Nieuwe materialen in ondermode voor een optimaal draagcomfort Frivole nacht- en huismode n Modieuze strapless ook in grote maten Sportbeha: belangrijk, comfortabel èn noodzakelijk voor de actieve vrouw Ondermode: lang niet alléén puur funktioneel Badmode '83 Ivoor warme winter Voor de winter: maillots en beenwarmers Nach t/vrijetijds mode sportiever ^.HOLTENS NIEUWSBLAD - 28 OKTOBER 1982 - PAG. 13- Aan het eind van de jaren vijftig en in het begin van de zestiger jaren werd een ontwikkeling gestart in de foundation, die vooral in de afgelopen jaren nogal wat vernieuwende gevolgen heeft gekend. Tot 1960 werd voornamelijk gesproken over corsetterie, een mo menteel volledig verouderd begrip, en stond het stoffen-veter- corset centraal in het aanbod in de verschillende winkels. Door nieuwe technieken werden nieuwe garens ontwikkeld, die op hun beurt weer tot nieuwe materialen werden verwerkt, waardoor pro- dukten op de markt kwamen, die lichter waren, maar dezelfde steunkracht-hadden. Het begrip foundation werd in die jaren geïntroduceerd, maar door de voortschrijdende technieken in garens en materialen zijn er op die revolutie van toen een reeks van kleine revoluties gevolgd. Momenteel wordt steeds meer gesproken van ondermode of body-fashion, waarbij het woord mode eigenlijk met hoofdletters geschreven zou moeten worden. Want juist door het gebruik van die nieuwe materialen kon de mode haar intrede doen in het momenteel zeer ruime aanbod van beha's, slips, pantylettes en corselettes. We zullen niet al te veel ingaan op de geschiedenis van de ondermode. we willen wel stil staan, bij datgene, wat cr momenteel op dit gebied allemaal in de winkels te koop is. We spraken al even over een ruim aanbod; het is eigenlijk nog nooit zo ruim geweest. In de verschillende winkels, die zich geheel of gedeeltelijk op het founda tion/ondermode vak hebben gespe cialiseerd is een vrijwel onbeperkte verscheidenheid aan modellen, maar ook kleuren te krijgen. Meer comfort We spraken al even over veel nieuwe materialen. In het begin van de jaren izestig werden de dunne elastische garens geïntroduceerd, die hun weg vonden naar veel ondermode artike len. maar vooral ook naar de bad- mode. In de loop van de jaren zijn de technieken zo verfijnd, dat steeds dunnere garens verwerkt konden wor den, die wel over hetzelfde vermogen beschikten. Een duidelijk gevolg hiervan was. dat de corsetterie ver anderde in foundation en later in on dermode, of anders gezegd: die 'har nassen* van vroeger hebben plaats gemaakt voor optisch veel mooiere en in het dragen veel comfortabeler artikelen in alle hoeken van het aanbod. Nieuwe garens, waaruit nieuwe stof fen gemaakt kunnen worden, worden nog steeds ontwikkeld, de industrie staat op dat punt niet stil. Er wordt steeds gezocht naar een nog optima ler produkt. waarin comfort, mode en indien nodig funktie zo goed moge lijk zijn gecombineerd. Meer katoen Wc hadden het even over de elasti sche garens, technisch uitstekende materialen, die echter voor een be langrijk deel van de vrouwen een bezwaar hadden. Het zijn syntheti sche materialen, en lang niet ieder een vindt hel prettig om dergelijke materialen direct op de huid te dra gen. Sommigen zijn zelfs allergisch voor deze synthetische kwaliteiten. Een van de meest recente ontwikke lingen is dan ook. dat dit hoogwaar dige elastische garen gemengd wordt met katoen. En dan niet zo, dat "alles door elkaar zit*, maar dat het synthe tische glanzende garen aan de bui tenkant en de huidvriendelijke ka toen aan de binnenkant van de stof zit. Deze kwaliteiten worden vooral toegepast in de meer funktionele foundation artikelen, omdat vooral daar het meeste behoefte aan derge lijke kwaliteiten bestaat. Twee vliegen in één klap: een mooie zachtglanzende buitenkant, eventueel voorzien van borduur sels, kant of broderie en katoen aan de binnenkant; een optimale com binatie van mode met comfort. Bij de modieuze lichte ondermode wordt met een groter aantal katoen/ elastische kwaliteiten gewerkt. In de sportieve sfeer zijn dat vooral de naadloos voorgevormde (ook al weer zo*n techniek van de laatste jaren) beha's uit kwaliteiten met een hoog katoen-aandeel. Beha's met een gladde optiek en weinig franje voor de sportief ingestelde vrouw, uitmondend in de pure sportbeha, waarin niet alleen van uit de materiaal-toepassing het beste wat mogelijk is is gebruikt, maar ook de styling is aangepast aan de intensieve lichaamsbewe gingen tijdens sport beoefening. Sportief Gladde materialen dus voor de spor tief ingestelde vrouw, vaak ook ver werkt in comfortabel zittende beha's, speciaal voor de vrouw, die niet zo gecharmeerd is van veel franje, maar comfort en een natuurlijk uiterlijk belangrijk vindt. Natuurlijk zijn dit type beha's ook verkrijgbaar uit gladde synthetische materialen en ook deze zijn kwalitatief goed en comfortabel. Sinds kort zijn ook de iets duurdere slips, die momenteel onder verschillende merken in de winkel te koop zijn uit nieuwe garen kwaliteiten gebreid. Ook hier een hoog aandeel katoen voor draagcom fort en een prettig gevoel op de huid. maar wel met een beetje van die elas tische garens erdoor om een zo com fortabel mogelijke slip te krijgen. Deze materialen zijn 'vierzijdig" elastisch zoals dat heet en belem meren dus geen enkele beweging in welke richting dan ook. En na het wassen ziet de slip er weer uit als nieuw. Romantisch En als u dan wat minder sportief, maar meer romantisch bent ingesteld, dan kunt u momenteel zeer veel aan trekkelijke beha's, veelal met bijpas sende slips, in de winkels kopen. In veel gevallen zijn ook voor deze beha's de elastische katoenen mate rialen gebruikt, maar daarnaast ko men ook mooie geborduurde katoe nen kwaliteiten voor alsmede ver schillende type uit synthetische ga rens gemaakt beha's met slips. Het is maar net waar u de voorkeur aan geeft. Hecht u veel waarde aan katoen op de huid, dan is er keus genoeg in mooie katoenen 100% en met synthe tische bijmengingen) beha's, voorzien van romantische kantjes, kant-inzet ten, galons, borduursels (in dezelfde kleur of in contrast) of broderie. Het scala modellen is dermate groot, dat er voor iedereen wel iets te vinden is. dat helemaal aan uw speciale smaak tegemoet komt. Veel verschillende modellen, van de beha's voor de jonge vrouw tot de vrouw met iets meer figuurproblcmen. Er wordt op dit moment mode in alle maten ge bracht en lang niet alleen in wit of huidkleur. Het aanbod in de winkels in verschillende kleuren ondermode is nog nooit zo groot geweest. Naast de bekende kleuren wit. huid en zwart komen mooie bleu en diep blauw tinten voor of diep rode bordeaux kleuren, met daarnaast aubc-rgine. lila. zachte groenen, geel en rose. Mode voor grote maten Maar niet alleen in materialen, kleuren en modellen is het aanbod in de winkels voor dit najaar erg groot. Er wordt steeds meer reke ning gehouden met de vrouwen, die nu eenmaal niet precies in die paar maten passen, waarin een aantal jaren geleden alleen de modieuze modellen te krijgen waren. Er wordt steeds meer aandacht be steed aan de andere maatgroepen. Er zijn uiterst aantrekkelijke en modieuze beha's voor meisjes en vrouwen met C- en D-cup. Wist u, dat er momenteel zelfs hele mooie strapless beha's te koop zijn, tot en met D-cup? En dat die beha's, met bijpassende modieuze slip, in nieu we tinten kunnen worden gekocht? Een overweldigend nieuw aanbod ondermode voor de herfst/winter van dit jaar ligt in de winkels, het is zekerde moeite waard om eens een kijkje te gaan nemen. Het lijkt misschien in de herfst en winter een beetje vreemd om iets over pad- en strandmode te zeggen. Toch js het minder vreemd dan het lijkt. Er zijn voldoende onder u, die een zon nige wintervakantie verkiezen boven een pure wintersportvakantie. En als |i toch deze winter naar het zonnige Ruiden afreist dan is het zinvol om :ens naar het nieuwe aanbod bad- en strandmode in de winkels te gaan ujken. Bij de goede speciaalzaak 'indt u nu reeds een voorproefje van Ie bad- en strandmode voor de ko- nende zomer. Fabrikantenen winke- iers hebben zich momenteel meer ngesteld op de zonnige wintervakan- ies. hetgeen inhoudt, dat een deel fan de nieuwe zomercollecties nu eeds in de winkels aanwezig is. Het S dus niet zo, dat u uit de restanten 'an het afgelopen seizoen zou moe ien kiezen. En als u toch naar de wintersport mocht gaan dan is het ook zinvol om even naar de nieuwe tadmode te kijken. Je weet maar Er zijn er onder u. die sportief inge steld zijn, maar er zijn er zeker zo veel, die eerder romantisch en zelfs sexy zijn ingesteld. Voor deze laatste groep onder u, wordt een uitgebreid assortiment lingerie in de verschil lende winkels aangeboden. Als we het over romantiek hebben dan heb ben we het in eerste instantie over mooie materialen, zacht en soepel vallend uit fijne katoenen garens of ruisend uit zijde of zijde-achtige kwaliteiten. Maar we hebben het ook over veel kant, garneringen, bor duursels. rusches. strookjes, galons, kleine rimpel-effectjes: maar ook ruimte in de rok, soms diepe sexy hals uitsnijdingen, soms hoger ge sloten met fijne kant- of rimpelkraag jes. Romantische lingerie voor dit najaar wordt gekenmerkt door zach te kleuren en kleurnuances. Fijne materialen Maar ook voor de meer sexy inge stelde vrouw zijn voldoende moge lijkheden aanwezig om zich deze herfst en winter een aantrekkelijke nacht/huis garderobe aan te schaf fen. Fijne, veelal transparante mate- rialen zijn toegepast in ruim vallende modellen met diepe hals-uitsnijdin gen of modellen, die voorzien zijn van ingezette kant-partijen, voor zo wel de lange nachthemden (je kan hier eigenlijk niet van 'hemden' spre ken) als voor pittige babydolls, die met bijpassende kleine slipjes kun nen worden gekocht. Er is een veel heid van ingetogen romantische en uitbundiger sexy nacht/huisklcding in de gespecialiseerde winkels te. koop. ooit boven op de bergen of in het erwarmdc zwembad. Bad- en strand- tode voor zomer '83 is nu al, als oorproefje, in de winkels te koop. steun waar en wanneer het nodig is. Het is duidelijk, dat de sportbeha's zijn uitgevoerd zonder kantjes en rusches. Funktie, in sportieve zin, cn comfort staan centraal voor deze modellen. Slips Natuurlijk zijn er ook speciale sport- slips te koop. Veelal gemaakt van soortgelijke elastische katoenen ma terialen en in een comfortabele sty ling. Enja, de afleidingen hiervan zijn bij de 'gewone' slips terug te vinden. Verschillende fabrikanten hebben slips uitgebracht uit nieuwe materia len. waarbij er vanuit is gegaan, dat comfort in eerste instantie belangrijk is. Dus: hoog aandeel katoen, sim pele styling, vierzijdige elasticiteit en hierdoor ook het vermogen van het materiaal om na dragen cn wassen weer in haar oorspronkelijke vorm terug te komen. Nieuwe materialen vinden hun weg in de ondermode. Na de elastische materialen kwamen de elasti sche/katoenen kwaliteiten. Vooral deze laatste kwaliteiten zijn bij uitstek geschikt om verwerkt te worden voor sportbeha's. De voor delen zyn duidelijk: hoogelasti sche materialen voor een optimale bewegingsvrijheid tijdens het spor ten, gecombineerd met het comfort van katoen; aangenaam op de huid en een hoog vocht-opnemend ver mogen. De materialen, die zijn verwerkt in sportbeha's en de modellering van de sportbeha zelf hebben tot doel om de vrouw, die actief met welke sport dan ook bezig is een optimale bewegings vrijheid te bieden. Dit houdt niet in, dat de in deze beha's verwerkte kwa liteiten 'slap' zouden zijn. Integen deel. De verschillende fabrikanten hebben na lang onderzoek de juiste verhouding gevonden tussen opti maal materiaal cn optimale styling van het produkt. De meeste sport- beha's.'die momentcel in de winkels te koop zijn, geven juist die goede bewegingsvrijheid, maarookjuist die De rok heeft momenteel een vrij vaste plaats in het modebeeld. Het is dus belangrijk om bij die rok een goede panty of kous te dragen. Naast de bekende nylon-panty's en -kou sen. die in alle modetintcn verkrijg baar zijn. worden momenteel veel maillots aangeboden in verschillende breistructuren. Zeker belangrijk voor de winter zijn de warmere kwalitei ten, die uit modieus oogpunt vaak ge combineerd worden met uni of ge streepte contrasterende beenwar mers. Beenwarmers, die overigens ook over de (strakke) pijpen van een spijkerbroek gedragen kunnen wor den. Met de mini-mode in het voor uitzicht voor de jeugd is het zinvol om daar een passende maillot, al dan niet gecombineerd met beenwarmers, bij te zoeken. Veel lange wintertruien kunnen op deze manier als mini-jurk gedragen worden. Het scala in mate rialen en kleuren is voor de komende wintei dermate groot, dat er altijd wel een goede kleur te vinden is, die ook bij uw bovenmode past. Er is verschil tussen ondermode en ondermode. T-shirts met bijpassende slips zijn ondermode, zeker als het gaat om artikelen in nieuwe modieuze tinten en nog meer, als de T-shirts zijn voorzien van modieuze details. Maar ook hemdjes met slips zijn ondermode. En dan denken we niet in de eerste plaats aan de gewone recht-toe-recht-aan hemdjes, die op zich zeker een goede funktie vervullen, maar we denken aan de meer modieus uitge werkte hemdjes, veelal van nieuwe elastisch-katoenen materialen en voorzien van leuke inzetjes van kant, broderie of geborduur de stoffen. In deze artikelgroep komt een grote variatie in kwaliteiten voor. Van fijne wollen gebreide materialen en katoen tot zacht glanzende polyesters en zelfs natuur-zijde. N ieuw in dit gamma produkten zijn de elastisch-katoenen materialen, terwijl vooral de zijde kwaliteiten steds meer in de belang stelling komen te staan. Daarnaast een zeer breed aanbod in de verschil lende zijde-achtige synthetische kwaliteiten. Moderne nachtkleding wordt steeds meer sportieve vriietijdskleding- achtige mode. Veel nachtkleding, die op het moment inde winkels verkocht wordt kan gemakkelijk ook als huis- kledinggedragen worden, maarzeker ook in de tuin of tijdens de vakantie en aan het strand. Doordat vooral de modellering, het stofgebruik en de kleurstellingen niet meer direct aan 'slaapkamer' gebruik doen denken kunnen deze artikelen ook voor andere doeleinden gebruikt worden. Een prettige bijkomstigheid in een tijd, dat we allemaal wat minder in de 'knip' hebben. Strepen en uni Sportieve vrijetijds-achtige nacht mode is vrijwel altijd gemaakt van katoenen of katoenen mengkwalitei- ten. Op het ogenblik zijn verschillen de streepdessins actueel, waarbij Frivool Ondermode. met de nadruk op 'onder', is meestal in eerste instantie funktioneel; het houdt je extra warm in de winter, het is comfortabel en vochtregulerend. Maar ondermode, met nadruk op 'mode', heeft een duidelijk andere funktie. Daarin zie je er gewoon aantrekkelijk uit. Die leuke frivole topjes met bijpassende sexy slipjes zijn er speciaal voor gemaakt om jezelf, je vriend of man te behagen. Laten we maar eerlijk zijn. er zijn vrouwen, die helemaal niets om dergelijke kledingstukken geven, maar er zijn er ook, die juist deze ondermode het absolute einde vin den. 'Ieder vogeltje zingt zoals het gebekt is" en we vindpn. dat we dat eigenlijk maar zo moesten laten. Vandaar ook, dat de ondermode/ foundation/body-fashjón branche een veelheid van artikelen aanbiedt, waarin iedere vrouw wel iets kan vinden, dat haar aanspreekt, dat bij (juist) haar past. Ondermode, die even zo goed als bovenmode een weerspiegeling is van het karakter van de vrouw die hel draagt. De één houdt nu eenmaal meer van glad zonder versiersels en.de ander meer van romantische en sexy modellen. Gelukkig maar. Afgestemd De nieuwe topjes komen voor in zeer veel variaties met kah£ broderie en geborduurde inzetten of stroken. Over het algemeen zijn de schouder- bandjes smal en naast de veelheid van verschillende materialen komt een groot scala van kléurpn vor. Deze luxe hemdjes worden léng niet altijd als 'onderhemd' gedragen. Het zijn veel meer kledingstukken, die ge combineerd met bovenmode gedra gen worden. Meestal is de rand zichtbaar onder blouseofjapon. vaak ook worden deze topjes ook onder blazers of jasjes gedragen, maar dan vrijwel altijd als het om party-achtige avondkleding gaat. Er is natuurlijk niets op tegen om het iedere dag zo te dragen. De jeugd draagt ze in de disco, evenals de (maar dan wel van elastische materialen gemaakte) bo- dystockings. Maar ook in de niet- elastische body's (of teddy's zo u wilt) is een breed aanbod in de win kels aanwzig. En öok hier ligt het accent op modieuze uitwerkingen, veel kant en luxe broderie en aan trekkelijke modieuze tinten. veelal heldere kleuren.en kleurcom binaties zijn gebruikt. Maar ook is veel gewerkt met uni/uni contrasten of combinaties van strepen en uni's. Daarnaast natuurlij^ veel uni's met fijne contrast biesjes en de meer 'tra ditionele' lingeriemotiefjes als fijn getekende bloemetjes, kleine figura tieve dessins en meer abstracte teke ningen. In de nieuwe dessins komen iets meer grote motieven voor en verdwijnt het typische lingerie-kleurbeeld iets ten gunste van de heldere, tinten. Groot is het aanbod in deze periode in dusters, peignoirs en vooral bad/ sauna-jassen. Met het oog op ener gie-beperkingen staan de warme dus ters weer steeds meer in de belang stelling. Bad- en sauna-jassen, ge maakt van mooie badstof kwaliteiten in uni. uni/uni contrasten en strepen. komen in vernoogde hoeveelheden in de winkels voor. Mooie artikelen voor de koude dagen, maar ook vol gend jaar zomer draagbaar aan het strand of in de tuin. Strapless, een niet-alledaags woord, maar bet betekent: een beha. die zonder bandjes gedragen kan wor den. Modellen, die bij uitstek onder zomerse zonnetopjes gedragen kun nen worden, maar zeker ook onder feestelijke mode en avondkleding, waarvan de halsuitsnijdingen zo zijn. dat zo weinig mogelijk van de beha zichtbaar is. Overigens u mag tegen woordig best een randje of een kantje van uw beha laten zien vanonder uw blouse of japon. Let er dan wel op. dat de kleur van uw ondermodc goed is afgestemd op de kleur van uw blouse ofjapon. Goede mode begint, zeker in dit voorbeeld, altijd met goede ondermode. Nog niet zolang geleden werden modieuze strapless beha's uitslui tend gemaakt in A- en B-cup maten en overwegend kleinere omvangs- maten. Door toepasing van mo derne garens en nieuwe modelle- ringstcchnieken is men erin ge slaagd om strapless beha's te ma ken tot en met C- en D-cup. En dat zal voor verschillende onder u een prettig geluid zij'n. Want nu is "er ook voor u. als u C- of D-cup heeft, mode te koop. Mooie speelse mo dellen. gemaakt van gladde mate rialen of geheel van kant of combi naties van glad met kant of gebor duurde kwaliteiten zijn verwerkt in goed gemodelleerde beha's. En ook hier weer: niet alleen in wit en huid, maar in aantrekkelijke kleuren. U kunt de strapless beha kopen, die bij u past cn die u past.

Holtens Nieuwsblad | 1982 | | pagina 13