Brink Staphorst al 25 jaar in trekhaken Roller toen, Roller nu Vouwwagen is een goed alternatief Het A-B-C trio Roller I caravans Achteruitrijden 'n begrip, nu aërodynamisch model. Hei accessoltes-assortiment is erg giooi van opzeMOOf artikè(on'voof (eigen Itnpóttl erg sch'etpe prijken. Tthfoon 083 315194. Wooldrikswg 217. Enichede Dat lukt lang niet iedereen even gemakkelijk. Laat staan wanneer er een caravan achter de auto gekoppeld is. Hoog en breed en hoe moet je dan stu ren. Hoofd omgedraaid en dan nog is er weinig te zien. Goede spiegels op de juiste plaats be vestigd en veel oefenen. Dat laatste is gemakkelijker gezegd dan gedaan. Op welk terrein en wie houdt het in de gaten. Veilig Verkeer Nederland, afd. Enschede organiseerde in sa menwerking met het Bureau Voorlichting van de Politie in Enschede een instructiedag. Om tot zo'n dag te komen heeft men de medewerking van velen nodig. Een groep rijschoolhou ders, de Politie Technische Dienst, de Douane en Ster Ban denservice verleenden de nood zakelijke medewerking. Dit vond plaats op het grote parkeerter rein van het Distributiecentrum bij het kanaal. Men kon 40 cursisten in groe pen van 10 tegelijk laten oefe nen. De auto's werden gecontro leerd, de aansluiting van het licht, de spiegels etc. Een iedeT was zo tevreden dat men una niem lof toezwaaide aan de or ganisatoren. Op 19 juni wordt weer een dag gehouden, waar voor al 39 aanmeldingen binnen zijn. Voorlichter Tip van de poli tie had de cursus z'n basis gege ven en met z'n medewerkers ge zorgd voor een feilloos verloop. Uit gesprekken bleek dat er meerdere waren die nu zonder angst met een caravan achter de auto op reis durven te gam j Een archief bezitten of in een archief mogen neuzen om iets interessants te vinden kan heel erg nuttig zijn. Bij een recent bezoek aan de Boller vestiging in Lommei (België) vonden we in een envelop vol foto's de hierbij afgebeelde plaat. Een welhaast unieke. In de veertiger jaren gemaakt, vrij kort na de 2e wereldoorlog. De Fiat Topo- lino met z'n kleine 500 cc mo tortje werd de basis voor het herstel van de Italiaanse auto mobielindustrie. De eerste Bol ler caravan deed z'n intrede en werd gemaakt door twee broers die een busbedrijf dreven met o.m. lijndiensten. Dat het ooit op zo'n wereldbe kend merk zou uitdraaien, daar hadden toendertijd de makers geen idee van. Sinds de zestiger jaren wordt Roller op de Neder landse markt verkocht. In 1973 werd de Belgische fabrieksvesti- ging geopend en de Bene- lux-markt werd van hieruit be voorraad. In de loop der jaren wijzigde zich het één en ander. Fabrieken verdwenen, andere breidden zich uit. Dat Roller al le moeilijkheden die de markt kenmerkten zonder kleerscheu ren aan zich voorbij zag gaan, zou te optimisch voorgesteld zijn als dit met ja beantwoord werd. Men ging zich heel duide lijk toeleggen op een produkt dat" voor de Nederlandse markt interessant was. In het programma bleven de kleinere modellen en de conven tionele indeling was eveneens een gegeven. Daarbij werd hét accent ook overwegend gelegd op een solide bouw. Dat is al te zien wanneer een geïnteresseerde het Alko-chassis bekijkt. Alko, als grootste producent van chas sis voor caravans, levert een uit gebreid assortiment. Deze zijn door en door beproefd, waardoor een caravanfabrikant en die ko men er steeds meer, een kant en klare oplossing gepresenteerd krijgt wanneer hij afziet van ei gen chassisfabricage. Toch wilde de Roller-directie in Italië voor al haar caravans een nog ster ker chassis. Nu dat maakt Alko door de lengtebalkeri, die al een enorme sterkte bézitten, van dwarsliggers en één lengte-pro fiel in het midden onder de vloer te voorzien. Daarop de op bouw, die in vier lengte maten leverbaar is. Dat zo'n versterkt chassis iets meer weegt behoeft geen betoog. Ongeveer 30 kg meer dan ge bruikelijk. Drie meter tien is de kleinste opbouw, daarop volgt de 350, de 400 en de 470. Het leeggewicht van de 310 is 530 kg. en die mag beladen worden met max. 170 kg. Dat is een gunstige verhouding. Ook de lichtere auto kan deze compacte Roller trekken. Wanneer men het lediggewicht heel kritisch bekijkt, dan zijn er weinig cara vans die een nog gunstiger ge- om meteen een reservewiel met band te kopen. Bij het uit- en inpakken van de bagage is van belang of dat ook mogelijk is zonder dat eerst de wagen helemaal moet worden opgezet. Dat kan in de stad voor de huisdeur problemen ge ven. Verder is het prettig als de bagage zo opgeborgen kan wor den dat er desnoods in een plensbui opgebroken kan wor den met een kletsnatte tent. Onderweg Een vouwwagen is een makke lijke volgeling. Afgezien van en kele grote modellen kun je er goed overheen en langs kijken. Makkelijk in het verkeer. Slin- gemeigingen zijn niet te ver wachten, mits 'de kogeldruk vol doende is en de wagen goed ge laden is. Een kwestie van probe ren. Nagenoeg alle vouwwagens hebben een oplooprem of kun nen er mee uitgerust worden. Het is veiliger en het beruchte „scharen" waarbij de aanhanger de trekauto uit zijn koers drukt, wordt voorkomen. In een nieuwe fabriek, die in Hoogeveen gevestigd is, worden de steunen en strips door lasro bots electrisch gelast. Een con stantere lasverbinding is het ge volg, alhoewel de lassers in het bedrijf door de jaren heen een hoogwaardig stuk werk maakten en ook nu nog maken. Om de •kosten in de hand te houden is mechanisering en automatisering een duidelijk gegeven en Brink loopt daarmede vooraan. men een zeer goede ervaring en voor de vering van de torsieas wordt staal gebruikt. Veel torsie- geveerde assen hebben een rub ber veerpakket, maar Van der Hagen houdt vast aan staal. Verder zijn alle onderstellen voorzien van schokbrekers, Bij het lezen van de titel van het nu komende verhaal zullen caravanners nauwelijks weten waar we over praten. Krijgen deze eerste drie letters van het alfabet hun volledige naam dan weet iedere caravanner waar we het over willen hebben. De A is van Avento, de B van Biod en de C van Caraha, want het zijn de drie merken van Van der Hagen Caravans uit Meerkerk. Avento is de beken- ste serie modellen en wordt al sinds jaren gebouwd. In 1964 startten de broers Van der Hagen met de bouw van ca ravans. Van origine timmerman en carrosseriebouwer, beiden zoons van een kleermaker, en dan ben je al aardig in de goe de richting. Want hout verwer ken is een belangrijk facet in dit gebeuren. De naam Avento, hetgeen „voor de wind" betekent werd pas enkele jaren na de start voor het produkt gekozen en dat is zo gebleven. Het vorige jaar werd er weer een forse uit breiding doorgevoerd. Er kwam een nieuwe lijn bij met de naam Caraha Een wat eenvoudiger ca ravan, echter wel met dezelfde kwaliteiten. Eind 1980 introdu ceerde Van der Hagen de nieu we Biod lijn. Met veel eigen in breng kwamen bij Biod in Ol- denzaal de nieuwe modellen van de band. Afgestapt werd van de eigen karakteristieke Biodlijn. De nieuwe serie betekende in feite een nieuwe start. In drie afmetingen en in acht uitvoerin gen worden de Biods gemaakt. Dat er heel wat komt kijken voordat een nieuw model in ge wapend polyester opbouw pro- duktierijp is, behoeft geen be toog. Het maken van de mallen vooi* het onder-en havendeel is een tijdrovende en kostbare aan gelegenheid. De heren van der Hagen wil den, voordat zy met de verkoop van Biod caravans begonnen, dat de opbouw een geheel nieuw gezicht kreeg. Gestart werd met de 3 meter, waarbij in een later stadium de 3.50 en de 4 meter kwamen. De Biod wordt in Ol- denzaal gefabriceerd en in Meer kerk en op een zevental andere plaatsen waar Avento dealers zitten verkocht. In Meerkerk worden Peitz chassis toegepast voor de Avento en Caraha mo dellen. Met dit chassis heeft waardoor de caravan rustiger achter de auto ligt. De Avento wordt geleverd in 7 lengtematen, die liggen tussen 3.15 en 5.30m. Er zijn 15 inde- lings-varianten en drie typen worden met hefdak geleverd. Toiletruimte wordt al voor 75 a 80% toegepast. Het vergt wat interieurruimte maar biedt op reis grote voordelen. De Caraha wordt in twee lengtematen en drie indelingen gemaakt. Opval lend bij dit model is de schuin oplopende voorzijde, uiteraard met het doel de aërodynamica te bevorderen. Nadelig is dit voor de ruimte in het interieur, waar de zithoek vóór minder hoofdruimte biedt. En of het voor de luchtweer- stand. zoveel gunstiger uitvalt is een vraag. De Caraha herkent men er wel duidelijk aan. De wanddikte bij dit model is 2 cm, bij de Avento 2.5 cm. Toch vol doet de Caraha aan alle eigen schappen die een wintercaravan nodig heeft. De drie merken met hun complete lijn bieden de ca ravanner in feite alles wat hij aan wensen heeft. Van stan daard tot exclusief uitvoering en dat is een interessant gegeven. Stroomlijn, lichtgewicht en kleinere auto, zijn drie begrip pen die nu, meer dan ooit, in de belangstelling staan. Dat geldt vooral voor de kampeer ders die uit zijn op een aanhan ger. Voor die groep is de vouw wagen een alternatief om eens even bij stil te staan. De voor stander van dit populaire kam peermiddel zal de volgende voordelen noemen: J. goedkoper dan een caravan 2. onderweg smaller en lager dan een caravan, dus makkelij ker trekken en beter achteruit- richt 3. minder luchtweerstand dan een caravan dank zij het klei nere frontale oppervlak. Dus ook makkelijker trekken en ge schikt voor de kleinere auto. Daarnaast gelden natuurlijk overwegingen van persoonlijke aard, waarbij nog een argument iran belang kan zijn. Dat is de mogelijkheid om óp de vouwwa gen een bootje, fietsen of iets dergelijks mee te nemen, mits natuurlijk het draagvermogen toereikend is. Bovendien biedt de vouwwagen, als hij eenmaal Is opgezet meestal meer ruimte dan een caravan. Het is daarom geen wonder dat sinds enige tijd de populariteit van dergelijke aanhangertjes is toegenomen. Veel importeurs van caravans is dat niet ontgaan en menigeen probeerde daarom het caravan programma aan te vullen met de een of andere vouwwagen. Zijn er dan geen nadelen? Ja natuurlijk: voor je de beschik king hebt over een overdekte ruimte moet er wel een en an der gebeuren. Jé kunt er pas in nadat er „gebouwd" is. Het snel ste onderkomen wordt geboden door wagens waarbij door het openklappen van het deksel de tent als een soort markies ver rijst. Er vallen ook recordtijden .te noteren bij die typen waarbij- niet zo zeer gevouwen wordt, maar waar het omhoogrijzende jdak meteen de wanden van tentdoek optrekt. Bij de vergelij king met de caravan vallen nog twee andere punten op. In het algemeen is het comfort en de kastruimte minder dan we in een caravan vinden. Het is bij voorbeeld opvallend dat cara vankussens minstens 10 cm dik zijn, terwijl dat ip de vouwwa gens doorgaans centimeters min der is. Verder is het natuurlijk zonneklaar dat een caravan zijn bewoners een betere bescher ming tegen kou geeft dan een wagen die wanden van tentdoek heeft. Bagage De vlotte bereikbaarheid van de bagage en, meer nog: de wer kelijk beschikbare bagageruimte, zijn punten die goed beoordeeld moeten worden. Voor het laatste moeten we weten wat de wagen écht weegt en wat as en banden mogen dragen. Als we de ban denmaat weten is dat draagver mogen te vinden. Het gewicht van de wagen wordt wel opgege ven, maar op dit punt zijn de fabrikanten dikwijls bezield van een blijmoedig optimisme. Ze kerheid is te verkrijgen door te wegen. Van een beperkt aantal vouwwagens die door de ANWB zijn getest is het echte gewicht en dus het laadvermogen be kend. Omdat vouwwagens dik wijls zijn voorzien van banden die in het buitenland moeilijk te krijgen zijn, is het verstandig brikant geeft in het instructie boekje maar 1250 kg. op. Dan mag de auto, indien de trek haak bij de Rijksdienst voor het Wegverkeer met de auto ter keuring aangeboden is en voor zien is van een aanvullingsblad bij het kentekenbewijs, een maximaal gewicht trekken dat door de autofabrikant is opgege ven. Dus niet het gewicht dat op de trekhaak vermeldt staat. Een wat vreemde situatie, waar mede in feite aangegeven wordt dat de trekhaak aanmerkelijk meer kan hebben. Directeur Brink vertelde in het gesprek ook nog dat b.v. een tandemasser in bepaalde si tuaties, b.v. wanneer één wiel op een verhoging staat of wanneer het wegdek erg ongelijk is de druk op de trekhaak het veel voud kan worden van het ge wicht in de normale stand. Van daar dat een goed beladen enke- lassige aanhanger aanmerkelijk minder belasting op de achter kant van de auto uitoefent. Men gaat daaraan gemakkelijk voor bij, maar in het extreme kan de Per jaar worden rond de 200.000 trekhaken gefabriceerd, die hun weg vinden door geheel Europa, waaronder Oostenrijk, Zwitserland en Skandinavië zeer belangrijke afnemers zijn. Nieu we ontwikkelingen worden in ei- gén bedrijf uitgeprobeerd en wanneer- deze ten goede komen aan __het produkt ook. doorge voerd. Iedere nieuw" ontworpen trekhaak wórdt blootgesteld aan een zeer zware beproeving. In de testruimte ondergaat de trek haak een beproeving varr 2.000.000 lastwisselingen. Dat zijn in feite trillingen met een max. van 30 per seconde, die de gehele constructie laten bewe gen, zowel in op- en neerwaartse beweging, maar ook voor- en achterwaarts. Daarna wordt de trekhaak met een speciale vloei stof gekleurd en ingepoederd. Mogelijke haarscheurtjes open baren zich dan en de deskundi gen nemen de constructie op nieuw onder de loupe om een nog sterkere haak te kunnen maken. Een ander detail is het trekge wicht. Op de trekhaak staan een aantal technische gegevens. Daaronder een aangegeven ge wicht. B.v. 1500 kg. De autofa- druk oplopen tot honderden ki lo's. De trekhaak is daarop bere kend, de carrosserie vaak niet. Lichtere auto's met een zwaar beladen auto-ambulance of paar-, dentrailer erachter zijn op de weg gevaarlijke combinaties. Samengevat enkele gegevens, die van nut kunnen zijn voor de automobilist. Het instructie boekje geeft aan wat wettelijk toegestaan is om als gewicht te mogen trekken. Veiligheidshalve wordt het gewicht vermeld op de trekhaak hoger aangehouden dan toegestaan is. Boven 750 kg. aanhangergewicht is een aanvullingsblad bij het kente kenbewijs vereist dat afgegeven wordt door de officiële instan ties, alleen wanneer de trekhaak type-goedgekeurd is. U als ver standig automobilist zult waar schijnlijk nog meer willen weten voordat u met aanhanger of ca ravan op pad gaat. De garage of het caravanbedrijf waar de trek haak vakkundig gemonteerd kan worden is op de hoogte met alle facetten van deze voor velen in gewikkelde materie. Spiegels en knipperlichten op zij moeten aan de auto zitten vanaf het moment dat de trekhaak eron der komt. wicht op de weegschaal kunnen zetten. Het grootste probleem voor een kleinere auto met een mindere hoeveelheid pk's is de frontale luchtweerstand van de caravan te overwinnen. Vandaar dat een spoiler, mits goed ge plaatst, heel nuttig kan zijn. Voorbeelden te over, waarbij we gunstige ervaring verzamelden met o.a. de Citroen GS. Een Roller model dat afwijkt van de normale indelingen met of zonder toilet is de 400 T. Om op die lengtemaat voor vier vol wassenen een slaapplaats te brengen en nog een toiletruimte, dan dient er met centimeters gewoekerd te worden. Verkoop leider Martens van Roller cre ëerde een indeling, waarbij de kleerkast tegen de voorwand staat met een zithoekje daar naast. Toiletruimte en keuken meubel tegenover elkaar. Een heel goed alternatief wanneer een caravannende familie af weegt of er een kop- of eindkeu- ken caravan moet komen of dat een tweetafel model toch de voorkeur verdient. Van deze 400 T brengen we in een volgende Caravan Aktueel pagina een rij en verblijfsimpressie. Ja, die trekhaak lijkt zo simpel. Vroeger werden en misschien ook nu nog wel worden ze door niet-des- kundigen in elkaar gelast. Zo ontstonden toch de eer ste exemplaren. Wie een aanhanger kocht moest ook een verbinding met de auto hebben. Gespecialiseerde bedrijven waren er niet of nauwelijks en wat doe je dan. Brink in Staphorst maakte in de vijftiger jaren aan hangers. En wanneer er een aanhanger verkocht werd kwam het voor dat de koper naar een trekhaak vroeg. Brink ging die maken en de eerste serie "trek haken was voor de welbekende Mini. Het eerste num mer dat die serie aangaf was 21. Nu is men al ver in de 1300. En dat over een tijdsbestek van ongeveer 25 jaar. Ruim 700 verschillende model len kent het leveringspro gramma van Brink. De meesten zijn op voorraad of in produktie en regelmatig komen daar nieu we bij. En voordat een trekhaak geleverd kan worden is er een heel ontwikkelings- en fabricage proces aan voorafgegaan. De fa brikant van de auto werkt hier spontaan aan mede. De impor teur zal zo gauw mogelijk een auto ter beschikking stellen om een model trekhaak te kunnen maken. Ook reizen de technici van Bruik naar de autofabrieken om aan de hand van de eerste exemplaren al een schets te kunnen maken. Alleen in de ontwikkeling werken 12 mensen en een al nieuw model vergt aan voorbereidend werk een in vestering die de 10 mille ruim te boven gaat. Dat er voor de trek haken hoogwaardige ten gebruikt worden begrijpt een ieder. Ook de buig- en laswerkzaam- heden dienen zeer nauwkeurig uitgevoerd te worden. Het bui gen van dat deel van de trek haak waar de kogel uit gevormd is geschiedt koud. Meer en meer wordt dit deel met bouten aan de verdere constructie bevestigd. Van beginsel uit werd en wordt dit nu ook nog vrij veel gelast.

Holtens Nieuwsblad | 1982 | | pagina 13