Nationale Museum Jaarkaart Jm Varende energie-tentoonstelling meert in Deventer af Voorzitter Commenée: Politiek bemoeit zich met ons en andersom Fotocursus Profoto „Wees wijs met grondstoffen" Schooikring Fotoclub Profoto houdt open dag WT0- 5TRIP- Zondagsschool Holten HOLTENS NIEUWSBLAD Ledenvergadering Hout- en Bouwbond CNV afdeling Holten Waarom nog steeds attentie voor glas Buurtvereniging Werkloosheid Overijssel Holten eind oktober '82 Dijkerhoek Stichting Energie Informatie |l' Voorlichting 16 DECEMBER 1982 •PAG. 13 ons en daarom moeten wij ons ook wel eens met de politiek bemoeien. Er zijn raakvlakken: werk nemers, werkgevers en regering. Overleg is noodzakelijk. We moeten samen een weg zoeken om uit de grote en vele moeilijkheden te komen. Dat is altijd geen weg die voor iedereen ideaal is en vaak een kwestie van geven en nemen. Honderd procent tevre denheid bij allen lukt zelden of nooit en ook bij het C.N.V. verschilt men wel eens bij het zoeken van oplossingen van problemen. Betreffende het woningbouw be- De leden van de afd. Holten van de Hout-en bouw bond CNV hielden donderdagavond in café-rest. „Vosman" hun jaarlijkse ledenvergadering, Voorzitter G. Kruimelaar opende met gebed na het lezen van Colossenzen 3: 22-25 en sprak hierna een welkomst woord in 't bijzonder tot bondsvoorzitter D. van Commenée te Utrecht. Na lezing van de notulen door secr. G. Stam werd het woord gegeven aan de heer Commenée die sprak over het onderwerp „Wat kan een bond doen op sociaal terrein voor de werk nemer". Het antwoord op deze leid minder WW-woningen en vraag zo zei spreker kan meer huizen bouwen in de kort zijn n.l. de bond kan Premie" en koopsector) heeft het n\nr Rn .nrrnfinrr f.ATTmnrcnRunr/1 van allerlei regelingen. nieuwe wetten en alles doen op sociaal ter rein, alles wat te maken heeft met de arbeid. Overleg met de regering is hierbij vaak nodig. Po- CNV de regering gewaarschuwd en de hierbij betrokken minis ters schriftelijk verzocht om een onderhoud tussen hen en de bondsraad en een aantal werk loze bouwvakkers. Eind novem- litiek bemoeit zich met ber waren er 110000 werkelozen in de bouw d.i. een kwart van het totaal. Er moet alles aange daan worden om een ramp in de bouw te voorkomen. In de meubelindustrie doet men erg z'n best om meer te exporteren maar ook in die sector ontkomt men niet aan saneren, Wanneer dat nodig is in welk bedrijf dan ook moet dat wel netjes gebeu ren, niet vandaag zeggen dat we morgen wel thuis kunnen blijven omdat de zaak naar „de knop pen" is. Helaas gebeurt het nog al eens dat werknemers die van het „slecht draaien" reeds ge ruime tijd op de hoogte waren verzuimen hun vakbond een tip te geven. Wanneer dit wel was gebeurd hadden we mogelijk nog iets voor hun kunnen doen" aldus de spreker, die verder wwes op de noodzaak van een goede begeleiding van de leden die de dupe driegen te worden De Stichting Museumjaarkaart enigingen van Vrienden van Mu is van mening dat de museum sea, houders van de Holland laarkaart voorziet in een duide- Culture Card en de Amster- lijke behoefte. De uitgifte van damse Uitkaart enz., bestaat de de derde jaargang ging van mogelijkheid via het buro van start tijdens het nationaal mu- de Stichting MJK of via de be- seumweekend 11 en 12 decern- treffende organisatie de mu- ber. De geldigheid van de kaart seumjaarkaart aan te schaffen loopt gelijk aan het kalenderjaar met 50% korting, waardoor men Verworven rechten moet men mogelijk in sommige gevallen laten vallen maar er moet dan wel een goed samenspel zijn om ieder aan z'n trekken te laten komen zo besloot de heer Commenée. Na de pauze was er gelegenheid tot het stellen van vragen die spreker de gelegenheid boden om op verschillende belangrijke zaken en problemen nog wat uitvoeriger in te gaan. Gevraagd naar zijn mening over de nieuwe regering was het antwoord posi tief: Daadkrachtiger, neemt de tijd voor meer overleg en werke lijk luisteren. De vergadering werd na een kort dankwoord van voorzitter Kruimelaar door de heer Commenée met gebed beëindigd. In het eerste kwartaal van 1983 te beginnen op 8 januari - or ganiseert de Holtense fotoclub Profoto een fotocursus voor be ginners. Deze cursus, welke zes zaterdagochtenden omvat, is een prima gelegenheid om de fotografie tot een echte hobby uit te bouwen. Het programma omvat de grondbeginselen van de fotogra fie, en de belangrijkste fotografi sche technieken, welke zowel theoretisch alsook practisch zul len worden toegepast. Een aan tal keren zal men er ook met het fototoestel op uittrekken om onderwerpen te fotograferen. Natuurlijk omvat de cursus ook het ontwikkelen en afdrukken in de donkere kamer. De cursus zal worden begeleid door foto graaf Henk Mulder. Voor deze cursus is geen dure camera of uitgebreide voorken nis van de fotografie vereist, en mede door het zogenaamde „er varend leren" zal de cursus voor iedereen te doen zijn. De kosten voor de gehele cursus bedragen f25.- (inclusief koffie, filmpje en enkele vergrotingen), zodat ook de prijs geen reden kan zijn om van deelname af te zien! U kunt zich opgeven bij de se cretaris van de fotoclub, dhr. G. te Winkel, Churchillstraat 44 te Holten (tel. 05483-3102). Naast de slagzin „wees wijs met energie" zouden we direct moe ten zeggen „wees wijs met grondstoffen", want ook voor die energie zyn eerst grondstoffen nodig en 't wordt gelukkig lang zamerhand een ieder duidelijk dat we niet onbeperkt grondstof- fen aan de natuur (is onze we reld) kunnen onttrekken. De grondstoffen voor het maken van glas zyn: zand, kalk, soda en glasscherven (de laatste soms 20%, maar men wil dit in de toekomst opvoeren tot hieruit volgt dus, hoe méér scherven hoe minder zand, kalk en soda!) Donderdag 9 december vierde de buurtvereniging Schooikring Dijkerhoek weer de jaarlijkse kegelavond. Er werd naar harte lust gespeeld die avond en na- 80%, dgt dg punten waren geteld kwamen de volgende prijswin naars en winnaressen uit de bus. Dames: D. Reilink, H. Lug- In oktober 1982 steeg de werk loosheid in Overijssel met 1.220 naar 51.534 of 15.9% van de af hankelijke beroepsbevolking. Landelijk steeg de werkloosheid met 12.540 naar 591.946 of 13.5% van de afhankelijke beroepsbe volking. Van de stijging der werkloosheid kwam 36% voor rekening van het bouwvakper- soneel B. en U. Daarna volgden de beroepsgroepen metaalperso- neel, landbouwpersoneel, hore- capersoneel, vervoerspersoneel en personeel algemene dienst. Bij enkele beroepsgroepen kwam een lichte daling van de werk loosheid voor, met name bij kantoorpersoneel en onderwij zend personeel. Ten opzichte van vorig jaar oktober was de toename van de werkloosheid onder het B. en U. personeel en het metaalpersoneel nu minder omvangrijk (B. en U. 685-440 en metaal 240-110). De omvang van de werkloosheid onder het bouwvakpersoneel B. en U. en het metaalpersoneel is nu t.o.v. vorig jaar oktober veel groter (B. en U. 6.223-8.536 en metaal 3.753-5.968). De toename van de werkloosheid manifes teerde zich vooral in het rayon Almelo met 430. Daarna de rayons Zwolle met 200. Harden- berg met 175 en Kampen met 120. De rayons Enschede en De venter gaven een summerie da ling van de werkloosheid te zien. Mannen De werkloosheid onder de man nen nam in oktober 1982 toe met 1.190 naar 36.521 of 15% van de afhankelijke mannelijke beroepsbevolking. De belangrijk ste stijging van de werkloosheid kwam voor bij het bouwvakper soneel B. en U. met 440. Meer dan de helft daarvan kwam voor rekening van de huisschilders. Verder nam de werkloosheid toe onder het metaalpersoneel met 100, landbouwpersoneel met 100, vervoerspersoneel met 110 en personeel algemene dienst met 150. Vrouwen Onder de vrouwen steeg de werkloosheid in oktober 1982 slechts gering. Dit is een saldo van verschillende ontwikkelingen op de arbeidsmarkt. De werk loosheid nam toe iii de beroeps groepen handelspersoneel met 45, horeca personeel met 45 en personeel algemene dienst met 34. Een afname deed zich daar entegen voor in de beroepsgroe pen kantoorpersoneel met 55 en onderwijzend personeel met 45. De geografische verdeling van de werkloosheidsstijging was al lerminst gelijk. In het rayon Almelo steeg de werkloosheid met 87 terwijl ook de rayons Le lystad, Hardenberg en Kampen een stijging te zien gaven. In de rayons Nijverdal, Enschede, Hengelo en Deventer daalde de werkloosheid. Vorig jaar daalde de werkloosheid in oktober met ruim 2nn Onder de jeugd tot 19 jaar steeg de werkloosheid bij de jongens zowel als bij de meisjes slechts gering. Het aantal schoolverla ters daalde bij de jongens met 100, doch bleef bij de meisjes vrijwel gelijk. Vorig jaar gaf ok tober bij de jeugdigen tot 19 jaar onder de jongens zowel als de meisjes een nog flinke daling van de werkloosheid te zien. Deze daling werd veroorzaakt door een afname van het aantal schoolverlaters. Onder de 19-22 jarigen steeg de werkloosheid bij de jongens met 310 en daalde bij de meisjes met 60. Het aan tal schoolverlaters in deze groep daalde bij de jongens gering en bij de meisjes met 140. Vorig jaar was de situatie onder de jongens vrijwel gelijk aan dit jaar. Onder de meisjes nam de werkloosheid toen licht toe ter wijl het aantal schoolverlaters een geringere daling vertoonde dan dit jaar. Holten Het aantal werkloze mannen in Holten is ten opzichte van vorig jaar (eind oktober) gestegen van 94 naar 145 een stijging van 8,3 procent. Het aantal werkloze vrouwen in Holten steeg van 40 naar 61 in een jaar tijd. De glasindustrie, die in Neder- genhorst en J. Wechstapel. He- ,n ren; j Klein Tesselink, L.J. Aaf- tink en G.J. Beldman. Rond middernacht toog het gezelschap weer huiswaarts. land in 't begin van deze eeuw opkwam, en waarbij voor 't eerst flessen machinaal werden gemaakt, gebruikt veel energie en grondstoffen, want behalve de genoemde grondstoffen zijn er nog toevoegingen zoals lood en andere metalen nodig om bepaalde gekleurde en fijne glassoorten te ontwikkelen. Véél energie voor 't bereidingsproces, dat bestaat uit: de bewerking van de grondstoffen, het men gen, het smelten, het vormen en het koelen; daarna nog de vol- Holten 5 gende bewerkingen voor 't ge- Holten 9 wenste eindproduct zoals: het Holten 10 afspringen, het slijpen, het in- Holten 11 branden, het polijsten, het etsen Holten 12 en eventueel het beschilderen, ur. Holten Alleen al voor het smelten is vrij. een oventemperatuur van 1400- 1600 graden C. nodig. Voor de bewerkingen wordt natuurlijk *i°nrf ook van electrische apparatuur A1 on 1 nn Senioren: Vriendschappelijk Hol ten 1 - Rietvogels 1 14.00 u.; De Zweef 5 10.00 u.; Omhoog 5 9.00 u; - Enter 9 10.30 u.; - SDOL 6 10.45 u.: La Première 9 10.00 2, 3, 4, 6 en 9 zijn Al 2.30 u. V. 1.00 u.; Excelsior A2 - Holten A2 2.30 u. V. 1.45 u.; Holten A3 - Excelsior A3 2.30 Holten BI - vrij; DES B2 - 12.45 u. V. 12.00 u.; Holten B3 - Den Ham B2 12.45 u.; Holten Cl - Stevo Cl 1.00 u.; Hector C3 - Holten C2 1.00 u. V. ,e 12.15 u.; Sp. Daarle C2 - Holten en bespaart zelfs met aftrek van c3 n 00 u v 10 00 u gebruik gemaakt. U ziet redenen genoeg om her- gebruik van glas te stimuleren. Holten B2 In de allereerste plaats moet t gebruik van „de statie-geld-fles" worden bepleit. Zo'n fles kan gemiddeld 25x gebruikt worden retourkosten zeker meer dan 50% op de kosten, waarbij dan de uitsparing van de grondstof fen nog niet is meegeteld! Daarnaast moeten we het her- Pupillen: Holten Dl - P.H. Dl A. 10.00 u.; De Zweef D2 - Hol ten D2 A. 10.00 u. V. 9.15 u.; De gebruik van de glasscherven be- Zweef D3 - Holten D3 A. 10.00 vorderen, waarbij 't belangrijk is u- v- 915 u-i De Zweef El - Hol- dat 't glas „schoon" wordt inge- A. 11.00 u. V. 10.15 u.; leverd, graag zonder kurken en Holten E2 - De Zweef E2 A. doppen. Mooi zou 't zijn als 't ^.00 u.; DES E2 - Holten E3 a. glas gescheiden ingezameld kon 10 00 u- V. 9.15 u.; Holten F1 en worden, want voor het maken F2 zÜn vry- van kleurloos glas moet. 't ijzer gehalte van 't zand laag zijn en mogen alleen kleurloze scherven worden toegevoegd. Met het hergebruik van bontglas nl. ont staat bij dit productieproces een nieuwe fles van groen glas. Tot slot zouden we de voordelen van glas als verpakkingsmate riaal willen noemen: 1. 't is hy giënisch, 2. glas is een product dat vervaardigd wordt uit in heemse grondstoffen, 3. glas vervuilt lucht en water niet, 4. meermalig te gebruiken (statie geld!), 5. kan opnieuw in de glaskringloop opgenomen wor den. Dat de glasinzameling ook ge beurt om ons afval-probleem te verkleinen zal u hopelijk duide lijk zijn. Alles wat niet in uw vuilniszak gaat en dus niet op de gemeentelijke stortplaats komt, is winst voor u en de gemeenschap, d.w.z. dubbele winst voor u! Laten we dus verstandig met glas zijn, zeker nu op de ko mende feestdagen menig flesje geleegd en menig glaasje gehe ven zal worden. Proficiat! Werkgroep Natuur en Milieu Holten en zal, in tegenstelling tot voor baande jaren, voortaan alleen te verkrijgen zijn bij de meeste van de deelnemende musea en de vvv kantoren. De tarieven van de museumjaarkaart zijn voor 1983 vastgesteld op 5.00 gulden voor de leeftijdsgroep van 0 tot ;n met 25 jaar, 7.50 gulden voor louders van een Pas 65plus en 15.00 gulden voor de leeftijds groep van 26 jaar tot 65 jaar. Door een samenwerkingsverband net de Federatie CJP is het iultureel Jongeren Paspoort te vens museumjaarkaart. Hiervan worden er jaarlijks circa 175.000 uitgegeven. Voor leden van de Vereniging Rembrandt, Open baar Kunstbezit, Federatie van Kunstenaarsverenigingen, Ver- slechts 7.50 gulden betaalt. Toen de Stichting MJK in 1981 van start ging met de uitgifte, verleenden circa 170 Neder landse musea en oudheidkamers gratis toegang aan houders van deze kaart, inmiddels is het aantal deelnemende musea en oudheidkamers uitgebreid tot ruim 250 en is het totaal aantal uitgegeven kaarten gestegen van circa 140.000 naar circa 200.000. Men kan de kaarten ook bestel len bij de Stichting Museum jaarkaart, Hooglandsekerk- gracht49 in Leiden (tel. 071- 1 33 2 65). Men kan dan tevens een lijst aanvragen van de aan gesloten musea per provincie. In Overijssel zijn 22 musea aange sloten. FF Zaterdag 18 december aan staande houdt de Holtense foto club „Profoto" open dag van 10 tot 15 uur. Er zullen deze dag doorlopend demonstraties plaatsvinden terwijl tevens een kleine expositie met eigen werk van Profoto-leden te zien zal zijn. Gedemonstreerd wordt o.a. het afdrukken van zwart/wit-foto's, afdrukken van kleurenfoto's, en het afdrukken van dia's. Ook zal er alle gelegenheid zijn om de clubruimte met twee geheel in gerichte donklere kamers te be zichtigen. Uiteraard zyn op deze dag leden van Profoto aanwezig voor het beantwoorden van vra gen op foto-gebied, terwijl men tevens informatie kan verkrijgen over een cursus „zwart/wit" - fotografie voor beginners" welke gedurende zes zaterdagochten den in het eerste kwartaal van 1983 zal plaatsvinden. U bent zaterdag van harte wel kom in de clubruimte van „Het Paalhuus", Beusebergweg 27. De koffie staat klaar! Met een varende energie tentoonstelling komt de Stich ting Energie Informatie tot de afronding van een belangrijk deel van haar taak in het kader van de Brede Maatschappelijke Discussie Energiebeleid. In de periode van zondag 19 decem ber tot en met weonsdag 22 de cember doet de tentoonstelling Deventer aan. De tentoonstelling - ingericht op een Rijnaak - ligt dan in de Polstraat in Deventer. - iraktische tips oor fotografen i de vorm van en foto-drieluik De tentoonstelling omvat ver schillende onderdelen, die tesa- men een objectief beeld geven van de mogelijkheden tot ener gievoorziening. Gratis foldermateriaal is ruim voorhanden. Voor bedrijven, scholen en ver enigingen bestaat de mogelijk heid aan boord van de boot, speciale informatie-avonden te organiseren. Gastsprekers geven dan deskundig informatie over de diverse energiegroepen. Voor instellingen zijn aan dergelijke informatie-avonden géén kosten verbonden. De tentoonstelling is iedere dag geopend vanaf tien uur 's mor- De vereniging „Veehouderijbe- J langen Holten en Omstreken" houdt donderdagavond 16 de. (heden) om 8 uur in café-rest. J„Het Bonte Paard" in Dijker- m hoek een voorlichtingsavond. De heer L. van Olst, rundveespecia- list van het Consulentschap te 'ffi Zwolle zal (met vertoon van dia's) een inleiding houden over het fokkerijbeleid. gens. De toegang is gratis voor iedereen, evenals de koffie die geschonken zal worden. Vooral in dit stadium van de Brede Maatschappelijke Discussie (welke op 26 januari 1983 van start gaat) is duidelijk energie informatie van enorm belang. Bent u het daarmee eens, dan ontvangt de Stichting Energie Informatie u graag aan boord van de „varende- tentoonstelling". Voor nadere inlichtingen over de informatie-avonden: 070-54 98 34. m De mensen, die er ooit zijn geweest, zullen het bevestigen: Oos- tenrijk is een mooi vakantieland. Een land ook, waar je als foto raaf je hart op kunt halen. Een van die fotogenieke plaatsjes, waar de choonheid vanaf straalt, is Heiligenblut, een charmant dorpje tegen de idling van de hoogste en bekendste berg van Oostenrijk: de Gross- lockner. Elk jaar wordt dit dorp door vele honderdduizenden toeristen lezocht. Velen zijn er op doortocht en stappen even uit in het centrum 'an het dorp. Om er twee dingen te doen: enkele souveniers kopen èn nel een foto maken van het kerkje, dat onweerstaanbaar alle aandacht ot zich trekt en waarschijnlijk het meest gefotografeerde onderwerp is an het land. En terecht. Als vakantieganger heb je alle tijd en kun je met de ca mera om dit bijzondere motief heenwandelen om het van alle kanten te bekijken. Dat is namelijk een grond regel als je van een onderwerp een geslaagde foto wilt maken: bekijk het van alle kanten en maak er meer dan één opname van. De eerste foto werd genomen met een groothoeklens. Dat is niet alleen een lens, die veel in beeld brengt, maar ook een grote scherpte diepte heeft. U ziet het: voor- en achtergrond zijn scherp weergegeven. Zondag a.s. 19 dec. begint de Zondagsschool voor een keer om Omdat een groothoeklens de verte verder weg lijkt te duwen (de kerk is op foto 1 nogal klein afgebeeld) maakten we van een laag standpunt ook een opname 0 met een standaardlens. De kerk staat nu heel centraal half elf. Na afloop van Zondags in beeld. De derde foto geeft de achterkant van de kerk weer. En ook die levert best een aardige foto op. De drie foto's vormen samen een goede herinnering aan deze wandeling door een dorp, dat zo mooi is, dat je er wel uren met de camera actief zou kunnen zijn. school gaan we gezamenlijk met de kinderen naar de kerk, waar we met begeleiding van het or gel de kerstliedjes een keer oe fenen. We hopen daarmee om ongeveer kwart voor klaar te zijn. Van meet af trokken de Blauw Witters fel ten aanval wat in de 30ste minuut werd beloond met een prachtig doelpunt van Wilco Dikkers die vanaf de middenlijn „solerende" drie tegenstanders passeerde en van plm. 15 meter de doelman geen schijn van kans gaf (0-1). Pas diep in de 2e helft kwam d° dik verdiende 2e treffer van Be- rtus Rietberg. Z'n harde schot belandde op de binnenkant van de paal waarna via een verdedi ger de bal in het net „dwarrel de" (0-2) Gerard Kolkman stelde de zege veilig toen hij de bal op maat kreeg aangespeeld door Jan Kors (0-3). Een minuut voor twaalf tijd maakte Jan van der Berg z'n rentree en de ene keer dat Met vriendelijke groeten, hij de bal speelde betekende een Het Zondagsschoolpersoneel eindstand van 0-4.

Holtens Nieuwsblad | 1982 | | pagina 13