gemeente holten gemeente holten Spoor de gevaren in uw huis op GEHANDICAPTE PAARDRIJDERTJES MAAKTEN RIJTOER Overijssels TBC—Lighuisje laar Openluchtmuseum n Arnhem Tien jaar Vakantie Kinder Week HOLTENS NIEUWSBLAD PLANKHANGEN 2E RONDE Radio Oos I ORGEL-EN TROMPETSPEL ZOMERAVONDGONCERT IS "DE KANDELAAR" Verloren en gevonden Radio Oost in Overijssel |5 juli 1982 - -PAG. 5 collectie van het Nederlands Openluchtmuseum in Arnhem is Vgebreid met een TBC-lighuisje uit OlstlOverijssel. Het is op 9 juli s geschenk van de Nationale Kruis Vereniging aan het museum \ergedragen. Tuberculose is lange tijd beschouwd als volksvijand immer één: duizenden mensen stierven jaarlijks aan deze ziekte. jC-patiënten vonden herstelling in een groot aantal sanatoria, aar ook in de overal in Nederland geplaatste zogenaamde ligten- n. Dit waren eenvoudige, demontabele houten huisjes, voorzien in een draaibaar onderstel, zodat ze op de zon gericht konden orden. Zij waren vaak eigendom van de plaatselijke Kruisverem- ngen. TBC-patiênten konden er dan over beschikken voor een ims maandélange kuur. Het lighuisje, afkomstig van de Kruisver- liging Olst van de N.K.V., staat in het Nederlands Opeiüuchtmu- um opgesteld naast het woonhuis van de Oldambtster boerderij het Groningse Beerta. EN VOLKS- PIDEMIEËN [EKTEN ot ver in de vorige eeuw werd bevolking van ons land ge- listerd door ziekten, waartegen len machteloos stond. Epide- lieën, vooral van cholera en okken, eisten per keer duizen- en slachtoffers. Er waren ook esmettelijke ziekten die con tant heersten. Sommige waren hdemisch (aan een bepaalde treek gebonden), zoals de moeraskoortsen" in de kust- rovincies. Deze bestonden uit en mengelmoes van allerlei lekten, waaronder malaria, die ïen toen niet van elkaar kon nderscheiden. Vooral kinderen rerden het slachtoffer van tu berculose (de beruchte „tering") lie overal voorkwam. Nog in 920 stierven 15.000 mensen iieraan. Schrikbarend was de üigelingensterfte. In 1850 ging Heer dan éénvijfde van alle tinderen dood vóórdat ze een aar oud waren, in 1900 nog lijna 15%. Oorzaken hiervan varen allerlei maag- en darm- ftoomissen en akute infectie- aekten, gevolg van slechte voe ling, geen hygiëne en onvol- loende zorg. Dit kwam door ge- rek aan kennis, door de ar- noede waarin de meeste men- ;en waren gedompeld, en de jrote gezinnen. BESTRIJDING Besmetting met TBC-bacillen jebeurde door het drinken van jngepasteuriseerde melk van tieke koeien. Als er een patiënt tn de buurt lag te hoesten ging iet via de lucht. Bij de onder voede, minder weerbare, armen lag dit laatste voor de hand. In de grote steden woonden velen In bedompte krotr en kelderwo ningen. De dorpen op het plat teland bestonden nog in onze jaren '20 soms voor meer dan een kwart uit éénkamerwonin gen. Hierin moesten 5 6 per sonen wonen, koken en slapen. Vaak waren zij slecht onderhou den, zodat regen en sneeuw naar binnen lekten. Met een turfkacheltje werd het dan wam gestookt, waarbij men de ramen potdicht hield. Geneesmiddelen waren er niet. Wel konden TBC-lijders met goede voeding, rust en zuivere lucht weer beter worden, en door hen te isoleren kon besmetting van anderen worden tegengegaan. Dit leidde in het begin van onze eeuw tot de stichting van volkssanatoria o.a. te Hellendoorn en Hoog La ren. Voordat iemand daar kon worden geplaatst, was het vaak al te laat. Daardoor kwam de nadruk meer op de behandeling thuis door de huisartsen, de consultatieburo's en de wijkver pleegsters. Deze laatsten konden door de kleine lokale verenigin gen nauwelijks worden betaald. Daarom ging de. landelijke ver eniging tot bestrijding van tu berculose, uit collectes en uit de subsidies die de staat vanaf 1905 verstrekte, onder meer bij dragen in hun salariskosten. LIGHUISJE Als door de omstandigheden thuis verpleging niet mogelijk was, kon de patiënt worden on dergebracht in een lighuisje of lighal van de vereniging. Dit waren eenvoudige, demontabele houten keetjes, meestal voorzien van wieltjes op een draai- onderstel zodat zij op de zon konden worden gericht. Vaak werden er een aantal bij elkaar gezet achter een kruisgebouwtje of op een weiland bij het dorp; op afgelegen plaatsen (zoals bij boerderijen) stonden zij op het erf. Tot aan de 2e wereldoorlog hebben vele duizenden mensen in deze huisjes gekuurd. In deze eenvoudige demontabele houten huisjes, voorzien van een draaibaar onderstel, zodat ze op de zon gericht konden worden, herkregen veel TBC-patiênten na een soms maandenlange kuur hun gezondheid. STRATENVOETBAL Het jaarlijkse „Stratenvoetbal-toemooi" dat enkele weken geleden i.v.m. de tropische hitte werd afge last zal dankzij de medewer king van de voetbalvereni ging „Blauw Wit" en „S.V. Holten" hoogstwaarschijnlijk toch nog door kunnen gaan. Maandagavond om 8.00 uur zal in de can tine van „Blauw Wit" op sportpark „Mèer- manskamp" een vergadering worden gehouden waarop de leiders van alle straat- en buurtteams die zich voor deelname hebben toegezegd worden verwacht. Op veler verzoek wordt het concert dat vorig jaar gegeven werd in de Geref. Kerk „de Kandelaar" te Holten, herhaald, uiteraard met een andere maar niet minder boeiende program makeuze. Organist Peter Eilan der en trompettist Hans van de Maten komen op 24 juli weer naar Holten. Peter Eilander, geboren in 1957, kreeg zijn opleiding onder meer bij de bekende Kamper organist Willem Hendrik Zwart, gevolgd door een studie aan het conser vatorium te Zwolle waar hij in 1981 het einddiploma behaalde. Als kerkorganist is hij verbon den aan de Hervormde ge meente te Apeldoorn. Eilander zwaait de muzikale scepter over twee Chr. gemengde koren en over een mannenkoor terwijl hij de uitvoeringen van vele andere koren opluistert als organist. Om de muzikale verscheidenheid te vergroten werd voor dit con cert uitgenodigd trompettist Hans van de Maten. Deze 25- jarige musicus werd onder meer onderwezen door Herman Hop man, lid van het Gelders Okrest terwijl hij momenteel deze stu die voortzet bij de gebroeders Brouwer. Wie beide jonge con certgevers vorig jaar beluistert heeft zal deze avond zeker niet willen missen. De aanvang is om 20.00 uur en de toegangs prijs bedraagt 5.- (voor kinderen van 12 jaar en ouder 3.-). Op 7 augustus zal het tweede concert worden gegeven waarvan het programma zal bestaan uit ver zoeknummers die u tot 1 augus tus in kunt dienen bij Orgel kring Vox Humana, de Wimpel 13, 3904 PD Veenendaal. Aan de vooravond van de Kin der Vakantie Week meldt jeugd leidster Dianne van Overvelde nog even de verschillende „lan den", die zoals het een trek ker svolk als de zigeuners be taamt aangedaan zullen worden. Dat wil zeggen niet de landen want dat moeten jullie zelf maar uitdokteren maar wel de plaats jes in Holten waar het zigeu nerkamp zijn wagens „stalt". Iedere dag zal opnieuw een an dere pleisterplaats worden ge vonden, dat kan zijn op Dik ker sweitje, het Snatergat (Hol- terbroek), Schuppertsweitje, de Noordpool en niet te vergeten de laatste aanlegplek vrijdag op Kalfstermansweide. Een 140 kinderen gaven zich inmiddels al op en zo'n 40 vrijwilligers zijn beschikbaar (vrijioilligers zijn nog welkom). Per plek zul len de woonwagens in een kring worden gezet met in hun mid- ïo JAAR Kinder Vakantie Week Holten den een echt Zigeunerskamp, met de vlag in top. De wagens worden voorzien van verschillende Jamilie"- naambordjes. Als je nog mee wilt doen aan deze geheimzin nige trektocht door het Zigeu- nerland kun je je nog opgeven bij het Paalhuus, tijdens werk dagen en bij 't Kolnus op de woensdagmiddagen tussen half drie en half vijf. Vrijdagavond 9 juli j.l. werd in zwembad Twenhaarsveld de 2e ronde van de Holtense kam pioenschappen plankhangen ge houden. Zoals bekend is er op alle vrijdagavonden in juli en augustus vanaf 20.00 uur een nieuwe ronde. De besten van De Stichting voor gehandicapten van plus minus twee uur over startte zaterdag 10 juli rond de Borkeld richting Schwart- half elf met een kleine 50 deel- zwald (Rijssen). Vertrek en aan nemers, gezeten in 10 koetsjes komst waren bij manege Bei en een huifkar voor een rijtoer dman. imomrhmh De „Bergrijders" hadden mee was. Een tussentijdse stop werd gemaakt op de parkeer plaats van de E8. Het was voor het derde achtereenvolgende jaar dat men de kinderen deze tocht aanbood en met succes! De gehandicapte paardrijdertjes klaar voor de rit in de koetsjes die hen afgelopen zaterdag ten deel viel. weer geheel belangloos de mooie route uitgezet en de tocht geor ganiseerd, een gegeven vmar men ook zaterdag weer erg blij deze rondes gaan over naar de finale, die in de zwemvierdaag- seweek (30 aug. t/m 3 sep.) wordt gehouden. De 2e ronde telde 32 deelnemers, in leeftijd variërend van 8 tot 48 jaar. Het is in de eerste ronde door J. Post gevestigde voorlopige re cord van 1 minuut en 53.4 sec. werd niet verbeterd. De tien beste tijden van de 2e ronde waren: l.J. Aaltink 1.52.6 min.; 2.D. Zandvoort 1.51.0 min.; 3. E. Krooshof 1.50.3 min.; 4.J. Jan sen 1.44.4 min.; 5. G. Beldman 1.43.7 min; 6. B. Blaauw 1.40.9 min.; 7. M. Vlietstra 1.36.2 min.; 8.H. Kolkman 1.34.6 min.; 9.G. Schuppert 1.31.1 min.; 10. H. Dijkink 1.28.7 min. De volgende ronde wordt ge houden op 16 juli. Aanmelding kan ter plaatse geschieden. Aan de deelname zijn geen kosten verbonden. Gevonden voorwerpen: haak- naald met rode wol; grijs kin- derportemonneetje inh. f 11.65; blauw regenpak; horloge, heren, Quarz Plato grijs-zwart, metalen band; sleutelbos (4 sleutels), Rabobank; trainingsjack, licht en donkerblauw; bril; dokumen- tatiemap; 2 bankbiljetten t.w.v. f20.-; rood tasje, inh. traveller- cheques t.w.v. 1140 dollars; Opelsleutel. Verloren onderwerpen: fietstas, zwart, inh. doosje met banden plaksel; damesbril, gevlamd montuur; 2 sleutels aan voetje (Leidekker); verz.plaatje brom fiets RSX 764; honderiem, rood met ijzeren knoopjes; horloge, heren, gein er digital, grijs, meta len bandje; rood regenpak; 1 krielkip; 1 patrijs; lichtblauw handschoentje; trainingspak rood/zwart; 1 pauw, blauw met blauwe kraag (haan); visstoeltje, bruin met lichtgekleurde bekle ding; bos sleutels, 7 8 sleutels aan hardplastic sleutelhanger; bril, met alic montuur (kinder); rood/paarse regenjas v.e. regen pak; T-shirt, grijs met lange mouwen; zwart lederen heren portemonnee, inh. f6.-. Er gebeuren thuis meer ongelukken dan in het verkeer. Het verschil met het verkeer is alleen dat de ongelukken in en om het huis veel vaker te vermijden zijn. En ze zijn vaak te vermijden als men alleen maar bedacht is op het gevaar, Het is vaak niet meer dan een weet. Met die gedachte is het achter hoofd gaat het Veiligheidsinsti tuut dergelijke gevaarlijke situa ties te lijf. Het heeft daartoe bijvoorbeeld een inspectieüjst samengesteld aan de hand waarvan men zijn huis kan na lopen op gevaarlijke toestanden. Wie aan de hand van de lijst zijn huis bekijkt (doe dat samen met de huisgenoten) krijgt éen goed beeld van de veiligheid. Reden tot tevredenheid mag er best zijn als men hoog scoort, zolang men zich maar realiseert dat men met veiligheid nooit klaar is. Er zijn altijd nog wel kleinigheden te verbeteren. De inspectielijst (titel „Oost, West, Thuis Best"?) beperkt zich tot enkele hoofdzaken: vallen; -electriciteit, -gas; -kolen en hout; -olie; -brand; gevaarlijke stoffen; -hobby en diversen. Al die onderdelen zijn opge splitst in veel voorkomende ge vaarlijke situaties, waarbij men kan invullen of men die in zijn huis aantreft of niet, of dat men het niet zeker weet. Zo krijgt met 150 vragen voorgeschoteld, zodat men -als men zéér veilig heidsbewust is- 150 punten kan halen. Haalt men er minder dan 75 dan kunt u haast geen stap verzetten zonder in gevaar te verkeren. De veiligheid thuis is ook het thema van een leuke zoekplaat van het Veiligheidsinstituut, waarop tientallen gevaarlijke si tuaties zijn afgebeeld. Op het eerste gezicht ziet het er alle maal heel onschuldig uit, maar bij nader inzien blijkt het vrien delijk huis, dat op de plaat is afgebeeld, te balanceren tussen een reeks van kleine en grote rampen. Er hoort een antwoord lijst bij, die uit de doeken doet hoe griezelig het vrolijke volkje op de plaat in de weer is. Placs, die de veiligheid thuis onder de aandacht wil brengen, kunnen de folder en de zoek plaat bestellen bij het Veilig heidsinstituut in Amsterdam, telefoon 020-73 64 14. Donderdag 15 juli: 12.00-12.30 uur: ANP plus nieuws uit Overijssel en Gelderland, agenda 17.00-18.00 uur: ANP plus nieuws uit Overijssel en Gelderland, agenda. Een programma over de aanleg van de N-50. Vrijdag 16 juli: 12.00-12.30 uur: ANP plus nieuws uit Overijssel en Gelderland, agenda, regionaal weerbericht. 17.00-18.00 uur: ANP plus nieuws uit Overijssel en Gelderland, re gionaal weerbericht. Het pro gramma „Met Radio Oost het weekend in", waarin o.m. uit- gaanstips en de film- en t.v.- rubriek. Zaterdag 17 juli: 17.00-18.00 uur: ANP plus nieuws uit Overijssel en Gelderland, agenda. Het sportprogramma van Radio Oost. Zondag 18 juli: 11.00-12.00 uur: ANP. Verzoek- platenprogrogramma van Radio Oost, waarin o.a. agenda en korte sportberichten. 18.00-19.00 uur: ANP - Sportpro gramma van Radio Oost. Maandag 19 juli: 12.00-12.30 uur: ANP plus nieuws uit Overijssel en Gelderland, agenda, regionaal weeroverzicht en de groente- en fruitprijzen door Jan Rietveld. 17.00-18.00 uur: ANP plus nieuws uit Overijssel en Gelderland, agenda. Het boerenprogramma en het programma „Op de koop toe", een konsumentenrubriek. Dinsdag 20 juli: 12.00-12.30 uur: ANP plus nieuws uit Overijssel en Gelderland, agenda en weerbericht. 17.00-18.00 uur: ANP plus nieuws uit Overijssel en Gelderland, agenda. Het programma Mensen maken nieuws. Woensdag 21 juli: 12.00-12.30 uur: ANP plus nieuws uit Overijssel en Gelderland, agenda, regionaal weeroverzicht. 17 00-18.00 uur: ANP plus nieuws uit Overijssel en Gelderland, agenda, regionaal weeroverzicht en het programma Midweek. Radio Oost trekt deze zomer weer vier weken met z'n uit zendingen de regio in. In een twintigtal plaatsen in Overijssel en Gelderland zal er dagelijks tussen 17.00-18.00 uur een recht streekse radio-uitzending ver zorgd worden. In de meeste plaatsen wordt er door lokale orkesten voor de muziek ge zorgd. De radio-karavaan reist rond met een tot podium ver bouwde decortrailer van de N.O.S. en een radiowagen ge schikt voor muziekuitzendingen. De volgende plaatsen worden bezoch't: In de week van 2 au gustus tot en met 6 augustus: Nieuwleusen, Almelo, Oldenzaal, Enter en Hellendoorn. Op 4 woensdagavonden van 21.00- 22.00 uur organiseert Radio Oost een wekelijks pop-concert. Op woensdag 28 juü in Elburg met de Frank Boeyengroep. Op 4 aügustus in Oldenzaal met Normaal, op 11 augustus met Steve Woodley in Ermelo en op 18 augustus in Lichtenvoorde met Flavium. Door burgemeester en wethouders op 6 juli 1982 verleende vergunningen, ontheffingen e.d. 1. aan de Tennisclub Holten vergunning verleend voor het vergroten van de kleedruimtes Valkenweg 6; 2. aan J.S. de Schure toestemming verleend tot het houden van de Schuredag op 17 juli 1982; U kunt zich voor het inwinnen van informatie over de zaak zelf dan wel over eventuele mogelijkheden tot het indienen van een bezwaar- of beroepschrift in verbinding stellen met de afdeling Algemene Zaken ter gemeentesecretarie.

Holtens Nieuwsblad | 1982 | | pagina 5