weede rondzendbrief Dr. Schaeffnerin derde periode Ghana Wee mooders spraoke mint en eert, Is ok 't anheum wisse weerd OVER HENDRIK JAN KREBBERS Oosterse gerechten voor de goedkope groentetijd RESULTATEN PUPILLEN BLAUW WIT' HOLTENS NIEUWSBLAD Oostelijke kampioenschappen softbal i Holten B2 speelde in Zeist G. Egberts had snelste duif m 27 MEI 1982 -PAG. Uj van Krebbers in Arnhem in het bezit zijn van de onderwijzersakte. Een Vandaag is het precies 25 jaar geleden dat Ghana als eerste kolonie in Afrika n onafhankelijk werd. Dit zou op grootse wijze gevierd worden: alle leiders van de {vez?. woorden zijn vrije Afrikaanse staten waren reeds uitgenodigd en in de Bondsrepubliek werden Jobbers, die met i Jrr™ Ka ^rcedessen besteld. Maar niets van dit alles. Toen de nieuwe leider van MiurS^H Gelderse hoofdstad meiden voor Jerry Rawlings op Oudejaarsdag de macht overnam was zijn eerste officiële daad j!'van de vervulling van ziln müitaire de afgelasting van de feesten rond Ghana's 25ste verjaardag. Volgens hem viel er dienstplicht. Na enige tijd moest mets te vieren: Als Gold Coast was Ghana een modelkolonie geweest, de parel j y! 1 flat hij in een militair hospitaal van het Britse Empire; nu een derde wereldland dat bankroet is. In een bewogen ae c n 3P Ulame- worden opgenomen. Daar werd radiotoespraak vertelde Rawlings over z'n gewetensnood: bij zijn eerste coup iai?' Jï-!?11 en ,e afgekeurd en uit de dienst twee jaar geleden had hij mensen voor het vuurpeloton gebracht. Daarna had hij bekendheid genoot, ontslagen. Kort daarna - 15 de- spontaan de macht overgedragen aan een burgerregering, die gekozen was. Ver- Hendrik Jan Krebbers cember 1872 - werd Hendrik Jan kwisting, wanbeleid en corruptie woekerden echter voort en het leek of de awam °P maa*^ ***52 hoofden indertijd voor niets gerold waren. Daarom zette hij de president af, ter wereld m Gelselaar, stuurde het parlement naar huis en riep de bevolking op tot een revolutie. Die *n he* *U1S. v£n Z1in ?u" kwam echter wat moeizaam op gang: het leek pf de Ghanezen vermoeid waren rs' behorende tot omdat ze dit voor de vijfde keer binnen een aantal jaren moesten meemaken. ee? aaf Rawlings heeft zichzelf niet tot staatshoofd uitgeroepen: Hij hoopt dat de revolu- sPlaatsJe - stond tie een nationale leider zal voortbrengen. Zo zijn we getuige van een land, dat haast wanhopig worstelt om orde op zaken te stellen en om z'n wapenspreuk „Freedom and Justice" enige inhoud te geven. Het is in de eerste plaats een worsteling met zichzelf: wie neemt de leiding? De burgers die Rawlings uitnodigde om zit ting te nemen in de nieuwe re gering bedankten voor de eer. De baan was te onzeker. Binnen de strijdkrachten heerst geen eensgezindheid, er heeft bloed gevloeid. De universiteiten zijn gesloten, studenten moeten helpen de re volutie te verbreiden. Hoe? Wat hulpeloos halen ze de schouders op als je het vraagt. Revolutio naire raden binnen iedere orga nisatie, ook ons ziekenhuis. Hel per-s? Rapporteurs? Dan de wor steling om economisch weer ge zond te worden. De cacao moet de broodnodige harde valuta verdienen, de cacao die soms ja ren opgesloten lag in de dorpen omdat er geen transport was. Met de vinger aan de trekker organiseerden de militairen dit vlot: met verbaasde gezichten Donderdag 27 mei 1982 12.00-12.30 uur: ANP plus nieuws uit Overijssel en Gelderland, agenda, regionaal weerbericht. 17.00-18.00 uur: ANP plus nieuws uit Overijssel en Gelderland, agenda. Knelpunten in de regio, met als onderwerp: de vakbewe ging in Nederland. Vrijdag 28 mei 1982 zag ik de mensen uit een bus stappen die gevorderd werd. Daarna moesten ze helpen de bus vol te laden met zakken ca cao. Alleen al uit onze hoofd plaats Konongo werden zo bin nen een week 18000 zakken ca caobonen naar de haven ge transporteerd. Vier volle schepen verlieten Tema Harbour (inder daad van het bekende liedje uit de jaren '60); het gerucht circu leert dat de eerste in Rotterdam geweigerd is. Door de jarenlange opslag zou de kwaliteit van de bonen te laag geworden zijn. Ook met de andere Afrikaanse landen is er een worsteling: het cacao-kartel (Ghana, Ivoorkust, Sierra Leone, Nigeria en enige andere) wilde de aanvoer een poos stop zetten om de prijs op de verzadigde wereldmarkt op te drijven. Ghana kon zich dat uit eraard niet permitteren. De rijke landen wachten af: Minister van der Stoel zegde z'n voorgenomen bezoek af en daarmee ging een hulpprogramma van vele miljoe nen de ijskast in. Libye heeft uiteraard hulp aangeboden, ge lukkig op zeer beperkte schaal. Rawlings, zoon van een Schotse apotheker en een Ghaneese, wil de gezondheidszorg prioriteit ge ven. Hij stuurde een kolonel naar Agogo, o.a. om ons dis- trictswerk te bekijken. Moeilijk zo'n bezoek: men wil in korte tijd zien, waar je jaren mee be zig bent terwijl een proces in de dorpen niet zo maar te bezichti gen is. Tijdens het eten breekt Emiel het ijs door hem te vra gen waar hij z'n geweer eigenlijk gelaten heeft. „Mijn geweer is een injectiespuit" antwoordt de Krebbers onderwijzer in Holten, waar Harmen Hendrik Rörik (1813-1893), geboortig uit het Duitse Hardinghuizen onder Uelsen (Graafschap Bentheim)» de scepter zwaaide. De overbe volkte dorpsschool was toen nog in de schaduw van het kerkge bouw der hervormde gemeente kwaliteit van het leven en de Jongste van vier zoons, gevestigd. Het tractement van criteria daarvoor uit te stellen De onderwijzer Krebbers bedroeg f350.- per en wandel naar Isaac, die in het Rot(h)man, opvolger van Jaar- Daarvan moest hij f 150.- lemen schooltje buiten het dorp L. Stevens, was zijn dragen aan zijn hospes Kalf- verblijft om op de ijskastjes met „meester". Rot(h)man sterman> 016 behalve herbergier Vaccines te passen. Isaac had vond ziin laatste rust- ook wethouder was- Krebbers deze trip voorbereid en daarvoor «laats on het kerkhof ?prak over "de deftige boeren" moest hij over een bosweg rei- vL L-^5Ï501 herberg", waar hij een kamer daghuurder- aan de oude zandweg naar Die- penheim. Hij was de jongste van vier zoons. moest hij over een bosweg rei zen op een dag dat dat beslist verboden was. Op woensdag is het bos voor de bosgoden en mogen mensen de dorpen niet verlaten. De chauffeur van de Land Rover had bezwaar ge maakt: véél te gevaarlijk om te gaan. Maar Isaac had gezegd: Ik ben niet bang, ik heb m'n eigen God en bovendien neem ik m'n hond mee! Ik tref hem aan in z'n pyama, bij een stormlamp zit hij te lezen in de Bijbel. Net een schilderij van Rembrandt. We praten wat, controleren de temperatuur van de vaccines en ik ga naar het lemen huisje waar ik zal slapen. De vrouw met het kind op de rug is nog steeds bezig. Net als ik me mij lenver van de civilisatie waan, zet er iemand keihaid een trans istorradio aan. Het hele dorp moet de laatste nieuwsberichten horen. Ghana heeft gelijk ge speeld tegen Kameroen in Tri poli voor de Afrika-cup, Nigeria besluit het contract voor de le verantie van olie te verlengen nadat Ghana 21 miljoen dollar van z'n schuld heeft afgelost. Ik slaak een zucht van verlichting, radio uit en slapen. Het is be nauwd in het lemen huis, ik ga maar buiten liggen. In het maanlicht zie ik een oude man liggen, hij gebruikt een stok als kussen. Hopelijk ziet hij mijn schuimrubber matrasje niet. Er zijn geen muskieten, heerlijk van Geesteren bij Borcu- lo. De predikanten F.W.E. Snel (Ge lselaar) en J.D. Maaldrlnk (Geesteren) bevorderden, dat Krebbers onderwijzer werd. Op 29 mei 1870 werd Hendrik Jan toegelaten tot de rijkskweek school in Zutphen. In die stad Krebbers kost en inwoning. Het vak rekenen lag hem niet. Toen de schoolopziener G.P.C. baron Van Heeckeren (burgemeester van Zutphen) hem de vraag stelde: „Wat is meer, 1 of 0,001?" koos de toekomstige on derwijzer voor het laatste. Onze kweekschoolbezoeker had heimwee, 's Zaterdagsmiddags ging hij te voet naar huis. Daarvoor had hij vijf uur nodig, 's Zondags maakte hij de terug tocht. Op 29 april 1872 kwam kolonel, die ook een dokter 12.00-12.30 uur: ANP plus nieuws blijkt te zijn. Gelukkig, boven- zo'n nacht in een dorp. Waar uit Overijssel en Gelderland, dien wil hij morgen de hele dag schijnlijk juist omdat voor mij agenda, regionaal weerbericht. mee de dorpen in. In het eerste de ontspanningsmogelijkheden 17.00-18.00 uur: ANP nieuws uit dorp zit het voltallige gezond- wél bestaat... We genoten van Overijssel en Gelderland, regio- heidscommittee in een cirkel op het bezoek van onze ouders. Zo ons te wachten, iets wat lang konden ze persoonlijk constate- niet altijd gebeurt. De Village Health Worker laat trots het kleine dorpskliniekje Vol goede moed vertrok B2 's morgens om 8.15 uur per bus naar Zeist om deel te nemen de verjaardag van haar zoon naai weerbericht. ,Met Radio Oost het weekend in' een pro gramma waarin o.m. uitgaan stips en de film- en t.v.-rubriek. zaterdag 29 mei 1982: 17.00-18.00 uur: ANP plus nieuws uit Overijssel en Gelderland, agenda. Het sport programma van Radio Oost. zondag 30 mei 1982 (le Pink sterdag): 11.00-12.00 uur: ANP. Het ver- zoekplatenprogramma van Radio Oost waarin ondermeer agenda en evt. korte sportnabeschou- wingen. 18.00-19.00 uur: ANP. Het sport programma van Radio Oost maandag 31 mei 1982 (2e Pink sterdag) ren dat de revolutie in Agogo voornamelijk uit een eindeloze stroom geruchten bestaat. Ze zien, dat de bevolking met eigen brachten een brief mee van de middelen bouwde. De militaire bezoeker blijkt kennis van zaken te hebben en vraagt wat ze ei genlijk aan de preventie doen. De Chief nodigt hem direct uit de nieuwe dorpslatrine te be zichtigen, die zojuist v klaar kwam. Zelf ben ik helemaal overrompeld door deze activiteit en de bezoeker is zichtbaar en thousiast. Ik buit de situatie maar direct uit door over Har ry's nieuwe vrachtwagen te be ginnen die we maar niet de mevrouw van de wéreldschool die Emiel's werk coirigeert. Ze was tevreden, „alleen het schrij ven heeft nog alle aandacht no dig". Het is een toer Emiel de schrijfkunst bij te brengen ter wijl z'n vriendjes hem vanuit de mangoboom toeroepen. Mieke geeft hem nu een paar uur per dag les. Daarmee verlost ze Hil- degard van een' rolconflict; bo vendien kan Hil studeren voor een concert in Kumasi. Maar dat gaat pas door als de avond klok weer afgeschaft is. Ook uit Overijssel en Gelderland maken. Tja, zo gaat dat bij ons. agenda, regionaal weerbericht. Dagen later zijn we met twee 17.00-18.00 uur: ANP plus nieuws teams aan het vaccineren in het uit Overijssel en Gelderland, moeilijk toegankelijke gebied ten grens over kunnen krijgen. Hij 12.00-12.30 uur: ANP plus nieuws belooft er direct werk van te Joost, zelf de spraakkunst nau welijks meester, heeft zich op het onderwijs gestort: op dit moment probeert hij Maarten het woord limonade bij te bren gen. En nu we het toch over kinderen hebben: het speelgoed van de Zondagsschool in Deven ter is goed aangekomen! Precies voor Kerstmis! Op het kleine fornuisje wordt nu gekookt door een meirje, dat Afua heet. Heel f 17.00-18.00 uur: ANP plus nieuws in een klein dorp. Als je in de hartelijk bedankt! agenda, regionaal weerbericht en het sportprogramma van Radio Oost. dinsdag 1 juni 1982 12.00-12.30 uur: ANP plus nieuws uit Overijssel en Gelderland, agenda, regionaal weerbericht. Noorden van Agógo. De mensen daar leiden een hard bestaan: nu in de droge tijd teisteren branden het gebied, in de regen tijd is het ontoegankelijk door de slechte wegen. We waren ver weg en brachten de nacht door een strafschop toe te kennen en dat betekende 1-0. Geert miste even daarna een beste kans om gelijk te maken. Het was aan keeper Tom B. te danken dat het 1-0 bleef want hij verrichte prima werk. De 2e wedstrijd, tegen F.Z.O., werd in een fanta sie opstelling gespeeld met Ge- rrit onder de lat. F.Z.O. was de eerste helft veel beter maar Gerrit was overal op tijd bij en wist doelpunten te voorkomen. Holten kwam door Geert die een solo afinaak te met een beheerst schot op 1-0. en het werd tegen alle verhou dingen in 2-0 door Johan. In de tweede helft stond Rob in het doel en ook hij deed prima werk. Geert bracht plm. 10 mi nuten voor tijd en stand op 3-0 en dat werd ook de eindstand. Het was voor B2 een heel leuke dag. Hartelijk dank aan de drie leiders en de buschaffeur. uit Overijssel en Gelderland, agenda. Het programma .Mensen maken nieuws', woensdag 2 juni 1982 12.00-12.30 uur: ANP plus nieuws schaduw zit uit te rusten en het dorpsleven gadeslaat koester je aanvankelijk romantische gevoe lens. Die verdwijnen al een beetje als je het bruine water uit Overijssel en Gelderland, ziet dat je aangeboden krijgt. Ze agenda, regionaal weerbericht. 17.00-18.00 uur: ANP plus nieuws uit Overijssel en Gelderland, agenda. Het programma .Mid week', waarin de kleine, gekke partijen i.v.m. de verkiezingen naar voren worden gebracht. SS Blauw Wit C 2 dat in de uit wedstrijd Enter C 2 met maar liefst 10-1 „afdroogde" en thuis moest winnen van Enter om kampioen te worden heeft het verdwijnen helemaal als je je verdiept in de vrouw, die daar nu al uren in de weer is, een kind op de rug. Hout halen, vuur maken, koken, stampen, water halen uit de bijna droge put, kinderen wassen, opruimen. 18.00-22.00 uur: Extra uitzending Het is al lang donker maar ze lelijk laten liggen. Helaas heb- verband met de gemeente- werkt maar door. Ik realiseer ben de jongens inplaats van de raadsverkiezingen! Uitslagen, me, dat ze al die uren slechts bal de zenuwen het werk laten bezig is met de meest elemen- doen. Goede kansen waren er taire dingen van het bestaan. Er vele maar werd veel te gehaast is geen tijd voor iets anders, mee omgesprongen en zeker vier Morgen en overmorgen zal het keer werd tegen paal of lat ge- precies zo zijn. Een ontsnapping knald en... het moet gezegd de daaruit is niet mogelijk omdat doelman van de gasten deed het als directe consequentie voortreffelijk werk. De wedstrijd heeft dat er geen eten is. Ik be- o.l.v. Cor Beukenkamp eindigde sluit m'n gedachten over de in 0-0. en dat betekende geen rif niewus, etc. donderdag 3 juni 1982 12.00-12.30 uur: ANP plus nieuws uit Overijssel en Gelderland, agenda, regionaal weerbericht. 17.00-18.00 uur: ANP plus nieuws uit Overijssel en Gelderland, agenda Het Knelpuntenpro gramma. kampioen. Jammer. Volgende keer beter! In Daarle pakte C2 op het tour- nooi van de SC „Daarle" de 2e prijs. Goed gedaan!! Zaterdag 22 mei leverde C2 op het toumooi van „O.Z.C." in Ommen met het behalen van de eerste prijs, een schitterende prestatie. Uit wedstrijden tegen de teams van Raalte, Ommen en DES werd de volle winst gehaald door een goede inzet en schot vaardigheid. Prima gedaan! Al met al kan C2 terug zien op een goed seizoen. toen een omstreden verschijnsel is geweest zoals in deze tijd waag ik te betwijfelen. In dit verband mag ik er op wijzen, dat de predikant Jan Hendrik Cramer in Rijssen rond 1800 „Vrijheid, gelijkheid en broeder schap" preekte. Zijn ambtgenoot Van de 280 duiven die door „dé Bergvliegers" voor het afleggen van 252 kilometer in Soignies (België) werden gelost werd een duif van Egberts als eerste ge klokt. De vlucht had bij een kalme zuid-oostenwind een goed verloop. Aankomst le duif 11.36.19, laatste duif binnen 11.58.02 u. 1-6-17-19-28 G. Eg berts; 2-4-7-13-15 H. Willems; 3-48 A. ten Dam (2); 5- 12-18-26-30 Teun Schuppert; 8 F.M. Meester; 9-22 G.J. Koetsier; 10 Jan Aaftink; 11 M. Lodewe- ges; 25-38 H. van Beek; 29-53 comb. Kwintenberg; 33-37-41 H.J. ten Velde; 43 Gert Steu nenberg; 56 H.J. Paalman. deelde met een collega-vriend A. de Priester, later hoofd van de school Dwarsgracht te Gie thoorn. Krebbers klaagde over slechte stoelen en broeibedden in veel te korte bedsteden. De zoon uit Gelselaar heeft (tijdens zijn verblijf in Holten?) kennis gemaakt met een meisje uit de kring van de Afgescheidenen, woonde een oom van hem, die Krebbers noemde deze eerste en het eerzame beroep van tuin- waarschijnlijk enige liefde zijn man uitoefende. Bij hem genoot Truuken. De vrijage raakte uit, maar Krebbers heeft Truitje niet vergeten. Zij is jong overleden. De vader van Krebbers stierf op 2 januari 1874. Hij werd begra ven in „Gelstem". De zoon wordt in de „Gids voor den Graafschapschen Folkloredag te Borculo op 25 augustus 1928" letterkundige genoemd. Toen hij in het voorjaar van 1876 naar in die dagen te kampen met Arnhem vertrok schreef hij: „Bij J.P. Kesler te Dronrijp deed daarin niet voor hem onder. Krebbers was een liberaal man. Hij behoorde tot de Nederlandse protestantenbond. Reeds in de veertiger jaren van de vorige eeuw had Vorden één van de beste dorpsscholen. De school opziener schrijft: „Het lokaal is zeer groot en alleszins uitmun tend evenals de schoolmeubelen. B.J. Ensink en zijn ondermees- ter H.V. Kuiper zijn geheel doordrongen van den geest der Haarlemsche Kweekschool. Geen enkel vak van het lager onder- 'wijs, hetwelk zij niet op de doel treffendste wijze behandelen, het gezang niet uitgezonderd, het welk mij zacht, harmonisch in de ooren klonk". Krebbers maakte in Vorden, waar hij meer dan 50 jaar bij het onder wijs is geweest, kennis met de romanschrijver H.J. Schimmel en de Amsterdamse predikant Eliza Laurillard. Hendrik Jan kend geworden „Un korf vol Krebbers overleed op 12 februari Dennepeukels": 1936 te Vorden. Hij was onge- „De deuren hebt ze dicht-e- trouwd gebleven. Na zijn heen- slotten, gaan werden op hem van toe- De vensters hebt ze toe-e-daon". passing de regels uit zijn be- Hilversum. W, Otten Nu de IJsheiligen voorbij zijn, ben ze een zwak voor pittige beginnen de prijzen bij de kruiden. H.J,Krebbers 't scheiden". In Arnhem werd hij onderwijzer aan de stads armenschool. In hetzelfde jaar ontving hij een foto van zijn vriend A.J. Welmers, afkomstig uit Gelders Laar en geemigreerd naar Amerika, Krebbers vond dit zo belangrijk, dat hij deze toezending schriftelijk heeft vastgelegd. In de nazomer van 1878 vertrok hij naar Schoonho ven, welk stadje hij per 1 okto ber 1881 verwisselde met Vor den. Moeder Krebbers werd op groenteman te dalem Er is geen nachtvorst meer te verwachten, en alles wat groen en gezond is, haast zich de grond uit en biedt zich in alle overvloed te koop aan. Voorbij is de tijd van de dure importrkomkommers, de dure bloemkool en de prijzige vroege spinazie. Eindelijk hoeven we een tijdlang niet op een paar blaadjes sla of een tomaat te kijken. In Indonesië is dat anders. Daar hebben de mensen niets van de Praktisch alle in ons land ver krijgbare groenten zijn geschikt voor de oosterse keuken, vooral natuurlijk uien, prei en taugé, maar ook de koolsoorten, wor tels, sperciebonen, paprika's, enz. Alleen boerekool hebben ze in het oosten nog nooit gezien. Gado-Gado Een heel eenvoudig te bereiden groentegerecht, dat opgediend met witte rijst en een enkel bij- aan een groot jeugdtoemooi. De Hendrik Jan (30 maart 1883) in jongelui waren op tijd present Gelselaar^ ten grave gedragen en maar moesten plm 11/2 uur «««- wachten voor ze de eerste wed strijd, tegen Stichtse Boys, kon den spelen. Holten kreeg een paar goede kansen maar Johan (de Haas) had in deze wedstrijd geen ge luk. Rust 0-0. In de 2e helft na plm. 12 minu ten verraste de scheidsrechter op 13 oktober 1887 overleed een broer van hem. Krebbers ging graag ter kerke bij een predi kant, „die het evangelie met gemoedelijke warmte bracht en niet aan politiek deed". Daaruit zou voorzichtig kunnen worden geconcludeerd, dat er ongeveer een eeuw geleden ook al sprake is geweest van politieke predi- „vriend en vijand" door de boys Wng- Of de „politieke prediking" IJsheiligen te duchten. In het gerecht als seroendeng (gebak- tropische klimaat en op de ken kokos met pinda's en uien) vruchtbare grond groeien groen- en kroepoek een komplete rijst- ten en fruit het hele jaar door, tafel vormt, is gado-gado. Het weelderig en rijk geschakeerd, gerecht bestaat uit een aantal De pasars (markten) geven dage- verschillende groenten die half- lijks een kleurryk beeld van wat gaar als een soort .salade' wor- er is: alle mogelijke groene den gegeten met een speciale groenten, vele soorten kool, saus, die is gemaakt op basis uien, tomaten, rode en groene van pinda's en santen. Gado- pepers, kokosnoten, bananen, gado is een van de typische ge- manga s, papaja's, ananas en rechten uit de indonesische vele andere soorten groenten en fruit. Het is dan ook niet te verwonderen, dat groenten en fruit in de Indonesische keuken zo'n belangrijke plaats innemen. Rauw, gesmoord, gestoofd en gebakken; groenten worden op allerlei manieren klaargemaakt. Sajoers Daar zijn bijvoorbeeld de sa- keuken, dat daar niet alleen door de straatventers met hun draagbare keukentjes wordt ver kocht, maar dat vook bij rijke feestmaaltijden op tafel wordt gebracht. Wie in Nederland van oosters eten houdt, houdt zeker van gado-gado. Nu de zomergroenten al volop te koop zijn, kan een ieder het vandaag nog op tafel brengen. De bereiding kost ^oeri* weinig tijd en is. heel simpel. Al- -- ies wat men er voor nodig heeft is een hoeveelheid verse groen ten en een potje gadorgadosaus, in pasta geproduceerd door de Nederlandse rijsttafelspecialist Conimex. tegerecht, dat van allerlei groen ten kan worden gemaakt, di kwijls in kombinatie met vlees, i Een eenvoudige sajoer heet ,sa- joer toemis', en zo zijn er sajoer toemis boontjes, sajoer toemis tomaat, sajoer toemis raapste len, -andijvie,-Chinese kool, aubergine en ga zo maar door. Door het gebruik van uien, kno flook, verse sambal (gestampte spaanse peper) en verschillende kruiden, krijgt het gerecht de authentieke smaak. Om te be ginnen vindt men de groente iri het oosten het smakelijkst als deze nog niet helemaal gaar is. Even de kook er over dan blijft ze lekker knapperig. Verder giet de oosterse huisvrouw de groente liever niet af. Daarmee spoel je maar kostbare vitamine weg, zegt ze. Door het groentenat te binden met bouillon en santen (kokos), krijgen de sajoers een sausachtig karakter. Vaak gebruiken ze in het verre oosten meerdere soorten groen ten door elkaar en daarbij heb- Het recept (voor 4 luidt als volgt: personen) Ingrediënten 500gram gemengde groenten (bijv. witte-, Chinese of savoye- kool, sperciebonen, taugé, bloemkool, wortel, tomaten, eventueel sla- of spinazieblaadjes of gesneden andijvie), zout, eieren, uien, kroepoek, 1 potje Conimex gado-gado-saus. Bereiding Kook de eieren hard. Maak on dertussen de groenten schoon en verdeel ze in hapklare stukjes. Kook de harde groenten als wortel en sperciebonen halfgaar in water met wat zout. Ontdoe de taugé van de schille tjes onder de lopende kraan, en giet er een ketel kokend water over. Rangschik de groenten op een schaal en gameer ze met schijf- jes hardgekookt ei, gesnipperde Daarnaast werd op vrijdag 21 B Team. en gebakken uien (ook kant-en- mei door de sektie L.O., van de Meisjes t/m 15 j.: le S.G. Zuid; Waar verkrijgbaar van Conimex) S.G. Holten de oostelijke kam- 2e S.G. Hollen; 3e Erasmus Col- en stukjes kroepoek, pioenschappen Softbal georgani- lege. Almelo. Jongens t/m 19 j.: le Alex Hë- gius Deventer; 2e S.G. Holten 3e S.G. Zuid. Meisjes t/m 19 j.: le G. Groote Deventer; 2e S.G. Holten; 3e Alex Hegius. seerd op sportcomplex manskamp. Meer- Uitslag: Jongens t/m 15 j.: le S.G. Holten A Team; 2e S.G. Zuid Enschede; 3e S.G. Holten Maak de gado-gado-saus met water aan volgens het recept op het etiket en giet deze saus over de groenten of serveer hem apart Geef er droge witte rijst bij.

Holtens Nieuwsblad | 1982 | | pagina 11