Puikje van roodbonten op fokveedag in Espelo Van het erf der kerk Wol-te-Kijk-Show in de buurt Aanvoer stabiel, stijging in kwaliteit HOLTENS NIEUWSBLAD Werkloosheid Overijssel 9 SEPTEMBER 1982 - PAG. 9 In de weide van boer Stevens (Erve Appa) aan de Espelodijk werd zaterdag onder ideale weersomstandigheden op de jaarlijkse veekeuring het puikje van de jonge en oudere roodbonten voorge leid aan een jury die bestond uit de h. A.J. Bredenoord, Welsum, H.G. Schrijver, Terwolde, L.F. te Lintei, Oene en Joh. van Schoot- en, Bathmen. Ringmeesters waren de h.h. B.J. Boode en Herm. Koopman, terwijl als microfonist fungeerde de heer H. Toorne- man. De jury constateerde een duidelijke vooruitgang in kwaliteit ook bij de jongere dieren en wat dat betreft ziet de toekomst voor de fokdag er rooskleurig uit. De bedrijfsgroepen (6 en 7 stuks) waren een lust voor het oog en kwalitatief beter dan ooit te voren. Ook aan het toiletteren was grote zorg besteed en de roodbonten stonden glanzend te pronken in de zon. De voorzitter van de fokvereniging de heer J. Haverslag opende de keuring met een woord van welkom en herinnerde met enkele woorden aan het overlijden van de heer A.J. Snijders (oud-hoofd van de Espe- loschool) te Hengelo die elk jaar de veekeuring in Espelo bezocht. Zijn belangstelling voor de rundveefokkerij en onze fokdag in 't bijzonder en het meeleven met onze buurtschap Espelo zullen nog lan in onze herinnering blijven zo zei de heer Haverslag die ver der een woord van dank sprak tot de juryleden, de fam. Stevens-Boode voor het beschikbaar stellen van het terrein, tot de zakenmensen, banken, handelaren etc. voor hun financiële be- drijage en tot de 18 inzenders die weer spontaan hebben meege werkt aan het welslagen van de jaarlijkse keuring. De la premie was bij de pinken voor het 3-tal van T.H. Blanken teerste 3 van links) la. Marijke 40 s eig. B.J. Stevens; lb. Janny 12 eig. M. Rietberg; lc. Dina 3S eig. A.O. Volke- rinlc; If. Gretha 14R eig. G.W. Rensen; 2a. Gerda eig. H. Schutte; 2b. Sientje 20S eig. G.H. Melkgevende koeien geb. 1 april en 1 nov. '78. Goede aanhoudende klasse la. Anna 74S eig. Scheperboer; lb. Jolanda94 S eig. Scheperboer; lc. Marijke 65S eig. Scheper- boer; ld. Jantje 79 eig. M. Rietberg; 1 e. Alida 3S eig. G.W. Rensen; Paulien 17S eig. Scheper boer; lg. Bertha 49S eig. B.J. Stevens; 2a. Bertha 133 eig. G.J. Veneklaas Slots; 2b. Bontje 35 S eig. B.J. Stevens; 2c. Annie eig. H. Schutte. Melkgevende koeien geb. tussen 1 nov. .'78 en 1 jan. '79. Goede aanhoudende klasse. la. Jantje82 eig. M. Rietberg; lb. Annie8 Reig. B.J, Stevens; lc. Lina 18 Seig. J. Veneklaas; ld. Wanda 44 S eig. B.J. Stevens; le. Truus 208 eig. M. Rietberg; lf. Bea 24 S eig. B.A. Haverslag; lg. Bertha 3 Seig. D. Scheperboer; 2a. Corrie 94 R vj. eig. G.H. Bosman; 2b. Corrie 91S eig. G.H. Pinken geb. tussen 1 maart en 1 aug. 1982. Vrij goede rubriek. la Norma 16 eig. G.H. Blankena; lb. Corrie 123 R vJ.J. eig. G.H. Bosman; lc. Corrie 121R v.j eig. G.H. Bosman; 2a. Sientje 32 R v.j. eig. G.H. Bosman; 2b. Cobie 5 eig. J. Haverslag. Vaarskalveren geb. na 1 sept 1981 Gewone klasse. la. Norma 19 eig. G.H. Blankena; lb.Carola eig. J. Haverslag; lc. Gerrie eig, J. Haverslag Ha verslag; le. Dirkje48 eig. Maatschap Marsman. Folkfamilies (moeder met 2 of 3 dochters of 3 dochters alleen. Goede groepen. la. moeder Bertha met Bertha 1 en 2 eig. Scheperboer; lb. Bertha 101. 103 en 113 eig. G.J. Veneklaas Slots; lc. Johanna 38,49 en 54 eig. Scheperboer. Bedrijfsgroepen (5 stuks). Zeer goede groepen. Ia. J. Veneklaas; lb. Maatschap Marsman; lc. Joh. Boode; ld. B.A. Haverslag; le. G.H. Bos man; If. H. Schutte. Bedrijfsgroepen (6 en 7 stuks). Beste groepen met 2 beste kopgroepen. 1. Scheperboer. 2. G W Rensen; 3. B.J. Stevens; 4. Scheperboer; 5. W. Aalpol. Bedrijfsgroepen pinken (4 en 5 stuks) Goede groepen. la. H.J.W. Scheperboer; lb. G.H. Bosman. Melkgevende koeien, geb. tussen 1 jan. '79 en 1 maart 1979. Goede klasse, la. Clara 48 Seig. J. Veneklaas; lb Marijke 41 eig. B.J. Stevens; lc. Roza 7 eig. A.G. Volke rink; ld. Sientje 24 S eig. G.H. Bosman; ld. Jetje 10 eig. B.J. Stevens; le. Roosje 29 eig. W. Aalpol; lf. Corrie 95 S eig. G.H. Bosman. Melkgevende koeien geb. tussen 1 maart en 1 juni 1979. Klasse met best ontwikkelde dieren en beste kopgroep. la. Dirkje 34 S eig. Maatschap Marsman; lb. Dirkje 33 S eig. Maatschap Marsman; lc. Jo- landa 3 eig. W. Aalpol; ld. Emma 15 s eig. Maatschap Marsman; le. Bontje 27 S eig. B.J. Stevens; lf. Anna 77 S eig. Scheperboer; 2b. Silvia R Eig. Joha. Boode; 2bc. Marcelle eig. J. Haverslag. Melkgevende vaarzen, geb. tussen 1 juni en 1 okt. 1979. Goede aanhoudende klasse. la. Roza 74 S eig. Scheperboer; lb. Nolda 3 eig. J. Haverslag; lc. Marie 213 eig. Herman ten Dam; ld. Corrie 103 S eig. G.H. Bosman; le. Frieda 60 S eig. Joh. Boode; lf. Corrie 102 S eig. G.H. Bosman; lg. Johanna 54 R v.J. eig. Sche perboer; 2a. Bertha 55, eig. B.J. Stevens. Melkgevende vaarxen geb. tussen 1 okt '79 en 1 jan. '80. Beste klasse met enkele bemerkingen (speenplaatsing) op de uiers, la. Rozetta 33 eig. J. Veneklaas; lb. Corrie 108 S eig. G.H. Bosman; lc. Tine R eig. B.J. Stevens; ld. Dinie IS eig. J. Veneklaas; le. Marie 219 eig. Herman ten Dam; If. Bea 29S eig. B.A. Haver slag; lg. Jantlna 80 eig, G.W. Rensen; 2a. Liesk 26 eig. H. Schutte; 2b. Willemien 1 eig. J. Veneklaas. Melkgevende vaarren geb. tussen 1 jan. en 1 maart 1980. Goede klasse, la. Roza 106 eig. Joh. Boode; lb. Ciska 111 eig. M. Rietberg; lc. Janny 17 eig. M. Rietberg; ld. Reina 2 eig. B.J. Stevens; le. Teuntje 3 eig. H. Schutte; lf. Elsje 11 eig. G.H. Blankena. De gemiddelde productie van de dieren uit de productieklasse (gemiddelde leeftijd 5 jaar en 4 maanden) bedroeg 7208 kg. in 326 dagen met 3.97% vet en 3.34% eiwit. Dragende vaarzen geb. tot 1 juli 1980. Gewone klasse. la. Roosje 36 eig. G.H. Blankena; lb. Betsie 27 eig. Joh, Boode; lc. Dirkje 41 eig. Maatschap Marsman; ld. Gonda eig. T. Boode; 2a. Karla eig. T. Boode; 2b. Cobie eig. T. Boode. Pinken geb. tussen 1 aug. '80 en 1 jan. '81. Beste klasse. la. Roosje 37 eig. G.H. Blankena; lb. Johanna 56 eig. Scheperboer; lc. Liesbeth 13 eig. Sche perboer; ld. Annie 13 eig. Scheperboer; le. Anna 67 eig. Scheperboer; If. Johanna 58 eig. Scheperboerk; lg. Betsie 62 eig. G.H. Blanke na. Pinken geb. tussen 1 jan. en 1 maart 1981. Mannen Goede klasse pinken. la. Corrie 27 eig. J. Veneklaas; lb. Sjakelien 20 eig. Maatschap Marsman; lc. Annet eig. T. Boode; ld. Gerrie 39 R vj. eig. G.H. Bosman; Een overzicht van de ar beidsmarkt in Overijssel per eind juli '82 geeft de volgende resultaten aan; De werkloosheid steeg in juli 1982 met 2.240 naar 47.364 of 14.7% van de afhankelijke beroepsbe volking. Landelijk steeg de werkloosheid met 29.480 naar 551.070 of 12.6% van de afhankelijke beroepsbevolking. T.o.v. juni was de stijging van de werkloosheid in Over ijssel, vergeleken met de landelijke stijging iets gunstiger (juni 9.3%-juli 7.6%) In juni 1982 speelde de toestroom van school verlaters op de - Overijs selse arbeidsmarkt een grotere rol dan in juli. Toen werd 84.5% van de stijging der werkloosheid veroorzaakt door de toe stroom van schoolverla ters 60.7% van de stijging der werkloosheid. Naast de sterke stijging van de aantal schoolverlaters op de Overijsselse arbeidsmarkt was er een stijging van de werkloosheid met 880 waar te nemen die zich bij vrijwel alle beroepsgroepen manifesteerde. De totale stijging der werkloos heid in Overijssel kwam het sterkst tot uitdrukking bij de rayons Enschede (pl. 790), Al melo (pl. 330) en Zwolle (pl. 210). Daarna de rayons Deventer (pl. 185), Hardenberg (pl. 125), Nij- verdal (pl. 120) en Kampen (pl. 110). De werkloosheid onder de man nen steeg met 1.45 naar 33.359. De totale stijging werd voor meer dan de helft veroorzaakt door de toestroom van 760 schoolverlaters. De belangrijkste stijging vond plaats bij metaal- personeel met 340, daarna per soneel algemene dienst met 200, bouwvakpersoneel B. en U en kantoorpersoneel elk met 150, handelspersoneel en onderwij zend personeel elk met 120. Vrouwen Bij de vrouwen steeg de werk loosheid met 790 naar 14.005. Er kwamen 600 schoolverlaatsters op de arbeidsmarkt. Hier kwam de belangrijkste stijging voor bij onderwijzend personeel met 200, sociaal en geneeskundige perso neel met 180, kantoorpersoneel met 140, handelspersoneel met 120 en huishoudelijk personeel met 60. Jeugd Bij de jongeren steeg de werK- loosheid onder de mannen met 900 waarvan 760 schoolverlatrs naar 10.143. Onder de vrouwen steeg de werkloosheid met 650 waarvan 600 schoolverlaatsters naar 8.659. Bij de jeugd tot 19 jaar werd de stijging van de werkloosheid vrijwel geheel door de toestroom van schoolverlaters veroorzaakt. Bij de 19-22 jarigen was dit grotendeels het geval. Naast de toestroom van school verlaters steeg de werkloosheid bij de mannen met 130 en bij de vrouwen met 70. Holten Getallen en percentages voor Holten zijn als volgt: Het aantal werkloze mannen per eind juli was 136 per eind juli vorig jaar waren dat er 91. Het percentage steeg daarmee met 2.6%, van 56.2 naar 7.8 Het aan tal werkloze vrouwen in Holten steeg van 46 (per eind juli 1981) naar 51 per eind juli 1982. tieke macht. Wij kunnen alleen binnen de kerk spreken over po litieke zaken en dan nog als ge tuigenis. Direkte invloed heeft de kerkleiding alleen in haar ge sprekken met de regering. De kerk kan ook niets gedrukt krij gen wat de staat niet bevalt. Veel teksten worden dan ook op stencil verspreid: .Alleen voor binnenkerkelijk gebruik'. Geen volkskerk meer Begin deze eeuw was de evangelisch-lutherse kerk nog een grote volkskerk met veel (politieke) macht. Veel mensen die nu een hoofdrol spelen in de kerken van de D.D.R. zijn beïn vloed door het verzet tegen Hit- Iers fascisme in de .belijdende kerk' en door de, door de nazi's vermoorde, theoloog en verzets strijder Bonhoeffer. Na de oorlog stond die kerk sterk tegen de nieuwe opkomende dictatuur, maar toen de Muur in 1961 ook de evangelische kerk in tweeën deelde, begon een proces in de kerken van de D.D.R., dat leidde van konfrontatie- en af weerhouding tot aanvaarding van christen-zijn binnen het so cialisme, zoals Oost- Europakenner J. Hebly het zegt. Nu omschrijven de evangelische kerken in de D.D.R. hun positie als .Kerk in het socialisme'. Niet kerk tegen het socialisme, niet ernaast of erbuiten, maar ook niet klakkeloos er voor, Wat dan wel? Op de eerste plaats is het een voudig de erkenning dat men in een socialistische maatschappij leeft en daarin volop kerk wil zijn. Steeds minder is men dat als een onvermijdelijk noodlot gaan zien, maar als een eigen opgave, een uitdaging om in deze maatschappij als christe lijke kerk een wezenlijke - ook kritische - bijdrage te leveren. ,We zijn geen zwijgende kerk geworden', zegt bisschop Werner Krusche, de moedige voorzitter van de evangelisch-lutherse bis- schoppenkonferentie, ,ons spre ken is echter niet meer op kon frontatie gericht. Het vermijdt agressieve, polemische en kwet sende tonen, het wil mogelijkhe den schappen voor de dialoog (met de staat)'. Klimaat verslechterd Wat opvalt is dat men beter kan zeggen wat men niet wil zijn dan wat men wel is: geen dessidentenklub, geen oppositie partij, geen meepraters met de partijen, maar ook geen ver stokte kniesoren die zich in de kerk hebben laten opsluiten. „Wij- hebben een heel eigen taak en roeping, ook in deze samen leving". Kritische loyaliteit lijkt een goede typering hiervoor. De dialoog met de staat is in elk geval op gang gekomen tot op het hoogste niveau. Bereikt werden onder meer: kerkelijke tv-uitzendingen (onder censuur) en toestemming om meer nieuwe kerken te bouwen. (Dat mogen trouwens ook de katho lieken). Nieuwe kerken bouw je voor vele jaren. De staat heeft zich dan ook verzoend met het feit dat dertig jaar socialisme de kerken niet heeft doen afsterven. Integendeel, de jeugd trekt er weer heen. En de staat beseft dat zij de greep op (een deel van) de jeugd verliest. Het is de vrijheid onder het „dak van de kerk" die de jeugd trekt. Maar de evangelische kerken maken ook steeds meer gebruik van die vrijheid, met name inzake de aktuele vragen van vrede en ontwapening. En dat heeft het klimaat tussen kerken en staat de laatste tijd weer verslechterd. Het is de kombinatie van deze vrijheid binnen de ruimte die de k' .k heeft veroverd, en de vrij moedigheid waarmee kerkleidin gen, synodes en bisschoppen naar buiten - toe, naar de staat toe, spreken, die de positie van de evangelische kerken in de D.D.R. zo uniek maakt. Ook al is niet elke synode zo vrijmoedig als menig kerklid zou willen, ook al is lang niet elk kerklid zo vurig als de synode zou wil len. Het aantal belijdende leden is na de oorlog gedaald -van tachtig naar vijftig procent van de D.D.R.-bevolking. Maar of dat aan het socialisme ligt? 'Me nige Westeuropese kerk staat ei wat dat betreft nog slechter voor. Productie-klasse geb. tussen 1 jan. '75 en 19 jan. '76. Gewone klasse met twee goede num mers op kop. la. Dina 53 KS eig. B.A. Haverslag; lb. Corrie 69 KS eig. G.H. Bosman; lc. Marie 142 R eig. Herman ten Dam; ld. Johanna 38 KS eig. H.J.W. Scheperboer; le Corrie 66 S eig. G.H. Bosman; 2a. Bea 11 KSeig. B.A. Haverslag; 2b. Annie 6 KS eig. J. Veneklaas. Melkgevende koeien geb. in 1973 en '74. Goede klasse met kleine bemerking op uiers, la. Olga 46 S eig. B.J. Stevens; lb. Nellie 42 eig. W. Aalpol; lc.Rebekka 18Seig. Joh.Böode; ld. Corrie 62 S eig. G.H. Bosman; le. Antje 36 eig. W. Aalpol. Melkgevende koeien geb. in 1975. Goede ru briek met goed kopnummer la. Johanna 36 R eig. Scheperboer; lb. Lies R eig. G.W. Rensen; ld. Roosje 33 eig. G.H. Blan kena; 2a. Witje 37 eig. H. Schutte; 2b. Willemien 10 eig. Joh. Boode; 2c. Dina 56 KS eig. B.A.- Haverslag; 2d. Bertha 83 eig. G.J. Veneklaas Slots. Melkgevende koeien geb. tussen 1 jan. '76-1 juli '76. Beste klasse. la. Klaartje 5A eig. B.J. Stevens; lb. Bontje 29 KS eig. Stevens; lc. Jantina 58 KSE eig. G.W. Rensen; ld. Anna 65 S eig. Scheperboer; le. Jantina 60S eig. Rensen; lf. Dirkje 20 KSE eig. Maatschap Marmsan; lf. Trudi 7 KS eig. A.G.E. Volkerink; lg. Dirkje 20 KSE eig. Maatschap Marsman; lh. Dirkje 21 KS eig. Maatschap Marsman; li. Neeltje 17 R eig. B.J. Stevens. Kampioenen: Kampioen by de oudere koeien werd Bertha 1 van H.J.W. Sche- Bij de bedrijfsgroepen (6 stuks) was de eerste prijs voor de groep van fokken-eigenaai Scheperboer. perboer en res. kamp. Dina 53 van B.A. Haverslag, Okken- broek. Dirkje 34 van Maatschap Marsman werd kampioen bij de jongere koeien en res. kamp. was Corrie van G.H. Bosman. Bij de pinken was de titel voor Roosje 37 van G.H. Blankena en res. kamp. werd Betsie 27 van Johan Boode. Norma 19 van Blankena werd kampioen bü de vaarskalveren en Carola van J. Haverslag behaalde het reserve-kampioenschap. De mooiste uier bij de oudere koeien had Bertha 1 van Sche perboer en bfj de jongere koeien Dirkje van Maatschap Marsman. Uitslagen: Productie-klasse geb. voor 31 dec. 1973. Aan houdende beste klasse, la. Jantina 13 Ks. eige. G.W. Rensen; lb. Corrie 12 KS, eig. J. Veneklaas; lc. Marijke 32 KS eig. B.J. Stevens; ld. Roza 57 S eig. Joh. Boode; le. Corrie 56 KS eig. G.H. Bosman; lf. Bontje 22 KS eig. B.J. Stevens; lg. Lieske 41 KS eig. B.A. Haverslag. Productieklasse geb. tussen 1 jan. '73 en 31 dec. '74. Beste klasse. la. Bertha KS eig Scheperboer; lb. Ans 54 KS eig. A.G. Volkerink. Okkenbroek; lc. Willemien 10 R eig. G.W. rensen; ld. Roza 65 S eig. Joh. Boode; le. Clara 44 KS eig. J. Veneklaas; lf. Jaantje R eig. B.A. Haverslag; lg. Dirkje 13 KS eig. Maatschap Marsman. 2Me!kgevende koeien geb. tussen 1 juli '76 en 1 april '79: Redelijke klasse met goede kopdie- ren la. Bertha 1 S eig. Scheperboer; lb. Clara 47S eig. J. Veneklaas; lc. Gerrie 17 KS eig. Maat schap Marsman; ld. Frieda 41 KS eig. Joh. Boode; le. Janny 10 eig. M. Rietberg; 2a. Ro zetta 19 KS eig. J. Veneklaas; 2b. Betsie 25 R eig. G.W. Rensen; 2c. Eslje 73 eig. G.J. Ven eklaas Slots; 2d. Dina 60 KS eig. B.A. Haver slag. Melkgevende koeien geb. tussen 1 april en 1 sept. 1977. Vrij goede rubriek met kleine aan merkingen op uiers. la. Alida 2S eig. Rensen; lb. Johanna 49S eig. scheperboer; 1 c. Hilda 24 s eig. Scheperboer; ld. Bea 16 eig. B.A. Haverslag; ld. Antje 52 eig. W. Aalpol; 2a. Dina 66 S eig. B.A. Haverslag; 2b. Irene 11 eig. H. Schutte; 2c. Bertha 101 eig. G.J. Veneklaas Slots; 2e. Bertha 102 eig. G.J. Ven- Donderdag 16 september presenteert Ron Brandste- der in een enorme blauwe tent op het parkeerterrein van de kunstijsbaan in Deventer de „Wol-te-Kijk- Show", bijgestaan door Conny Vandenbos, de Lenny List Dancers en Singers en gastster Lee Towers. Ron Brandsteder heeft bij zijn presentatie deze keer niet de hulp van Bella, maar van haar „zusje", het schaap Trui. Veel in deze avondvullende Wolmerk- produktie houdt verband met wol én met de nieuwe wintermode voor dames en heren die in twee shows met commentaar van Conny Vandenbos wordt ge presenteerd. Waarom eigenlijk een 'Wol-te-Kijk-Show' door heel Nederland? Paul Strijland, directeur van het International Wool Secretariat Benelux in Am stelveen, zegt: 'We willen de nieuwe mode 82/83 en" de belangrijke plaats die zuiver scheerwol daarbij inneemt op een originele en plezierige wijze naar de mensen brengen'. De 'Wol-te-Kijk-Show' wordt ge houden in een enorme, speciaal voor de toernee in Italië ge bouwde theater-tent, die ver warmd en wel met 2.000 comfor tabele zitplaatsen de grootste verplaatsbare schouwburg van Nederland genoemd mag wor den. De blauwe tent heeft een groot podium van 60 m.2, is 14 meter (dat is bijna 5 flatetages) hoog en wordt door een ploeg van 15 man met gigantische lieren en met meer dan 100 tuien vastge zet. Vier grote trailers van 25 meter zorgen voor het vervoer. De show wordt slechts één avond in de regio opgevoerd en duurt van 20.00 tot 23.15 uur. Zowel vóór als na de pauze speelt Ron Brandsteder op de van hem bekende wijze een Wolmerk-kwis met telkens zes kandidaten uit het publiek, laat hen doldwaze spelletjes doen en verdeelt de prijzen. De Lenny List Dancers Singers zorgen voor afwisseling met hun spette rend show-werk en Conny Van denbos zingt en presenteert twee modeshows. Aan het eind van de avond, vlak voor de grote finale, is er dan het optre den van gast-ster Lee Tówers. Zowel vóór de aanvang (vanaf 19.15 uur) als in de lange pauze is er volop gelegenheid om in een aparte voortent te genieten van tal van speciale aktiviteiten en presentaties. De organisatie van de toernee en de produktie en regie van de show is in han den van Martin Hanson b.v. In ternationaal Theater- en Organi satie Buro. Presentator Ron Brandsteder over dit initiatief: „Een uniek gebeuren en een heerlijk avondje uit, ïykt mij. Ik heb meteen 'ja' gezegd omdat de combinatie kwis, amusement, mode, muziek én de professio nele aanpak mij aantrokken. Wat mij betreft worden het hele fijne avonden". Toegangskaarten Toegangskaarten voor de 'Wol- te-Kijk-Show' in uw regio zijn verkrijgbaar bij elk VW- bespreek-kantoor en vanaf 16.00 uur ook aan de ingang van de tent. Prijs: f 12,50. Droogstaande koeien. Matige klasse met 2 redelijke kopnummers. la. Emma 21 Eig. B.A. Haverslag; lb. Roosje 26 eig. W. Aalpol; lc. Roza 89 eig. Joh. Boode; 2a Olga 31 eig. B.J. Stevens; 2b. Roosje 31 eig. G.W. Rensen; 2c. Wilma eig. T. Boode. Melkgevende koeien geb. tossen 1 nov. '77 en 1 febr. '78. Goede klasse, la. Paulien 15S eig. Scheperboer; lb. Dina 69S eig. B.A. Haverslag; lc. Olga 77S eig. B.J. Stevens; ld. Bertha 2S eig. Scheperboer; le. Julia 38R eig. G.W. Rensen; 2a. Mar(Jke 38S eig. B.J. Stevens; 2b. Joke R eig. B.J. Stevens. Melkgevende koeien geb. tussen 1 febr. en 1 april '78. Goede rubriek met meest goede uiers. Byna dageiyks heb ik op myn reis door de D.D.R. moeten ho ren, dat de meeste mensen uit het Westen zo weinig begrijpen van de D.D.R. en daardoor ook van het vredeswerk van de ker ken daar. Ze denken dat akties voor vrede in West- en Oost- Europa vergehjkbaar zijn. Dat symmetrie-denken is verkeerd. Hier is een vrij georganiseerde vredesbeweging totaal onmoge- lyk. Over wat er dan wel is, heb ik in Berlyn (Oost) gepraat met Manfred Becker van de synode van de bond van evangelisch- lutherse kerken, met .Oberkir- chenratin' mevrouw Christa Le- wek, die veel internationale (We reldraad) kontakten heeft en met dr. Joachim Garstecki, theoloog speciaal belast met vredesvraagstukken. Dat praten was wel nodig, want zonder de positie van de evangelische ker ken in de D.D.R. te begrypen, snap je ook van hun vredeswerk niet veel. Elk van hen omschreef de vredesaktiviteiten van de evangelische kerken als eigen standige Friedensarbeit'. Niet makkelyk te vertalen. .Zelfstan dig' gaat te ver, .onafhankehjk' ook. Misschien kun je zeggen: ,vry in gebondenheid', of eigen- geaard'. In elk geval wordt be doeld dat het vredeswerk een normale taak van de kerk is, voortvloeiend uit haar specifie ke, eigen verantwoordelykheid en gehoorzaamheid aan het evangelie. En dat er geen sprake is van tegen de staat gericht werk als van een politieke op positiebeweging. Dat willen we niet en kunnen we ook niet. De kerk heeft hier geen enkele poli-

Holtens Nieuwsblad | 1982 | | pagina 9