Controle-aktie in de landbouw vanuit de Arbeidsinspectie in Overijssel Openbare vergadering C.D.A. 'Med lische die nsfen m bouwmaterialen Wi ■Tl Gamma Bijssen: ook uw beste keukenspecialist! Draai-orgelconcert in openluchtmuseum Arnhem voor iedereen die iets te bouwen te verbouwen heeft Gamma maakt *t u makkelijk. HOLTENS NIEUWSBLAD AGENDA KNIPTIP Pasar fialam i sas s s s; 20 MEI 1982 -PAG." 3 Ieder jaar weer gebeurt er bij het maken van kuilhopen voor gras en mais een aantal ongelukken, door het omslaan of kan telen van trekkers. Wanneer de trekker echter is voorzien van een deugdelijke beveiliging voor de chauffeur, loopt het vaak goed af. Ongelukken gebeuren ook nog wel eens, wanneer te jonge chauf feurs (te jong om een trekker te mogen besturen) deze werkzaam heden voor hun rekening nemen. In dit verband zal in de provin cie Overijssel bij de grasoogst, die over enkele weken weer gaat beginnen, een intensieve controle op deze punten worden uitge voerd. De Arbeidsinspectie meldde ons dan ook het volgende: Controles Het is algemeen bekend dat op een nieuw af te leveren trekker verplicht een veiligheidscabine of -frame is aangebracht. Minder bekend is dat het al sinds 19 juni 1975 verplicht is dat een trekker, die op de kuilhoop ge bruikt wordt, van een frame, cabine of beugel is voorzien. Dit geldt evenzeer voor hef gebruik van trekkers bij het maaien van dijken, slootkanten of andere werkzaamheden indien hellingen van meer dan 20 graden ten op zichte van het horizontale vlak bereden worden. Een enkele maal blijkt bij con trole op het kuilhooprijden dat het misverstand bestaat dat deze beveiliging alleen verplicht is indien met personeel gewerkt wordt; sterker nog, dat men meent deze beveiliging alleen te moeten aanbrengen als eigen personeel op de trekker zit waarmee de kuilhoop - wordt aangereden. Niets is minder waar. Ook indien geen eigen personeel doch personeel van buren of hoofden van bedrijven zelf uit de omgeving op ander mans bedrijf werkzaamheden verrichten, dient de trekker van een deugdelijke cabine,frame of beugel voorzien te zijn. (Of deze werkzaamheden worden betaald of "gratis als burenhulp worden verricht doet niet ter zake!). Alleen -indien het inkuilen door de loonwerker verricht wordt en uitsluitend zijn personeel ingezet wordt, is de loonwerker verant woordelijk voor de naleving van de bepalingen van het land- bouwveiligheidsbesluit. In alle overige gevallen wordt de land bouwer, op wiens verzoek de kuilhoop wordt gemaakt, door de Arbeidsinspectie verantwoor delijk gesteld. Zaterdag 22 mei 11.00 uur Aanvang „Wilde zwij- nentoumooi" Hockeyclub Hol ten", tevens viering van het 10- jarig bestaan, in het Sportdal. 11.30 uur Receptie Hockeyclub „Holten" i.v.m. 10-jarig bestaan in clubhuis „Sportdal" (zie adv.) Zondag 23 mei 11.00 uur Aanvang „Wilde zwij- nentoumooi" Hockeyclub „Hol ten". 14.00 uur Dansen in bar-dancing „De Wippert" (zie adv.) 19.30 uur Dansen in bar-dancing „Boode" Bathmen (zie adv.) Dinsdag 25 mei 19.30 uur Openbare vergadering van de raad ten gemeentehuize. Woensdag 26 mei 20.00 uur Openbare Forumdis cussieavond gezamenlijke par tijen in café-rest „Het Bonte Paard" in Dijkerhoek (zie adv. en bericht). 7 Vrijdag 28 mei 20.00 uur Gedachtenwisseling tussen politieke partijen (CDA- P.v.d.A.- WD en Gemeentebe lang) en Jeugdsoos „De Schure" in „Het Paalhuus". Zaterdag 29 mei 8.00 uur Aanvang „Sportten speldag" ZW „Blauw Wit" op „Meermanskamp". Woensdag 2 juni 8.00-19.00 uur stemming ter ver kiezing van de leden van de gemeenteraad. 19.00 uur Puzzelfietstocht afd. Dijkerhoek Ned. Bond van Plat telandsvrouwen vanaf „Het Bonte Paard" Na de tocht be kijken video-opnamen pro gramma „Mies" Reporter Wim Paalman. Tijdens de aanstaande gras- inkuilperiode zal in Overijssel het kuilhooprijden via een georganisserde controle de volle aandacht van de Arbeidsinspec tie krijgen. Dat wil zeggen dat bij niet voldoen aan de bepa lingen van het Landbouwveilig- heidsbesluit met betrekking tot de veiligheidscabine- of -frame of -beugel zonder meer proces verbaal zal worden opgemaakt tegen het hoofd van het bedrijf op wiens kuilhoop de overtre ding plaats vindt. Het is er de Arbeidsinspectie te Deventer bepaald niet om te doen zoveel mogelijk processen-verbaal op te maken: integendeel, men verwacht dat alle trekkers die op de kuilhoop worden aangetroffen, ook die van de ladewagen(s), voorzien zijn van de juiste beveiliging. Tijdens de genoemde controles zal tegelijkertijd het trekkerrij den door personen beneden 18 jaar bij deze controle betrokken worden. Op grond van het Ar beidsbesluit Jeugdigen is het personen beneden de 18 jaar verboden een landbouwtrekker te besturen. Ten aanzien van landbouwarbeid zijn slechts twee ontheffingen mogelijk.: a.) 16 ,of 17 jarige eigen kinderen, stief- of pleegkinderen voorzover zij niet op de openbare weg in eigen bedrijf werkzaamheden verrich ten, b.) 16 of 17 jarigen mogen trek kerrijden als zij in het bezit zijn van een trekkerrijbewijs. Perso nen beneden 16 jaar mogen nooit, dus ook niet op eigen be drijf, een landbouwtrekker be sturen. Een nu nog tamelijk verlaten stukje landbouwgebied aan de voet van de Holterberg. Boeren in Overijssel zullen de komende periode vanuit het Ministerie van Landbouw op hun vingers gekeken worden ten aanzien van de veiligheid van de trekkers, waarmee binnen enkele weken weer volop de landerijen bevolkt zullen zijn. Ook de leeftijden van de rijdersisters zullen hierbij in ogenschouw worden genomen. Vaders zijn veel te Vaak foto-doe-het-zelvers. Laat haér toch ook eens fotograferen. (29-30-31 ME11982 'OP OEZE DAGEN TREDEN OP* "de 3fa/fen" \ealmefo Terugkijkend op de bijna achterliggende zittingsperiode kan gesteld worden dat de inbreng van de CDA-fractie een niet onbelangrijke is geweest. De thans zit tende fractie kent de gemeente Holten op z'n duimpje hetgeen soms een voordeel is. Wellicht is dat ook de reden dat het buitengebied veel aandacht heeft gekre gen, zo zei fractievoorzitter Henk Westerik 'op de dinsdagavond in „De Kande laar" gehouden openbare vergadering. Zaken die aan de orde zijn geweest waren o.a. gasaansluiting voor alle percelen in de gemeente, vestiging Kleuterschool in Dijkerhoek, instandhouding o.l.s. in Espelo, verharding Velddijk, verbreding Lich- tenbergerweg, bestemmingsplan Dijkerhoek, aankoop molen Dijkerhoek (CDA- initiatief) verfraaiing Dorpstoren <CDA-initiatiel), verbetering en .uitbreiding spor taccommodaties etc. Een tweetal zaken hebben onze bijzondere aandacht gehad: De woningbouw weer op gang te brengen in het part. plan „De Haar" en op korte termijn de beschikking krijgen over een bedrijventerrein als vervanging van part.plan „De Haar" Tevens moet gezocht worden naar een terrein voor een langere termijn. De CDA-fractie heeft in 1980 op eigen initiatief een populaire gemeentebegroting uitgebracht waarvan het gevolg is geweest dat u thans jaar lijks het „Huishoudboekje" in huis krijgt. Moeilijkheden De CDA-fractie heeft in de afge- lopen vier jaar ook haar moei lijkheden gekend. Vooral in het begin van deze zittingsperiode spanden WD en P.v.d.A. samen en trachtten Gemeentebelang in haar kielzog mee te trekken wat af en toe ook lukte. Het pijn lijkste moment was de manier waarop de afschaffing van de Hondenbelasting werd behan deld. Zonder enig overleg met de CDA-fractie keerde Gëmeen- tebalng zich tegen haar eigen wethouder en ging na schorsing met de WD en P.v.d.A. mee. Het optreden van de P.v.d.A.- fractie over de rol van de bur gemeester bij het arbeidsconflict bij U-Vlees BV heeft ons duide lijk gemaakt dat er verschil in normen bestaat. Dat de P.v.d.A. en het C.D.A. het wel eens met elkaar eens zijn is dan ook lou ter gebaseerd op zakelijke gron den. De P.v.d.A. zou met name in onbelangrijke zaken deze niet moeten overtrekken en zeker niet in de emotionele sfeer moe ten trekken. Op zich kleinighe den worden tot uiterst belang rijke zaken verheven op die ma nier. Het uitgangspunt voor het CDA wat betreft de periode 1982/'86 is: Tenminste het huidige ver- zorgingsnivo handhaven en waar nodig verbeteren. De weinige grote projecten die nog kunnen worden uitgevoerd, waarbij wij denken aan huisvesting voor het Soc. Cultureel Werk, zullen hun prioriteit moeten krijgen via de financiële haalbaarheid- Het winkelen in Holten moet weer aantrekkelijk worden, daarvoor is het nodig dat de infrastruc tuur wordt verbeterd en dat het doorgaande vrachtverkeer een andere route gaat volgen. Woningbouw De woningbouw zal voortgang moeten vinden om A de werkge legenheid te bevorderen en B de woningzoekenden aan woon ruimte te helpen. Ér zijn reeds voldoende plannen aanwezig en het is te hopen dat de vraag naar bouwrijpe grond weer wat gaat groeien. Betaalbare wonin gen voor de minst draagkrachti- gen is een veel gehoorde leuze. Naar de mening van het CDA is de enige mogelijkheid om voor deze groep wat te bereiken: Doorstroming. Resultaat is alleen te bereiken wanneer er verband wordt ge legd tussen inkomen en huur. De Rijksoverheid zal de ge meente daarvoor de mogelijkhe den moeten geven. De CDA- fractie is van mening dat de jongeren die destijds door ge brek aan bouwgrond Holten hebben verlaten de mogelijkheid geboden moet worden om terug te keren. Het sociaal-culturele leven is in Holten een belangrijk gebeuren en zeer veel Holtena ren zijn lid van één of meer verenigingen, Het CDA is van mening dat we daar trots op mogen zijn en dat waar nodig de plaatselijke overheid steun moet verlenen. Buitengebied In de komende periode zal veel tijd en energie in het nieuw te ontwerpen „Bestemmingsplan buitengebied" gestoken moeten worden. -De CDA-fractie staat op het standpunt dat een gezonde agrarische bedrijfsvoering moge lijk moet zijn. Dat geldt ook voor de gebieden aan de voet van de uitlopers van de Holter berg. Een eventueel natuur- of landschapspark zal in de be staande orde ingepast moeten worden. Samen met het bedrijfs leven, handelsvereniging en on dernemers zal er gewerkt moe ten worden aan een attractief en karakteristiek dorp tussen Twenthe en Sail and. Wat mag van de C.D.A. kandidaten worden verwacht De heren Bosschers en Wiggers zijn voor de komende periode niet meer beschikbaar. Beide hebben sinds 1962 en 1966 een Belang-bijdrage geleverd in het geen tot stand ié gekomen. Bij het zoeken naar nieuwe ge schikte kandidaten werd ge streefd naar een goede kwalita tieve bezetting en wij menen zo zij de heer" Westerik daarin ge slaagd te zijn met de heren Harry Dul en Gerrit Jan Bel- dman die beide Holten goed kennen en erg goed passen in de Holtense samenleving. Dit geldt ook voor eventuele opvol gers die berekend zijn voor hun taak. Beldman is geen Dijker- hoeker van geboorte doch heeft de lagere school in Dijkerhoek bezocht en neemt deel aan aller lei activiteiten in deze hechte en bloeiende gemeenschap. We verwachten dan ook dat hij voor de Diekerhoekers een aanvaard bare kandidaat is. Inzet Gelukkig is het in Holten zo dat iedere groepering zich inzet voor het belang van de Holtenaren, en niet het enge belang van hun eigen achterban. Het CDA maakt graag gebruik van het in de partij aanwezige kader en van de scholing die voor lokale bestuurders wordt verzorgd. Het is nu eenmaal een gegeven dat de politiek zich met u be moeit, dus bemoeit u zich ook met de politiek. De verkiezingsprogramma's die ik tot op heden gezien heb vra gen om een bestudering. Ik vraag u dan ook dat te doen want u hebt er recht op te we ten wat er met uw stem gebeurt zo besloot Westerik zijn toe spraak. Forum Na de pauze was er gelegenheid om vragen te stellen aan een for rum dat bestond uit de h.h. H. Stegeman, wethouder, de raads leden Nijkamp en Westerik en de candidaatrraadsleden Bel dman en Dul. Vragen betref fende riolering buitengebied, af sluiten Dorpsstraat en zandwe gen in de Holterberg, welzijn splanning, huisvesting sociaal- cultureelwerk, wet medezeggen schap onderwijs boden stof voor een geanimeerde discussie. Om plm. half elf werd de- vëfga- dering, waan/oor een redelijke belangstelling bestond, door de 2e voorzitter "Van de afd. Holten CDA de heer D.J. Beeftink met een woord van dank aan de heer Westerik en de. leden van het forum gesloten. J.W. Ned. Herv. kerk: 8.30 en 10.00 u. ds. G.F. Smaling van Wierden. Uitgangscbll. voor Hospitaal kerkschip „De Hoop". Oppasdienst: Dinie Aalpop en Henny Wibbelink. Geref. kerk: 9.30 u. ds. R.A. Hoogkamp van Hoogeveen. 17.15 uur ds. G.H. ter Maat van Goor. In beide diensten is de le coll. voor de kerk en de 2e voor rente en aflossing. Kindemevendienst: (klas 4) o.l.v. H. Stam. Oppasdienst: Mevr. van Wingerden- Knoester, mevr. Stam- Bosschers, mevr. Beldman- Beltman (res.). Mariannme Thalen en José Beldman. R.K. kerk (Geb. Irene) Zater dag 17.00 uur; zondag 9.30 uur. Dijkerhoek: 9.30 u. ds. D. Bouwman van Nijverdal. Uit- gangscoll. voor Hospitaal kerkschip „De' Hoop". Okkenbroek: 9.30 uur ds. G. Bouman. Op zondag 23 mei klinkt de muziek van twaalf draaiorgels in het Openluchtmuseum in Arnhem tijdens de jaarlijkse draaiorgeldag van de Kring van Draaiorgelvrienden. Het museum, dat ook twee orgels in bezit heeft en lid is van de Kring, treedt al jarenlang op als gastheer op deze orgeldag. Verspreid over het 44 ha. grote museumpark laten de pierementen hun -karakteristieke muziek horen van ongeveer 10 tot 17 uur. Mr. Romke de Waard, bestuurslid van de Kring en deskundige op het gebied van draaiorgels, zal ook nu weer uitleg geven over de twaalf orgels. 1001 bouwmaterialen onder één dak! ÊOBR M05<70-22B< Slallinslaai 2< mm Iet 05483-1847 Waagweg 15 Openingstijden: ma.t/m vr. 8.30-12.00 en 13.30-17.30 za. 9.00-12.00 koopavond Goor donderdag 19.00-21.00 BBB BBH BBBBBfl IL«B« Kom snel 'ns een ItyKle nemen op onze keukenafdeling. U vindt er o.a. een grote sortering kunststof en massief houten keukens. Naar wens en op maat te bestellen. Ook voor standaard keukenbloks in diverse uitvoeringen kunt u bi) ons terecht. Daarnaast heeft Gamma een ruime keuze in aanrechtbladen, waaronder kunststof, r.v.s., houten en tegelbedbladen. Gamma RiJssen biedt u een gratis ontwerp van uw keuken. Eventueel kan ook de komplete montage door ons worden verzorgd. Uiteraard alles tegen de bekende lage Gammaprijzen. Rassen, Enterstraat 190. Tel. 05480-15488 J.F. Sijtsema, Keizersweg 32, tel. 05483-3553. Spreekuur: 11.00 en 16.00 uur. Wijkverpleging Mevr. M. Lensink, Apenhui- ;zenweg 5, Bathmen, tel. 05704-1798 b.g.g. 05700-22709. U kimt de wijkverpleegkun dige in ieder geval bereiken 's morgens voor 7.00 uur, Stichting Kruiswerk, Gaar- denstraat 29, tel. 1436. Spreéküur wijkverpleegkun dige elke werkdag van 13.30- 14.00 uur en tevens afhalen en terugbezorgen van maga- zünartïkelen. Tandarts L.H. Mees ten Oever, Nd. Achteresrondweg 8a, Markelo, tel. 05476-2992. Spreekuur voor spoedgevallen: 17.00- 17.30 uur. Dierenarts W.C.W. Wamelfnk, Houtweg 18, tel. 05483-2004. Ziekenfonds Spreekuur vrijdag van 8.30- 10.00 uur. Groene Kruisge- bouw: Gaardenstraat 31. Ziekenvervoer Alarmnummer 0011 of dienstdoende arts. Open bejaardenwerk tafeltje dekje Inlichtingen tel. Ï201 of 16517. Zuigelingenconsultatiebureau Elke donderdag van 8.15-11.30 uur in Stichting. Kruiswerk Gaardenstraat. Fysiotherapie Alle werkdagen wijkgebouw •.Stichting Kruiswerk, Gaar denstraat St. voor maatsch. dienst verlening midden Oyerijssel Gaardenstraat29, tel. 05483- 2784. Maatschappelijk werk gezins- en bejaardenverzor ging. Spreekuren maandag t.m. vrijdag volgens afspraak. Gem. energiebedrijf Storing elektriciteit en gas- voorziening, tel. 1814. Politie Tel. 1353 en 2665. Na 18.00 uur bellen 05200-71234. Brandweer Telefoon 011 (dag en nacht).

Holtens Nieuwsblad | 1982 | | pagina 3