Agenda Gemeenteraad woensdag 1 september gemeente holten A gemeente holten a Waardering wethouder nu verbeteren Jan Pelleboer door Flevohof in de bloemetjes gezet HOLTENS NIEUWSBLAD H0LTENS NIEUWSBLAD Door burgemeester en wethouders op 10 en/of 17 augustus 1982 verleende vergunningen, ontheffingen e.d. Verkiezing van de leden van de commissie sociaal-cultureel werk HINDERWET 26 AUGUSTUS 1982- -PAG. 5 In mijn eerste artikel over dit onderwerp passeerde een viertal begrippende de revue, nl, genealogie, kwartierstaat, stamboom en stamreeks. Thans wil ik dit viertal uitgebreid met „parenteel" tot een quin tet aan een nader onderzoek onderwerpen. Genealogie In de moderne wereld zijn de mogelijkheden tot genealogisch onderzoek, in welke sector van de wetenschap dan ook, schier onbegrensd. Onder genealogie in ruime zin wordt verstaan de fei tenkennis omtrent de afstam ming van levende wezens van andere levende wezens, dus van mens, dier en plant. Ook wordt er wel gesproken over de genea logie van handschriften, de mo raal (Nietzsche), talen enz. In het kader van mijn onderwerp komt het begrip genealogie aan de orde als zijnde de (hulp wetenschap, welke zich bezig houdt met de geschiedenis van de geslachten, geslachtskunde en geslachtsrekenkunde. Otto 'Forst de Battaglia heeft in een anno 1948 verschenen handboek de volgende definitie voorge steld: de wetenschap van de verbondeheid van de mens door afstamming. Stamreeks Wanneer wij ons als beginneling ertoe zetten om een stamreeks op te stellen, dan doen we dat langs een rechte lijn, n.l. van zoon of dochter naar vader grootvader, enz. totdat wij aan landen bij de stamvader, dat is de oudst bekende mannelijke voorvader. We doen er goed aan de rechte lijn aan te houden en andere kinderen en zijtakken te laten rusten. Voorbeeld van een stamreeks (Müller): 1. Johann Adam, geboren onge veer 1700 2. Johann Georg Paulus, geboren 18-12-1755 3. Johann Georg Paulus, geboren 27-12-1805 4. Johannes Hendrik, geboren 12-10-1833 5. Johann Georg Paulus, geboren 1-6-1875. 6. Albert geboren 6-5-1905. 7. Johann Georg Paulus, geboren 2-6-1934 8. Bernard, geboren 6-12-1963 Voor de samenstelling van deze stamreeks werd begonnen met de raadpleging van de registers van de burgerlijke stand in Hol ten, in welke gemeente de nummers 4 t/m. 8 werden gebo ren. Daarna werd een bezoek gebracht aan het gemeente archief van Leiden. In deze stad kwam de onder 3 vermelde „Mo lenaar" ter wereld. Leiden deed zijn naam Sleutelstad eer aan, want het stadsarchief noemde als plaats van herkomst het Duitse Schwebheim (bij Schweinfurt) im Fr&nkischen Kreis. Daar aanschouwde de sub 2 bedoelde Müller het leven slicht. Hij werd later stadsbode in Leiden. De stamvader was „Schulmeister und Gerichts- schreiber" in Schwebheim, aldus registers van de Evangelische Kirche aldaar. J.G.P. Müller, géboren 1-6-1875, exploiteerde een autobusdienst Rijssen- i Deventer v.v. Hij bracht deze la ter onder in de bekende N.V. I Overijsselse autobusdiensten |(O.A.D.). [Stamboom Een genealogie kan* worden af gebeeld in de vorm van een boom met verschillende familie takken. Bij de wortels kan de stamvader worden vermeld en daarboven de kinderen en weer hoger de kleinkinderen enz. De biografische gegevens van alle afstammelingen kunnen worden opgenomen in een schildje, eventueel voorzien van een foto. Aan een andere - meer gebe zigde - wijze van stamboomop stelling wordt het volgende ont leend.: 1. Johann Adam Müller, geboren rond 1700, Schulmeister und Gerichtsschreiber in Schweb heim, overleden 27 mei 1711 aldaar trouwde: 1. met Christine Felicitas Mülle- rin, overleden 7 november 1744 te Schwebheim. 2. 23 februari 1745 te Schweb heim met Anna Maria Geyers, dochter van Johann Georg Geuers uit Madenhausen. Uit het eerste huwelijk: zes kin deren. Uit het tweede huwe^ lijk: Johann Georg Paulus I volgt onder H. n. Johann Georg Paulus Müller, geboren en gedoopt op 18 de cember 1755 te Schwebheim, stadsbode te Leiden, overleden >23 maart 1834 te Leiden, trouwde 9 juni 1794 in de Pie terskerk te Leiden met Maria den Hertogh, gedoopt 5 augus tus 1773 te Leiden, overleden tussen 1841 en 1854, dochter van Hermanus den Hartogh en Hendrika Berends' (in het on dertrouwboek: Hendrik van den Berg);. Uit dit huwelijk: 1. Pieter, volgt onder HIA, 2. Johann Georg Paulus, volgt onder HB. IHA. Pieter Muller gedoopt 8 fe bruari 1804 in de Pietrskerk te Leiden, notaris, overleden 6 januari 1885 te Leiden, trouw de: 1. met Magdalena, Catha- rina Wartjouw, geboren 1807 te Leiden, dochter van Johannes Hendrik Wartjouw, school meester en Katharina La Lau, winkelierster. 2. 29 april 1841 te Leiden met Josina Jacoba Zuurdeeg. 3. 16 augustus 1854 te Leiden met Getruda Comelie Be- rtrand. Uit het eerste huwelijk: Johan Georg Paulus, geboren 1839 te Leiden, overleden 13 januari 1840 te Leiden op de leeftijd van drie maanden. Kwartierstaat Het vervaardigen van een kwar tierstaat is iets voor gevorder den. De naam houdt verband met de vier kwartieren van een wapenschild. Daarin plaatste men de wapens van de vier grootouders. De staat geeft het meest volledige overzicht van iemands afstamming. Bij de Ne derlandse genealogisch vereni ging, Adriaan Dortsmanplein 3A in Naarden, zijn formulieren verkrijgbaar waarop de gegevens van 30 voorouders van een per soon kunnen worden vermeld. De man of vrouw waarvan men uitgaat heet de kwartierdra- ger/krartierdraagster en elke op klimmende generatie is een pa- rentatie. Wij behoeven ons ech ter niet tot 30 voorouders te beperken. We kunnen doorgaan .zolang de voorraad strekt". Ik vindt het maken van een kwar tierstaat een zeer interessante - weliswaar veel tijd vragend - vorm van genealogiebeoefening. Een kwartierstaat kan ook wor den opgesteld als volgt: 1. Guilaume Groen van Prinste- rer 2. Petrus Jacobus Groen van Prinsterer 3. Adriana Hendrika Caan. 4. Cornelis Groen van Prinsterer 5. Johanna Clasina Hoevenaar. 8. Adriaan Caan. 7. Hester van Staphorst. 8, 9, 10, 11, 12„ 13, 14, en 15 enz. Deze doorlopende nummering van voorouders in een kwartier staat wordt het Kekule-systeem genoemd StepHan Kekule von Stradonitz (1863-1933), geboren te Gent, was een bekend Duits genealoog. In het fragment uit de kwartierstaat van dr. mr. Guillaume Groen van Prinsterer is Groen als de kwartierdrager het nummer 1 gegeven. Zijn ou ders zijn vermeld onder 2 en 3, de grootouders onder 4 t/m 7. Alle mannen hebben een even en alle vrouwen een oneven nummer. Zoekt men in een kwartierstaat de vader van ie mand, bijv. van nummer 3 dan vindt men deze bij nummer 6. Er vindt dus verdubbeling plaats. De bovenvermelde op stelling maakt het gemakkelijk om ook de volgorde van de ge neraties te bepalen. Parenteel Alle afstammelingen, zowel in de mannelijke als in de vrouwelijke lijn vap een bepaald echtpaar worden cognaten genoemd. Deze cognaten worden vermeld in een overzicht, dat met het woord „parenteel" wordt aangeduid. In de vijftiger jaren heeft een ge leerde aangetoond dat alle pa tiënten in Zuid-Afrika met een bepaalde ziekte afstammelingen zijn van één ouderpaar. Stam vader en stammoeder waren af komstig uit de Republiek der zeven verenigde Nederlanden. 1. Notulen van de vergadering van 20 juli 1982. 2. a. Ingekomen stukken; b. mededelingen. 3. Voorstel tot vaststelling van de vragenlijst nieuwbouw en ver nieuwbouw 1983 t.m. 1985. 4. Behandeling van het beroepschrift van de heer B. Protzmann. alhier, tegen een afwijzende beslissing van burgemeester en we thouders inzake toekenning van een afzonderlijk bouwperceel. 5. Voorstel tot onttrekking van wegen en voetpaden aan het open baar verkeer. De Vereniging van Nederlandse Gemeenten, heeft er begrip voor dat integrale uitvoering van de voorstellen, gedaan in het rap port „De wethouder gewaar deerd" onder de huidige financieel-economische omstan digheden niet ogenblikkelijk zal kunnen plaatsvinden. Gezien het feit, dat minister Rood van Advertentie-adviseur W. FREDERIKS Prins Hendrikstraat 18 Nijverdal Telefoon 05486-1 32 64 Advertenties en abonnementen kunt u in Holten opgeven bij G.W. KNAPEN Larenseweg 3, tel. 12 24 tot dinsdags 12.00 uur. In Bathmen bij: H. V00GSGEERD Deventerweg 34 - tel. 16 65 tot dinsdag 12.00 uur. Toen de wetenschapper dat had vastgesteld en in een parenteeel had verwerkt is getracht in Ne derland ten dienste van de me dische wetenschap verder gege vens te verzamelen. Een paren teel kan ook van belang zijn in verband met de verkrijging van een (studie)beurs of pensie. In Friesland kent men de bena ming „leen" voor een .dergelijke beurs. Deze lenen zijn oorspron kelijk vaak vicarieèn geweest. Een vicarie is een vicarisambt met daaraan verbonden goéde ren. Het gemeentebestuur van Bolsward houdt financieel toe zicht op een viertal lenen, nl. het Houckamaleen. het Hettema-Heeremaleen. het Wij- bengaleen en het Hendrik Nan- nes en Catrijn Epesleen. De leenbesturen zijn autonoom, de rekening wordt ter voorlopige vaststelling voor gelegd aan de gemeente, terwijl gedeputeerde staten van Friesland de reke ning sluiten. Per advertentie worden gegadigden in de gele genheid gesteld een aanvraag om een pensie bij het autonome bestuur in te dienen. Eén Van de vereisten is de afstamming van de stichter van het leen. Men een parenteeel in de hand zal de gevraagde afstamming kunnen worden aangetoond. Deskundigen vinden het maken van een parenteel een hele op gaaf. Maar staande voor een moeilijke opdracht verdient het aanbeveling om met de Friese geleerde Elias Annes Borger (1784-1820) te zeggen: „Ik sil it ereis besiikje", W. Otten Jan Pelleboer werd in zijn woonplaats Paterswolde door Flevohof in de bloemetjes gezet, mede namens de familie Naaijer uit het Groningse Sellingen. In verband met de 8 miljoenste be zoeker voor Flevohof kregen uit iedere provincie van ons land en uit Flevoland, in totaal 12 gezinnen, een volledig verzorgde dag Flevohof aangeboden, waaronder ook de familie Naaijer uit de provincie Gro ningen. Bovendien mocht iedere familie nog een aantal familiele den en bekende personen uit ei gen provincie een boeket bloe- nen uit het land, kreeg ook Jan men laten bezorgen. Pelleboer een grote ruiker bloe- Net als vele tientallen familiele- men van Flevohof aangeboden, den en andere bekende perso- Laat van uw mooiste dia's foto-afdrukken maken. Uw fotohande laar weet er alles van! binnenlandse zaken het eens blijkt te zijn met enkele ele menten, zoals het voor rekening van de gemeenten brengen van de premies AAW, AKW en AWBZ, zal hiervoor op korte termijn wèl geld beschikbaar dienen te worden gesteld. Over enkele weken immers treden nieuwe wethouders aan die mo gen weten waar ze aan toe zijn. De minister is het eens met het pleidooi om de huidige grens van 30.000 inwoners waarboven een wethouder een volledige dagtaak heeft, te verlagen. De minister maakt echter niet dui delijk waarom hij deze verlaging wil beperken tot 24.000 inwo ners. Uit het gezamenlijke on derzoek van binnenlandse zaken en de VNG is immers geblekep dat verlaging naar 18.000 nodig is. Bovendien vult de minister ook dit onderdeel financieel niet in. De minister zegt in zijn brief aan de VNG dat hij de voorge stelde verbeteringen in de posi tie van wethouders „over een breder terrein" wil bezien. Dat zou moeten leiden tot voorstel len van zijn kant in het voorjaar van 1983. r 1. Verleende bouwvergunningen: - aan de heer H. J. Arfman voor de bouw van een woning aan de Helhuizerweg (32); - aan de heerM.T. Veldkamp voorde bouw van een ligboxenstal bij het perceel Oude Stationsweg 14; - aan de heer J. Blankenberg voor de bouw van een stierenmeststal bij het perceel Beusebergerweg 45; 2. aan Nido-Universal Machines B.V. vergunning verleend tot het aanbrengen van een lichtreklame aan het pand Industriestraat 34; 3. aan de School- en Volksfeestcommissie Espelo vergunningen en ontheffingen verleend t.b.v. van het school- en volksfeest; 4. aan de Deventer Folk Stichting vergunning verleend voor een zgn. straatmuziekdag op 11 september 1982 Op maandag 30 augustus a.s., vindt in Café Stationskoffiehuis Kalfsterman, Stationsstraat 9 alhier de verkiezing plaats van de leden van de Commissie sociaal-cultureel werk. Tussen 20.00 en 21.00 uur kunnen de gemachtigden van de 64 aange schreven plaatselijke sociaal-culturele verenigingen op deze avond 68 stemmen verdelen over 12 kandidaten. Deze 12 kandidaten zijn: mevrouw F.A. van der Wijk-Oomkens mevrouw M.J.R. Hanewinkel-Vrielink mevrouw W. van Wingerden-Knoester mevrouw G.O. Koelemaij-Abspoel de heer A.L.M. van Well de heer R. Berends de heer Joh. Meijer de heer W. Beijers de heer G.J. van 't Holt de heer J.G. van Lindenberg de heer A. Jalink de heer K. van Bruggen Zo spoedig mogelijk na 21.00 uur vindt het tellen van de stemmen plaats en wordt de uitslag bekend gemaakt. De 8 kandidaten die de meeste stemmen hebben verkregen worden voor benoeming voorgedragen aan het college van burgemeester en wethou ders. De verkiezingsbijeenkomst is openbaar TER INZAGELEGGING AANVRAGEN OM VERGUNNING Op de Afdeling Algemene Zaken van de gemeentesecretarie liggen van 30 augustus 1982 tot 30 september 1982 op werkdagen van 9.00 tot 12.00 uur, ter inzage de verzoeken om vergunning ingevolge de Hinderwet van: 1. E.D. Veneklaas, Tromopsweg 7 te Holten, tot het oprichten, in werking brengen en houden van een rundvee- en varkensmestbedrijf met de daaraan verbonden opslag van mest, annex opslag van dieselolie in een bovengrondse tank - inhoud 1200 liter. 2. J.G. Prins, Helhuizerweg 16 te Holten, voor een nieuwe, de gehele inrichting (mestkalverenbedrijf met de daaraan verbonden opslag van mest annex opslag van 2400 liter dieselolie in twee bovengrondse tanks van elk 1200 liter) omvattende vergunning. 3. B. Protzmann, Helhuizerweg 14 te Holten, voor een nieuwe, de gehele inrichting (mestkalverenbedrijf met de daaraan verbonden opslag van mest) omvattende vergunning. Voorts liggen deze aanvragen gedurende genoemde periode van 1 maand iedere dinsdagavond van 19.00 tot 22.00 uur ter inzage in de sporthal ,,'t Mossink", (kantoor beheerder), Keizersweg 22 te Holten. A/an de onder 1 vermelde aanvraag ligt tevens de ontwerp-beschikking ter inzage. De ontwerp-beschikking omvat het onder voorwaarden verlenen van de gevraagde vergunning. Schriftelijk kunnen tot 30 september 1982 gemotiveerde bezwaren worden ingebracht bij het college van burgemeester en wethouders van Holten. De persoonlijke gegevens van degene, die een bezwaarschrift heeft ingediend worden, indien daarom uitdrukkelijk verzocht wordt, niet bekend gemaakt. Een ieder kan ook verzoeken om in persoon of bij gemachtigde mondeling bezwaar te mogen inbrengen tegen de aan vraag en/of ontwerp-beschikking, vermeld onder 1. Hiervoor dient men dan een afspraak te maken vóór 23 september 1982 met de afdeling Algemene Zaken ter gemeentesecretarie. Mondeling bezwaren tegen de aanvragen, vermeld onder 2 en 3, kan een ieder indienen op een openbare zitting op dinsdag 14 september 1982, respectievelijk om 10.00 en 11.00 uur in het gemeentehuis te Holten. Ter inzagelegging beschikkingen Burgemeester en wethouders van Holten hebben, onder voorwaarden, welke ertoe dienen om gevaar, schade of hinder voor de omgeving te voorkomen, op 10 en 17 augustus 1982 vergunning ingevolge de Hinderwet verleend aan: 1. J. Reinaardus, Larenseweg 32 te Holten (tot het oprichten, in werking brengen en houden van een viswinkel en een werkplaats voor het verwerken van vis- en visprodukten). 2. H.J. Arfman, Maatmansweg 2 te Holten (tot het oprichten, in werking brengen en houden van een rundveebedrijf - meststieren - met de daaraan verbonden opslag van mest, annex opslag van dieselolie in een bovengrondse tank, inhoud 1000 liter op het perceel Helhuizerweg 32 te Holten). 3. Het Bestuur van de Schietvereniging „de Zaagmolen", p.a. Oude Stationsweg nr. 7 te Holten (tot het oprichten, in werking brengen en 'houden van een schietinrichting voor het beoefenen van de schiet sport met vuurbuksen en windbuksen op het perceel Maatmansweg 3 te Holten). De beschikkingen en alle ter zake zijnde stukken liggen gedurende één maand na de datum van terinzagelegging (vanaf 30 augustus 1982) op de gemeentesecretarie, alsmede in de sporthal ,,'t Mossink" aan de Kei zersweg, ter inzage gedurende de hierboven genoemde tijden. Beroep tegen deze beschikkingen kan worden ingesteld door: a. de aanvrager; b. de betrokken adviseurs; c. degenen, die tegen de aanvraag om vergunning tijdig bezwaren hebben ingediend; d. enige andere belanghebbende, die aantoont, dat hij redelijkerwijze niet in staat is geweest eerder bezwaren in te brengen. Het beroepschrift moet worden gericht aan Hare Majesteit de Koningin en worden ingediend binnen één maand na de dagtekening van de kennis geving van ter inzagelegging, derhalve vóór 30 september 1982, bij de Raad van State, Postbus 20019, 2500 EA 's-Gravenhage. Zij die beroep instellen kunnen overeenkomstig artikel 60a van de Wet op de Raad van State een verzoek doen om schorsing van de beschikking dan wel tot het treffen van een voorlopige voorziening. Dit verzoek moet binnen bovengenoemde termijn worden gericht aan de voorzitter van de Afdeling voor de geschillen van bestuur van de Raad van State, Postbus 20019, 2500 EA 's-Gravenhage. De beschikking wordt niet van kracht voordat op dat verzoek is beslist.

Holtens Nieuwsblad | 1982 | | pagina 5