Zomer- mode '82: veel vrijheid en variatie VOOR DE VROUW Een goede make-up accentueert uw charme Spelen met kleuren GEWOONTEN We hebben u ai Iets verte,d over de nieuwe voorjaars- en zomermode '82. Maar daar valt nog véél meer over te vertellen. De nieuwe mode biedt een ieder volop vrijheid, want het aanbod is weer sterk gevarieerd. Het best komt dat misschien nog wei tot uitdrukking in de lengte. Is de lengte van rok en pantalon vrijwel al tijd heel precies voorge schreven geweest, in de ko- mende seizoenen is alles geoorloofd: van mini tot en- kellang. Er is slechts één beperking: de enkel moet vrijelijk te zien olijven, ais het aan de mode ontwerpers ligt, zal zelfs de klassieke pantalon "te kort" moeten zijn en tot juist bo ven de enkel vallen. BROEKEN Broeken zijn er weer in een ongelooflijke verscheidenheid. Van_.de wijde bermuda met hoog opgerolde pijpen tot de piratenbroeken, de zona- venmodellen, de jodhpurs en de poffende pantalons in alle lengtes (boven de knie, net onder de knie, kuitlang en tot ae enkels), en de rechte, wij de broeken met of zonder om slag (ook weer enkelvrij) toe. Bijna kun je zeggen: hoe wij der, hoe beter en hoe aktue- ler. Vrijwel alles kan, als de enkel maar bloot blijft. Dat zelfde geldt ook voor de rok ken. Hoewel het zwaartepunt op de juist kniebedekte lengte valt, zijn er veel kortere en veel langere uitschieters. Ech te minirokjes, vaak wijd klok kend aan een strakke heup band, dartelen door de ver schillende kollekties. Maar ook wijde broekrokken, gerim pelde of soepel en ruim val lende rechte exemplaren tor kuit- en zelfs enkellengte dui ken overal op. ROMANTIEK De romantiek viert hoogtij in lieve bloeses met korte bal lonmouwen, ruches, volants, jabots, e.d., met bijv. smo kingjasjes en herenhoek ge combineerd. Er zijn opvallend veel streepdessins in alle genres. Hoewel het wemelt van kleurige stoffen, heeft geen ontwerper de tinten zwart, wit en grijs gemeden. De kapsels zullen veelal war rig of slordig opgestoken en flink getoupeerd worden ge dragen, met veel haarbanden. Met doeken en lappen wordt trouwens druk gestoeid: ze worden rond de taille en om het hoofd gewikkeld en bijv. over één schouder gedra peerd. Er zijn veel ingesnoer de tailles (waarbij je je adem inhoudt), waarbij de zeer bre de, leren banden in corset- vorm het meest in het oog springen. In feite zijn er vijf duidelijke stijlen te onder scheiden: de city-look, de plattelandsstijl, de sport- en (De illustranes werden tijdens de Parijse voorjaarsshow gemaald door Jeantine v.d. Heuvel, docente aan de Amsterdamse Modeakademie- Vogue) vrijetijdskléren, die vol pirate- n- en matrozenbroeken zitten, en tenslotte de folkloretrend, waarbij vooral India en in min dere mate ook Turkije, China en Japen model hebben ge staan. Volgende keer zullen we in woord en beeld iets meer vertellen over de city- look en de plattelandsstijl. De make-up heeft een tweeledig doel: het gaat in de eerste plaats niet om het verdoezelen van de onvolkomenheden van uw huis, maar om uw charme te accentueren. Vanzelfsprekend is de rol welke de make-up speelt om vlekjes, rimpeltjes en andere „Shönheitsfehler" aan het oog van ande ren (én van uzelf) te onttrekken, niet weg te cijfe ren. Kreativiteit én objectiviteit kunnen hierbij niet worden gemist. Bekijk uzelf kritisch voor de spie gel, zo begint elke make-up. Probeer daarbij uw gezicht met de ogen van een ander te zien. Ont dek uw charmes maar eveneens wat er aan uw schoonheid ontbreekt. Schrik niet van een wat brede neus of het begin van een onderkin. Door accenten te verleggen vallen deze onvolkomenhe den volledig weg tegen uw charme. Meent u dat het u aan charme ontbreekt, dan vergist u ke vrouw heeft charmante trekken. KLEUREN Het aanbrengen van een make-up betekent ook spelen met kleuren. We gaan eerst bepalen welke kleuren foundation (basis-kleuren) u het meest flatteren. Probeer er met een 'blonde' huid niet uit te zien als een oosterse schoonheid, en met een donkere huid niet als Sneeuwwitje. De basiskleuren ac centueren uw charme alleen dan, als alles natuurlijk blijft. Kies de tinten die het best bij uw huidskleur passen en tevens het best de kleine oneffenheden corri geert. Zo zuilen roze kleuren een wat bleke huid verlevendigen. Neutrale kleuren kunnen wat rust brengen op een te rode huid en warme, gouden kleuren kunnen uw huid een zongebruind uiterlijk geven. THEATER Make-up werd dan misschien niet in het theater geboren, ze werd er wél vervolmaakt. Het theater was de wieg van de technieken om via kleurenspel en schaduwwerking de geraffineerdste effekten te be reiken. De oude Grieken droegen vaak maskers om emoties duide lijker op het publiek te kunnen overbrengen. Bij een verdrietige rol zetten ze een 'treurig' (gemas kerd) gezicht en bij het uitdrukken van blijdschap deden ze een mas ker met vrolijke trekken voor. Ook bij de Comedia Deil'Arte werden tal van komische rollen gespeeld met een masker voor. Dat waren meestal halve maskers met een kariturale typering. MANNENSPEL Het is heel lang gebruikelijk ge weest, dat alleen mannen toneel speelden. Men dacht er eenvou dig niet aan om vrouwen een rol op het "Grote Toneel" te geven. Alleen bij het volkstoneel lag dat iets anders. Nell Gwynne was in het midden van de zeventiende eeuw de eerste vrouw die zich in Engeland op het toneel waagde. Ze baarde enorm opzien, maar sindsdien zijn vrouwen op het to neel geaccepteerd. MAKE-UP MODE Door de eeuwen heen is er een mode in make-up geweest. In de Franse tijd bewerkte men het ge zicht met krijt om zo bleek moge lijk te lijken. Dat vond men chique. Een bruin gezicht behoorde bij de arbeidersklasse, vond men, om dat de arbeiders moesten werken voor de kost en dan ook volop in de buitenlucht vertoefden. Ook rond het begin van de 20e eeuw was een bleek gezicht in de mo de, maar toen gebruikte men poe der om zich bleek te maken. Gre ta Garbo, Mariene Dietrich, Elisa beth Taylor en Doris Day waren bijv. echte trendsetters voor ma ke-ups. Zij werden door vrouwen over de hele wereld als voorbeeld genomen en nagevolgd. Bij film opnames en in het theater worden acteurs en actrices overdreven sterk opgemaakt. Vooral op het toneel worden "meterslange" wimpers aangeplakt en balken van werkbrauwen getekend, om dat het effekt anders vanuit de zaal niet te zien is. Acteurs kun nen daarom ook heel lang jonge rollen spelen. COSMETICS Het is dan ook helemaal geen wonder dat een bekende fabriek van kosmetika enige tijd geleden is uitgekomen met "Theatre Cos metics", een semi-professionele huidverzorgings- en make-up lijn met een wijd scala van gebruiks mogelijkheden. De produkten vor men zonder meer een komplete uitrusting voor mannequins, foto modellen en actrices, maar net zo goed ook voor alle andere moder ne meisjes en vrouwen die er prijs op stellen er zo goed mogelijk, dus charmant uit te zien. Al doende banen wij ons weggetje en vormen we on ze gewoontes. Gevoerd door de praktijk brengen we die kleine wijzigingen in ons doen en laten aan tot het voor ons gevoel „goed" of zo goed mogelijk gaat. En daar blijven we dan maar liefst bij staanwe maken er een gewoonte van. Het geeft ons een idee van ge mak, omdat we bij de hand hebben wat nodig is en er verder niet bij hoeven na te denken. Toch is het goed ons niet al te star door onze gewoontes te laten inpak ken. Wij raken daardoor uit ons doen bij een onver wachte verandering van om standigheden en gaan op zien tegen alles wat ook maar even tegen onze vast geroeste gewoontes ingaat. We durven een reisje niet meer aan, voelen ons ont redderd als we ergens te gast zijn of zelf aan de beurt In het koude jaargetijde is het voor de vrouw belangrijker dan ooit haar huid te gen weersinvloeden te beschermen door het gebruik van goede cosmetica. (Foto: Theatre cosmetics/Invite) zijn om gasten te ontvan gen. Bovendien staat de tijd nooit stil. Zeker hoeven we niet elke nieuwe uitvinding in ons huis te halen. Wat in het ene gezin prettig en handig is kan in het andere een akeli ge sta-in-de-weg vormen, die nauwelijks va'n nut is. De een zou zijn elektrische de kentje niet graag missen, terwijl een ander er mis schien niet de minste be hoefte aan heeft. Behoeften verschillen nu eenmaal en daarom moeten we anderen niet al te zeer willen opdringen wat ons zelf zo goed bevalt. Dit be tekent echter niet dat wij niet eens moeten luisteren, pro beren of overwegen, wan neer men ons met goede raad terzijde wil staan. On bekend maakt nu eenmaal onbemind. Daar komt bij dat ook ons eigen leven steeds verandert. In de jonge jaren breidt vaak het gezin zich uit en vragen allerlei dingen om oplossingen. Later ebt dit weer af, de kinderen groeien op en vliegen uit. Waf eens veel plezier en vol doening gaf en daardoor tot een vaste, geliefde gewoon te groeide, kan op den duur te zwaar worden. Met het verloop van het getij kunnen we maar beter de bakens wat verzetten en niet meer willen doen dan we aankun nen, ook al valt ons dat soms niet zo licht. Dan is het tijd te vereenvoudigen om daardoor het beste en het voornaamste uit te kiezen, te behouden en in ere te hou den. Voorat voor jongere mensen is het vaak erg moeilijk te begrijpen dat de oudere generaties zo moei lijk van hun vaste gewoon tes los fe weken zijn. Ze moeten nog leren soms de ingeslepen handgrepen en manieren lichter vallen dan het aanleren van nieuwe. Zelfs al zijn deze eenvoudi ger. En zich dan maar neer leggen bij het: „laat mij nu maar gaan dat hun zo irri terend in de oren klinkt. Jetty 3MEI 1982HOLTENS NIEUWSBLADPAG. 7

Holtens Nieuwsblad | 1982 | | pagina 7