Dameskampioenen konden niet promoveren A gemeente holten em hol eer Iten üt Koffieconcerten behouden volgend seizoen eigen identiteit ONKRUIDBESTRIJDING IN HOLTEN TER DISCUSSIE? h HOLTENS NIEUWSBLAD DOOR BURGEMEESTER EN WETHOUDERS OF 8 JUNI 1982 VERLEENDE VERGUNNINGEN, ONTHEFFINGEN E.D. HOLTENS NIEUWSBLAD fÊBÊÊm Blij dat ze er weer is! Datum inhoud en uitvoering van belang Zondagsschool Voor de afbouw heeft Gamma Bijssen alles om er wat moois van te m«Tr<*n, Bassen, Enterstraat 190. Tfel, 05480-16488 Gamma maakt *t u makkelijk. 17 JUNI 1982 -PAG. 5 In het Holtens Nieuwsblad van 27 mei j.l. stond bij de medede lingen van de Gemeente Holten een overzicht van de in dit jaar nog uit te voeren chemische onkruidbestrijding door de Plantsoe nendienst. Dit overzicht werd gegeven op verzoek van de P.v.d.A.-fractie in de gemeenteraad, die in november 1981 kriti sche vragen stelde over het gebruik van onkruidbestrijdingsmid delen in de gemeente Holten. Naar aanleiding hiervan bestudeert de dienst Gemeentewerken de vraag of er in Holten kan worden overgegaan tot een andere methode van onkruidbestrijding. Diverse gemeenten werken namelijk - soms al geruime tijd - zon der of met heel weinig onkruidbestrijdingsmiddelen. In 1978 ge bruikten 25 gemeenten deze middelen helemaal niet. In het Friese Smallingerland worden al 10 jaar lang geen (onkruidbestrij dingsmiddelen gebruikt. Andere gemeenten zoals Huizen, Lelystad en Zwolle gebruiken heel weinig. Blijkbaar is het dus mogelijk op een economisch verantwoorde manier aan groenbeheer te doen zonder (al te veel) bestrijdingsmiddelen toe te passen. Toch spuiten gemeente en an dere overheden vermoedelijk nog maar dan een half miljoen kilo gram onkruidverdelgers per jaar. Als daar kritiek op komt wordt al gauw gezegd dat de betrok ken middelen toegelaten en dus veilig zijn. Dat bestrijdingsmid delen, als zij toegelaten zijn, au-' tomatisch veilig zijn is echter beslist onjuist. Aan alle toegela ten bestrijdingsmiddelen zitten bepaalde risico's. Bij het toela tingsbeleid wordt bepaald of die risico's aanvaardbaar zijn of niet. Men kan echter verschil lend oordelen over wat wel en wat niet aanvaardbaar is. De Stichting Natuur en Mileu vindt met name het gebruik van de middelen 2,4D, Paraquat, Simazine en Amitrol onaan vaardbaar en pleit voor intrek king van de toelating van deze middelen voor gebruik op plek ken als straten, fietspaden, trot toirs, plantsoenen en bermen. Het in onze gemeente veel ge bruikte middel Gesatop bevat Simazine, een op zich weinig giftige stof. Simazine wordt ech ter slecht afgebroken en de om zettingsproducten in de grond veranderen het erfelijk materiaal van proefdieren. Zulke verander ingen kunnen leiden tot aange boren afwijkingen bij het nages lacht. Ook staat contact met Simazine onder verdenking van kankerverwekkende effecten. Het voor fietspaden, straten en parkeerplaatsen gebruikte mid del Saminol bestaat uit Sima zine en Amitrol. Ook Amitrol verdenkt men van lange termijn effecten voor de volksgezondheid; het mag niet worden toegepast na bloei bij struiken waarvan de vruchten worden geplukt door het publiek zoals rozebottels en bramen en in de buurt van consumptiege wassen (volkstuinen). Uit onderzoek is gebleken dat werken met Amtrol een ver hoogde kans op kanker geeft. Ook is er een ongeval bekend waarbij drie kleuters uit Deume naar het ziekenhuis moesten omdat de speelplaats van hun school met een Amitrol bevat tend middel was bespoten. Het middel Gramoxone bevat paraquat, een zeer giftige stof. Het binnenkrijgen van betrekke lijk kleine hoeveelheden kan zeer ernstige longaandoeningen tot gevolg hebben. Al bestaat er onder deskundigen verschil van mening over de gevaren die aan deze middelen zijn verbonden, wel is men het er over eens dat het gebruik hiervan zoveel mo gelijk beperkt moet worden! Op verschillende manieren kun nen er niet-chemische oplossin gen voor de onKruidproblemen gevonden worden. De onkruid bestrijding in het Openbaar Groen verschilt principieel van die in de agrarische sector. Hier hoeft men geen hoge op brengst van een monocultuur te halen, maar wil men juist een rijk geschakeerd mogelijk biolo gisch leven. Het is vaak een overdreven „netheidsideaal" dat de plantsoenendiensten tot spui ten brengt. Belangrijk is dat men anders aankijkt tegen het begrip onkruid. Als voorbeeld zijn de wegbermen van rijks- en provinciale wegen te noemen waar 10 jaar geleden geen wilde plant mocht groeien, waar ton nen herbiciden werden gespoten en waar 6 7 keer per jaar moest worden gemaaid. In de jaren '70 kwam de vraag naar voren of dit allemaal wel zo zin vol was en vooral Prof. P. Zon derwijk (destijds werkzaam bij de Plantenziektekundige Dienst) heeft zich er erg voor ingezet weer mooie bloemrijke bermen langs de wegen te krijgen. In het begin kwamen er veel be zwaren van o.a. beheerders maar deze bezwaren konden allemaal weerlegd worden. Tegenwoordig wordt er vrijwel niet meer gespoten en probeert men de bermen zo schraal en zo voedselarm mogelijk te houden waardoor de grassen langzamer groeien en zich weer kruiden kunnen vestigen. Er wordt nog maar 1 k 2 keer per jaar ge maaid, waarbij het maaisel wel moet worden afgevoerd. Het 'gaat hierbij om zo'n 25.000 hec tare „natuurgebied" waar ge tracht wordt de oude inheemse plantenrijkdom weer terug te krijgen. Gelukkig stappen ook steeds meer gemeenten af van de ver- doorgevoerde en kostbare „ne- theidszorg". Zo worden er weer onkruiden in gazons toegelaten als madelieijes, paardebloemen en ereprijs. Kinderen beleven veel plezier aan het plukken van Enkele weken geleden stond er in het Holtens Nieuwsblad een overzicht over de stand van za ken betreffende de verschillende competitie-teams, die op zater dag en zondag hun matches speelden. Daarbij werd een zéér belangrijke groep niet in de. schijnwerpers genomen. U moet weten dat op dinsdag een groep huisvrouwen in een' officiële competitie speelt. Ook uit de T.C. Holten is zo'n team samen gesteld, te weten: Els Jannink, Renee Klijnsma, Jenny v.d. Meulen en Ellen Verburg. Dit team is kampioen geworden in hun groep. Maar dat wil niet zeggen dat het team automa tisch promoveert. Er is n.l. in dezelfde klasse nog een kam pioen, en dat is de T.C. Wool- deres uit Hengelo. Tegen dit damesteam moest een promo tiewedstrijd worden gespeeld. De datum was 8 juni. De banen: Holten (volgens loting). Nou, die dinsdagmorgen was de spanning 1. aan de heer G.W. Rensen vergunning verleend voor plaatsen c.q. vergroten van een berging voor landbouwmachines bij het perceel Espelodijk 13; 2. aan de stichting Terrein sport Holten vergunning verleend voor het houden van een „Military Holten 1982" met nevenaktiviteiten in de Zuurberg/Beuseberg op 25 en 26 juni 1982; U kunt zich voor het inwinnen van informatie over de zaak zelf dan wel over eventuele mogelijkheden tot het indienen van een bezwaar- of beroepschrift in verbinding stellen met de afdeling algemene zaken ter gemeentesecretarie. 1 r te snijden. De eerste single speelde Els Jannink. Haar tegenstandster, een engel van geduld en vast van slag, retour neerde de lage drives, de hoge lobs, kopballen, crosses, soms tot wanhoop van Els, die twee maal een tie-break nodig had om de partij te winnen: 7-6; 7-6. Renée Klijnsma nam de 2e single voor haar rekening, had een tie-break nodig om de eer ste set te winnen en de 2e set bracht ze met 6-4 op haar naam. Bij deze partijen mogen we opmerken: 1. de royale spor tiviteit van de tegenstandster van Els; 2. de ijzeren mentaliteit van Renée, die in de le set een 1-5 achterstand omzette in winst: 7-6. Toen kwamen de dubbels. Hier bij applaus voor de mentaliteit van de dames uit Hengelo; die ondanks de sombere vooruit zichten (2-0 achterstand) alle dubbelspelen naar zich toe trokken: met de standen 4-6, 0-6, 7-6, 4-6; en 3-6, 5-7. Zodat de dames uit Hengelo promove ren., en ons damesteam blijft spelen in de 3e klasse. Maar: ze spelen er niet minder prettig om. bloemen en bovendien krijgen grasvelden met een tot op ze kere hoogte toegelaten onkruid vegetatie bij droogte minder snel een bruin uiterlijk. Verder groeien de grassen minder snel, waardoor minder vaak gemaaid hoeft te worden wat kostenbes parend werkt. By sportvelden is een dichte stroeve grasmat erg belangrijk. Hierin moeten on kruiden dan ook wel bestreden worden. By verhardingen, trot toirs, straten en paden die rede lijk bereden of belopen worden krijgt onkruid vaak nauwelijks de kans de kop op te steken. By de gemeente Lelystad kan men wel het standpunt horen, dat als er onkruid groeit op een stoep of verharde weg, deze weg er eigenlyk niet had moeten lig gen. Aan de andere kant kun nen te hoog opschietend on kruid stoepen en straten moei lijk begaanbaar maken. Hier zal men moeten kiezen tussen che misch behandelen en het op mechanische wijze verwyderen van het onkruid. De laatste aanpak is duurder dan de che mische. Toch zyn de kosten wel te drukken, byvoorbeeld: Als de straat, vooral in de goten en by de erfafscheidingen regelmatig geveegd wordt, zal de onkruids- groei aanmerkelijk minder wor den. In heesterbeplantingen en bosplantsoen moet er alleen on kruidbestrijding plaatsvinden in de aanlegfase gedurende 2 tot 3 jaar na aanplant. Hierna onder vinden de struiken geen nade lige gevolgen meer van het on kruid en is ondergroei juist vaak heel aantrekkelijk en vogels en andere dieren varen er wel by. Ook kan men zorgen voor een gerichte ondergroei onder de beplantingen van bodembedek- kende planten als dovenetel, klimop, hondsdraf, maagdepalm enz. Verder kan men aardig ogend onkruid inzaaien als na- gelkruid, (dag) koekoeksbloem en stinkende gouwe. Bloemper ken en rozeperken moeten wel onkruidvrij gehouden worden. Omdat het hierby meestal om kleine oppervlakte gaat kan dit vaak goed door schoffelen. Al met al lykt het ook voor de gemeente Holten goed mogelyk tot een veel beperkter gebruik van chemische onkruidsbestry- dingsmiddelen te komen. Mocht u, in uw ogen overbodige be spuitingen tegenkomen, neemt u dan contact op met de Dienst Gemeentewerken. Werkgroep Natuur en Milieu (Tel. 3133). Advertentie-adviseur W. FREDERIKS Prins Hendrikstraat 18 Nijverdal Telefoon 05486-13264 Advertenties en abonnementen kunt u in Holten opgeven bij G.W. KNAPEN Larenseweg 3, tel. 1224 tot dinsdags 12.00 uur In Bathmen bij: H. V00GSGEERD Deventerweg 34 - tel. 1665 tot dinsdag 12.00 uur t-,/ V\ V pi Het mooie weer betekent over volle stranden. Honderdduizen den zoeken verkoeling aan de kust. By alle plezier heeft de po litie het reuzedruk om huilende kinderen en radeloze ouders weer bij elkaar te brengen. De strandpolitie adviseert dan ook, om kinderen een pleister op de rug te plakken met daarop naam en adres. Opzet en inhoud van de koffieconcerten het volgend seizoen zul len gezien het nu al weer samengestelde programma opnieuw voldoen aan de eisen die een inmiddels hechte groep bezoekers stelt aan de soort muziek in besloten gemeenschap tijdens een koffieconcert in de aula van de Scholengemeenschap. Tijdens een terugblik met twee leden van de werkgroep; Riemco Berends en de heer van Wingerden blijkt dat bepaalde samenstellingen van instrumenten bij het publiek in trek waren. Vooral meerdere in strumenten, waardoor meer variatie wordt verkregen zijn erg ge wild. Dan blijken uitvoering en vooral ook uitleg van belang voor de sfeer die er heerst tijdens een koffieconcert. „Het publiek is tamelijk traditioneel ingesteld en té „zware" pro gramma's worden duidelijk minder gewaardeerd. Combinaties van bijvoorbeeld piano, fluit en viool „doen" het echter erg goed. Bepalend voor de opkomst zijn zeker weersgesteldheid en ook datum. Het laatste concert zou eigenlijk niet té laat in het sei zoen gepland moeten worden. De kans op goed weer is dan in hoge mate aanwezig, waardoor het concertbezoek minimaal wordt, dat bleek duidelijk uit de geringe opkomst tijdens het laatste concert", vertelt de heer van Wingerden. Omgekeerd geldt het zelfde voor het eerste koffieconcert van het nieuwe seizoen dit zou niet te vroeg geprikt moeten worden. Tijdstip, inhoud en uitvoering zijn drie punten die centraal staan bij de terugblik op het af gesloten seizoen. „De aktivitei- ten moeten erop gericht zyn te leiden tot „selfsupporting", met andere woorden al te exclusieve concerten die weinig bezoekers trekken. Een andere doelstelling van de werkgroep is bijvoor beeld dat de concerten gebon den moeten zijn aan een vaste plaats en een vast tijdstip, waarvan slechts incidenteel van mag worden afgeweken".ggr- ste uitvoering met „Dies- senplas" Voor wat betreft het eerste kof fieconcert in het nieuwe seizoen zal inderdaad voor het eerst uitgeweken worden naar een andere omgeving en wel naar „Diessenplas". „Naar een jarige moet je toe gaan vonden we. „Diessenplas" heeft eind september haar jaar lijkse „Diessenplasweek" die dit jaar in het teken van de muziek zal staan en vanaaar ons idee een gezamenlijk programma te presenteren, op zondag 25 sep tember. Op het programma voor die dag staan de Japanse har piste Masumi Nagasawa en de fluitist Ernie van Genen. Ook het tweede concert ligt al vast (14 november) dan zal het Zutphens Barokensemble be staande uit 11 mensen de aula van de Scholengemeenschap be zetten. Het derde concert (Nieuwjaarsconcert) vindt plaats op zondag 2 januari en zal een soort Nieuwjaarsontmoeting moeten zyn, opgeluisterd door het Brabants Volksorkest. Ook staat vast dat het laatste koffie concert een concert vóór en dóór Holtenaren zal zyn. Datum 1 mei! „Gezien het steeds meer dicht draaien van de subsidiekraan hopen we in de toekomst min der afliankelyk te kunnen wor den van de subsidieregeling. Het functioneren by de gratie van subsidie is een druk die we ei genlyk liever niet zouden heb ben". Het verhaal zou niet compleet zijn als we niet even de Stich ting bedanken voor het klaar maken van programma's en affi ches voor de koffieconcerten. Dank aan Janneke Bronsvoort, Herman Kampman en Dianne Overvelde. Riemco Berends blyft de ontwerpen voor zyn reke Aan de ouders en aan de meis jes en jongens van Zondags school Holten. Zondag a.s. 20 juni, is alweer de laatste keer, dat wij als zondagsschool met jullie samen komen. Deze zon dag, waaraan de Jongeren- dienst, de CJ.V. en zondags school meewerken, willen we heel graag samen met jullie ouders en andere familieleden, vieren in de kerk. In deze dienst nemen de meisjes en jongens van klas 6 afscheid van zondagsschool. Laat door uw aanwezigheid zien, dat U er zich ook bij betrokken voelt Wij verwachten alle kinderen van alle klassen om kwart voor tien bij de Dorpsschool, waar van ze dan gezamenlijk naar de kerk komen. Aanvang van de N.H. Kerk 10 uur, voorganger Ds. W. Vons. Wij wensen allen een gezegende, feestelijke dienst toe. Met vriendelijke groeten, Het Zondagsschoolpersoneel. rrr+tj MIMI De Gamma Bouwmarkt in fty ssen heeft een enorme sortering afbouw- materialen Stuk voor stuk van prima kwaliteit en tegen zeer lage pry zen. U kunt er kiezen uit o.a.: Wand- en vloertegels: grote kollektie van alle bekende merken zoals Mosa,j3phinx, Steenbok, de Valk, Kerkdriel en nog vele andere. Mozaïek: alleen al uit voorraad ruim 30 soorten. Steenstrips: o.a. gebakken steenstrips, keuze uit ±35 soorten. Pry zen per m2 vanaf 19.-. Open haarden: zowel in inbouw- als in voorzethaarden 'n grote keuze. Keukens: in onze toonzaal presenteren wy ±17 modellen Stuk voor stuk naar wens en op maat leverbaar. Houten schroten: in diverse soorten en afmetingen Verder,vindt u by Gamma ook; wandplaten, Travertin vensterbankplaten, plafondplaten, Polynorm kozijnen, deuren, gewassen grindtegels, houten kozynen en ramen, isolatiematerialen en nog veel meer.

Holtens Nieuwsblad | 1982 | | pagina 5