,De scholen zullen moeten veranderen' 't Gaat om kwaliteit" VU's bieden ruime keus LEREN Hoofd Van Esseveld Woordvoerders Rijschoolvereniging: Opleiding voor horeca-papieren Creatieve centra DANSSCHOOL REINERS HOLTENS NIEUWSBLAD yy DAIMSEN IS GEZELLIG. P/ankhangen ZET0R tractoren Ballet Varen Heao Leren MAAR SAMEN OP EEN DANSLES BIJ ONS IS NOG GEZELLIGER. KUIJPERS B.V, 2 SEPTEMBER 1982 - PAG. 9 Oldenzaal is sinds kort een eigen balletschool rijk. De school is de werkelijk heid geworden droom van Lenie Craane, voormalig danseres bij Opera Forum en actief ook als docente bij muziekscholen in om Alme lo, Neede en Borculo. De balletschool van Lenie Craane (afgelopen zaterdag werd er een „open dag" gehouden) heeft o.a. de be schikking over een zoge naamde „zwevende vloer" (ter voorkoming van blessu res aan enkel- en kniege wrichten, een spiegelwand van een meter of negen en een barre (soort railing). De school is gevestigd aan de Steenstraat 67. 0De stichting Neder landse Algemene Vaar school (gevestigd in Dein- urn) gaat cursussen ver zorgen ter verkrijging van officieel erkende navigatie- en vaarbewijzen. Cursussen worden o.m. gegeven in Hengelo. Dinsdag 31 au gustus is er in scholenge meenschap De Bataafse Kamp in Hengelo een in formatieavond. Begin deze week is in Zwolle de Chr. Avond-heao gestart. Het aantal avond- heao's is daarmee op zes gekomen (de andere scholen zijn respectievelijk in Breda, Eindhoven, Den Haag, Gro ningen en Utrecht). De school in Zwolle (Diezer- straat 80) kent drie richtin gen, namelijk de bedrijfse conomische, de commercieel-economische en de economische juridische. Aan het begin van het eer ste jaar kiest men de rich ting van zijn of haar voor keur. De opleiding duurt vier jaar. Bloemen O De in Voorschoten ge vestigde Stichting Bevor dering Onderwijs aan Vol wassenen verzorgt de ko mende periode in verschil lende plaatsen in Twente en de Achterhoek cursus sen bloemschikken. Op deze pagina, gemaakt met het oog op het nieuwe school- en cursusjaar 1982- 1983, tekstbijdragen van Hennie Talens, Wim Nees- kens en Bob Braakman en foto's gemaakt door o.a. Margot Arends. In de bijlage Leren van vorige week werd bij het artikel over dansscholen helaas verzuimd te ver melden dat de foto werd gemaakt bij Dansschool Bake in Hengelo. Werd er deze week gehuild bij de eerste stap binnen het insti tuut dat school heet? Sorteerden de vrouwmoedige pogingen van de juffrouw effect zodat de eerste schooldag iets anders dan een bedreiging betekende? Hoe zal het zijn bij de nieuwe meester? (Ze zeggen, dat hij streng is). Zal het toch nog meevallen? Ach wie van ons zal nou echt weten wat er in de kinderzieltjes omgaat bij hun eerste stap op weg ja opweg naar wat? Minstens zo zenuwachtig als de kinderen was Jan van Esseveld. Na acht jaar als onderwijzer gewerkt te hebben is hij benoemd als hoofd aan de Deppenbroekschool in Enschede. Hij voelde zich als een kat in een vreemd pakhuis, maar dat gevoel zou snel verdwijnen Het team van de Deppenbroek-school Jan is duidelijk niet het type hoofd dat wel eens zal voor schrijven hoe het op school dient toe te gaan. Het „Samen op weg" staat hoog in zijn vaandel geschreven. Van Esse veld: „Scholen zullen moeten veranderen. Dat zul je zo syste matisch mogelijk moeten doen. Samen. Als je de school veran dert, verander je ook vaak re gels. Dus zullen de kinderen daar ook hun aandeel in heb ben. Het moet wel werkbaar blijven". Hij vervolgt met: „Dat werkbaar" bepalen de kinderen mede. Ik werk nooit vanuit een ideaalbeeld, zo van: daar moe ten we heen. Elke startsitsitua- tie verschilt. Al werkend ga je op weg. Je moet wel proberen een zo duidelijk mogelijk doel voor ogen te hebben. Het is niet zo, dat de school een systeem opbouwt waar kinderen aan moeten voldoen. Dat is niet het doel, want kinderen moeten zo veel mogelijk aan hun trekken komen". Over leren zegt hij: „Als de school moet opvoeden tot mon digheid dan houdt dat tevens in het bijbrengen van kennis, an ders wordt het praten een leeg gepraat. Iedereen moet op een school tot zijn recht kunnen komen. Daarbij houd ik ook van vrijheid, maar..ingebed in een kader van duidelijke afspraken, regels, met een ouderwets woord discipline, zowel van volwasse nen als van kinderen". Discipline Het woordje discipline houdt dus duidelijk niet in, dat men zich een militair georganiseerd schooltje voor moet stellen, waarbij de meester met saluut schoten wordt begroet. Het is een samenstel van regels en af spraken bedoeld om diverse za ken zo gestroomlijnd mogelijk te laten verlopen. Zoals Jan zegt: ook van volwassenen wordt die discipline verwacht Van perso neel zowel als van ouders. Meedenken „Als ouders daadwerkelijk mee gaan denken, dan kan dat be langwekkende zaken voor ons opleveren. Het zou ideaal zijn als ouders écht mee zouden gaan denken. Maar door gebrek aan ty'd krijg je zulk soort zaken niet van de grond. Als er te weinig tijd is, dan loopt de zaak vast. Dat klinkt als een dood- doender maar praktisch krijg je de zaak niet voor elkaar. Mon digheid houdt pas wat in - en dat slaat zowel op ouders als op ons - als er kennis aanwezig is". Wie regelmatig deelneemt aan het verkeer zal zich ongetwijfeld afvra gen of men te doen heeft met rij bewijshouders of met chauffeurs. Waarbij wel aangetekend moet worden, dat sommigen de splinter duidelijk zien maar de balk ner gens bevroeden. Is het een teken des tijds of moet de opleiders iets verweten worden? Als men gepraat heeft met voorzitter G.H. Rozeboom en bestuurslid M. Hardick van de Rijschoolvereniging Kring 25 wordt de laatste gestelde vraag ruimschoots beantwoord. Kwali teit van de opleiding waarin de leerling meer meekrijgt dan al leen het kunnen besturen van een auto staat bij hen voorop. Hardick: „Kwaliteit moet het hem doen in deze tijd. Het als rijschool hebben van mensen, die vrij vlot slagen, is een bewijs van kwaliteit". Collega Roze boom: „Er zyn mensen, die er in de eerste plaats van uit gaan: hoe goedkoper, hoe liever. Ik ga er van uit, dat ik mensen auto rijden leer en dat het rijbewijs zelf een bijkomende zaak is. Dat is iets, dat je nou eenmaal moet hebben" Beide heren hebben de indruk, dat de gevaren van het huidige verkeer door aspirant leerlingen meestal niet onderkend en her kend worden. De 25 bij de ver eniging aangesloten rijscholen - zowel uit Enschede als uit Ol denzaal, Losser, Haaksbergen, Neede en Denekamp - zullen de leerlingen zeker begeleiden bij hun „sprong" in het verkeer. Rozeboom: „De verkeersveilig heid -moet voor een beroepsrij school punt 1 zijn". Hardick spreekt van een „stukje idealis me" als hij zegt: „Het gaat niet alleen om het verkopen van een rijbewijs". Prijzen Dat laatste is iets, wat naar zeggen van de beide heren in de praktijk door sommige scholen nog wel eens als hoofdmotief wordt gesteld, waarbij het juist wél gaat om het verkopen van een rijbewijs. De prijzen van een les liggen dan lager, maar vaak krijgt men daarvoor een kwar tier minder oefening. Goedkoper lessen betekent dat er door de instructeur langer gelest moet worden, hetgeen volgens Roze boom en Hardick zeker geen kwaliteitswaarborg genoemd kan worden. De 25 lesinstituten hebben een vaste minimumprijs afgesproken. Volgens Hardick werkt een der gelijke beschermde prijs makke lijker voor de rijschool zelf; men zou meer kunnen doen met de leerlingen. „Een rijschool met een goede prijs neemt tijd voor zijn leerlingen", zo is de indruk. Instructeur Regelmatig kan men bij de afde ling „kleine advertenties" een ware uitnodiging vinden om vooral maar ry-instructeur te worden. Volgens de advertentie een aantrekkelijke bezigheid. „Zo'n advertentie, vindt Jïar- dick, doet voorkomen alsof er zoveel werk ligt. Vandaag de dag is het heel moeilijk om een rijschool te be ginnen". Rozeboom vult aan: „Oude rijscholen runnen de za ken nog aardig goed. Zoals ik, die in 22 jaar een aardige be kendheid heb opgebouwd. Als je 22 jaar, wat voor zaak dan ook maar hebt, heb je wel bewezen, dat je bestaat. Dan heb je zo veel klanten..." Inschrijving dagelijks aan de school van 17.00-20.00 uur, of telefonisch 05470-2556 of 2260. Aanvang lessen voor scholieren en jongeren op vrijdag en zaterdag 10 en 11 september a.s. (brons-zilver-goud) Clubs voor gehuwde en verloofde paren, en clubs voor jongeren vanaf 20 jaar en ouder. Deze beginnen vanaf maandag 20 september, alle avonden en ook in het weekend. Deze cursussen bestaan uit 12 lessen, vindt u het gezellig dan bestaat de mogelijkheid tot verlenging van nog eens 12 lessen. Wij beschikken over twee moderne gezellige zalen. Informeert u eens of bel even, wij geven u dan graag alle gewenste inlichtingen. INSCHRIJVINGEN: HOLTEN: Rest. de Molenbelt te Holten. Dinsdag 7 sept. a.s..van 19.00-20.00 uur. Voor lessen te Holten te beginnen maandag 13 sept. DIJKERHOEK: Café-Rest. 't Bonte Paard Woensdag 8 sept. a.s. van 19.00-20.00 uur, voor lessen in Holten (jongeren) aanvang maandag 13 sept. Inschrijfgeld is f 10.- bij opgave te voldoen. Voorstraat 6, 7471 BZ Goor - Telefo«" 05470-2556 b.g.g. 2260 m De resultaten van de 9e en te vens laatste voorronde van de Holtense kampioenschappen plankhangen zijn als volgt: 1. B. Blaauw 14 jaar 2.42.1; Beldman 14 jaar 2.33.0;' Bosschers 15 jaar 1.56.2; Hogendoorn 8 jaar 1.43.9; 5. Soer 8 jaar 1.42.8; 6. H. Paalman 27 jaar 1.34.3; 7. E. Koning 18 jaar 1.23.1; 8. Jacq. Hogendoorn 11 jaar 1,15.0; 9. B. Soer 10 jaar 1.04.3; 10. C. van Lemel 12 jaar 46.7. De finale wordt gehouden in zwembad Twenhaarsveld op vrijdag 3 september, vanaf 20.00 uur. Aan de finale mogen deel nemen al diegenen die in één of meer van de voorrondes de li miet van 1 minuut en 50 secon den hebben gehaald of overtrof fen. 5. H. 3. P. 4.A. G. NIEUW met kabine 83 decibel 50 pk 25.500 60 pk 29.500 70 pk 32.000 Zutphenseweg 31 LAREN (GLD). In Hengelo en Enschede star ten binnenkort cursussen die opleiden voor de vakbe kwaamheidsdiploma's Horeca. Het betreft hier opleidingen van de SVH, het onderwij scentrum van de bedrijfstak Horeca, in Hengelo te geven in vergadercentrum Cosa en in Enschede in HCR Avion. De cursus, die afgerond wordt met een examen, om vat twaalf lessen van elk drie uur. Naar keuze kan men de lessen in de ochtend, middag of avond volgen. Onderwerpen die in de cur sus behandeld worden zijn: drankenkennis (bier), wyn en gedistelleerd, maar ook alco hol vrye dranken) en het ser veren van deze dranken, wat hygiëne is en hoe men deze kennis moet toepassen in het bedryf by de persoonlijke verzorging en bij de behande ling van voedingsmiddelen. Ook wordt ingegaan op de invloed van alcohol op het menselijk lichaam, wordt aandacht besteed aan kennis van apparatuur voor het buf fet, en komt brandpreventie aan de orde. Het onderwijscentrum van de bedrijfstak Horeca heeft ge constateerd, dat de cursus de laatste jaren steeds meer vrouwen aanspreekt, de vrouwen vofmen zo'n veertig procent van het aantal exa menkandidaten). Als redenen noemt de SVH o.m. het toe nemen van het aantal vrou- wencafé's en de grote deel name van vrouwen in bar/buffet^activiteiten in buurtcentra en sportkantines. Het komende seizoen kan men voor diverse cursussen terecht op de Volksuniversiteit: van bloemschikken tot politiek voor beginners, van Deens tot schoonheidsverzorging. In Almelo is men op dinsdag 14 september van zeven tot negen uur van harte welkom in het Christelijk lyceum om dan informatie te vragen bij en te overleggen met de docenten Nederlands, Engels, Duits, Frans, Spaans, Italiaans, Russisch en Turks. Dat zyn de talen, waaruit belangstellenden een keuze kunnen maken. By de totaal 41 cursussen wordt ook gerekend een voorlichtingsavond, die op 25 oktober gehouden wordt en waarop voorlichting, wordt verstrekt over de vele problemen, die zich bij adoptie kunnen voordoen. Wie meer wil weten over de keuze van kinderboeken voor verschillende leeftijdsgroepen is welkom vanaf 5 oktober, waarna men in zes lessen van twee uur wegwijs wordt ge maakt in kinderboekenland. Praktische cursussen als schoon heidsverzorging, reparaties in huis, stoelen bekleden en op knappen, alsmede koken voor mannen zyn opleidingen, die in het aanbod niet ontbreken. Enschede kent eveneens een ruim gevarieerd aantal cursussen, zoals de cursus politiek voor beginners. Het is een cursus van tien bijeenkomsten op telkens de woensdagavond. De eerste avond vindt plaats op 15 september. Er zal onder andere worden gesproken over het kabinet en het parlement, poli tieke stromingen en partyen, de rol van kranten, radio en televisie. Gepraat wordt er ook op de Cursus voor Vrouwen, die in diverse wijken gestart zal worden. Twaalf tot vijftien vrouwen komen één keer per week twee uur by elkaar en praten dan over zelf gekozen onderwerpen. Reden voor deel name zou zyn, dat men in kontakt komt met andere vrouwen, waardoor men in de gelegenheid is meningen van andere vrouwen te horen en het eigen inzicht te verbeteren. Het blijft niet bij praten. Zo komt het lichaam aan bod in de cursus Yoga. Zij, die hun handschrift willen vernieuwen kun nen bij Ria Stuit terecht, die twaalf bijeenkomsten zal houden rondom handschriftvemieuwing. Ouders, die vanwege de ver anderingen in het wiskunde-onderwys hun kinderen daarbij niet meer kunnen helpen omdat ze immers niet vertrouwd zyn met de moderne notatie, kunnen „bijgespijkerd" worden by de cursus „moderne wiskunde voor ouders". Diegenen die meer willen weten van tuinaanleg en onderhoud, van discussiëren en vergaderen, van homoepathie in de prak tijk kunnen na opgave- en mits er plaats is eveneens aan bod komen. Heel veel kanten kan men het nieuwe cursusseizoen uit bij de verschillende creatieve centra. De Stichting Kreatief Centrum, die zowel in Almelo als in Wierden curssussen verzorgt, heeft bijvoorbeeld beeldhouwen en boetseren, textiele werkvormen en drukwerk op het programma staan. Wat laatst genoemde mogelijkheid betreft de cursisten mogen zelf kiezen uit de vele manieren om iets te drukken. Centraal staan het maken van lino, ets, steen en papierdruk. De stichting Sociaal Cultureel Werk te Oldenzaal biedt crea- tievelingen (en hen die dat willen worden) o.m. cursussen spinnen en plantaardig weven, keramiek en fotografie. In En schede cursussen rond thema's als creaüef werken, drama dans en fotofilm-video.

Holtens Nieuwsblad | 1982 | | pagina 9