4MB VRAAGT OM AANGEPAST STEMHOKJE ^Bezoekers door informatie ,Amit «p voorkomen fietsdiefstal' 99 WIN WAARDEBON ROEMT SAMENWERKING BOS KOMT MET PRESENTATIE „DERK EN DIEKS EN IKKE" OP HABITO 1982 ESTUUR INTERNATIONALE EVANGELISCHE HULPORGANISATIE TEAR FUND: POLITIE GEEFT VOORLICHTING IN HABITO-STAND 34 TP 118 HABÏTO'82 RIJSSEN RUSSEN - Ook de afdeling Rijssen van de Alg. Ned. In- validenbend staat met een stand op de Habito. De afde ling startte op 1 januari 1981 als een zelfstandige eenheid en had bij haar oprichting reeds ao'n vijftig leden, welk aantal intussen al tot 90 ge groeid is. In september herdenkt de landelijke A.N.I.B. haar veer tigjarig bestaan. „Wat doet de A.N.I.B. voor haar leden? „Mevr. Koerts, een van de bestuursleden over de bond: „Er wordt o.a. hulp verleend bij financiële vraagstukken, bij persoonlijke moeilijkheden en bij het in vullen van belastingenformu- lieren en dergelijke. Over igens wijs ik er op, dat ook niet leden worden geholpen" zo laat zij weten. Veel aandacht wordt ook be steed aan de recreatie van de gehandicapten. „We hebben sjoel-en bingoavonden en ie der jaar is er een bus boottocht voor de leden en hun begeleiders" zegt mej. Hazewinkel, die eveneens als bestuurslid aktief is. De Rijssense afdeling wil ook inspelen op de landelijke ak- ties onder het motto „Kom er maar in als Je kunt". „We denken hierbij o.a. aan: be reikbaarheid gemeentelijke openbare gebouwen, ver laagde trottoirbanden, par keerruimte voor gehandicap ten en aangepaste toiletten en telefooncellen." Landelijke aktie Minister van Thfin heeft aan alle burgemeesters een brief geschreven, waarin hij aan dacht vraagt voor de toegan kelijkheid van de stemlokalen voor gehandicapten. Meer dan 100.000 Nederlandse stemgerechtigden kunnen, wegens hun handicap zelf niet hun stem uitbrengen. De afdeling Rijssen wil graag weten hoeveel Rij sse naren graag van een aangepast stemhokje gebruik willen maken. Op de Hablto-stand geeft men graag nadere in formatie en eventueel kan men ook bellen met de vol gende telefoonnummers in Rijssen; 12096- 132 66- 1 33 07-1 23 70 of 1 77 13. Men hoopt door deze aktie een indicatie te krijgen hoe veel gehandicapten er prijs op stellen om persoonlijk hun stem uit te brengen en daar toe niet in staat zijn omdat de nodige voorzieningen bij de stemlokalen ohtbreken. O Het project begon in oktober 1980 en werd gepland tot en met 1985. Ruim 90% van de be hoeftige bevolking kon in dit plan worden opgenomen. Van wege de hoge prijzen van ras echte geiten begon men met half-rassen. Dit heeft tot vertraging van het project geleid en daarom werden in augustus 1981 nog eens 80 vrouwelijke dieren van een beter soort ingevoerd uit een ander deel van Brazilië. Het transport van deze dieren, vaak over een afstand van 500 tot '1000 kilome ter vergde echter veel zodat een vilftal dieren stierf onderweg. Een volgende stap is het impor teren van de beste soorten uit landen als Nederland. Met de hulp van Braziliaanse Ambassa deur in Nederland kon dit plan verder uitgewerkt worden. 36 geiten werden met hulp van de Nederlandse regering naar S.B.E.M. vervoerd. Van deze ras-echte geiten kun nen veel betere resultaten ver wacht worden. Meer gezinhen zullen nu sneller profiteren van dit geitenfokproject Door het geiten fokken op grotere schaal kan de economie van heel Sabl- nópoüs tot ontwikkeling komen. TEAR FUND betaalt f32.500, goed voor f900.- per geit Dank zij de Nederlandse regering wer den veel betere geiten tegen la gere kosten beschikbaar gesteld. In 1885 zullen 5.000 gezinnen van dit geltenprojekt geprofi teerd hebben en zal hun leven sstandaard zodoende verhoogd worden. Hulp Op de Habito-stand staat een grabbelton voor de kinderen en men kan de naam van de Habito-geit gaan raden. Er ko men permanente diavoorstellin gen en er is informatiemateriaal verkrijgbaar. Men verkoopt ook een assortiment artikelen uit de Derde Wereld, zoals houtsnij werk, artikelen van jute, siera den en als speciale primeur op de Habito; prachtige tapijten onder andere afkomstig uit Pa kistan. De werkgroep van het TEAR FUND rekent erop dat de be zoekers van de tentoonstelling ook aandacht voor him stand zal hebben en hun „hart laten spreken", voordat ze met een meer dan voldaan gevoel naar huis zullen gaan. RIJSSEN De groep Rijssen van de Rijkspolitie Is ook op de Habito '82 aanwezig. We praten daarover met de heer Schraa op het Rijssense bureau, waar deze enkele bijzonderheden over dat gene wat er in de stand te zien sal sfin, prijsgeeft, „Iemand van het districtsbureau uit Zwolle, adjudant Reigersberg ral de bezoe kers algemene informatie geven over het politiewerk in al riln schakeringen, maar daarnaast komt van het districtsbureau uit Zwolle ook de heer Dierkx, medewerker van de speciale afdeling tot voorkoming van misdrijven",- zegt Schraa. De heer Dierkx zal een assortiment hang- en sluitwerk laten rien en de bezoekers attenderen op de mogelijkheden «He men self heeft om inbraak te verhinderen. ject in Brazilië, in de stad Sabi- nópolis. Deze stad ligt op onge veer 800 meter hoogte in het noord-oosten van de staat Minas Gerais, bijna 300 km. van de hoofdstad verwijderd. Men is in 1973 begonnen met een opvangcentrum voor hulp aan de kinderen, die eigenlijk het meest te leiden hebben on der de armoedige omstandighe den waaronder de mensen daar moeten leven. Samen met de bevolking heeft men nu een plan ontwikkeld om de alle rarmsten in deze omgeving zelf standiger te maken door een geitenfok-project. In dit gebied werden geiten geïntroduceerd In andere delen van Brazilië kon door een derge lijk project de situatie van de bevolking aanmerkelijk verbe terd worden. Het gaat erom, dat ieder gezin in zijn eigen leven sonderhoud kan voorzien. Goede preventie middelen wor den steeds belangrijker. Vele Nederlanders en daarbij ook veel uit onze eigen omgeving, hebben na thuiskomst van een ge slaagde vakantie weer onder vonden, dat tijdens hun verblijf elders, hun huis door'ongenode gasten bezocht was en veel kostbaarheden en dierbare her inneringen verdwenen waren. In de stand zal men voorlichting kunnen krijgen met welke sloten men belangrijke risico's kan vermijden. „De belangrijkste voorlichting, tenminste waar door de „stand houders" de meeste aandacht aan besteed wordt is de voor koming van fietsendief»tal" al dus Schraa. Fietsendiefstal wordt langzamerhand een enorm probleem. Gemiddeld wordt in Rijssen elke dag een fiets gesto len. „Met name in de week-ends loopt het soms de spuigaten uit" zegt Schraa, die met zfin collega's helemaal niet vreemd opkijkt als in één weekend een vier- of vijftal fietsen op onge wenste wijze en in strijd met de wet van eigenaar verwisselen. In de stand zal men sloten te zien krijgen, die voor de fietsen dieven niet zo gemakkelijk los te breken rijn- De modernste versies op het gebied van fietss loten en.hun werking zuilen te zien rijn. Schraa wijst er overigens nog op dat er nog altijd een groot aan tal mensen is, die rijn eigen flets niet kent, „Soms weten ze alleen maar de kleur, een an dere groep weet zich ook het merk nog te herinneren, maar het framenummer van hun fiets hebben re nog nooit bekeken. Iaat staan ergens opgeschreven. Fiets-registratiekaart. Bezoekers kunnen in de stand ook een fiets-registratiekaart verkrijgen, waarop re de ken merken van hun fiets en het framenummer kunnen noteren. Vooral dat framenummer ls erg belangrijk, want van alle gesto len fietsen waarvan de eigenaar het nummer weet en ook van alle teruggevonden en van dief stal afkomstige fietsen wordt dit frame-nummer centraal geregi streerd. Er staan nogal wat fietsen waarvan de eigenaar niet be^ kend is, op het Rijssense poli tiebureau. „De mensen denken, dat ze alléén op de zogenaamde kijkdagen die we zo nu en dan organiseren, naar het bureau kunnen gaan om te kijken of hun gestolen fiets misschien „weer boven water" is. Niets is minder waar, iedereen wiens fiets gestolen is kan iedere dag bij ons komen om te kijken of bij „onze voorraad" misschien rijn gestolen karretje is" aldus Schraa. De bezoekers aan de Habito '82 die voorkomen altijd nog beter dan genezen vinden, (en wie vindt dat niet?) moeten niet vergeten de stand van de Rijks politie met een bezoek te vere ren. Het is tenslotte ten bate van eigen portemonnaieü! RIJSSEN - De bezoekers aan de Habito '82 kunnen gratis in het bezit komen van een waardebon van f25.-. Gelijkertijd met het gekochte toegangs be Wh5 ontvangen de bezoekers al. een soort en quêteformulier, waarop ze kunnen vermelden welke stand van de Habito re de mooiste vinden. De formulieren kunnen bij de uit gang in een grote bus gedeponeerd worden. Doordat ook de naam van de bezoeker op het formulier vermeld moet worden krijgen de winnaars van de V.V.V.-waardebonnen vanrelf bericht of re tot de prijswinnaars behoren. Voortman, een van de drie Jon gens viel dronken in slaap. Toen het tijd was om naar de kareme te gaan om zich aan te melden sliep hij nog en werd daarom door rijn vrienden maar in het café achtergelaten. „Dan zow'm 's aow'ns in 'n duuster wal ophaal'a Wat zow? VleJ momn*n vot. Um kwa't frwer veere wa'w in de kareme. Het hele spil was al in zo'ne raai. Nen officier nten'n de naams op en dan monn'n de jong's „pre sent" segg'n. Wie wfr'n d'r ndw'kes en doe zeg 'e „Derk Voortman". Ik stott'n Dieks an en Dieks stott'n miej an. Derk Voortman skreeuw'n 'e wie. Dieks dee nen stap nao vuu'tn en doe reg 'e: „Die is der niet meneer". „Ik ben geen meneer ik ben majoor", zeg 'e, waar is die vent dan? „Hij kan niet lo pen" aè Dieks. „Niet lopen, niet lopen, wat moet hij dan hier en ginder by de infanterie doen? En doe zeg Dieks „Ja meneer majoor, anders kan hij het wel maar now niet, want hij is fraai dik". Ik m'e'n dfi'k d'r wat van kreeg". Een alleraardigst boekje, waar de lerer die het dialect kan le ren bijzonder veel plezier aan sal beleven. RIJSSEN - Een van de ruim negentig stands op de Habito'82 is die van het TEAR-fund. Veel mensen weten nog steeds niet precies wat het TEAR FUND eigenlijk is. „Wij zijn daarom blij dat we standruimte op de tentoonstelling toegewezen hebben gekregen. We kunnen op de beurs de bezoekers dan door mid del van de nodige informatie meer duidelijkheid ver schaffen", aldus mevr. G.R. Reukema-Ekster, de ak- tieve secretaresse van de werkgroep uit Nijverdal. men. Het HABI-bestuur' be staat uit voorzitter H. Wes- seis, 2e voorzitter J. Bökke- rink en de leden K. Thanner, H. Pluimers, R. Smelt en H. Bos. Als secretaris penningmeester fungeert de bankemployé de heer W. ter Harmsel. Ze zijn erg ver heugd over de onderlinge samenwerking in het bestuur, waardoor het organiseren van een HABITO tentoonstelling mogelijk wordt, zonder dat hiervoor van buitenaf een dure be roepskracht behoeft worden aangetrokken. TEAR FUND is een internatio nale Evangelische hulporganisa tie die sinds 1973 ook een kan toor in Nederland heeft. „Tear" betekent „traan" in het Engels, maar het is tevens de afkorting van „The Evangelical Alliance Relief, Het hulpfonds van de Evangelische Alliantie, in Neder land vaak aangeduid met de af korting E ZA. Tear fund geeft hulp door zen dingsgenootschappen en plaatse lijke kerken. Dit betekent effec tieve hulp. Er is een voortdu rende begeleiding van het hulp werk door de zendelingen en de kerkelijke leiding. Elke twee maanden wordt een informatie blad uitgegeven, waarin o.a. veel wetenswaardigheden worden vermeld over de verschillende projecten die men onder handen heeft. „Vooruit met de geit" Onder de veelzeggende naam „Vooruit met de geit" is men momenteel aktief voor een pro- RIJSSEN - In de stand van Bos, bock en kantoor op de Habito zal op 1 september het boekje „Derk en Dieks en Ikke" officieel verschijnen. Het eerste exemplaar zal aan burgemeester Smit worden aangeboden. Het ongeveer 50 pagina's tellende boekje be vat humoristische verhalen in het Riessens dialect. De verhalen gaan over de belevenissen van een drietal Rijssense jongens tij dens in militaire diensttijd in Amersfoort. De schrijver van de genoemde fert", wekelijks een aflevering verhalen was de heer G. ter van het vervolgverhaal. Harmsel, in die tyd als onder- Op bijzonder humoristische toon wijzer verbonden aan de Banis- verhaalt het boekje de lotgeval- school in Rassen. Hij schreef len van de drie jongens. Een ci- onder het pseudoniem SM taat uit het eerste hoofdstuk (schoolmeester). Dertig jaar ge- zullen we in het dialect vermel- leden verscheen in het toenma- den. Het voorval deed zich voor, lig Rjjssens Nieuwsblad "n Suf- nadat de jongens met de trein in Amersfoort waren aangeko- vroeg) waren. Ze kochten enkele men en „stél vroo" (veel te „hartversterkertjes" en Derk 'el ze zelf htergrond er toch 'e mensen rikkelijk oor het nonstel- te no-

Holtens Nieuwsblad | 1982 | | pagina 19