RAI verwacht half miljoen bezoekers Audi Nissan Suzuki Fiat Toyota Subaru Honda British Leyland Hyundai Saab General Motors BMW Skoda Lancia Mercedes-Benz k TP 107 De Audi stand zal de meest feestelijke zijn. Dit vanwege het feit dat de Audi 100 ,Auto van het Jaar 1983 werd. Iedere automobilist weet dit nu wel, maar de grote stroom bezoekers zal zeker even stilstaan bij deze heel fraaie auto. Dan wordt de Audi 100 geflankeerd door de nieuwe Audi 80 Quatro, een vierwiel-aangedreven ver sie van de al jaren populaire 80. De 80 is leverbaar in di verse uitvoeringen, waaronder de turbo-diesel. Veel vermo gen, een felle acceleratie en erg zuinig. Datzelfde geldt voor de VW Golf diesel, die onder het hoofd Volkswagen kort be sproken wordt. De Audi cou pé wordt gekenmerkt door een strakke lijn, die kracht en sportiviteit uitstraalt. De duurste Audi is de Quattro in tweedeurs coupé-versie. Een geweldenaar op de weg en in rallies. Een permanente vierwielaandrijving verdeelt de motorische kracht over de wielen. Subliem om mee te rijden. De naam Datsun wordt wat naar de achtergrond verscho ven. Het afgelopen jaar kon men al wennen aan de mer knaam Nissan, die op alle modellen prijkt. Op de RAI staan als primeurs de Micra, de Prairie en de Datsun 280 ZX Tur bo. De Micra is een kleine compacte automobiel met flink wat binnenruimte. Het wordt de compactste Nissan en ligt iets onder de Cherry. Een geheel nieuwe motor met 988 cc. drijft de voorwielen aan. Het motorblok weegt compleet nog maar 70 kg. en dat is ongekend laag. Daarbij is inbegrepen de 4-bak. Ook nieuw is de Prairie. Een concept dat nog niet eerder door een automobielfabriek op de markt gebracht is. Het is een veelzijdige auto met enorm veel bergruimte en mogelijkheden. De beide voorportieren scharnieren normaal en de beide andere zijportieren schuiven. Geen middenstijl en dat is voor laden en lossen van omvangrijke bagage ideaal. Verder omvat het Nissan-programma veel bekende typen. De Cherry, de Sunny, de Bluebird, de Stanza en de Laurel. De Sunny komt binnenkort als diesel op de markt en de Blu ebird en Laurel zijn al langer met een diesel leverbaar. In z'n totaal brengt Nissan een wel overwogen pakket aan model len. „De auto van de toekomst is nu te koop". Onder dit motto wordt van drie tot en met dertien februari in het RAI-complex te Amsterdam de tweejaarlijkse tentoon stelling van personenwagens gehouden. Voor duizenden een happening van de eerste orde. Voor geen „goud" willen zij de RAI missen. Kijken naar ai hetgeen op ruim 60.000 vierkante meter bijeen is gebracht. Voor een tientje de vrouw of man is dat mogelijk. Het merk met de leuke en onovertroffen jeeps. De SJ 410 De slogan bij importeur Nimag is .Raaaazend knappe karretjes' veroveren Neder land. Ja, je ziet die auto's ook meer op de weg. Het handige kleine bestselletje, ook leverbaar met verhoogd dak en uitstekend geschikt voor rolstoelvervoer. Dan de Alto als compact sedannetje. Sportieve rij-eigenschappen op de lange weg en handig in de stad. Maar naast Su zuki importeert men ook Dodge, TVR en Morgan. Vo rig jaar verkocht men bijna 10.000 Suzuki's en dat is wel een forse hap in deze klei nere sector. Op de RAI kan Fiat wel eens voor een grote verrassing zorgen. Het staat nog nergens aangekondigd maar de Fiat Uno is gereed, rijdt al en wordt op het moment dat we deze regels schreven door de wereld-autopers in Amerika beoor deeld. De Uno komt te liggen tussen de Panda en de Ritmo en moet de kleine ruime familie-auto worden. De Panda staat op de RAI in een fraaiere versie en ook de Ritmo's ondergingen een face-lifting. Een Ritmo Bertone cabriolet maakt z'n opwchting. Hun debuut beleven de Panda Primo, de 127 Primo en de 131 Mirafiori Primo. De Panda 45 Super is als extra leverbaar met een vijfbak. Die 5e versnelling verhoogt de prijs met f 350.- en dat is heel interessant. De 127 blijft normaal in produktie en dus ook leverbaar. De successtory van dit model begon al in 1971 en kreeg z'n bekroning met de titel „Auto van het jaar". Zes jaar was het de best verkochte auto in Europa, en daarbij is het de best verkochte Fiat aller tijden. De Argenta, de stati oncar lijn en de busjes staan natuurlijk ook op de RAI. In de Europahal zetelt Toy-" ota-importeur Louwman Parqui. Wat is het nieuws dat zij brengen? Een geface- lifte Starlet, de vlotte klein ste Toyota. De Corolla staat er voor het eerst in die sel-versie. En wel met een 1.8 dieselmotor. Ook voor het eerst op de RAI de Cam- ry-serie en de nieuwe Tercel met 4-wielaandrijving. Het ge hele programma omvat een achttal personenautoseries, te weten: de Starlet, de Corolla, de Tercel, de Carina, de Ce- lica, de Camry, de Cressida en de Crown. Op de speciale stand met toekomstauto's geeft Toyota acte de pré- sence met de FX-80, een in allerlei opzichten revolutio nair ontwerp van een toe komstige gezinsauto. De Mini Jumbo was het be langrijkste Subaru-nieuws in 1982. Ook op de RAI zal dit leuke autootje veruit de meeste belangstelling krijgen. Qua prijsstelling een bestsel ler, maar ook in het rijden erg aardig. Het is een 2-cilin- der die toch heel best uit de «I vóeten wil. Dan de 1300, de 3 1600 en de 1800 modellen. Naast de Mini Jumbo komen er nog twee primeurs en wel ;Mi een 1800 Hardtop Coupé Au- l.Btomat en een 1800 vier- vei wiel-aangedreven Superwagon m met verhoogd dak en auto maat. Een nieuwe Prelude, dat is het belangrijkste Hon- da-nieuws voor de komende tijd. Drie jaar geleden kwam de coupé met deze naam voor het eerst op de markt. Nieuw zijn de uitvoeringen van de MG Metro Turbo en de Rover Vitesse. In de dure klasse presenteert Jaguar de 3.4 XJ6, die nu qua prijs ook Nu op de RAI een nieuwe versie met een opmerkelijk gelijnd front. Wegklapbare koplampen. Een nieuw ont wikkelde viercilinder-motor met 1800 cc. inhoud en drie kleppen per cilinder. Twee in- laatkleppen en één uitlaat klep. Leverbaar met een vijf- bak of een door Honda nieuw ontwikkelde vierversnel- lings-automaat. Dan staan op de RAI de Civic, de Accords en de Quintet. De Civic is de compactste Honda en geniet altijd nog een grote belang stelling. Een auto uit Zuid-Korea. Al weer wat jaren aan de markt. Technisch met veel componenten van Mitsubishi, maar met een eigen gezicht. Een vlot ogende carrosserie, waarvan de vijfdeurs in sep tember j.l. geïntroduceerd werd. Op de RAI wordt een Runner-uitvoering uitge bracht. Met een aantal ex tra's voor een geringe meer prijs. Een beperkte serie wordt geleverd met air-condi tioning. Weinig nieuws. Wel een tur bomotor met automatische prestatie-controle. Op de stand van de oude generatie een Saab 92 uit 1950. De ten toongestelde auto is het vier de exemplaar dat gebouwd werd. Dus een van de aller- eersten. Een unicum. Saab le vert maar liefst 22 modellen en dat begint bij de 99 GL met 2 portieren en een hand- geschakelde vierbak. De duurste Saab is de verlengde 900 Turbo CD Finlandia. beter kan concurreren met o.m. Mercedes en BMW. De autoverkopen van BL stegen op het vasteland van Europa met 25%. Afgelopen jaar wer den 105.000 personenauto's verkocht. Frankrijk en Italië waren de beste Europese markten voor BL. De overbekende Mini werd in september j.l. vrij aanzien lijk in prijs verlaagd. Onder de 10 mille wordt al een Mini geleverd. Ook tijdens de RAI gelden deze gunstige prijzen. Van de Metro worden spe ciale uitvoeringen getoond. De Metro 1000 Super en 1000L Super. Dan nog de Me tro Sprint en dat wordt een RAI Special. Alleen op de tentoonstelling te bestellen, met een flink aantal extra's w.o. magnesiumwielen en ex tra brede banden. Voor een totaalprijs van f 13.990.-. De MG Metro Turbo maakt op de RAI z'n debuut. Natuur lijk staan er de Triumph Ac claim, de Rover modellen en de Range Jaguars. De mer knaam Daimler wordt niet meer gevoerd. Naast een enkele Ameri kaan een vloot van Opeis. De belangrijkste peiler van het immens grote concem. De Opel Corsa maakt z'n debuut voor het publiek. Een kleine auto met veel binnenruimte en erg goede rij-eigenschap- pen. Dan de Kadett, Opeis; meest verkochte auto. Een bestseller in heel Europa; Maar liefst 32 versies van de Kadett en 28 van de Ascopa kan GM in ons land leveren. De pas gefacelifte Rekord en z'n duurdere 6-cilinder-broer- tje de Senator en de Monza coupé zullen op de RAI veel bezoekers trekken. Fraai van lijn en aërodynamisch zoveel verbeterd dat de CW-waarde vrij veel lager werd. Een wereldprimeur is de Opel Kadett GT/E met 1.8 li ter motor en 115 pk. De Manta coupé en de speciale Manta 400 worden eveneens geëxposeerd. Van de Ameri- M- BW 320 Dit Beierse merk zal de na druk sterk leggen op de nieu we 3-serie. Deze al heel fijn rijdende auto is nog veel prettiger in het besturen ge worden. Een duidelijk voor beeld van verfijning in vele opzichten. Vering, besturing en wegligging hebben forse schreden voorwaarts ge maakt. Dat geldt ook voor de remmen, die nóg optima ler werden. Op de foto staat het voorfront afgebeeld. Het duidelijkste kenmerk van de verandering. De 5-, de 6- en de 7-serie staan er natuurlijk ook in al hun versies. De 6- serie vertegenwoordigt de coupé's. Al met al biedt de BMW-stand de kijkers een keur van bizondere automo bielen Wat is het nieuws bij Sko da? Dé nieuwe Rapid coupé met z'n fraaie carrosserie. Maar onderhuids is ook het één en ander gewijzigd. Nogal ingrijpend waardoor deze au to veel fijner stuurt en op de weg ligt. En dat is groot nieuws. Sinds 1964 is er tech nisch weinig gewijzigd. De verkopen stegen het afgelo pen jaar sterk, nadat het im portschap door de Binckhorst werd overgenomen. kaanse GM-modellen staan er Chevrolets, Pontiacs, Oldsmo- biles en Buicks. De Camaro als coupé, vorig jaar in Ge- nève geïntroduceerd, maakt z'n RAI debuut. Een heel mooi gelijnde auto, die de traditie van dit model op waardige wijze voortzet. Lancia kreeg een nieuwe importeur. Een dochter-onder neming van de Amsterdamse Rijtuigmaatschappij A.R.M. ging de verkoop behartigen evenals dat met Saab het ge val is. De bekende kleine en compacte Autobianchi's wer den omgedoopt tot Lancia's. Daardoor heeft het merk Lancia de mogelijkheid een groter scala auto's aan te bieden. Op de RAI staan in volgorde de Lancia Nuova A- 112, de Lancia Delta, de Be ta, de Trevi en als wereldpri meur de Prisma. De Lancia Delta GT is het nieuwe top model in de Delta-serie. De blijvers van Lancia zijn de HPE, de Beta coupé en de Gamma's. De Gamma coupé, is een heel fraaie auto met bijzondere styling. Een Lan cia Enduro wedstrijdwagen vormt een interessante trek pleister op de stand. De eerste nieuwe Mercedessen van het type 190 rijden op onze wegen. Op de RAI vindt de publieks-introduktie plaats. Mercedes zal niets nalaten deze technisch bijzonder interes sante auto op de juiste wijze voor het voetlicht te brengen. Juist op het technische vlak heeft Mercedes-Benz nieuwe constructie-methoden gerealiseerd. Een geheel nieuwe voor wielophanging en achter dito. Zo verfijnd en goed op elkaar afgestemd dat de wegligging, besturing en vering op een wel heel hoog peil staan. Het koetswerk is qua lijn en harmonie zeer evenwichtig. Voorin zit men uitstekend, achterin gaat het duidelijk krapper toe. De prijs begint bij ruim 42 mille en ligt daarmee op het niveau van de al langer bestaande 200 serie. Op de Mercedes-Benzstand staan uiteraard veel meer modellen, maar de publiekstrekker zal zeker de 190 zijn.

Holtens Nieuwsblad | 1983 | | pagina 9