Niet zelf „sleutelen" aan gasinstallaties iss* Isoleren van ramen „Kleintje kachel" Dit blad brengt iedere week een markt bij u thuis ét 9jf SCHAKEL TIJDIG VAKMAN IN btMbbbbbMbb&b&btl b A In ons land mogen alleen (aard-)gastoestellen worden geplaatst als ze zijn voorzien van het GIVEG-merk. Het merk betekent, dat de toe stellen uitvoerig zijn onder zocht op veiligheid. Maar, zelfs het veiligste gastoestel kan gevaar opleveren als het verkeerd wordt gebruikt of als het na verloop van tijd mankementen gaat vertonen. Zo kunnen cv-ketels, lucht- verhitters, boilers, geisers en andere gastoestellen die verkeerd worden gebruikt of niet goed zijn geïnstalleerd of niet geregeld worden na gekeken door een vakman, verschillende gevaren ople veren. Er kan onverbrand gas uit het toestel stromen, er kan onvolledige verbran ding optreden en er kan brandgevaar ontstaan. Onvolledige verbranding kan het gevolg zyn van een on voldoende ventilatie van de verbrandingsruimte en van een verkeerd werkend gastoe stel. Bij onvolledige verbran ding kan het giftige en ge vaarlijke koolmonoxyde (ko lendamp vrijkomen). Zorg daarom altijd voor voldoende ventilatie van de ruimte waar verbrandingstoestellen zijn opgesteld. In de regel zorgt de installateur er wel voor dat er voldoende verse lucht kan worden aangevoerd, maar de maatregelen die hij daartoe heeft getroffen, kun nen worden verstoord door bijvoorbeeld een vogelnestje in de afvoer voor verbran dingsgassen. Ook mogen nooit en te nim mer opzettelijk aangebracht ventilatieopeningen (roosters, luchtkokers e.d.) afgesloten worden. Uiteraard is bij het onver- brand uitstromen van gas de kans op een explosie niet denkbeeldig. Tips Om allerlei narigheid te voorkomen bij deze een handvol tips die voor Neder landse Gasunie en de Vereni ging van Exploitanten van Gasbedrijven in Nederland (VEGIN) worden aangereikt in het boekje „Aardgas en wonen": Sleutel nooit zelf aan gasapparaten. Leg nooit zelf gasleidingen aan. Ver vang nooit zelf een bestaand gastoestel door een ander, ook al zou u dat kunnen doen zonder de gasaanslui- ting of de afvoer voor de verbrandingsgassen te ver plaatsen. Het is werk voor de vakman. Verwijder niet permanent de deur of het deksel van uw cv-ketel. Sluit geen afzuigkap of ventilator aan op een af voerkanaal dat al wordt ge bruikt voor het afvoeren van de verbrandingsgassen van een geiser, een boiler of een ander gastoestel. Als u een afzuigkap in de keuken in stalleert, overtuig u er dan Twee jaar geleden is de Stichting Energie Informatie opgericht. Dit vanuit een on gerustheid over de .energie toekomst' van ons land en samenhangend ook in ver band met de vaak eenzijdige voorlichting en acties op dit terrein. De Stichting stelt zich ten doel objectieve voor lichting te verstrekken over de energie-bronnen waaruit ons land straks een keuze zal maken. Alle mogelijke soor ten van energie worden op een principieel dezelfde wijze belicht. Van de Stuurgroep voor de Brede Maatschappe lijke Discussie heeft de Stich ting Energie Informatie een subsidie toegekend gekregen. De Stichting Energie Infor matie .beperkt' zich op dit moment tot het verstrekken van informatie en beleggen van informatie-avonden, als voorbereiding op de discus siefase van de Brede Maat schappelijke Discussie Ener giebeleid. Met deze activitei ten stelt de Stichting zich tot doel het Nederlandse publiek zakelijke en objectieve voor lichting te verstrekken, opdat een ieder voor zichzelf een standpunt kan bepalen. van dat de lucht die naar buiten wordt afgevoerd, kan worden aangevuld door verse lucht van buiten of uit uw huis. Zintuigen U heeft drie zintuigen die u kunnen waarschuwen voor het niet goed functioneren van een gastoestel: uw ogen (afwijkende kleur van de vlammen), uw oren (vreemde geluiden van uw gastoestel en uw meus (,,gas"-luchtje). Aarzel niet om de vakman erbij te halen als één van die zintuigen u waarschuwt dat er iets mis is. Van alle „scheidingsconstruc ties" geven de ramen de grootste warmteverliezen. De dikte van het glas speelt daarbij nauwelijks een rol. Hoe koud de binnenkant van het glas kan worden, bewij zen de ijsbloemen die bij vorst de ruiten versieren. De enige wijze om de ramen redelijk doeltreffend te isole ren, is het aanbrengen van twee (of drie) lagen glas, ge schieden door een spouw. Dat kan op drie manieren: met dubbele ruiten (voor vaste en beweegbare ramen), met dubbele ramen (voor beweegbare ramen) en met vaste voorzetramen. Van 19 tot en met 23 april wor den in de Amsterdamse RAI een tweetal beurzen gehouden: Energie. '83 (een beurs voor energievoorziening en - beheer sing) en Zon en Wind '83 (een internationale vakbeurs voor toepassing van nieuwe en ver nieuwbare energiebronnen). Ge durende deze evenementen zijn er symposia en congressen over tal van energieonderwerpen. Voor heel veel Hollandse huiskamers zyn de open haardkachels naar Skan- dinavische afmetingen vaak net iets te groot. Daarom ontwikkelde Brink Staphorst de Eko 50, een „klein kacheltje" die er zonder twijfel moeiteloos by iedereen in gaat. En. kleiner betekent zeker niet minder. Gemaakt van duurzaam dubbelwandig plaatstaal en een vuurh aard waarvan de grootte gelijk is aan die van de robuustere types, levert dit kleintje kachel dezelfde hoeveelheid kalorieën als grotere exemplaren. De isolerende eigenschappen van de drie methoden ontlo pen elkaar niet veel. In alle drie de gevallen kunnen de warmteverliezen bij ramen tot ongeveer de helft worden te ruggebracht. Dubbele ruiten, vaak aange duid met de merknaam thermopane (er zijn veel meer merken die evengoed zyn), kunnen alleen in een daarin gespecialiseerde fabriek wor den vervaardigd. Omdat de maten van kozijnen en ramen sterk variëren, worden ze al leen op bestelling gemaakt en geplaatst. Waar het aanbrengen van dubbele ruiten niet (meer) kan, omdat bijvoorbeeld de kozijnen daarvoor niet diep genoeg zijn, kunnen dubbele ramen uitkomst bieden, waarbij onder dubbele ramen wordt verstaan twee ramen met glas die ten opzichte van elkaar of van het vaste kozijn beweegbaar zijn. Afzonderlijk Dubbele ramen kunnen af zonderlijk aan het kozijn worden afgehangen waarbij het ene raam naar binnen en het andere naar buiten is te openen. Een ander systeem is één raam scharnierend aan het kozijn te bevestigen en het tweede raam scharnie rend aan het eerste af te hangen. Het dubbele raam kan dan normaal worden geopend, zoals een enkel raam. In al deze gevallen moet het kozijn stevig genoeg zijn om het gewicht van de twee ramen te kunnen dra gen. Keus Dan is er nog de mogelijk heid van voorzetramen, een ruit in een houten, kunststof of metalen profiel gevat, dat aan de binnenkant of de bui tenkant op het kozijn wordt bevestigd. Voorzetramen kunnen 's zomers worden weggenomen. Zoals gezegd, uit een oog punt van isolatie en warmte verliezen zijn er nauwelijks verschillen tussen de drie methoden. De keus zal daarom moeten afhangen van andere overwegingen, bij voorbeeld de prijs en de con structie van de aanwezige kozijnen. Een goede isolatie van de warmwaterleidingen voorkomt warmteverlies. Het is verstandig om een vakman om advies te vragen. Ruwweg gesproken kost een bad driemaal zoveel energie als een douche. O Men kan zich aanmerkelijke hoeveelheden gas besparen door een doordacht gebruik te maken van de waakvlammen van for nuizen en geisers. Deze verbrui ken elk zo'n 130 èi 170 kubieke meter gas per jaar. 's Nachts en wanneer men niet thuis is, hoe ven ze niet te branden. Anders is het met waakvlammen van gasboilers en cv-ketel. Die kan men, behalve tijdens langdurige vakantie, beter aanlaten. Op fornuizen kan een elektrische ontsteking gemonteerd worden waarmee het gehele energiever lies van de waakvlam wordt vermeden. Nog eenvoudiger is het om lucifers of een gasaan- steker te gebruiken. C Let er bij het koken op, dat u geen kleine pannen op grote vlammen zet. De vlam hoort onder de pan te blijven. Steek het gas niet eerder aan dan no dig is. Gebruik pannen met goed sluitende- deksels. -•ecl Verplaatsbaar, zonder gas, zonder stroom, zonder afvoer, volledig reukloos door turbo-verbranding. Nederland ontdekt de Zibro- Kamin als kleinschalige verwarmingsbron. De energiebesparende kachel is zeer gemakkelijk verplaatsbaar (12 kg). Door kleinschalig te verwarmen, daar waar u en uw huisgenoten zijn, bespaart u minstens 50% op uw energiekosten. Door zijn ekstra laag brandstofverbruik (2 liter per 10 uur) is dit systeem dè oplossing van het energieprobleem. De alternatieve brandstof heet petroleum (na verbranding geheel reukloos). Brandstof verbruik minder dan 25 ct per uur. De Zibro-Kamin kachel is de oplossing. Door het unieke Turbo verbrandingssysteem bijzonder geschikt voor het verwarmen van elke woonruimte. Het TNOrapport toont aan dat het percentage giftig afvoergas koolmonoxide is gereduceerd tot 0,000 en door herverbranding. (max. stand) van genoemde gassen is het rendement 100%. Toyoset dealen 0LDE 0LTH0F Frielinckstraat 6 Harbrinkhoek. Tel. 05490-66977 G. VAN DAM Elsenerstraat 47 Rijssen. Tel. 05480-12366 bbbbUbUbbbUUbbLrbbbbbbbbbbbbbbbb Kook aardappels en groente met weinig water. Breng het geen u wilt koken snel aan de kook en temper daarna de vlam. Een snelkookpan (hogedruk pan) is erg voordelig in energie verbruik by gerechten die lange tijd nodig hebben om gaar te worden. Zet geen volle ketel op voor twee kopjes thee. Gebruik de fluit en het water niet minuten lang doorkoken. Gebruik geen warm water als het ook met koud kan. De vaat onder stromend heet water afspoelen kost veel extra energie en is dus erg duur. Stel de warmwatertempera- tuur van de boiler (deze is on geveer 85 graden C) in op 60 graden. Deze temperatuur is in de meeste gevallen voldoende en bovendien wordt de levensduur van de boiler erdoor verlengd.

Holtens Nieuwsblad | 1983 | | pagina 11