30 koorwerken in gestudeerd, waarvan ongeveer de helft werd uitgevoerd. De koorleden waren gestoken in rokkostuum, passend bij kerk- concerten, in tegenstelling tot concert- en sportzalen, waarin de folkloristische kledij in de trant van de Kozakkenkoren werd gedragen. Begonnen met een Ode aan een Bulgaarse sol daat, trof onmiddellijk de meta len klank van het koor met vo lumineuze tenoren in het hoge register en laag zingende bassen, octaverend (een octaaf lager dan normaal), geheel uit de memorie gezongen, strak op de intenties van dirigent Dimitri Rouskov gericht. Het vrijgezellenlied werd humoristisch voorgedragen met allerlei aparte uitroepen, in glis- sandi gezongen. Een eligie (klaagzang) werd in een bewo gen klankbeeld geplaatst met fraai legato. Een lied over de voorbije jeugd had melancho lieke kenmerken, contrastrijk in Het Holtens Mannenkoor viel in de aula van de Scholengemeen schap een gemeentelijk welkom ten deel. de onstuimige fragmenten, door het publiek gretig beluisterd met bewondering voor de exacte en adrem-uitvoering. Een volk slied daterend uit 1876 over de revolutionair Vassyl Levski was imponerend van voordracht. Na de pauze werden de Westerse koorwerken ten gehore gebracht. Het volkslied waarbij de bari ton de coupletten zong en het koor het refrein werd een der hoogtepunten van het concert. De tenorsolist werd ook nog in geschakeld bij een lied over mu zikale terminologie, van pianis simo tot fortissimo sterk verha lend met perfekte koortechniek uitgevoerd, waarin de pianopar tij sterk ritmisch steunde. Agi tato, gondelita, opera felicita, da capo solo conterto, kortom het slot met bravissimo was zeer te recht voor alle medewerkers, waarbij dirigent Dimitrov Rous kov het Gusla-koor bundelde, muzikaal gedisciplineerd, resulte rend in koorzang op zeer hoog internationaal niveau. De jonge organist Pim Boog zorgde voor inleidend orgelspel en in de pau ze voor feestelijk orgelspel, waarin zijn manuaal- en pedaal- techiek zeker verdienstelijk kan worden genoemd. Wederzijds werden nog bloemen en ge schenken uitgewisseld, onder streept met een spontaan ap- plaus van de plm. 900 dankbare en intens geboeide bezoekers. GOTZE KASPERSMA PROFITEER NU!! VOORJAARSAKTIE: hoge voor uw oude stofzuiger Voor keus, kwaliteit en scherpe prijzen: K0LWEG 76 - TEL. 13 32 Ook het adres voor al uw installatiewerk De foto van de veemarkt die vorige week in Holtens Nieuws blad stond is niet van 1920 maar van 1930. Holten had vroeger in april de Meimarkt en in augustus de Kermismarkt. Een paar eeu wen geleden waren dat volgens de schrijver, Jhr. van Coeverden, zelfs bijzondere dagen waarop landadel en welgestelde lieden hier kwamen feestvieren. In onze tijd beperkte zich dat tot de aanvoer van rundvee en biggen en was er een drukke en zeer gezellige krantenmarkt, waar in augustus ook vaak kermisattracties aan verbonden waren. Op 29 januari 1929 meenden de Holter veehandelaren, en daar waren er nog al wat van en de slagers, dat daarin veran dering moest komen. Zij wilden sasfHii Voor een bedrag van 6.85 gulden kunnen huurders van de volk stuinen aan de Aaltinksweg, bij afwezigheid van voldoende na tuurlijke neerslag, hun eigen grondwater oppompen middels een onlangs geplaatste bronfilter plus handpomp, zoals dat officieel heet. B en w verleende toestemming en 88 belanghebbenden wa ren blij met deze uitspraak. Gezamenlijk zetten zij zich in voor het plaatsen van deze pomp, met als contactpersonen richting de gemeente Herman Bemer en de heer A. v.d. Bos. Voortaan kan vanuit een diepte van negen meter door de huur ders die overigens allemaal een sleutel van de pomp krijgen, het grondwater worden gepompt, om de 120 vierkante meter volk stuingrond en hun aanplant van voldoende vocht te voorzien! Gezamenlijk den. Er is een bedrijf dat mij de toezegging heeft gedaan een kor ting te kunnen geven tot zo'n 40 procent, bij collectief inkopen. Dat blijkt me zeker de moeite waard als je praat over 88 huur ders. Wolkstuintjes aan de Aaltinks weg kunnen voortaan ruim schoots van vocht worden voor zien middels een negen meter diep geslagen pomp, voor het oppompen van grondwater. net zoals in Rijssen een veer tiendaagse markt. Na de nodige voorbereiding werd op 4 maart 1929 in het Stationskoffiehuis van H. J. Kalfsterman, een druk bezochte vergadering gehouden, waarin „ter bevordering van het marktwezen" een vaste commis sie werd benoemd. Het voorlopig bestuur, dat al gevormd was, werd bij acclamatie aangewezen om tot daden over te gaan. Voorzitter werd Jacob Pagrach, de eigenlijke initiatiefnemer, en verder zaten daarin J. W. Keve- lam, Joh. Aaftink Jzn., G. J. Aaftink GJzn., veehandelaren en A. M. Tuitert, W. F. Reilink en H. W. Pieffers. Ook werden nog in het bestuur gekozen H. J. Wansink, fabrikant, W. J. Nakke, directeur van de coöp. aankoop vereniging en W. Beijers, ambte naar ter secretarie, die het se cretariaat op zich nam. Burge meester, A. P. R. C. Baron van der Borch van Verwolde, werd staande de vergadering tot ere-voorzitter benoemd. Voorts werden uit iedere buurtschap twee landbouwers-veehouders aangewezen als propagandisten onder de boeren. Varkenskoop man Jan Wegstapel, die aanvan kelijk meende geen zitting te kunnen nemen, zegde daarna zijn volle medewerking toe. Start Nadat de omliggende gemeen ten eerst nog bezwaren hadden kunnen inbrengen kwam aan het eind van 1929 de goedkeu ring van G.S. af. De veemarkt startte op 9 januari 1930 in Kalfstermansweide, waar de no dige voorzieningen werden ge troffen en de eier- en pluim- veemarkt begon op 23 januari d.a.v. op de Smidsbelt, op daar voor speciaal gemaakte schra gen. De biggenmarkt kreeg eerst een plaatsje onder de bomen van het kerkplein, maar ging la ter ook naar Kalfstermansweide. Dat bracht elke donderdag een hele drukte in het dorp, en veehandelaren en eierhandelaren kwamen overal vandaan. Probleem De markten ontwikkelden zich gunstig maar er deed zich een probleem voor: er was geen geld. Om de kooplui naar Hol ten te krijgen moest reclame ge maakt worden en zonder geld kan dat niet. De marktcommis- sie besloot te komen tot de op richting van een vereniging. Op 20 april 1932 kwam in café Jan sen onder leiding van vice-voor- zitter Hendrik Wansink tot stand de „Vereniging tot Bevor dering van het Marktwezen en van Plaatselijke Belangen „De Marktcommissie". De „plaatse lijke belangen" zijn nooit aan de beurt gekomen, want er was al een vereniging „Holtens Be lang", de V.V.V., maar het marktwezen heeft zij trouw ge diend. De vereniging telde al gauw ruim 400 leden. De contri butie bedroeg aanvankelijk min stens 50 cent per jaar en de mi nimum donatie f2.50. Met de rundveemarkt en de biggen markt ging het enkele jaren heel vlot, al lieten, vooral de veehan delaren van elders, nog wel eens verstek gaan. Maar door de steeds sterker wordende concen tratie van het vee op de grote markten als Zwolle, Doetinchem, Den Bosch en eerst nog wel Rijssen, liep de zaak toch erg terug en waren slechts enkele speciale markten nog van be lang. De biggenhandelaren heb ben het nog lang vol gehouden. Er waren wel dagen dat er zo'n 700 a 900 biggen aan de markt kwamen. De eiermarkt was vaak een lust om te zien, maar door de bezetting was het gauw afge lopen. De eieren kwamen op de bon, net zoals tenslotte alle le vensmiddelen. Schraalhans werd keukenmeester. Gelukkig kregen veel varkens de begaovige en veel koeien een knol in de hals, zodat Kuul Jan op het Slacht huis de mensen nog wel eens aan een stukje vlees kon helpen. De Marktvereniging is formeel nooit opgeheven! Haar secretaris heeft er echter aan kunnen mee helpen, dat een aantal jaren ge leden in Holten de wekelijkse warenmarkt werd ingesteld. Een eerste voorbeeld van „sa menwerking" tussen de huurders van volkstuintjes onderling. „Ik zie op dit vlak echter veel meer mogelijkheden", vertelt Herman Bemer, enthousiast huurder ook voor wat betreft het op poten zetten van nieuwe mogelijkheden. „Denk bijvoor beeld aan het gezamenlijk inko pen van groentesoorten en za- Verder lijkt het me een idee een enquête te houden om eens te peilen hoe men denkt over andere vormen van samenwer king. Het uitwisselen van ideeën, of het organiseren van excursies, of denk bijvoorbeeld aan samenwerking binnen een verenigingsverband. Misschien nog (verre) toekomstmuziek, maar toch niet ondenkbaar. Juist omdat de huurders van zo verschillend pluimage zijn zou je elkaar zoveel ideeën aan de hand kunnen doen, ieder vanuit zijn eigen achtergronden". Zover vooruit lopen op de zaken lijkt wat voorbarig, maar plaatsing van de pomp zou gezien kunnen worden als een eerste aanzet tot meer mogelijkheden met ge meenschappelijk belang. Voor bezetting van de brandtoren op de Holterberg wordt gevraagd een Vereist is goede bekendheid met het bosgebied op de Holterberg. Minimale leeftijd 18 jaar. De torenwachter dient bij brandgevaarlijk weer, gedurende de periode maart tot september, zowel in de week ends als op werkdagen beschikbaar te zijn van 11.00 tot 18.00 uur Nadere inlichtingen worden gaarne verstrekt door de heer Heller, adj. directeur gemeentewerken, tel. 14 71 Schriftelijke en telefonische sollicitaties dienen vóór 17 maart a.s. te worden ingediend bij de adjunct-directeur gemeentewerken, voor noemd DOOR BURGEMEESTER EN WETHOUDERS OP 1 MAART 1983 VERLEENDE VERGUNNINGEN, ONTHEFFINGEN E.D. 1. VERLEENDE KAPVERGUNNINGEN: - aan de heer G. H. Bekkernens voor het kappen van eiken en berken hakhout op het perceel sectie E nr. 2692: - aan de heer D. Aanstoot voor het kappen van een eik op het perceel sectie E nr. 2715; - aan de Ponyclub „de Bergruitertjes" voor het afzetten van een houtwal langs de Winkelbergweg; 2. aan de heer B. Bronsvoort vergunning verleend voor het veran deren van de woning Oude Deventerweg 2; 3. aan Janse Lichtreclame b.v. te Eindhoven vergunning verleend voor het aanbrengen van een lichtreclame aan het pand Dorpsstraat 33; 4. aan E.H.B.O., afd. Holten, vergunning verleend voor het houden van een verloting; 5. aan Kerkvoogdij Herv. Gemeente vergunning verleend voor het houden van een bazar t.b.v. de verbouwing van het gebouw „Irene"; 6. aan de heer H. J. Aaftink vergunning verleend voor het fretteren- op de sportveldencomplexen Meermanskamp en Vletgoor; U kunt zich voor het inwinnen van informatie over de zaak zelf dan wel over eventuele mogelijkheden tot het indienen van een be zwaar- of beroepschrift in verbinding stellen met de afdeling alge mene zaken ter gemeentesecretarie. AANLEGGEN EN ONTSTEKEN VAN PAASVUREN In voorgaande jaren is bij herhaling gebleken, dat met het aanleg gen van paasvuren reeds een aanvang was gemaakt, voordat de daartoe vereiste ontheffing van het verbod tot het onsteken van het vuur was verkregen. Dit heeft een enkele keer tot gevolg gehad, dat een paasvuur, wegens een niet gewenste ligging, niet mocht worden ontstoken. Burgemeester en wethouders van Holten willen belanghebbenden er op wijzen, alvorens met de aanleg van een paasvuur wordt be gonnen, ontheffing van hun college is verkregen voor een daartoe door de commandant brandweer goed bevonden plaats. Verzoeken tot het ontsteken van paasvuren dienen daarom zeer tijdig, doch uiterlijk vóór 21 maart 1983 bij de burgemeester en wethouders van Holten, Dorpsstraat 27, 7451 BR Holten te worden ingediend. Door tijdig aan te vragen kunnen teleurstellingen wor den voorkomen. In het verzoek moet de plaats van het aan te leg gen paasvuur worden omschreven. VERGUNNINGEN VOOR DE VERKOOP VAN IJS OP PARTICULIERE GROND Burgemeester en wethouders van Holten vestigen de aandacht von belanghebbenden op het bepaalde in artikel 13, lid 2, van ae Alge mene Politieverordening voor de gemeente Holten, waarbij het ver boden is zonder ontheffing van hun college standplaats in te nemen op particuliere grond voor de verkoop van ijs en kleine eet waren. Belanghebbenden kunnen daartoe een ontheffing aanvragen vóór 25 maart a.s. Bij de beoordeling van deze verzoeken om ontheffing zal onder meer nauwlettend worden nagegaan of door het innemen van de standplaats verkeersbelangen zouden kunnen worden ge schaad. HINDERWET Terinzagelegging beschikking Burgemeester en wethouders van Holten hebben, onder voorwaar den, welke ertoe dienen om gevaar, schade of hinder voor de omgeving te voorkomen op 1 maart 1983 vergunning ingevolge de Hinderwet verleend aan: de heren G. en G. Kolkman, Fliermatenweg 2 te Holten tot het uitbreiden en wijzigen van een fokvarkens- en rundveebe drijf met de daaraan verbonden opslag van mest, annex opslag van dieselolie in een bovengrondse tank, inhoud 1000 liter op het per ceel Fliermatenweg 2 De beschikking en alle ter zake zijnde stukken liggen gedurende één maand na de datum van terinzagelegging (vanaf 14 maart 1983) op de gemeentesecretarie afdeling Algemene Zaken, dagelijks van 9.00 tot 12.00 uur, alsmede in de sporthal ,,'t Mossink", Keizersweg 22 op dinsdagavond van 19.00 tot 22.00 uur, ter inzage. Beroep tegen deze beschikking kan worden ingesteld door: a.de aanvrager; b.de betrokken adviseurs; c. degenen, die tegen de aanvraag om vergunning tijdig bezwaren hebben ingediend; d. enige andere belanghebbende, die aantoont, dat hij redelijkerwijze niet in staat is geweest eerder bezwaren in te brengen Het beroepschrift moet worden gericht aan Hare Majesteit de Ko ningin en worden ingediend binnen één maand na de dagtekening van de kennisgeving van terinzagelegging, derhalve vóór 15 april 1983, bij de Raad van State, Postbus 20019, 2500 EA 's-Graven- hage. Zij die beroep instellen kunnen overeenkomstig artikel 60a van de Wet op de Raad van State een verzoek doen om schorsing van de beschikking dan wel tot het treffen van een voorlopige voorziening. Dit verzoek moet binnen bovengenoemde termijn worden gericht aan de voorzitter van de Afdeling voor de geschillen van bestuur van de Raad van State, Postbus 20019, 2500 EA 's-Gravenhage. De beschikking wordt niet van kracht voordat op dat verzoek is beslist. MAATSCHAPPELIJKE DISCUSSIE ENERGIEBELEID De aandacht wordt gevestigd op de door de Stuurgroep Maat schappelijke Discussie Energiebeleid, district Deventer, te houden informatie-avond op woensdag 16 maart a.s., aanvang 20.00 uur en een discussie-avond op donderdag 31 maart a.s., aanvang 20.00 uur in het gebouw „Irene", Boschkampsstraat 6 te Holten.

Holtens Nieuwsblad | 1983 | | pagina 5