Jeugd badminton werd kampioen Garland 7a DERDE ROXn/FAPRRIT T DR. SCHAEFFNER DERDE PERIODE IN GHANA MWTOMgTTi Uitslagen Mintonette VEEL BELANGSTELLING FRIESE VIERSPAN OP FLEVOHOF HOLTENS NIEUWSBLAD O.K.I.A. kwam punten te kort 1 - - C 7Z- -"i- DIJKERHOEKSE PLATTELANDS VROUWEN GINGEN OP EXCURSIE Plattelandsvrouwen werd zuivelbeleid voorgeschoteld DONDERDAG 3 MAART 1983 KNIPTIP Een statief geeft scherpere en dus mooiere foto's. Er zijn gewone, maar ook schouder-, tafel-, klem- en auto statieven. Beste vrienden, Ghana in het algemeen: Rawlings, onze sterke man, stuurt een telegram naar Lybië: „Zend spoedig hulp!" Maar Khadaffi ant woordt: „Het is beter de buikriem aan te halen!" Rawlings seint direct terug: „Stuur onmiddellijk buikriemen!" Het is één van de grapjes die hier circuleren om de kwijnende revolutie wat op te vrolijken. Want van grote successen kunnen we nog niet spreken. De vorige regering werd veroordeeld voor haar liberalisatie van de handel, maar nu zijn de markten pas echt leeg. De militairen noemen dit een „heilige oorlog", maar gevoelens van wraak heb- De rest zijn „citizens" en dus over in dit land met z'n 14 mil- verdacht. De regering houdt joen inwoners. Velen van hen ben vaak de overhand. Zo worden tegenstellingen aangemoedigd: jong tegenover oud, junior-officieren tegenover senior-officieren, werkers tegenover management, plattelanders tegenover stedelin gen, de minder bevoorrechten tegenover de bevoorrechten. De in tenties van de regering zijn niet helemaal duidelijk, maar we hebben een „People's Government". De bushalte heet nu de Pe ople's Busstop, de winkel met de lege planken heet de People's Supermarket en we worden verdedigd door de People's Army. Wie zijn dat, de People? Leger, politie, boeren, arbeiders en vis sers zijn méér people dan de rest. contact met het volk door mid del van Volkscommittees, waarin je nooit zitting kunt hebben als je geen „worker" bent. De com mittees zijn de waakhonden die erop toezien dat alles wel eerlijk gebeurt. Helaas is het hoofd van de leden vaak niet geheel vrij van boter, terwijl ze nu toch een ruggesteun van de overheid krij gen. Naast de gerechtshoven zijn er nu volkstribunalen voor delicten tegen de staat. Daarin heeft zit ting een politieman, een soldaat, een boer en nog wat people, ge lukkig onder voorzitterschap van een rechter. De Kerk kan vrij spreken en doet dat ook zoveel mogelijk, maar ook daar heerst een gevoel van onzekerheid. Het parlement is buiten werking, want dat is een elitair instituut van de bevoor rechten. Zo staat het in het Groene'Boekje van Khadaffi. De grenzen zijn gesloten, met uit zondering van de luchthaven van Accra. Dit om smokkel te gen te gaan.Gunstig daarbij is, dat de exodus van geschoold personeel naar Nigeria wat aan banden gelegd is. Desondanks zijn er nog maar 700 dokters houden zich voornamelijk bezig met het behandelen van de con stipatie van de rijke man. Als ik dit alles zo neerschrijf lijkt het nogal dreigend en somber. Toch maakt de milde aard van de Ghanezen het wonen en werken hier nog steeds erg plezierig. Ie dereen praat over revolutionaire discipline, maar de politieman in korte broek kijkt hulpeloos glimlachend als een volle lorrie zijn stopteken negeert en rustig doorsukkelt. Deze gemoedelijk heid is vaak reden tot ergernis maar in deze dagen het behoud van Ghana. Het ziekenhuis. Temidden van de politieke troubles blijft het ziekenhuis in Agogo toch een oase van rust. De beroering van de grote steden gaat vaak voor bij aan dit prima plekje in het bos. Vele malen per dag hoor je de handbei van de operatieka mer bellen. Het betekent: „Weer één klaar, volgende patiënt!" Er wordt daar weer op volle toeren gewerkt. De chirurg is terug, na dat ze zelf haar been gebroken had. Gelukkig, want hoe preven tief we ook proberen te zijn een goede curatieve zorg blijft be- volleybalver. holten RAC 2-MINTONETTE 1 (HEREN) 1-2. Tweede set: stand 14-8 voor Rac; Albrecht ramt de bal keihard in het achterveld van de tegenstander. De bal valt dood op de buik van de speler met nummer 19. Het gezicht verkrampt van pijn. De speler schudt en de bal valt van de buik over de lijn buiten het veld. De scheidsrechter, die nét de andere kant opkeek, vraagt of de speler de bal heeft aangeraakt, ja, U leest het goed, aangeraakt heeft. Vijf tegenstanders brullen nr. 19 toe „nee" te roepen. „Nee", roept de naaper braaf, daarbij elk gevoel van men selijke sportiviteit vergetend. Gevolg: set verloren en Tammo door het dolle heen. En terecht. Nadat hij eerst met 3 mensen niet in bedwang te houden was, snelde hij richting tegenstander en fluisterde de onthutste speler iets in het oor. Wat bleef voor iedereen een raadsel, maar ik heb persoonlijk nog nooit iemand zo zien kleuren. In de derde set was er geen spaan meer van over. En terecht! Zonder Paul werd de wedstrijd voorspoedig be gonnen. Met de twee kneuzen Albrecht en Hien werd Rac binnen de kortste keren verpletterd: 3-15. In de tweede set bleek Rac erg sterk te kunnen spelen. Pas na 13-2 kwamen we weer in ons spel, hetgeen zeker nog tot de overwinning had geleid als het niet het naapen belangrijker was dan de eigen waardigheid. Mqar liegeu^af te zwakken. In rap Twi deel- langrijk voor ieder gezondheids programma. Want helaas ligt de behoefte van de mens niet bij voorlichting over schoon water, maar eenvoudig bij de vraag: Wat gebeurt er met mij als ik ziek ben? Daar kun je nou een maal niet omheen. Na al die jaren toch weer een verrassing: op korte afstand van het ziekenhuis ontdekten we een school voor traditionele gene zers. Maar liefst drie verschil lende afdelingen, elk met twee klassen, compleet met leraren, een directeur en een decaan. Sa men met de verpleegsters van onze nurses-school brachten we er een bezoek. De feitelijke ge heimen wilde men ons niet prijs geven, maar de ene magische handeling na de andere werd ge demonstreerd. De ene dans nog woester dan de andere. Trots werd ons verteld dat men al drie patiënten genezen had die als hopeloos waren opgegeven door de dokter van Agogo. Maar precies drie dagen later verwe zen ze toch een patiënt naar ons met een briefje: „Wij behan delden deze patiënt reeds vier maanden, echter zonder succes. Graag uw hulp". Maar het carci noom (kankergezwel) was al te ver doorgewoekerd. Het distriktswerk. Aan het be gin van de brief schreef ik een lang stuk over de regering. Als District Medical Officer verte genwoordig ik het Ministerie van Gezondheid van diezelfde regering. Enerzijds biedt dit veel mogelijkheden, anderzijds ben je een schakel in een systeem waarin nogal wat „krom" is. Dit leidt onvermijdelijk tot proble men. Toch zijn we in staat geweest zo'n 20.000 kinderen te vaccine ren. Dit gebeurde met de Lan drover uit Nederland, de ver pleegsters van de Ghanese rege ring, hulp van Kerk en zieken huis en geld uit de dorpen zelf. De ondervoeding blijft een hoofdprobleem. We zijn bezig een herstellingsoord voor onder voede kinderen en hun moeders op te zetten. De Agogo Chief had ons daartoe een fraai ge bouw ter beschikking gesteld. Later bleek, dat hij het gelijktij dig aan een bankinstelling gege ven (verkocht?) had. Er vielen boze woorden over prioriteiten en zo en dat was fout, want een Chief blijft een Chief. Stella, mijn steun en toeverlaat, voelde zich genoodzaakt mijn woorden ter wille van de beleefdheid wat onder druk is natuprlijk ook een kunst. In de laatste set werd weer orde op zaken gesteld en werd de overwinning binnengehaald met 5-15. Nadat er ook neg een echte koude douche te bewonderen was, en hierbij opviel dat Harry het meest gehard was van allemaal, werd de toch zeer nuttige over winning op deze sterke outsider gevierd. Morgen weer thuis bij Truus. Om 21.15 tegen Rivo. Dat wordt weer smullen! Hopelijk dat dan ook Albrecht, Hien en Herman weer voor 100% kunnen spelen. En daaraan twijfelt niemand. Mintonette 2-Volley W. 5 (he ren) 3-0 We hadden verwacht dat dit een lekkere spannende wedstrijd zou worden, het tegendeel was echter waar. Meteen in de eerste set bleek al dat we met een slechte tegenstander te maken hadden. Wij speelden ons eigen spel en hadden een mooie aan val, terwijl Volley steeds maar foutjes bleef maken. Geheel te gen de verwachtingen in wonnen we deze set met 15-2. In de tweede set bleven we Volley on der druk houden. Zodoende had den we dan ook een ruime voor sprong te pakken en konden we die ook houden. Ook deze set wonnen we, dit keer met 15-6. In de derde set werd Alko in het veld gezet en meteen bij de eerste set-up die hij kreeg, sloeg hij de bal ontzettend hard bin nen de 3 meter. Ook Gerrit had een mooie aanval; hij wist vier set-ups achter elkaar bikkelhard in het veld te slaan. En we derom wonnen, we een set, dit keer weer met 15-6. Djie Dobbel Joe Pollux-Mintonettc Cl (jongens) 0-3. Op zaterdag 26 februari reis den we af naar het vergelegen Oldenzaal. Om half elf zaten: Arjen Steinhauer, Frank Dog- terom, Nicolas Koelemay, Bert Kappert, Patrick Schunk, Ton Hofhuis en ons geheime wapen Hans Ten Wolthuis (die een fan tastische wedstrijd speelde) in kadet en eend. Om 11.30 uur kwamen we aan in de grote sporthal in Oldenzaal. De eerste set verliep vlotjes: 15-0. Hans verrichtte spektaculaire reddin gen. De Polluxenaren waren in de 2e set vrij lastig, maar we liepen toch uit door constante services yan de geel-zwarte Min tonette lui. Het werd 15-8. Ieder een speelde zeer goed. In de 3e set leek het net of we bij het 14e punt bleven steken, maar we pakten toch deze set: 15-4. Pa en Niek WEDSTRIJDPROGRAMMA Thuiswedstrijden vrijdag 4 maart. 19.00 Meisjes C3-Flash 1; 19.00 Jongens C-Robey C; 20.00 Meis jes Al-Flash 1; 20.00 Heren 3- WA 2; 21.15 Dames 1-Vrivo; 21.15 Heren 1-Rivo 2. Uitwedstrijden vrijdag 4 maart 20.00 Volley 3-Heren 2 Wier den, Dikkensweghal; 20.00 SVH- Heren 4 Hellendoorn, gymzaal, Koestraat; 20.45 Vo Ve AA-Da- mes 4 Almelo, Rembr. hal. Uitwedstrijden zaterdag 5 maart 12.15 Apollo 2-Meisjes C2 Bor ne, 't Woolderik; 13.30 Zwaluwen 1-Meisjes B2 Almelo, Windmo lenbroek; 14.00 Rivo 1-Meisjes BI Rijssen, Reggehal; 14.00 Rivo 1-Meisjes A2 Rijssen, Reggehal; 16.30 Katers 2-Dames 3 Almelo, Windmolenbroek ze de__hóofdman mee, dat wij Europeanen niet steeds even goed weten wat we zeggen. Maar de knipoog die ik onder tussen kreeg bewees dat ze het goed vond zo. Het gebouw voor het distriktswerk is haast klaar. Het biedt accommodatie voor 6 distriktsverpleegsters en twee chauffeurs. Ook is er een gasten verblijf. Beneden zijn kantoren voor. het vaccinatieprogramma, de opleiding van Village Health Workers, magazijnen, een kleine bibliotheek, een garage met werkplaats, een vergaderruimte en een stencilkamer. In decem ber zal het klaar zijn. Het werd grotendeels gefinancierd met de gelden van de actie voor Agogo een paar jaar geleden. Ik wilde dat ik het de goede gevers kon laten zien. Tussen de bouwmate rialen zat weer een grote zen ding speelgoed van de Zondags school in Deventer. Geweldig bedankt! Ook met de brieven en tekeningen waren we erg blij; ik voelde me erg gevleid want een kind schreef boven haar brief: „Beste dokter Schweitzer". Ik laat de beantwoording van de vragen over aan Emiel, op het laatste blad van deze brief. Ook met de naaimachines uit Deven ter zijn we erg blij. We gebrui ken ze voor stafleden die het ziekenhuis lange tijd trouw ge diend hebben. Soms is dat tien tallen jaren! Ze zijn in prima staat aangekomen en we zijn dankbaar voor de liefdevolle ma nier waarop ze gereviseerd en verpakt waren. Hartelijk be dankt. Ons gezin. Emiel is over naar de tweede klas met goede cij fers. Joost, in alles wat traag, spreekt eindelijk vlot maar is nu ook gelijk tweetalig. Maarten bruist van energie, op dit mo ment heeft hij z'n handen weer vol verf. Hildegard gaf een mooi huisconcert samen met een vriendin (fluit) in Kumasi. Lang zamerhand komt het einde in zicht van onze tijd in Ghana. Ik schrijf dat met spijt. We moeten ons weer op Nederland oriënte ren. Soms krijgen we hier een krant of we luisteren naar de wereldomroep. Dan horen we van de werkloosheid of de rellen in Amsterdam. Vol twijfel haal ik m'n wenkbrauwen op als ik een Ghanese vriend weer hoor beweren dat Ghana spoedig uit de misère zal zijn. Toch geloof ik, dat we op de problemen in Ghana makkelijker grip kunnen krijgen dan op de Nederlandse. In Nederland is veel angst, vaak zonder hoop. Dat is hier anders, want zoals het hoofd van de Kerk nog onlangs verklaarde: „In Ghana is tekort aan alles, behalve aan hoop..." Dit lijkt me een mooie uitspraak om mee te eindigen. Veel groeten van ons allen, Berend, Hildegard, Emiel. Joost en Maarten „De Brabantse Aanspanning" is één van de verenigingen voor het aangespannen rijden, die tot nu toe een bezoek bracht aan het Friese Vierspan op Flevohof. Ook individueel kwamen vele paardenliefhebbers al een kijkje nemen, sinds het verblijf van dit Vierspan op Flevohof. Deze zwarte Friese paarden, met hun wui vende manen en sokken zijn het oudste en enige inlandse paarde- ras van Nederland en genieten bij demonstraties of wedstrijden altijd enorme belangstelling. Het vierspanrijden Aan het eind van de zestiger jaren groeide in de hippische wereld de belangstelling voor meerspannen voor de koets en wel op wedstrijdniveau, gestimu leerd door Z.K.H. Prins Philip van Engeland. Dit mondde uit in een wedstrijdenreeks voor vierspannen, georganiseerd door de F.E.I, (de Federation Eque strian International, de wereld- paardensportorganisatie). Dit in ternationale initiatief vond in ons land navolging door o.a. me vrouw E. Korthagen-van Til („tante Bets" voor hippisch Ne derland) die als eerste een vier span met Friese paarden voor de koers zette. Voor het behoud van het Friese paard werd in 1977 in Friesland een eigen Fries Vierspan geformeerd en gefinancierd door de Stichting de „Oorsprong". Herhaaldelijk nam het vierspan deel aan Eu- u over de technische vooruitgang ropese en Wereldkampioenschap- V rto pen. Door de hoge kosten die met het onderhouden van het Vierspan gemoeid zijn, kwam de Stichting in de problemen. Door financiële steun van bedrijven in Dertig leden van de Dijkerhoekse Plattelandsvrouwenvereniging gingen dinsdag 22 februari op pad voor een excursie in Arnhem, waar een bezoek werd gebracht aan de Zuivelkeuken en de melk- controle Gelderland en Overijssel. De agrarische commissie had de organisatie hiervan in handen. Rond half tien bereikte de groep Arnhem, waar na de koffie in de Zuivelkeuken een uiteen zetting werd gegeven over het werk van deze Zuivelkeuken. Men geeft bijvoorbeeld kook- en baklessen, ook voor kinderen, men geeft kinderpartijtjes en de monstraties, allemaal in het te ken van de Hollandse Zuivelpro ducten. Verder werd er een film gedraaid over melk „van koe tot eindproduct". De groep Platte- Zutphen. Hij vertelde over het hoe van een melkonderzoek en stelde dat 85 procent van alle melk voldoet aan de gestelde ei sen. Monsters worden onder zocht op vocht- en eiwitgehalte, om de andere dag en één maal per 14 dagen wordt een kwali- landsvrouwen gebruikte de teitsmonster genomen. Na afloop lunch bij Bogelaar in Wamsveld werd de groep rondgeleid en en om half twee werd men al- kon men zien hoe de verschil- weer ontvangen door de heer lende onderzoeken worden ge- Meierink van de melkcontrole in daan. KNIPTIP Direkt klaar foto's kun je al tijdens de vakantie in je logboek plakken. Dan is 't vakantie-album klaar als je thuiskomt! li» i Zaterdag 26 februari werd door 2 ploegen van de t.t.v. O.K.I.A. deelgenomen aan een indoortoernooi in de gloed nieuwe manege van Lochem. Dit toernooi was georganiseerd door de t.t.v. Heure uit Borculo. Het lag in de bedoeling om 2 ploegen in de 640 kg. klasse te laten meedoen, maar qua ge wicht kwam dit niet zo uit zo dat op het laatste moment werd besloten om 1 ploeg in de 640 en één ploeg in de 720 kg. klasse te laten trekken. De ploeg die meedeed in de 720 kg. klasse was maar 680 kg. Dit was ook duidelijk in hun pres taties te merken. Slechts één wedstrijd werd gewonnen. De 640 kg. ploeg verging het beter. Zij lieten nog enkele prachtige trekbeurten zien. Tegen Bath- men, de eeuwige rivaal, kwam het zelfs tot een „no play", d.w.z. na 3 minuten te hebben gespeeld wordt de wedstrijd 30 seconden gestaakt waarna ze weer wordt hervat. O.K.I.A. werd uiteindelijk winnaar van deze taaie wedstrijd. In hun poule werd het 640 team 3e maar kwam net enkele punten te kort voor de finale. Vrijdag 4 maart nemen 2 ploegen van O.K.I.A. deel aan een gewicht- touw-trektoernooi in Zwillbrock (grensplaats nabij Eibergen). Het eerste jeugdteam van de Badmintonclub Holten behaalde afgelopen zondag hun eerste kampioenschap. Hiermee werd hun tweede competitieseizoen eervol afgesloten. In tegenstelling tot vorig jaar, toen men het vaak zwaar te ver duren had, werden dit seizoen de overwinningen stuk voor stuk binnengehaald. Dertien overwin ningen en slechts één nederlaag is een pluim waard op de hoed van trainer Harry Peters en spe- lers/sters Hermanna Krikkink, Chris Gemaat, Pieter Aarsen en John Jacobs. Men werd zondag in de sporthal lekker in de bloe metjes gezet en men hoopt dat deze eerste overwinning een goe de stimulans zal zijn. Friesland en daarbuiten kon het Vierspan tot en met 1982 in stand worden gehouden. Sinds die tijd is het Vierspan bij Fle vohof in de kost, in afwachting van nieuwe sponsors. Het Vier span oogst hier grote belangstel ling bij de bezoekers van Flevo hof. Tijdens de maandelijkse bij eenkomst van de Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen afdeling Holten sprak de heer Jonkhans (OLM) over het zuivel beleid in de EEG, in die zin dat goederen en mensen zonder be perkingen van grens tot grens kunnen gaan. Verder sprak zij m de veeteelt de afgelopen tien jaar, waarbij vooral de KI grote invloed heeft gehad op import van Amerikaanse stieren. Ook werd uitvoerig de proef boerderij in Heino onder de loep geno men, een boerderij die per com puter bestuurd wordt. Na afloop werden vragen ge steld over tal van onderwerpen ten aanzien van het boerenbe drijf. Voor diverse artiesten begon de victorie in Nederland en een van die geluksvogels is Garland Jeffreys. Zijn debuutel pee „Garland Jeffreys" ('73) deed nergens iets - zelfs niet in ons land - maar vanaf „Ghost writer" begon hij hier rede lijk bekend te raken, in '79 verschijnt het schitterende „American boy girl" waarvan de single „Matador" hem een gigantische hit bezorgt. Na van platenfirma gewisseld te hebben wordt „Escape artist" ('81) uitgebracht, ook hiervan wordt een single getrokken en zijn versie van „96 tears" brengt hem de eerste Amerikaanse hit. Vervolgens komt in '82 een live-elpee van Garland uit waar op hij wordt begeleid door the Rumour, de oude band van Graham Parker. Nu is weer een studio-plaat van hem ver schenen, ditmaal met muzikale assistentie van o.a. G. E. Smith (Hall Oates), Hugh McCracken en David Sanborn. Evenals op vorige elpees is het echter weer overduidelijk een „Garland Jeffreys sound" geworden; een mix van allerlei in vloeden: rock, reggae, Motown, noem maar op. De start van „Guts for love" is de pittige autobiografische rocker „Real man"; gevolgd door het rustiek swingende „Surrender" en „Fidelity". „Rebel love" is de eerste reggae-song en meteen een goeie, lekker commerciële compositie; in „Dance up" is het rocken geblazen waarna Garland zich met het titelnum mer op de ballad-toer begeeft. Met „Shout" levert hij een van z'n beste songs tot nu toe af, een pakkende melodie voorzien van een opvallend gecomponeerde tekst. De grote Jr. Walker hit „What does it take" krijgt vervolgens een bijna identieke Jeffreys-uitvoering; hierna volgt met „Loneliness" het tweede reggaewerkje. Volkomen terecht is „El Salvador" op single verschenen: een reggae-achtig ritme, schitterend refrein en sterke tekst; kortom, een hit. Bijna even sterk klinkt „Ameri can backslide", een imposante beschrijving vaa de gevolgen van de ook in Amerika heersende depressie. Het geheel werd gearrangeerd door Garland en Alan Freedman en geprodu ceerd door Garland samen met Bob Claermountain. De ze vende langspeler van Garland Jeffreys is opnieuw een staaltje van zijn schrijvers-kwaliteiten, kwaliteiten die hem bij de top- 3 van de singer/songwriters plaatsen. Garland Jeffreys/Guts for love Epic 25014 Henk Oldenhof

Holtens Nieuwsblad | 1983 | | pagina 11