A gemeente holten holten HERFS TEXPOSITIE IN BOS DIERENWERE I mm wm FLORALL4 DIJKERHOEK Plastic voor Dijkerhoek Open deor Overijssels Landschap in conflict HOLTENS NIEUWSBLAD Kolschool vierde Dierendag BETER GEVEN DAN ONTVANGEN 7 OKTOBER 1982 •„,'i -PAG. 5 HOLTEN - Bronzen dierfiguren van de Britse beeldhouwer Ja mes Osborne zjjn van 9 oktober tot 1 november a.s. te zien op een herfsttentoonstelling in het natuurhistorisch museum Bos Dierenwereld op de Holterberg bij Holten. Op deze expositie toont ook dierkunstenaar Kees Bos (zoon van museum-oprichter Piet Bos) bronzen figurén en schilderijen. De in 1940 te Londen geboren Osborne begon zijn artistieke loopbaan als kunstschilder in New York. Momenteel woont hij in het Zuid-Engelse kunstcen trum Brighton, waar hij zijn bronzen vervaardigt in een eigen kunstgieterij. Naam maakte hij vooral met paarden- en andere dierfiguren. Werk van Osbome is regelmatig te zien op belangrijke exposities in Engeland en op het continent. Het afgelopen jaar exposeerde hij met veel succes in het Midden-Oosten; in de Golfstaten genieten zijn crea ties een sterk stijgende populari teit. Uit het werk van James Osbome spreekt 'n grote liefde en veel respect voor de dieren wereld. Zijn bijzondere interesse voor vogels komt ook veelvuldig tot uiting. In zijn ruiter- en an dere sportfiguren is vooral de actie vaak uitermate raak ge troffen. Kees Bos - opgegroeid in en vergroeid met het door wijlen zijn vader opgerichte natuurhis torisch museum - geeft met zijn schilderijen en sculpturen even eens blijk van een meer dan in nige relatie met al wat leeft en groeit. Zijn werk laat zich dan ook erg goed combineren met wat Osbome aandroeg voor deze boeiende herfstexpositie. De tentoonstelling wordt vrij dagavond 8 oktober a.s. geopend door de oud- opperhoutvester en jagermeester van het Kroondomein, ir. E. Reinders. De openingstijden van Bos Dierenwereld met zijn prachtige diorama's en de her fstexpositie zijn: werkdagen en zaterdag van 9.00 tot 18.00 uur, zondag van 12.00 tot 18.00 uur. De eerste twee klassen van de kolschool, vierde dit jaar Die rendag niet op de voor hen ge bruikelijke manier, namelijk met dieren op- school, maar de school zocht de dieren op. Rond half twee toog het gezelschap richting dierenpension Wansink, waar de heer v.d. Harst met zijn hond Micky klaar stond om de groep het één en ander te ver tellen over zijn viervoeter. Ver zorging en gehoorzaamheid wer den door de heer v.d. Harst uit de doeken gedaan. Tot groot plezier van de kinderen mocht ook één van hen de hond Jong en oud zonden dit jaar bloemstukjes, kalebassen, hand werken en nog veel meer be zienswaardigheden naar de Flo- ralia in Dijkerhoek. Per onder deel waren vele medailles be schikbaar gesteld en als volgt verdeeld: Hens Janssen kreeg de gouden medaille voor het mooiste bloemstukje in de vorm van een smaakvol opgemaakte kruiwagen, Dirk Tempelman ontving de gouden medaille voor de mooiste plant; een bont blad. Zonnebloem Martin Podt kreeg de gouden medaille voor de hoogste zonne bloem. Die bereikte een hoogte van 4.99 m. Het zilver was voor Herman Brinkman en het brons voor Jorgen Voordes. Voederbiet De strijd om de zwaarste voe derbiet ging tussen grootvader en kleinzoon. Erik Sluiter haalde een voederbiet van ruim 10 kg. uit de grond en opa één van 9 kg. De derde prijs was voor Bert Haverslag. zorgd hebben alle lof verdienen. Fancy-fair Om de kosten die de show meebrengt te kunnen dekken, waren diverse attracties opge steld. Men kon raden naar de naam van een pop, balgooien, een bloemstukje of een planten boek loten, meedoen met het Rad van avontuur, taartraden, fietsen op een hometrainer, bas ketballen, meespelen met de bloemenquiz of grabbelen. In de lokalen van de kleuter- en la gere school heerste zowel 's middags als 's avonds een gezel lige drukte, waardoor de school als ontmoetingspunt weer eens ten volle tot zijn recht kwam. „commanderen". Om het dieren- feest compleet te maken trak teerde Ineke Wansink op limo nade met een koekje, daarna werden honden- en poesenver- blijf bekeken. Een leerzame Dierendag, met dank aan Ineke Wansink en de heer v.d. Harst! Tweemaal per jaar zamelt de Dijkerhoekseschool plastic kunstmestzakken in. Deze wor den naar de fabriek in Lichten voorde gebracht, die er plastic korrels van maakt. De korrels zijn de grondstof voor bijvoor beeld huisvuilzakken. De voor jaarsactie die in mei gehouden werd, bracht het mooie bedrag van driehonderd gulden op. Za terdag 9 oktober wordt de na jaarsactie gehouden. Iedereen die plastic kunstmestzakken heeft, wordt verzocht deze naar school te brengen. Om ongeveer tien uur is de balenpers aanwe zig, zodat alle zakken meteen gebundeld worden. Door burgemeester en wethouders op 28 september 1SJ2 verleende vergunningen, ontheffingen e.d. Laan de heer A.J.J. Gents vergunning verleend voor het verande ren van de garage bij de woning Hoffesstraat 38; 2. aan de heer G. Dikkers vergunning verleend voor het vergroten van de garage bij de woning Larenseweg 44; 3. aan de heer G. v.d. Schoor te Barendrecht vergunning verleend voor het kappen van een aantal bomen bij het zomerhuis Post weg 89; 4. aan S.V. Bato vergunning verleend voor het houden van een verloting. U kunt zich voor het inwinnen van informatie over de zaak zelf dan wel over eventuele mogelijkheden tot het indienen van een be zwaar- of beroepschrift in verbinding stellen met de afdeling alge mene zaken ter gemeentesecretarie. SP0RTC0MMISSIE De eerstvolgende openbare vergadering van de Sportcommissie wordt gehouden in het gemeentehuis op dinsdag 12 oktober 1982, aanvang 19.30 uur. Naast gebruikelijke punten zoals mededelingen, ingekomen stukken en besluitenlijst van de vorige vergadering, staat op de agenda een voorstel tot het uitbrengen van een advies aan het college van B. en W. naar aanleiding van een ingekomen verzoek om subsidie van touwtrekvereniging O.K.I.A. AFSLUITING GEDEELTE AALTINKSWEG VOOR ALLE VERKEER In verband met werkzaamheden ter verbetering van de onderdoor gang van het viaduct in de Aaltinksweg zal het gedeelte var< de Aaltinksweg, lopende vanaf de Deventerweg tot aan de Broekweg, vanaf woensdag 13 oktober a.s. tot op het tijdstip waarop de werkzaamheden zijn voltooid, gesloten zijn voor alle verkeer. Het verkeer zal door middel van verwijzingsborden worden omgeleid. HINDERWET Ter-inzagelegging ontwerp-beschikkingen. Op de Afdeling Algemene Zaken van de gemeentesecretarie liggen van 11 oktober 1982 tot 26 oktober 1982 op werkdagen van 9.00 tot 12.00 uur ter inzage de ontwerp-beschikkingen op het verzoek om vergunning van: 1.J.G. Prins, Helhuizerweg 16 te Holten voor een nieuwe, de ge hele inrichting (mestkalverenbedrijf met de daaraan verbonden opslag van mest, annex opslag van 2400 liter dieselolie in twee bovengrondse tanks van elk 1200 liter; omvattende vergunning. 2.B. Protzman, Helhuizerweg 14 te Holten voor een nieuwe, de gehele inrichting (mestkalverenbedrijf met de daaraan verbonden opslag van mest) omvattende vergunning. Voorts liggen de ontwerp-beschikkingen gedurende genoemde pe riode van 14 dagen iedere dinsdagavond van 19.00 tot 22.00 uur ter inzage in de sporthal ,/t Mossink", Keizersweg 22 te Holten (kantoor beheerder). Burgemeester en wethouders van Holten zijn voornemens op de aanvraag om vergunning ingevolge de Hinderwet positief te be schikken onder de aan de ontwerpvergunning verbonden voorwaar den om gevaar, schade of hinder voor de omgeving te voorkomen. Gemotiveerde bezwaren tegen de ontwerp-beschikkingen kunnen schriftelijk worden ingebracht door de aanvrager en degenen, die reeds schriftelijk of mondeling bezwaar hebben gemaakt tegen het verzoek om vergunning en hen die daartoe redelijkerwijze niet (tij dig) in staat zijn geweest. Bezwaarschriften moeten bij het gemeenteDestuur worden inqe- diend voor dinsdag 26 oktober 1982. Indien men dat wenst, worden de persoonlijke gegevens van degene, die een bezwaarschrift in dient niet bekend gemaakt. Het verzoek daartoe moet schriftelijk te gelijkertijd met het bezwaarschrift bij het gemeentebestuur worden ingediend. Ter inzagelegging beschikkingen. Burgemeester en wethouders hebben, onder voorwaarden, welke ertoe dienen om gevaar, schade of hinder voor de omgeving te voorkomen, op 28 september 1982 vergunning ingevolge de Hin derwet verleend aan: 1.H.J. Baltus, Vijfhuizenweg 2 te Holten (tot het oprichten, in wer king brengen en houden van een rundvee- en varkensmestbedrijf met de daaraan verbonden opslag van mest, annex opslag van dieselolie in een bovengrondse tank - inhoud 1200 liter -) 2. G. Biefeman, Maneschijnsweg 14 te Holten (tot het oprichten, in werking brengen en houden van een rundvee- en fokvarkensbe- drijf met de daaraan verbonden opslag van mest annex opslag van dieselolie in een bovengrondse tank - Inhoud 200 liter -) 3. G.J. Klaasses, Maneschijnsweg 36 te Holten (tot het uitbreiden en wijzigen van het rundvee- en mestvarkensbedrijf met een rundveestal met de daaraan verbonden opslag van mest, annex opslag van dieselolie in een bovengrondse tank - inhoud 600 li ter -) 4.A. Jurjens, Raalterweg 49 te Holten (tot het uitbreiden en wijzi gen van een rundvee- en fokvarkensbedrijf met de daaraan ver bonden opslag van mest - de uitbreiding en wijziging betreft de rundveestal) 5. H.G. Jansen, Tolweg 14 te Holten (tot het oprichten, in werking brengen en houden van een rundvee- en mestvarkensbedrijf met de daaraan verbonden opslag van mest, annex opslag van die selolie in een bovengrondse tank - inhoud 600 liter -) 6. D.J. Aaftink, Oranjestraat 21 te Holten (tot het oprichten, in werking brengen en houden van een rundveebedrijf met de daaraan verbonden opslag van mest; 7.W.H. Markvoort, Oude Stationsweg 8 te Holten (tot het op richten, in werking brengen en houden van een rundvee- en mestkuikensbedrijf met de daaraan verbonden opslag van mest) De beschikkingen en alle ter zake ziunde zijnde liggen gedurende één maand na de datum van terinzagelegging (vanaf 11 oktober 1982) op de gemeentesecretarie, alsmede in de sporthal ,,'t Mos sink", Keizersweg 22 te Holten, ter inzage gedurende de hierboven genoemde tijden. Beroep tegen deze beschikkingen kan worden ingesteld door: a.de aanvrager; b.de betrokken adviseurs; c. degenen, die tegen de aanvraag om vergunning tijdig bezwaren hebben ingediend; d.enige andere belanghebbende, die aantoont, dat hij redelijkerwijze niet in staat is geweest eerder bezwaren in te brengen. Het beroepschrift moet worden gericht aan Hare Majesteit de Kon ingin en worden ingediend binnen één maand na de dagtekening van de kennisgeving van ter inzagelegging, derhalve vóór 11 no vember 1982, bij de Razd van State, Postbus 20019, 2500 EA 's-Gravenhage. De beschikking wordt niet van kracht voordat op dat verzoek is beslist. Commissie sociaal-cultureel werk. De eerstvolgende openbare vergadering van de Commissie sociaal- cultureel werk wordt gehouden in het gemeentehuis op maandag 11 oktober 1982. Aanvang 19.45 uur. Tijdens deze vergadering zal o.a. het ontwerp sociaal-cultureel programma 1983 behandeld wor den. r Het Open Deurwerk dat uitgaat van de drie Hol tense Kerken, te weten de Rooms-Katholieke, de Hervormde en de Gereformeerde Kerk, start haar seizoen met de eerste Open Deursamenkomst in de Hervormde Kerk op zondag 10 oktober a.s. De spreker deze keer is Pastor Pouw uit Haarle die zal spreken over „Scheids muren reiken niet tot aan de hemel". Een jeugdkoor, eveneens uit Haarle, zal medewerking ver lenen. Aanvang 19.15 uur. Vooraf worden enkele liederen gezon gen. Iedereen is van harte wel kom. De Open Deur Groep. TTaL Koofimi» irny\ An CRaViRm» TT^i /-*-. „Het bestuur van de Stichting „Het Overijssels Landschap" heeft by de Raad van State een Arob-beslissing aangevraagd wegens de weigering van de provincie om een financiële bijdrage te verlenen in de aankoop van de landgoederen Hof Espelo bij Enschede en De Grimberg bij Rijssen", deelde voorzitter J. Thomas mede in de zaterdag in café-restaurant 't Bruggehoofd te Dalfsen gehouden contribuantenvergadering. Gedeputeerde Staten hadden voorgesteld om financiële redenen niet tot subsidiëring over te gaan. Gezien de voorgeschiedenis - de subsidie-aanvraag van Hof Espelo dateerde uit begin 1980 - besloot het bestuur tot deze stap over te gaan en de provincie te vragen het besluit te heroverwegen. (AROB staat voor Wet Administratieve Rechtspraak Overheids Beslissingen). In de afgelopen tijd is door aankoop het bezit van de stich ting weer met 60 hectare toege nomen o.m. op de Lemelerberg, in het Beerzerveld, in Bathmen, Te Langen Holte bij Zwolle en in de gemeente Haaksbergen. Zoals bekend behoort het Mu- Handwerken Leden van de afdeling van de Nederlandse Bond van Platte landsvrouwen en van de Her vormde Vrouwengroep stelden prachtige handwerken tentoon: Een keur van merklappen en witsneewerk gemaakt op spe ciaal gegeven cursussen, lampe- kappen vervaardigd op een middagcursus, verder wandkle den, spreien, poppen, glasgrave ren, haakwerk en andere tech nieken. Ter voorlichting waren er handwerkboeken op velerlei terrein. Deze waren geselecteerd door de Centrale Plattelandsbi bliotheek te Zwolle. De tentoon stelling was smaakvol ingericht, waarvoor de dames die dit ver- Uitslagen: De uitslagen zijn als volgt: De pop heette Willy, de naam werd geraden door Marian Haverslag. Basketbal: na loting: le prijs: Jan Meilink - 2e prijs: Aart Bie leman - 3e prijs: Joop Rensen - 4e prijs: Anke Wissink. Bloemstukje: lot nr. 800 geel mevrouw Twellaar. Groen boek: lot nr. 141 rood de heer Groteboer. Plantenquiz: de Ardissia was voor Erna Broekhuis, de begonia voor mevrouw Twellaar, de Ly- biscus voor E. Bosschers uit Holten, de Croton voor de heer Eygendaal en de cyclaam voor Jolanda Temmink. Aan het eind van de avond dankte het hoofd van de school de heer Kroon allen die hadden bijgedragen aan het welslagen van het feest. De dag kon alleen slagen door de spontane inzet van allen die er bij betrokken waren: De ouders, de leerlingen, de collega's, de Oudercommis sies, de dames van de hand- werktentoonstelling en alle in zenders van fraaie en bijzondere voorwerper.. Het Rode Kruis Holten heeft het plan, binnenkort een donor- bloedafname avond te organiseren en roept alle gezonde inwoners op, zich hiervoor aan te melden. Is dat nodig, zult U vragen? Ja, want er is steeds meer bloed nodig.bloed van gezonde mensen voor zieke mensen. Zowel voor direkte transfusies in de ziekenhuizen als voor de bereiding van allerlei lang houdbare preparaten, die eveneens voor de behande ling van bepaalde ziekten onmisbaar zyn. Zo zyn er stoffen (immu- noglobulinen), die dienen ter voorkoming van bepaalde infektie zieketen (zoals geelzicht; mazelen) en bijv. tetanus. Het anti-Rhesus (D) immunoglobuline is een andere belangrijke stof die dient om te voorkomen dat er z.g. „Rhesus-babies" worden geboren. En niet te vergeten de verschülende stollingsfaktoren die in het bloed van gezonde mensen aanwezig zijn en die uit het plasma kunnen wor den geisoleerd. Deze „stollingsfaktoren" kunnen aan patiënten met bepaalde stollingsafwijkingen worden toegediend (haemofilie patiën ten). Zo zijn er steeds meer toepassingsmogelijkheden voor bloed en daaruit algeleide stoffen. En juist omdat het bloed van gezonde mensen steeds meer en op allerlei manleren kan worden gebruikt om zieken te genezen, doet het Rode Kruis een beroep od U iets van Uw bloed af te staan. U hebt zelf plm. 5 liter bloed en U hoeft daarvan nog geen halve liter af te geven en als U gezond bent, waarom zoudt U dit dan niet doen? Bent U gezond? Niet jonger dan 18 en niet ouder dan 65 jaar? Hebt U het afgelopen jaar geen ernstige ziekte, operatie of beval ling doorgemaakt? Meld U zich dan aan via de kaart die een dezer dagen by U in de bus valt. Voor uw en onze zekerheid zult U een vragenlijst over Uw gezond heidstoestand invullen en zal er voorafgaande aan de bloedafgifte een onderzoek naar bloedarmoede plaatsvinden. De beoordeling zal door een arts geschieden. Bedenk: Wat U nu geeft voor een ander,- geeft een ander morgen misschien voor U! Het Rode Kruis rekent dus op U allen! Namens het bestuur van het Rode Kruis afd. Holten C.H. van Iperen-Esselboom, Schoutenstraat 50, 7451 AT Holten. mendal op de Holterberg ook aan het Overijssels Landschap toe. Na de viering van haar vijftigja rige bestaan in mei j.l. in het provinciehuis is het aantal con tribuanten met 338 toegenomen, zodat dit momenteel 4160 be draagt, waarvan 47 in de ge meente Holten. Na de vaststelling der jaarstuk ken hield ir. W.L. Jansen, in Holten bekend om zijn bezwaren tegen het zgn. Plan Beuseberg, een inleiding over zijn ervarin gen als natuurbeschermingscon sulent bij het Staatsbosbeheer in de provincie Overijssel. De heer Jansen bekleedde vanaf 1966 deze functie in Overijssel. Dit najaar gaat hij met ver vroegd pensioen. Zijn opvolger wordt Ir. F.G. Blanckenborg, thans nog wonende te Culem- borg. Behalve persoonlijke erva ringen vertelde de heer Jansen over het belangrijke werk van de overheid met betrekking tot de aankoop van natuurterreinen. In 1967-1969 heeft de heer Tho mas, als gedeputeerde, een be langrijke stoot gegeven tot een fondsvorming in Overijssel. Ook sprak hij over de zgn. drie groene nota's van de regering, welke voor de natuurbescher ming grote gevolgen hebben ge had. Twee nota's handelen over de stichting van Nationale Par ken (Haarler- en Holterberg) resp. Nationale Landschappen. De derde is de zgn. Relatienota waardoor natuurbescherming en landbouw fel tegenover elkaar zijn komen te staan. De heer Jansen pleitte er voor, dat men tot onderlinge overeenstemming zal komen en niet langs poli tieke weg, zoals b.v. door de Grünen in Duitsland. Na de lunch werd door het gezelschap een excursie gemaakt naar het landgoed „De Horte" aan de Poppenallee (provincie weg van Dalfsen naar Wythmen) waar de kantoren van de stichting geves tigd zyn. W.B.

Holtens Nieuwsblad | 1982 | | pagina 5