Heilwensch Van offers tot kerstetentjes i 11 f i m I i 50 T.P. 106. Bij het doorsnuffelen van oude vergeelde boeken in een ar chief vonden wij onlangs een nieuwjaarswens uit 1858 van de toenmalige Almelose lantarenopsteker. Die van T'homas- vaer en Pieternel is wat ouder maar toch... dit is er een die altijd nog 4 generaties oud is en van Twentse bodem. Ziet hier, boeren, burgers en buitenlui, wat de lantarenopsteker niet alleen de „Rentenier" en „Fabrikant" maar ook de „nijvren handwerksman" toewenste: Gegroet, geachte Heer en Vrouwen, op dezen grooten dag; 'k Wil thans mijn heilwensch u ontvouwen, die mij op 't hart lag 'k Voel mij verpligt gelijk te voren, u Almelo's burgerij Dien wensch op nieuw te laten hooren, hoe staam'lend zulks ook zij 'k Heb thans acht jaar 't lantaren-licht, in straten en aan stranden Steeds naar mijn roeping, ord' en pligt, soms hel, soms flauw doen branden Ik zond op eiken eersten dag een dichtvers aan u allen Waar ik geenszins aan twijflen mag, of 't is U wel bevallen. En thans wil ik, misschien voor 't laatst, dien ouden deun vervangen Wijl 't licht nog in de Stad weerkaatst, aan tou wen opgehangen Gij weet, gij kent den nieuwen vond, geachte Stedelingen! Dat ook weldra uit dezen grond, het gaslicht zal ontspringen. 'k Wens dus bij d'aanvang van dit jaar, dat eend- ragt hier mag wonen Dat God voor rampen U bewaar en zeegnend ons mag kroonen Met welvaart, liefde, eer en deugd en alle goede gaven En dat steeds ouderdom en jeugd, zich aan die bron mag laven. Dat Rentenier en Fabrikant in nijverheid mag slagen En Makelaar en Koopmansstand hun voorspoed zou zien dagen Dat Predikant en Advocaat, door hun gesprek en reden, Mag vormen eenen Burgerstaat, vol regt en goede zeden. Dat onze Doctor en Chirurgijn, Apothekers en Droogisten In hun praktijk en medicijn, zich nimmer mag vergissen Dat ook den Stedelijken Raad met wijsheid mag regeeren Op dat ze elk onheil vroeg of laat uit onze stad mag weren. Dat ook den nijvren handwerksman door trouwe, vlijt en eere Zijn daaglijks brood verdienen kan, en zijn geluk vermeere Dat ook de armoe wordt geschraagd in 't kom mervolle leven Naar eensgezindheid wordt gejaagd, van God ons voorgeschreven. En mooge dan bij 't eind van 't jaar het gedicht U omringen; Dat wensch ik arm en rijk te gaar: des Hemels zegeningen. Dat God u van den eersten dag, dit jaar en heel Uw leven Tot aan, tot in, tot over 't graf Zijn Gunst en Heil mag geven! Onze bet-over-voorouders waren kiener dan je zou vermoeden op grond van al die verhalen over beestachtige woestelingen die - bierdrinkend uit mensenschedels - de Rijn zouden zijn afgezakt om zich in ons land verder te bezatten en hun vrouwen en dochters te verdobbelen. Dat was niet zomaar een feest om het feest maar diende om de goden een vruchtbare oogst af te smeken en die was weer no dig om een hongersnood af te wenden. Wat deden onze kiene Germanen dus? Zij probeerden de goden die het voor het zeg gen hadden gunstig te stemmen met offers. Zo werd er menig zwijntje geofferd aan godin Freija, menige gevleugelde vriend aan Herda en menig her tje aan god Wodan. Ertussen door begroeven zij menig ka tertje omdat deze werd be schouwd als een afgezant van de duivel (want ook die was er altijd al). rosemarijn, 1 ei, zout, peper, 4 goudrenetten, geschild en in blokjes gesneden, 100 gr. boter, 100 gr. ontbijtspek, in plakjes gesneden. Week het brood in de melk. Verhit een klontje boter in een koekepan en fruit hierin de ui goudgeel. Maak het gehakt aan met geweekt brood en melk, ge fruite ui, rosemarijn, ei, zout en peper en meng de blokjes appel erdoor. Spreid het gehakt mengsel over de kalfsborst uit en zorg dat de randen vrij blij ven. Rol het stuk vlees op en bind er een draad om. Wrijf de buitenzijde in met zout en pe per. Laat de boter in de braads lede bruin worden en leg het vlees erin. Beleg de bovenzijde Duizenden jaren geleden hadden ze al in de gaten dat in de tweede helft van december de kortste dag viel en dat daarna de dagen weer lengden. De oude kiene Germanen bouwden daar één lang feest op, het feest van de zonnewende, uitlo pend in het joelfeest dat duurde van 24 december tot 6 januari. met plakjes ontbijtspek en zet de braadslede in een voorver warmde oven (175 graden Cel sius of gasovenstand 3). Matig de oven na een uur braad tijd tot 150 graden Celsius of gasovenstand 2. Keer het vlees van tijd tot tijd en zorg daarbij dat de plakjes spek weer boven komen. Bedruip nu en dan met het braadvocht. Voeg tijdens het laatste uur braden af en toe en kele eetlepels heet water toe. Totale braadtijd 11/2 a 2 uur. Laat het vlees wat afkoelen al vorens het wordt aangesneden. Serveren met verse groenten en gebakken krielaardappelen. Neem vooraf een soepje en na de kalfsborst een achterafje en neem - om het af te léren - tot slot een kop Braziliaanse koffie. Voor vier koppen nodig: een kop koude sterke koffie, 4 eiwit ten, wat gekneusd ijs, 4 scheu ten rum en 6 eetlepels suiker. Neem 4 cocktailglazen. Bevoch tig de randen met eiwit en druk deze in de suiker. Voeg alle overige ingrediënten in een cocktailshaker en shake dit alles zeer krachtig. Schenk de koffie uit in de glazen met de suiker- randen. En dan maar joelen! Tegelijkertijd knepen de kie- nerds handig een oogje dicht en aten zij wèl zelf het zwijntje, het hertje en de gevleugelde vrien den op. Voor het gewone volk was eeu wenlang genoeg eten er soms maandenlang niet by. Vooral op het platteland werd vaak honger geleden en als er aan het eind van het jaar dan ook nog geen eten voor de dieren meer was, gingen deze onder het mes. Twee vliegen in één klap: de dieren hoefden niet meer te eten :n de mensen hadden hun Dikkevretsaovend". Nadat het Christendom onze streken had bereikt bleef d.t of feren welig voorttieren: eihd de cember werd er uitvoerig ge schranst. Het Christendom maakte van de zonnewende het geboortefeest van Christus en van het Joelfeest de periode van de Drie-koningen. De offers aan de Germaanse goden werden tot... kerstdiners. Wilt U met deze wetenschap achter de kiezen nu in 1982 eens lekker schransen dan hebben wy hier het recept voor een onver valste kalfsborst. Nodig is: Ruim 1 kg. kalfsborst, 1 sneetje wittebrood zonder korst, 4 eetr lepels melk, 1 ui, gesnipperd, 200 gr. varkensgehakt, 1 eetlepel Een kerstboom is een denne- boom. Dat staat voor de meeste mensen even vast als dat de Eerste Kerstdag op 25 december valt. Helaas, zy hebben het al lemaal mis: een kerstboom is (behalve als hy uit de papier winkel komt) een spar. Dat mis verstand is te wijten aan een vertaling van het Duitse lied „Oh, Tannenbaum", van welke titel een vlotte vertaler met een losse pols ooit „O, denneboom" heeft gemaakt. Een spar dus en wel een fijn- spar, in het Latijn Picea abies geheten. Toen het in de huis kamer neerzetten van de kerst boom in zwang raakte grepen onze voorouders natuurlijk naar een bomensoort waarvan er in onze bossen legio voorhanden waren. Ze zijn nog steeds legio voorhanden, vooral in Duitsland, België en Luxemburg, uit welke landen (zoals wij onlangs lazen) dit jaar zo'n 2 1/2 miljoen stuks worden ingevoerd om de Neder landse kamers op te kersten. (Naar schatting gaan ze - voor het geval U er nog een wilt ko pen - f 12.50 tot f 17.50 kosten) De laatste jaren wordt als kerstooom ook de zilverspar ge bruikt die iets tot veel duurder is maar waarvan er toch dit jaar naar schatting 50.000 worden in gevoerd. De zilverspar laat min der snel de naalden vallen, van daar. Wel eens zeep of doucheschuim met een „dennegeurtje" gehad? Welnu, ook dat is in werkelijk heid een sparregeurtje en wel van de zilverspar. Er zijn trouwens zeer vele soor ten sparren (meer dan vijftig en meer dan honderd als cultuur variëteit), zoals de Servische spar en de blauwspar. Deze beide laatste worden veel als tuinspar geplant. ïen kerststukje maken tan iedereen, want spar- •egroen, denne-appels, wilgekatjes, pepers (ech- ;e!) en takken met be ssen laten zich gemakke lijk verwerken in bij voorbeeld steekschuim. Natuurlijk horen er kaarsen in, maar men kan ze ook eens anders verwerken of in een be paalde kleur kiezen. Dunne kaarsen in groep jes geven een heel apart :ffect. Er moet maar op één ding gelet worden dat is dat ze de ruimte moeten hebben om te kunnen branden. Wanneer de basis van een kerststukje eenvou dig is, bijvoorbeeld be staande uit de wat duurdere Abies of denne- soorten „nordmannia", „veitchi" of „procera", dan kan men goed com bineren met witte chry santen of witte (tros)an- jers. Bloemen passen immers uitstekend bij Kerstmis. Ook seringen, „amaryllis", Paperwhite- narcissen en witte tulpen kan men mooi schikken in een vaas met grijs Eucalyptusblad of tak ken van de bladverlie zende hulst die vol met rode bessen zitten. Kerststerren zijn zeer goed houdbare kamer planten en ze zijn niet duur. Haal ze eens voor zichtig uit hun pot en plant ze in een schaal of mand. Combineer ze met een varentje zoals Ven ushaar (Adiantum) en met mos (Selaginella). Drie kerststerren bij el kaar in verschillende kleuren, met rode, roze en crèmekleurige schut bladeren, kunnen heel mooi staan. Eenzelfde feestelyke combinatie maakt men van een Kaaps viooltje, een potchrysant en een ka merazalea. Het voordeel van'zulke planten is dat ze ruim van tevoren kunnen worden gekocht en bovendien zijn ze dan minder duur. Voor de liefhebbers is in beperkte mate de kerstroos (Hel- leborus) te koop. Na de bloei moet zo'n plant langzaam worden gewend aan een lage tempera tuur, want het is en blyft een tuinplant. Het wordt nu hoog tyd om allerlei levend mate riaal in te kopen, want rond Kerstmis is er he lemaal geen keus meer. Alles kan buiten in een plastic zak worden bew aard. Takken met be ssen, mistletoe, pepers en Eucalyptus moeten in water worden gezet, an ders verdrogen ze voort ijdig.

Holtens Nieuwsblad | 1982 | | pagina 11