Partijvoorzitter D. Moideel: „Godsdienstonderwijs O.L.S. [schiet in verkeerde keelgat" Jeugdsp aarclub RABO bank vanaf woensdag 8 september H. Koopman: Codicil van levensbelang gemeente holten A gemeente holten a Rekreatieve fietstocht Onderwijs volwassenen P.v.d.A. veroordeelt stappen CDA naar kleinste Partij HOLTENS NIEUWSBLAD Partij v 1 MeW lad „volle lak" Nieuwe bedrijfsleider Sallandshoeve HOLTENS NIEUWSBLAD Programma SV Holten Interkerkelijk kinderkoor „Mozaik" DOOR BURGEMEESTER EN WETHOUDERS OP 24 AUGUSTUS 1982 VERLEENDE VERGUNNINGEN, ONTHEFFINGEN E.D. VERKIEZING LEDEN TWEEDE KAMER DER STATEN-GENERAAL INRICHTING STEMLOKAAL VOOR GEHANDICAPTEN 2 SEPTEMBER 1982 -PAG. 5 Als een „rode" draad liep tijdens de eerste ledenver gadering van dit seizoen van de Partij v.d. Arbeid, het standpunt dat deze Partij volgens het plaatse lijke CDA inneemt ten aanzien van Godsdienston derwijs op openbare lagere scholen. Eén van de ar gumenten die het CDA aanhaalde om op grond daarvan samenwerking met deze Partij te weigeren en dus niet tot collegevorming te kunnen overgaan. Tevergeefs had de P.v.d.A. er bij het CDA op aangedrongen dit argument in te trekken, omdat het volgens voorzitter Mondeel in strijd met de waarheid zou zyn. „Doodgewoon omdat met name aan de Haarschool een aantal ouders, met Humanistische le vensovertuiging geen Godsdien stonderwijs voor hun kinderen wensten en ondanks de school- opvang vonden dat hun kinde ren toch min of meer in een iso lement waren geraakt, werd via het gemeentebestuur een enquette-formulier gestuurd naar alle ouders van vijfde en zesde klasleerlingen van het openbaar basisonderwijs. Blijkbaar is hier door alleen door de Haarschool „positief' op gereageerd", aldus Mondeel. „Dat blijkt wel uit het gegeven dat dit jaar voor het eerst aan de Haarschool Humanistische Vormingslessen werden gegeven. „Het C.D.A. had dit liever an ders gezien, maar wetgeving en grondslag van het openbaar on derwijs verhinderen dit. Wij stel len echter dat deze Humanisti sche Vormingslessen op geen enkele manier een bedrijging hoeven zijn voor het Godsdien stonderwijs op de vijf Holtense lagere scholen want wat is er eigenlijk aan de hand met de feitelijke introductie van Huma nistische Vormingslessen? Het staat niet op zich, maar houdt Natuurlijk is bij dit onderwijs duidelijk dat, naar mate het aantal lesuren per school groter is, de reis- en materiaalkosten per les, lager komen te liggen, zeker wanneer daarbij leerkrach ten van de school zelf zijn be trokken. Wij menen dan ook dat hier op de één of andere wijze een her verkaveling behoort plaats te vinden van deze subsidiepot, waarbij verschillende varianten dankbaar zijn. Welnu, puur vanuit de recht vaardigheidsgedachte en puur vanuit de neutraliteitsgedachte is deze zaak door onze fraktie aangekaard in de commissie on derwijs van de gemeente met de bedoeling de verdeling van deze subsidie te heroverwegen. Daar komt zo ongeveer het ver haal op neer waarop de argu mentatie van het CDA is ge bouwd. Mede op grond van een aantal andere opwerpingen acht men de keuze van het CDA dan ook niet juist. Het heulen naar Geentebelang (inclusief een onervaren kandi daat wethouder) veroordeeld de P.v.d.A. ten zeerste. „Zeker ge zien het feit dat de eigen kan didaat gestelde wethouder Jan- neke Metsemakers door dat- ^et de PvdjA- dat gewoon een aantal zaken meer zelfde CDA werd afgezworen als npt. PnA Hp tttoct tjqii Hd min- in. In de gemeentelijke begro ting is nl. een subsidiepost op genomen dat bestemd is voor de organisaties die de godsdienst lessen op openbare scholen ver zorgen. het CDA de weg van de min ste weerstand leek te bewan delen door met Gemeentebe lang (de kleinste partij in Holten) in zee te gaan. „Bij de collegevorming heeft men nauwelijks met de op één na grootste Partij onderhan- Deze subsidie is uiteraard be- deld", aldus de voorzitter van doeld om een stuk van de ge- de P.v.d-A. ,,Het lijkt mij ge- maakte kosten te helpen opvan- wenst dat die party die een gen en wordt in Holten verdeeld volgende maal als grootste op basis van het aantal lesuren uit de bus komt, maar beter door elk van de deelnemende direkt voor een coalitiepart- organisaties, ner kan kiezen en daar ook Echter aan de vyf Holtense eerst mee in onderhandeling scholen worden door de Her- gaat vóór andere partyen by vormde Kerk wekeiyks om- het geheel worden betrokken, streeks 26 lesuren verzorgd, ter- Ongenoegen en verstoring wijl het aantal lesuren door de van relatie's kan hierdoor r.k. kerk en het Humanistisch voorkomen worden". verbond veel en veel lager ligt. Om toch de spaarzin - jong geleerd, oud gedaan - van de school gaande jeugd in de leeftijd van 6-12 jaar te bevorderen en te stimuleren start de Rabo Bank „Holten" aanstaande woensdag met een Jeugdspaarclub. Wie kunnen deelnemer zijn? In principe kan ieder schoolgaand kind in Holten, in de leeftijd van 6-12 jaar lid worden. Hoe wordt je lid van de Jeugdspaarclub „Holten"? Kinderen die reeds bij de bank sparen ^omen op de speciale jeugdspaarmiddag met hun boekje naar de bank en vertellen dat ze lid willen en mogen worden. Zij ontvangen dan een nieuw omslaghoes voor hun spaarboekje, een spaarpoort en een „Ekko" T-shirt. De spaar der wordt dan tevens lid van de Jeugdspaarclub en ontvangt een nieuw geopend spaarboekje (Kinderspaarrekening), een spaarpot en een „Ekko" T-shirt. De spaarder ontvangt een spaarpoort". Telkens wanneer hy/zy op de speciale spaarmid- dag een bedragje stort krijgt hy/zy een stempeltje op de spaarpoort. Als je 5 stempeltjes hebt, dan ontvangt de spaarder een leuke attentie. Op zijn/haar verjaardag krijgt de spaarder een felicitatiekaart toegezonden. Men gaat met de felicitatiekaart naar de bank en ontvangt dan een verjaarskadootje. De leden van de' jeugdspaarclub kunnen iedere tweede woens dagmiddag van de maand - met uitzondering van de vakantie maanden juli en augustus - vanaf half twee aan de speciaal "gelegd "ophet" kklder- voor hen ingerichte balies te- In de week van 20 tot en met 26 september wordt weer de jaarlijkse collecte gehouden ten bate van de Nierstichting. De Nierstichting die landelijk zo'n 15 jaar bestaat en in Holten een jaar of acht geleden als plaatselijke afdeling, onderdeel van de afdeling Twente werd samengesteld haalt middels deze col lecte jaarlijks een bedrag op van vier a vijf miljoen gulden. Holten bracht vorig jaar een bedrag van rond de 5000 gulden bij elkaar. „Momenteel zijn we alweer verzekerd van 50 vrijwilligers die gedurende de collecteweek op pad zullen gaan", vertelt plaats genoot de heer H. Koopman. zynde te weinig bestuurskracht hebbende". De veroordelingen in de richting van het CDA gaan nog een poosje door, want zeker voor „eigen publiek" vraagt men om deze uitlatingen. De „kerk" zal zoals gewooniyk wel weer in het „midden" blij ven staan en vóór en tégen zul len misschien uiteindeiyk ooit tot een compromis komen. Of is dit te simpel gesteld? Beoordeling Kortom de Party v.d. Arbeid beoordeeelt het CDA ten aan zien van de collegevorming op zyn minst ongunstig. Wethouder Stegeman werd in de stryd ge worpen en ook de heer Ruste- biel moest het ontgelden (in po litieke zin wel te verstaan). „De kiezers hebben zich nadrukkeiyk uitgesproken vóór een samen werking CDA/p.v.d.A en daar mee ging het volledig de mist in! De Party v.d. Arbeid stelt ver der een college geen bystand te verlenen in een situatie waarby Het Recreatiepark Sallands hoeve in Nieuw-Heeten heeft de heer J.H. Kruiswijk aangesteld als nieuwe bedrijfsleider. De heer Kruiswijk (36), die reeds enkele jaren pachter van het restaurant in Sallandshoeve was, is de opvolger van de heer FJ.C.M. den Dalie, die om ge zondheidsredenen zijn werk moest beëindigen. Bungapart Group b.v„ de beheer- en exploitatie-organisatie achter Sallandshoeve, heeft het restau rant en de winkel nu in eigen beheer genomen. Het Recreatie park Sallandshoeve is 14 ha. groot en beschikt over 89 bun galows, 178 campingplaatsen, een verwarmd zwembad, res taurant, winkel, een midget- golfbaan, kinderboerderij, een kindercrèche cn een speeltuin. De heer Koopman is al etteiyke jaren betrokken by het wel en wee van de Nierstichting, niet in de laatste plaats omdat dochter Alie al zo'n vyftien jaar Nierpa- tiênte is. „Je staat er als gezond mens te weinig by stil hoe plot seling een Nierziekte zich kan openbaren en vooral wat daar van de consequenties zyn. Ook zyn we met z'n allen veel te weinig doordrongen van het feit dat veel leed verholpen zou kunnen worden wanneer vol doende gezonde nieren beschik baar zouden worden gesteld, door mensen die hun toestem ming geven dat na hun overiy- den nieren (maar eventueel ook andere organen) voor transplan tatiedoeleinden beschikbaar zyn". Donor Codicil In principe kunnen mensen tot en met 50 jaar zo'n codicil aan vragen by de Vereniging tot steun aan de Nierstichting, Bu reau 1054 GV Amsterdam, Von delstraat 164. „Momenteel is het zo dat alleen al in het Geertrui- denziekenhuis in Deventer 53 nierpatiënten liggen", stelde de heer Koopman. „Wel een getal om eens by stil te staan en te bedenken dat het by je dragen van zo'n codicil by k&n dragen tot een vermindering van leed voor deze patiënten. Frankrijk heeft als enige Euro pese land de codicil verplicht gesteld, iets wat myn inziens navolging moet vinden in an dere Europese landen. Maar ja, in Nederland ryzen dan al snel de geloofsbezwaren. Men zou het men eerder „buiten de deur" werd gezet. De suggestie werd dan ook geopperd in de toekomst wél commissie vergaderingen by te wonen, maar adviezen te verleg gen naar de raadsvergaderingen, zolang de commissievergaderin gen niet openbaar zyn iets wat voor de Party v.d. Arbeid een al lang durend punt van discussie is. Ter afsluiting merkte de voorzit ter op de beide samenwerkende partyen en de beide kandidaat wethouders alle sterkte toe te wensen, „zy zullen het hard ge noeg nodig hebben". Advertentie-adviseur W. FREDERIKS Prins Hendrikstraat 18, Nijverdal. Telefoon Ö5486-13264 Advertenties en abonnementen kunt u in Holten opgeven bij G.W. KNAPEN Larenseweg 3, tel. 1224 tot dinsdags 12.00 uur. In Bathmen bij: H. V00GSGEERD Deventerweg 34 - tel. 1665 tot dinsdag 12.00 uur. ten bedraagt f2.50 per spaar- middag. Welke spaarvormen? De nadruk recht. spaarplan voor kinderen van 6-10 jaar. Zodra men tien Jaar Iedere donderdag voorafgaande wordt men overschakelen aan de jeugdclub spaarmiddag, wordt hfj/zy via het Holtens op de Rabo Tienerrekening en - - desgewenst tot 12-jarige leeftyd Nieuwsblad geattendeerd op deelnemer van de jeugdspaar- komende spaarmiddag club bl^ven de Tienerreke- Grootte van de Inleg? Het mi- met de daar bybehorende nimum bedrag dat je moet stor- losgekoppeld moeten zien van geloof'. De heer Koopman zou verder EHBO en politie vooral willen vragen voldoende allert te zyn op deze codicils, omdat het toch nog regelmatig voorkomt dat men hier onvoldoende acht op slaat en pas wanneer het te laat is, een codicil bemerkt. „Een zeer spytig gegeven maar helaas het gebeurt". Gezamenlijk „De verschillende Stichtingen ten aanzien van de gezondheid in Nederland zouden eigenlyk gezamenlijk moeten streven naar meer publiciteit. Men werkt nu teveel los van elkaar", vindt de heer Koopman. „Ik kan me by- voorbeeld voorstellen dat we best samen met de Hartstich ting iets op poten zouden kun nen zetten en ik denk dan aan aktie's via radio of t.v.". Tot slot een kort briefje, ge schreven door een meisje die een gezonde nier van een over leden jongetje heeft ontvangen. Ik dank je, kleine vriend, voor wat je mij hebt gegeven Dat Overyssel ook een provincie is, waar met plezier gefietst kan worden, wil het distrikt Overijssel van de Nederlandse Rywiel Toer Unie de toeristische fietser graag tonen. Daarom hebben 13 fiets clubs van deze bond in Overyssel besloten de fietsliefhebber van uit hun woonplaats een fraaie rekreatieve tocht aan te bieden. Een tocht voor het hele gezin. Een tocht die u voert door de fraaiste plekjes uit uw omgeving. Een tocht die laat zien dat Overyssel ook een fietsprovincie by uitstek is. Om één van deze tochten te kunnen fietsen kimt u starten in de plaatsen Zwolle, Kampen, Nyverdal, Holten, Emmeloord, Dene kamp, Enschede, Balkbrug, Geesteren, Hengelo, Ryssen, Tubber- gen, Almelo en Vroomshoop. Na betaling van de organisatiekosten (f 1.50) krijgt u een routebeschrijving en wilt u een herinnering aan deze tocht ontvangen, dan ontvangt u een fraaie medaille tegen betaling van f4.-. U fiets toch ook mee op zaterdag 4 september 1982 U kunt starten voor uw tocht in uw eigen omgeving by Wielerver eniging Holten, Sporthal 't Mossink, Keizersweg. Een tocht van 40 km. Voor deze tochten kunt u starten tussen 09.00 en 14.30 uur. De eindcontrole sluit om 17.00 uur. Eline Paalman Tjallie Dorlas BERGRUITERNIEUWS Op het te Bathmen gehouden Nat. concours hippique (29-8) hebben „Bergruiters" de vol gende successen behaald: Springen klasse L: Theo van Dyk met „Punette" na barage 5e prys en Dries Willems met „Pedro" 9e prys. Dressuur klasse L: 4. Erna Wil mink met „Urlanda"; 5. Harm Kuiper met „Rolf'. Ten koste van je eigen nog zo jonge leven Het is nu een half jaar geleden, dat het wonder kwam, waar wij om hebben gebeden. Dat mijn ouders heeft opge beurd, maar jouw ouders van verdriet heeft verscheurd. Voor mij is een nieuwe wereld opengegaan, toen jij afscheid nam van het aardse bestaan. Wat moet je doormaken voor je er bent, maar dat is ons geheim, kleine vent. Ik denk aan jou in de nacht. En dan is het net of je lacht en zegt: Wat God doet is wel gedaan. ZATERDAG 4 SEPTEMBER: Bekercompetitie: Holten 1 - Voorwaarts 1 16.30 uur. ZONDAG 5 SEPTEMBER ABS 2 - Holten 2 10.00 u.; Hol ten 3 - ABS 3 10.30 u.; ABS 4 - Holten 4 10.00 u.; Holten 5 - Lo- chem 5 10.00 u.; Holten 6 - Lo- chem 6 10.00 u.; Holten 7 - Lo- chem 9 9.00 u.; Holten 8 - ABS 8 10.30 u.; ABS 9 - Holten 11 10.00 u.; Holten 12 - ABS 6 10.30 u. DINSDAG 7 SEPTEMBER Lochem 3 - Holten 3 19.00 u. DONDERDAG 9 SEPTEMBER Blauw Wit 3 - Holten 4, Blauw Wit 5 - Holten 11, Blauw Wit 6 - Holten 12, aanvang van deze wedstrijden 19.00 u. ZONDAG 12 SEPTEMBER: AANVANG COMPETITIE 1982/1983 Al enige jaren heeft de SG .Midden - Usel" (voorheen De venter Avondscholengemeen schap) een vestiging in Holten, Aan deze vestiging wordt tij- dens de schooluren van de ba sisscholen les gegeven in de volgende vakken: Nederlands, Engels, Frans, Duits, textiele werkvormen, aardrijkskunde, geschiedenis en biologie. Ook muziek behoort tot het vakken pakket, terwijl andere vakken bij voldoende deelname van start zouden kunnen gaan. Het is mogelijk in te schrijven voor slechts één vak. Het on derwijs wordt gegeven op ma voniveau. U kunt na drie jaar een deelcertificaat halen. Zes deelcertificaten geven recht op een volwaardig mavodiploma. Voor verdere gegevens zie ad vertentie elders in dit blad. De vakantie is weer voorby en ook het kinderkoor begint weer met frisse moed. Zaterdag 4 september van 2-3 uur in de hal van „de Schakel" repeteren we weer oude maar ook nieuwe liedjes. Alle kinderen vanaf 8 jaar zyn hartefijk welkom! Nieuwe leden kunnen we altyd gebruiken, kom maar eens een keertje kyken! Voor eventuele inlichtingen: Eline Paalman, Mossinkserf 8. Kom dus alle maal zaterdag om 2 uur naar „de Schakel". P.S. vergeet je map niet mee te nemen. r 1. BOUWVERGUNNINGEN: - aan de heer J.L. Reinheid voor het plaatsen van een schuur bij het pand Motieweg 21; - aan de heer H. J. Hulsman voor het vergroten van een zeugenstal bij het pand Boerendanssteeg 29; - aan de fam. Beltman voor het veranderen van de woning Kolweg 5; - aan de heer G.J. Aanstoot voor het plaatsen van een dakkapel op het pand Geskesdijk 26; - aan de heer H.J. Withaar voor het plaatsen van een carport bij het pand Industriestraat 12; 2. aan de heer M. Boode subsidie toegekend voor herstel van het rieten dak van het pand Vijhuizenweg 5; 3. aan de V.V.D., afd. Holten vergunning verleend voor het rondgaan met een geluidswagen op 3 en 7 september 1982 U kunt zich voor het inwinnen van informatie over de zaak zelf, dan wel over eventuele mogelijkheden tot het indienen van een bezwaar- of beroepschrift in verbinding stellen met de afdeling algemene zaken ter gemeentesecretarie De burgemeester brengt ingevolge artikel 18 der Kieswet ter openbare kennis, dat op woensdag 8 september a.s. van des morgens acht tot des avonds zeven uur de stemming ter verkiezing van de leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal zal plaats hebben De stembureau's zijn gevestigd in: 1. lokaal kleuterschool Tuinstraat 2. kerkzaal bejaardencentrum Diessenplan, Vrijheidslaan 3. lokaal school „de Noordenbarg", Oranjestraat 4. lokaal gebouw „Bethanië", Maatmansweg (Dijkerhoek) 5. lokaal kleuterschool Kozakkenstraat 6. lokaal kleuterschool Nagelhoutstraat Het stemlokaal, gevestigd in de kerkzaal van het bejaardencentrum Diessenplas (bureau 2) zal worden ingericht ten behoeve van het stemmen door gehandicapten, waardoor de mogelijkheid wordt gescha pen, dat gehandicapte kiezers hun stem persoonlijk kunnen uitbrengen De kiezers, die van deze mogelijkheid gebruik wensen te maken, doch normaliter hun stem in een ander stembureau moeten uitbrengen, kunnen eveneens in het aangepaste lokaal hun stem uitbrengen, mits hun oproepingskaart is omgezet in een kiezerslegitimatiekaart Hiervoor dient de oproepingskaart uiterlijk vijf dagen voor de dag der stemming ter gemeente-secretarie te worden aangeboden. De betref fende kiezer behoeft niet in persoon ter gemeentesecretarie te verschij nen Commissie voor woonruimtezaken De commissie houdt op 7 september 1982 geen zitting. De eerstkomende zitting van de commissie zal nu worden gehouden op dinsdag 14 september 1982

Holtens Nieuwsblad | 1982 | | pagina 5